PDA

View Full Version : Κατανάλωση παπιού - νεκρά στο φανάρι ή όχι;



kachius
07/08/2014, 11:12
Μικρότερη κατανάλωση λοιπόν στο παπί πετυχαίνουμε έχοντας νεκρά ή πρώτη όταν είναι σταματημένο;

Θυμάμαι παλιά στο fiat tipo ενός φίλου που είχε δείκτη στιγμιαίας κατανάλωσης, όταν έβαζε νεκρά ο δείκτης ανέβαινε αρκετά.
Βέβαια, το σύστημα ενδέχεται να ήταν ηλεκτρομηχανικό (αν όχι αμιγώς ηλεκτρικό) και τα ηλεκτρικά της φίατ εκείνη την εποχή δε φημίζονταν :lol:

Πιο πολύ φιλοσοφικό το ερώτημα καθώς στην πράξη και να υπάρχει διαφορά δε θα είναι πάνω από κανά δυο ευρώ το μήνα (και πολλά λέω μάλλον).

THEOD
07/08/2014, 11:21
Τρολλάρεις τώρα εεε ???

harris_x
07/08/2014, 11:35
στο φανάρι έχουμε πάντα 1η έτσι ώστε να μπορούμε να την κάνουμε άμεσα αν υπάρξει κίνδυνος από πίσω ;)
η όποια διαφορά στην κατανάλωση, αν υπάρχει, είναι σίγουρα αμελητέα.

Dbnn
07/08/2014, 12:28
Κατανάλωση στο παπί και σταματημένος? :a21:

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
07/08/2014, 12:33
http://www.youtube.com/watch?v=PRsT4VxmMiY:lol:

kachius
07/08/2014, 12:41
Τρολλάρεις τώρα εεε ???

Η αλήθεια είναι ότι βαριόμουνα πολύ :bawl:

spyrakos35
07/08/2014, 12:45
Θυμάμαι παλιά στο fiat tipo ενός φίλου που είχε δείκτη στιγμιαίας κατανάλωσης, όταν έβαζε νεκρά ο δείκτης ανέβαινε αρκετά.


ναι, και στο ιμπιζα που έχω γίνεται....

επιπλέον, όταν πηγαίνεις με ταχύτητα στο κιβώτιο και χωρίς να πατάς γκάζι, σχεδόν ή και μηδενίζει ο δείκτης.... λες να μην καιει???

Panoskl
07/08/2014, 13:56
ναι, και στο ιμπιζα που έχω γίνεται....

επιπλέον, όταν πηγαίνεις με ταχύτητα στο κιβώτιο και χωρίς να πατάς γκάζι, σχεδόν ή και μηδενίζει ο δείκτης.... λες να μην καιει???

Αν έχει σύστημα fuel cutoff μπορεί να μην καίει τίποτα ή σχεδόν τίποτα όταν πηγαίνεις με ταχύτητα και χωρίς γκάζι (πχ στην κατηφόρα) φρενάροντας με τον κινητήρα.

Βάζοντας νεκρό και κατεβαίνοντας στο ρελαντί την ίδια κατηφόρα, καίει περισσότερο.

alex k8
07/08/2014, 15:22
Κατανάλωση στο παπί και σταματημένος? :a21:

που καταντησαμε ετσι? πριν 7-8 χρονια το ειχε υπολογισει κανεις αυτο?

Dbnn
07/08/2014, 15:38
Εγω ξερω πως πιο πολλα χαλαω σε ανουσια πραγματα. Το αν θα καψω και λιγο παραπανω να παω μια βολτα η στην δουλεια μου εχει σταματησει να με απασχολει εδω και πολυ καιρο...... Αμα μετραμε και ποσο καει το παπι ας αρχισουμε τον ποδαροδρομο.....

nikos_abel
08/08/2014, 07:38
Το δικό μου αυτοκίνητο όταν βάζω νεκρά πάντως καίει περισσοτερο.


Βέβαια, οταν σταματάω σβήνει και αν βάλω νεκρά παίρνει μπρος γιατι έχει σύστημα start stop και ειναι αυτόματο και υβριδικό :lol:

Red Rider
08/08/2014, 17:06
Για να μην ανοίγω νέο θέμα, ανάλογα με την γωνία της σούζας μειώνεται η κατανάλωση?
Όσο πιο όρθιο,τόσο λιγότερο καίει ?Ξέρετε λόγω βαρύτητας κι'ετσι :lol:

SHOOTER045
08/08/2014, 20:32
Και αν καλύψουμε τους τροχούς και καλυπτομαστε και εμείς με ολόσωμο φεριγκ
Καίει λιγότερο λόγω αεροδυναμικης

menelaos46
08/08/2014, 21:02
Καλό είναι να βάζουμε νεκρά για λόγους φθοράς του συμπλέκτη....

MG-KTiNoS
08/08/2014, 21:07
ούτε στη φυλακή δεν το κουβεντιάζουν αυτό...

lykourgi
08/08/2014, 22:16
ούτε στη φυλακή δεν το κουβεντιάζουν αυτό...

