PDA

View Full Version : Περί καυγάδων για όλα και τα πάντα παντού και πάντοτε "Ο Ελληνοέλληνας"



nikos_abel
06/08/2014, 12:24
http://antikleidi.com/2014/08/01/ellinoelinas/

el_hymador
06/08/2014, 13:50
http://antikleidi.com/2014/08/01/ellinoelinas/

Λίγοι το έχουν περιγράψει καλύτερα από τον Λιαντίνη.

tsompanis
06/08/2014, 18:13
Να του πεις του λιαντινη αν δεν του αρεσει εδω,να παει να ζησει με τους ευρωπαιους που εχουν καθαριες φυλες και ειναι λιρα εκατο....

taisteal
06/08/2014, 18:16
Να του πεις του λιαντινη αν δεν του αρεσει εδω,να παει να ζησει με τους ευρωπαιους που εχουν καθαριες φυλες και ειναι λιρα εκατο....



Κωστα δεν ηταν ανθελληνας ο Λιαντινης..
Απλα σχολιαζε τα κακως κειμενα.

SHOOTER045
06/08/2014, 18:44
Και μετά πήγε αυτοκτόνησε και αυτοθαφτηκε με κοτρωνια κάπου στον Ταΰγετο η κάνω λάθος?

skylaros
06/08/2014, 18:47
Περιμένω να δω πως θα πάει το πράμα ...

tai
06/08/2014, 18:53
Ο Λιαντίνης ωραιοποίησε την αρχαία Ελλάδα, όπως ωραιοποίησε τούς φανατικούς Ισπανούς ο Πάπας Σίξτος Δ ο ιεροεξεταστης
Κανένας τους δεν έβλεπε τίποτε στραβό.
ΑΛΛΆ Πουθενά Λέμε
Τα πάντα τέλεια και στους δυο κόσμους.
:cry:

taisteal
06/08/2014, 18:55
Περιμένω να δω πως θα πάει το πράμα ...


Πηγε ηδη..

:rolleyes:

cosgili
06/08/2014, 18:56
Κουραστικός και υπερβολικά γραφικός για τα γούστα μου...

tai
06/08/2014, 18:57
Πηγε ηδη..

:rolleyes:
ενταξει
ο ενας ειναι λαθος :beer:

el_hymador
06/08/2014, 19:54
Ο Λιαντίνης ωραιοποίησε την αρχαία Ελλάδα, όπως ωραιοποίησε τούς φανατικούς Ισπανούς ο Πάπας Σίξτος Δ ο ιεροεξεταστης
Κανένας τους δεν έβλεπε τίποτε στραβό.
ΑΛΛΆ Πουθενά Λέμε
Τα πάντα τέλεια και στους δυο κόσμους.
:cry:

Επέτρεψε μου να σου πω ότι το πνεύμα εκείνων των ανθρώπων δεν χρειαζόταν και δεν χρειάζεται να ωραιοποιηθεί. Μιλάμε για το πνεύμα. Όχι για την σαλαμοποίηση με δούλους - πολέμους - ιντριγκες κτλ-κτλ.

Antartis
07/08/2014, 13:04
Δασκαλος.Από τα καλύτερα μυαλά του περασμένου αιώνα.

MAIK72
07/08/2014, 13:35
O ανυπέρβλητος έρωτας με τον θάνατο.Πρωτα ψυχολογικό και μετά ουσιαστικό ,σωματικό. Μόνο σαν μέθοδο γλωσσικής έκφρασης μπορώ να του αναγνωρίσω εύσημα. Είναι και το μόνο που μπορεί να σου μεταδώσει.Αν ξεπεράσεις την μοιρολατρική του στάση ζωής κάτι σου μένει :yuck:

skylaros
07/08/2014, 14:08
Αλήθεια, τον έχετε διαβάσει καθόλου ή κρίνετε από το πως έζησε και πως "έφυγε" ?

cosgili
07/08/2014, 14:09
Δασκαλος.Από τα καλύτερα μυαλά του περασμένου αιώνα.

Μην τρελαθούμε κιόλας...:rolleyes:

Aggelos_SV
07/08/2014, 17:16
Θα είχε ενδιαφέρον,αν κάποιοι εξ'όσων -ας το πω ευγενικά - διαφωνούν με το κείμενο του Λιαντίνη,παρέθεταν και κάποιο απόσπασμα που τους προκαλεί απέχθεια.

