PDA

View Full Version : Ελαφρύ ον-οφάκι μέχρι 2000 γούργια



antsoar
15/08/2014, 13:48
Για πείτε καμιά ιδέα ρε παιδιά...

Έχω στο μυαλό μου ένα πολυήμερο πρότζεκτ, και ψάχνω ένα ελαφρύ ον-οφ, μέχρι 2000 ευρώ.

Μέχρι στιγμής βρίσκω KLX250 και αυτό πιο πάνω από το μπατζετ μου. DR-Z 400 δεν βρίσκω πουθενά. Το CRF250L είναι ακριβό, και το WR250R είναι εξοργιστικά ακριβό.


Μέχρι στιγμής αυτά που βλέπω είναι αυτά: 1) http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5200459/
2) http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3420523/

Ιδέες;;;

SHOOTER045
15/08/2014, 13:55
XR 250
TTR 250
Εκεί κάπου στο μπάτζετ σου και ποιο κάτω

SHOOTER045
15/08/2014, 14:01
XR 250 είχα (το τελευταίο λευκό )
Έτρεξα αγώνες, εντουραδες, πήγαινα Χαλκιδική, το είχα για την πόλη - Θεσσαλονίκη - τα κάνει ολα

Ttr είχα σε εκπαίδευση τίμιο και ασπαστο
Όπως και klx 250/300

taisteal
15/08/2014, 14:57
Για πείτε καμιά ιδέα ρε παιδιά...

Έχω στο μυαλό μου ένα πολυήμερο πρότζεκτ, και ψάχνω ένα ελαφρύ ον-οφ, μέχρι 2000 ευρώ.

Μέχρι στιγμής βρίσκω KLX250 και αυτό πιο πάνω από το μπατζετ μου. DR-Z 400 δεν βρίσκω πουθενά. Το CRF250L είναι ακριβό, και το WR250R είναι εξοργιστικά ακριβό.


Μέχρι στιγμής αυτά που βλέπω είναι αυτά: 1) http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5200459/
2) http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3420523/

Ιδέες;;;




Πες μας το προτζεκτ και θα σου απαντησω

:D

nic mor
15/08/2014, 15:02
Αντώνη αν βρεις κάτι σαν το δικό μου χτυπά το άφοβα..
Όπως και το xr ή το klx κτλ.
Με χωμάτινα λάστιχα πάει παντού και έχει αρκετά καλή απόδοση!
Γκάζι που ούτε σε προδίδει αλλά ούτε σε τρομάζει.

Bob_o_mastoras
15/08/2014, 15:08
Ον οφ ή εντουρο;;
Εντουρακι αυτα που ειπε και ο Shooter. Ον-οφ, παλιο transalp ή Kle 500.
Θες και λαφρυ βεβαια... :hmm:
Για πες τι θες να κανεις.. Θες πολλα κυβικα ή σε καλυπτει το 250;;
Για dr-z που λες παιζουν καποια εντουρο φθηνα αλλα οχι Αθηνα. Ενα ειναι Πατρα νομιζω.

antsoar
15/08/2014, 16:07
Πες μας το προτζεκτ και θα σου απαντησω

:D

Η σκέψη είναι "ο γύρος της Ελλάδας από χώμα" με απ' όλα :D, αλλά για την ώρα μελετάω τις λεπτομέρειες.

Θα βάλω και άλλο ποστ, εξάλλου θα χρειαστώ και την βοήθεια σας και σε άλλα θέματα

taisteal
15/08/2014, 16:15
Η σκέψη είναι "ο γύρος της Ελλάδας από χώμα" με απ' όλα :D, αλλά για την ώρα μελετάω τις λεπτομέρειες.

Θα βάλω και άλλο ποστ, εξάλλου θα χρειαστώ και την βοήθεια σας και σε άλλα θέματα



Μεχρι 400 ειναι το εργαλειο που θες,οχι παραπανω.
Τον εχω κανει,και πιστεψε με θα ηταν πολυ καλυτερα να μην ειχα 650.
Το KLX ειναι ο,τι πρεπει,οπως και τα xr 250,αρκει να ειναι σε πολυ καλη λειτουργικη κατασταση.
Να ερθω κι εγω;;;;;;;;;;
:sun::sun::sun:

Bob_o_mastoras
15/08/2014, 16:18
Dr 650 se. Το βρισκεις πολυ φθηνα. Κανεις καποιες μικρο βελτιωσεις και εφυγες :vroum:
Οδηγησα προσφατα ενα, που αν και σαβουρι, μου εκανε καλη εντυπωση. Παει χωμα ανετα. Στα κλειστα σημεια θα κουρασει βεβαια σε σχεση με ενα 2,5αρι.
Το Drz το ψαχνεις σαν DR-Z ή DR 400? Σαν DRZ σου βγαζει πολυ λιγοτερα αποτελεσματα. Βρηκα 3 στο 2000αρο. Λαμια, Πατρα και Κρητη.
Αυτο μαλλον θα ηταν και η καλυτερη επιλογη κατ'εμε.

antsoar
15/08/2014, 16:18
Ένα 250 ελαφρύ αξιόπιστο και οικονομικό νομίζω θα με κάλυπτε πλήρως.
Το θέμα μου είναι ότι όταν πάμε 15-18 χρόνια πίσω δεν ξέρω αν μπορεί να βρεθεί "καθαρό" μηχανάκι.

akis_trevor
15/08/2014, 16:19
Ένα 250 ελαφρύ αξιόπιστο και οικονομικό νομίζω θα με κάλυπτε πλήρως.
Το θέμα μου είναι ότι όταν πάμε 15-18 χρόνια πίσω δεν ξέρω αν μπορεί να βρεθεί "καθαρό" μηχανάκι.