Η σοβαρότερη απάντηση στο θέμα. :lol:

drspeed
09/08/2014, 14:10
Κατ΄αρχήν μία βασική ερώτηση.... καίει το παπί????? και καταλαβαίνεις και διαφορά αν έχει 1η ή νεκρά όταν σταματάς???? χαχαχαχαχαχαχα Το τερμάτησες φίλος...
Δηλαδή εμένα που το αμάξι για Κιφησιά νέα Μάκρη και πίσω θέλει 25€ θα μου κάνει διαφορά αν στα φανάρια αφήνω την πρώτη... χαχαχαχαχα
με τον συμπλέκτη της μηχανης είναι λίγο διαφορετικά αλλά όποιος αφήνει 1η στο αμάξι στα φανάρια και παίζει να ετοιμαστεί για τον λογαριασμό....
Δείτεστο 3:30... κάτι λείπει.... https://www.youtube.com/watch?v=AOzIFnEm2-8

Dbnn
09/08/2014, 20:46
Κατ΄αρχήν μία βασική ερώτηση.... καίει το παπί????? και καταλαβαίνεις και διαφορά αν έχει 1η ή νεκρά όταν σταματάς???? χαχαχαχαχαχαχα Το τερμάτησες φίλος...
Δηλαδή εμένα που το αμάξι για Κιφησιά νέα Μάκρη και πίσω θέλει 25€ θα μου κάνει διαφορά αν στα φανάρια αφήνω την πρώτη... χαχαχαχαχα
με τον συμπλέκτη της μηχανης είναι λίγο διαφορετικά αλλά όποιος αφήνει 1η στο αμάξι στα φανάρια και παίζει να ετοιμαστεί για τον λογαριασμό....
Δείτεστο 3:30... κάτι λείπει.... https://www.youtube.com/watch?v=AOzIFnEm2-8

Αδερφέ αυτή τη διαδρομή την έκανα σχεδόν κάθε μέρα με 3800cc αυτοκίνητο και δεν έκαιγα πάνω απο 10 ευρώ.... Με τα παντιλίκια μου στον διόνυσο κίολας.....
Με τι πηγαινοερχόσουνα? :uplate:

naturalboy
10/08/2014, 15:05
ούτε στη φυλακή δεν το κουβεντιάζουν αυτό...

Καταρχήν βάζουμε πάντα νεκρά για να μήν πατινάρουν τα δισκάκια ... Αλλα όντως το κτήνος έχει δίκιο! Φιλικά πάντα

kachius
10/08/2014, 16:05
Τα ανούσια πράγματα τα έχω κόψει εδώ και πολλά χρόνια.
Βολτες (ώστε να προτιμώ να καίω κάτι παραπάνω) δεν κάνω πια, μόνο σπίτι-δουλειά, δουλειά-δουλειά, δουλειά-σπίτι.
Καθώς τα λεφτά τελειώνουν πριν τελειώσει ο μήνας, άμα εξοικονομούσα 4€ βενζίνη, θα έπαιρνα στον πιτσιρικά μου 2 hotwheels παραπάνω το μήνα και θα φώτιζε το προσωπάκι του 2 φορές περισσότερο.
και εμένα αυτό με ευχαριστεί πια.

Η φθορά στο συμπλέκτη θα ειναι μεγαλύτερη από την οποία οικονομία στη βενζίνη κατάλαβα, και αυτό κρατάω.

Υγ.: Στον ποδαροδρομο το είχα ρίξει φίλε, να'σαι καλά για τη συμβουλή, αλλα ενώ σωματικά ένιωθα άψογα, δυστυχώς δε μου έφτανε η μέρα.

7Tolis
11/08/2014, 16:52
Η περίπτωση στο φανάρι σβήνω κινητήρα και μόλις ανάψει πράσινο εκκίνηση παίζει στο θέμα οικονομία; Έχω δει διάφορους να το χειρίζονται έτσι. Εκτός αν είναι οικολόγοι ξέρω γω.

Bowleno
11/08/2014, 22:40
Η περίπτωση στο φανάρι σβήνω κινητήρα και μόλις ανάψει πράσινο εκκίνηση παίζει στο θέμα οικονομία; Έχω δει διάφορους να το χειρίζονται έτσι. Εκτός αν είναι οικολόγοι ξέρω γω.


Παίζει... εγώ όταν φτάνω σε φανάρι που μόλις άναψε κόκκινο και το οποίο ξέρω ότι αργεί πολύ, ([άνω από 1 λεπτό) σβήνω.....

teogtp
11/08/2014, 22:44
Παίζει... εγώ όταν φτάνω σε φανάρι που μόλις άναψε κόκκινο και το οποίο ξέρω ότι αργεί πολύ, ([άνω από 1 λεπτό) σβήνω.....

Πανω απο λεπτο δεν σβηνεις...........αναβεις και περιμενεις.........;)