PDA

View Full Version : Μια καλημέρα και μια μαύρη πέτρα αφήνω....



stam2
07/08/2014, 13:12
Λίγο η γλίτσα του πρωινού ψιλόβροχου, λίγο ότι καθυστέρησα να ξεκινήσω για δουλειά είχε ένα άγχος το πρωινό μου... Όμως είχα προγραμματίσει πριν πάω για δουλειά να περάσω από το μαγαζί που αγοράζω εργαλεία και τον έχω προτιμήσει πολλές φορές, να αγοράσω κάτι μικρής αξίας... (ένα επιτοίχιο γραμματοκιβώτιο των 10 ευρώ).
Μετά τη σχετική καλημέρα, τον ρωτάω αν το έχει και μου λέει να δει αν έχει βγει σε κάποιο φυλλάδιο προσφορών από αυτά που στέλνουν στους εργαλειάδες οι εταιρίες. Πράγματι, υπήρχε στο φυλλάδιο αλλά δεν το χε στο μαγαζί. Κάνει και το σχετικό τηλεφώνημα στην εταιρία για να δει διαθεσιμότητα, και ήταν όλα οκ.
ωραία μου λέει αν θες περιμένεις και στο φέρνουν σε 10 λεπτά εδώ, από τις αποθήκες του εισαγωγέα. Του λέω βιάζομαι για δουλειά, φερτο και περνάω αύριο ίδια ώρα να το πάρω. Οκ μου λέει μου αφήνεις 10 ευρώ...
εντωμεταξύ εγώ φοράω μπουφαν καλοκαιρινό μηχανής, στριμωγμένο με το αδιάβροχο από πάνω, και τσάντα ώμου στην πλάτη όπου και βρίσκεται το πορτοφόλι, μια αληθινή οδύσεια για να τα βάλεις και να τα βγάλεις όλα αυτά... τον κοιτάω με φάτσα ικεσίας και του λέω "σε πειράζει μη βγάζω τώρα πορτοφόλι, σε πληρώνω αύριο που θα το φέρεις". Μου απαντάει ότι το αγοράζει κι αυτός και πρέπει να έχει τα λεφτά, και τη στιγμή που κατεβάζω τσάντα και κάνω να πιάσω το πορτοφόλι λέει και το απίστευτο, "άσε που μου την "έκαναν" δυο τρεις φορές και την πλήρωσα" εγώ... κι εκεί μου γυρίζει το μάτι!!!! του λέω, για 10 ευρώ μιλάμε? μου απαντάει "εδώ είμαστε επιχείρηση τι 10 τι 100"

Α καλά... βάζω ξανά μέσα το πορτοφόλι, ξανάμανα την τσάντα στον ώμο, καβάλα κι έφυγα....

Ανασύνταξη:
-Είσαι έμπορος, και πουλάς κάτι το οποίο δεν το έχεις στο μαγαζί σου αλλά το δείχνεις από φυλλάδιο. Σου ρχεται ο πελάτης που έχει ξαναγοράσει άλλες δεξερωπόσες φορές να αγοράσει.
-Του ζητάς τα λεφτά ΤΟΥ για να αγοράσεις κάτι το οποίο θα του το πουλήσεις μετά????? ωραιος....
-Και μέσα σε όλα του λές ότι μου την έχουν "κάνει" δυο τρεις φορές οπότε σας παίρνει όλους η μπάλα ακόμα κι εσένα που έχεις αφήσει χιλιάρικα εδώ μέσα, γιατί μπορεί να μου την κάνεις για 10 ευρώ... ευχαριστώ για την προσβολή...
-Αυτό που δεν ξέρεις είναι ότι πριν φτάσω σε σένα, και παρ' όλο που βιαζόμουν πέρασα από το χρωματοπωλείο της γειτονιάς και βρήκα το περί ου ο λόγος γραμματοκιβώτιο στο μαγαζί, και το άφησα για να έρθω να ψωνίσω από σένα... μάντεψε που θα καταλήξω...

Δεν πειράζει όμως, όπως είπα πέρασα, σου αφήνω την καλημέρα μου και μια μαύρη πέτρα πίσω...

spyrakos35
07/08/2014, 13:26
δεν σε κατακρίνω, αντιθέτως, στη θέση σου το ίδιο ακριβώς θα έκανα....

αλλά σαν τρίτος τώρα μιλώντας, η αλήθεια είναι οτι το δίκιο είναι κάπου στη μέση.....

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
07/08/2014, 13:30
Ακριβός κάπου στην μέση.
Έχεις 1002 λόγους να μην πας να το πάρεις, και κανένα λόγο να μην στο φέρει.
Εξαρτάτε και από το αντικείμενο.
Αν μπορεί να πουληθεί άμεσα και σε κάποιον άλλο πελάτη

7Tolis
07/08/2014, 13:53
Σήμερα μου έτυχε αυτή η περίπτωση με επίσημο αντιπρόσωπο μάλιστα. Είναι δυνατόν να έχεις ένα νούμερο μόνο για δοκιμή; Ένα; Είσαι αντιπρόσωπος πανελλαδικά. Ένα νούμερο; Ένα; Για δοκιμή μόνο με παραγγελία όπου θα πρέπει να πληρώσω εγώ για να το φέρεις; Όχι φίλε. Internet και τελειώνει η υπόθεση. Επίσης είναι καλοκαίρι οκ δε λέω κάνει ζέστη. Είναι δυνατόν να θες να αγοράσω τη μπαλακλαβα που άνοιξες για να δοκιμάσω ένα κράνος; Γουατ δε φακ. Καλά έκανες φίλε και έκοψες πέρα.

Pan (dvs)
07/08/2014, 14:08
Αυτοι δεν μας εχουνε εμπιστοσυνη για ενα προιον αξιας 10 ευρω,εμεις γιατι θα επρεπε να τους εχουμε και να τους αφησουμε τα ευρα μας?
Δεν το εχεις?δεν πειραζει θα παω αλλου που θα το εχουν.

Για μενα,καλα εκανες.

zannisvel
07/08/2014, 14:59
Stam και εγω μαζι σου!! Δηλαδη τι διαφορα θα ειχε να το παρεις απο το Internet αν ειναι να προπληρωνεις για να παρεις κατι που δεν εχεις ουτε δει? Αυτος δεν ειναι και ο λογος που αγοραζουμε απο μαγαζια με διευθυνση?

manhunter
07/08/2014, 15:01
Σήμερα μου έτυχε αυτή η περίπτωση με επίσημο αντιπρόσωπο μάλιστα. Είναι δυνατόν να έχεις ένα νούμερο μόνο για δοκιμή; Ένα; Είσαι αντιπρόσωπος πανελλαδικά. Ένα νούμερο; Ένα; Για δοκιμή μόνο με παραγγελία όπου θα πρέπει να πληρώσω εγώ για να το φέρεις; Όχι φίλε. Internet και τελειώνει η υπόθεση. Επίσης είναι καλοκαίρι οκ δε λέω κάνει ζέστη. Είναι δυνατόν να θες να αγοράσω τη μπαλακλαβα που άνοιξες για να δοκιμάσω ένα κράνος; Γουατ δε φακ. Καλά έκανες φίλε και έκοψες πέρα.


:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
Μόνο να γελάσω μπορώ με αυτά. Και μετά κράζουν που ψωνίζουμε από έξω...

alex k8
07/08/2014, 15:04
σε λιγο καιρο δεν θα υπαρχει τιποτα στα μαγαζια και θα γινονται ολα κατοπιν παραγγελιας και προκαταβολης.δεν θα μπορει ο μαγαζατορας να στοκαρει ουτε 10ευρω.παιδια ειναι πολυ δυσκολη η κατασταση γιαυτο πρεπει να αφηνουμε αν μας το ζητανε προκαταβολη.
ειμαι υπαλληλος σε οικογενειακη επειχηρηση 35ετων.τωρα πια ζηταμε στα παντα προκαταβολη εκτος αν ειναι κατι πολυ κινησημο και τυχαινει να μην το εχουμε
τωρα να μου πεις για δεκα ευρω? εδω νομιζω οτι δεν τιθεται θεμα ευρω αλλα ανθρωπου!

μηπως σου ειχε παραγγειλει κατι πιο παλια και δεν πηγες ποτε να το παρεις?

guzzistas
07/08/2014, 15:10
Μάλλον δεν είχατε ποτέ μαγαζί οι περισσότεροι...

αμα σου πω ότι εμένα μου αφήνανε υπόλοιπα 5 ευρώ και μετά περνάγανε από απέναντι και δεν μου λέγανε και καλημέρα? τι θα μου πεις?

Οχι φίλε μου, να προπληρώσεις.... στο σούπερ μάρκετ τους λες θα τα φέρω αύριο? Το βρήκες αλλού? πάρτο από εκεί.


Και πριν βιαστεί κανείς να μιλήσει... ναι, το μαγαζι μου έκλεισε και μάλιστα με μεγάλο φέσι... από 5ευρά και 10ευρά και 50ευρα... κι από γνωστούς και από πελάτες που ψώνιζαν και ήταν και συχνοί...

αντε γεια.

john-z
07/08/2014, 15:10
Από τη στιγμή που έισαι (ήσουν) πελάτης του μαγαζιου και σε ήξερε, πολύ καλά έκανες.
Έχει κι αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια.

manhunter
07/08/2014, 15:19
Μάλλον δεν είχατε ποτέ μαγαζί οι περισσότεροι...

αμα σου πω ότι εμένα μου αφήνανε υπόλοιπα 5 ευρώ και μετά περνάγανε από απέναντι και δεν μου λέγανε και καλημέρα? τι θα μου πεις?

Οχι φίλε μου, να προπληρώσεις.... στο σούπερ μάρκετ τους λες θα τα φέρω αύριο? Το βρήκες αλλού? πάρτο από εκεί.


Και πριν βιαστεί κανείς να μιλήσει... ναι, το μαγαζι μου έκλεισε και μάλιστα με μεγάλο φέσι... από 5ευρά και 10ευρά και 50ευρα... κι από γνωστούς και από πελάτες που ψώνιζαν και ήταν και συχνοί...

αντε γεια.

Σίγουρα ξέρεις καλύτερα από εμένα, και έμαθες με άσχημο τρόπο :( .
Αλλά ''εσείς'' δεν λέτε να μην προτιμάμε τα SM ? Αλλά τις τοπικές επιχειρήσεις με ''φιλικό'' χαρακτήρα? Aυτές οι πράξεις δεν είναι στα πλαίσια της ''προσωποιημένης'' εξυπηρέτησης?

alex k8
07/08/2014, 15:28
η τοπικη επιχειρηση θα σου δωσει και 4 βιδουλες ΤΣΑΜΠΑ για να στερεωσεις το γραμματοκιβωτιο ενω στο σουπερ μαρκετ θα τις πλερωσεις

spyro
07/08/2014, 15:28
προκαταβολή 10% και είστε και οι 2 ευχαριστημένοι.

Στη προκειμένη περίπτωση είναι 1€ βέβαια αλλά δε μπορεί να ισχυρίζεται οτι το 1€ δεν έχει αξία αλλά τα 10€ έχουν. Είμαι υπερ της προκαταβολής αλλά όχι της εκ των προτέρων εξόφλησης

7Tolis
07/08/2014, 15:30
Μάλλον δεν είχατε ποτέ μαγαζί οι περισσότεροι...

αμα σου πω ότι εμένα μου αφήνανε υπόλοιπα 5 ευρώ και μετά περνάγανε από απέναντι και δεν μου λέγανε και καλημέρα? τι θα μου πεις?

Οχι φίλε μου, να προπληρώσεις.... στο σούπερ μάρκετ τους λες θα τα φέρω αύριο? Το βρήκες αλλού? πάρτο από εκεί.


Και πριν βιαστεί κανείς να μιλήσει... ναι, το μαγαζι μου έκλεισε και μάλιστα με μεγάλο φέσι... από 5ευρά και 10ευρά και 50ευρα... κι από γνωστούς και από πελάτες που ψώνιζαν και ήταν και συχνοί...

αντε γεια.

