PDA

View Full Version : Honda C50 με Lifan 110cc προβλημα?



CyberSMoki88
14/08/2014, 05:14
Καλησπερα παιδια,

Εχω ενα c50 και εχω πανω λιφαν 110cc..το μοτερ εχει 2 χρονακια πανω του αλλα κανενα προβλημα..προσφατα ομως παρατηρησα κατι.θα το περιγραψω οσο καλυτερα μπορω.

Το μοτερ ακουγεται σαν γατακι,το ρελαντι δουλευει μια χαρα,δεν ακουγετε να χτυπαει τιποτα μεσα και πηγαινει κομπλε.

Αυτο που με ανυσηχει ομως ειναι οτι μετα τα 40 χιλιομετρα (στο κοντερ) *ακουω* + νιωθω στα ποδια μου οτι κατι ξυνετε μεσα στο μοτερ..δεν ξερω πως αλλιως να το πω..πριν τα 40 δεν νιωθω τιποτα.μετα τα 40 μεχρι 70 και μετα αφηνω γκαζι το νιωθω *αγριο* το μοτερ μεσα του λες και γδερνετε..

Τι μπορει ναναι??

SHOOTER045
14/08/2014, 07:18
Αν έχει<παρει>καπου μέσα και έρχονται μεταλλα μεταξύ τούς σε επαφή, πιθανόν να έχεις και γρεζα στα λάδια
Αν η τάπα σου δεν έχει μαγνήτη, με μια ψιλή σιτα θα το δεις και θα σου λυθούν οι απορίες
Ίσως αυτό το γουργούρισμα που λες να οφείλεται στα δισκάκια που είναι για τον μπεο
Είχα κάτι παρόμοια συμπτώματα, σε ποίο ελαφριά μορφή

Dbnn
14/08/2014, 09:36
Αλλαξε δισκους και λαδια βαλε 20-50 ορυκτελαιο

CyberSMoki88
14/08/2014, 09:42
Δεν ξερω να αλλαζω δισκους..το μονο που δεν ξερω γαμωτο..ειναι μεγαλη δουλεια για μαστορα?μη μου πιασει τον κ***..λαδια βαζω 7ευρω καποια...ωστοσο πιο πολυ νιωθω να γδερνετε το πιστονι μεσα...θα αλλαξω τα λαδια να δω μηπως εχει διαφορα και μετα βλεπω για δισκους.

CyberSMoki88
14/08/2014, 12:16
Να προσθεσω κατι που παρατηρησα σημερα καθως εκανα δουλειες...Καποια στιγμη μετα απο ωρα στο δρομο κατεβασα το ρελαντι πιο χαμηλα.(συνηθως τοχω σφιχτο γιατι μου σβηνει πολυ ευκολα.σταματαω σε φαναρι και σβηνει.) και δεν το εκανε τοσο πολυ και αν το εκανε ηταν σε πιο μεγαλη ταχυτητα

OldMan
19/08/2014, 12:56
δρομο κατεβασα το ρελαντι πιο χαμηλα.(συνηθως τοχω σφιχτο γιατι μου σβηνει πολυ ευκολα.σταματαω σε φαναρι και σβηνει.) Μου λειψατε ρε μπαγασηδες...:beer: