PDA

View Full Version : Kawasaki KLX250E 1995 Αρνείται να πάρει μπροστά...!



Dbnn
13/08/2014, 19:18
Τη μηχανή την είχα καψούρα απο τα 12 μου περίπου μιας και ο αδερφός μου είχε το KDX250..
Δεν πέρασε ούτε μήνας και αρχίσανε τα τσάρβαλα, κοπανούσε καδένα εκκεντροφόρου, δεν κούμπωνε ταχύτητες, με άφησε Εθνική οδό απο αλυσίδα κίνησης και απο προβληματικό kill switch, χαλασμένο αμορτισέρ και δεν συμμαζεύεται και έτσι πήρα απόφαση να την μαζέψω.
Ξεκίνησε το λύσιμο.
Ο αδερφός μου στέλνει μοτέρ σε δικό του μάστορα και το φτιάχνει. Κόστος? άουτς!

Πλεξούδα: Κομμένο το μαμά kill switch και στην ηλεκτρονική κόβανε τροφοδοσία αντί να γειώσουν το σήμα στην ηλεκτρονική για να σβήσει.
Κομμένα καλώδια χύμα, ξεραμένοι συνδετήρες και απώλεια απο την γεννήτρια (σε σημείο να μην έχω φώτα την νύχτα (σαν να πηγαίνω με σταθμευσής))
Βραχυκυκλωμένα pin στον πυκνωτή για την σταθεροποίηση.
Και άλλα τέτοια καλούδια.

Αφού λοιπόν δεν έβγαζα άκρη με την πλεξούδα, πήρα το σχηματικό απο το service manual και ξεκινώ να φτιάξω πλεξούδα απο την αρχή.
Την φτιάχνω και όλα καλά παίρνει μπροστά, με βεντιλατέρ να δουλεύουν με την βαλβίδα (ήταν χειροκίνητο), με ένδειξη θερμοκρασίας νερού, με side stand κατεβασμένο να μην παίρνει και όλα κοινώς κομπλέ!
Είχε πάει 11 το βράδυ, είχα κουραστεί και λεω το μοντάρω αύριο.
Πηγαίνω την άλλη μέρα και ξεκινάω να κολλάω τα καλώδια και να περνάω θερμοστελλώμενα ωστε να μπεί φανάρι να δέσω και πλαστικά, να βγώ τσάρκα!
Αμ δέ.....
Πληροφοριακά τέτοιο πόνο στα πόδια δεν έχω κανασυναντήσει απο την μανιβέλα.
Κόβω καλώδια και συνδέω πάλι όπως εχθές μήπως και την άκουσε κανας διακόπτης αλλά τίποτα.
Κάνω εξαέρωση στο καρμπυρατέρ, κοιτάω ζιγκλέρ, ρυθμίζω και αέρα (3.5 στροφές απο το τέλος (δεν ξέρω αν είναι σωστό αλλά εμπειρικά απο το παπί το έκανα)) πάλι τίποτα, την δένω στο αμάξι και την κάνουμε ρυμούλκα με σκαστή 2α αλλά τίποτα. Δουλεύει σαν να μην έχει ούτε ρεύμα αλλά ούτε καύσιμο. Δεν μπορώ να το προσδιορίσω.

Πληροφοριακά να σας πω οτι έχω τσεκάρει πηνία και ανορθωτή.
Επίσης την τελευταία φορά που την έβαλα μπροστά μόλις έδωσα γκάζι έσβησε και έτσι είπα δεν έχει βενζίνη, για αυτό έκανα και εξαέρωση.
Επίσης έλεγξα και αν έχω σπινθήρα: και με καλώδιο στην μπουζόπιπα αλλά και με μπουζί εκτός μηχανής, Βαρούσα μανιβέλα και είχα σπίθα.
Η πλεξούδα είναι όλη ελεγμένη με πολύμετρο, δεν είναι βραχυκυκλωμένο κάτι αλλά ούτε και κομμένο. Με αποτέλεσμα η handmade πλεξούδα να λειτουργεί σωστά.

Το άλλο τώρα το τρελό είναι πως δεν μπορώ να βρώ και pinout της ηλεκτρονικής και φοβάμαι μηπως έχει αρπάξει αλλά δεν θα είχα σπινθήρα.
Επίσης σε κάτι σκασίματα που έκανε μόλις έδινα μανιβέλα είναι πως δεν μύρισα καθόλου βενζίνη ενώ το καρμπυρατέρ στέλνει. Το "κέρασα" κιόλας αλλά τίποτα.

321646

Και η μαλακία είναι πως με τόσες ζημιές δεν μπορώ να πάω και στην δουλειά μου. Πηγαινοέρχομαι με τον ΟΣΕ (χαλκίδα) και ποιό πολλά έχω ρίξει στα εισητήρια απο το να τα έριχνα βενζίνη.

MAIK72
13/08/2014, 19:52
Μόνο ηλκετρονική μου έρχεται στο μυαλό αφού έχεις τσεκάρει όλα τ΄άλλα

Dbnn
13/08/2014, 19:53
Μόνο ηλκετρονική μου έρχεται στο μυαλό αφού έχεις τσεκάρει όλα τ΄άλλα

Με καμμένη ηλεκτρονική έχει σπινθήρα όμως στο μπουζί? Εκεί έχω κολλήσει και εγώ.

