PDA

View Full Version : ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΤΗ ΜΑΜΑΤΗ ECU ?



GeorgeR35
07/08/2014, 17:02
Ποιο ειναι το κοστος εδώ στη Ελλαδα? Εγω σκεφτομαι να το κανω σε TDM 900. Αυτη τη στιγμη έχει μόνο εξατμισεις. Αλλα σκεφτομαι να του βαλω και φιλτρο και να παω για reflashing για να δουλευει σωστα, δυνατοτερα και ίσως οικονομικοτερα. Αξιζει? Με την αξιοιπιστια τι παιζει? Απο καποιες μηχανες που γνωριζω με commander πανω δουλευουν απροβλημάτιστα, με χαρτη ομως στη μαματη ecu τi παιζει? Ποια ειναι οι γνωμη σας, η εμπειρια σας?

nightraider
12/08/2014, 02:13
χαμενος κοπος-λεφτα

GeorgeR35
13/08/2014, 01:22
nightraider απο προσωπικη εμπειρια μιλάς, το εχεις κανει στη μηχανη σου και ειχες προβλημα, δεν ειδες διαφορα ή και τα δυο?

nightraider
13/08/2014, 01:39
γνωστοι γνωστων το κανανε και δεν ειδαν τιποτα (2 αλογα στο δυναμομετρο) αλλα η κταναλωση ανεβηκε πολυ
και με PC και με τσιλιμπουρδισμα στο δικο του εγκεφαλο
φοραγανε απο πριν φιλτρο-τελικα

το μονο που αξιζει ειναι να πεταξεις τους πνιχτες στο φιλτροκουτι, αλλα θα ακουγεται πιο πολυ (δεν ενοχλει, ανθρωπινα ακουγεται, λιγο πιο γεματα)

Dbnn
13/08/2014, 13:00
Καλύτερα να βάλεις έναν άγραφο και να τον φέρεις στα μέτρα σου.
Τον μαμά άστον για backup....

andreas 400
13/08/2014, 13:48
οτι αλογα θα παρεις φτιαχνοντας σωστο χαρτη στο μαμα εγκεφαλο τα ιδια θα παρεις και απο τον παραλληλο,φυσικα οταν δεν πειραζουμε ρευματα και αβανσ.
φλασαροντας τον μαμα κερδιζουμε καποια πραγματα αμεσως....το κοστος του παραλληλου και των περιφερειακων οπως οι αντικοφτες,αμεση αποκριση στο μπεκ ο παραλληλος οσο και μιλισεκοντ να θελει εχει καποια καθυστερηση πραγματικη.τελος αν προβεις σε μεγαλες μετατροπες περαν του φπε πολυ πιθανον με τον παραλληλο να μην ακουει σε καποιο φασμα στροφων.συνηθως απο ρελαντι στο ξεκινημα μεχρι 2-3000στροφες.και στα γραφω αυτα καθως εχω πληρωμενο rapid bike evo συν φλασαρισμα στο δικο μου

nightraider
13/08/2014, 18:26
τι λετε ρε παλληκαρια; Να βαλει αγραφο (800 euro++) συν το κοστος του προγραμματιστη (που οσο πιο καλη δουλεια κανει, τοσο πιο πολλες εργατωορες θα πρεπει να πληρωθει);
Σε tdm; Με εξατμισεις και φιλτρο;
Για να παρει τα ιδια με ενα σωστο χαρτη ειτε το δικο του ειτε σε παραλληλο;

Dbnn
13/08/2014, 21:16
Χωρίς να το κατέχω τόσο καλά. Ένας megasquirt δεν έχει πάνω απο 200 ευρά....
Φορτώνεις το πρόγραμμα απο την μαμά ecu και το προσαρμόζεις όπως θέλεις.
Με τόσα software που κυκλοφορούν είναι τυφλοσούρτης....