Είχαμε μαγαζι.Και για να το κρατήσουμε ως οικογενειακή επιχείρηση που ηταν μέχρι τη σύνταξη ΦΡΟΝΤΙΖΑΜΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΑΑΑΑΑ ωστε να έχουμε πελάτες.Τα βερεσέδια δεν τελειώνουν ποτέ και εαν ο πελάτης δεν σε πληρώσει σε ευλογο χρονικό διάστημα, πολυ απλα δεν του ξαναδίνεις.ετσι και αλλιώς και σε άλλον να πάει τα ίδια θα κάνει.Επίσης,δεν θεωρώ σωστό να πατάς το πόδι σου σε ένα μαγαζί και ο άλλος να μην αφήνει το τσιγάρο απο το χέρι του.Ειναι σα να πάω εγω σε περιστατικο και εκει που παίρνω πίεση ξερω εγω να ανάψω και ένα τσιγάρο νταξ'μαν θα ζήσεις ας καπνίσουμε.

Dimos35
07/08/2014, 15:36
... και τη στιγμή που κατεβάζω τσάντα και κάνω να πιάσω το πορτοφόλι λέει και το απίστευτο, "άσε που μου την "έκαναν" δυο τρεις φορές και την πλήρωσα" εγώ... κι εκεί μου γυρίζει το μάτι!!!! του λέω, για 10 ευρώ μιλάμε? μου απαντάει "εδώ είμαστε επιχείρηση τι 10 τι 100"

Α καλά... βάζω ξανά μέσα το πορτοφόλι, ξανάμανα την τσάντα στον ώμο, καβάλα κι έφυγα....



Εδώ είναι το ζουμί και ο λόγος που τα πήρες. Ότι σε τσουβάλιασε μαζί με κάποιους που ούτε τσίπα ούτε μπέσα έχουν.

Στη θέση σου θα έκανα το ίδιο. Αν μου έλεγε όμως όμως ότι θα τον διευκόλυνα προπληρώνωντας τον (με όμορφο τρόπο), μπορεί και να το έκανα.

Προσωπικά προτιμώ μαγαζιά με καλή εξυπηρέτηση και καλή διάθεση και ας μην έχουν την καλύτερη τιμή. :)

Bob_o_mastoras
07/08/2014, 15:46
H αληθεια ειναι οτι στην εποχη μας δεν μπορεις να ζητας προπληρωμη για να φερεις κατι σε πελατη. Υπαρχουν πολλες αλλες πηγες που θα μπορουσε να το προμηθευτει οπως το ιντερνετ.
Καταλαβαινω και απο την αλλη το μαγαζατορα που δεν μπορει να αγοραζει και να του μενουν στοκ αλλα c'est la vie. Τα μαγαζια και οι επιχειρησεις εχουν ρισκα. Αν θες να εχεις πρεπει να τα αποδεχτεις και οχι να τα φορτωνεις στον πελατη.
Οποτε συμφωνω με το Σταμ. Ουτε εγω θα ξαναπαταγα αν μου το εκανε γνωστος. Και αν πηγαινα σε αγνωστο μαγαζι και δεν ειχε κατι που θελω και μου ζηταγε να του το πληρωσω προκαταβολικα για να μου το φερει θα του ελεγα "Γεια" και θα φευγα.
Δηλαδη "εσυ μαγαζατορα" δεν με εμπιστευεσαι, εγω γιατι να σε εμπιστευτω;; μ@λακας ειμαι;;;

zannisvel
07/08/2014, 15:54
Εδώ είναι το ζουμί και ο λόγος που τα πήρες. Ότι σε τσουβάλιασε μαζί με κάποιους που ούτε τσίπα ούτε μπέσα έχουν.

Στη θέση σου θα έκανα το ίδιο. Αν μου έλεγε όμως όμως ότι θα τον διευκόλυνα προπληρώνωντας τον (με όμορφο τρόπο), μπορεί και να το έκανα.

Προσωπικά προτιμώ μαγαζιά με καλή εξυπηρέτηση και καλή διάθεση και ας μην έχουν την καλύτερη τιμή. :)

Σε αυτο συμφωνω 100%!!

panik
07/08/2014, 15:59
Κι εγω ειχα καποτε μαγαζι και οταν δεν ειχα κατι και επρεπε να το φερω τοτε ζητουσα προκαταβολη ειδικα για προιοντα δυσκολα.
Δεν ειχα ομως την απαιτηση να μου πληρωσουν το προιον για να μπορεσω να το αγορασω. Εαν εισαι επαγγελματιας και περιμενεις την προπληρωμη του πελατη για να φερεις εμπορευμα το τε κλειστο το "ρημαδι" και κατσε σπιτι σου.

MAIK72
07/08/2014, 16:06
Εχει κάποια ελλαφρυντικά η όλη υπόθεση. Οτι μέσα σε 10 λεπτά θα το έφερνε. Πολύ κακή συνεννόηση εξ αρχής και κατάληξη. Ακριβώς το ίδιο θα έπραττα φυσικά αν γυρνούσε να μου την πει κιόλας
Ποιος δεν έχει περιμένει όχι μόνο 10 λεπτά αλλά 10 μέρες για να πάρει κάτι;; Tεσπα :)

spyrakos35
07/08/2014, 16:13
Εδώ είναι το ζουμί και ο λόγος που τα πήρες. Ότι σε τσουβάλιασε μαζί με κάποιους που ούτε τσίπα ούτε μπέσα έχουν.


το δίκαιο του (γνωστού κιόλας) καταναλωτή


Μάλλον δεν είχατε ποτέ μαγαζί οι περισσότεροι...

αμα σου πω ότι εμένα μου αφήνανε υπόλοιπα 5 ευρώ και μετά περνάγανε από απέναντι και δεν μου λέγανε και καλημέρα? τι θα μου πεις?

Οχι φίλε μου, να προπληρώσεις.... στο σούπερ μάρκετ τους λες θα τα φέρω αύριο? Το βρήκες αλλού? πάρτο από εκεί.


Και πριν βιαστεί κανείς να μιλήσει... ναι, το μαγαζι μου έκλεισε και μάλιστα με μεγάλο φέσι... από 5ευρά και 10ευρά και 50ευρα... κι από γνωστούς και από πελάτες που ψώνιζαν και ήταν και συχνοί...

αντε γεια.

το δικαιο του εμπόρου....



παίδες, οι εποχές είναι δύσκολες για όλους....

ο μαγαζάτορας είναι φάουλ όχι για την πράξη του, αλλά για τον τρόπο του

Bob_o_mastoras
07/08/2014, 16:20
Που να ειχε και κανενα μαγαζι με φρεσκα προϊοντα πχ κρεοπωλειο.. Θα ζηταγε και κανα 100αρικο εγγυση μπροστα. :lol:

devil's animal
07/08/2014, 16:23
νομιζω οτι με την προκαταβολη λυνεται το θεμα και για τους 2...

αυτο με την προπληρωμη ειναι απαραδεκτο...τοτε θα μπορουσαμε ολοι δυνητικα να γινουμε ολοι εμποροι της γειτονιας... "φιλαρακ' τι θες? μπλακ ε ντεκερ? σκασε μια διακοσαρου και αυριο θα το'χεις..." πας το παιρνεις 180 απ'το μεγαλο μαρκετ και βγαζεις το 20αρικο χωρις να ιδρωσει τ'αυτι σου μηπως σου μεινει στο ραφι...και δικαιολογεις και το 20αρικο επειδη συντηρεις μαγαζακι συνοικιακο...


και απο την αλλη τα φεσια πρεπει να σταματησουν...δεν πρεπει να χρωστας σε κανεναν γιατι μετα ολη η αγορα παει για φουντο...


οποτε με ενα καλο ποσοστο προκαταβολης ειναι ολοι καλυμμενοι..
και ο εμπορας οτι αν δεν ερθει να το παρει ο πελατης, θα τσεπωσει την προκαταβολη και θα του μεινει και το εμπορευμα...
και ο πελατης οτι θα παρει αυτο που θελει σχετικα αμεσα και με καλο σερβις αφου κατα καποιο τροπο το "εχει κλεισει"...

alexxxcbr
07/08/2014, 17:15
Τοσα μαγαζια υπαρχουν.Αν δεν βολευεσαι καπου πας αλλου.Σιγα το θεμα.:smokin:

vaska
07/08/2014, 20:55
Έχω πολλές ιστορίες και από τις 2 πλευρές να σας πω. Όπως είπε ο Σπύρος η αλήθεια είναι κάπου στην μέση και ο καταστηματάρχης φάουλ περισσότερο για τον τρόπο του.

Απλά κι εδώ όπως παντού, το νόμισμα έχει δύο όψεις αλλά και όλα τα δάχτυλα δεν είναι ίδια.

:wave2:

staffaki
07/08/2014, 21:14
Οχι φίλε μου, να προπληρώσεις.... στο σούπερ μάρκετ τους λες θα τα φέρω αύριο? Το βρήκες αλλού? πάρτο από εκεί.

Με την διαφορά ότι στο σμ δεν σου είπε ποτέ άσε μου τα λεφτά σου και έλα αύριο που θα στοκάρω...
Καλά άμα ήταν να προπληρώνεις ότι αγοράζεις όλοι μαγαζιά θα είχαμε..Επιχειρηματικό ρίσκο δηλαδή κλαΙν...

guzzistas
07/08/2014, 22:46
Καλά άμα ήταν να προπληρώνεις ότι αγοράζεις όλοι μαγαζιά θα είχαμε..Επιχειρηματικό ρίσκο δηλαδή κλαΙν...

Γιάυτό δεν έχετε/εχουμε όλοι μαγαζΑ πλέον, μιας και γέμισε ο τόπος τσαμπατζήδες και πιστολιές...

ΕΔΙΤ: Στο ebay αγοράζουμε βερεσέ? ή το πληρώνουμε και μας το δίνουν επιτόπου? περιμένεις και κανα μήνα να το πάρεις...εκεί που είναι το επιχειρηματικό Κλάιν ρίσκο?

Ο καθένας ας κάνει ότι θέλει... πάντως όπως σε όλα τα πράγματα, έξω από το χορό, καλά τραγουδάμε όλοι...

staffaki
07/08/2014, 23:19
Γιάυτό δεν έχετε/εχουμε όλοι μαγαζΑ πλέον, μιας και γέμισε ο τόπος τσαμπατζήδες και πιστολιές...

ΕΔΙΤ: Στο ebay αγοράζουμε βερεσέ? ή το πληρώνουμε και μας το δίνουν επιτόπου? περιμένεις και κανα μήνα να το πάρεις...εκεί που είναι το επιχειρηματικό Κλάιν ρίσκο?

Ο καθένας ας κάνει ότι θέλει... πάντως όπως σε όλα τα πράγματα, έξω από το χορό, καλά τραγουδάμε όλοι...

Και επειδή γέμισε ο τόπος τσαμπατζήδες με το που μπαίνω και εγώ σ'ένα μαγαζί θεωρούμαι ως ένας από τους πολλούς?

Η διαφορά είναι το ebay εξαρχής λειτουργούσε έτσι, όχι μόλις ζορισε το πράγμα αλλάζουμε πλάνο...
Επίσης στο ebay ψωνίζεις εν γνώση σου με αυτό τον τρόπο...

Και στην τελική πως αυτός θέλει να εξασφαλιστεί με προπληρωμή ούτε καν προπληρωμή και εγώ να παίρνω ως εξασφάλιση την καλή μου πίστη?
Και άμα με πιστολιάσει αυτός?

Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά...αν θές να δουλεψεις έτσι κλείστο και φτιάξε eshop...

peterTHErider
07/08/2014, 23:22
Γιάυτό δεν έχετε/εχουμε όλοι μαγαζΑ πλέον, μιας και γέμισε ο τόπος τσαμπατζήδες και πιστολιές...

ΕΔΙΤ: Στο ebay αγοράζουμε βερεσέ? ή το πληρώνουμε και μας το δίνουν επιτόπου? περιμένεις και κανα μήνα να το πάρεις...εκεί που είναι το επιχειρηματικό Κλάιν ρίσκο?

Ο καθένας ας κάνει ότι θέλει... πάντως όπως σε όλα τα πράγματα, έξω από το χορό, καλά τραγουδάμε όλοι...