τσιμπα το dr του βασκα...δανεικο πες του...:D

antsoar
15/08/2014, 16:22
Μεχρι 400 ειναι το εργαλειο που θες,οχι παραπανω.

:confused:Τι αγοράζω; δεν θα σκορπίσει στα μισά; :confused: εντιτ ααααα κυβικά λες όχι γιούργια, είπα και εγώ :lol::bawl:


Να ερθω κι εγω;;;;;;;;;;
:sun::sun::sun:

Εννοείτε ;)

taisteal
15/08/2014, 16:24
:confused:Τι αγοράζω; δεν θα σκορπίσει στα μισά; :confused:



Εννοείτε ;)



400 κυβικα ρε φιλε,οχι ευρω


:lol:

Bob_o_mastoras
15/08/2014, 16:34
Ένα 250 ελαφρύ αξιόπιστο και οικονομικό νομίζω θα με κάλυπτε πλήρως.
Το θέμα μου είναι ότι όταν πάμε 15-18 χρόνια πίσω δεν ξέρω αν μπορεί να βρεθεί "καθαρό" μηχανάκι.

XR 250, TTR 250 οπως ειπε και ο Shooter. Δε χαλανε αυτα με τον καιρο. Ωριμαζουν! Σαν το κρασι ενα πραμα! :D

Juohmaru!
15/08/2014, 16:36
Α ρε Αντώνη... Δεν άντεξες για πολύ χωρίς μηχανή έτσι...;;; ;)

Από τα δύο που έβαλες στο πρώτο σου πόστ, το πρώτο μοιάζει καλύτερη επιλογή παρά τα διπλάσια χλμ του σε σχέση με το δεύτερο... Εξάλλου είναι εδώ Αθήνα και μπορείς να το δείς!

Τώρα γενικά και σχετικά με το πρότζεκτ (και όχι μόνο)... νομίζω στην σωστή κατεύθυνση είσαι... τα 250αρια που αρχικά ανέφερες μπορούν να τα κάνουν όλα οικονομικά και αξιόπιστα... Γι΄αυτόν ακριβώς το λόγο κρατάνε κρατάνε και υψηλή τιμή μεταπώλησης...

Υ.Γ.1. Τα CRF250L, KLX250, WR250R είναι ουσιαστικά μικρά on-off και οχι εντούρο όπως αυτά που αναφέρθηκαν παραπάνω, με πιο ευρύ φάσμα χρήσης και πιο σύγχρονη τεχνολογία. Θα εξυπηρετήσουν σκοπούς και μετά το πρότζεκτ (εξού και το "και οχι μόνο" που έγραψα παραπάνω).

Υ.Γ.2 Αν θέλεις μηχανάκι μόνο για το πρότζεκτ, ρίξε κι άλλο το μπάτζετ, δεν χρειάζεται να δώσεις τόσα λεφτά, και πάρε κάτι παλιό σε όσο γίνεται πιο καλή κατασταση.

Υ.Γ.3 Από τα 3 το Honda είναι νομίζω το καλύτερο.

Αυτά απο μένα. Σόρρυ αν κούρασα. Αν επέστρεψες Αθήνα να πιούμε καφέ να τα πούμε από κοντά.:D

taisteal
15/08/2014, 16:38
Α ρε Αντώνη... Δεν άντεξες για πολύ χωρίς μηχανή έτσι...;;; ;)

Από τα δύο που έβαλες στο πρώτο σου πόστ, το πρώτο μοιάζει καλύτερη επιλογή παρά τα διπλάσια χλμ του σε σχέση με το δεύτερο... Εξάλλου είναι εδώ Αθήνα και μπορείς να το δείς!

Τώρα γενικά και σχετικά με το πρότζεκτ (και όχι μόνο)... νομίζω στην σωστή κατεύθυνση είσαι... τα 250αρια που αρχικά ανέφερες μπορούν να τα κάνουν όλα οικονομικά και αξιόπιστα... Γι΄αυτόν ακριβώς το λόγο κρατάνε κρατάνε και υψηλή τιμή μεταπώλησης...

Υ.Γ.1. Τα CRF250L, KLX250, WR250R είναι ουσιαστικά μικρά on-off και οχι εντούρο όπως αυτά που αναφέρθηκαν παραπάνω, με πιο ευρύ φάσμα χρήσης και πιο σύγχρονη τεχνολογία. Θα εξυπηρετήσουν σκοπούς και μετά το πρότζεκτ (εξού και το "και οχι μόνο" που έγραψα παραπάνω).

Υ.Γ.2 Αν θέλεις μηχανάκι μόνο για το πρότζεκτ, ρίξε κι άλλο το μπάτζετ, δεν χρειάζεται να δώσεις τόσα λεφτά, και πάρε κάτι παλιό σε όσο γίνεται πιο καλή κατασταση.

Υ.Γ.3 Από τα 3 το Honda είναι νομίζω το καλύτερο.

Αυτά απο μένα. Σόρρυ αν κούρασα. Αν επέστρεψες Αθήνα να πιούμε καφέ να τα πούμε από κοντά.:D




:beer::beer:

maniatiakos
15/08/2014, 16:41
Χr 250 φίλε, μαύρος σκύλος δεν καταλαβαίνει τίποτα.
Aν βρεις '00+(τα κόκκινα) μια χαρά είναι!

Bob_o_mastoras
15/08/2014, 16:43
Χr 250 φίλε, μαύρος σκύλος δεν καταλαβαίνει τίποτα.
Aν βρεις '00+(τα κόκκινα) μια χαρά είναι!

Μη λες για σκυλους εσυ!! :p:lol:

taisteal
15/08/2014, 16:43
Μη λες για σκυλους εσυ!! :p:lol:


:bawl::bawl::bawl::bawl:

maniatiakos
15/08/2014, 16:46
Τσιμπήσατε ψάρια..:lol:
Είμαι "ερυθρός" Γκαίμπελς:bawl:

Σας το λέω μια χάρα μπύρες θα πίναμε... αλλά κοροϊδεύετε..

kordix
15/08/2014, 16:56
Για πείτε καμιά ιδέα ρε παιδιά...

Έχω στο μυαλό μου ένα πολυήμερο πρότζεκτ, και ψάχνω ένα ελαφρύ ον-οφ, μέχρι 2000 ευρώ.

Μέχρι στιγμής βρίσκω KLX250 και αυτό πιο πάνω από το μπατζετ μου. DR-Z 400 δεν βρίσκω πουθενά. Το CRF250L είναι ακριβό, και το WR250R είναι εξοργιστικά ακριβό.


Μέχρι στιγμής αυτά που βλέπω είναι αυτά: 1) http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5200459/
2) http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3420523/

Ιδέες;;;


To ιδανικό μηχανάκι για εκδρομικό εντουράκι σε αυτά τα κυβικά είναι το ΤΤR 250 RAID

-εχει σελάρα ανετη και φαρδιά
-εχει 16 λίτρα ρεζερβουάρ αρα αυτονομία πάνω από 300 Km
-γερή σκάρα
-ψιλοπερίεργο μεγάλο προβολέα αλλά εκπληκτικής απόδοσης.

του κάνεις ενα μάζεμα, του βάζεις χωμάτινα λάστιχα και φεύγεις κατευθείαν για τον γύρο της Ελλάδας από χώμα.

antsoar
15/08/2014, 17:01
τσιμπα το dr του βασκα...δανεικο πες του...:D

Πω πωωω, είσαι θεός λέμε! Θα του πω ότι θα βάλω και αυτοκόλλητα από το μαγαζί του να τον διαφημίσω.

Μένει μόνο να τον πείσω ότι οι αρκούδες στην Πίνδο είναι μέσα στο ταργκετ γκρουπ του. :lol:

antsoar
15/08/2014, 17:05
Α ρε Αντώνη... Δεν άντεξες για πολύ χωρίς μηχανή έτσι...;;; ;)

Από τα δύο που έβαλες στο πρώτο σου πόστ, το πρώτο μοιάζει καλύτερη επιλογή παρά τα διπλάσια χλμ του σε σχέση με το δεύτερο... Εξάλλου είναι εδώ Αθήνα και μπορείς να το δείς!

Τώρα γενικά και σχετικά με το πρότζεκτ (και όχι μόνο)... νομίζω στην σωστή κατεύθυνση είσαι... τα 250αρια που αρχικά ανέφερες μπορούν να τα κάνουν όλα οικονομικά και αξιόπιστα... Γι΄αυτόν ακριβώς το λόγο κρατάνε κρατάνε και υψηλή τιμή μεταπώλησης...

Υ.Γ.1. Τα CRF250L, KLX250, WR250R είναι ουσιαστικά μικρά on-off και οχι εντούρο όπως αυτά που αναφέρθηκαν παραπάνω, με πιο ευρύ φάσμα χρήσης και πιο σύγχρονη τεχνολογία. Θα εξυπηρετήσουν σκοπούς και μετά το πρότζεκτ (εξού και το "και οχι μόνο" που έγραψα παραπάνω).

Υ.Γ.2 Αν θέλεις μηχανάκι μόνο για το πρότζεκτ, ρίξε κι άλλο το μπάτζετ, δεν χρειάζεται να δώσεις τόσα λεφτά, και πάρε κάτι παλιό σε όσο γίνεται πιο καλή κατασταση.

Υ.Γ.3 Από τα 3 το Honda είναι νομίζω το καλύτερο.

Αυτά απο μένα. Σόρρυ αν κούρασα. Αν επέστρεψες Αθήνα να πιούμε καφέ να τα πούμε από κοντά.:D

Δεν κουράζεις ποτέ φίλε. Αθήνα είμαι, θα χαρώ να πιούμε καφεδάκι.

maniatiakos
15/08/2014, 17:05
του κάνεις ενα μάζεμα, του βάζεις χωμάτινα λάστιχα και φεύγεις κατευθείαν για τον γύρο της Ελλάδας από χώμα.