GeorgeR35
14/08/2014, 05:53
Παιδια καταρχην ευχαριστώ για τις απαντησεις. Βασικα ενδιαφερομαι για remapping στη stock ecu (λογω value for money), το οποιο δεν εχω τα εφοδια να κανω μονος μου. Η μηχανη δεν προκειται να βελτιωθει περαν απο ΦΠΕ (φιλτρο-προγραμμα-εξατμιση) και για την ακριβεια φοραει μονο τελικα και midpipes οχι ολόσωμη. Αυτο που ζηταω είναι να αγριεψει λιγο το tdm, αλλα να μη θυσιασω αξιοπιστια, και καταναλωση η οποια τωρα ειναι ικανοποιητικη. Δε θελω να φτιαξω το tdm για κοντρες αλλα να κανω πιο ζωηρες βολτες και πιο γρηγορα ταξιδια. Αυτο που επιδιωκω είναι σωστη και απροβληματιστη λειτουργια. Δηλαδη να μη φοβαμαι να κανω 250χλμ μονορουφι ουτε να μπω κινηση γιατι θα σκεφτομαι μη μου αναψει κτλ. Μπορει να επιτευχθει απροβληματιστη και αξιοπιστη λειτουργια με την ιδια ή χαμηλοτερη καταναλωση με το φλασαρισμα? Επισης μια αλλη απορρια, το μειγμα αμα ρυθμιστει σωστα εισαι κομπλε, το αβανς ομως αμα πειραχτει μειωνεται στα σιγουρα η αξιοπιστια και η ζωη του μοτερ? Οσοι εχετε κανει φλασαρισμα που το κανατε και με ποιο κοστος?

GeorgeR35
14/08/2014, 06:07
nightraider απο οτι γνωριζω η κατανωση ανεβαινει οταν βαζουν ετοιμο χαρτη στις αντιπροσωπειες στα ευρωπαικα ktm,ducati κτλ. πχ Multistrada 1000 συμφορουμιτη να καιει αντερα μετα απο αυτο. Κανουν αρκετα πλουσιο το μειγμα με τον ετοιμο "βελτιωτικο" χαρτη. Με pc ομως απο οσο γνωριζω σε αλλο TDM μειωνεται και λιγο η καταναλωση.. Οι πνιχτες τι ειναι? Η μονη επεμβαση στο φιλτροκουτι που γνωριζω να γινεται στα ΤDM ειναι το βγαλσιμο του σωλινακιου ωστε να ειναι και τα 2 flaps απο τις χαμηλες rpm ανοιχτα και οχι μετα τις 4500.

GeorgeR35
14/08/2014, 06:08
γνωστοι γνωστων το κανανε και δεν ειδαν τιποτα (2 αλογα στο δυναμομετρο) αλλα η κταναλωση ανεβηκε πολυ
και με PC και με τσιλιμπουρδισμα στο δικο του εγκεφαλο
φοραγανε απο πριν φιλτρο-τελικα

το μονο που αξιζει ειναι να πεταξεις τους πνιχτες στο φιλτροκουτι, αλλα θα ακουγεται πιο πολυ (δεν ενοχλει, ανθρωπινα ακουγεται, λιγο πιο γεματα)


nightraider απο οτι γνωριζω η κατανωση ανεβαινει οταν βαζουν ετοιμο χαρτη στις αντιπροσωπειες στα ευρωπαικα ktm,ducati κτλ. πχ Multistrada 1000 συμφορουμιτη να καιει αντερα μετα απο αυτο. Κανουν αρκετα πλουσιο το μειγμα με τον ετοιμο "βελτιωτικο" χαρτη. Με pc ομως απο οσο γνωριζω σε αλλο TDM μειωνεται και λιγο η καταναλωση.. Οι πνιχτες τι ειναι? Η μονη επεμβαση στο φιλτροκουτι που γνωριζω να γινεται στα ΤDM ειναι το βγαλσιμο του σωλινακιου ωστε να ειναι και τα 2 flaps απο τις χαμηλες rpm ανοιχτα και οχι μετα τις 4500.

DrBig
14/08/2014, 09:23
Ειτε ρεφλας ειτε PC το αποτελεσμα θα ειναι τοσο καλο οσο θα ειναι ο χαρτης για το συγκεκριμενο μηχανακι και οχι για καποιο αλλο ιδιο.
Σε γενικες γραμμες, το ρεφλας αν μπορει να γινει ειναι πολυ καλλιτερη λυση γιατι και μπορει να διατηρηθει ο λαμδα (για να μην ανεβει η καταναλωση) και ειναι πολυ φτηνοτερο.

Η σαφως καλλιτερη λυση απ'ολες ειναι PC+autotune, αλλα στοιχιζει...

nightraider
14/08/2014, 21:01
ναι τα flaps εννοουσα και εγω

ο χαρτης σε οποιδηποτε εγκεφαλο ειναι τοσο καλος οσο οσο η ποιοτητα και ποσοτητα της δουλειας του μαστορα

αν ρυθμιστει σωστα και οχι "νταξ μωρε δωσε λιγο βενζινη παντου και ετομος" δεν υπαρχει λογος να καιει παραπανω σε νορμαλ συνθηκες, και ισως και να καει και λιγοτερο (σπανιο αυτο)

γι αυτο και γω στο μουλτιστραντα του βαλα μονο ενα τελικο και τ αφησα στην ησυχια του

αβανς μπορεις να του δωσεις λιγακι, θα πεσει ελαχιστα η καταναλωση, αλλα μετα θα αγχωνεσαι με τις κωλοβενζινες και θα κυκλοφορεις παρεα με το octane booster

το megasqurt ειναι καλο, αλλα θα πρεπει να φτιαξεις πλεξουδα, να δεις αν και πως θα δουλεουν τα οργανα και μετα θες πολλες ωρες στο δυναμομετρο και στο δρομο για να τον ρυθμισεις

και μετα φτιαχνε temp corrections κτλ

GeorgeR35
17/08/2014, 03:13
nightraider ευχαριστώ για τις πληροφορίες:)

ναι τα flaps εννοουσα και εγω

ο χαρτης σε οποιδηποτε εγκεφαλο ειναι τοσο καλος οσο οσο η ποιοτητα και ποσοτητα της δουλειας του μαστορα

αν ρυθμιστει σωστα και οχι "νταξ μωρε δωσε λιγο βενζινη παντου και ετομος" δεν υπαρχει λογος να καιει παραπανω σε νορμαλ συνθηκες, και ισως και να καει και λιγοτερο (σπανιο αυτο)

γι αυτο και γω στο μουλτιστραντα του βαλα μονο ενα τελικο και τ αφησα στην ησυχια του

αβανς μπορεις να του δωσεις λιγακι, θα πεσει ελαχιστα η καταναλωση, αλλα μετα θα αγχωνεσαι με τις κωλοβενζινες και θα κυκλοφορεις παρεα με το octane booster

το megasqurt ειναι καλο, αλλα θα πρεπει να φτιαξεις πλεξουδα, να δεις αν και πως θα δουλεουν τα οργανα και μετα θες πολλες ωρες στο δυναμομετρο και στο δρομο για να τον ρυθμισεις

και μετα φτιαχνε temp corrections κτλ

GeorgeR35
17/08/2014, 03:15
Αξιοπιστο φλασαρισμα και οχι ο,τι ναναι δουλεια ποιος κανει και με ποιο κοστος?

g_m900
17/08/2014, 09:49
Το κοστος ειναι 300€ για χαρτογραφηση μαμα εγκεφαλου. Εξαρταται τι μοντελο εχεις.
Το Tdm 900 2004 που εχω εγω δεν παιρνει και θελει απο αλλο πιο καινουργιο.
Περα οτι δεν μπορω να κανω χαρτογραφηση στο δικο μου...απο περιεργεια πηγα και ρωτησα μια και ειναι κοντα μου στον Πειραια αυτος που κανει.
Επειδη εχουμε μηχανακι που με ενα φιλτρο και μια εξατμιση...αρπαζει θα σε συμβουλευα να πας στον Κωβαιο και να το ρυθμισεις οσο περνει στο δυναμομετρο του.
Εγω με 50€ το ειχα κανει και πραγματικα ειδα αλλο μηχανακι με απολυτα φυσιολογικη καταναλωση.
Το να πας Καρδιτσα φορτωμενος και με ταχυτητες 140-170 και να βγαζει 300+ κατι χλμ...το λες καλο.
Σε πιο νορμαλ εχω δει να μπαινει και η ρεζερβα στα 360χλμ.
Αρα ριξε τα λεφτα σου σε κανα αναρτηση και μην το ψαχνεις πολυ με φλασαρισματα..

GeorgeR35
18/08/2014, 01:22
g_m900 στο δικο μου που ειναι 2006 γινεται. Καταλαβα ποιον λες, 300ευρω πολλα ειναι.. Τουλαχιστον αξιζει ή κερδιζεις κανα 5αρι αλογα και χανεις σε αξιοπιστια μετα? Τι εννοεις "να το ρυθμισεις οσο περνει στο δυναμομετρο του"? Απο που? Δεν εχω παραλληλο. :confused: Τα C1 C2 απο το καντραν λες? Οσον αφορα τις αναρτησεις διαβαζω πολλους tdmαδες να λενε για ελατηρια μπροστινου και τα λοιπα, ΗYPERPRO και ΟHLINS αλλα απ οσους ρωτησα και στο tdmhellas αλλα και εδω δεν εβγαλα ξεκαθαρη γνωμη. Αλλος λεει ειναι τα καλυτερα λεφτα που μπορεις να ριξεις και αλλος λεει οτι σκληραινει πολυ η μηχανη και γινεται αβολη. Αλλος λεει βαλε τα προοδευτικα αλλος λεει μετά απο λίγο κλατάρουν, βαλε γραμμικα. Απο τη στιγμη που δεν γνωριζω καποιον προσωπικα που να εχει αλλαξει ελατηρια, ωστε να παω μια βολτα τη μηχανη του να δω τι παίζει δεν ασχοληθηκα αλλο, αλλα με την πρωτη ευκαιρια που θα μου δωθει θα το κάνω.

GeorgeR35
18/08/2014, 01:33
DrBig εισουν διαφωτιστκος, ευχαριστω για την απαντηση, ξερεις καποιον που να κανει καλα και αξιοπιστα αυτη τη δουλεια?

Ειτε ρεφλας ειτε PC το αποτελεσμα θα ειναι τοσο καλο οσο θα ειναι ο χαρτης για το συγκεκριμενο μηχανακι και οχι για καποιο αλλο ιδιο.
Σε γενικες γραμμες, το ρεφλας αν μπορει να γινει ειναι πολυ καλλιτερη λυση γιατι και μπορει να διατηρηθει ο λαμδα (για να μην ανεβει η καταναλωση) και ειναι πολυ φτηνοτερο.

Η σαφως καλλιτερη λυση απ'ολες ειναι PC+autotune, αλλα στοιχιζει...

DrBig
18/08/2014, 08:37
DrBig εισουν διαφωτιστκος, ευχαριστω για την απαντηση, ξερεις καποιον που να κανει καλα και αξιοπιστα αυτη τη δουλεια?

Αν εννοεις ρεφλας, οχι δεν γνωριζω κανεναν.

g_m900
18/08/2014, 09:15
g_m900 στο δικο μου που ειναι 2006 γινεται. Καταλαβα ποιον λες, 300ευρω πολλα ειναι.. Τουλαχιστον αξιζει ή κερδιζεις κανα 5αρι αλογα και χανεις σε αξιοπιστια μετα? Τι εννοεις "να το ρυθμισεις οσο περνει στο δυναμομετρο του"? Απο που? Δεν εχω παραλληλο. :confused: Τα C1 C2 απο το καντραν λες? Οσον αφορα τις αναρτησεις διαβαζω πολλους tdmαδες να λενε για ελατηρια μπροστινου και τα λοιπα, ΗYPERPRO και ΟHLINS αλλα απ οσους ρωτησα και στο tdmhellas αλλα και εδω δεν εβγαλα ξεκαθαρη γνωμη. Αλλος λεει ειναι τα καλυτερα λεφτα που μπορεις να ριξεις και αλλος λεει οτι σκληραινει πολυ η μηχανη και γινεται αβολη. Αλλος λεει βαλε τα προοδευτικα αλλος λεει μετά απο λίγο κλατάρουν, βαλε γραμμικα. Απο τη στιγμη που δεν γνωριζω καποιον προσωπικα που να εχει αλλαξει ελατηρια, ωστε να παω μια βολτα τη μηχανη του να δω τι παίζει δεν ασχοληθηκα αλλο, αλλα με την πρωτη ευκαιρια που θα μου δωθει θα το κάνω.

Εχω 125.000χλμ με φιλτρο και εξατμισεις.
Προβληματα μηδεν.
Εκτος απο φυσιολογικη φθορα στα τσιμουχακια βαλβιδων ...τιποτα.
Κυριολεκτικα.
Εχω λιωσει το μηχανακι στην πολη.
Λιγα ταξιδια και 5 φορες Μεγαρα στην πιστα.
Μπορω να σου πω με βεβαιοτητα οτι η αναρτηση ειναι η πιο θετικη κινηση.

Απο κει και μετα...βγαλε τους "πνιχτες" που λενε...και ρυθμισε το σε δυναμομετρο οσο γινεται απο το C1, C2.

Οταν ρωτας πολλους...περνεις και πολλες αποψεις.
Εσυ ξερεις τι τυπος εισαι...πραξε αναλογως.

GeorgeR35
19/08/2014, 01:45
Tα C1 C2 απότι εχω ψάξει επηρεαζουν το πολυ μεχρι τις 4500rpm και στα μικρα ανοιγματα του γκαζιου, οποτε δε ρυθμιζεις και πολλα ετσι.. οταν η πραγματικη αναγκη για σωστο μειγμα, ειδικα οταν εχεις βαλει καποιο φιλτρο γαζας και τελικα, ειναι ψηλοτερα. Για αυτο και ψαχνω να κανω reflashing για να εχω σωστη λειτουργια σε ολο το φασμα και να κερδισω και λιγο νευρο. Τα τσιμουχακια στα ποσα χιλιομετρα τα αλλαξες, και με τι συμπτωμα? Οσον αφορα τις αναρτησεις τι αλλαγες εχεις κανει, και ποια μαρκα?


Εχω 125.000χλμ με φιλτρο και εξατμισεις.
Προβληματα μηδεν.
Εκτος απο φυσιολογικη φθορα στα τσιμουχακια βαλβιδων ...τιποτα.
Κυριολεκτικα.
Εχω λιωσει το μηχανακι στην πολη.
Λιγα ταξιδια και 5 φορες Μεγαρα στην πιστα.
Μπορω να σου πω με βεβαιοτητα οτι η αναρτηση ειναι η πιο θετικη κινηση.

Απο κει και μετα...βγαλε τους "πνιχτες" που λενε...και ρυθμισε το σε δυναμομετρο οσο γινεται απο το C1, C2.

Οταν ρωτας πολλους...περνεις και πολλες αποψεις.
Εσυ ξερεις τι τυπος εισαι...πραξε αναλογως.

g_m900
19/08/2014, 13:32
Tα C1 C2 απότι εχω ψάξει επηρεαζουν το πολυ μεχρι τις 4500rpm και στα μικρα ανοιγματα του γκαζιου, οποτε δε ρυθμιζεις και πολλα ετσι
ναι ετσι ειναι οπως τα λες...μονο που εμενα τσαγιαζε οτι ιδιο μηχανακι εβρισκε μπροστα του μετα την ρυθμιση και ειδα 234 τελικη οταν πριν δεν εφτανε τα 225.



οταν η πραγματικη αναγκη για σωστο μειγμα, ειδικα οταν εχεις βαλει καποιο φιλτρο γαζας και τελικα, ειναι ψηλοτερα. Για αυτο και ψαχνω να κανω reflashing για να εχω σωστη λειτουργια σε ολο το φασμα και να κερδισω και λιγο νευρο. Τα τσιμουχακια στα ποσα χιλιομετρα τα αλλαξες, και με τι συμπτωμα? Οσον αφορα τις αναρτησεις τι αλλαγες εχεις κανει, και ποια μαρκα?

ενα PC3 θα κανει καλυτερη και πιο αξιοπιστη δουλεια.
μπορεις απο να ψαχτεις μονος σου μεχρι να πας σε αξιοπιστο βελτιωτη να στο ρυθμισει ωστε να παρεις αυτα που ζητας.
Νομιζεις οτι εχεις την εμπειρια ωστε να ξεχωρισεις τα κενα αναμεσα στη μαμα ECU και PC3??
Δεν το νομιζω.
Αν κατι δεν σου αρεσει...το πουλας και χανεις πολυ λιγοτερα απο το μονιμο φλασαρισμα της ECU.

Τα τσιμουχακια μετα τα 90000χλμ αρχισανε να ψοφανε και να εχω κοντα στα 700ml απωλεια λαδιου στα 5000χλμ.
Στα 3500χλμ που αλλαζα...εχανε 200ml και κατα οποτε δεν με πειραζε.
Εφταιγα και εγω ομως καθως το εβαλα με τα ιδια λαδια στα Μεγαρα 2 φορες σε 10 μερες και εκανα και 5000χλ συνολικα...
Τωρα που εκανα λειανση κυλινδρου και τσιμουχακια...δεν καιει καθολου.

