PDA

View Full Version : Βοηθεια με backup βασης δεδομενων ενος φορουμ



bros400pgm
14/08/2014, 18:11
Εαν καποιος γνωριζει θα ηθελα μια βοηθεια-ενημερωση.

Εστω οτι εχουμε ενα φορουμ, το moto.gr
Και εστω για καποιο λογο, απο τις πολλες φωτο, ποστ, δεν ξερω γω τι, κρασαρει καποια στιγμη ο σερβερ (?).
Υπαρχει backup το οποιο ομως δεν γινεται restore με αποτελεσμα το κοντινοτερο σωστο backup να ειναι του ετους 2011 απο το οποιο ομως να λειπουν ολες οι φωτο.
Τι λυσεις υπαρχουν και πως σας φαινεται σαν πιθανο σεναριο ολο αυτο? Τι μπορει να γινει?
Δεν εχω ιδεα πως δουλευει ενα backup ενος φορουμ ουτε πως στηνεται ενα φορουμ.

Ο byron γνωριζει γιατι πραγμα μιλαω

Ευχαριστω προκαταβολικα.

MAIK72
14/08/2014, 18:19
Εχεις και πιο πρόσφατο από το 2011 backup και δεν μπορείς να το επαναφέρεις';

πάρε το backup του 2011 και ανέβaσε όσες φωτό μπορείς από το άλλο backup αν αυτή είναι η κύρια διαφορά τους

McGyver
14/08/2014, 18:22
Σου στέλνω με π.μ. το email μου για πιο άμεση επικοινωνία :winka:.

MAIK72
14/08/2014, 18:27
Εχεις και πιο πρόσφατο από το 2011 backup και δεν μπορείς να το επαναφέρεις';

πάρε το backup του 2011 και ανέβaσε όσες φωτό μπορείς από το άλλο backup αν αυτή είναι η κύρια διαφορά τους

¨Η έχεις γεμίσει τον συνολικό χώρο που έχει το site σου και ΄θελει καθάρισμα

Stabak
14/08/2014, 18:34
Όταν περνεις backup , πέρνεις και τον χώρο στον δίσκο (αρχεία) κ της sql την βάση. To restore γίνεται με την επανάκτιση των 2 αυτών στοιχείων. Αν έχεις μονο το ένα πάρει μπακ απ, ως φυσικο να μην παιζει σαν συνολο....

byron
14/08/2014, 23:14
Ο byron γνωριζει γιατι πραγμα μιλαω

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Ο byron , βασικά έχει φριξει από την προχειρότητα του να συντηρει (και καλά) κάποιος ένα φόρουμ, που έχει πάνω του χιλιάδες χρήσιμα και αναντικατάστατα post που βοηθούν τα μέλη, και ως απάντηση για τα χαμένα post 4 ετών...φταίει ο Μerfy ο ανάδρομος Ερμής και τα Νεφελιμ.

Μακάρι να τα βρείτε.

zisakos_1986
15/08/2014, 03:31
Παιδιά αν ο hostserver σας ειχε δώσει cpanel και είχατε πάρει πρόσφατο backup ολόκληρου του account το backup αυτό μπορεί να παίξει σε οποιοδήποτε άλλο server κανονικότατα. Τωρα πώς γίνεται και χάθηκαν όλα έτσι απλά δεν το καταλαβαίνω…Διαχειρίζομαι πολλά sites πελατων μου και έχουμε πάντα remote backups…Ακόμη και να μην υπάρχουν remote backups αλλά μόνο τοπικά σε οποιαδήποτε συμπιεσμένη μορφή μπορεί να βρείς αρχεία και να ξαναφτιαξεις το παζλ…Επειδή λοιπόν ένα forum έχει μεγάλο όγκο δεδομένων το καλύτερο σενάριο που έπρεπε να παίζει είναι ένα ακόμη account με εναν άλφα αποθηκευτικό χώρο σε άλλο server και backups μεσω ftp μεταξύ των accounts στους δυο servers. Τέλος πάντων μεεγάλη κουβέντα αλλά αν δεν ξερουμε λεπτομέρειες περι του τι συνέβη έστω και με πμ δυσκολα να βοηθησουμε με υποθέσεις… Κοσμά άν χρειαστείτε κάτι και μπορώ να βοηθήσω πολύ ευχαρίστως. Επίσης οι περισσότεροι hostserver είναι υποχρεωμένοι να κρατάνε backups απο τον κάθε δίσκο εκτός και αν δεν είναι managed server και προτιμήθηκαν πιο φτηνές λύσεις οπου εκεί φέρει την ευθύνη ο διαχειρηστής και μόνο. Όλα αυτά βέβαια εκ του ασφαλούς και εκ των υστέρων οπότε για να μην παρεξηγηθώ δεν επιρίπτω ευθύνες σε κανέναν αλλά έχω στεναχωρηθεί αρκετά με αυτό που συνέβη και εύχομαι υπομονή και καλό κουράγιο μεχρι τελικής αναστηλώσεως.....

powerphot
04/09/2014, 15:29
Αν και λόγο επαγγελματικών υποχρεώσεων δεν γράφω γενικότερα, το παραπάνω θέμα που μου «σφύριξαν», και σε συνδυασμό με κάποια περιστατικά που συνέβησαν, (παλαιά και νέα), με ώθησαν να… «πάρω πάλι τα όπλα».
Βέβαια «τα όπλα» τα παίρνει κάποιος όταν ξεκινά πόλεμος, εγώ θα αρκεστώ στο πληκτρολόγιο μια και τέσσερα χρόνια τώρα ποτέ ασχολήθηκα ανοικτά με το θέμα ΑΒ. Με τα τελευταία γεγονότα όμως, αυτό δεν γινόταν να συνεχίσει, και δεν εννοώ γεγονότα μόνο την καταστροφή τεσσάρων ετών υλικού έτσι απλά σαν να χάθηκε ο αναπτήρας.

Βέβαια, και πολύ σωστά, κάποιος θα σκεφτεί: «κι εσένα τι σε κόφτει αφού πριν 3 χρόνια,( μας είπαν) ότι τα παράτησες».
Σωστά! Τα παράτησα, αλλά λάθος σας τα είπαν!

Σε όλα αυτά παρακαλώ πολύ, δέχομαι και κρίσεις, και επικρίσεις, ακόμα και delete. Άλλωστε αυτό το τελευταίο το φρόντισε το ΑΒ, να με κάνει δηλαδή να το συνηθίσω αυτές τις μέρες.
Και για του λόγου το αληθές, την στιγμή που γράφονται αυτά, έφαγα άλλο ένα delete από την σελίδα του FB, του μηνύματος, ή μάλλον αιτήματος μου, για μια επιτέλους απάντηση που περιμένω εδώ και 15-20 μέρες.

Το παραπάνω θέμα έχει πολλές πτυχές για όσους δεν γνωρίζουν, ενώ στην πορεία (εφόσον συνεχίσω), θα φανερωθούν κι άλλες νέες, ακόμα και γι’ αυτούς που γνώριζαν κάτι περισσότερο.

Παρόλο που συμφωνώ παραπάνω με τον Βύρωνα, μιας κι έχω την «πολυτέλεια?» να γνωρίζω αρκετά περί του συγκεκριμένου, δεν θα επικεντρωθώ στο αποτέλεσμα, το οποίο είναι δυστυχώς μη αναστρέψιμο. Τους μόνους που λυπάμαι είναι τα άτομα που πραγματικά έχουν ενδιαφερθεί για αυτόν εκεί τον χώρο ξοδεύοντας χρόνο, κόπο, και προπαντός συναίσθημα, να συγκεντρώσουν όλα αυτά που τώρα χάθηκαν.
Ένα αρκετά σημαντικό υλικό κυρίως τεχνικά δυσεύρετα και δύσκολα θέματα, πάνω στο brand aprilia.

Υπενθυμίζω ότι θα είμαι προετοιμασμένος για επικρίσεις και delete, αλλά ταυτόχρονα θα είμαι και κόσμιος σε αυτόν τον χώρο που με φιλοξενεί από «…τότε».

Συνεχίζεται…διότι ευτυχώς έχω και δουλειά.

zannisvel
04/09/2014, 15:47
Παει το ΑΒ?
Δηλαδη δεν υπαρχει ελπιδα να βρεθει ολο αυτο το υλικο?

zisakos_1986
04/09/2014, 20:14
Νίκο καλησπέρα, η δική σου όπτική και άποψη πάνω στο θέμα ποια είναι? Τι πιστεύεις οτι προκάλεσε τη ζημιά που συνέβη?
Λάθος χειρισμοί, άγνοια κινδύνου, αμέλεια ή κάτι πιο πονηρό γιατί σαφείς απαντήσεις ακόμη δεν έχουν δοθεί επ'αυτού και δεν ξέρω αν θα δοθούν.

powerphot
04/09/2014, 21:07
Κοιτα, για να ειμαστε και δικαιοι, κατι πονηρο δεν πιστευω οτι ειναι γιατι πρεπει να εισαι πολυ χαζος για να πιστευεις οτι μπορεις να κανεις τετοια πονηρια.
Η "πονηρια" ειναι αλλου, και θα φανει στα παρακατω κειμενα τα οποια δεν θα ειναι αερολογιες αλλα γεγονοτα που εχουν συμβει, σε μενα και 2-3 αλλους, και προσωπικα δεν εβγαλα ποτε προς τα εξω γιατι σεβαςτηκα τους 2-3 αλλους, και γιατι νομιζα οτι η εκμεταλευση σταματησε πριν 4 χρονια.
Τωρα ομως αλλα βλεπω και πολλοι θα λυσουν τις αποριες τους.
ΣΣ. Ελπιζω να μην εβγαλε πολλα λαθη το τηλεφωνο... :-)

byron
04/09/2014, 22:08
Παει το ΑΒ?
Δηλαδη δεν υπαρχει ελπιδα να βρεθει ολο αυτο το υλικο?