Φίλε μην τα λες απότομα αυτά, γιατί θα παρεξηγηθείς..
Ο συρμός επιτάσσει πλέον υδρόψυκτα εντούρο που θέλουν προδέρμ και δεν πάνε βόλτα, εξειδικευμένα πράματα να' ουμ και κοστοβόρα.
Που 'ναι η εποχή που λασπωνόμασταν, το βράδυ πηγαίναμε μπαρότσαρκα με τα xr250 και dr250/350 αλλά και διχρονίλες rmx, dt, dt200wr, kdx...ξαφνικά γίναμε παγκόσμιοι και αρχάριος θέλει εντούρο αξίας άνω των 6.000 ευρώ..δηλαδή πρέπει να 'σαι λίγο μεγιστάνας.

Ο άλλος έκανε σχολείο για εντούρο καταστάσεις με τελελεβερ..κλαίω..ο άλλος ο νεοέλλην πήρε το κτμ το 950 γιατί έχει εντούρο δυνατότητες.. θα τρελαθω μεε τον κάθε μπυροκοιλιά (ρατσιστής sic) που μπορεί να κάνει ζάφτι τα 200+ κιλά του 950..

Γ@μησε τα...μπετά είμαστε και μας ποτίζουν..

taisteal
15/08/2014, 17:11
Πω πωωω, είσαι θεός λέμε! Θα του πω ότι θα βάλω και αυτοκόλλητα από το μαγαζί του να τον διαφημίσω.

Μένει μόνο να τον πείσω ότι οι αρκούδες στην Πίνδο είναι μέσα στο ταργκετ γκρουπ του. :lol:



Μπα,αστο δεν κολατσιζεις με τον Βασκα,ειδικα τωρα που το εκανε τουμπανο το dr

:D

bros400pgm
15/08/2014, 17:13
Ο άλλος έκανε σχολείο για εντούρο καταστάσεις με τελελεβερ..κλαίω..ο άλλος ο νεοέλλην πήρε το κτμ το 950 γιατί έχει εντούρο δυνατότητες.. .



Ωχ........ Θα σε φανε :lol:

Bob_o_mastoras
15/08/2014, 17:15
Ωχ........ Θα σε φανε :lol:

Ανετα! :lol: Το 1/3 εδω μεσα 950 adventure εχει! :wave2: Καλοφαγωτος! :lol::lol:

maniatiakos
15/08/2014, 17:18
Ειδικά το μπλε πορτοκαλί το S μωρέ, με τον ντακαρ-ανθρωπο, άνετα +10 άλογα λόγω χρώματος.:lol:

Πάω να μαρινάρω το κορμί μου τώρα, να μην είμαι άνοστος...:bawl:

Bob_o_mastoras
15/08/2014, 17:47
Ειδικά το μπλε πορτοκαλί το S μωρέ, με τον ντακαρ-ανθρωπο, άνετα +10 άλογα λόγω χρώματος.:lol:

Πάω να μαρινάρω το κορμί μου τώρα, να μην είμαι άνοστος...:bawl:

Συμφωνω απολυτα (οχι με το μαριναρισμα :lol:) αλλα ας μη σπαμαρουμε στο θρεντ του φιλου εδω.
Ανοιξε αντιστοιχο θρεντ και θα το εγκαινιασω πρωτος να βγαλω το αχτι μου με τα βαπορια που πανε και παιρνουν! :evil:

devil's animal
15/08/2014, 18:06
ενα κακο που εχει το xr250r ειναι η ανυπαρξια μπαταριας και κατ'επεκταση μιζας που δημιουργει και αλλα προβληματα εκτος της μανιβελας και της οποιας μουλαροσυνης το πιασει μετα απο χαζοπτωση ...
δεν εχει επαρκες φως για βραδυ...
αν δε, σε βρει η νυχτα σε βουνο και σε ασφαλτο να εισαι (αφωτιστη εννοειται) το μπροστινο φως λιγοστευει επειδη με το πατημα του φρενου αναβει το κωλοφαναρο...

το θετικο ειναι οτι εχει πλαστικο ρεζερβουαρ που δεν θα καταλαβει τιποτα σε πτωση και ελαφραινει λιγο το συνολο σε σχεση με το σιδερενιο...


απορω γιατι καποιος δεν εχει αναφερει ΚΤΜ...???:confused:


'νταξει ρητορικη ηταν η ερωτηση..:bawl:

SHOOTER045
15/08/2014, 19:32
To ιδανικό μηχανάκι για εκδρομικό εντουράκι σε αυτά τα κυβικά είναι το ΤΤR 250 RAID

-εχει σελάρα ανετη και φαρδιά
-εχει 16 λίτρα ρεζερβουάρ αρα αυτονομία πάνω από 300 Km
-γερή σκάρα
-ψιλοπερίεργο μεγάλο προβολέα αλλά εκπληκτικής απόδοσης.

του κάνεις ενα μάζεμα, του βάζεις χωμάτινα λάστιχα και φεύγεις κατευθείαν για τον γύρο της Ελλάδας από χώμα.

