PDA

View Full Version : 690 SMC τρέμει μετά τα 140 km/h !



DgCbrF4i
13/08/2014, 17:47
Καλησπέρα.



Εκ μέρους φίλου θα ήθελα να ρωτήσω και την γνώμη σας.

Έγινε η πρώτη αλλαγή ελαστικών και από Pirelli dragon supercorsa (τα Stock), Τοποθετήθηκαν τα Dunlop Sportsmart 2, ολόφρεσκα.
Από εκεί και πέρα ξεκίνησαν τα προβλήματα.

Με το που πραγματοποιήθηκε η αλλαγή ελαστικών και πρωτοπάτησαν στο δρόμο, έπειτα από μερικά χαλαρά χιλιόμετρα δοκιμάστηκαν σε περιφερειακή οδό σε υψηλές ταχύτητες.
Από τα 140 κm και μετά δεν κρατιέται το μηχανάκι. 'ψαρεύει !'. Τα ξαναπήγα για έλεγχο και επαναζυγοστάθμηση, πάλι τα ίδια.

Από ελλιπή εμπιστοσύνη, πήγα και σε άλλο κατάστημα ελαστικών όπου και ξαναζυγοσταθμήστικαν, πάλι τα ίδια όμως.

Σημείωση: προτού αλλαχθούν τα ελαστικά δεν υπήρχε κανένα απολύτως πρόβλημα. 180 κm δεν έκανε τίποτα παλαβό.

Το περίεργο είναι ότι με 2ο άτομο δεν ψαρεύει. (τότε και τα έλεγξα και διαπιστώθηκε ότι είχαν βάλει 22 psi ΚΑΙ ΣΤΑ 2 ΕΛΑΣΤΙΚΑ, οπότε και αυξήθηκε στα 30 psi μπροστά και 32 psi πίσω)
Το πρόβλημα όμως παραμένει.

Διαστάσεις: 120/70/ZR17 μπροστά και 160/60/ZR17 πίσω.

Τα ελαστικά έχουν διανύσει περίπου 750 km. Το μηχανάκι είναι αψεγάδιαστο και πρώτη φόρα πήγε σε βουλκανιζατέρ.

Άν γνωρίζει κάποιος, τι μπορεί να φταίει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

taisteal
13/08/2014, 17:50
Προφανως ο δεικτης ταχυτητας του ελαστικου ειναι λαθος για αυτο το μηχανακι,αλλιως ελαττωματικα λαστιχα.
Ας πουν και οι πιο εμπειροι.

theofilos888
13/08/2014, 17:51
Μηπως δεν του ταιριαζουν τα λαστιχα;

DgCbrF4i
13/08/2014, 17:55
Το μηχανάκι φοράει τις κανονικές διαστάσεις που ορίζει ο κατασκευαστής με υψηλό δείκτη ταχύτητας. ZR.

taisteal
13/08/2014, 18:00
Τοτε κατι δεν παει καλα με τον σκελετο,το πιο λογικο.
Προσφατα μου διαλυθηκε στο δρομο ελαστικο λογω ελαττωματικου σκελετου η κατι τετοιο.
Ετσι οπως το περιγραφεις αυτο μπορω να σκεφτω,μιας και πριν δεν υπηρχε θεμα.
Υποθετω οτι η τοποθετηση εγινε σωστα,και θεμα με ρουλεμαν δεν υπαρχει.

Black Mamba
13/08/2014, 18:00
Ζαντα στραβωμενη, κλασμενο ρουλεμαν, ελατωματικο λαστιχο?

maniatiakos
13/08/2014, 18:04
Αφού δεν έχει θέμα με ζυγοστάθμιση για τσέκαρε και:

-ρουλεμαν μπροστινού τροχού
-άξονα μπροστινού τροχού (μήπως έχει στραβώσει από καμιά όρθια)

Δεν μου έρχεται κάτι άλλο..

DgCbrF4i
13/08/2014, 18:06
Το μηχανάκι όμως δεν έχει πέσει ποτέ, δεν έχει πάει σε χωματόδρομους και γενικότερα η χρήση είναι ευλαβική.

6500κμ έχει. Θα μπορούσε να συμβεί κάτι τέτοιο?

Για στραβό ελαστικό πως θα μπορούσε να διαπιστωθεί? τι να πω στον λαστιχά που τα πέρασε?

maniatiakos
13/08/2014, 18:10
Για στραβό ελαστικό πως θα μπορούσε να διαπιστωθεί? τι να πω στον λαστιχά που τα πέρασε?

Έχει συμβεί σε φίλο στραβό λάστιχο.
Είχε πάρει μεταχείρω μότο, τα λάστιχα τα είχε βάλει 6 μήνες ο προηγούμενος, αλλά του είχε ξεφουσκώσει το μπροστινό και δεν το 'χε φουσκώσει για καιρό, με αποτέλεσμα να παραμορφωθεί ο σκελετός του ελαστικού και του κοσκίνιζε το μπροστινό.

Τώρα για καινούριο και στραβό, μόνο σε λάθος αποθήκευση μπορεί να οφείλεται.

DgCbrF4i
13/08/2014, 18:14
Σωστά.

Θα μπορούσαν να παίζουν ρόλο οι πιέσεις ? υπάρχουν κάποιες διαφορετικές, εκτός του κατασκευαστή για να δουλεύουν καλύτερα τα ελαστικά σε supermotard?

7Tolis
13/08/2014, 18:21
Συνήθως υπάρχει αυτοκόλλητο στο ψαλίδι που αναφέρει τις πιέσεις των ελαστικών.Επίσης το ίδιο το ελαστικο γράφει επάνω τις πιέσεις του.Μου θυμίζει πολυ για στραβό ελαστικό το οποίο μεχρι κάποια χλμ συντονίζει και βγάζει το τρέμουλο.Αν έχεις την δυνατότητα να δοκιμάσεις το μηχανάκι με άλλο ελαστικό μπροστά νομίζω θα έχεις την απάντηση σου.

DgCbrF4i
13/08/2014, 18:30
Συνήθως υπάρχει αυτοκόλλητο στο ψαλίδι που αναφέρει τις πιέσεις των ελαστικών.Επίσης το ίδιο το ελαστικο γράφει επάνω τις πιέσεις του.Μου θυμίζει πολυ για στραβό ελαστικό το οποίο μεχρι κάποια χλμ συντονίζει και βγάζει το τρέμουλο.Αν έχεις την δυνατότητα να δοκιμάσεις το μηχανάκι με άλλο ελαστικό μπροστά νομίζω θα έχεις την απάντηση σου.

Υπάρχουν τα μαμά ελαστικά, απλά θα ήθελα να δώ τι εκδοχές υπάρχουν ώστε να μην μπω αδίκως σε αυτή την διαδικασία. Πολύ πιθανών όμως να καταφύγω εκεί.

ταλάντωση δεν θα μπορούσε να δημιουργείται από το πίσω ελαστικό?

taisteal
13/08/2014, 18:31
Υπάρχουν τα μαμά ελαστικά, απλά θα ήθελα να δώ τι εκδοχές υπάρχουν ώστε να μην μπω αδίκως σε αυτή την διαδικασία. Πολύ πιθανών όμως να καταφύγω εκεί.

ταλάντωση δεν θα μπορούσε να δημιουργείται από το πίσω ελαστικό?



Ναι

opeth
13/08/2014, 19:26
Βαψτω μπλε :p

sakisvolos
13/08/2014, 19:32
Βαψτω μπλε :p

Oχι!.... θαλασσι πρεπει!

devil's animal
13/08/2014, 21:59
τσεκαρε λαστιχο για στραβο σκελετο...
μετα τσεκαρεις ρουλεμαν και αξονα...

και θελω να ελπιζω οτι δεν εγινε μια δοκιμη μονο και διαπιστωθηκε το προβλημα...οπως επισης οταν εγινε η δοκιμη δεν καθοταν ο οδηγος σαν τσολιας πανω και δεν ειχε και κανα 7αρι μποφορ...:rolleyes:

menelaos46
14/08/2014, 00:58
Θα πόνταρα κι εγώ τα λεφτά μου σε προβληματικό ελαστικό λόγω σκελετού. Σύνηθες σύμπτωμα οι ταλαντώσεις, συνήθως από το μπροστινό. Αν ο λαστιχάς είναι φιλότιμος θα σου το αντικαταστήσει, αλλιώς δύσκολα τα πράγματα. Επίσης μπορεί να μη φαίνεται με το μάτι αλλά μία αλλαγή μπροστινού (δοκιμαστικά) με ένα μεταχειρισμένο θα έδειχνε αμέσως αν αυτή είναι η αιτία του προβλήματος.

GFawkes
14/08/2014, 11:33
Προ 14 ετιας ειχα ενα απο τα πρωτα 640ΣΜ και στην 1η αλλαγη ελαστικου μου εκανε το ιδιο....

προβληματικό ελαστικό ....κατα 99%....

Στην επομενη αλλαγη μου, ολα οκ...(ηθελε λαστιχα καθε 8.000χκμ!!!)

πυξιδας990
14/08/2014, 11:56
μπας και ειναι καμμενα?κοιτα ημερομηνιες

bulmont
14/08/2014, 12:36
[QUOTE=menelaos46;2498668]. Αν ο λαστιχάς είναι φιλότιμος θα σου το αντικαταστήσει, αλλιώς δύσκολα τα πράγματα. QUOTE]



To λάστιχο εάν είναι ελλατωματικό, αντικαθίσταται από την αντιπροσωπεία (DUNLOP). Ο λαστιχάς απλά
βάζει την εργασία και κινεί την διαδικασία της αντικατάστασης του ελαστικού

DgCbrF4i
25/08/2014, 18:00
Τελικά διαπιστώθηκε πολύ υψηλή πίεση στο μπροστινό ελαστικό. (38) !!!!! :-S

και μια πιο ακριβής ζυγοστάθμιση. Τελείωσε το βάσανο.

(ευτυχώς δεν ήταν κάτι χειρότερο :-p )

Ο φίλος μαζί κ εγώ ευχαριστούμε πάρα πολύ για τις περιεκτικές πληροφορίες που μας δώσατε ! ! !

7Tolis
26/08/2014, 07:54
Αφού είχε 30 μπροστά πως πήγε 38; Πυρετό ανέβασε;

DgCbrF4i
26/08/2014, 10:09
Έλα ντε? χαλασμένο όργανο ένδειξης? ποιος ξέρει :-p