Είναι απίστευτο πραγματικά, η ΑΠΟΛΥΤΗ ξενερα...
Δεν είναι μόνο τα αναντικατάστατα τεχνικά post που χάθηκαν....
Είναι και ΟΛΕΣ οι φωτογραφίες από την έναρξη του ΑΒ. (!!!)
Και ας πει κάποιος πως τα post του Bill, του Κοσμά (bros400), zilonakis, powerphot,saddle,zeppelin και πολλών άλλων που σταμάτησαν να γράφουν εδώ και καιρό δεν είναι αναντικατάστατα.

Τραγική προχειρότητα από άνθρωπο που δεν ποναγε ούτε το φόρουμ, ούτε την μοτοσυκλέτα είτε λέγεται aprilia είτε οποιαδήποτε μάρκα.
Αν μια τέτοια μαλακία γινόταν στα αρχεία εταιρίας, η απόλυση θα ήταν η μικρότερη συνέπεια. Τώρα περιορίζεται σε ευχολόγια και θα γίνει πιο δυνατό απο πριν και λοιπές πίπες.

Λυπάμαι για τον χρόνο και τα post που ξόδεψα εκεί μέσα.

bros400pgm
04/09/2014, 22:36
Συμφωνω και διαφωνω ταυτοχρονα φιλε.... :beer:

byron
05/09/2014, 00:26
Συμφωνω και διαφωνω ταυτοχρονα φιλε.... :beer:

Πραγματικά θα ήθελα να μάθω που διαφωνείς...
Το ΑΒ ήταν ο ορισμός του φόρουμ που το κρατάνε αποκλειστικά τα μέλη του. Ο κάτοχος ήταν ανύπαρκτος και άφαντος μέχρι την ρήξη με την προηγούμενη ομάδα διαχείρισης που δεν ξέρω και γιατί έφυγε.
Το κενό φάνηκε αμεσως, όχι επειδή ήταν αναντικατάστατα τα μελη, αλλά γιατί φάνηκε η αδιαφορία του webmaster καταρχήν στο να καλυφθεί το κενό που θα τράβαγε το φόρουμ, και η άγνοια του σε θέματα μοτοσυκλέτας κατά δεύτερον.
Όσο φιλότιμες και αν είναι οι προσπάθειες σου Κοσμά, το site δεν μπορούσε να κρατηθεί "ζεστό" από σένα.
Έ, ήρθε και το ανήκουστο (γιατί ανήκουστο είναι) για να δούμε σε τι εκτίμηση είχε τα μέλη που απαυτωθηκαν να ποσταρουν για να βοηθήσουν ή να λύσουν απορίες και προβλήματα.

Το site έχει πάρει μη αναστρέψιμη πορεία Κοσμά.
Ουδείς αναντικατάστατος, αλλά όταν δεν υπάρχουν αντικαταστάτες...υπάρχει πρόβλημα.
:beer:

bros400pgm
05/09/2014, 08:03
Διαφωνω στο γεγονος οτι δεν θα κατσω να στεναχωρηθω για ενα φορουμ. Συμφωνω ομως σε ολα οσα λες αν και αφοτου εφυγε η προηγουμενη διαχειριστικη ομαδα, το κενο που υπηρχε οφειλοταν κυριως στην απουσια του Νικου. Εκει προσπαθησα να βοηθησω εγω και ο faraway. Πετυχε δεν πετυχε, ουτε με ενδιαφερει ουτε αξιωνω επιβραβευση: εχω πολυ ελευθερο χρονο και μαλακιζομαι γραφωντας σε ενα φορουμ. Πεταω και καμια φωτο και τελος.
Αυτο που δεν θα μου αρεσε και σιγουρα θα ηταν αφορμη για να την κανω, ειναι να αλλαξει η θεματολογια του (πχ πολιτικες συζητησεις, νεα ημερας), μια φαση σαν το moto.gr πλεον.


ps. Εαν ρωτησεις τα νεα μελη, θα σου πουν οτι ειναι μια χαρα. Το εζησες σε διαφορετικες φασεις και στραβωσες με την πορεια που πηρε. Αλλοι το εζησαν οπως ειναι και τους φαινεται μια χαρα γιατι λενε τον πονο τους που ο στροφαλος του tuono αποφασισε να ανατιναχθει :lol: Αστο να πει ρε Βυρωνακο, εχουμε σοβαροτερα θεμα να ασχοληθουμε :)

faraway
05/09/2014, 11:42
Την ξενερα την εχω και γω και δεν τη βλεπω να φευγει κιολας ....

Τωρα βεβαια εχω παραλληλα και την απορια " γιατι ο Νικος θελει να πει καποια πραγματα , τωρα " ?

Αλλα εχω και τη περιεργεια του τι θα ακουσω ....

Οπως και να χει βεβαια μενω στο πρωτο κυριως που ειναι η ξενερα και που μαλλον ειναι και μη αναστρεψιμη

powerphot
05/09/2014, 12:02
Την ξενερα την εχω και γω και δεν τη βλεπω να φευγει κιολας ....

Τωρα βεβαια εχω παραλληλα και την απορια " γιατι ο Νικος θελει να πει καποια πραγματα , τωρα " ?

Αλλα εχω και τη περιεργεια του τι θα ακουσω ....



Βέβαια, και πολύ σωστά, κάποιος θα σκεφτεί: «κι εσένα τι σε κόφτει αφού πριν 3 χρόνια,( μας είπαν) ότι τα παράτησες».
Σωστά! Τα παράτησα, αλλά λάθος σας τα είπαν!

Συνεχίζεται…διότι ευτυχώς έχω και δουλειά.

:):wave2:

Ζεύκας
05/09/2014, 12:21
5 χρόνια μέλος στο ΑΒ και μετά του ότι έγινε έχω κι εγώ απογοητευτεί.

Πως γίνεται τέτοια ανευθυνότητα;
Κι απ'όσο καταλαβαίνω ο άντμιν έβγαζε λεφτά (όσα τέσπα) από τις διαφημίσεις που έπαιζαν στο φόρουμ.

Bowleno
05/09/2014, 12:46
Κι εγώ είχα γίνει μέλος εκεί, όταν πρωτοπήρα τον Πήγασο, η αλήθεια είναι ότι βοηθήθηκα ΠΟΛΥ στο θρεντ του από τα παιδιά που έγραψαν εδώ σήμερα και χθες, με τα ανεκτίμητα, είναι αλήθεια τεχνικά ποστ που έγραψαν εκεί για να αντιμετωπίσω τα όποια θεματάκια της μηχανής.

Κρίμα να έχει τέτοια κατάληξη, δεν του άξιζε :(

byron
05/09/2014, 13:22
Την ξενερα την εχω και γω και δεν τη βλεπω να φευγει κιολας ....

Τωρα βεβαια εχω παραλληλα και την απορια " γιατι ο Νικος θελει να πει καποια πραγματα , τωρα " ?

Αλλα εχω και τη περιεργεια του τι θα ακουσω ....

Οπως και να χει βεβαια μενω στο πρωτο κυριως που ειναι η ξενερα και που μαλλον ειναι και μη αναστρεψιμη

Και εγώ είμαι περίεργος να μάθω πως ξαφνικά τα 4 άτομα που εφτιαξαν και στήριζαν το ΑΒ (powerphot,themis,saddle,zeppelin) "εξαφανίστηκαν" από τον webmaster, που έφτασε στο σημείο να μηδενίσει το post counter τους για να μην φαίνεται ότι πέρασαν από εκεί.

Κατινιά βραζιλιανικης σαπουνόπερας, που σε πιάνουν τα γέλια με το μυαλό αυτού που το σκεφτηκε...

powerphot
05/09/2014, 14:40
Κι εφόσον λοιπόν υποσχέθηκα ότι αν συνεχίσουν κάποιοι να με αγνοούν θα συνεχίσω η ιστορία δημόσια,
«Έτσι για την ιστορία» λοιπόν

Η συνέχεια…

Το να πληρώνεις κάθε 2 χρόνια ένα domain, κι ένα χώρο σέρβερ που φιλοξενεί ένα site δεν είναι το ίδιο συναίσθημα με το να «αγαπάς» κάποια πράγματα και να τα συγκεντρώνεις κάπου, να τα προσέχεις, να τα καθαρίζεις, να τα στολίζεις, και καμιά φορά γαβγίζεις στους κακούς. Όπως κι άλλα πολλά συναισθήματα τα οποία λαμβάνεις σε ένα χώρο όπως τα φόρουμς.
Καμιά 20ρια άτομα εδώ μέσα καταλαβαίνουν από πρώτο χέρι ακριβώς τι εννοώ.