Antartis
08/08/2014, 16:42
Απ'οτι έχω καταλάβει,οι περισσότεροι ξενερώνουν με τον Λιαντίνη λόγω του τρόπου που επέλεξε να φύγει από την ζωή.Κάντε τον κόπο να διαβάσετε ολόκληρη την Γκέμμα (μια "άτυπη προοικονομία" του τέλους του) ή τα Ελληνικά,η γνώση που θα αποκομίσετε είναι μεγάλη και ουσιαστική,και δεν μιλάω απαραίτητα για τον θάνατο.Όπως λέει ο ίδιος, "όλη μου η ζωή ήταν μια μελέτη θανάτου,και μαζί με αυτό,μελέτησα άλλες 10 επιστήμες".Ακούστε τον να αναλύει μυθολογία,Πλάτωνα,Αριστοτέλη,Όμηρο,Καβάφη,Σολωμό,Σεφέ ρη,Ελύτη,Γκέτε,και αν έχετε ξανακούσει τα ίδια και με το ίδιο πάθος,τότε πάσο,αλλά αμφιβάλω.

Εκτός από τον θάνατο,το αγαπημένο θέμα του Λιαντίνη είναι ο έρωτας,ως γεννετήσια ορμή,ως συναίσθημα και ως θέμα στην παγκόσμια ποίηση.Άλλωστε,κατηγορήθηκε από την επίσημη εκκλησία για την ερμηνεία της εντολής " Ου μοιχεύσεις ", και την άποψη του περί έρωτος στην αρχαία Ελλάδα.Ότι έρχετε σε σύγκρουση με τους σύγχρονους κοινωνικούς θεσμούς είναι κατακριτέο από την κοινωνία,αυτό όμως δεν το καθιστά λανθασμένο.

Μπορώ να γράφω πολλά για τον Λιαντίνη,τον μελετάω χρόνια,γι αυτό θα σταματήσω εδώ.Κάντε τον κόπο και διαβάστε τον ή δείτε καμιά διάλεξη του στο youtube,ακούστε τι έχει να πει,θα εκπλαγείτε.

Φίλε cosgili,ναι θεωρώ τον Λιαντίνη ένα από τα καλύτερα μυαλά του 20ου αιώνα,έναν σύγχρονο Φιλόσοφο,έναν άνθρωπο γεμάτο γνώσεις και πάθος και υπόδειγμα Δασκάλου,γιατί θεωρείς το αντίθετο;

el_hymador
08/08/2014, 19:39
Συμφωνώ απόλυτα με τον Antartis, o Λιαντίνης είναι ίσως η τελευταία πνευματική μορφή που γέννησε ο τόπος.

cosgili
08/08/2014, 19:51
Φίλε cosgili,ναι θεωρώ τον Λιαντίνη ένα από τα καλύτερα μυαλά του 20ου αιώνα,έναν σύγχρονο Φιλόσοφο,έναν άνθρωπο γεμάτο γνώσεις και πάθος και υπόδειγμα Δασκάλου,γιατί θεωρείς το αντίθετο;

Προφανώς γιατί έχουμε διαφορετική αντίληψη περί "καλύτερου μυαλού". Διαφορετικοί άνθρωποι είμαστε, υποκειμενική κρίση έχουμε, και σύμφωνα με τα δικά μου κριτήρια ο Λιαντίνης δεν συμπεριλαμβάνεται στους κορυφαίους του περασμένου αιώνα...με ΤΙΠΟΤΑ. Όσο για αυτό που αναφέρεις για τον θάνατό του, θεωρώ άδικο να μη συμπεριλαμβάνεται στην όλη κριτική. Καλώς ή κακώς, κάποιος θα πρέπει να κρίνεται, εκτός από το έργο του, και από τις πράξεις του, ειδικά από τη στιγμή που αποτελεί "φάρο" πολιτισμού. Όσο για το υπόδειγμα Δάσκαλου που αναφέρεις, η πεμπτουσία της διδασκαλίας είναι το προσωπικό παράδειγμα, και σε αυτό ο Λιαντίνης απέτυχε παταγωδώς. :wave2:

MG-KTiNoS
08/08/2014, 21:20
Εγώ θα σας συνιστούσα να μην μιλάτε τόσο απλά για την αυτοκτονία.
Σας εύχομαι ειλικρινά να μην μάθετε ΠΟΤΕ περί τίνος πρόκειται και τι οδύνη
βιώνει ο αυτόχειρας και οι γύρω του.

tai
09/08/2014, 19:25
Επέτρεψε μου να σου πω ότι το πνεύμα εκείνων των ανθρώπων δεν χρειαζόταν και δεν χρειάζεται να ωραιοποιηθεί. Μιλάμε για το πνεύμα. Όχι για την σαλαμοποίηση με δούλους - πολέμους - ιντριγκες κτλ-κτλ.
να μην ξεχναμε οτι, αυτό ...των ανθρώπων. ειναι μια γενικότητα που περιλαμβάνουμε 6-7 αιώνες με 3 -4 ανα αιωνα
κάνοντας σύγκριση με τα μυαλά του 20 αιώνα και της ανακαλύψεις τους, απομυθοποιούμε λιιιγω εστω ή...?