οτι λεει ο kordix
αν το ζητουμενο ειναι και βραδυνη οδηγηση σε χωματα
να προσθεσω http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5241525/
ισως με ενα αφτερ τεποζιτο να πας παντου

Takata Dome
15/08/2014, 20:01
Και εγώ θα κοιτούσα κάτι ανάμεσα σε Raid,Djebel και Baja. Και αντί για XR 250,ένα XR 400.

Αν κοιτάξεις προς Baja,ό,τι θέλεις,με ρωτάς :wave2:

bulmont
15/08/2014, 20:40
τσιμπα το dr του βασκα...δανεικο πες του...:D


Μένει μόνο να τον πείσω ότι οι αρκούδες στην Πίνδο είναι μέσα στο ταργκετ γκρουπ του. :lol:





Ως προς τα κιλά....................... σ ί γ ο υ ρ α α α α!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Corki
15/08/2014, 21:14
Η γνωμη μου ειναι οτι για ελαφρυ εντουρακι στα λεφτα σου (ή και λιγοτερα) πας καρφι για DR 350.

Ελαφρυ φτηνο και δυνατο ......ασε που με ενα big bore kit θα ανοιγεις το γκαζι και θα κανει κωλοτουμπες.

Επισης υπαρχει υλικο για μοντιφες σε : αναρτησεις, αλλα ηλεκτρικα,αλλα φωτα αλλα πλαστικα ....οτι γουσταρεις.

Τελος επειδη ειχε "πολιτικη" και "αγωνιστικη" εκδοση μπορεις να παρεις ενα πινακιδατο και να το κανεις "R" αφου σχεδον ολα κουμπωνουν στο "πινακιδατο".

SHOOTER045
15/08/2014, 21:24
Δεν είναι κακή επιλογή
Είχε κάποτε ένας φίλος το R
Μεγάλο τεποζιτο καλό γκαζάκι και στα λεφτά σου

antsoar
15/08/2014, 21:31
Κάτι τέτοιο δηλαδή; http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4946066/

Γιατί φοβάμαι ότι μπλέκω :hmm:

Λευκάδιος
15/08/2014, 22:01
Κάτι τέτοιο δηλαδή; http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4946066/

Γιατί φοβάμαι ότι μπλέκω :hmm:

Αν δεν κανω λαθος το συγκεκριμενο ειναι του Nemes74 που φτιαχνει τα πολυεστερικα και ειναι μελος στο φορουμ.
Απο τα παραπανω ψηφιζω TTR Raid λογο ανεσης σε πολυημερο ταξιδι.

SHOOTER045
15/08/2014, 22:10
Κάτι τέτοιο δηλαδή; http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4946066/

Γιατί φοβάμαι ότι μπλέκω :hmm:
Αν και το συγκεκριμένο είναι το s
Δεν θυμάμαι να έχει κάποιο τραγικό ελάττωμα, αν του έκαναν βέβαια την σχετική συντήρηση

Bob_o_mastoras
15/08/2014, 22:37
Κάτι τέτοιο δηλαδή; http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4946066/

Γιατί φοβάμαι ότι μπλέκω :hmm:

Δεν μπλεκεις. Ειχε φιλος χρονια. Δεν του εβγαλε σχεδον τιποτα και το μηχανακι περνουσε δυσκολα.
Αλλα θεωρω αρκετα καλυτερη επιλογη ενα raid ttr. Πολυ καλυτερο πατημα και στο χωμα και στην ασφαλτο. Και απο γκαζι εχουν μικρη διαφορα.

Corki
16/08/2014, 07:12
H Η αληθεια ειναι οτι στα χαρτια φαινονται το ιδιο ....με το dr να ειναι ελαχιστα πιο δυνατο αλλα 10 με 15 κιλα πιο βαρυ!

Επισης τα "διομιση" εχουν 6-αρι σασμαν ενω το DR δεν ειμαι σιγουρος!

Επισης το Yamaha RAID νομίζω οτι μπορει να κανει τραμπα τις αναρτησεις του με το απλο το ttr250 (enduro) οι οποιες ειναι ρυθμιζομενες.

Τελος το DR-Z 250 Djebel ειναι πιο ελαφρυ και τα τελευταια μοντελα εχουν και ενα οργανακι πολυ σουπερ.

Απλα τοσο το RAID 250 οσο και το Djebel 250 ειναι πρακτικα ανυπαρκτα στην ελληνικη αγορα. Αυτη την στγμη στο car πουλιεται 1 RAID και κανενα Djebel. και γενικα επειδη τα κοιταγα για αρκετο καιρο....και τα δυο μαζι δεν μαζευουν 5 αγγελιες μαζι ...ποτε!

ΥΓ 1 Ειμαστε σιγουροι οτι το DR350 βγαζει τα ιδια αλογα με τα "δυομιση"? Μου φαινεται πολυ παραξενο να συμβαινει κατι τετοιο!

ΥΓ 2 Ενα link για να δεις τι κανει ενα 350 αν ασχοληθεις μαζι του : http://advrider.com/forums/showthread.php?t=528784 που ισως σε βοηθησει να αποφασισεις.