Αυτό το «χάσιμο» λοιπόν ήταν θέμα χρόνου να συμβεί, όπως συνέβησαν κι άλλα αλλά το ρίξαμε στην …κρίση.
Α, και το άλλο; εξίσου σημαντικό; Εξαφανίστηκαν τελικά όλες μα όλες(!) οι φωτογραφίες από ολόκληρο το χρονικό διάστημα που κατοχυρώθηκε και λειτουργεί το σημερινό domain, δηλαδή από το 2006.
Πριν το 06’ είχε άλλο όνομα, τα επίσημα «βαφτίσια» κι επιλογή ονόματος να ξέρετε έγιναν αργότερα, και έγιναν «συλλογικά» με την βοήθεια των μελών του.
Υπάρχουν αυτά όλα γραπτά. (αν δεν έχει χαθεί κι αυτό το backup).
Το επισημαίνω αυτό, όνομα και ημερομηνία, τα οποία είναι μεταγενέστερα από την ημερομηνία όπου κάποιοι υποστηρίζουν ότι το «ίδρυσαν» και το διεκδικούν σαν.... «πνευματικό τέκνο».
ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΙΔΕΑ ΚΙ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΑΞΗ
Αλλά αυτό είναι λεπτομέρεια για δικαστήρια κι όχι της παρούσης.


Α, λοιπόν τώρα το αγκάθι μου.
Οκ δεν θα σταθώ άλλο στο μπράφ, άλλωστε κανένας δεν θα μάθει ποτέ τι ακριβώς συνέβη.
Συμφωνώ όμως με κάποια λόγια που διάβασα, και συμφωνώ απόλυτα …( για τα χαμένα post 4 ετών...φταίει ο Μerfy ο ανάδρομος Ερμής και τα Νεφελιμ).


Επίσης θα ήθελα να ξεκαθαρίσω:
Α. ότι όλα αυτά που γράφονται δεν έχουν κανένα σκοπό διεκδίκησης σε τίποτα το οποίο δεν είναι δικό μου,
Β. Ότι, οι πηγές απ’ όπου προέρχονται τα περισσότερα, εκτός από γεγονότα, υπάρχουν και σε γραπτά κείμενα,
Γ. Θα σταματήσω μόνο εάν ζητηθεί από το moto.gr, ή,
Δ. Θα σταματήσω, μόνο αν γίνει δεκτό και πάλι το αίτημα μου, το οποίο αυθαίρετα αναιρέθηκε αυτές τις μέρες, που ενώ ίσχυε 4 χρόνια, επειδή πρόσφατα «ανατινάχτηκε» το ΑΒ και χάθηκαν τα θέματα «κράχτες» τεσσάρων ετών.

Αυτό ίσως να στεναχωρήσει ή να νευριάσει κάποιους που τους καταλαβαίνω αλλά λυπάμαι γιαυτό. Πάντα όμως υπάρχει λύση, ακόμα και στα τεχνικά.

Δηλαδή: Πάντα μιλώντας σε προσωπικό επίπεδο, όλη η «προσωπική» μου εργασία, τεχνικά θέματα, τεχνικά κείμενα, που είχα δημιουργήσει το διάστημα 2005 – 2011 (έως και τον 6ο μήνα), να αποσυρθούν από τον συγκεκριμένο χώρο, διότι αρνούμαι να χρησιμοποιούνται για «κράχτες» και για οποιοδήποτε άλλο εμπορικό ή άλλο λόγο.

Η θεματολογία τους είναι με μορφή δομημένων εργασιών, με περιγραφές, συμβουλές, φωτογραφίες, (οι οποίες έτσι κι αλλιώς εξαφανίστηκαν), και συμπεράσματα. Σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να θεωρηθούν τυπικές συζητήσεις φόρουμ μεταξύ μελών. Του τύπου… «μεγάλε έγραψες παλι,…ΟΥΑΟΥ,… φατσούλες κλπ»

Τα συγκεκριμένα θέματα είχαν σταλεί με λίστα το καλοκαίρι του 2011 στον admin του ΑΒ και σχετικά άμεσα το αίτημα μου εκπληρώθηκε τότε χωρίς πολλά πολλά.
Τώρα όμως, και μετά την καταστροφή, και χωρίς να ενημερωθώ χρησιμοποιήθηκε εκείνο το backup της περιόδου της αποχώρησης όλης της ομάδας, και αυτή την στιγμή φιγουράρουν όλων τα θέματα κι οι εργασίες, παίζοντας και πάλι τον ρόλο του «κράχτη».

Μετά από συνεχόμενες μονομερείς επικοινωνίες με τον admin για το θέμα, η μόνη απάντηση που έχω πάρει ήταν μερικά delete κι ένα τυποποιημένο κείμενο (σαν από την γραμματέα) ότι θα κοιτάξουν το θέμα μου. (λες κι είναι πολλοί).

Και εκτός από όλα τα άλλα, (αν χρειαστεί), θα βγει στην επιφάνεια και το φυλαγμένο απειλητικό email που έλαβα από έμπορο άσχετο (φαινομενικά) με το ΑΒ.
Εκβιασμός? Πες το κι έτσι, από μ..λ…@ς είναι μάλλον καλύτερα.

Ξεκίνησα λίγο ανάποδα, απ΄ το τέλος, δηλαδή του τι έγινε όταν αποχώρισε όλη η ομάδα μου, γιατί είδα μεγάλη ανυπομονησία.

ΝΑΙ, η «ομάδα μου». Το μου το λέω με υπερηφάνεια και γιατί ποτέ δεν θα αλλάξει αυτό που αισθανόμουν κι αισθάνομαι για τα υπόλοιπα άτομα.

Συνεχίζεται, μάλλον με το τέλος…

Δέχομαι και μηνύσεις.

gkourv
05/09/2014, 15:09
Τελικά από το backup τι υπάρχει; Το forum engine (php, html κλπ κλπ κλπ) ή η βάση δεδομένων; Αν υπάρχει η βάση τότε μπορεί να ανακτηθεί πολύ πληρφορία. Το κατά πόσο μπορεί να επανατοποθετηθεί θέλει δουλειά αναλόγως την περίπτωση.

byron
05/09/2014, 17:10
Τα συγκεκριμένα θέματα είχαν σταλεί με λίστα το καλοκαίρι του 2011 στον admin του ΑΒ και σχετικά άμεσα το αίτημα μου εκπληρώθηκε τότε χωρίς πολλά πολλά.
Τώρα όμως, και μετά την καταστροφή, και χωρίς να ενημερωθώ χρησιμοποιήθηκε εκείνο το backup της περιόδου της αποχώρησης όλης της ομάδας, και αυτή την στιγμή φιγουράρουν όλων τα θέματα κι οι εργασίες, παίζοντας και πάλι τον ρόλο του «κράχτη».

Μετά από συνεχόμενες μονομερείς επικοινωνίες με τον admin για το θέμα, η μόνη απάντηση που έχω πάρει ήταν μερικά delete κι ένα τυποποιημένο κείμενο (σαν από την γραμματέα) ότι θα κοιτάξουν το θέμα μου. (λες κι είναι πολλοί )
.

Χμ...
Νομίζω ότι κάτι έχεις χάσει. Εξηγώ...
Κάποια στιγμή πριν 6-10 μήνες άρχισα να ξαναμπαινω στο AB χωρίς να συμμετεχω. Πρόσεξα κάποια στιγμή κάποιο sticky σου, νομίζω για τον διακόπτη του Pegaso και στο avatar σου post counter 0 (!)

Με ξένισε είναι η αλήθεια, και ποσταρα ερώτημα στο "ότι αφορά το site", αν έχουν διαγραφεί τα post της προηγούμενης ομάδας διαχείρισης, ή μόνο μηδενιστηκε το κοντέρ σας.
Ο webmaster (τρομάρα του) μου απάντησε ότι τα post υπάρχουν κανονικά.
Πιθανότατα ο bros400 και ο faraway να θυμούνται την ερώτηση μου, ή και να την είχαν συζητήσει στα ενδότερα.

Επομένως, κάποια στιγμή οι κράχτες σου είχαν επανέλθει, εν αγνοία σου φαντάζομαι. :wave2:

bros400pgm
05/09/2014, 17:26
Επομένως, κάποια στιγμή οι κράχτες σου είχαν επανέλθει, εν αγνοία σου φαντάζομαι. :wave2:


Δεν ισχυει, τουλαχιστον στην ενοτητα των caponord που την εβλεπα καθημερινα.

byron
05/09/2014, 17:32
Δεν ισχυει, τουλαχιστον στην ενοτητα των caponord που την εβλεπα καθημερινα.

Την ερώτηση μου στον webmaster την είχες δει Κοσμά?

bros400pgm
05/09/2014, 17:53
Δεν το θυμαμαι Βυρωνα, αλλα δεδομενης της αξιοπιστιας σου σε πιστευω απολυτα.
Οσον αφορα το ποστ count, οντως στον Νικο (τουλαχιστον) ηταν στο 0 αλλα τα μυνηματα του υπηρχαν ακομη (εκτος αυτων που ειχε ζητησει να αποσυρθουν, οπως ανεφερα πιο πανω).

alexxxcbr
05/09/2014, 17:55
Κριμα...

powerphot
05/09/2014, 17:57
Χμ...
Νομίζω ότι κάτι έχεις χάσει. Εξηγώ...
Κάποια στιγμή πριν 6-10 μήνες άρχισα να ξαναμπαινω στο AB χωρίς να συμμετεχω. Πρόσεξα κάποια στιγμή κάποιο sticky σου, νομίζω για τον διακόπτη του Pegaso και στο avatar σου post counter 0 (!)

Με ξένισε είναι η αλήθεια, και ποσταρα ερώτημα στο "ότι αφορά το site", αν έχουν διαγραφεί τα post της προηγούμενης ομάδας διαχείρισης, ή μόνο μηδενιστηκε το κοντέρ σας.
Ο webmaster (τρομάρα του) μου απάντησε ότι τα post υπάρχουν κανονικά.
Πιθανότατα ο bros400 και ο faraway να θυμούνται την ερώτηση μου, ή και να την είχαν συζητήσει στα ενδότερα.

Επομένως, κάποια στιγμή οι κράχτες σου είχαν επανέλθει, εν αγνοία σου φαντάζομαι. :wave2:

Δεν το γνωρίζω αυτό που λες γιατί δεν παρακολουθούσα.
Σταμάτησα να ασχολούμαι με το θέμα το 2011 όταν είχα δει ότι πράγματι αφαιρέθηκαν αυτά που ζήτησα.
Δεν ξέρω αν μετά τα ξαναεβγαλαν εξω.
Το ξανα έμαθα πριν 20 μέρες όταν καποιος μου είπε..."τα φαντάσματα ξαναγύρισαν".
Ε, και η συνέχεια έγινε όπως περιγράφω.

Το Τέλος της ιστορίας είναι είναι έτοιμο και έλεγα να το βαλω Δευτέρα για να μην σας κουράζω...

faraway
05/09/2014, 18:11
Τη θυμαμαι εγω την ερωτηση Βυρωνα ,.
Παντως οντως στην ενοτητα caponord που και γω εβλεπα καθημερινα δεν ειχα αντιληφθει την επιστροφη καποιου θεματος απο τα παιδια .

Στις αλλες ενοτητες δεν γνωριζω

byron
05/09/2014, 18:44
καποιος μου είπε..."τα φαντάσματα ξαναγύρισαν".


Δε λέω...ευγενικός τρόπος να σου πει κάποιος ότι πουρεψες...:tooth:

Τελείωσε το, δεν έχει νόημα να το αφήσεις για Δευτέρα εφόσον το έχεις γράψει.

bros400pgm
05/09/2014, 18:47
Φαντασματα λεγεται και ενα παιχνιδι με comanΤo στο xbox :lol:

powerphot
05/09/2014, 19:03
Δε λέω...ευγενικός τρόπος να σου πει κάποιος ότι πουρεψες...:tooth:

Τελείωσε το, δεν έχει νόημα να το αφήσεις για Δευτέρα εφόσον το έχεις γράψει.

Οκ λοιπόν το ρίχνω για το διάβασμα της Κυριακής, πριν την εφημερίδα.

powerphot
05/09/2014, 19:07
Και μετά από απαίτηση του κοινού (αισθήματος)...

Συνέχεια και τέλος.


Η αιτία της αποχώρησης.

Όπως όλοι που ασχολούμαστε με τα φόρουμς ξέρουμε ότι πολλές φορές χρειάζονται να γίνουν κάποιες ομαδικές αγορές είτε για ανταλλακτικά (βλέπε μοτο φορουμς) είτε για μπλουζάκια, για μπουφάν, κι ότι άλλο χρειαστεί ανάγκη.

Έτσι λοιπόν κι εκεί, στην 1η μεγάλη εκδρομή (2006) έπρεπε τα αμέτρητα (5) τότε άτομα που ταξίδεψαν να έχουν το δικό τους μπλουζάκι. Τα παραγγείλαμε μεσω ενός μέλους στη Θεσσαλονίκη αν θυμάμαι καλά, τα πληρώσαμε, τα φορέσαμε, και ταξιδέψαμε. Κι οι πέντε μας.

Κάπου στην 3η μεγάλη εκδρομή περίπου, (τα 5 είχαν γίνει 35), είχε βρεθεί ένας κατασκευαστής μπλουζακιων και μας έφτιαξε αυτά που θέλαμε, τα πληρώσαμε, (+5 δώρο), τα φορέσαμε, και ταξιδέψαμε. Ο κατασκευαστής παρέμεινε στα υπόψιν με επικοινωνίες κλπ, και καλά έκανε, όπως θα έκανε και κάθε επαγγελματίας.

Όμως για ένα περίεργο λόγο το προϊόν του δεν ήταν και τόσο σε «τιμές προσφοράς» σε σχέση με την υπόλοιπη αγορά. Από κάποια μέλη έρχονταν κατά καιρούς παράπονα ότι βρίσκουν κι αλλού πιο φτηνά από τον «προτεινόμενο» κατασκευαστή.

«Το είδαμε το θέμα», (αυτή την απάντηση την πήρα και πρόσφατα από την σελίδα FB του site είναι πολύ πιασάρικη), και θα το κοιτάξουμε. Απλά το είδανε, όσοι είχαν επιληφθεί του θέματος, αλλά, αλλαγή εμείς δεν είδαμε γιατί ειχαν δουλειά. Είδαμε όμως δειλά δειλά να κατασκευάζεται ένα τύπου subdomain του site με προϊόντα «αναμνηστικά» τα οποία θα κάλυπταν τα έξοδα του χώρου. Ξέρετε, domain server, ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, ΟΤΕ, ΚΑΘΑΡΊΣΤΡΙΑ κλπ. (οκ πλάκα κάνω). Δυστυχώς το επιτρέψαμε. Έτσι κι αλλιώς μέχρι τότε τα έξοδα τα βάζαμε από την τσέπη μας ή από κανέναν λαχνό σε πίτες. Αυτό πιστεύω είναι το καλύτερο.

Δεν το πολυψάξαμε οι υπόλοιποι γιατί είχαμε αυτές τις χαζές ασχολίες που έχουν όσοι είναι σε μοτο φόρουμς. Ανούσιες επισκευές μοτο, ηλίθιες πατέντες, χαζολογήματα σε βουνά λάσπες και λίμνες, συναντήσεις σε καφετέριες σαν γκόμενες, και συναντήσεις σε ταβέρνες σαν μπεκρήδες. Έτσι κακώς, αυτό το θέμα πέρασε σε 2η μοίρα.

Κάποια στιγμή σε κάποια «συνέλευση» επαναλήφθηκε η υπόσχεση από όποιον ήταν υπεύθυνος για τις «πωλήσεις». Αλλά και πάλι δεν έγινε τίποτα, αρχίζοντας κάποιοι να σκέφτονται διάφορα για όλους όσους ήταν στον χώρο υπεύθυνοι.

Συμπληρωματική σημαντική πληροφορία.
Πριν εμφανιστούν οι «υποψίες» και λόγο της επαγγελματικής μου ασχολίας θέλησα κι εγώ να συνεργαστώ με τον συγκεκριμένο επαγγελματία. Η συνεργασία δεν κράτησε πάνω από 1- 2 μήνες γιατί ακόμα και επαγγελματικά μου ήταν ασύμφορος. Έτσι στράφηκα σε άλλη ίδια επιχείρηση με πολύ καλύτερες συνεργασίες μέχρι και σήμερα. Αυτά συμβαίνουν.
Τέλος συμπληρωματικής πληροφορίας.

Συνεχίζοντας τις σκέψεις και τις απορίες για ποιο λόγο τόσο καιρό δεν το ψάχνουμε το θέμα, μου καρφώθηκε μια ιδέα! Είμαι και λίγο τσαντίλας που λένε, και κάνω το εξής.

Σχεδιάζω ένα «δικό μου» σχέδιο με βάση το δικής μου κατασκευής λογότυπο του site και ζητάω σε ένα μέλος, (για να έχω και μάρτυρα), να κάνουμε δυο «δικά» μας t-shirts και να κάνουμε ένα τέστ.

Το κάναμε, αλλά δεν τελείωσε εκεί το «τεστ». Τα φορέσαμε. Πήγαμε και παραθαλάσσια βόλτα. Βγάλαμε και φωτογραφίες με τα μπλουζάκια, και ταυτόχρονα ανέβηκαν στους προσωπικούς μας λογαριασμούς στο FB. (μεγάλη κατίνα αυτό το FB, αλλά άμα το χρησιμοποιήσεις σωστά βγάζεις λαβράκι).

Η συνέχεια κι το αποτέλεσμα αυτού του περιστατικού ήρθε στο επαγγελματικό email μου.

Σε μερικές μέρες έλαβα από τον «προμηθευτή» μπλουζακίων του AB, ένα «απειλητικό» μήνυμα, (υπάρχει αυτούσιο), το οποίο απαιτούσε, αν δεν αφαιρούσα άμεσα από την επαγγελματική ιστοσελίδα μου όλα τα keywords μιας λίστας που μου έστειλε και έχει αγορασμένα, όπως επίσης και κάποια εμπορεύματα του, (τα οποία σημειωτέων ήταν αγορασμένα με τιμολόγια άρα μπορούσα να πουλάω.), θα είχαμε δικαστήρια.

Εγώ πάντως keywords εν βρήκα.


Επίσης, τελείωνε συμπληρωματικά, να αφαιρούσα και ότι άλλο brand «αλλουνού» είχα επάνω μου αν δεν είχα άδεια γιατί θα μου έκανε καταγγελία στις εταιρίες.

εδώ πάει, ΟΤΙ ΝΑ 'ΝΑΙ.


ΣΟΚ?
Λάθος! Το σοκ ήρθε μετά.

...συνεχιζεται (σορρυ δεν με αφησε παραπανω απο 5000)

powerphot
05/09/2014, 19:07
συνέχεια και τελος.....

Όλο το παραπάνω μήνυμα φεύγει με κοινοποίηση σε όλη την ομάδα, και φυσικά στον admin, και μεταφέρθηκε όχι σαν παράπονο, αλλά σαν απαίτηση.

Δείτε και «ΔΙΑΛΕΞΤΕ Η ΕΓΩ Η ΑΥΤΟΣ, ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΟΝ ΠΟΥΛΟ!»

Εδώ είναι το ΣΟΚ.
Απάντηση υπεύθυνου, (μόνο για τα ιντερνετικά), του site:
«Αυτό είναι ένα θέμα που δεν αφορά το site, είναι θέμα μεταξύ επαγγελματιών που πρέπει να τα βρουν μεταξύ τους. Δεν μπορούμε να πετάξουμε κάποιον που μας έχει βοηθήσει και μας βοηθά, ούτε μπορούμε να αφήσουμε τον Νίκο, «να καπηλεύεται το πνευματικό μας τέκνο, αν θέλει να αποχωρήσει ο Νίκος δεν έχουμε κανένα πρόβλημα...κλπ κι άλλα μελάτα».

Και κάπου εδώ κολλάει το... «άμα δεν αγαπάς αυτό που κάνεις», και το κάνεις για να βγάλεις φράγκα, δε σε νοιάζει και πολύ αν από το «μαγαζάκι» σπάσουν τα ράφια και καταστραφεί το εμπόρευμα. Έμπορας είσαι θα πάρεις άλλα και καλύτερα εμπορεύματα. Άλλωστε τελικά, μάλλον γι' αυτό άνοιξες το «μαγαζάκι». Βρήκες και 3 - 4 κορόιδα αμισθί, και σου έκαναν την δουλειά σου, κι όχι μόνο.

Έλα, παραδέξου ότι τότε μόλις άρχισε να «ανεβαίνει» η δημοτικότητα του «μαγαζιού» η πρώτη σου πρόταση ήταν να πουλάς σχετικά ανταλλακτικά κι αξεσουάρ σε στυλ e-shop.

Εκεί, στο τραπεζάκι της καφετέριας do you remember the happy days??….
Βέβαια μετά τα γέλια που ακολούθησαν πήρες την απάντηση, «Φιλαράκι,το χόμπι το πληρώνεις δεν σε πληρώνει»!
Αλλά δυστυχώς μάλλον δεν είχε τελειώσει εκεί το θέμα, και φτάσαμε εδώ που φτάσαμε.

Περαστικά μας!

ΤΕΛΟΣ!

Κι όπως ανέφερα παραπάνω όλα αυτά υπάρχουν και ηλεκτρονικά και γραπτά και πολύ περισσότερο υπάρχουν εκεί που δεν θα σβήσουν ποτέ.
Στο μυαλό όλων αυτών που τα έζησαν.

Αφιερωμένο στον Themis Smith, Zeppelin, Saddle
Τους ευχαριστώ για όλα, και συγνώμη για την 1η καταστροφή.

Είμαι διαθέσιμος να λύσω όποιες απορίες γεννήθηκαν εφόσον μπορώ και γνωρίζω.
ΔΕΝ είμαι διατεθειμένος να βρεθώ σε αντιπαράθεση από οποιοδήποτε που ΔΕΝ γνωρίζει τα πραγματικά γεγονότα, κι έχει φάει αβέρτα το παραμύθι των τριών χρόνων.

Αλήθεια Βύρωνα, τώρα σου λύθηκε η απορία για ποιο λόγο έγινε η διάλυση της ομάδας διαχείρισης?

byron
05/09/2014, 20:00
Αλήθεια Βύρωνα, τώρα σου λύθηκε η απορία για ποιο λόγο έγινε η διάλυση της ομάδας διαχείρισης?

Καλα, δεν ζω στον κόσμο του Αρλεκιν...

Υποψιαζόμουν ότι το θέμα στράβωσε από τα φράγκα vs ρομαντικού team.
Ας το χαρεί το χρεπι, όσο καιρό είναι στον αέρα. Γιατί μόλις πέσει η κίνηση, και χρειαστεί να διαφημίζει σεξουαλικά βοηθήματα και μέντιουμ, θα πάει ακλαφτο το μαγαζί.

:beer:

Buenaventura
05/09/2014, 20:14
Το φορουμ ειχε παρει την κατιουσα αρκετα χρονια τωρα,και ισως η καταστροφη που εγινε θα δημιουργησει κατι καλυτερο-καπου αλλου.
Μιλαω για καταστροφη,γιατι οπως ειπαν και πιο πανω,τα τεχνικα αρθρα και οι φωτο δεν θα ξαναβρεθουν πουθενα.Αυτο ειναι το μονο λυπηρο.
Ολοι βλεπουμε οτι ουτε εναν καφε δεν μπορουσαμε να κανονισουμε πια...
Ολοι βλεπαμε τις ασχετες διαφημισεις δεξια-αριστερα...Και καταλαβαιναμε.
Λογω δουλειας λειπω 7-8 μηνες τον χρονο και ειναι η αληθεια με ξενισε το οτι γυρνωντας μια χρονια,ξαφνικα, ατομα που ειχαν καθημερινη παρουσια στο ΑΒ ειχαν εξαφανιστει...(για να τα λεμε και ολα,αυτο που ακουσα ηταν οτι ¨αυτοι μας παρατησαν" και πηγαν και εκαναν αλλο φορουμ)

Χαιρομαι Νικο που εγραψες τα οσα εγραψες και επιτελους μαθαμε τι ακριβως παιχτικε και εξαναγκαστηκατε σε αποχωρηση.Και γω το ιδιο θα εκανα.
Δυστηχως το ΑΒ σιγοπεθαινε και το κρασαρισμα του σερβερ ηταν η χαριστικη βολη.
Και εις αλλα με υγεια...





υ.γ-Το οτι δεν υπηρχε back up και χαθηκαν δεδομενα 4 και πλεον χρονων,εμενα μου φαινεται εξωπραγματικο,εν ετη 2014... :(

el-Gatto
05/09/2014, 20:55
Νίκο . . . . :beer:



Δεν ήξερα τι ακριβώς συνέβη τότε ,ΚΑΙ αποχωρήσατε...
Η διακριτικότητά μου ,μου απαγόρευε να ρωτήσω.
Σήμερα έμαθα ,έστω κ περιληπτικά.
Καλά κάνεις κ το βγάζεις στον αέρα το θέμα...Εστω κ τώρα.

Πάντως...
Ο "εμπορικός" προσανατολισμός του ΑΒ ,είχε αρχίσει να διαφαίνεται (σγα-σγα) ,πρίν αποχωρήσετε.
Δεν θέλω να σχολιάσω κάτι επ'αυτού.
Απλά να ξέρεις ,ότι φαινόταν κ στους "απ'έξω" ο "στόχος" της διαχείρισης.







ΥΓ: Χαθήκαμε τελείως ρε γμτ...
Εχω να σας δώ χρόνια.... Κι εσένα ,& τον Αλέξη ,& τον Θέμη ,& τον Ζep ,αλλά κ πολλά άλλα άτομα ,που εκτιμούσα τότε ,κι έτσι έχουν μείνει στο "back up" μου μέχρι σήμερα.
Πρόταση:
Δεν κανονίζετε απ'εδώ (moto.gr) μια ημερήσια εκδρομούλα , να θυμηθούμε τα παλιά μας ,κ να πούμε κ τα νέα μας....
Ας γίνει αυτό το γκρίζο thread , ο λόγος να "αναγεννηθεί" κάτι όμορφο.
Τι λές....;


Πάω να δω φωτό κ video από Κατερίνη-Όλυμπο-Αρεόπολη-......κι άλλες πολλές....έτσι για να γουστάρω.

Αφιερωμένη:

322601

faraway
05/09/2014, 21:27
Σβήνω γράφω , σβήνω γράφω .... απογοήτευση . :(

Οσα γράφτηκαν είναι εκτός θέματος στα όρια του μεσημεριανού , αλλά επίσης γράφονται και βαριές κουβέντες για ένα χώρο και έναν άνθρωπο που δεν πρόκειτε να μπει εδώ να απαντήσει σαν να είναι σε λαικό δικαστήριο .

Εγώ συμπέρασματα και ευχολόγια , και ποσταρίσματα εύκολα για να γίνω αρεστός δεν θα κάνω .... χωρίς να ακούσω και την άλλη πλευρά ,

επίσης θεωρώ πως το aprilia bikers μια χαρά επιβίωσε και χωρίς τη παλιά του διαχειριστική ομάδα και μια χαρά πάλι θα επιβιώσει όσο υπάρχουν άνθρωποι νέοι και με όρεξη να το τρέξουν .

Όσοι δεν έχουμε όρεξη θα πάμε σπίτια μας , οι νέοι θα είναι εκεί να του δώσουν όμως ζωή και καλά θα κάνουν .

Κλείνω λέγοντας ότι το θέμα έσοδα και φόρουμς σηκώνει μεγάλη κουβέντα που δεν θα καταλήξει πουθενά .

:wave2:

byron
05/09/2014, 22:14
Στα όρια του μεσημεριανού ? Τι λες αλήθεια?

Οι βαριές κουβέντες μπορούν να σταματήσουν να γραφονται. Αρκεί να επανέλθει το φόρουμ στην προηγούμενη κατάσταση. Πιθανόν να είναι λεπτομέρειες για σένα, εφόσον σε ενοχλούν περισσότερο οι "μεσημεριατικες κατινιες" και λιγότερο τα χαμένα χιλιάδες ποστ και η φωτογραφίες ενός φόρουμ από τον άνθρωπο που δεν είχε ΕΝΑ ποστ, ΚΑΜΜΙΑ φωτογραφία, ΚΑΜΜΙΑ συνεισφορά στο ΑΒ.

Άκουσε και την άλλη πλευρά αν έχει κάτι να πει. Και αν θίγεται με όσα γράφονται, ας μπει να απαντήσει (και να εξηγήσει με κάτι πιο έξυπνο από τον Μέρφι)...

