PDA

View Full Version : Σπασμενο πιστονι vs Καθε τριτη συνεργειο vs Καμμενος ανορθωτης



MOITSOS
09/08/2014, 18:17
Ο τιτλος μερικως αναληθης παρ'ολα αυτά απαραίτητος για να κρατήσει μακρυά τους τους γνωστούς Σταυροφόρους μισητες των ευρωπαϊκών μότο που ασχολουνται μόνο με τα προβλήματα τους.Και εξηγούμαι αμέσως... Η μετάφραση του τίτλου η εξής: triumph tiger 1050 vs ktm 990 smt vs ducati multistrada 1100s. Ναι το ξερω οτι καποια triumph εχουν παρει τα πιστονια στο χερι, ναι το ξερω οτι πολλα ktm και ducati επισκεπτονται συχνοτερα απο αλλα το συνεργειο αλλα τεινω να θεωρω τα προβληματα χαρακτηραοποτε θα ηθελα το δικο σας 1,2,3, για αποφασισω..
Τιμη η ιδια καθως παω για μεταχειρισμενο

Bob_o_mastoras
09/08/2014, 18:25
Δεν με κρατησε μακρια ο τιτλος! Αντιθετως με τραβηξε σαν μαγνητης! :evil::evil:
Θα παρακολουθησω το group therapy session των Ευρωπαϊστων μοτοσυκλετιστων με βαθυ και ειληκρινες αισθημα συμπαραστασης για τα μυριαδες προβληματα που αντιμετωπιζουν καθημερινα!

(Η απαντηση στο ερωτημα σου "for the record" : Παρε ενα honda να ησυχασεις φιλε μου! :cool: )

:lol::lol: :a014::a014:

MOITSOS
09/08/2014, 18:38
Φίλε μου ειχα και honda και yamaha και μπορω να σου πω οτι τα προβληματα δεν ελειπαν... Τωρα οσον αφορα το παρε honda να ησυχασεις αυτο προσπαθω να αποφυγω να ησυχασω,με τη "cbf" εννοια του ορου... :)

bros400pgm
09/08/2014, 18:42
Παρε CBR1000 και ασε τα αναξιοπιστα ευρωπαικα. Τουλαχιστον θα σου λεει ο Σαρακακης οτι πιωμα μεχρι 1 λιτρο λαδι στα 1000 χιλιομετρα, ειναι φυσιολογικο για το μοτερ-ταφο. Θα εχεις να γελας και οχι να ψαχνεις τροπο να τα φτιαξεις με την κορη του μαστορα.

MG-KTiNoS
09/08/2014, 18:45
Άμα έχεις λεφτά πάρε όποια γουστάρεις...
ΆΜα δεν έχεις ησήχασε με τη Cbf.

Το θέμα φυσικά είναι τι θες να κάνεις με τα παραπάνω μηχανάκια αλλά
αν το ήξερες αυτό θα ήξερες και την απάντηση οπότε δεν θα ρώταγες...
λέω...

Bob_o_mastoras
09/08/2014, 19:26
Παρε CBR1000 και ασε τα αναξιοπιστα ευρωπαικα. Τουλαχιστον θα σου λεει ο Σαρακακης οτι πιωμα μεχρι 1 λιτρο λαδι στα 1000 χιλιομετρα, ειναι φυσιολογικο για το μοτερ-ταφο. Θα εχεις να γελας και οχι να ψαχνεις τροπο να τα φτιαξεις με την κορη του μαστορα.

Εγω τα εχω με την κορη του Σαρακακη οποτε καταλαβαινετε... :lol::lol:
Δεν θα ξαναενοχλησω αλλο, αντε να πεταξω καμια τρολια ακομα αν το σηκωνει το κλιμα.

