PDA

View Full Version : ΠΡΟΣΟΧΗ στις θάλασσες...



stam2
13/08/2014, 08:57
Η προτροπή απευθύνεται περισσότερο για την περίπτωση που θα βρεθείτε λουόμενοι παρά να καβαλάτε κάποιο jetski ή ταχύπλοο στη θάλασσα.... και αυτό γιατί θέλω να πιστεύω ότι ο μοτοσυκλετιστικός κόσμος των φόρουμ είναι πιο συνειδητοποιημένος και ευαισθητοποιημένος απέναντι στην ευθύνη του "καβαλάω" το άτι και φεύγω, σε σύγκριση με κάποιον που στον δρόμο δεν οδηγεί, ή οδηγεί αυτοκίνητο άρα στη θάλασσα δεν έχει επίγνωση του κινδύνου...

Με αφορμή το παρακάτω άρθρο https://gr.news.yahoo.com/%CE%BA%CE%B1%CE%BF%CF%85%CE%BC%CF%80%CF%8C%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%82-%CE%BF%CE%B9-%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CE%BA%CF%84%CE%AE%CF%84%CE%B5%CF%82-%CF%84%CE%B1%CF%87%CF%85%CF%80%CE%BB%CF%8C%CF%89%CE%BD-jet-ski-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CE%BA%CE%B1%CF%86%CF%8E%CE%BD-155935837.html και τον πρόσφατο θάνατο του 10χρονου παιδιού, ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ εκεί έξω γιατί οι διάφοροι "μάγκες" καβαλάνε το άτι της θάλασσας και όποιον πάρει ο Χάρος.... Μεθυσμένοι είτε από ποτό είτε από τη μαλακία τους, μαζί με την γκόμενα κάνουν τα κοκόρια ή απλά αδιαφορούν για την ασφάλεια των υπολοίπων λουόμενων...

Αν δείτε κάποιον με επικίνδυνη συμπεριφορά, καλέστε αμέσως το Λιμενικό Σώμα, να τον σταματήσει και να του καταλογίσει και πρόστιμα (τα οποία είναι λίαν τσουχτερά)...
Μέχρι να έρθει το Λιμενικό αποτραβηχτείτε και προστατεύστε τα μέλη της οικογένειάς σας από τον κίνδυνο... Προσοχή μην κολυμπάτε στα βαθειά όταν περνάνε πολλά ταχύπλοα από το σημείο. ΔΕΝ θα σας σκεφτούν, ΔΕΝ θα σας σεβαστούν.... Την καύλα τους κάνουν για αυτές τις λίγες μέρες που δραπετεύουν από το κλουβάκι τους....

andreastwin
17/08/2014, 20:36
τα @ρχιδι@ μου μπορει να ερθου,το λιμενικο θα το περιμενεις πολλα χρονια.το ειχα καλεσει καποτε για αναλογη κατασταση στην λουτσα ,ε αμα το ειδες εσει αλλο τοσο το ειδα και εγω που περιμενα 2 ωρες.

SONone
21/08/2014, 20:48
τους περνεις τηλ. τους λες ονοματεπονυμο, αριθμο ταυτοτητας και πως καταγραφεις την κληση για την χρησιμοποιησεις σε τυχων δικη. επειτα τους παρακαλεις να ερθουν αμεσα και οτι εσυ και οι υπολοιποι λουόμενοι θελουν να κανουν μηνύσεις, ζητας το ονομα του ανθρωπου που μηλησες (λογικα δεν θα στο πει) και ρωτας πιες ωρες ειναι εκει ο διοικητής. (να δειξεις οτι εισαι σοβαρος και οχι κανα κολοπαιδο που του χαλασαν την δικια του βολτα)
στην λουτσα (χαμολια) πριν 4-5 χρονια δεν θυμαμαι ακριβως. σε 10λεπτα ειχαν φτασει! τωρα τι ακριβως ειχαν κανει δεν ξερω(για προστημα και τετια) αλλα τα σουρτα φερτα σταματησαν για αρκετες μερες , μετα απο 5-6 μερες με ειχαν παρει απο το γραφειο του διοικητη και με ειχαν ρωτησει αν θελει να παει απο εκει ο δικηγορος μου να προχορησει το θεμα με την μηνυση. κτλπ κτλπ.

stam2
22/08/2014, 08:00
τους περνεις τηλ. τους λες ονοματεπονυμο, αριθμο ταυτοτητας και πως καταγραφεις την κληση για την χρησιμοποιησεις σε τυχων δικη. επειτα τους παρακαλεις να ερθουν αμεσα και οτι εσυ και οι υπολοιποι λουόμενοι θελουν να κανουν μηνύσεις, ζητας το ονομα του ανθρωπου που μηλησες (λογικα δεν θα στο πει) και ρωτας πιες ωρες ειναι εκει ο διοικητής. (να δειξεις οτι εισαι σοβαρος και οχι κανα κολοπαιδο που του χαλασαν την δικια του βολτα)
στην λουτσα (χαμολια) πριν 4-5 χρονια δεν θυμαμαι ακριβως. σε 10λεπτα ειχαν φτασει! τωρα τι ακριβως ειχαν κανει δεν ξερω(για προστημα και τετια) αλλα τα σουρτα φερτα σταματησαν για αρκετες μερες , μετα απο 5-6 μερες με ειχαν παρει απο το γραφειο του διοικητη και με ειχαν ρωτησει αν θελει να παει απο εκει ο δικηγορος μου να προχορησει το θεμα με την μηνυση. κτλπ κτλπ.

κι εμένα φέτος με περιστατικό που παρουσιάστηκε κοντά στην Ολυμπιάδα Χαλκιδικής και μίλησα με το κέντρο λιμενικού Καβάλας μετά από 20 λεπτά ήρθαν. Έδωσα μόνο το όνομά μου. Ήταν πρόθυμοι, και έδειξαν ενδιαφέρον πέραν του καθήκοντος....
Λυπούμαι που το λέω αλλά σε σχέση με την ΕΛ.ΑΣ. που έχει γίνει τσιφλίκι του καθενός πολιτικάντη και έχει καταπέσει στα μάτια μας, το λιμενικό και η πυροσβεστική ακόμα έχουν υψηλότατα στάνταρντ επαγγελματισμού και ευσυνειδησίας...