Το αν θα επιβιώσει δεν εξαρτάται μόνο από την διάθεση, αλλά και από τις γνώσεις αυτών που θα το τρέχουν. Μακάρι να έχει διάθεση ο Bill, o nitroargi και κάνα δυο ακόμα να κάτσουν να ξαναγράψουν. Είναι και λίγοι όσοι τα ξέρουν τα aprilia, μην ξεχνιόμαστε...:wave2:

MikeG
05/09/2014, 22:19
Επειδή με ενδιαφέρει κομματάκι, τα post που φαίνονται τώρα σαν AB είναι εντελώς φρέσκα; Χάθηκε η βάση από κάποιο σημείο και πίσω και έμεινε το καινούριο κομμάτι; Ίσως σας φανεί εντελώς elementary η ερώτηση μου, όμως ενδιαφέρομαι μιας και πολλά από τα thread που βρίσκονται στα διάφορα μοτοσυκλετιστικά φόρα αποτελούν την ιστορία του σύγχρονου μοτοσυκλετισμού στην Ελλάδα.

bros400pgm
05/09/2014, 22:33
Bυρωνα, εχεις μπλεξει 2 ασχετα θεματα: ενα, την αποχωρηση καποιων μελων (πριν χρονια) την οποια θεωρεις συνυφασμενη με την υπαρξη στον αιωνα τον απαντα του ΑΒ και δυο, την καταστροφη του site.
Συμφωνω με faraway και οτι απολους, μονο ο Νικος μου ελειψε. Και εσυ...... :( Εισασταν πιο κοντα στο τεχνικο κομματι που μου αρεσει.
Οτι καταστραφηκε, αστο γαμα το να παει γιατι μονο στεναχωρο ειναι για ολους.


ps. Εχω μιλησει με τον Νικο, απο την πρωτη μερα για το θεμα αποχωρισης του
ps2. Τοσο καιρο κανενας δεν ειχε κανει θεμα, ΜΟΝΟ ΕΓΩ, το οτι αποχωρισαν καποια μελη. Και αισθανομουν και ο μαλακας που τα ειπα χυμα στον admin γιατι κανεις δεν θυμαμαι να εδωσε σημασια.
ps3. Δεν διαφωνω σε τιποτα μαζι σου Βυρωνακο. Απλα βλεπω τα πραγματα πιο ψυχρα και κουνιουνται τα Καβασιλα στο κατω κατω. :beer:

bros400pgm
05/09/2014, 22:36
Επειδή με ενδιαφέρει κομματάκι, τα post που φαίνονται τώρα σαν AB είναι εντελώς φρέσκα; Χάθηκε η βάση από κάποιο σημείο και πίσω και έμεινε το καινούριο κομμάτι; Ίσως σας φανεί εντελώς elementary η ερώτηση μου, όμως ενδιαφέρομαι μιας και πολλά από τα thread που βρίσκονται στα διάφορα μοτοσυκλετιστικά φόρα αποτελούν την ιστορία του σύγχρονου μοτοσυκλετισμού στην Ελλάδα.

Χαθηκε η βαση απο το 2010 μεχρι τον ιουλιο του 2014.
Παραλληλα, απο το 2010 και πισω, δεν υπαρχουν οι φωτογραφιες που ειχαν ανεβει στον σερβερ.

Εδω υπαρχει μια "φωτογραφια" του φορουμ απο διαφορες χρονικες στιγμες. Τιποτα το ιδιαιτερο βεβαια
https://web.archive.org/web/20130404085324/http://www.apriliabikers.gr/portal/index.php

byron
05/09/2014, 22:48
Χάθηκε η βάση των μηνυμάτων από 2010 μέχρι τώρα, τα μέλη που γράφτηκαν από το 2010 και μετά και όλες οι φωτογραφίες του φόρουμ από αρχή λειτουργίας.
Αν κάνω λάθος ας με διορθώσουν τα παιδιά.

byron
05/09/2014, 23:05
Bυρωνα, εχεις μπλεξει 2 ασχετα θεματα: ενα, την αποχωρηση καποιων μελων (πριν χρονια) την οποια θεωρεις συνυφασμενη με την υπαρξη στον αιωνα τον απαντα του ΑΒ και δυο, την καταστροφη του site.


Δεν έχω μπερδέψει κάτι, απλά ήρθε η κουβέντα του Νίκου στη μέση.
Θεωρώ όμως ότι το εξωφρενικό γεγονός της απώλειας των υπερπολυτιμων post, δεν είναι άσχετο με το one man show που ανέλαβε ο admin βγάζοντας από την μέση τους ενοχλητικούς.

Από την στιγμή που ανέλαβε την ευθύνη μόνος του να κρατάει στον αέρα την δουλειά ΑΛΛΩΝ. (μην ξεχνιόμαστε...) για να στηρίζονται τα μέλη του φόρουμ (γιατί ο σκοπός του αυτός είναι, όχι να βγάζει κάποιος εξτραδακια) γίνεται και ο αποδέκτης όλων των "κατινιστικων μεσημεριατικων" σχολίων.
Και σιγά τα σχόλια δηλαδή...έναν Μέρφυ κατηγόρησε και καθάρισε. Μήπως είχε γράψει και τίποτα για να στεναχωρηθεί?

faraway
06/09/2014, 06:26
Τι σχέση έχει με το πέσιμο του φόρουμ , όλα αυτά που γράφτηκαν ?

Εγώ αυτό περίμενα όταν είδα το Νίκο να γράφει . ( κάτι σχετικό με τη βάση του φόρουμ δλδ )

Ανταυτού άκουσα μια εκδοχή μιας ιστορίας που την ξέρω εδώ και χρόνια και δεν με αφορά .



Δεν έχει καμία υποχρέωση κανείς να μπει εδώ μέσα να απαντήσει , ειδικά όταν είναι κατηγορούμενος εξ αρχής . ;)



ps . δεν ξέρω την άποψη της άλλης πλευράς (για τις μπίζνες αμφότερων) , αλλά δεν με αφορά κιόλας το θέμα

ps. τι να πει ο admin παραπάνω από όλα αυτά ? Ότι έκανε μ@λ@κι@ ? Λες να μην το ξέρει ? Εγώ λέω το ξέρει ...

notakos600
06/09/2014, 09:51
Κρίμα για τα χαμένα-πολύτιμα posts.
Πείτε με παλιομοδίτη, συντηρητικό ή οτιδήποτε άλλο αλλά πάντα τα posts μου φροντίζω να τα αποθηκεύω σε φακέλους, αποθηκεύοντας πλήρως την ιστοσελίδα που τα αναρτώ.
Ίσως αν το έκαναν αυτό ολα τα παιδιά που είχαν δημοσεύσει πολύτιμα posts, να μπορούσε να είχε σωθεί το μεγαλύτερο μέρος τους.
Σημείωση: από pc δεν ξέρω πολλά, εκτός ίσως από τα απολύτως βασικά, γι' αυτό μπορεί να γράφω μαλ@κίες τώρα, αλλά εγώ αυτό κάνω.

powerphot
06/09/2014, 10:04
Τι σχέση έχει με το πέσιμο του φόρουμ , όλα αυτά που γράφτηκαν ?
Εγώ αυτό περίμενα όταν είδα το Νίκο να γράφει . ( κάτι σχετικό με τη βάση του φόρουμ δλδ )
Ανταυτού άκουσα μια εκδοχή μιας ιστορίας που την ξέρω εδώ και χρόνια και δεν με αφορά .
Δεν έχει καμία υποχρέωση κανείς να μπει εδώ μέσα να απαντήσει , ειδικά όταν είναι κατηγορούμενος εξ αρχής . ;)

ps . δεν ξέρω την άποψη της άλλης πλευράς (για τις μπίζνες αμφότερων) , αλλά δεν με αφορά κιόλας το θέμα
ps. τι να πει ο admin παραπάνω από όλα αυτά ? Ότι έκανε μ@λ@κι@ ? Λες να μην το ξέρει ? Εγώ λέω το ξέρει ...

Νομίζω ότι δεν έχεις διαβάσει με προσοχή κάποια πράγματα, άλλο αν δεν σου καίγεται καρφί, είναι δικαίωμα σου.
Αυτή η ιστορία που λες ότι την ξέρεις λοιπόν, θα μπορούσε να παραμείνει στο σκοτάδι, αλλά σίγουρα δεν θα έγραφα ποτέ τίποτα για ποιο λόγο χάθηκαν αυτά που χάθηκαν.
Δεν θέλω να ασχοληθώ, ούτε με αφορά το θέμα τώρα πια, γιατί δεν έχω καμία ενεργή σχέση με τον χώρο αυτό, κι ούτε θα έχω.
Οπότε, δεν θα αναλύσω αυτό το θέμα.
Θα ξαναπώ μόνο, ότι αυτούς που λυπάμαι είναι όλους όσους έβγαλαν τα μάτια τους να συγκεντρώσουν όλο αυτό το υλικό, ξέρεις πολύ καλά πόσο επίπονο είναι να ετοιμάζεις ένα θέμα, είτε αυτό είναι τεχνικό είτε είναι ταξιδιωτικό.

Όμως, εξαιτίας αυτού του «χασίματος» πήρε κι εμένα η μπάλα, (βλέπε «τα Φαντάσματα ξαναγύρισαν»), και θεώρησα ότι 15 + είναι πάρα πολλές για να περιμένω μια απάντηση ενός αιτήματος από συνεχόμενα μηνύματα που έχω στείλει σε έναν υπεύθυνο(?) ενός τέτοιου σημαντικού χώρου.
Η υπευθυνότητα ξέρεις, πάνω απ’ όλα, ξεκινά να υπολογίζεται από την επικοινωνία που έχει κάποιος με το περιβάλλον.

Αντί αυτού, οι «απαντήσεις» που πήρα στέλνοντας την ερώτηση μου με όσους τρόπους είχα στην διάθεσή μου, (emails στην επίσημη διεύθυνση, ανάρτηση ερώτησης στη σελίδα FB), ήταν απανωτά delete και με ανακοινώσεις τύπου γραμματειακής υποστήριξης.

Στην τελευταία μάλιστα επισήμανση μου (η οποία σβήστηκε και αυτή αλλά πρόλαβα να την κρατήσω) υποσχέθηκα ότι εφόσον δεν παίρνω απάντηση, η επόμενη επικοινωνία θα είναι δημόσια.(photo)
Όποτε, μη λες έτσι εύκολα ότι «…δεν μπορεί, και δεν πρόκειται να απαντήσει, κι άλλα τέτοια».
Μπορούσε να απαντήσει, κι η ιστορία θα παρέμενε στο σκότος… όπως είχε μείνει.:wave2:

322607

Smith
06/09/2014, 10:28
Tα πράγματα ειναι απλά...: για ενα κοινο θεατή όπως γραφει και ο faraway δεν τρεχει και τιποτα.. και ετσι ειναι απο τη δική του οπτικη... (και δεν εχω τιποτα με το faraway, ισα ισα τον ξερω ιντερνετικα κιολας)...

Για καποιους αλλους ομως και μιλώντας για εμενα το ΑΒ και η παρέα του, ξεκινώντας απο τη Διαχειριση, ηταν μια υποσχεση του να προσφερουμε και να γουσταρουμε για τη μηχανη... πρωτα τα aprilia ΚΑΙ ΟΧΙ μονο βεβαια και φυσικα να μην επωφεληθούμε απο αυτο...
ΔΗΛΑΔΗ μια παρεα
οχι κερδοσκοπια
και ειλικρινια...

οταν αυτο καποιοι δε το σεβαστηκανε εγω και μαζι με εμενα οι υπολοιποι powephot zeppeli saddle69 την καναμε,...

ΑΦΗΣΑΜΕ ομως σιωπηλα να μη γινει μπαχαλο το μαγαζι γιατι παλι τα μελη δεν τρανβανε κανα ζορι και ουτε θελαμε ο καθε κακεντρεχης να βγαλει χολη με το apriliabikers...

Εν πασει περιπτωσει...
ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ να αναφερεται και να επιβουλευονται του ονοματος μου και των ποστ μου όπως ανεφερε ο powerphot, κι αυτο γιατι εγω και καποιοι αλλοι ειχαμε πανω απο 10,000 ποστς και καποιος εκανε delete λες και ετσι θα γινοταν κατι,
αλλα αφηνει τα ταξιδιωτικα μου μεσα...
επίσης με ενοχλει γιατι ο κωλ@$; μου ειχε μελανιασει στη σελα να τρεχω στις συγκεντρωσεις -και χαιρομαι για αυτο-
οπως και να γραφω και να απαντω σε τεχνικα απριλια θεματα,
και καποιοι αλλοι να μην εχουν ερθει σε πανω απο μια συναντηση...

και μετα να μου το παιζουν και κινεζοι και ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ λες και ακομα γινονται βολτες και ΔΕΝ ΤΡΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ...

Αυτα..κατα τα αλλα καλή πορεία στο site δεν ασχολουμαι πλεον και ελπίζω και ονειρευομαι
οπως ειπε και ο el presidente... (ναι ο el gatto εδω) να ξαναμασυναντησω με φιλους παλιους για καμμια βολτα..

allo bonjour

bros400pgm
06/09/2014, 11:01
Νικο, αυτο που λεει ο faraway ειναι οτι εχετε μπλεξει το χασιμο του φορουμ με την προσωπικη σας αντιπαραθεση. Τουλαχιστον αυτο καταλαβαινω εγω.

Αντε να σταθω και εγω στο θεμα σου Νικο: Με ενα πατημα ενος κουμπιου μπορω ανετα να τα εξαφανισω. Ο λογος που δεν το κανω ειναι γιατι εισερχομαι στα χωραφιας σας (εσενα και του αντμιν). Παρολα αυτα ομως, εγω προκαλω οποιον θελει να μπει και να διαβασει τα ποστ σου και να γελασει. Ο λογος? ΧΑΘΗΚΕ Η ΒΑΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΩΤΟ. Τα τεχνικα (ΟΛΑ ΤΑ ΤΕΧΝΙΚΑ, και τα δικα μου) εχουν καταστραφει. Δεν βγαζουν νοημα, δεν εχουν καμια υποσταση, καμια σημασια, δεν βγαινει κανενα νοημα απολυτως. Δεν πιανω καν το ενδεχομενο να σβηστουν μονο τα δικα σου ποστ και οχι τα υπολοιπα. Γιατι πιστεψε με, τωρα που διαβαζω, το ιδιο νοημα θα βγει :lol::lol::lol::lol:
Ουτε καν μπαινω στην διαμαχη σας με δικηγορους και δικαιοσυνη, γιατι αυτα αφορουν εσας.

Προσεξε: Δεν λεω οτι κακως εκανες και τα εβγαλες στην φορα. Δικαιωμα σου ειναι και εγω μαλιστα απορουσα γιατι δεν τα εγραψες στο ΑΒ τοτε. Απλα οτι απο αλλου ξεκινησε η κουβεντα και αλλου κατεληξε. Τα υπολοιπα απο το τηλ Νικο.

Αυτο που ρωτησα εξαρχης ειναι εαν υπαρχει καποιος να βοηθησει με την ανακτηση των χαμενων θεματων. Ο admin λεει πως δεν υπαρχει τροπος, εγω δεν γνωριζω αλλα δεν μπορουσα να χωνεψω πως εν ετη 2014 χανεται μια βαση δεδομενων απο εναν σερβερ χοστ.
Τωρα, στα παπαρια μου ολα, σιγα μην κατσω να σκασω γιατι ενα φορουμ επεσε, γιατι εχει φθινουσα πορεια και γιατι θα αυτοκαταστραφει. Ο καιρος θα δειξει και η ιστορια θα το καταγραψει.


Αυτα τα ολιγα, συνεχιστε :smokin:

faraway
06/09/2014, 11:54
Παίδες και από μένα over and out που λένε , γιατί το Internet είναι περίεργο και ο γραπτός λόγος επίσης και δεν έχω όρεξη να παρεξηγηθώ .

Σίγουρα αν είχα την ευκαιρία να πιω ένα καφέ και με σας αλλά και με το Μάκη θα είχα πολλά να πω σε όλους σας , καλά και κακά .... αλλά από την άλλη κλάιν μάιν κιόλας για ένα φόρουμ για 30 τεχνικά 30 ταξίδια και 3.000.0000 spam :lol:

η ζωή είναι εκεί έξω και συνεχίζεται και δεν σκοπεύω στα 33 και 1/2 που είμαι ( περίπου :rolleyes:) να ξαναχαλαστώ διαδικτυακά με κανέναν και για κανέναν λόγο . :)

Καλά να είμαστε και αν μας φέρει ο δρόμος ποτέ κοντά ευχαρίστως λέμε και 2 -3 κουβέντες ( όχι παραπάνω είπαμε η ζωή συνεχίζεται ;)) και με τους μεν και με του δε . :wave2:

powerphot
06/09/2014, 12:00
Νικο, αυτο που λεει ο faraway ειναι οτι εχετε μπλεξει το χασιμο του φορουμ με την προσωπικη σας αντιπαραθεση. Τουλαχιστον αυτο καταλαβαινω εγω.

Αντε να σταθω και εγω στο θεμα σου Νικο:
Με ενα πατημα ενος κουμπιου μπορω ανετα να τα εξαφανισω. Ο λογος που δεν το κανω ειναι γιατι εισερχομαι στα χωραφιας σας (εσενα και του αντμιν). Παρολα αυτα ομως, εγω προκαλω οποιον θελει να μπει και να διαβασει τα ποστ σου και να γελασει. Ο λογος? ΧΑΘΗΚΕ Η ΒΑΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΩΤΟ. Τα τεχνικα (ΟΛΑ ΤΑ ΤΕΧΝΙΚΑ, και τα δικα μου) εχουν καταστραφει. Δεν βγαζουν νοημα, δεν εχουν καμια υποσταση, καμια σημασια, δεν βγαινει κανενα νοημα απολυτως. Δεν πιανω καν το ενδεχομενο να σβηστουν μονο τα δικα σου ποστ και οχι τα υπολοιπα. Γιατι πιστεψε με, τωρα που διαβαζω, το ιδιο νοημα θα βγει :lol::lol::lol::lol:
Ουτε καν μπαινω στην διαμαχη σας με δικηγορους και δικαιοσυνη, γιατι αυτα αφορουν εσας.

Προσεξε: Δεν λεω οτι κακως εκανες και τα εβγαλες στην φορα. Δικαιωμα σου ειναι και εγω μαλιστα απορουσα γιατι δεν τα εγραψες στο ΑΒ τοτε. Απλα οτι απο αλλου ξεκινησε η κουβεντα και αλλου κατεληξε. Τα υπολοιπα απο το τηλ Νικο.

Αυτο που ρωτησα εξαρχης ειναι εαν υπαρχει καποιος να βοηθησει με την ανακτηση των χαμενων θεματων. Ο admin λεει πως δεν υπαρχει τροπος, εγω δεν γνωριζω αλλα δεν μπορουσα να χωνεψω πως εν ετη 2014 χανεται μια βαση δεδομενων απο εναν σερβερ χοστ.
Τωρα, στα παπαρια μου ολα, σιγα μην κατσω να σκασω γιατι ενα φορουμ επεσε, γιατι εχει φθινουσα πορεια και γιατι θα αυτοκαταστραφει. Ο καιρος θα δειξει και η ιστορια θα το καταγραψει.
Αυτα τα ολιγα, συνεχιστε :smokin:

Κοσμά, μια και απευθύνεσαι σε μένα, δεν ξέρω αν κάποιος θα γέλαγε με αυτά που έγραψα.
15 χρόνια, και μέχρι κι αυτή τη στιγμή προσέχω πάντα αυτά που γράφω δημόσια.
Θα γέλαγε όμως πριν τρία+ χρόνια αν τα έλεγα γιατί θα φαινόταν αδιανόητο και πολύ εύκολα κάποιος θα μου έλεγε... "Θέλεις να βάλεις στο χέρι το ΑΒ".
Ζήτησα να σταματήσουν να χρησιμοποιούν για εμπορικό σκοπό αυτές τις εργασίες από την πρώτη κιόλας στιγμή, και έγινε.
Ξαφνικά διαπιστώνω ότι αυτό αναιρέθηκε, και αδιαφορήσαν συστηματικά για την επικοινωνία μου.

Ίσως (παράληψη μου) να ήταν που ξεκινώντας εδώ να γράφω, (για άλλο θέμα του ΑΒ), δεν άρχισα το αρχικό κείμενο με την έκφραση....
«ΚΑΙ ΕΠΙ ΤΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΑΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΚΙ ΕΓΩ ΤΟ ΛΙΘΑΡΑΚΙ ΜΟΥ» (ή την κοτρόνα).

Το είδα ότι το ερώτημα σου δεν είχε καμιά σχέση με αυτό που έβαλα άλλα είπαμε, «Επί τη ευκαιρία» (δεν έχει και υποδιαστολή εδώ).

Όσο για διαμάχες με νόμους και δικηγόρους έχω ήδη προτείνει στα μηνύματα μου να κοιτάξουν αν έχω το δικαίωμα να ζητώ την αφαίρεση συγκεκριμένων θεμάτων.
Και μάλιστα πρότεινα, "Μηνύστε με".
Αλλά όπως ΞΑΝΑλέω απάντηση δεν πήρα.

Κοσμά βαριέμαι να γράφω τα ίδια και τα ίδια γίνομαι κουραστικός και σε μένα.
Το νόημα των αναγραφομένων βγάζετε το ανά παράγραφο όχι ανά πρόταση please....

Δε νομίζω ότι έχω να πω κάτι παραπάνω γραπτώς, και πολύ περισσότερο να γράφω τα ίδια που έγραψα.

bros400pgm
06/09/2014, 12:35
Νικο, ξαναδιαβασε τι εγραψα και διαβασε ξανα τι σου εγραψε ο faraway για τον γραπτο λογο.
Το γελιο αφορα τις χαμενες εικονες και το κειμενο που δεν βγαζει νοημα πλεον, επακολουθο της χαμενης βασης λογω καποιων συμβαντων. Οχι της ποιοτητας των γραφομενων σου. Μην διαβαζεις σκεπτομενος τον admin. Μιλας με εμενα που με ξερεις και νομιζω σου εχω πει κατ' εξακολουθηση τι πιστευω για σενα. :beer:
Μην τσακωθουμε τωρα για ενα γαμο φορουμ ρε συ :D

powerphot
06/09/2014, 12:40
xaxaxaxax οχι δεν σκεφτομαι κανεναν οταν γραφω και σιγουρα δεν είμαι τσαντισμενος χαχαχαχα οτι ημουν περασε.:wave2:

furious
01/10/2014, 13:32
Αααα, έτσι εξηγείται που εδώ και καιρό έχει πέσει το blog μου για το ταξίδι μου στην Ασία:
http://greece2india.apriliabikers.gr (http://greece2india.apriliabikers.gr/)

Πάλι καλά που υπάρχει κι εδώ:
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=38448

stam2
01/10/2014, 14:03
Αααα, έτσι εξηγείται που εδώ και καιρό έχει πέσει το blog μου για το ταξίδι μου στην Ασία:
http://greece2india.apriliabikers.gr (http://greece2india.apriliabikers.gr/)

Πάλι καλά που υπάρχει κι εδώ:
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=38448

Έλα ρε Ηλία και λέγαμε που είσαι...!

spyro
01/10/2014, 15:04
να ρωτήσω κάτι που δε γνωρίζω?

την ιδιοκτησία των γραφόμενων σε ένα φόρουμ ποιος την έχει?

GhostDog
01/10/2014, 15:22
@bros400pgm

Κοσμά, εκτός απ' τον "admin" έχει άλλος κωδικούς για το cpanel του host, την sql κλπ.;; οι εταιρείες hosting συνήθως τραβάνε backup από μόνες τους. Αλλά αν πλην του "admin", δεν έχει κανείς πρόσβαση στα διαχειριστικά της ιστοσελίδας, της βάσης κλπ. η ανάκτηση όπως καταλαβαίνεις είναι αδύνατη.

Σαν κάποιος του χώρου πάντως, backup για 4 χρόνια να μην υπάρχει είναι δύσκολο και φαίνετε σαν να έγινε επίτηδες.

faraway
01/10/2014, 15:30
να ρωτήσω κάτι που δε γνωρίζω?

την ιδιοκτησία των γραφόμενων σε ένα φόρουμ ποιος την έχει?

Σπύρο , χωρίς να ξέρω και να είμαι σίγουρος ,
υποθέτω ο ιδιοκτήτης του φόρουμ ..... ( ? )

bros400pgm
01/10/2014, 15:32
@bros400pgm

Κοσμά, εκτός απ' τον "admin" έχει άλλος κωδικούς για το cpanel του host, την sql κλπ.;; οι εταιρείες hosting συνήθως τραβάνε backup από μόνες τους. Αλλά αν πλην του "admin", δεν έχει κανείς πρόσβαση στα διαχειριστικά της ιστοσελίδας, της βάσης κλπ. η ανάκτηση όπως καταλαβαίνεις είναι αδύνατη.

Σαν κάποιος του χώρου πάντως, backup για 4 χρόνια να μην υπάρχει είναι δύσκολο και φαίνετε σαν να έγινε επίτηδες.




Aδερφε, ο,τι εγινε, εγινε. Παει. Δεν υπαρχει τιποτα (ή εστω δεν θελει ο ιδιοκτητης να υπαρχει τιποτα). Δικαιωμα του κατα την αποψη μου, καποιοι αλλοι εχουν αντιθετοι αποψη και την σεβομαι.
Αυτο που ειπωθηκε, και κακως το αναφερω εγω, ηταν οτι η εταιρια εκλεισε και αγοραστηκε απο αλλη η οποια τους εγραψε ολους στα παπαρια της και εσβησε τους σκληρους. Ειχε προειδοποιησει, λεει η εταιρια, με email τους ενδιαφερομενους. Ο admin λεει ουδεποτε πηρε κατι τετοιο αλλα παραλληλα δεν δουλεψε και το τοπικο backup που ειχε.

Ξερεις κατι ομως? Και τι εγινε? Εδω δεν εχουμε να φαμε και χρωσταμε σε οποιον μιλαει ελληνικα και θα στεναχωρηθουμε γιατι χαθηκαν φωτογραφιες απο βολτες? :lol:
Παμε για αλλα.:beer:

spyro
01/10/2014, 17:24
Σπύρο , χωρίς να ξέρω και να είμαι σίγουρος ,
υποθέτω ο ιδιοκτήτης του φόρουμ ..... ( ? )

προφανώς και ο ιδιοκτήτης Γιώργο ;)

εγώ πάντως προτείνω Νικόλα να αναρτήσεις τα πολύτιμα τεχνικά θέματα στο αντίστοιχο section εδω ωστε να υπάρχουν στο νετ (ή σε κάποια άλλο aprilia forum) και να μη πάει και η προσπάθεια χαμένη.

Σε κάθε περίπτωση πάντως, οποιος στο παρελθόν (δε ξέρω, δε γνωρίζω) παρέδωσε τα κλειδιά από ένα ανεξάρτητο παρείστικο μη-κερδοσκοπικό site σε κάποιον ο οποίος στη πορεία την είδε αλλιώς αυτό δεν σημαίνει κατ’ ανάγκη ότι κάτι πήγε λάθος. Ας κρίνουν οι νέοι αναγνώστες την ποιότητα των υπηρεσιών.

αν αισθάνεσαι Νίκο ότι έχεις συνεισφέρει με κάποιο τρόπο στο να δημιουργηθεί ένα σοβαρό όνομα στην αγορά για ένα site με τα γραφόμενα σου και τις πράξεις σου, τα οποία ενδεχομένως εκμεταλλεύεται εμπορικά κάποιος, τότε tough lack. Ας μη παρέδιδες / παραδίδατε τα κλειδιά. Τώρα δε που χάθηκε η ποιοτική συμβολή σου με το χαμένο backup, μάλλον καλύτερα σε βρίσκω γιατί πλέον δε θα την εκμεταλλεύεται εμπορικά. Λιγότερα click στο web counter για το site επί τεχνικών θεμάτων. Λιγότερη μεταπωλητική αξία στους διαφημιστές

Τα πνευματικά δικαιώματα σε ένα site είναι (και οφείλουν να είναι) πέρα από ρομαντισμούς. Αλλιώς θα είχε χορέψει στο ταψί το motο.gr δικαστικά o banana hamock