Σοβαρη απαντηση στην ερωτηση: Το ΚΤΜ smt με τα χιλια θα προτιμουσα προσωπικα.

panavour
09/08/2014, 19:36
Δεν ξερω να σου απαντησω γιατι ειναι και τα τρια πολυ σπανια μηχανακια ,δεν τα εχω οδηγησει και νομιζω ελαχιστοι στο φορουμ θα μπορουν απο προσωπικη εμπειρια και στα τρια να σου απαντησουν.Ομως επειδη μαλλον εισαι αποφασισμενος και μαλλον δεν σε απασχολει το οικονομικο,παρε οτι σου την ανεβαζει περισσοτερο-την διαθεση-:)
Και τα τρια τα θεωρω καβλομηχανες με την ευχαριστη εννοια του ορου με το DUCATI προσωπικα να μου αρεσει περισσοτερο;)
ΑΛΛΩΣΤΕ ειναι τοις πασι γνωστον οτι οι ιταλοι ειναι ετη φωτος μπροστα στην αισθητικη αυτων που φτιαχνουν,σε οτι και να φτιαχνουν:D

πυξιδας990
09/08/2014, 19:51
δυναμη
107 τροχο ktm
101 τροχο tiger
86 troxo multi

εθνικη
1.tiger
2.smt
3.multi

ανοικτος επαρχιακος
1.smt
2.multi
3.tiger

κλειστος επαρχιακος
1.multi
2.smt
3.tiger

φορτωμα ΜΑΜΙΣΙΑ
1.smt
2.multi
3.tiger

φορτωμα after
1.smt
2.tiger
3.multi

χαρακτηρας
1.multi
2.smt
3.tiger

ολα απο προσωπικη εμπειρια

nickald
09/08/2014, 21:54
Γιαμαχα παρε.... αυτα δε χαλανε ποτε....

Μακρια απο τους ευρωπαικους ματρακαδες....

Εκεινο το τοπικ με τα μοτερ "βαγδατη" των γιαπωνεζων εχει κριθει ως αναληθες

spyrakos35
09/08/2014, 23:33
Σμτ

ή

Τιγρη

Με αυτη τη σειρα

Bob_o_mastoras
09/08/2014, 23:50
Αμα ειναι να παρεις ενα Ευρωπαικο, βρωμογκαζο, μουρατο, καλοστημενο, ακριβο και πληρως αναξιοπιστο μηχανακι καν'το ΣΩΣΤΑ και παρε ενα ΚΤΜ. :D

Δεν εχω οδηγησει κανενα απο τα 3 οποτε δεν μπορω να εκφερω καποια συγκεκριμενη αποψη περαν του οτι εμφανισιακα παντα μου αρεσε το smt και το αντιστοιχο adventure οποτε αυτο θα διαλεγα και το θεωρω και πιο "αξιοπιστο" απο τα αλλα δυο.

xaotikos
09/08/2014, 23:51
Είχα tiger 2 χρόνια με τον οποίο έκανα απο track days έως ταξίδι δολομίτες τριβάλιτσο κλπ
Έχω smt 1.5 χρόνο με βόλτες ~500 km και αρκετές κοντινές εξορμήσεις. Και σε αυτό τριβάλιτσο κλπ
Multi δεν έχω οδηγήσει αλλά το ειχε φίλος, ποτέ δεν με τράβηξε...οπότε θα πω για τα άλλα 2.

Αν είσαι πάνω από 1.70-1.75
Εθνική:
1) tiger
2) smt

Λόγω τρικίλυνδρου και περισσότερου χώρου για τον αναβάτη και πιο σταθερή συμπεριφορά σε ταχύτητες κοντά στην τελική.

Στροφιλίκια
1) smt
2) tiger

Λόγω στησίματος και περιφερικών (αναρτήσεις, φρένα, πλαίσιο). Δεν υπάρχει σύγκριση.

Καγκουριλίκια
1) smt
2) tiger

Το smt φαίνεται πιο παιχνιδιαρικο λόγω των supermoto καταβολών.

Δικάβαλο
Παίζουν στα ίσια, το καινούριο tiger έχει καλύτερη θέση για συνεπιβάτη, το παλιο τον έβαζε πολύ ψηλα. Το smt είναι πιο compact. Φόρτωμα το ίδιο.

Επιδόσεις:
1) smt
2) tiger

Προσωπική εκτίμηση, ίσως βγάζουν τα ίδια άλογα καθώς το tiger το είχα με το κλασικό άνοιγμα στο φιλτροκούτι+εξάτμιση+πρόγραμμα, στο smt έχω εξατμίσεις και πλέον έχω αλλάξει και φιλτροκούτι. Σε εμένα δείχνει ότι είναι πιο σβέλτο μέχρι τα ~180-200 από εκεί και πάνω δεν με ενδιαφέρει καθώς δεν είναι αυτός ο σκοπός τους

Το tiger από μαμά είναι μια πολύ στρωμένη μηχανή με καλά περιφεριακά (η πίσω ανάρτηση υστερεί βέβαια).
Smt αρκετά απότομος ψεκασμός μαμα, διορθώνεται πολύ εύκολα με χαρτη αλλά μπορεί να εξελιχθεί σε ένα πολύ ομαλό αλλά αρκετά δυνατό μηχανάκι.

Τελευταίο, κατανάλωση υπέρ του τίγρη..
Btw μτχ smt στα ίδια λεφτά πας για 2009-2010 χωρίς abs και πιθανόν με το παλιό υποπλαίσιο που σε μερικούς έβγαζε πρόβλημα στο φόρτωμα (ράγισμα).

Lioulios
10/08/2014, 02:09
γιατι δεν παιρνεις ενα 990 adv ?

panos_zip
10/08/2014, 13:08
Εχω τιγρη 3,5 χρονια.
Ήμουν στο ίδιο δίλημα και εγώ τότε. Εγώ έψαχνα τελείως μαμά μηχανάκι και κατεληξα στο tiger γιατί βρήκα ένα σε πολύ καλή κατάσταση με ελάχιστα χιλιόμετρα σε καλή τιμή.

Το μουλτι το απέκλεισα σχετικά γρήγορα γιατί δεν έβρησκα τότε κανένα με όλινς. Μόνο τα απλά.
Είναι το φθηνότερο από τα 3.

Το κτμ μου άρεσε και μου αρέσει ακόμα.
Από ανάρτηση-φρένα είναι ανώτερο από το tiger. Το οποίο μετά από ταξιδια διπλος, με βαλιτσες, πιστες κλπ με 35 χιλ χλμ η πίσω ανάρτηση έχει κλάσει τελείως και με ξενερώνει απίστευτα.

Το κακό το κτμ είναι η κατανάλωση. ( όχι οτι το tiger είναι υβριδικό. Αλλά είναι λίγο καλύτερα. Από γκάζι περίπου στα ίδια. Υπάρχουν καλές και δοκιμασμένες λυσεις και για τα 2.
Τα πιστόνια μην σε φοβίζουν. Όσα είχαν σπάσει ήταν μοντέλα 08 κατασκευή. Το δικό μου, 07 δεν καιει σταγόνα λάδι. Και όσα ήταν να σπάσουν σπάσανε.
Από φόρτωμα το tiger μαμά είναι γτπ. Μικρες βαλίτσες, που στην ουσία δεν κάνουν ούτε για γλάστρες. Τις είχα πάρει τότε γιατί εμφανισιακά είναι όμορφες Και τελικά το μετάνιωσα. Με αφτερ ειναι οκ.

Ενα κακό που έχει το tiger ειναι ότι βρόμισε ο τόπος. Έχει γίνει tdm. To ktm εμφανισιακά νομίζω είναι πιο συνχρονο, και κυκλοφορούν λιγότερα.

Εγώ προτείνω κτμ. Εκτός εάν βρεις duc το καλό με τα ολινς οπότε ίσως αξίζει να το σκεφτείς.

montechristo
10/08/2014, 16:54
Multi 1100S εχει ενα μτχ ο Μπαξεβανης παντως (με Ωχλινς...) http://www.baxevanismoto.com/index.php?sel=used&idu=446

Υπαρχουν βεβαια κι αλλα... http://www.car.gr/classifieds/bikes/?fs=1&category=&make=20&variant=multistrada+1100s&price-from=&price-to=&registration-from=&registration-to=&mileage-from=&mileage-to=&engine_power-from=&engine_power-to=&engine_size-from=&engine_size-to=&fuel_type=&exterior_color=&significant_damage=&gearbox_type=&kteo=&sort=&rg=&radius=&postcode=&modified=&hi=&st=&offer_type=sale

LOUKILOUK
10/08/2014, 18:44
Aν σε ενδιαφέρει το στήσιμο στον δρόμο, το στροφιλίκι και έχεις κέφια να οδηγάς σβέλτα, τότε ΚΤΜ... Ο τίγρης αν και γκαζιάρης υστερεί στη πίσω ανάρτηση κατά την γνώμη μου, το ντουκάτι λίγο αναιμικό όταν θα θες το κάτι παραπάνω... το ΣΜΤ ξυράφι πραγματικά...
Τώρα για ζημιές κτλ που λές στον τίτλο μόνο για ΚΤΜ μπορώ να έχω προσωπική άποψη...Μετά από δέκα χρόνια κάτοχος άνετα έπαιρνα και άλλο...(Το ΣΜΤ θα ήταν υποψήφιο...)
Όπως και να έχει, ότι και αν αποφασίσεις, να το φΧαριστηθείς...:beer::wave2:

υ.γ. υποκειμενικό βέβαια, αλλά και από εμφάνιση ΚΤΜ θα διάλεγα

alexxxcbr
10/08/2014, 21:12
SMT και απο μενα.:beer::beer:

RaGe_Raptor
10/08/2014, 21:53
SMT θα έπαιρνα χωρίς δεύτερη σκέψη

MiltiadisK.D
10/08/2014, 22:12
ΚΤΜάάά!!!και απο εμένα.:D

devil's animal
10/08/2014, 23:28
δεν εχω ιδεα απο τα συγκεκριμενα μηχανακια...
αλλα αν ειναι να πας για αναξιοπιστο...πας τουλαχιστον στο πιο δυνατο και κ@υλιαρικο...
ΚΤΜ και απο μενα λοιπον....
:beer:

πυξιδας990
11/08/2014, 08:46
Multi 1100S εχει ενα μτχ ο Μπαξεβανης παντως (με Ωχλινς...) http://www.baxevanismoto.com/index.php?sel=used&idu=446

Υπαρχουν βεβαια κι αλλα... http://www.car.gr/classifieds/bikes/?fs=1&category=&make=20&variant=multistrada+1100s&price-from=&price-to=®istration-from=®istration-to=&mileage-from=&mileage-to=&engine_power-from=&engine_power-to=&engine_size-from=&engine_size-to=&fuel_type=&exterior_color=&significant_damage=&gearbox_type=&kteo=&sort=&rg=&radius=&postcode=&modified=&hi=&st=&offer_type=sale

αυτο που εχει ο μπαξεβανης ειναι το χαλανδριτικο και ειναι πολυ καλο

DrBig
11/08/2014, 09:35
ΣΜΤ αλλα μονο με abs, αλλιως τιγρη + λεφτα για αναρτηση.
Αν μπορεις να περιμενεις λιγο και να μαζεψεις κατι παραπανω, χτυπα ενα tiger sport, η ακομα και ΜΤ09. Αυτο το τελευταιο ειναι μπεστ βαλιου φορ μανι στην κατηγορια των ορθαδικων, με κινητηρα αστερι.

Το ΣΜΤ ειναι με διαφορα πιο καυλερο απο τιγρη και δουκα, αλλα πιασε γκομενο μηχανικο που να ξερει τι κανει, να εχει διαθεση να το κανει και να μη σε κοροιδευει οτι το εκανε χωρις να το εχει κανει. Επισης βγαζει ΠΟΛΥ ζεστη το καλοκαιρι και ΔΕΝ ταξιδευεις ανετα.

Christos ktm R
11/08/2014, 16:21
Smt και απο εμενα.

glanza2
12/08/2014, 06:34
stm το μηχανακι ειναι καυλα.....
καλα λενε οποιος ανεβει σε ktm κολλάει.

xaotikos
12/08/2014, 06:38
ΣΜΤ αλλα μονο με abs, αλλιως τιγρη + λεφτα για αναρτηση.
Αν μπορεις να περιμενεις λιγο και να μαζεψεις κατι παραπανω, χτυπα ενα tiger sport, η ακομα και ΜΤ09. Αυτο το τελευταιο ειναι μπεστ βαλιου φορ μανι στην κατηγορια των ορθαδικων, με κινητηρα αστερι.

Το ΣΜΤ ειναι με διαφορα πιο καυλερο απο τιγρη και δουκα, αλλα πιασε γκομενο μηχανικο που να ξερει τι κανει, να εχει διαθεση να το κανει και να μη σε κοροιδευει οτι το εκανε χωρις να το εχει κανει. Επισης βγαζει ΠΟΛΥ ζεστη το καλοκαιρι και ΔΕΝ ταξιδευεις ανετα.
Για την ΠΟΛΥ ζεστη θα διαφωνήσω. Βγάζει όντως ζέστη αλλά προσωπικά με ενοχλεί μόνο σταματημένος στην κίνηση, με βερμούδα. Για ελαχιστα δευτερόλεπτα δλδ.
Στο ταξίδι δεν είναι ούτε βαραντέρο, ούτε fjr...είναι λίγο χειρότερο απο τον τίγρη μιάς και είναι πιο μαζεμένο. Κατα τα άλλα συμφωνώ απόλυτα.

bros400pgm
12/08/2014, 10:37
Eπισης, το προβλημα του multi δεν ειναι καμμενος ανορθωτης, αλλα ραγισμενες κεφαλες και διαλυμενες μπιελες.

cosgili
12/08/2014, 10:41
Με κλειστά μάτια smt ΑΛΛΑ μόνο με abs. Χωρίς αυτο το μηχανάκι λόγω τροχού και φρένων σε αδειάζει ξάπλα άνετα:)

KRS
12/08/2014, 13:06
SMT προτείνω και 'γω.


Eπισης, το προβλημα του multi δεν ειναι καμμενος ανορθωτης, αλλα ραγισμενες κεφαλες και διαλυμενες μπιελες.

Εγώ πάντως δεν έχω ακούσει κάτι για ραγισμένες κεφαλές και διαλυμένες μπιέλες,αλλά για να το λές κάτι θα ξέρεις..
Οι χαλαροί οδηγοί βαλβίδων σε ds1000 του '03 είναι γνωστό πρόβλημα.
Τώρα αν κάποιος νομίζει ότι το multi είναι astrea σίγουρα κάτι τέτοιο θα το βγάλει.

πυξιδας990
12/08/2014, 13:13
SMT προτείνω και 'γω.



Εγώ πάντως δεν έχω ακούσει κάτι για ραγισμένες κεφαλές και διαλυμένες μπιέλες,αλλά για να το λές κάτι θα ξέρεις..
Οι χαλαροί οδηγοί βαλβίδων σε ds1000 του '03 είναι γνωστό πρόβλημα.
Τώρα αν κάποιος νομίζει ότι το multi είναι astrea σίγουρα κάτι τέτοιο θα το βγάλει.

τρολαρει ρε

amyroukai
12/08/2014, 13:38
Εκ των τριων, κτμ.
Ωραία θέση οδήγησης, ωραίο αν και ανευρο μοτέρ, αναρτησεις σούπερ, ωραία σελα... Βουρ λέμε.

xaotikos
13/08/2014, 00:00
Το μοτέρ γίνεται εύκολα διάολος :p

MOITSOS
13/08/2014, 00:45
Παιδια σορυ που δεν απαντησα πιο νωρίς αλλά ήθελα να έχω ολοκληρωμένη άποψη πρώτα. Λοιπόν, δοκίμασα το smt (χωρις abs) και το ducati 1100 το ds (χωρις τα ohlins). Το tiger το εχω οδηγησει παλιοτερα...Εντυπωσεις; ktm:το πρωτο πραγμα που μου εκανε εντυπωση ειναι τα φρενα... ειναι παρα μα παρα πολυ δυνατα. Ισως υπερβολικα για τους ελληνικους γυαλινους δρομους που βλεπεις τα μουτρα σου μεσα. Ειμαι σχεδον βεβαιος οτι αν στραγγαλισεις τη μανετα σε φρεναρισμα πανικου θα... δεν θελω να το σκεφτομαι.. οποτε abs η μετακομιση στην αυστρια... οι αναρτησεις και η θεση οδηγησης (η οποια παρα ειναι motard για την κατηγορια και τα γουστα μου)σε προκαλουν να στριψεις πιο πολυ και πιο πολυ και το κυριοτερο καταλαβαινεις τι κανει το μπροστινο ανα πασα στιγμη...απο εμφανιση δεν μου ειπε και παρα πολλα απο κοντα.. μαλλον με αφησε αδιαφορο...
Tiger:να σημειωσω οτι το παλικαρι που το εχει αλλαξε πισω αναρτηση καθως και ελατηρια λαδια και βαλβιδες στα καλαμια με ohlins. Για αυτο ενδεχομενως δεν εχει να ζηλεψει στα στροφιλικια κατι απο το ktm. Το μονο ενδεχομενως να ειναι οτι το ενιωθα ελαφρως πιο "βαρυ".μου αρεσε η θεση οδηγησης που σε βαζει μεσα στο μηχανακι και φυσικα ο κινητηρας που δουλευει πιο πολιτισμενα (δεν εχει τα σκορτσαρισματα των αλλων δυο)ειναι πολυ δυνατος και δεν σε ενδιαφερει τι ταχυτητα εχεις μεσα γιατι απλα τραβαει παντου.
Ducati:Ειναι αλλη φαση.... Ναι, οταν δουλευει ρελαντι ακουγεται σαν χαλασμενο μιξερ,μπορει να υπολειπεται των αλλων δυο στον κινητηρα και λιγο στο κρατημα (ισως με τις ohlins να βελτιωνεται αισθητα, αν και οπως προειπε ενας φιλος πιο πανω το βρισκω πιο σβελτο στις κλειστες στροφες) αλλα σου δινει αυτην την αισθηση που λενε και οι αγγλοσαξονες "elemental". Μπορει να ειναι βλακωδες αυτο που θα πω και δεν ξερω αν με καταλαβει καποιος αλλα νιωθω οτι το μηχανακι εχει ψυχη.
Συμπερασμα: Μη φωναξετε...το χειροτερο μηχανακι για μενα ειναι το καλυτερο...αγνωσται αι βουλαι των μοτο...και τωρα "τα τρια μου γινανε δυο.." ducati vs triumph.
?????????????????????????????????????

Lioulios
13/08/2014, 00:55
Είσαι σε καλό δρόμο . ότι και αν αποφασίσεις .

Αν ήταν να διάλεγα μεταξύ των δύο , θα έπαιρνα τον τιγρη .

Bob_o_mastoras
13/08/2014, 00:59
ΕΙδες το ΚΤΜ;; Σου κανε τα τρια δυο! :lol:
Απο αυτα που γραφεις διακρινω οτι ερωτευτηκες! :a07: Τσιμπα το λοιπον!
Αφου ειναι "αλλη φαση", ιταλικη ψυχη και δε συμαζευεται μαλλον τη δαγκωσες τη λαμαρινα!! ;):lol:
Σιγουρα παντως πολυ πιο ερωτευσιμο μηχανακι απο το Τiger. Ιταλοι γαρ.

xaotikos
13/08/2014, 06:56
Βρες ένα καλό με ohlins αν γίνεται και χτύπα το!!

MG-KTiNoS
13/08/2014, 07:27
DUCATI

(eh eh eh...)

πυξιδας990
13/08/2014, 08:31
που να παρεις και ξηροκαμπανο,που πηρα εγω.....
το 1100 το απλο εχει διαφορες μεγαλες σε οδικη συμπεριφορα με το s(ohlins)
σε αντιθεση με το 1000 που ειναι πολυ λιγοτερες.
πιστευω οτι στο 1100 το s ειναι μονοδρομος

turist
13/08/2014, 08:38
Ducati και από εμένα με τα Ohlins, είναι απωθημένο...

opeth
13/08/2014, 17:45
Παρε CBR1000 και ασε τα αναξιοπιστα ευρωπαικα. Τουλαχιστον θα σου λεει ο Σαρακακης οτι πιωμα μεχρι 1 λιτρο λαδι στα 1000 χιλιομετρα, ειναι φυσιολογικο για το μοτερ-ταφο. Θα εχεις να γελας και οχι να ψαχνεις τροπο να τα φτιαξεις με την κορη του μαστορα.

πιο μοτερ λες ταφο το 08? εχεις ιδεα τι σου γινεται ?

bros400pgm
13/08/2014, 18:02
πιο μοτερ λες ταφο το 08? εχεις ιδεα τι σου γινεται ?


Πρωτα απολα θα γραφεις καλυτερα. Τετοια θα λες στην οικογενεια σου και στους φιλους σου, οχι σε μενα.
Παρολα αυτα ομως, εχεις δικιο. Δεν ειναι ταφος το μοτερ, μιας και βγαζει αρκετα αλογα ειδικα στις μεσαιες και σιγουρα ειναι ενα μηχανακι ενδιαφερον. Ο λογος που το ειπα ταφος ειναι γιατι θελει επισκευη με το καλημερα.

opeth
13/08/2014, 18:21
Πρωτα απολα θα γραφεις καλυτερα. Τετοια θα λες στην οικογενεια σου και στους φιλους σου, οχι σε μενα.
Παρολα αυτα ομως, εχεις δικιο. Δεν ειναι ταφος το μοτερ, μιας και βγαζει αρκετα αλογα ειδικα στις μεσαιες και σιγουρα ειναι ενα μηχανακι ενδιαφερον. Ο λογος που το ειπα ταφος ειναι γιατι θελει επισκευη με το καλημερα.

μιλαω εκ μερους του μοτερ ! με τετοια προσβολη τι υφος ηθελες? :D

DrBig
13/08/2014, 18:33
αν παντως αποδιδει οπως το μοτερ του 1100 hyperstrada πως το λενε, τοτε ειναι ταφος, καμον!

montechristo
13/08/2014, 21:15
Nα προτεινω κατι ακομη μιας και εισαι του συναισθηματος? Moto Guzzi Stelvio. Δεν υπαρχουν βεβαια πολλα, θελει καλο ψαξιμο για να μην την πατησεις οπως εγω με καποια θεματακια που εχει, αλλά σαν μοτοσυκλετα ειναι τουλαχιστον ερωτευσιμη...

πυξιδας990
13/08/2014, 22:17
αν παντως αποδιδει οπως το μοτερ του 1100 hyperstrada πως το λενε, τοτε ειναι ταφος, καμον!
821 ειναι το hyperstrada και υδροψυκτο,καμια σχεση με multi παλαιας γενιας.

montechristo
13/08/2014, 23:16
Μαλλον Hypermotard ηθελε να πει ο φιλος....

Juohmaru!
13/08/2014, 23:38
Κι εγω για SMT είμαι... αλλά αφού το απέκλεισες ήδη...
Αμέσως μετά Multi με "ανοιχτή" καμπάνα φυσικά... ετσι για ν' ακούω γνήσιο Ντουκατίσιο ήχο!!!
Κάποιους αυτό τους αγχώνεί, μα εμένα με κ@υλώνει!!!

Τρίτο και καταιδρωμένο (για μένα) το Tiger... οχι φυσικά επειδή είναι χειρότερο μηχανάκι (όλα έχουν και συν-πλην τους), πιο άχρωμο μάλλον!
Και αυτό μάλλον βαραίνει την επιλογή... ειδικά αφού το περιόρισες εξ αρχής σε ευρωπαϊκά...