πυξιδας990
16/08/2014, 08:50
το 350αρι βγαζει 5-6 αλογα πιο πολλα απο το 250.η μεγαλη διαφορα τους ειναι στο μπαμ που ξεκολαει πιο ευκολα το 350.εχουμε εδω κατω και απο τα δυο και υπαρχει αποψη.

ΝΤΙΚ
16/08/2014, 09:03
παρομοιο δίλημμα εχω και εγω αναμεσα στα τρια
ττρ χρ και κλξ και τεινω προς το χρ το 250αρι
για αλλους λογους βεβαια το θελω εγω
παντως και τα τρια οσο ρωτησα και διαβασα δεν προδωσανε κανεναν
οσα χρονια κι αν περασαν
θελει απλα ψαξιμο με γνωστη

SHOOTER045
16/08/2014, 11:14
Αν κλινεις στο. Djebel έχω ένα υπ όψιν μου στο 1000αρικο
Σε αρκετά καλή κατάσταση
Στο 1000 αρικο το παίρνεις με καρμπ, λάστιχα,λαδια φίλτρα
Όπως είναι κάπου στα 700
Ήταν να το πάρει φίλος και πήγα το είδα
Αν ψήνεσαι στείλε μου πμ να σε κάνω κονέ





Και το dr 350 είναι αισθητά ποιο δυνατό απ το 250 ,έχω οδηγήσει και τα δύο

antsoar
16/08/2014, 14:54
Λοιπόν, απ' ότι καταλαβαίνω σε γενικές γραμμές υπάρχουν δύο δρόμοι:

Ή θα πας σε κάτι πιο σύγχρονο, τύπου KLX, CRF, με συν ότι θα του βάλεις βενζίνη θα το φορτώσεις και θα φύγεις αλλά ακριβό και με χαμηλή ιπποδύναμη. Ή θα πάς σε κάτι σχεδόν 10-15 χρόνια πίσω, με συν την χαμηλότερη τιμή κτήσης, μεγαλύτερη δύναμη, δυνατότητα να το φέρεις στα μέτρα σου, αλλά θα πρέπει να διαθέσεις χρόνο και χρήμα και να έχεις γνώση για να το φέρεις στην κατάσταση που θέλεις.

Μετράω σωστά τα συν και πλην; χμμμ...

SHOOTER045
16/08/2014, 15:01
στο XR που ειχα
μονο ελατηρια μπροστινου,τελικο supertrap,και σεταρισμα καρμπ
τιποτα αλλο

Bob_o_mastoras
16/08/2014, 15:03
Οπως και να τα ζυγισεις, πιο συμφερουσα ειναι η αγορα καποιου παλιου. Δεν θα χρειαστεις τοσα λεφτα για συμμαζεματα αν δεν παρεις ενα τελειως χρεπι.
Απο τα καινουργια που ανεφερες εχω εμπειρια μονο με το KLX και δεν μου δινει με την καμια τη σιγουρια που θα μου δινε ενα ttr ή xr για να κανω αυτο που σκοπευεις. Δεν ειναι ζημιαρικο αλλα δεν ειναι για σκληρη χρηση. (γνωμη μου).
Εγω λεω να μην τα φοβηθεις τα ΤΤΡ και ΧΡ.

maniatiakos
16/08/2014, 15:15
Εγω λεω να μην τα φοβηθεις τα ΤΤΡ και ΧΡ.

+όσα!

Το κόκκινο xr, '00+ έχει και μίζα.
Kαι θα κελαηδάει για πάντα γιατί είναι "τυπικό" Ηonda.

SHOOTER045
16/08/2014, 15:16
στην σχολη της αστυνομιας στο Τ.Ε.Ι.Μ.Ο
ειχαμε σαν εκπαιδευτικα KLX 300-TTR 250
ανα βδομαδα πηγαιναν απ ολη την ελλαδα αστυνομικοι και οδηγοντουσαν τερμα συνεχεια επι μια εβδομαδα,και αλλαζαν συνεχως χερια
και δεν εκαναν κιχ

Bob_o_mastoras
16/08/2014, 15:27
στην σχολη της αστυνομιας στο Τ.Ε.Ι.Μ.Ο
ειχαμε σαν εκπαιδευτικα KLX 300-TTR 250
ανα βδομαδα πηγαιναν απ ολη την ελλαδα αστυνομικοι και οδηγοντουσαν τερμα συνεχεια επι μια εβδομαδα,και αλλαζαν συνεχως χερια
και δεν εκαναν κιχ

Μετα τα επαιρνε κανας μαντρας, γυρναγε τα χιλιομετρα και ελεγε οτι το ειχε ενας μπαρμπας για να πηγαινει εκκλησια τις Κυριακες. :lol::lol:

SHOOTER045
16/08/2014, 15:38
δεν ξερω
τι να σου πω
παντως τοτε που πηγα τελευταια φορα,δοκιμαζαν το CRF230R για αντικαταστατη αυτων

Bob_o_mastoras
16/08/2014, 15:42
Δεν τα πουλαει το κρατος μετα;; οταν παλιωσουν;;

SHOOTER045
16/08/2014, 15:43
δεν ξαναπηγα απο τοτε εκει για να δω
τα V STROM ηταν σε αλλο σημειο οταν πηγα να τα παρω

Corki
16/08/2014, 15:53
...

Μετράω σωστά τα συν και πλην; χμμμ...

Μια χαρα τα μετρας. Απλα , το εγχειρημα που θελεις να κανεις .....γυρος της Ελλαδας απο χωμα ...........ειναι αρκετα γενικο και πολυδιαστατο.

Γνωμη μου......τα παραπανω κυβικα δεν εβλαψαν ποτε κανενα! Ειναι και πιο φτηνο το DR 350 (απλα θα ειναι και πιο ταλαιπωρημενο γιατι το επελεγαν χωματινοι αναβατες σε σχεση με το TT-R 250 RAID ας πουμε) .........οποτε αγοραζεις φτηνα και επιλεγεις εσυ που και πως και αν(!) θα δαπανησεις το extra χρημα.

Αν παρεις συγχρονο 250 (βλ KLX ή CRF) θα εχεις δωσει σημαντικα παραπανω χρημα με αποτελεσμα να χρησιμοποιησεις το μηχανακι οπως ειναι....σου κανει δεν σου κανει. Το μονο θετικο ειναι οτι θα το δωσεις ευκολοτερα μετα.

Βεβαια το παλιο θα χρειαστει "φροντιδα" ενδεχομενως και προσωπικη δουλεια. Αλλα αυτο ειναι καλο γιατι ετσι θα το μαθεις το μηχανακι , πραγμα πολυ σημαντικο γιατι μπορει να σε βοηθησει πανω στα βουνα.

ΥΓ Εχεις διαβασει τον "ΑΓΩΓΟ" του 0300? Αν οχι βρες το αρθρο θα σε βοηθησει!

theofilos888
16/08/2014, 16:13
Ο αγωγος ειναι στα τευχη 6 κ 7. Θα προτιμουσα διχρονο αλλα ισως στην περιπτωση σου να μην βολεψει λογω καταναλωσης. Θα πηγαινα για kdx 200,250. Τωρα για τετραχρονα στα ειπαν. Αποψη μου.

2stroker
16/08/2014, 16:37
Μετα τα επαιρνε κανας μαντρας, γυρναγε τα χιλιομετρα και ελεγε οτι το ειχε ενας μπαρμπας για να πηγαινει εκκλησια τις Κυριακες. :lol::lol:

στο klx δεν γυρνανε τα χιλιομετρα γιατι πολυ απλα δεν εχει μετρητη!! :lol::lol::lol:

ΝΤΙΚ
16/08/2014, 17:09
o βροχιδης παντως και στην ασια και στην αφρικη με χρ πηγε
και στου βοδιου το κερατο να πηγαινε παλι χρ θα διαλεγε
τυχαιο;

Takata Dome
16/08/2014, 18:12
Να μη ξεχνάμε και το XR Baja,αν και δεν βρίσκεις εύκολα.

antsoar
16/08/2014, 18:48
Αυτό που τώρα βλέπω σαν πιθανή επιλογή είναι: αν μπορέσω να βρω φτηνά σύνχρονο, θα το πρωτιμήσω γιατί θα βάλω βενζίνη και θα φύγω.
Απ' την άλλη τα χέρια μου πιάνουν και αρχίζω να βλέπω με συμπάθεια το να έστηνα ένα μηχανάκι από το 0. Αλλά που θα έβρισκα βοήθεια. Κάποιον άνθρωπο με γνώση και όρεξη για να με καθοδηγήσει; (και χωρίς να με γδάρει)

Vstrommer71
16/08/2014, 19:13
Αυτο παντως δειχνει αξιοπρεπες,και ειναι στο μπατζετ που ζητας
http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/5392931/
Καλυτερα που ειναι το raid,μεγαλος προβολεας κλπ

Corki
16/08/2014, 19:49
Τελικα εχει πιο πολλα ....απλα δεν το γραφουν σωστα στην αγγελια....

http://www.car.gr/classifieds/bikes/?engine_size-to=%3C250&offer_type=sale&pg=1&sort=prd&variant=ttr

Bob_o_mastoras
16/08/2014, 19:51
Αυτό που τώρα βλέπω σαν πιθανή επιλογή είναι: αν μπορέσω να βρω φτηνά σύνχρονο, θα το πρωτιμήσω γιατί θα βάλω βενζίνη και θα φύγω.
Απ' την άλλη τα χέρια μου πιάνουν και αρχίζω να βλέπω με συμπάθεια το να έστηνα ένα μηχανάκι από το 0. Αλλά που θα έβρισκα βοήθεια. Κάποιον άνθρωπο με γνώση και όρεξη για να με καθοδηγήσει; (και χωρίς να με γδάρει)

Ρε συ δεν θα το παρεις σε κομματια το παλιο το μηχανακι. Αντε να θελει κανα σερβις στις αναρτησεις, καταληλα λαστιχα και κανα μικροσυμαζεμα στο μοτερ και αμα. Μετα οτι θες να φτιαξεις για το ταξιδι, που θα τα πληρωσεις και για το καινουργιο ουτως ή αλλως.
Ενα καινουργιο σε πολυ χαμηλη τιμη ειναι πολυ πιθανο να θελει περισσοτερα συμμαζεματα μοτερικα και αναλωσιμων.