Απο το ebay ομως φιλε μου η οποιοδηποτε διαδυκτιακο καταστημα λογο αυτης της ελλειψης ρισκου εχουμε παντα απο καλυτερες εως ΠΟΛΥ καλυτερες τιμες!
Οπως ειπαν και αλλοι και εγω προτιμω να αγοραζω αν και ακριβοτερα απο τα καταστηματα της πολης μου γιατι ειναι φιλοι και γνωστοι και εχουνε αριστη εξυπηρετηση και ελαχιστη εως καθολου αναμονη!
Εαν δεν ειχα καλη εξυπηρετηση και επρεπε να περιμενω και να πληρωσω το στοκαρισμα του ε τοτε σορρι αλλα επερνα τα φθηνοτερα απο το ιντερνετ...
Φιλικα παντα...

guzzistas
07/08/2014, 23:30
Προσπαθήστε να καταλαβετε (που είμαι σίγουρος ότι το έχετε συνειδητοποιήσει όλοι, απλά δεν θέλετε να το παραδεχτείτε), ότι ζούμε σε περίεργες εποχές και τουλάχιστον στα οικονομικά κανείς δεν θέλει να βγει ζημιωμένος... πιο πολλά έχει να χάσει το μαγαζάκι παρά ο πελάτης...

οπότε θα πρέπει και ως πελάτες (γιατί από σας εξαρτάται αν θα επιζήσει το μαγαζάκι) να είστε λίγο πιο ανεκτικοί... ειδικά εφόσον ξέρετε ότι το μαγαζάκι ρισκάρει πιο πολλά από έναν πελάτη...

ο μαγαζάτορας ανέχεται για περισσότερο και είναι πολύ πιο ανεκτικός με έναν κακό πελάτη, να είστε σίγουροι...

teo_g7
07/08/2014, 23:33
Οποίος έχει μαγαζί ξέρει πως δεν είναι τροπος αυτός να συμπεριφερεσαι σε πελάτη και μάλιστα σε τακτικό! Τι να γίνει τώρα;Ας "έτρωγε" ενα δεκαδικό αμα ήθελε τον πελατη.Αμα δεν ξέρει να εκτιμήσει τους πελάτες του ας το κλείσει καλυτερα.
Οποίος σε φεσωσε πολύ απλα δεν ξαναπαίρνει τιποτα.Όλα τα υπολοιπα τα ακούω βερεσε.

Και το πιο σημαντικό απ'ολα είναι το ύφος και ο τρόπος! Αν εξηγήσεις στον άλλο όμορφα κι ωραία πως έτσι εξυπηρετεί καλύτερα ξέρω γω νομιζω πως δε θα έχει πρόβλημα.Αν απο την αλλη του αρχισεις ιστορίες τύπου "ξέρεις πόσοι με έχουν φεσωσει (που στην ουσία δεν είναι φεσωσει γιατί στη χειρότερη το δίνει πίσω στον προμηθευτή και παιρνει πιστωτικο αλλά τεσπα) εμένα ακόμα κι ενα 10ρικο" το χεις χασει το παιχνίδι!

skylaros
07/08/2014, 23:39
Από ντροπή θα του τα έδινα, θα το έπαιρνα την άλλη μέρα και μετά δε θα ξαναπάταγα. Μπορώ να καταλάβω και τους δύο, από την άλλη τα καταστήματα τα έχουν αυτά... Τέλος επειδή μιλάμε για eshop και ebay η λογική αυτών των καταστημάτων είναι ΔΕ το βλέπεις το προϊόν προπληρώνεις αλλά έχεις αρκετά πιο χαμηλή τιμή. Κοινός μεγαλύτερο ρίσκο για καταναλωτή αλλά χαμηλότερη τιμή, μικρότερο ρίσκο για την επιχείρηση, μικρά λειτουργικά έξοδα αλλά και χαμηλότερες εισπράξεις ανά προϊόν. Αντίθετα το κατάστημα έχει μεγαλύτερο ρίσκο σε ότι αφορά φέσια κλπ ειδικά καταστήματα που προσπαθούν να χτίσουν σχέσεις με πελάτες, μεγαλύτερα λειτουργικά έξοδα αλλά και μεγαλύτερες εισπράξεις ανά προϊόν. Ανάλογα την περίοδο και την τάση (οικονομική, κοινωνική κλπ) η κάθε μορφή επιχείρησης έχει και μεγαλύτερο περιθώριο κίνησης και ανάπτυξης. Στην ουσία υπάρχει αγορά για όλα τα γούστα, αν κάτι δε τσουλήσει είναι γιατί κάτι δεν έγινε/υπολογίστηκε σωστά.

yianyian
07/08/2014, 23:49
Επειδή το φέσι έχει γίνει μόδα καλά έκανε ο μαγαζάτορας και ζήτησε μπροστά χρήματα αλλά το φάουλ του είναι ότι ζήτησε όλο το ποσό.
Εάν ζητούσε το 50% μπροστά και το υπόλοιπο με την παράδοση θα ήταν όλοι ικανοποιημένοι.
Δυστυχώς μαζί με τα ξερά (φεσατζίδες) καίγονται και τα χλωρά (συνεπείς)...

skylaros
07/08/2014, 23:53
Ρε παιδιά τι φέσι λέτε, δε του ζήτησε βερεσέ ο άνθρωπος. Μόλις το έπαιρνε στα χέρια του θα το πλήρωνε! Δηλαδή αν πάει κανείς σας να αγοράσει μια μηχανή και του πει ο άλλος φίλε δε την έχω δώσε μου τα λεφτά ΌΛΑ ΜΠΡΟΣΤΆ και έλα αύριο να την πάρεις θα τα δώσετε ?

yianyian
08/08/2014, 00:03
Μόλις το έπαιρνε στα χέρια του θα το πλήρωνε
Λέξη κλειδί :lol:
Μπορεί σε μερικούς να ακούγεται παράλογο ή τραβηγμένο αλλά υπάρχει πολύς κόσμος που την κάνει χωρίς τύψεις λέγοντας και 2-3 δικαιολογίες του κ@λου για ξεκάρφωμα και μην τον είδατε..
Και όσο εμείς τα λέμε, ο μαγαζάτορας σκέφτεται "ευτυχώς που δεν στόκαρα γιατί θα μου έμενε τελικά" και είναι περισσότερο ικανοποιημένος με αυτό παρά με το ότι έχασε έναν πελάτη που ίσως αγόραζε από το μαγαζί του.
Αγρίεψαν οι καιροί φίλοι..

teo_g7
08/08/2014, 00:11
Λέξη κλειδί :lol:
Μπορεί σε μερικούς να ακούγεται παράλογο ή τραβηγμένο αλλά υπάρχει πολύς κόσμος που την κάνει χωρίς τύψεις λέγοντας και 2-3 δικαιολογίες του κ@λου για ξεκάρφωμα και μην τον είδατε..
Ρε φιλαρακι αν δεν το πλήρωνε δεν θα το έπαιρνε καν!
Ο τύπος δε ζήτησε να το πάρει βερεσε απλα το μαγαζί να το παραγγείλει και να το πάρει την επόμενη μερα κι ο μαγαζατορας ζήτησε να πληρωθεί προκαταβολικά μην τυχόν και δεν ερθει και του ξωμεινει το πανάκριβο και υπέρσπάνιο εμπόρευμα των 10€.Τώρα κοροιδευομαστε;

peterTHErider
08/08/2014, 00:14
Ρε παιδιά τι φέσι λέτε, δε του ζήτησε βερεσέ ο άνθρωπος. Μόλις το έπαιρνε στα χέρια του θα το πλήρωνε! Δηλαδή αν πάει κανείς σας να αγοράσει μια μηχανή και του πει ο άλλος φίλε δε την έχω δώσε μου τα λεφτά ΌΛΑ ΜΠΡΟΣΤΆ και έλα αύριο να την πάρεις θα τα δώσετε ?

Σωστα,φεσι ειναι να το παρεις και να μην το πληρωσεις...
Οχι να σου φερει κατι ενα μαγαζι και να μην το παρεις!ειναι λαθος και ανηθικο προς το μαγαζατορας αλλα οχι παρανομο...για.αυτο σε περιπτωσεις που ζητας κατι που δεν το εχει και ειναι δυσκολο να κινηθει δινεια μια μικρη προκαταβολη και ειναι ολοι οκ...
Τωρα στην περιπτωση που συζηταμε ειναι καθαρα φαουλ ο μαγαζατορας γιατι και τακτικος πελατης ειναι ο φιλος μας και μικρο το κοστος και το προιον ειναι ευκολο να φυγει και επρεπε να το εχει στοκαρισμενο απο τη στιγμη που το εχει στον καταλογο του...

yianyian
08/08/2014, 00:15
Δεν κοροιδευόμαστε φίλε μου, τα πράγματα έχουν αγριέψει.
Ένα 30% έως 50% το δίνει ο ψημένος πελάτης ως προκαταβολή, εαν δεν το δώσει ή γκρινιάξει πιθανότατα να μην αγόραζε τελικα ή να μην πλήρωνε άρα ο έμπορος δεν ασχολείται άλλο μαζί σου γιατί του μοιάζεις καμμένο χαρτί.
Είπαμε...με τα ξερά έχουν καεί και τα χλωρά.

Για να μην παρεξηγούμαι, στα παραπάνω δεν βάζω τους τακτικούς ή τους καλούς πελάτες που εκεί κάνεις 2-3 βήματα πίσω :)

teogtp
08/08/2014, 00:21
Αρα στην εν λογο περιπτωση ο μαγαζατορας θα ελεγε στον πελατη"φιλαρακι ασε 3 ευρω"...............
:bawl:

yianyian
08/08/2014, 00:26
Και ο σωστός πελάτης θα του άφηνε 5 :)
Άσε που αυτά τα 3 ευρώ παίζει είναι το κέρδος του, δεν ζουν όλες οι επιχειρήσεις από αγοραπωλησίες χιλιάδων. Οι περισσότεροι μικρομεσαίοι μαγαζάτορες πλέον αν μαζέψουν 10 τρίευρα την ημέρα, κάνουν πάρτυ.
Γιατί κοροιδεύουμε το μικροποσό όταν από αυτο το ελάχιστο 3ευρω παίζει να κρατιέται το μαγαζί του?

teogtp
08/08/2014, 00:43
Μιλαμε για ενα γραμματοκιβωτιο ετσι;
Οχι τιποτα αλοιωσιμο με ημερομηνια ληξης.
Δηλαδη εγω πρεπει να ζηταω απο τους πελατες μου περιπου 2 ευρω(κατα μεσο ορο) εγγυηση οταν μου ζητουν να
βαλω καφε για το σπιτι και θα περασουν να το παρουν αργοτερα;

mikes
08/08/2014, 00:44
αυτή τη στιγμη, στο μαγαζι που δουλευω υπαρχει εμπορευμα αξιας περιπου 10-12 χιλιαδων ευρω, από πελατες (τακτικούς και μη) που παραγγελαν, ο εργοδότης μου καλη την πιστη δεν τους πηρε προκαταβολή, αυτοι τελικα δεν ηρθαν ποτε να παραλαβουν, και οι εταιρειες δεν τα δεχονται πισω!
δεδομενου ότι μιλαμε για ελαστικα αυτοκινητων σε περιεργες διαστασεις, εχουμε 10-12 χιλιαρικα στο μαγαζι, που ΚΑΝΕΝΑΣ πελατης -αν βρεθει- δεν θα θελει να αγορασει γιατι είναι περασμενου dot! (επειδή οι περισσοτεροι οσον αφορα αυτόν τον τομεα ειναι και ασχετοι ξερόλες..)

για πειτε μου ρε παιδες τωρα, ολοι οσοι μιλατε για φαουλ του μαγαζατορα, τι θα τα κανει αυτά τα λάστιχα ο εργοδότης μου? την εφαγε στον κ@λο η όχι? πως θα αποσβεσει αυτά τα λεφτα?

σε προϊον που δεν είναι διαθεσιμο εκεινη τη στιγμη στο μαγαζι πρεπει αν όχι να προπληρωθεί, να δωθει τουλάχιστον 50% προκαταβολή! τελος!