Αναρτησεις οσο το ειχα με τα μαμα μπροστινα...ειχα ολινς μπροστα και μαμα πισω.
Τωρα που εχω μπροστινα απο R1 εβαλα μπροστινα ελατηρια ολινς και αναρτηση με πισω ελατηριο απο HYPERPRO.
Μπορω να σου πω οτι με τα ολινς στα μαμα μπροστινα πηγαινε πολυ καλα.

Αν εισαι ευθειακιας και φασαριοζος...κανε οτι καταλαβαινεις στο φλασαρισμα μια και αυτο σε τσιγκλαει περισσοτερο να του κανεις.
Απλα βρες καποιον να σου κανει σωστη δουλεια

ptc
27/01/2017, 18:57
Ασχετη λιγο η ερωτηση αλλα ειπα να μην ανοιγω αλλο θεμα.

Υπαρχει τροπος να διαπιστωθει αν ο εγκεφαλος μιας μηχανης ειναι φλασαρισμενος; Βαζοντας τη στο διαγνωστικο ισως; Μηπως υπαρχει καποια εξωτερικη ενδειξη στην ecu οτι εχει μπει χερι;

tuning
27/01/2017, 19:52
οχι μονο στο δυναμομετρο θα δειξει τι εχει γινει

ptc
27/01/2017, 20:04
Δλδ ακομα και ο τεχνικος που κανει το φλασαρισμα δεν μπορει να δει τι υπαρχει γραμμενο στον εγκεφαλο πριν;

Coyote.V
27/01/2017, 21:19
Το Ζ που είχα το είχα πάει σε ένα μάστορα εξουσιοδοτημένο της suzuki με δυναμόμετρο στον Νέο Κόσμο να μου ρυθμίσει τo Power commander. Ο Χρήστος τελικά έκανε τέλεια δουλειά. Άλλο μηχανάκι τελείως. Εδώ να πω ότι οι ροπές είχαν κρεμάσει με το τελικό που είχα βάλει.

Και ροπές και οικονομία στα καύσιμα και δύναμη ψηλά. Έμεινα πολύ ευχαριστημένος.

BLiTzER
27/01/2017, 21:20
Δλδ ακομα και ο τεχνικος που κανει το φλασαρισμα δεν μπορει να δει τι υπαρχει γραμμενο στον εγκεφαλο πριν;

Φαντάζομαι δεν είναι δύσκολο να συγκρίνει τους χάρτες σου με τους εργοστασιακούς και να καταλάβει. Εξωτερικά, όχι, δε φαίνεται. Εκτός αν έχει αφήσει καμιά φίσα στον αέρα. :p

Coyote.V
27/01/2017, 21:22
Βλέπει την χαρτογράφηση στο δυναμόμετρο και διορθώνει, αν δεν την έβλεπε δεν θα μπορούσε να ρυθμίσει..

ptc
27/01/2017, 21:32
Αυτο φανταζομουν κι εγω. Thanks! :wave2:

vour55
18/06/2020, 00:12
Αμα βαλω φουλ εξατμιση στο μηχανακι πρεπει να λογικα να το παω για δυναμομετρηση/ρυθμιση ποσο παει το κοστος?Γιατι αρχιζω και τρομαζω με το κοστος

FotisFz1
18/06/2020, 09:24
Εμενα ο τυπος που το εφτιαξε κολλησε ενα
αυτοκολλητο πανω στην ecu με το λογοτυπο
της εταιριας του και την εκδοση software που εβαλε μεσα..Οποτε ξεχωριζει:p

vour55
18/06/2020, 11:34
Αμα βαλω φουλ εξατμιση στο μηχανακι πρεπει να λογικα να το παω για δυναμομετρηση/ρυθμιση ποσο παει το κοστος?Γιατι αρχιζω και τρομαζω με το κοστος

Ξερει κανεις?Αν διαβασα καλα κανει 200 ευρω?Δηλαδη οσο να κανει και η φουλ εξατμιση:confused:

Edit:Ενταξει οκ λογικα δεν χρειαζεται μονο αμα αλλαξω το φιλτροκουτι