motomaniac
17/08/2014, 12:07
XR 250 είχα (το τελευταίο λευκό )
Έτρεξα αγώνες, εντουραδες, πήγαινα Χαλκιδική, το είχα για την πόλη - Θεσσαλονίκη - τα κάνει ολα

Ttr είχα σε εκπαίδευση τίμιο και ασπαστο
Όπως και klx 250/300

καλα μην το λες... το δικο μας το αλλαξα καδεν ατσιμουχακια βαλβιδων φλατζες κλπ και τωρα χτυπαει πιρος πιστονιου. με 30000. αφου πρωτα χαλασε κομπλερ μιζας (ολα χτυπανε εκει) κατα τ'αλλα σκυλι και καιει και 4λ/100χλμ

vassat
17/08/2014, 17:02
καλα μην το λες... το δικο μας το αλλαξα καδεν ατσιμουχακια βαλβιδων φλατζες κλπ και τωρα χτυπαει πιρος πιστονιου. με 30000. αφου πρωτα χαλασε κομπλερ μιζας (ολα χτυπανε εκει) κατα τ'αλλα σκυλι και καιει και 4λ/100χλμ

XR ή TTR ;;;
/ B

motomaniac
18/08/2014, 15:50
XR ή TTR ;;;
/ B

TTR. δυστυχως καναμε το λαθος και δεν πηραμε Honda

Panos76
18/06/2015, 10:20
Ξεθάβω διότι τελευταία, εκεί που έκανα σκέψεις για DRz400 φλερτάρω έντονα για CRF L ή KLX - πάντα καινούριο ή έτους το πολύ. (άρα μιλάμε για 4χίλιαρο τάξη μεγέθους)

Νομίζω πως το δυόμιση θα μου ταιριάξει καλύτερα στην τσέπη μου κ στη χρήση που θα του κάνω. (Υπεραστικές διαδρομές και κανα 2 ταξιδάκια το χρόνο σε νησί και χωριό).

Συνοπτικά κ με όσο διάβασμα έχω ρίξει, το KLX είναι Japan και για αυτό λίγο ακριβότερο από το χόντα που είναι μαλαισιανό. Το χόντα λίγο πιο φλορέ αλλά πιο φιλικό, ενώ το KLX λίγο πιο σβέλτο.

Για πείτε γνώμες μη πάρω κανα Xmax :D

Έχουμε άποψη για αυτά τα δύο μηχανάκια.

ps: Παίζει κ XR250 από γνωστό που θέλω να τον ψήσω να μου το δώσει, σε φορμόλη από το 1996 (σαν να βγήκε από το εργοστάσιο) αλλά αυτό είναι μάλλον να το βάλεις σε σαλόνι πλέον να το χαζεύεις.

antsoar
19/06/2015, 16:26
ps: Παίζει κ XR250 από γνωστό που θέλω να τον ψήσω να μου το δώσει, σε φορμόλη από το 1996 (σαν να βγήκε από το εργοστάσιο) αλλά αυτό είναι μάλλον να το βάλεις σε σαλόνι πλέον να το χαζεύεις.


Πάντα μου έκανε εντύπωση πως προκύπτουν κάτι τέτοιες περιπτώσεις :confused::uplate: Μηχανάκια 15-20 ετών με κάτι 5000χλμ με το κερί από το εργοστάσιο ακόμα επάνω!!!!

Ζεύκας
19/06/2015, 16:36
Γιατί ο ιδιοκτήτης είναι ναυτικός και λείπει για μπάρκο 10 μήνες το χρόνο :lol:

thunder ace
19/06/2015, 16:43
Πάντα μου έκανε εντύπωση πως προκύπτουν κάτι τέτοιες περιπτώσεις :confused::uplate: Μηχανάκια 15-20 ετών με κάτι 5000χλμ με το κερί από το εργοστάσιο ακόμα επάνω!!!!

που;ποσο;ποτε;γιατι ;ποιος;δωσε πληροφοριες.

alex14
20/06/2015, 11:11
... το KLX είναι Japan...[/SIZE]

Για ελενξε καλυτερα. Μπορει να κανω και λαθος αλλα νομιζω οτι ειναι Ταυλανδης.

Panos76
22/06/2015, 08:59
Διαβάστε εκεί που λέει ''Η καλύτερη δεκαετία'' http://www.bikeit.gr/test-bikes/on-off-test/sygkritika-on-off-test/5755-dokimes-on-off-2014-sigkritiko-klx250s-crf250l.html

Ταϊλάνδη είναι το CRF. (όχι ότι με χαλάει).

bleach
22/06/2015, 11:49
Η σκέψη είναι "ο γύρος της Ελλάδας από χώμα" με απ' όλα :D, αλλά για την ώρα μελετάω τις λεπτομέρειες.

Θα βάλω και άλλο ποστ, εξάλλου θα χρειαστώ και την βοήθεια σας και σε άλλα θέματα

Θες παρέα;; :cool:
Θα σου σπάσουν λίγο τα @@ οι ("συχνές") αλλαγές λαδιών αλλά είναι ωραίο concept!