εγω πηγα τις προαλλες να παρω ένα κοματι της ουρας της μηχανης μου! δεν υπηρχε ελλαδα, και μου ζητηθηκε να προπληρωσω για παραγγελεια από εξωτερικο, αφου πρωτα ενημερωθηκα πως αν υπαρχει ολανδια θα το εχω σε 4-5 εργασιμες αν όχι θα ερθει από βραζιλια σε 15-20 το συγκεκριμενο μαγαζι με ειχε εξυπηρετησει αψογα σε δυο ανακλησεις που εγιναν για το μοντελο της μηχανης μου! εχοντας λοιπον καλες εντυπώσεις προπληρωσα και το κομματι το ειχα σε ΤΡΕΙΣ ημερες (νωρίτερα απ'οτι μου ειπαν αρχικα δλδ) και όλα μια χαρα!

μηπως επρεπε δλδ να αρνηθω και να φυγω?

teogtp
08/08/2014, 00:46
....η ακομα καλυτερα θα τους ζηταω προκαταβολη για να αγορασω το εμπορευμα,να το ψησω να το κοψω και να το παραλαβουν
ετοιμο και φρεσκο!
Γαματο!
Δεν θα στοκαρω και εμπορευμα!
Τι βλακας που ημουν τοσα χρονια........

teogtp
08/08/2014, 00:50
αυτή τη στιγμη, στο μαγαζι που δουλευω υπαρχει εμπορευμα αξιας περιπου 10-12 χιλιαδων ευρω, από πελατες (τακτικούς και μη) που παραγγελαν, ο εργοδότης μου καλη την πιστη δεν τους πηρε προκαταβολή, αυτοι τελικα δεν ηρθαν ποτε να παραλαβουν, και οι εταιρειες δεν τα δεχονται πισω!
δεδομενου ότι μιλαμε για ελαστικα αυτοκινητων σε περιεργες διαστασεις, εχουμε 10-12 χιλιαρικα στο μαγαζι, που ΚΑΝΕΝΑΣ πελατης -αν βρεθει- δεν θα θελει να αγορασει γιατι είναι περασμενου dot! (επειδή οι περισσοτεροι οσον αφορα αυτόν τον τομεα ειναι και ασχετοι ξερόλες..)

για πειτε μου ρε παιδες τωρα, ολοι οσοι μιλατε για φαουλ του μαγαζατορα, τι θα τα κανει αυτά τα λάστιχα ο εργοδότης μου? την εφαγε στον κ@λο η όχι? πως θα αποσβεσει αυτά τα λεφτα?

σε προϊον που δεν είναι διαθεσιμο εκεινη τη στιγμη στο μαγαζι πρεπει αν όχι να προπληρωθεί, να δωθει τουλάχιστον 50% προκαταβολή! τελος!

εγω πηγα τις προαλλες να παρω ένα κοματι της ουρας της μηχανης μου! δεν υπηρχε ελλαδα, και μου ζητηθηκε να προπληρωσω για παραγγελεια από εξωτερικο, αφου πρωτα ενημερωθηκα πως αν υπαρχει ολανδια θα το εχω σε 4-5 εργασιμες αν όχι θα ερθει από βραζιλια σε 15-20 το συγκεκριμενο μαγαζι με ειχε εξυπηρετησει αψογα σε δυο ανακλησεις που εγιναν για το μοντελο της μηχανης μου! εχοντας λοιπον καλες εντυπώσεις προπληρωσα και το κομματι το ειχα σε ΤΡΕΙΣ ημερες (νωρίτερα απ'οτι μου ειπαν αρχικα δλδ) και όλα μια χαρα!

μηπως επρεπε δλδ να αρνηθω και να φυγω?
Μην μπερδευεις ανομοια ποσα ρε μικε!
Μιλαμε για 10 ευρω........και προοιον μη αλλοιωσιμο.

7Tolis
08/08/2014, 05:47
Τα ελαστικά που αναφέρθηκαν πιο πάνω πιστεύω μπορεί να τα βγάλει προσφορά ώστε τουλάχιστον να πάρει τα λεφτά του πίσω. Όσον αφορά τα eshops αυτό που παραγγέλνουμε μπορεί να το έχουμε δει από κάποιον φίλο μας πχ και να ξέρουμε τι είναι. Ειδικές παραγγελίες σε ένα προϊόν συμφωνώ πως θα πρέπει να υπάρχει προκαταβολή ώστε να ξεκινήσει η διαδικασία.

spyrakos35
08/08/2014, 06:23
Για το κινητο που πληρωνεις μπροστα τι εχετε να πειτε;

SHOOTER045
08/08/2014, 06:26
Για το κινητο που πληρωνεις μπροστα τι εχετε να πειτε;
Σαν τις γυναίκες
Πληρώνεις προκαταβολικά για τριαντάφυλλο
Και σου βγαίνει πλάτανος...

spyrakos35
08/08/2014, 06:29
Σαν τις γυναίκες
Πληρώνεις προκαταβολικά για τριαντάφυλλο
Και σου βγαίνει πλάτανος...

Πλατανος; μια χαρα ειναι ο πλατανος.... Εχει και τρελο ισκιο......



Κυπαρισσι μη σου βγει.......:lol:

mikes
08/08/2014, 06:57
Τα ελαστικά που αναφέρθηκαν πιο πάνω πιστεύω μπορεί να τα βγάλει προσφορά ώστε τουλάχιστον να πάρει τα λεφτά του πίσω.

εσυ θα αγοραζες λαστιχα του 2011 μολις 60-80 ευρω κατω της τιμης που εχουν τα ολοφρεσκα?? (και μιλαμε για λαστιχα των 450+ ευρω την 4αδα..)

faraway
08/08/2014, 07:11
Και οι έμποροι δίκιο έχουνε , αλλά και οι καταναλωτές επίσης . :)

Πρόσφατα πήρα σε γνωστό μαγαζί να πάρω εξατμίσεις . Κόστος 600 € περίπου .
Δεν τις είχε φυσικά . :(

Ήθελε όλο το ποσό πληρωμή , και αναμονή 1 μηνα περίπου ( και το Ελληνικό περίπου όλοι το ξέρουμε ) . :sad:

Αντί αυτού , της βρήκα στο ebay με 560 € μαζί με μεταφορικά .
Αναμονή πάλι 1 μήνα , αλλά με συνεχή email και tracking number για να παρακολουθώ τη πορεία του δέματος ,
και επίσης μέσω paypal όπου για μένα σημαίνει διασφάλιση της συναλλαγής μου , κάτι που δεν μου παρείχε ο έμπορος .

Το κλου για μένα είναι , όπως προείπα , ότι και οι δύο μεριές έχουν δίκιο αλλά ο καταναλωτής έχει την ευελιξία να βρει και αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια , ο 'έμπορος την έχει πλέον ?

Μήπως δλδ το ''ρίσκο '' που λένε , είναι αναγκαίο για την επιβίωση τους , και εν τέλει έχει μικρότερο κόστος από το να χάνουν πελάτες και να δυσφημούν το όνομα τους σε μια μικρή αγορά που λέγεται Ελλάδα ? :confused:

:wave2:

7Tolis
08/08/2014, 07:14
εσυ θα αγοραζες λαστιχα του 2011 μολις 60-80 ευρω κατω της τιμης που εχουν τα ολοφρεσκα?? (και μιλαμε για λαστιχα των 450+ ευρω την 4αδα..)
Τώρα όχι. Το 2012 όμως ναι. Θα μπορούσε να τα βγάλει προσφορά τότε.

spyrakos35
08/08/2014, 07:16
Για να καταλαβω δλδ......

Ως επιχειρηματικο ρισκο οριζεται τι;

Η μη ελεγχομενη πιθανοτητα να πεσει σε μη συνεπεις πελατες που θα τον φεσωσουν;

Ωρε, πατε καλα;

teogtp
08/08/2014, 08:01
Τον ταβερνιαρη τον προπληρωνεις για να φας;
Τον ιδιοκτητη καφετεριας;

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
08/08/2014, 08:09
Μπερδεύουμε ανομία πράματα.

Ο πελάτης έχει 1002 λόγους να μην πάει την (επόμενη) να παραλάβει, και μην τον είδατε. ο καταστηματάρχης είναι και θα είναι εκεί. Οποίο και να είναι το πόσο (πολλά μικρά κάνουν ένα μεγάλο) μια προκαταβολή δίνη την λύση.

spyrakos35
08/08/2014, 08:09
Τον ταβερνιαρη τον προπληρωνεις για να φας;
Τον ιδιοκτητη καφετεριας;

Ρε φιλε, εχεις παει ποτε σε ταβερνα ή σε καφετερια να κατσεις, να παραγγειλεις και μετα να του πεις

Φερτα, παω σε μια δουλιτσα εδω απεναντι και ερχομαι......

Για το κινητο που ειπα πριν την παπια ετσι;

teogtp
08/08/2014, 08:35
Ρε φιλε, εχεις παει ποτε σε ταβερνα ή σε καφετερια να κατσεις, να παραγγειλεις και μετα να του πεις

Φερτα, παω σε μια δουλιτσα εδω απεναντι και ερχομαι......

Για το κινητο που ειπα πριν την παπια ετσι;
Ναι εχω παει για κατουριμα!:D
Ξεχασες και την Nova.:D
Σπυρο με τις συγκεκριμενες "τακτικες" που εφαρμοζουν οι συναδελφοι εμποροι (μην ξεχνας και εγω εμπορος ειμαι)απλα θα πανε στα σπιτια τους.
Οταν βγαζεις απο την εξισωση τις "προσωπικες" σχεσεις δεν διαφερεις απο το σουπερ της γειτονιας σου που μπορει να ειναι και κατα τι φτηνοτερος.

spyrakos35
08/08/2014, 08:46
Οταν βγαζεις απο την εξισωση τις "προσωπικες" σχεσεις....

αυτό ακριβώς έχω χρεώσει εγώ στον έμπορο στην περίπτωση που συζητάμε....

αν ο σταμ23456789 ήταν αγνωστος θα του έδινα χίλια δίκια του εμπόρου (αν και τον τρόπο του και πάλι θα τον χαρακτήριζα χοντροκομένο).....

κατά τα άλλα, αν εγώ πήγαινα σε μαγαζί και μου ζήταγε προκαταβολή (με σωστό τρόπο εεεε?) δεν θα στράβωνα (γνωστός/αγνωστος ο μαγαζάτορας)....
στο συνεργείο/ναυπηγείο που πάω το φουζουρού που ο τύπος με ξέρει 15 χρόνια τώρα, από μόνος μου, του αφήνω προκαταβολή για τα αναλώσιμα που πρόκειται να μου παραγγείλει...

εν ολίγοις είμαι ο ιδανικός πελάτης.... :D

teogtp
08/08/2014, 09:07
αυτό ακριβώς έχω χρεώσει εγώ στον έμπορο στην περίπτωση που συζητάμε....

αν ο σταμ23456789 ήταν αγνωστος θα του έδινα χίλια δίκια του εμπόρου (αν και τον τρόπο του και πάλι θα τον χαρακτήριζα χοντροκομένο).....

κατά τα άλλα, αν εγώ πήγαινα σε μαγαζί και μου ζήταγε προκαταβολή (με σωστό τρόπο εεεε?) δεν θα στράβωνα (γνωστός/αγνωστος ο μαγαζάτορας)....
στο συνεργείο/ναυπηγείο που πάω το φουζουρού που ο τύπος με ξέρει 15 χρόνια τώρα, από μόνος μου, του αφήνω προκαταβολή για τα αναλώσιμα που πρόκειται να μου παραγγείλει...

εν ολίγοις είμαι ο ιδανικός πελάτης.... :D
Πες μου οτι πληρωνεις και τον σουβλατζη μεσω mobile banking για να σου φερει την παραγγελια και θα τον κοψω φετες........:D
A! και το μηχανακι ειναι φουΤΖΟΥρου ρε!:p

spyrakos35
08/08/2014, 09:11
Πες μου οτι πληρωνεις και τον σουβλατζη μεσω mobile banking για να σου φερει την παραγγελια και θα τον κοψω φετες........:D


μα ναι, ΚΟΦΤΟΝ ΤΩΡΑ ΡΕ ΚΙΟΡΑΤΑ....