Συμφωνώ απόλυτα με τον Antartis, o Λιαντίνης είναι ίσως η τελευταία πνευματική μορφή που γέννησε ο τόπος.
τα νεκροταφεία ειναι γεματα με τελευταίους και αναντικατάστατους



Θα είχε ενδιαφέρον,αν κάποιοι εξ'όσων -ας το πω ευγενικά - διαφωνούν με το κείμενο του Λιαντίνη,παρέθεταν και κάποιο απόσπασμα που τους προκαλεί απέχθεια.
άλλο απομυθοποίηση
άλλο διαφωνία
και άλλο απέχθεια



:beer:

Antartis
11/08/2014, 14:27
Η σύγκριση σύγχρονων επιστημόνων με αρχαίους είναι άκυρη.Οι σύγχρονοι πάτησαν σε ανακαλύψεις των παλαιών για να μεγαλουργήσουν,χωρίς αυτό βέβαια να μειώνει την ευφυία τους.Διάνοια ο Τέσλα,διάνοια ο Αριστοτέλης.
Διάνοια ο Αινστάιν,τρομερά πνευματικά μεγέθη και πρωτοπόροι ο Δημόκριτος,ο Θαλής,ο Πυθαγόρας,ο Ηράκλειτος και τόσοι άλλοι.Εκτός απο την επιστήμη,οι Έλληνες γέννησαν και την φιλοσοφία.Ο Φρόυντ δεν είπε κάτι σπουδαιότερο απο τον Σωκράτη ή τον Διογένη.Ο Νίτσε δήλωνε φανατικός μελετητής της αρχαίας γραμματείας (κάτι που φαίνεται στα γραπτά του) και φιλέλλην,όπως και ο Αινσταιν,οι ίδιοι οι επιστήμονες αναγνωρίζουν το μεγαλείο και τα επιτεύγματα των αρχαίων και εμείς οι ίδιοι τα σνομπάρουμε.Κάτι θα ξέρουμε παραπάνω...

@cosgili Σέβομαι αυτά που γράφεις.Προς αποφυγή παρεξήγησης,εννοούσα από τα μεγαλύτερα ελληνικά μυαλά,σαφώς και δεν ήταν Hawkin.Θέλω λίγο να σταθώ στο εξής " Όσο για αυτό που αναφέρεις για τον θάνατό του, θεωρώ άδικο να μη συμπεριλαμβάνεται στην όλη κριτική. Καλώς ή κακώς, κάποιος θα πρέπει να κρίνεται, εκτός από το έργο του, και από τις πράξεις του, ειδικά από τη στιγμή που αποτελεί "φάρο" πολιτισμού ". Θυμήσου, ότι και ο Σωκράτης επέλεξε να πιεί το κώνιο. Όπως και ο Εμπεδοκλής επέλεξε να πηδήξει στο ηφαίστειο της Αίτνας.Δεν νομίζω ότι το έργο τους και η συμβολή τους στην επιστήμη κρίνονται από την στίγμη του θανάτου τους όμως.Εξετάζουμε το έργο του καθενός καθαρά απο επιστημονική άποψη,όχι απο το πως επέλεξε να ζήσει/πεθάνει.Άλλωστε πολλοί λόγιοι και επιστήμονες ήταν βαθιά αντικοινωνικοί,άλλοι ομοφυλόφιλοι,άλλοι τρελοί (για τους υπόλοιπους),άλλοτε κρίνονταν και καίγονταν ως αιρετικοί κλπ

Τα πιστεύω του Λιαντίνη μπορούμε να τα συνοψίσουμε (χοντρά χοντρά) σε αυτό που είχε πει. " Να ζείτε κάθε μέρα της ζωής σας γιατί δεν θα ξαναέρθει,να ρουφάτε την ζωή,μέσα στα όρια της ηθικής".Το γράμμα που άφησε στην κόρη του και η τελευταια του διάλεξη πριν εξαφανιστεί,τα λένε βέβαια πολύ καλύτερα απο εμένα.

el_hymador
11/08/2014, 16:45
να μην ξεχναμε οτι, αυτό ...των ανθρώπων. ειναι μια γενικότητα που περιλαμβάνουμε 6-7 αιώνες με 3 -4 ανα αιωνα
κάνοντας σύγκριση με τα μυαλά του 20 αιώνα και της ανακαλύψεις τους, απομυθοποιούμε λιιιγω εστω ή...?


τα νεκροταφεία ειναι γεματα με τελευταίους και αναντικατάστατους



άλλο απομυθοποίηση
άλλο διαφωνία
και άλλο απέχθεια



:beer:

Να απομυθοποιήσουμε τι ακριβώς;

tai
12/08/2014, 16:14
.Δεν νομίζω ότι το έργο τους και η συμβολή τους στην επιστήμη κρίνονται από την στίγμη του θανάτου τους όμως
ισα ισα ο Σωκράτης επειδή ήπιε το κώνειο δικαίωσε την διδασκαλία του.
Πολλες φορές ο τρόπος του θανάτου επιβεβαιώνει ή ακυρώνει την διδασκαλία

Τα πιστεύω του Λιαντίνη μπορούμε να τα συνοψίσουμε (χοντρά χοντρά) σε αυτό που είχε πει. " Να ζείτε κάθε μέρα της ζωής σας γιατί δεν θα ξανάρθει,να ρουφάτε την ζωή,μέσα στα όρια της ηθικής".Το γράμμα που άφησε στην κόρη του και η τελευταια του διάλεξη πριν εξαφανιστεί,τα λένε βέβαια πολύ καλύτερα απο εμένα.
σωστά και ωραία αλλα δεν ήταν κάτι νεο αυτά που ειπε, και στην διάλεξη και στον αποχαιρετισμό.
Είχαν (περίπου) ειπωθεί πολλάκις

hymadorie απομυθοποίηση των μεγεθών. Ναι ήταν μεγάλοι οι παλαιοί αλλα δεν είναι μικρότεροι και οι νεότεροι.
δλδ θέλω να πω, ο εφευρέτης του κάρου δεν είναι τιτανομεγιστος μπροστά στον κύριο OTO με τους κύκλους του και τα μοτερια του.

el_hymador
12/08/2014, 17:07
hymadorie απομυθοποίηση των μεγεθών. Ναι ήταν μεγάλοι οι παλαιοί αλλα δεν είναι μικρότεροι και οι νεότεροι.
δλδ θέλω να πω, ο εφευρέτης του κάρου δεν είναι τιτανομεγιστος μπροστά στον κύριο OTO με τους κύκλους του και τα μοτερια του.

Οι τελευταίας γεννιάς κεφαλοσπορίνες καλύπτουν εξαιρετικά ευρύτερο φάσμα ως αντιβιοτικά σε σχέση με την πενικιλίνη αλλά όλοι τον Φλέμινγκ και τη μούχλα του μνημονεύουμε (και δικαίως). Από κάπου ξεκινάνε όλα, στην προκειμένη περίπτωση η δυτική σκέψη θεμελιώθηκε πάνω στους αρχαίους και αυτό δεν είναι κάτι που μπορούμε να το παραβλέψουμε, να το εξισώσουμε ή να το απομυθοποιήσουμε. Άποψη μου βέβαια και χωρίς ίχνος σωβινιστικοπατριωτισμού...

tai
13/08/2014, 16:03
Οι τελευταίας γεννιάς κεφαλοσπορίνες καλύπτουν εξαιρετικά ευρύτερο φάσμα ως αντιβιοτικά σε σχέση με την πενικιλίνη αλλά όλοι τον Φλέμινγκ και τη μούχλα του μνημονεύουμε (και δικαίως). Από κάπου ξεκινάνε όλα, στην προκειμένη περίπτωση η δυτική σκέψη θεμελιώθηκε πάνω στους αρχαίους και αυτό δεν είναι κάτι που μπορούμε να το παραβλέψουμε, να το εξισώσουμε ή να το απομυθοποιήσουμε. Άποψη μου βέβαια και χωρίς ίχνος σωβινιστικοπατριωτισμού...
Δεν διαφωνώ επι της ουσίας, αλλα περί του μεγέθους, που το έχουμε ασύμμετρα μεγιστοποιήσει, για να είμαστε περισσότερο περήφανοι απο τους άλλους. Οι δικοί μας τον ειχαν ΠΟΛΥ μεγαλύτερο κλπ
:D