MAIK72
13/08/2014, 20:06
Με καμμένη ηλεκτρονική έχει σπινθήρα όμως στο μπουζί? Εκεί έχω κολλήσει και εγώ.

Μήπως έφυγε καμιά κόλληση όταν έβαζες τα θερμοσυστελλόμενα; Tι να πω.. :confused:Ο διακόπτης του σταντ να βραχυκύκλωσε;; Απλά δεν θα έδινε καθόλου.Εσυ λες ότι η μίζα δίνει κανονικά.Xαρά στο κουράγιο σου πάντως να φτιάξεις ολόκληρη πλεξούδα :a10:

bros400pgm
13/08/2014, 20:12
Tσεκαρε κ το ματι στο βολαν.

Dbnn
13/08/2014, 20:26
Μήπως έφυγε καμιά κόλληση όταν έβαζες τα θερμοσυστελλόμενα; Tι να πω.. :confused:Ο διακόπτης του σταντ να βραχυκύκλωσε;; Απλά δεν θα έδινε καθόλου.Εσυ λες ότι η μίζα δίνει κανονικά.Xαρά στο κουράγιο σου πάντως να φτιάξεις ολόκληρη πλεξούδα :a10:

Για να σιγουρευτώ οτι δεν είναι κάτι τέτοιο, απομόνωσα αυτούς τους διακόπτες και έχω τώρα συνδεδεμένη μόνο την ηλεκτρονική, έχω παρακάμψει όλους τους διακόπτες, kill switch κλπ. Κόλληση δεν έχει φύγει, και στο λεω με σιγουριά γιατί μετράω με το πολύμετρο απο την μια άκρη στην άλλη.

Απλά δίνω ρεύμα κατευθείαν απο τον ανορθωτή και τροφοδοτώ και το καντράν να έχω στροφόμετρο. Τίποτα άλλο.
Σε ευχαριστώ.... Μου χει βγεί η πίστη οφείλω να πω αλλά με ταλαιπωρεί ακόμα....

bros400pgm το χω μετρήσει με το πολύμετρο και αυτό.
Λεω αύριο να δοκιμάσω μια ηλεκτρονική που είχα πάρει για το παπί, μια μπλέ racing CDI. Στην ουσία (σχετικά) την ίδια καλωδίωση έχουν. Απλά της kawasaki έχει έξοδο για το πλαινό στάντ και μια έξτρα γείωση.
Με την μόνη διαφορά οτι το πράσινο καλώδιο του ματιού πρέπει να το ρίξω στην γείωση γιατί τώρα πάνε και τα 2 καλώδια στην ηλεκτρονική.

MAIK72
13/08/2014, 20:35
Δοκίμασε να απομονώσεις και την βαλβίδα του βεντιλατέρ αν την έχεις πάλι στο χειροκίνητο

Dbnn
13/08/2014, 20:39
Δεν είναι τίποτα συνδεδεμένο τώρα πάνω. Μόνο η ηλεκτρονική παίρνει απευθείας απο τον ανορθωτή και το καντράν να έχει στροφόμετρο (και εκτός που έβγαλα το στροφόμετρο δεν έγινε κάτι).
Κοινώς είναι συνδεδεμένη η ηλεκτρονική, ο πολλαπλασιαστής και το στροφόμετρο.
Δεν παρεμβάλονται διακόπτες και κλειδιά στο κύκλωμα.

Dbnn
14/08/2014, 13:04
Ηλεκτρονική παιδιά μου..... Μας άφησε χρόνους. Δοκιμάσαμε με 4 καλώδια απο lifan και πήρε μπροστά, απλά μόλις δίνω γκάζι δεν σηκώνει στροφές (λόγο αβάνς φαντάζομαι).
Οπότε η πλεξούδα μια χαρά δούλεψε....

Υ.γ. πόσο γκαντέμης να είμαι.... Στα καλά καθούμενα έφυγε και η ηλεκτρονική.... οφού.....

Bowleno
14/08/2014, 13:17
Δεν είσαι γκαντέμης, απλά το μΕχανάκι είναι kawasaki....:D

GFawkes
14/08/2014, 13:29
Χαρα στο κουραγιο σου.....!!

Ποσο το μαλλι...ή θα παιξει πατεντα;

SHOOTER045
14/08/2014, 13:44
Έχω ηλεκτρονική για τον μητσακο μαμά
Επειδή είναι καλό παιδάκι θα πάρει δωράκι

Dbnn
14/08/2014, 14:47
Το μαλλι συνολο με μοτερ, καλωδια και αμμοβολη-βαψιμο ο σκελετος (σκουριες και σαπακια για....) πηγε 560. Ηλεκτρονικη περιμενω απο τον μητσακο το δωρακι και βρουυυυμ..... kawasaki ηθελα αλλα και με τα αλλα βλεπω δεν πανε πισω.... χαχαχα

2stroker
14/08/2014, 14:59
τα klx εχουν θεμα με τα πηνια και την καδενα εκεντροφορου.Κατα τ'αλλα ειναι σκυλια με ολη τη σημασια της λεξης!Ελπιζω να το χαρεις φιλε και να χει καλους δρομους!Συναδελφος με klx300R! :beer:

MAIK72
14/08/2014, 15:08
:beer: :beer: Καλές βόλτες σύντομα λοιπόν :)

zannisvel
14/08/2014, 20:40
Καλες βολτες!!!!

Και πολλα μπραβο στο Μητσο!!!!!
:beer::beer:

Dbnn
15/08/2014, 22:40
Να στε καλά παιδιά σας ευχαριστώ για την βοήθεια και τον Μητσάκο (Shooter) για το δωράκι!
Οι βόλτες θα καθυστερήσουν λίγο γιατί σειρά έχουν τα πλαστικά να φτιαχτούν σε μερικά σπασίματα, να μπεί βάση πινακίδας και να φτιαχτούν οι ρεγουλατόροι για την αλυσίδα κίνησης στο πίσω ψαλίδι μιας και δεν ακούει σε καμία ρύθμιση.

Dbnn
17/08/2014, 00:23
Λοιπόν σήμερα τελείωσα και με το πίσω ψαλίδι και βάση πινακίδας και μένει μόνο η ηλεκτρονική.
Το πρόβλημα είναι πως δεν βρήσκουμε για το 250. Του Μήτσου η ηλεκτρονική αναφέρει: GW5-TL35A και δεν βρήσκω τίποτα χαρακτηριστικά. Έχει μόνο 1 8πινη επαφή στο σασί της και άλλη μία 2πλή.
Αυτός ο τύπος βλέπω οτι ταιριάζει μόνο για το 400.

Απο την δική μου φευγουν 8 καλώδια τα εξής:
Μαύρο - Άσπρο = kill switch
Μαύρο - Κόκκινο = side stand switch
Πράσινο Άσπρο + Κίτρινο Άσπρο = Μάτι βολάν
Μπλέ = Πολλαπλασιαστής + στροφόμετρο
Άσπρο = Τροφοδοσία +12vDC
Μαύρο - Κίτρινο = Γείωση (σασί)

Και σχετική φωτό:
321739

Απο το 400 που κοίταξα το wiring έχει και ποντεσιόμετρο πεταλούδας, πράγμα που το καθιστά αδύνατο να συνδεθεί στο δικό μου.
Τι να κάνω? Κάποια βοήθεια?
Του παπιού η ηλεκτρονική ναι μεν το κρατάει ρελαντί αλλά πάνω απο 2000στρ/λ το ξεχνάμε. Μπλέκεται το αβάνς του.

Dbnn
17/08/2014, 23:57
Έλυσα και το θέμα της ηλεκτρονικής προσωρινά αλλά θέλω μια βοήθεια με την ρύθμιση του καρμπυρατέρ.
Βάση του service manual δεν καταλαβαίνω πως πρέπει να το ρυθμίσω. Πηγαίνει καλά αλλά κάνει κάτι σκασίματα μόλις κλείνω το γκάζι εν κινήσει.

For KLX250E, turn the adjusting screw until the idle speed is
correct.
OOpen and close the throttle a few times to make sure that the idle
speed is as desired or within the specified range. Readjust if necessary.
* l f the engine idle is still not stable, adjust the pilot screw to obtain the
proper idle speed using the pilot screw adjuster [ A ] .
Special Tool - Pilot Screw Adjuster, A: 57001-1239
OTurn in the pilot screw fully but not tightly, and then back it out the
specified turns.
Pilot Screw Setting
KLX250D:
1 1/2 ± 1/4
[B]KLX250E:
1 7/8 ± 1/4
(IT)(NL) 2 3/8, (AR)(ST) 1 1/4

Πηγή:
http://www.manualslib.com/manual/535946/Kawasaki-Klx250-Klx250r.html?page=39


Τι θέλει να πεί ο ποιητής ρε παιδιά?

Takata Dome
18/08/2014, 00:15
Έλυσα και το θέμα της ηλεκτρονικής προσωρινά αλλά θέλω μια βοήθεια με την ρύθμιση του καρμπυρατέρ.
Βάση του service manual δεν καταλαβαίνω πως πρέπει να το ρυθμίσω. Πηγαίνει καλά αλλά κάνει κάτι σκασίματα μόλις κλείνω το γκάζι εν κινήσει.

For KLX250E, turn the adjusting screw until the idle speed is
correct.
OOpen and close the throttle a few times to make sure that the idle
speed is as desired or within the specified range. Readjust if necessary.
* l f the engine idle is still not stable, adjust the pilot screw to obtain the
proper idle speed using the pilot screw adjuster [ A ] .
Special Tool - Pilot Screw Adjuster, A: 57001-1239
OTurn in the pilot screw fully but not tightly, and then back it out the
specified turns.
Pilot Screw Setting
KLX250D:
1 1/2 ± 1/4
[B]KLX250E:
1 7/8 ± 1/4
(IT)(NL) 2 3/8, (AR)(ST) 1 1/4

Πηγή:
http://www.manualslib.com/manual/535946/Kawasaki-Klx250-Klx250r.html?page=39


Τι θέλει να πεί ο ποιητής ρε παιδιά?

Τί σε προβληματίζει; Ζεσταίνεις τον κινητήρα. Βιδώνεις τη βίδα που δείχνει μέχρι να πατήσει ελαφρά.Ξεβιδώνεις όσες στροφές λέει.Ρυθμίζεις το ρελαντί με τη άλλη βίδα.Κανονικά θα έπρεπε να λέει στις πόσες στροφές πρέπει να βρίσκεται,και το ελέγχεις με επαγωγικό στροφόμετρο (ή της μηχανής,αν έχει).Ανοίγεις και κλείνεις το γκάζι 2-3 φορές,μήπως αλλοιώνεται η ρύθμιση.Αν χαθεί η ρύθμιση,ξαναρυθμίζεις.Αν εξακολουθεί να χάνεται,αφήνεις τη βίδα του ρελαντί εκεί που την έχεις,και ρυθμίζεις μέσω pilot screw.Αφού στο καρμπυρατέρ σου η βίδα αυτή βρίσκεται πρίν την εισαγωγή στον κύλινδρο,βιδώνοντας κάνεις το μείγμα πιο φτωχό,ξεβιδώνοντας πιο πλούσιο.

Αυτά για να ρυθμίσεις το ρελαντί.Τα σκασίματα δεν είμαι σίγουρος αν σχετίζονται με αυτό βέβαια.Μήπως χάνει απο κάπου η εξάτμιση,πχ απο κάποιο κολλάρο ή ζοάν; Κοίτα και το μπουζί σου,τι καύση σου δείχνει; Μήπως είναι φτωχό το μείγμα;

Dbnn
18/08/2014, 00:51
Τί σε προβληματίζει; Ζεσταίνεις τον κινητήρα. Βιδώνεις τη βίδα που δείχνει μέχρι να πατήσει ελαφρά.Ξεβιδώνεις όσες στροφές λέει.Ρυθμίζεις το ρελαντί με τη άλλη βίδα.Κανονικά θα έπρεπε να λέει στις πόσες στροφές πρέπει να βρίσκεται,και το ελέγχεις με επαγωγικό στροφόμετρο (ή της μηχανής,αν έχει).Ανοίγεις και κλείνεις το γκάζι 2-3 φορές,μήπως αλλοιώνεται η ρύθμιση.Αν χαθεί η ρύθμιση,ξαναρυθμίζεις.Αν εξακολουθεί να χάνεται,αφήνεις τη βίδα του ρελαντί εκεί που την έχεις,και ρυθμίζεις μέσω pilot screw.Αφού στο καρμπυρατέρ σου η βίδα αυτή βρίσκεται πρίν την εισαγωγή στον κύλινδρο,βιδώνοντας κάνεις το μείγμα πιο φτωχό,ξεβιδώνοντας πιο πλούσιο.

Αυτά για να ρυθμίσεις το ρελαντί.Τα σκασίματα δεν είμαι σίγουρος αν σχετίζονται με αυτό βέβαια.Μήπως χάνει απο κάπου η εξάτμιση,πχ απο κάποιο κολλάρο ή ζοάν; Κοίτα και το μπουζί σου,τι καύση σου δείχνει; Μήπως είναι φτωχό το μείγμα;

Με προβληματίζει οτι δεν καταλαβαίνω τι στροφές δηλώνει το 1 7/8 ± 1/4.
Απώλεια δεν έχει μιας και ζοάν είναι καινούριο και η εξάτμιση δεν ξεφυσάει απο αλλού (ένωση στην μέση της σωλήνας). Λογικά θα είναι πολύ πλούσιο το μίγμα και σκάει. Σαν άκαφτες ακούγεται.
Μπουζί δεν μπόρεσα να δω σήμερα γιατί μόλις γύρισα σπίτι έγραψα στο φόρουμ. Λόγο νύχτας καταλαβαίνεις.
Στροφόμετρο έχει, ρελαντί έχω ρυθμίσει περίπου 1500στρ/λ.
Λογικά δεν αναφέρει πόσες στροφές πρέπει να είναι μιας και η ρύθμιση θα αλλάζει σε άλλο ρελαντί.

toyar
18/08/2014, 03:45
1 7/8 ± 1/4= απο 1 5/8 μεχρι 2 1/8

mapl
18/08/2014, 10:41
Χαιρετώ το forum μιας και ειναι η πρωτη φορα που γραφω. Χωρίς να έχω ασχοληθεί με το συγκεκριμένο μηχανάκι, αν έχεις τη βίδα του αερα στις 3,5 στροφές και το manual σου λέει περίπου 2 στροφές. τότε όπως είναι το συγκεκριμενο καρμπ έχεις πολύ πλουσιο μιγμα, Βεβαια αν ολα τα αλλα ειναι σωστα και λειτουργουν σωστα (ζιγκλερ, τσοκ κλπ.) Ολα αυτα αν και εφοσον το καρμπ ειναι αυτο που βλεπουμε στο manual και δεν ειναι καποιο αλλο. Οι δυο πιο συνηθισμενοι λογοι του σκαει το μηχανακι στο κλεισιμο του γκαζιου ειναι η διαρροή απο τη φλαντζα της εξατμισης και οι λαθος ρυθμισμενες βαλβιδες (επαναλαμβανω αν ολα τα αλλα ειναι οπως πρεπει).

Dbnn
18/08/2014, 12:03
1 7/8 ± 1/4= απο 1 5/8 μεχρι 2 1/8

Δηλαδή μιάμιση μέχρι 2 και κάτι...


Χαιρετώ το forum μιας και ειναι η πρωτη φορα που γραφω. Χωρίς να έχω ασχοληθεί με το συγκεκριμένο μηχανάκι, αν έχεις τη βίδα του αερα στις 3,5 στροφές και το manual σου λέει περίπου 2 στροφές. τότε όπως είναι το συγκεκριμενο καρμπ έχεις πολύ πλουσιο μιγμα, Βεβαια αν ολα τα αλλα ειναι σωστα και λειτουργουν σωστα (ζιγκλερ, τσοκ κλπ.) Ολα αυτα αν και εφοσον το καρμπ ειναι αυτο που βλεπουμε στο manual και δεν ειναι καποιο αλλο. Οι δυο πιο συνηθισμενοι λογοι του σκαει το μηχανακι στο κλεισιμο του γκαζιου ειναι η διαρροή απο τη φλαντζα της εξατμισης και οι λαθος ρυθμισμενες βαλβιδες (επαναλαμβανω αν ολα τα αλλα ειναι οπως πρεπει).

Καλώς σε βρήκαμε φίλε! Το καρμπυρατέρ είναι το μαμά, δεν έχει αλλαχθεί.
Ζοάν όπως είπα και παραπάνω έβαλα καινούριο και τον κολιέ στην ένωση της σωλήνας (εξάτμιση) τα έχω επιδιορθώσει και δεν χάνει απο πουθενά. Και εισαγωγή δεν παίρνει απο αλλού αέρα. Ζιγκλέρ βενζίνης καθαρίστηκαν, τσόκ δουλεύει σωστά.
Μάλλον του έχω κάνει το μίγμα πολύ πλούσιο και τα κάνει αυτά. Θα το ρυθμίσω σήμερα και θα σας πω το βράδυ.

Takata Dome
18/08/2014, 13:36
Δηλαδή μιάμιση μέχρι 2 και κάτι...



Καλώς σε βρήκαμε φίλε! Το καρμπυρατέρ είναι το μαμά, δεν έχει αλλαχθεί.
Ζοάν όπως είπα και παραπάνω έβαλα καινούριο και τον κολιέ στην ένωση της σωλήνας (εξάτμιση) τα έχω επιδιορθώσει και δεν χάνει απο πουθενά. Και εισαγωγή δεν παίρνει απο αλλού αέρα. Ζιγκλέρ βενζίνης καθαρίστηκαν, τσόκ δουλεύει σωστά.
Μάλλον του έχω κάνει το μίγμα πολύ πλούσιο και τα κάνει αυτά. Θα το ρυθμίσω σήμερα και θα σας πω το βράδυ.

To μπουζί το κοίταξες για να σιγουρευτείς ότι είναι όντως πλούσιο;

Dbnn
18/08/2014, 18:56
To μπουζί το κοίταξες για να σιγουρευτείς ότι είναι όντως πλούσιο;

Το μπουζί δείχνει πλούσιο μίγμα....
Αλλά κάποια μalaκία κάνω στην ρύθμιση, δεν μπορώ να την πετύχω...... Απο κολλάρα πάντως η εισαγωγή δεν χάνει πουθενά.
Το "πρόβλημα" το παρουσιάζει μεταξύ 2500 με 4000 στροφές, σαν να κομπιάζει αμα είσαι με σταθερό γκάζι. Απο κεί και πάνω είτε της τα δίνεις, είτε είσαι σταθερός με το γκάζι δεν κάνει κίχ.

MAIK72
18/08/2014, 18:59
Μήπως να κατέβεις κάτω από τις 2 στροφές στο ρελαντί;;:)

toyar
18/08/2014, 19:21
στο καρμπ εχει μπει χερι στο παρελθον;
ζιγκερωματα, μετακινηση βελονας, σταθμη φλοτερ............

Dbnn
18/08/2014, 19:29
Η μέθοδος είναι η εξής:

Βάζω μπροστά και την αφήνω να δουλέψει 10-15 λεπτά να σηκώσει θερμοκρασία.
Ρυθμίζω μέσω της βίδας ρελαντί, το ρελαντί στις 1000-1200 και μετά ρυθμίζω τον αέρα απο κάτω, 1,8 στροφές περίπου πρίν απο το τέλος.
μετά δίνω 2-3 γκαζιές, το ρελαντί "κάθεται" στις 1500+ σταθερά και πέφτει σε 2-3 δευτερόλεπτα εκεί που έχω ρυθμίσει.

Το καρμπυρατέρ απλά ανοίχτηκε προσεκτικά να καθαριστεί γιατί έβγαζε σκουριά απο το λεκανάκι όταν κάναμε εξαέρωση και ξανα έκλεισε.
Δεν είχε ζιγκλερώματα και άλλα τέτοια περίεργα. Όλα μαμά.

MAIK72
18/08/2014, 19:58
Τζόγος στηις ντίζες;;:confused: Aλλά δεν θα έκανε σκασίματα και το ρελαντί είναι τέρμα κάτω(1,8) αν δεν κάνω λάθος:confused:
Να έφυγε κανα διάκενο στο μπουζί;;;

Dbnn
18/08/2014, 20:14
Δεν νομίζω μάικ.... Τι να πω, με αυτή τη μηχανή θα ξεχάσω και αυτά που ξέρω...............
Έχω απογοητευτεί σε σημείο ούτε να την καβαλήσω δεν θέλω πλέον..........

MAIK72
18/08/2014, 20:29
Kάντα μία ρύθμιση με όργανα μήπως συνέλθουν:) γιατί βλέπω ότι έχουμε καλύψει τα πάντα.Από ρεύματα μέχρι καρμπυρατέρ..

Θα έλεγα για στάθμη στα φλοτέρ αλλά μάλλον δεν στέκει και είμαι σίγουρος ότι το έχεις κάνει ήδη

Dbnn
18/08/2014, 20:58
Ένα έχει.... Και μανόμετρο να βαλω τι να μετρήσω? :tooth:
Κανα μετρητή καυσαερίων θέλει αυτό μπας και......

Ρε λες? Άμα βάλω πρόχειρα έναν αισθητήρα λάμδα στην εξάτμιση και μετράω τα βόλτ που δίνει???? :a21:

MAIK72
18/08/2014, 21:14
:eyepop::uplate: σε πέρασα γαι τετράδα προς στιιμή με τόσο κόλπα που κάνει. Μας έκαψες:wlae::a027:

Είσαι σίγουρος ότι ε΄χει μόνο ένα ;;:smokin:



:bawl::bawl::bawl:

Takata Dome
18/08/2014, 21:18
Ξεβίδωσε το pilot screw λιγότερες στροφές απ'ότι λέει ο κατασκευαστής,για να κάνεις το μείγμα πιο φτωχό,και ξαναδοκίμασε. Μην κοιτάς τις στροφές του μοτέρ,το καρμπυρατέρ το ρυθμίζεις με βάση τη θέση του γκαζιού.Δηλαδή εκεί στις 4000 που λές ότι έχει πρόβλημα,πόσο ανοιχτό είναι το γκάζι; Σε πλήρες άνοιγμα,όλα καλά; Σε απότομα άνοιγμα; Σε μικρό άνοιγμα; Εντοπίζεις σε ποιά θέση έχεις το πρόβλημα,και ασχολείσαι με τα αντίστοιχα εξαρτήματα του καρμπυρατέρ.

virus
18/08/2014, 21:42
τσεκαρε και ξεβουλωσε το ζιγκλερ του ρελαντι που βρισκετε στην χοανη του καρμπ.

εδω (http://www.planetklx.org/techtips/carb-cleaning.html) στην πρωτη και δευτερη φωτο δωσε βαση :)

SHOOTER045
18/08/2014, 22:20
Δεν νομίζω μάικ.... Τι να πω, με αυτή τη μηχανή θα ξεχάσω και αυτά που ξέρω...............
Έχω απογοητευτεί σε σημείο ούτε να την καβαλήσω δεν θέλω πλέον..........

Δηλαδή άμα παθαινες ότι έπαθα εγώ, μετά από δύο χρόνια βιδωνε ξεβιδωνε τι θα έκανες ρε μητσακο?
Θα του έβαζες φωτιά?

Takata Dome
19/08/2014, 00:32
Έτσι είναι αυτές οι δουλειές.Και εγώ χρειάστηκα πολύ χρόνο και προσπάθεια για να ρυθμίσω τη δικιά μου. Όταν άρχισα ήθελε καμιά 20αριά μανιβελιές για να πάρει,ρελαντί δεν κράταγε,στο απότομο γκάζι έκοβε,το καρμπυρατέρ έσταζε.Ε μετά απο πολλή δουλειά,παίρνει με 4-5 μανιβελιές (με 2 όταν είναι ζεστή),κρατάει ρελαντί,υπακουεί σχεδόν άψογα σε όλες τις συνθήκες,και διαρροές τέλος. Υπομονή και επιμονή θέλει. Όταν κουράζεσαι και θέλεις να τα παρατήσεις,άσ'την στην άκρη,και κάποια στιγμή θα σου έρθει μόνη της η όρεξη να ασχοληθείς.Εγώ έτσι κάνω. :wave2:

Dbnn
19/08/2014, 13:22
Αφού είδα και όλα τα άλλα και ως συνήθως τίποτα το ύποπτο. Είπα να δω την φούσκα υποπίεσης πρίν την πεταλούδα.
Ελέγχω ελατήριο όλα οκ. Κοιτάω μεμβράνη, πεντακάθαρη.
Βαζω μπρός, ξανά μανά τα ίδια και όπως δούλευε ξεταπώνω την φούσκα απο πάνω. δούλεψε μια χαρά. Οκ λεω και ξαναταπώνω να δοκιμάσω. Μπρίκι.....
Άρα εκεί είναι το πρόβλημα δεν μπορεί να σηκώσει την φούσκα προφανώς.
Το ελατήριο όμως είναι εντάξει. Το έβαλα και σωστά μέσα και τα δοντάκια που χει στην τάπα πάνω δεν το ακουμπάνε για να πείς οτι το σπρώχνει.

OldMan
19/08/2014, 13:28
Μήπως η φουσκα εχει αποκτήσει την υφή των σημερινων επιταγων..??

elvis76
19/08/2014, 13:32
Μήπως η φουσκα εχει αποκτήσει την υφή των σημερινων επιταγων..??
κλαιω....:bawl:

Dbnn
19/08/2014, 13:35
Μήπως η φουσκα εχει αποκτήσει την υφή των σημερινων επιταγων..??

Και πότε πρόλαβε.... Δούλευε, λύθηκε να καθαριστεί το καρμπυρατέρ και ξαναδέθηκε ακριβώς όπως ήταν. Λες απο την επαφή με το καθαρό οξυγόνο να έπαθε τίποτα απο την συγκίνησις?? :tooth:

OldMan
19/08/2014, 15:00
Και πότε πρόλαβε....
Τι να σε πω μπρε κουζουμ...

Ενδιαφερον παρουσιαζει το γεγονός ότι, εφόσον ξεταπωσες την μεμβρανη - αρα η υποπιεση στον πανω θαλαμο εξισωθηκε με την ατμοσφαιρική πίεση - το καρμπυρατερ δουλεψε μια χαρα (ενω θα έπρεπε να γινει το ακριβώς αντίθετο)

Ή κατι δεν καταλαβα καλά ή παρε το μεγαλύτερο τρυπανι που θα βρεις και τρύπα το καπακι της φούσκας...:confused:

Dbnn
19/08/2014, 15:55
Τι να σε πω μπρε κουζουμ...

Ενδιαφερον παρουσιαζει το γεγονός ότι, εφόσον ξεταπωσες την μεμβρανη - αρα η υποπιεση στον πανω θαλαμο εξισωθηκε με την ατμοσφαιρική πίεση - το καρμπυρατερ δουλεψε μια χαρα (ενω θα έπρεπε να γινει το ακριβώς αντίθετο)

Ή κατι δεν καταλαβα καλά ή παρε το μεγαλύτερο τρυπανι που θα βρεις και τρύπα το καπακι της φούσκας...:confused:

Και όμως καλά κατάλαβες.
Ή μήπως κάτι άλλο συμβαίνει και δεν το βλέπω, ή οι γνώσεις μου δεν έχουν φτάσει μέχρι εκεί για να το εντοπίσω.... Ήρθε η ώρα να επισκεφθούμε μηχανικό!
20 χρονώνε μΕχανάκι είναι.... Λογικά τα βλέπω αυτά τα ευτράπελα!

https://www.youtube.com/watch?v=wyspAHrMbb8
Είδα και αυτό το βίντεο και κατάλαβα πως λειτουργεί η φούσκα. Τι να πω.... Κάτι συμβαίνει εκει πέρα και δεν ξέρω πως να το εντοπίσω.

virus
19/08/2014, 19:18
δεν το λυνεις το καρμπ να το βουτηξεις σε χημικο υγρο για καθαρισμα; κατι εχει βουλωσει. και υποψιαζομαι τις δυο εξοδους εξαερισμου που επικοινωνουν με το λεκανακι. ειναι στα πλαινα του καρμπ αυτες.

Dbnn
19/08/2014, 20:06
δεν το λυνεις το καρμπ να το βουτηξεις σε χημικο υγρο για καθαρισμα; κατι εχει βουλωσει. και υποψιαζομαι τις δυο εξοδους εξαερισμου που επικοινωνουν με το λεκανακι. ειναι στα πλαινα του καρμπ αυτες.

Το έκανα ήδη αυτό πρωτού το βάλω πάνω.... Το έπλυνα με σπρέι καρμπυρατέρ και μετά φύσημα με αέρα....
Την πήγα μια βόλτα, έφαγε και 2 γερά "σκαμπίλια" μέχρι 11000-12000στρ/λ μιας και έβαλα λίγο κατοστάρα βενζίνη μέσα και ο δρόμος ήταν βούτηρο σε μια ανηφορική δεξιά και όταν γύρισα σπίτι την ξαναρύθμισα.
Γλύκανε λίγο το "πρόβλημα" αλλά θα δείξει η νεκροψία μετά που θα βγώ μια τσάρκα!

Dbnn
19/08/2014, 22:04
Όπως το περίμενα, κάνει κομπιάσματα αλλά έχει γλυκάνει.
Θα την πάω σε μάστορα να τελειώνει η ιστορία.... Ή αν βρώ άλλο καρμπυρατέρ?
Τι θα μπορούσε να μπει εκει μέσα?

virus
19/08/2014, 22:25
τα σπρευ δεν ειναι δυνατα και δεν βγαζουν ολη την βρωμα. το χημικο που βυθιζεται ειναι πολυ πιο δυνατο και κανει δουλεια. κατι ειναι βουλωμενο και ξεβουλωνει τωρα.

επειδη ειπες οτι και με βγαλμενη την μεμβρανη δουλευε. αυτο με παραξενεψε.


τσαλιμακια σου κανει :lol:

SHOOTER045
19/08/2014, 22:31
τα σπρευ δεν ειναι δυνατα και δεν βγαζουν ολη την βρωμα. το χημικο που βυθιζεται ειναι πολυ πιο δυνατο και κανει δουλεια. κατι ειναι βουλωμενο και ξεβουλωνει τωρα.

επειδη ειπες οτι και με βγαλμενη την μεμβρανη δουλευε. αυτο με παραξενεψε.


τσαλιμακια σου κανει :lol:

Ότι είπε ο virus
Στο παίζει δύσκολη
Αλλά στο τέλος θα σου κάτσει

Dbnn
20/08/2014, 01:09
Χημικό μου λέτε..... Τι χημικό δεν μου λέτε...... :lol:

Τσαλιμάκια? Ατάκα του πατέρα μου: "ρε θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε με αυτή τη μηχανή......."

Dbnn
30/08/2014, 14:28
Παιδιά μου το καρμπ μας κάνει πολλά νερά. Έβαλα παιδικό φίλο να ξηλώσει ντελόρτο απο φτιαγμένο glx που είχε και το βάλαμε πάνω.
Δούλεψε καλύτερα απο μαμά το μοτέρ. Και νεύρο και τελική και 3 μέρες που το είχα πάνω δεν αντιμετώπισα προβλήματα.
Μην σας πω οτι παγωμένο έπαιρνε μπροστά με 1 μανιβελιά χωρίς τσόκ.
ΔΕΝ μπορώ να πληρώσω 200 για το keihin της μαμάς του, και δεν πρόκειται να πάω να το φτιάξω γιατί απο εμπειρίες που είχα και απο παλιότερα (και σε αυτοκινήτου), άμα σου χαλάσει το καρμπ, πέτα το.

Σκέφτηκα να κάνω καμιά πατέντα αν δεν βρώ ανάλογο της μαμάς του σκότωμα τιμή.
Αυτό που λεω λοιπόν είναι να πάρω 2 μονά παπιού 18άρια ή 20άρια ή 24άρια και να φτιάξω ένα "Υ" στην εισαγωγή για να πατήσουν. Διακλάδωση για βενζίνη και αντάπτορα απο ένα συρματόσχοινο σε 2. Όπως βάζαμε στα ποδήλατα παλιότερα στα φρένα όταν βάζαμε το μπροστά φρένο στον λαιμό.
Ή αν βάλω απλά ένα καρμπ "ζιγκλερωμένο".
Για πείτε καμιά ιδέα και εσείς....
Το "Υ" στην εισαγωγή το φτιάχνω σε 1 ώρα δεν είναι πρόβλημα.

υ.γ. πως υπολογίζω την διάμετρο? Το μαμά είναι 34άρι. άρα αν βάλω 2x20 έχω ενα 40άρι, 2x18 ένα 36 αρι, 2x24 ενα 48άρι.
υ.γ. πρέπει να κάνω ευχέλαιο.... Δηλαδή ήμαρτον.....
υ.γ. ή απλά να μην ασχοληθώ άλλο με αυτό το μηχανάκι?

SHOOTER045
30/08/2014, 15:47
γιατι ρε παπαρα δεν μου ειπες οτι θελεις καρμπ?:moutza::moutza::moutza:
θα παρω τηλ μετα στον αποθηκαριο μου και θα σου πω




με την ιδια λογικη αν απο ενα 1000 που φοραει τετραδα
αν κοψουμε το ενα θα σου κανει??????????:confused:

Dbnn
31/08/2014, 02:46
γιατι ρε παπαρα δεν μου ειπες οτι θελεις καρμπ?:moutza::moutza::moutza:
θα παρω τηλ μετα στον αποθηκαριο μου και θα σου πω




με την ιδια λογικη αν απο ενα 1000 που φοραει τετραδα
αν κοψουμε το ενα θα σου κανει??????????:confused:

Πως θα το κόψεις ρε καήλα?
Για ρώτα και πες με.... Εντός του θέρους....? :look:

Dbnn
07/09/2014, 06:49
Ευρεθη δοτης. Ενα cvk34 ιδιο με το παλιο απλα ηθελε ελατηριο στην φουσκα υποπιεσης και ενα 80αρι ευρω. Νο προμπλεμ μιας και εβαλα απο το δικο μου. Ρυθμισμα;;; πηγαινα να παρω λαμπες γιατι καηκανε (ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΤΗΝ ΤΡΕΛΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑΑΑΑΑΑΑ) και βρησκω εναν καρμπυρατερτζη στον δρομο μου με ειδικευση στα δελορτο. Υποψιν αυτοκινητου οχι μοτο. Μπαινω σε mood μαρθα βουρτση και με κανει μαγκα ο θειος (60+) old school μαστορας.

End παιδια μου. Το σκοτωσαμε το θηριο. Δεν κρατουσα το παπακι ο μλκας που χω πληρωσει την αξια της μηχανης 2 φορες για να την φτιαξω και εχω μεινει ατσιγαρος;

SHOOTER045
07/09/2014, 06:57
να σου στειλω καναδυο να κανεις με τον καφε??????????

Dbnn
07/09/2014, 07:01
να σου στειλω καναδυο να κανεις με τον καφε??????????

Δεν εχω χωρο απο τα αλλα που μου εστειλες........ :moutza:
εχω καλη περιπτερου, προμηθευτικα :a01:

SHOOTER045
07/09/2014, 07:19
αντε τραβα κοιμησου
στις 5 και κατι,εδω!
στις 7 και 49 ξανα!!!!

Dbnn
07/09/2014, 08:01
Δεν μπορω ρε..... Εχω υπερενταση!

SHOOTER045
07/09/2014, 08:41
Δεν μπορω ρε..... Εχω υπερενταση!

εχω συνταγη
1)δυο παχιες και ενα ουισκι
2)δυο ουισκια μια παχια










μη ρωτησεις τι ειναι η παχια,σε εχω για εξυπνο

Dbnn
07/09/2014, 08:43
Νηστευω.... Δεν θα αρτηθω..... Οσο για τα ουισκια ηπια 3 χθες το βραδυ. Και 2 βοτκες.......