:evil:

stam2
08/08/2014, 09:13
δεν το περίμενα ότι θα υπάρχουν τόσες διαφορετικές γνώμες για το ίδιο θέμα...

Πάντως αληθινά αντιλαμβάνομαι τη θέση του κάθε εμπόρου, διότι έχω υπάρξει πωλητής και έχω δει κι εγώ τζαμπατζήδες πελάτες και κακές περιπτώσεις ανθρώπων γενικότερα...
Όμως η συγκεκριμένη περίπτωση είναι ακριβώς αυτό που περιγράφω παραπάνω... αφορά ένα κομμάτι στραντζαριστού τσίγκου που κοστίζει 10 ευρώ, και όχι την παραγγελία μίας ηλεκτροκόλησης (που προγραμματίζω) που μπορεί να πάει 1000 ευρώ... Αυτός δεν το ξέρει αλλά για μένα έχει πάντα βαρύτητα ο τρόπος που θα μου φερθεί και θα μου μιλήσει ο μαγαζάτορας... Και μιλάμε για τον μαγαζάτορα και όχι έναν απλό υπάλληλο που μπορεί να είναι στα μπομπόλια του....
Μιλάμε για ένα μαγαζί τεράστιο με μεγάλα εργαλεία επαγγελματικά και ερασιτεχνικά, που βασίζει τη δουλειά του πάνω στην καλή σχέση με τον πελάτη κυρίως και δευτερευόντως στις καλές τιμές....
Βερεσέ δεν του ζήτησα.
Θεωρώ υποχρέωση του καταστήματος εφόσον πουλάει κάτι, να το έχει στο ράφι του... Αν αυτός πρέπει να το παραγγείλει, να το πληρώσει για να το φέρει να το πουλήσει, δεν είναι κάτι διαφορετικό από αυτό που κάνουν τόσοι άλλοι, και το θεωρώ μάλλον αυτονόητο... Όμως αντιλαμβάνομαι ότι οι καιροί δυστυχώς εμποδίζουν το στοκάρισμα και γι' αυτό δεν θεωρώ περίεργο το ότι δεν το έχει και ότι γενικά ζητάει προκαταβολή. Αλλά ρε παιδιά, μιλάμε για 10 ευρώ τα οποία στην τελική δεν είχα πρόβλημα να του τα δώσω, εξάλλου όπως γράφω, έβγαζα το πορτοφόλι μου εκείνη τη στιγμή, πριν μου πει αυτή την ωραία κουβέντα... Αλλά δεν θα έμπαινε και μέσα αν του έμενε το γραμματοκιβώτιο...Αν μιλάγαμε για την ηλεκτροκόλληση (που πάλι δεν θα του έμενε λόγω της κίνησης του μαγαζιού) θα ρώταγα από μόνος μου τι προκαταβολή να αφήσω.

Σπυράκο αν αυτός που λες που τον επισκέπτεσαι επί 15 χρόνια, μια μέρα που ήθελες να αλλάξεις υγρά φρένων σου ζήταγε προκαταβολικά να του πληρώσεις τα υγρά που έχουν 5-10 ευρώ για να πάει να τα αγοράσει για να μην του μείνουν στο μαγαζί νομίζω θα σου κακοφαινόταν....

spyrakos35
08/08/2014, 09:25
....
Σπυράκο αν αυτός που λες που τον επισκέπτεσαι επί 15 χρόνια, μια μέρα που ήθελες να αλλάξεις υγρά φρένων σου ζήταγε προκαταβολικά να του πληρώσεις τα υγρά που έχουν 5-10 ευρώ για να πάει να τα αγοράσει για να μην του μείνουν στο μαγαζί νομίζω θα σου κακοφαινόταν....

Σαφώς και θα μου χτύπαγε κάπως.... αλλά θα επρεπε και να σκεφτώ οτι για να φτάσει σε σημείο να μου ζητήσει εμένα 5-10 ευρά, κάτι θα τον έχει οδηγήσει σε αυτή την κίνηση....

και βέβαια κάποια στιγμή ή και την ίδια, θα τον ρώταγα γιατί το κάνει, τι τον έχει οδηγήσει να το κάνει.... και θα του έλεγα οτι με ενοχλεί να μου ζητάει 5-10 ευρά για να προχωρήσουμε όταν 15 χρόνια είμαι τύπος και υπογραμμός....

εν κατακλείδι, μετά την κουβέντα θα ζύγιζα αν έχει νόημα ή και αν με συμφέρει να ρίξω μαύρη πέτρα ή όχι και θα έπρατα ανάλογα...

στο ξαναλέω....
με την κουβέντα που σου ξεστόμισε, και εγώ το ίδιο θα έκανα.... όλα, έχουν τον τρόπο τους, δεν πας σε γκόμενα που γουστάρεις να της πεις "πάμε να σε σκίσω μαναμ' ".... το κάνεις πιο τσαχπινογαργαλιάρικα.... :p


εδιτ
να πω και κάτι άλλο..... να υπολογίζετε και πόσο κινήσιμο είναι ενα προιόν (πέραν της αξίας του) πριν κατακρίνετε κάποιον που δεν στοκάρει ή που ζητάει προκαταβολή....

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
08/08/2014, 09:27
τσαχπινομπιρμπιλογαργαλιάρικα....

ετσι ειναι το σωστο.:lol:

sniper
08/08/2014, 09:30
.... στο σούπερ μάρκετ τους λες θα τα φέρω αύριο? ...

Όχι αλλά ούτε αφήνεις τη λιστα με τα ψώνια, δίνεις τα λεφτά και τα παίρνεις την επομένη...

Από την άλλη, ΟΛΟΙ όσοι ψωνίζουν απο το net προπληρώνουν.... οπότε θα πρέπει να καταλάβουμε ότι το εμπόριο βασίζεται σε σχέσεις εμπιστοσύνης.

THEOD
08/08/2014, 09:43
Χοντροκομμένη η στάση του εμπόρου, αλλά μην το κρίνετε μεμονωμένα - αυστηρά. Κατά πάσα πιθανότητα οδηγήθηκε σε αυτή από προηγούμενες κακές εμπειρίες... Όταν την έχεις πατήσει 1-2-3-5 φορές τότε αναγκαστικά διαμορφώνεις "εκ των προτέρων αρνητικά" συναλλακτικά ήθη και δυστυχώς τα εκδηλώνεις και απέναντι σε πελάτες-καταναλωτές που τους αξίζει καλύτερη αντιμετώπιση... Παίζει φυσικά πάντα και η πιθανότητα να ήταν γενικότερα μαλάκας ή να είχε μια κακή ημέρα-στιγμή...

Αααα και κάτι άλλο σχετικό με αυτά που ακούγονται περί "καλού πελάτη που έχω ψωνίσει πολλές φορές από εκεί."... Μπορεί ο καταναλωτής-πελάτης να το θεωρεί πλεονέκτημα που πρέπει να του "κατοχυρώνει δικαίωμα εμπιστοσύνης" (και τουλάχιστον ψυχολογικά έχει δίκιο...), αλλά όσα χρόνια θυμάμαι τον ευατόν μου, ότι φέσι έχω φάει το έχω φάει από "καλό και τακτικό πελάτη"... Γιατί σε αυτόν "χαλαρώνεις" και παραβιάζεις τους κανόνες που σε προστατεύουν... Στον άγνωστο-περαστικό πας by the book και δεν του δίνεις την ευκαρία να σε "δαγκώσει"...

sonic22
08/08/2014, 11:57
OK...

Το θεμα ξεκιναει απο τον λογο που επελεξες το συγκεκρημενο μαγαζι για την αγορα.

Ηταν η εξυπηρετηση, η θεση, η τιμη, η εμπιστοσυνη, η τυχη τι?
Αν πλεον το μαγαζι αυτο δεν πιστευεις οτι σου προσφερει εσενα σαν πελατη το οποιο (ή οποια) ανταγωγιστικο πελονεκτημα επιθυμεις, καλα κανεις και δεν ξαναπατας.

Ο σωστος τροπος θα ηταν να σου ζητησει καλη (50% π.χ.) προκαταβολη, μιας και ακομα και αν δεν πηγαινες τελικα να παρεις το αντικειμενο ο μαγαζατορας θα κραταγε την προκαταβολη και ολη την αξια του ατικειμενου δικια του. Και θα πει καποιος και τι να το κανει το αντικειμενο αν του μεινει στο μαγαζι? Ας αφαιρεσει απο την τιμη του αντικειμενου την προκαταβολη και ας το βαλει σαν προσφορα. Μαγαζι ειναι ολο και καποιος θα το παρει.

Τωρα αν ακομα και η προκαταβολη σου ακουγετε αδικη, εχεις εντελος αδικο (υπο τις παρουσες συνθηκες της αγορας).
Δεν βγαινει απο μαγαζι τιποτα αν δεν εχει εξοφληθει στο ακεραιο και δεν παραγγελνετε τιποτα αν δεν υπαρχει προκαταβολη.
Ουτε αν εισαι συγγενης, ουτε φιλος, ουτε αν μενετε στην ιδια γειτονια χρονια. Αν πιεσεις μπορει να στο δωσει 10% φτηνοτερα αλλα θα προτιμησει να μην πουλησει παρα να σε ψαχνει...

tsompanis
08/08/2014, 12:44
αυτο με την προπληρωμη ειναι απαραδεκτο...τοτε θα μπορουσαμε ολοι δυνητικα να γινουμε ολοι εμποροι της γειτονιας... "φιλαρακ' τι θες? μπλακ ε ντεκερ? σκασε μια και αυριο θα το'χεις..." πας το παιρνεις 180 απ'το μεγαλο μαρκετ και βγαζεις το 20αρικο χωρις να ιδρωσει το αυτι σου..

φυσικα και μπορεις να αρπαξεις το 20αρικακι αρκει να μπορεις να πληρωσεις το τεβε περιπου15 ευρω την ημερα εφορια αλλα τοσα μαζι με το τελος επιτιδευματος συν φορολογηση 26τις εκατο απο το πρωτο ευρω συν προπληρωμη φορου για το επομενο ετος.αν αντεξεις και το στησεις ευχομαι να μην ανοιξεις μαγαζι μοτοσοπ που ολοι θα ερχονται να δοκιμαζουν κρανος για να το παραγγειλουν απο το ιντερνετ!!!
Ηθελα να ηξερα οταν ολα κλεισουν,εκτος απο τα κινεζικα,που διαολο θα δοκιμαζουμε

tsompanis
08/08/2014, 13:05
Οπα ξεχασα τα σημαντικα.....ενοικιο ,δημοτικα τελη,ρευμα,τυρι ρυζι καφε,γαλα καμπα....:lol:

panik
08/08/2014, 14:37
Όχι αλλά ούτε αφήνεις τη λιστα με τα ψώνια, δίνεις τα λεφτά και τα παίρνεις την επομένη...

Από την άλλη, ΟΛΟΙ όσοι ψωνίζουν απο το net προπληρώνουν.... οπότε θα πρέπει να καταλάβουμε ότι το εμπόριο βασίζεται σε σχέσεις εμπιστοσύνης.

Οταν ψωνιζω μεσω internet παντα επιλεγω την πληρωμη με αντικαταβολη. Ο κυριοτερος λογος ειναι οτι θελω να φτασει το προιον μπροστα μου. ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΗ μονο για κατι το οποιο ειναι ειδικη παραγγελια π.χ. μοκετα που θα κοπει στα μετρα μου. Παντως απ οτι βλεπω η κουβεντα οδηγει σε αδιεξοδο.

faraway
08/08/2014, 14:53
Είναι λίγα καταστήματα στο εξωτερικό που δίνουν δυνατότητα αντικαταβολής .

sonic22
08/08/2014, 17:17
Οταν ψωνιζω μεσω internet παντα επιλεγω την πληρωμη με αντικαταβολη.
Φιλος ειχε παρει ενα μεταχειρισμενο κιτ τουρμπακι. Και μεσα στο κουτι της αντικαταβολης ειχε μερικες πετρες και αχυρο για να μην κουδουνανε...
Ποιο ακριβος το πλεονεκτημα της αντικαταβολης; Στην προκαταβολη τουλαχιστον (θα επρεπε να) σου δινουν και μια αποδειξη προκαταβολης.

vaska
08/08/2014, 20:36
φυσικα και μπορεις να αρπαξεις το 20αρικακι αρκει να μπορεις να πληρωσεις το τεβε περιπου15 ευρω την ημερα εφορια αλλα τοσα μαζι με το τελος επιτιδευματος συν φορολογηση 26τις εκατο απο το πρωτο ευρω συν προπληρωμη φορου για το επομενο ετος.αν αντεξεις και το στησεις ευχομαι να μην ανοιξεις μαγαζι μοτοσοπ που ολοι θα ερχονται να δοκιμαζουν κρανος για να το παραγγειλουν απο το ιντερνετ!!!
Ηθελα να ηξερα οταν ολα κλεισουν,εκτος απο τα κινεζικα,που διαολο θα δοκιμαζουμε

+1200
Πόσα βρούμ να σου κάνω μόνο για τις 2 τελευταίες προτάσεις σου??

Εμένα με παίρνουν τηλέφωνο στο μαγαζί, άγνωστοι, και με ρωτάνε αν τα T.X. που πουλάει το Πλ...ιο είναι καλά μηχανήματα. Και όταν πάνε εκεί κοτούλες στρουμπουλές, σε μένα βγάζουν τα συκώτια γιατί δεν πουλάω με γραμμάτια και ότι είναι η τίμιοι και ότι δεν θα μου φάνε λεφτά κλπ κλπ κλπ.
Τώρα που μιλάμε μετράω 54 επισκευασμένα πισιά που έχουν και υλικό κι εργασία και δεν έχουν έρθει να τα πάρουν. Το παλιότερο είναι 14 μήνες στο μαγαζί μου.
γμστ
Τες πα μεγάλη κουβέντα

tsompanis
08/08/2014, 20:43
+1200

Τώρα που μιλάμε μετράω 54 επισκευασμένα πισιά που έχουν και υλικό κι εργασία και δεν έχουν έρθει να τα πάρουν. Το παλιότερο είναι 14 μήνες στο μαγαζί μου.
γμστ
Τες πα μεγάλη κουβέντα

Σε έχω! πάμε να ανοίξουμε ένα ιντερνετ καφέ στο δυράχειο.
ή, αν έχεις πρόσβαση δορυφορική σε φθηνό ιντερνετ,Τίρανα.ψήνεσε?:smokin:

mikes
08/08/2014, 21:03
Τώρα όχι. Το 2012 όμως ναι. Θα μπορούσε να τα βγάλει προσφορά τότε.
βλεπεις λοιπον οτι σαν πελατης εισαι παραλογος? διασταση ΜΗ ΚΙΝΗΣΙΜΗ με dot ενος χρονου ΔΕΝ ειναι παλια ειναι φρεσκα! γιατι να βγει προσφορα σε τιμη κοστους? γιατι να στα βαλουμε οσο τα αγορασαμε? δεν θα κοπιασουμε να στα τοποθετησουμε? δεν πρεπει να το πληρωθουμε αυτο? αλλα επειδη εσενα ετσι σε βολευει, ετσι απαιτεις, σωστα??

bulmont
08/08/2014, 21:25
Τώρα που μιλάμε μετράω 54 επισκευασμένα πισιά που έχουν και υλικό κι εργασία και δεν έχουν έρθει να τα πάρουν.




Ρε αγιογδύτη, μήπως τους ήρθε φθηνότερα ν' αγοράσουν καινούριο;;;;


:bawl::bawl:

vaska
08/08/2014, 21:54
Ρε αγιογδύτη, μήπως τους ήρθε φθηνότερα ν' αγοράσουν καινούριο;;;;


:bawl::bawl:

Τώρα που το λες και τα ξανακοιτάζω, ένα δίκιο το 'χεις.

:bawl:

SHOOTER045
08/08/2014, 22:34
Συνάδελφος σου και φίλος μου
Έχει μια ταμπέλα στο μαγαζί του
<υπολογιστές καθ αρχεία που δεν αναζητωνται από τους ιδιοκτήτες μετά από 3 μήνες πωλούνται,γινονται ανταλλακτικά καθ σβήνονται >
Είχε γεμίσει, πι σι και σκληρούς με αρχεία πελατών

7Tolis
08/08/2014, 23:11
εσυ θα αγοραζες λαστιχα του 2011 μολις 60-80 ευρω κατω της τιμης που εχουν τα ολοφρεσκα?? (και μιλαμε για λαστιχα των 450+ ευρω την 4αδα..)


βλεπεις λοιπον οτι σαν πελατης εισαι παραλογος? διασταση ΜΗ ΚΙΝΗΣΙΜΗ με dot ενος χρονου ΔΕΝ ειναι παλια ειναι φρεσκα! γιατι να βγει προσφορα σε τιμη κοστους? γιατι να στα βαλουμε οσο τα αγορασαμε? δεν θα κοπιασουμε να στα τοποθετησουμε? δεν πρεπει να το πληρωθουμε αυτο? αλλα επειδη εσενα ετσι σε βολευει, ετσι απαιτεις, σωστα??

Οπως λες τα λάστιχα είναι του 11 αρα μιλάμε για 3 χρόνια dot.Αν το πιάσουμε οτι θα τα αγόραζα το 12 με προσφορά δεν βλέπω κάτι κακό.Αντιθέτως το φέσι που σου έριξε ο πελάτης που τα παρηγγειλε,όσο τα κρατάς το πρόβλημα το έχεις εσύ σαν μαγαζί.Εγω ή όποιος τα πάρει, θα είναι αυτός που θα σου λύσει το πρόβλημα αγοράζοντάς τα.Στο κόστος νομίζω (δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά) είναι αθέμιτος ανταγωνισμός.Παράλογος ειναι αυτός που σας φέσωσε και όχι εγώ σαν αγοραστής.
Την λέξη παράλογος δεν ήταν ανάγκη να την χρησιμοποιήσεις.

vaska
08/08/2014, 23:22
Συνάδελφος σου και φίλος μου
Έχει μια ταμπέλα στο μαγαζί του
<υπολογιστές καθ αρχεία που δεν αναζητωνται από τους ιδιοκτήτες μετά από 3 μήνες πωλούνται,γινονται ανταλλακτικά καθ σβήνονται >
Είχε γεμίσει, πι σι και σκληρούς με αρχεία πελατών

Πες του ότι νομικά είναι ακάλυπτος. Πρέπει κατά την παραλαβή του μηχ/τος του πελάτη, να τον βάζει να υπογράφει το σχετικό δελτίο παραλαβής στο οποίο να αναφέρεται ρητά αυτό. Και πάλι αν ο άλλος θέλει να σου κάνει μανούρα μπορεί..

mikes
09/08/2014, 00:09
Οπως λες τα λάστιχα είναι του 11 αρα μιλάμε για 3 χρόνια dot.Αν το πιάσουμε οτι θα τα αγόραζα το 12 με προσφορά δεν βλέπω κάτι κακό.Αντιθέτως το φέσι που σου έριξε ο πελάτης που τα παρηγγειλε,όσο τα κρατάς το πρόβλημα το έχεις εσύ σαν μαγαζί.Εγω ή όποιος τα πάρει, θα είναι αυτός που θα σου λύσει το πρόβλημα αγοράζοντάς τα.Στο κόστος νομίζω (δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά) είναι αθέμιτος ανταγωνισμός.Παράλογος ειναι αυτός που σας φέσωσε και όχι εγώ σαν αγοραστής.
Την λέξη παράλογος δεν ήταν ανάγκη να την χρησιμοποιήσεις. για ποιο λογο δεν ηταν αναγκη να χρησιμοποιησω τον ορο παραλογος? από τη στιγμη που εκφερεις γνωμη χωρις καν να ξερεις τι εισαι? λογικος? δε νομιζω! για να στο κανω πιο λιανα! οσον αφορα τα λάστιχα αυτοκινητων, dot 3 ετων δεν εχουν κανενα απολυτως πρόβλημα και είναι όπως τα καινουρια! αλλα αυτό οι περισσοτεροι "ψαγμένοι" το αγνοείτε η δε θελετε να το εμπεδωσετε λετε "πλερωνω και θελω φρεσκο" (λες και αγοράζεις ψαρια) κανονικα λοιπον ακομα και του 11 να ηταν θα επρεπε να στο δωσω οσο το αγορασα συν το νομιμο κερδος μου! προσφορα αναγκάζομαι να το βαλω επειδή υπαρχουν οι ασχετοι ξερόλες!
όταν λοιπον λες ότι μη κινησιμο νουμερο με dot 1 χρονου, είναι παλιο και πρεπει να δωθει σε προσφορα κοστους, γιατι ετσι βολευει εσενα τοτε δεν εισαι παραλογος? ελα τωρα...

spyrakos35
09/08/2014, 07:22
Πες του ότι νομικά είναι ακάλυπτος. Πρέπει κατά την παραλαβή του μηχ/τος του πελάτη, να τον βάζει να υπογράφει το σχετικό δελτίο παραλαβής στο οποίο να αναφέρεται ρητά αυτό. Και πάλι αν ο άλλος θέλει να σου κάνει μανούρα μπορεί..

Νομιζω οτι υπαρχει καποιο νομικο πλαισιο.... Προυποθετει ομως την εγγραφη ενημερωση του πελατη.....

Τουλαχιστον στα συνεργεια ισχυει για χρεωση γκαραζ.....

7Tolis
09/08/2014, 07:24
Ούτε ψαγμενος ούτε τπτ παριστανω. Είναι η γνώμη μου. Να στο θέσω απλά. Ποιος έχει απουλητα 4 λαστιχα του 11 εσύ ή εγώ; Ποιος ευθύνεται για αυτό εσύ ή εγώ; ποιος έχει το πρόβλημα αυτή τη στιγμή; Απλά πράγματα.

spyrakos35
09/08/2014, 07:36
Μικέ.....

Δεν σου λεει κατι λαθος ο Σταθης (:D)....

Σου προτεινει να δουλεψεις τσαμπα ή σχεδον τσαμπα απο το να βαλεις τα λαστιχα στονξερειςπού....

Δεδομενων των συνθηκων της αγορας ειναι μία λυση.....

devil's animal
09/08/2014, 09:16
φυσικα και μπορεις να αρπαξεις το 20αρικακι αρκει να μπορεις να πληρωσεις το τεβε περιπου15 ευρω την ημερα εφορια αλλα τοσα μαζι με το τελος επιτιδευματος συν φορολογηση 26τις εκατο απο το πρωτο ευρω συν προπληρωμη φορου για το επομενο ετος.αν αντεξεις και το στησεις ευχομαι να μην ανοιξεις μαγαζι μοτοσοπ που ολοι θα ερχονται να δοκιμαζουν κρανος για να το παραγγειλουν απο το ιντερνετ!!!
Ηθελα να ηξερα οταν ολα κλεισουν,εκτος απο τα κινεζικα,που διαολο θα δοκιμαζουμε



αν ειχα 50-60 τετοιους πελατες την μερα, μια χαρα το ανοιγα το μαγαζακι και πληρωνα και ολα τα παραφερναλια...
μην τα κανετε δυσκολα...

τις καλες εποχες, που οτι ζηταγαν τα μαγαζια σε σχεση με το αντικειμενο το διναμε, και το κερδος για τον μαγαζατορα αγγιζε δυσθεωρητα υψη, το κλεψιμο στην εφορια πηγαινε συννεφο γιατι κοβοντουσαν τυπικα 5-6 αποδειξεις την μερα, δεν μιλαγε κανενας εμπορακος,..
ε, λοιπον μαθε τα νεα!! σφιξανε οι κωλοι σε ολους, μπηκε το ιντερνετ στα σπιτια και πρεπει πλεον να υπαρχει ενα ΛΟΓΙΚΟ κερδος και μια καλη συμπεριφορα προς τον πελατη...

και πλεον σχεδον ολα τα μαγαζια ειναι ΚΑΙ e-shop...και μαλιστα πολλα απ'αυτα οπως το π...ιο που λεει ο vaska, εχουν και αλλες τιμες για τις αγορες on-line...
π.χ. tv46'' samsung τιμη 600€, τιμη web 560€..


α, και αν ψωνιζεις τακτικα απο μια εταιρεια και εχεις αγορασει 2-3 φορες το ξερεις το νουμερο σου και δεν σκιαζεσαι...εγω ξερω τι φοραω σε dainese, alpinestars, arai, sidi και shoei...
και υπαρχουν και τοσα αλλα ειδη που δεν χρεαζονται δοκιμη...
:wave2:

THEOD
09/08/2014, 10:53
αν ειχα 50-60 τετοιους πελατες την μερα, μια χαρα το ανοιγα το μαγαζακι και πληρωνα και ολα τα παραφερναλια...
μην τα κανετε δυσκολα...

Που να βρεί ρε το συνοικιακό μαγαζάκι 50-60 πελάτες την ημέρα ??? Δεν μιλάμε για τον Σκλαβενίτη ή το Πλαίσιο... Τα περισσότερα μαγαζάκια σήμερα (που κατά 90% είναι one man show ή στην καλύτερη οικογενειακές επιχειρήσεις που απασχολείται η μισή οικογένεια και ένας βγάζει μεροκάματο) προσπαθούν με νύχια και με δόντια να επιβιώσουν με 20-30 πελάτες την ημέρα - από τους οποίους οι μισοί είναι αυτό που λέμε ..."φύρα"...
Αν νομίζεις ότι δεν είναι δύσκολα αλλά κάποιοι το παρουσιάζουν έτσι, δεν έχει παρά να προσπαθήσεις. Κάτι μου λέει ότι σε 6 μήνες θα βλέπεις τον κόσμο με άλλο μάτι...



τις καλες εποχες, που οτι ζηταγαν τα μαγαζια σε σχεση με το αντικειμενο το διναμε, και το κερδος για τον μαγαζατορα αγγιζε δυσθεωρητα υψη, το κλεψιμο στην εφορια πηγαινε συννεφο γιατι κοβοντουσαν τυπικα 5-6 αποδειξεις την μερα, δεν μιλαγε κανενας εμπορακος,..
ε, λοιπον μαθε τα νεα!! σφιξανε οι κωλοι σε ολους, μπηκε το ιντερνετ στα σπιτια και πρεπει πλεον να υπαρχει ενα ΛΟΓΙΚΟ κερδος και μια καλη συμπεριφορα προς τον πελατη...



Κάποιοι ζουν σε ρόζ συννεφάκια και πιστεύουν ότι ακόμα και την εποχή προ κρίσης όποιος κατάφερνε να στήσει ένα μαγαζί και να το παλέψει αυτόματα γινόταν εκατομμυριούχος... Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα λέω εγώ...

sonic22
09/08/2014, 11:47
Παρτε μερικες πληροφοριες εκ των εσω για τα μαγαζια με εργαλεια κτλπ.

Κανονικο μαγαζι πλεον με κερδος κατω απο 30% κλεινει (κυριος λογο φορων).
Τα ιντερνετικα μαγαζια (αποθηκες) εχουν ελαχιστα πραγματα ετοιμοπαραδοτα (και αρα εχει αναμονη) και το ποσοστο κερους τους ειναι απο 1% εως 10%.

Αρα το μονο σημειο που τα κανονικα μαγαζια μπορουν να επιβιωσουν στην αγορα ειναι το ετοιμοπαραδωτο σε αυτον που το εχει αμεσα ανγκη, τον οποια και θα χρεωσουν 50+% κερδος για να βγαλουν τα σπασμενα.

Ετσι τα περισσοτερα κανονικα μαγαζια θα κλεισουν και τα "ιντερνετικα χωρις στοκ" θα αυξηθουν αλλα οταν θα χρειαστεις κανονικο μαγαζι θα εχεις πολυ λιγες επιλογες (και σε εξυπηρετηση και σε ποικιλια) και θα σε σκισουν κιολας στην τιμη.

devil's animal
09/08/2014, 11:53
Που να βρεί ρε το συνοικιακό μαγαζάκι 50-60 πελάτες την ημέρα ??? Δεν μιλάμε για τον Σκλαβενίτη ή το Πλαίσιο... Τα περισσότερα μαγαζάκια σήμερα (που κατά 90% είναι one man show ή στην καλύτερη οικογενειακές επιχειρήσεις που απασχολείται η μισή οικογένεια και ένας βγάζει μεροκάματο) προσπαθούν με νύχια και με δόντια να επιβιώσουν με 20-30 πελάτες την ημέρα - από τους οποίους οι μισοί είναι αυτό που λέμε ..."φύρα"...
Αν νομίζεις ότι δεν είναι δύσκολα αλλά κάποιοι το παρουσιάζουν έτσι, δεν έχει παρά να προσπαθήσεις. Κάτι μου λέει ότι σε 6 μήνες θα βλέπεις τον κόσμο με άλλο μάτι...





Κάποιοι ζουν σε ρόζ συννεφάκια και πιστεύουν ότι ακόμα και την εποχή προ κρίσης όποιος κατάφερνε να στήσει ένα μαγαζί και να το παλέψει αυτόματα γινόταν εκατομμυριούχος... Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα λέω εγώ...



ενα μαγαζι το οποιο ειναι αρκετα χρονια στον χωρο και ειναι οικογενειακη επιχειρηση (που σημαινει οτι το ειχε ο πατερας ή και ο παππους του τωρινου ιδιοκτητη) θα εχει και μια μεγαλη πελατεια...
καποιος που ανοιγει τωρα ενα μαγαζι, πρεπει να κανει καλες δημοσιες σχεσεις και να δημιουργησει πελατεια...
για να δημιουργησεις πελατεια δεν πρεπει να συμπεριφερεσαι οπως ο εμπορας της ιστοριας μας...

πρεπει να εισαι ευγενικος και συγκαταβατικος με τους πελατες γιατι σου δινουν τα ωραια τους λεφτα και εσυ μεταπουλας ενα αντικειμενο που κατα 99% δεν το παραγεις...

υπηρχαν μαγαζια προ κρισης που εβγαζαν οντως περιουσιες...και καποια αλλα που φυτοζωουσαν...αλλα that's business...
γιατι δλδ με την κριση εκλεισαν τοσα μαγαζια? απλουστατα γιατι ο κοσμος ξυπνησε και αρχισε να ιεραρχει τις αναγκες του, πρωτιστως και δευτερευοντως αρχισε να υπολογιζει αλλιως τα χρηματα που επαιρνε και αντιστοιχα εδινε για να αποκτησει κατι...

για να μην το παμε παλι πελατες vs μαγαζατορες/εμπορες...

το κλεινω λεγοντας οτι ο σωστος θα επιβιωσει παντου...ειτε ειναι εμπορας, ειτε πελατης...

guzzistas
09/08/2014, 14:11
ενα μαγαζι το οποιο ειναι αρκετα χρονια στον χωρο και ειναι οικογενειακη επιχειρηση (που σημαινει οτι το ειχε ο πατερας ή και ο παππους του τωρινου ιδιοκτητη) θα εχει και μια μεγαλη πελατεια...
καποιος που ανοιγει τωρα ενα μαγαζι, πρεπει να κανει καλες δημοσιες σχεσεις και να δημιουργησει πελατεια...
για να δημιουργησεις πελατεια δεν πρεπει να συμπεριφερεσαι οπως ο εμπορας της ιστοριας μας...

πρεπει να εισαι ευγενικος και συγκαταβατικος με τους πελατες γιατι σου δινουν τα ωραια τους λεφτα και εσυ μεταπουλας ενα αντικειμενο που κατα 99% δεν το παραγεις...

υπηρχαν μαγαζια προ κρισης που εβγαζαν οντως περιουσιες...και καποια αλλα που φυτοζωουσαν...αλλα that's business...
γιατι δλδ με την κριση εκλεισαν τοσα μαγαζια? απλουστατα γιατι ο κοσμος ξυπνησε και αρχισε να ιεραρχει τις αναγκες του, πρωτιστως και δευτερευοντως αρχισε να υπολογιζει αλλιως τα χρηματα που επαιρνε και αντιστοιχα εδινε για να αποκτησει κατι...

για να μην το παμε παλι πελατες vs μαγαζατορες/εμπορες...

το κλεινω λεγοντας οτι ο σωστος θα επιβιωσει παντου...ειτε ειναι εμπορας, ειτε πελατης...


Αλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε..

Πολύ ωραία φαινονται όλα στη θεωρία, στην πράξη όμως είναι αλλιώς...

Pan (dvs)
09/08/2014, 14:30
..................

το κλεινω λεγοντας οτι ο σωστος θα επιβιωσει παντου...ειτε ειναι εμπορας, ειτε πελατης...

Μονο μην βαλεις στοιχημα.

tzimidis
09/08/2014, 14:52
ενα μαγαζι το οποιο ειναι αρκετα χρονια στον χωρο και ειναι οικογενειακη επιχειρηση (που σημαινει οτι το ειχε ο πατερας ή και ο παππους του τωρινου ιδιοκτητη) θα εχει και μια μεγαλη πελατεια...


το κλεινω λεγοντας οτι ο σωστος θα επιβιωσει παντου...ειτε ειναι εμπορας, ειτε πελατης...


Pistotita pelaton isos ypirxe palaiotera, tora o kathenas koitaei tin tsepi tou.

Se ena xoro (elliniko emporio) opou pano apo 50% apoteleitai apo lamogia kai KLEFTES,
o sostos einai aytos pou telika DEN tha epibiosei....



kai gia na to prolabo: oi ypoloipoi DEN eiste kleftes.

mikes
09/08/2014, 16:57
Ούτε ψαγμενος ούτε τπτ παριστανω. Είναι η γνώμη μου. Να στο θέσω απλά. Ποιος έχει απουλητα 4 λαστιχα του 11 εσύ ή εγώ; Ποιος ευθύνεται για αυτό εσύ ή εγώ; ποιος έχει το πρόβλημα αυτή τη στιγμή; Απλά πράγματα.
ναι ρε φιλε αλλα το θεμα ειναι οτι τα λαστιχα ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ! εχει επικρατησει αυτη η μαλακια με τα dot απο τοτε που ηταν εξ'ολοκληρου απο καουτσουκ και σαπιζαν για πλακα, και οι πελατες χωρις να ειναι ενημερωμενοι και παριστανοντας τους ψαγμενους ζητανε φρεσκαδουρα! σιγουρα παντως για το οτι υπαρχουν αυτα και πολλα αλλα απουλητα λαστιχα τριετιας στο μαγαζι δεν ευθυνομαι εγω! δυστυχως ομως εχω να αντιμετωπισω τη λογικη που εχουν ορισμενοι "με τα λεφτα μου γαμω και την κυρα μου" οποτε πρεπει να τα βγαλω σε προσφορα! το κακο ομως ειναι οτι πρεπει να τα δωσω κατω του κοστους που τα αγορασα γιατι το συγκεκριμενο νουμερο ειναι φθηνοτερο τωρα απ'οτι πριν 3 χρονια! αρα οπως και να εχει πρεπει να μπω και μεσα! και ολο αυτο επειδη ο κοσμος εχει πληρη αγνοια οσον αφορα την τεχνολογια των ελαστικων, και ζηταει φρεσκαδουρες λες και ψωνιζει φετα, ενω το λαστιχο ειναι ουσιαστικα καινουριο! ξαναλεω, αυτο δεν ειναι παραλογο? φυσικα εσυ μεσα στην αγνοια σου θα πεις οχι δεν ειναι, (εννοειται πως δεν ειναι κακο να εχεις αγνοια, κακο ειναι να μην το παραδεχεσαι και να επιμενεις οτι ξερεις)

σημειωση προς αποφυγην παρεξηγησεων: η χρηση 2ου ενικου ειναι επειδη συζηταω μαζι σου, δεν αναφερωμαι προσωπικα σε σενα ομως! αλλοιμονο, δεν εχουμε και τιποτα να χωρισουμε αλλωστε! (ασε που κανονικα πρεπει να σε εχω στο γλυψιμο γιατι αν εχω περιστατικο και ερθεις να με σωσεις θα πεις, "ωπα! να ο μλκς ο λαστιχας που μου την ελεγε τις προαλλες! ψωφα ρε!!" :lol: )

devil's animal
09/08/2014, 17:09
Αλλα λόγια ν'αγαπιόμαστε..

Πολύ ωραία φαινονται όλα στη θεωρία, στην πράξη όμως είναι αλλιώς...


Μονο μην βαλεις στοιχημα.


Pistotita pelaton isos ypirxe palaiotera, tora o kathenas koitaei tin tsepi tou.

Se ena xoro (elliniko emporio) opou pano apo 50% apoteleitai apo lamogia kai KLEFTES,
o sostos einai aytos pou telika DEN tha epibiosei....



kai gia na to prolabo: oi ypoloipoi DEN eiste kleftes.



ενταξει μαγκες...ας ενεργει ο καθενας οπως γουσταρει, ειτε εχει την ιδιοτητα του εμπορου ειτε του καταναλωτη και ο χρονος θα δειξει...
αλλωστε δεν μπορουμε να παμε κοντρα στην φυσικη εξελιξη...

peterTHErider
09/08/2014, 17:22
ναι ρε φιλε αλλα το θεμα ειναι οτι τα λαστιχα ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ! εχει επικρατησει αυτη η μαλακια με τα dot απο τοτε που ηταν εξ'ολοκληρου απο καουτσουκ και σαπιζαν για πλακα, και οι πελατες χωρις να ειναι ενημερωμενοι και παριστανοντας τους ψαγμενους ζητανε φρεσκαδουρα! σιγουρα παντως για το οτι υπαρχουν αυτα και πολλα αλλα απουλητα λαστιχα τριετιας στο μαγαζι δεν ευθυνομαι εγω! δυστυχως ομως εχω να αντιμετωπισω τη λογικη που εχουν ορισμενοι "με τα λεφτα μου γαμω και την κυρα μου" οποτε πρεπει να τα βγαλω σε προσφορα! το κακο ομως ειναι οτι πρεπει να τα δωσω κατω του κοστους που τα αγορασα γιατι το συγκεκριμενο νουμερο ειναι φθηνοτερο τωρα απ'οτι πριν 3 χρονια! αρα οπως και να εχει πρεπει να μπω και μεσα! και ολο αυτο επειδη ο κοσμος εχει πληρη αγνοια οσον αφορα την τεχνολογια των ελαστικων, και ζηταει φρεσκαδουρες λες και ψωνιζει φετα, ενω το λαστιχο ειναι ουσιαστικα καινουριο! ξαναλεω, αυτο δεν ειναι παραλογο? φυσικα εσυ μεσα στην αγνοια σου θα πεις οχι δεν ειναι, (εννοειται πως δεν ειναι κακο να εχεις αγνοια, κακο ειναι να μην το παραδεχεσαι και να επιμενεις οτι ξερεις)

σημειωση προς αποφυγην παρεξηγησεων: η χρηση 2ου ενικου ειναι επειδη συζηταω μαζι σου, δεν αναφερωμαι προσωπικα σε σενα ομως! αλλοιμονο, δεν εχουμε και τιποτα να χωρισουμε αλλωστε! (ασε που κανονικα πρεπει να σε εχω στο γλυψιμο γιατι αν εχω περιστατικο και ερθεις να με σωσεις θα πεις, "ωπα! να ο μλκς ο λαστιχας που μου την ελεγε τις προαλλες! ψωφα ρε!!" :lol: )

Mike επειδη και εγω τυνχανει να ειμαι απο τους ημιμαθεις στο συγκεκριμενο θεμα και εσυ μαλλον εχεις γνωση του θεματος πες μας σε παρακαλω τι παιζει με τα dot.ποσα χρονια ενα ελαστικο ειναι μια χαρα και με αριστη αποδοση?τι φθορα απο χρονο δημιουργειτε που το επηρεαζει?

7Tolis
09/08/2014, 18:04
ναι ρε φιλε αλλα το θεμα ειναι οτι τα λαστιχα ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ! εχει επικρατησει αυτη η μαλακια με τα dot απο τοτε που ηταν εξ'ολοκληρου απο καουτσουκ και σαπιζαν για πλακα, και οι πελατες χωρις να ειναι ενημερωμενοι και παριστανοντας τους ψαγμενους ζητανε φρεσκαδουρα! σιγουρα παντως για το οτι υπαρχουν αυτα και πολλα αλλα απουλητα λαστιχα τριετιας στο μαγαζι δεν ευθυνομαι εγω! δυστυχως ομως εχω να αντιμετωπισω τη λογικη που εχουν ορισμενοι "με τα λεφτα μου γαμω και την κυρα μου" οποτε πρεπει να τα βγαλω σε προσφορα! το κακο ομως ειναι οτι πρεπει να τα δωσω κατω του κοστους που τα αγορασα γιατι το συγκεκριμενο νουμερο ειναι φθηνοτερο τωρα απ'οτι πριν 3 χρονια! αρα οπως και να εχει πρεπει να μπω και μεσα! και ολο αυτο επειδη ο κοσμος εχει πληρη αγνοια οσον αφορα την τεχνολογια των ελαστικων, και ζηταει φρεσκαδουρες λες και ψωνιζει φετα, ενω το λαστιχο ειναι ουσιαστικα καινουριο! ξαναλεω, αυτο δεν ειναι παραλογο? φυσικα εσυ μεσα στην αγνοια σου θα πεις οχι δεν ειναι, (εννοειται πως δεν ειναι κακο να εχεις αγνοια, κακο ειναι να μην το παραδεχεσαι και να επιμενεις οτι ξερεις)

σημειωση προς αποφυγην παρεξηγησεων: η χρηση 2ου ενικου ειναι επειδη συζηταω μαζι σου, δεν αναφερωμαι προσωπικα σε σενα ομως! αλλοιμονο, δεν εχουμε και τιποτα να χωρισουμε αλλωστε! (ασε που κανονικα πρεπει να σε εχω στο γλυψιμο γιατι αν εχω περιστατικο και ερθεις να με σωσεις θα πεις, "ωπα! να ο μλκς ο λαστιχας που μου την ελεγε τις προαλλες! ψωφα ρε!!" :lol: )
Πιστεύω φταίει ο πελάτης που δεν ήρθε να τα βάλει. Όμως το πρόβλημα δυστυχώς έμεινε σε εσένα. Για λαστιχα δε ξέρω πολλά απλώς το βλέπω ως προϊόν. Όχι μην ανησυχείς αν δεις εμένα ή κάποιον από εμάς θα είσαι σε καλά χέρια.
:-D

bulmont
09/08/2014, 18:46
Mike επειδη και εγω τυνχανει να ειμαι απο τους ημιμαθεις στο συγκεκριμενο θεμα και εσυ μαλλον εχεις γνωση του θεματος πες μας σε παρακαλω τι παιζει με τα dot.ποσα χρονια ενα ελαστικο ειναι μια χαρα και με αριστη αποδοση?τι φθορα απο χρονο δημιουργειτε που το επηρεαζει?



Λοιπόν τα λάστιχα έχουν διάρκεια ζωής έξι χρόνια αρκεί να είναι αποθηκευμένα σωστά, με τις κατάλληλες συνθήκες.
Απ' την στιγμή όμως που θα γίνει πρώτη τοποθέτηση, η διάρκεια ζωής τους είναι δύο χρόνια το πολύ. Από τα δύο χρόνια
και έπειτα, ακόμα κι' αν ''έχουν ψωμί'', αρχίζουν και χάνουν σε πολύ μεγάλο ποσοστό τις ιδιότητές τους.

Δηλαδή μπορείς να τοποθετήσεις με ασφάλεια λάστιχα τεσσάρων χρονών αρκεί να είσαι βέβαιος ότι ο λαστιχάς δεν
τα είχε στο πεζοδρόμιο για κράχτη ούτε στιβαγμένα το ένα πάνω στο άλλο, αλλά τα είχε σε ράφι και χωρίς να τα
χτυπάει ο ήλιος.....................σε όρθια θέση και μια φορά τουλάχιστον τον μήνα τα ''γύριζε'' έτσι ώστε να μην΄είναι
πατημένο (από το βάρος του) μονόπαντα....

Λάστιχο ''φρέσκο'' που έχει εκτεθεί σε ήλιο και βροχή..........

kapetan amerika
09/08/2014, 20:54
Απλά κι εδώ όπως παντού, το νόμισμα έχει δύο όψεις αλλά και όλα τα δάχτυλα δεν είναι ίδια.

:wave2:
Συμφωνώ! Το καλό το παληκάρι ξέρει κι άλλο μονοπάτι.

panavour
09/08/2014, 21:40
Δυστυχως η ευτυχως οι νομοι της αγορας ειναι αμειλικτοι και την δυναμη και τον τελευταιο λογο την εχει ο ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΜΕΝΟΣ και ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ καταναλωτης.
Επισης ολα καθοριζονται απο την προσφορα και την ζητηση
Ολα τ αλλα ειναι ναχαμε να λεγαμε
Βεβαια στο Ελλαδισταν πολλοι κανονες της υγειους αγορας δεν ισχυουν λογω χαμηλου επιπεδου καταναλωτικης συνειδησης και πληροφορησης και λογω της εμφυτης απατεωνιας και εγωισμου που εχουμε σαν λαος.Ομως λογω εκτακτων νεων συνθηκων (μνημονιο , οικονομικη υφεση) σιγα σιγα ερχομαστε στα ισα μας και ακολουθουμε τους ποιο προηγμενους καταναλωτικα λαους.
ΙΔΩΜΕΝ

MAIK72
09/08/2014, 21:55
Δυστυχως η ευτυχως οι νομοι της αγορας ειναι αμειλικτοι και την δυναμη και τον τελευταιο λογο την εχει ο ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΜΕΝΟΣ και ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ καταναλωτης.
Επισης ολα καθοριζονται απο την προσφορα και την ζητηση
Ολα τ αλλα ειναι ναχαμε να λεγαμε
Βεβαια στο Ελλαδισταν πολλοι κανονες της υγειους αγορας δεν ισχυουν λογω χαμηλου επιπεδου καταναλωτικης συνειδησης και πληροφορησης και λογω της εμφυτης απατεωνιας και εγωισμου που εχουμε σαν λαος.Ομως λογω εκτακτων νεων συνθηκων (μνημονιο , οικονομικη υφεση) σιγα σιγα ερχομαστε στα ισα μας και ακολουθουμε τους ποιο προηγμενους καταναλωτικα λαους.
ΙΔΩΜΕΝ

Πολύ σκ..τίλα έβγαλες.:a18::a18::a18:
Τι ρατσισμό κουβαλάτε όμως μερικοί :yuck:

vaska
09/08/2014, 22:38
το κλεινω λεγοντας οτι ο σωστος θα επιβιωσει παντου...ειτε ειναι εμπορας, ειτε πελατης...

Ότι σου είπε και ο Πάνος. Μη βάλεις στοίχημα. Τα λαμόγια πάντα επιβιώνουν όπως και τα σκατά πάντα επιπλέουν.
:wave2:

stam2
09/08/2014, 22:44
Πολύ σκ..τίλα έβγαλες.:a18::a18::a18:
Τι ρατσισμό κουβαλάτε όμως μερικοί :yuck:
Εξηγησου σε περακαλω. Γιατι του τη λες ετσι;

tsompanis
09/08/2014, 22:50
αλλωστε δεν μπορουμε να παμε κοντρα στην φυσικη εξελιξη...

αυτό είναι το μόνο σίγουρο! Έχει να πέσει πολύ γέλιο.θα περιμένουμε ποιος θα κάνει την πατάτα να αγοράσει πρώτος :bawl:

panavour
10/08/2014, 08:48
Πολύ σκ..τίλα έβγαλες.:a18::a18::a18:
Τι ρατσισμό κουβαλάτε όμως μερικοί :yuck:

Συνηθως η αληθεια και η αυτοκριτικη βγαζουν αυτα που ειπες.
Οσο για τον ρατσισμο μαλλον αγνοεις την εννοια της λεξης.:wave2: