PDA

View Full Version : Thessaloniki, GR to Bremen, DE, με επιστροφή .....



Ασωτος
19/08/2014, 16:50
Όπως το βλέπετε ...

Επαγγελματικό πρόβλημα, λύνεται στη Βρέμη, όπου και η ευρωπαϊκή αντιπροσωπεία.

Χρειάζεται να ''πεταχτώ'' στη Βρέμη, να μείνω στα γραφεία τους δύο με τρεις ώρες, και να επιστρέψω Θεσ/νίκη..

Εκτός από το γέρικο κουφάρι μου, θα έχω ένα μηχάνημα διαστάσεων περίπου 50x50x70 και βάρους 30 κιλών, που με λίγη προσπάθεια λύνεται σε δύο κομμάτια, συν φορητό συν καλωδιώσεις ...

Πρώτη λύση : Αεροπορικώς, μετάβαση και επιστροφή, παίζοντας στο τρίγωνο Βρέμη - Αμβούργο - Ντύσελντορφ, μπαίνοντας και σε τραίνα και σε ταξί

Δεύτερη λύση : Οδικώς, μπαίνω στο αυτοκίνητο και σταματάω στη Βρέμη - τελειώνω και ξανά πίσω ....

Τα προβλήματα που υπάρχουν :

Αεροπορικώς : θα φορτωθώ το υπέρβαρο, θα έχω το φόβο να χαθεί - καταστραφεί η βαλίτσα με το μηχάνημα

Οδικώς : Θα φάω δύο με τρεις μέρες από τη ζωή μου

Γενικά : Δεν μπορώ να κλείσω το μαγαζί πάνω από δύο μέρες, Δεν μπορώ να το στείλω με μεταφορική/κούριερ- θα μου πάρει τα ίδια και παραπάνω χρήματα συν ότι θα κάνει σχεδόν είκοσι μέρες να πάει και να έρθει. Πρέπει (θα ήθελα) να ήμουν ο ίδιος στην παραλαβή για να γίνει δοκιμή επί τόπου....


Υπάρχει καινούρια ταυτότητα, παλιό δίπλωμα, παλιά άδεια κυκλοφορίας, καινούρια πράσινη κάρτα ασφάλισης ...
Οδικώς, ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΩ από Σκόπια- Σερβία...

Επειδή έχω ζαλιστεί, ρίχτε καμιά ιδέα / γνώμη ....

taisteal
19/08/2014, 16:53
Να στο παω εγω οδικως;;;
Τον δρομο τον ξερω..
Τωρα ειδα οτι πρεπει να πας κι εσυ,οποτε παμε παρεα




:D

πυξιδας990
19/08/2014, 17:21
γιατι ρε φιλε δεν περνας απο σκοπια-σερβια?

Bob_o_mastoras
19/08/2014, 17:22
Αεροπλανο προτεινω.
Οδικως θα φας περισσοτερο απο 3 μερες. Υπολογιζοντας και το πλοιο για Ιταλια εφοσον δε θες να περασεις Βαλκανια.
Και θα σου βγει και ακριβοτερα.
Ασφαλισε τη μεταφορα του απο την αεροπορικη εταιρια αν φοβασαι τοσο μη χαθει.
Με τα χαρτια σου δεν υπαρχει θεμα.

Ασωτος
19/08/2014, 17:35
γιατι ρε φιλε δεν περνας απο σκοπια-σερβια?

Δεν έχω διαβατήριο καρδιά μου και δεν ξέρω τι παίζει με σύνορα/τελωνεία σε αυτές τις χώρες. Θα προτιμούσα Βουλγαρία-Ρουμανία-Ουγγαρία -Αυστρία-Γερμανία, λόγω ΕΕ.

taisteal
19/08/2014, 17:38
Δεν έχω διαβατήριο καρδιά μου και δεν ξέρω τι παίζει με σύνορα/τελωνεία σε αυτές τις χώρες. Θα προτιμούσα Βουλγαρία-Ρουμανία-Ουγγαρία -Αυστρία-Γερμανία, λόγω ΕΕ.


Δεν θελει διαβατηριο.και δεν σε ενοχλει κανενας.

Ασωτος
19/08/2014, 17:44
Αεροπλανο προτεινω.
Οδικως θα φας περισσοτερο απο 3 μερες. Υπολογιζοντας και το πλοιο για Ιταλια εφοσον δε θες να περασεις Βαλκανια.
Και θα σου βγει και ακριβοτερα.
Ασφαλισε τη μεταφορα του απο την αεροπορικη εταιρια αν φοβασαι τοσο μη χαθει.
Με τα χαρτια σου δεν υπαρχει θεμα.



Μάστορα αγαπημένε

Σε αυτή τη φάση παίζουν και χρήματα και χρόνος

Το μηχάνημα αυτό στοιχίζει σχεδόν 35 χιλιάρικα....

Αν χρειαστώ καινούριο, θα πρέπει να τα ακουμπήσω και να παραλάβω μετά από ένα μήνα ....

Δεν με παίρνει ...

Bob_o_mastoras
19/08/2014, 17:47
Πας αεροπορικως Αμβουργο, Αννοβερο, Ντυσελντορφ, Αμστερνταμ ή οπου αλλου κοντα βολευουν οι πτησεις και νοικιαζεις ενα αυτοκινητο για να πας Βρεμη. Ουτε ταλαιπωρια ουτε τιποτα. Το παιρνεις απο το αεροδρομιο, πας κανεις τη δουλεια σου, το γυρνας πισω στο αεροδρομιο και γυρνας Ελλαδα.
Κοιτα τιμες σε Europcar, sixt κλπ. Ειναι φθηνα.

Bob_o_mastoras
19/08/2014, 17:50
Μάστορα αγαπημένε

Σε αυτή τη φάση παίζουν και χρήματα και χρόνος

Το μηχάνημα αυτό στοιχίζει σχεδόν 35 χιλιάρικα....

Αν χρειαστώ καινούριο, θα πρέπει να τα ακουμπήσω και να παραλάβω μετά από ένα μήνα ....

Δεν με παίρνει ...

:eek: Ακριβο μηχανημα οντως!
Κοιτα με σοβαρες αεροπορικες εταιριες δεν παιζει θεμα και μπορεις να ασφαλισεις τις αποσκευες σου. Οσο να 'ναι βεβαια παιζει ενα ρισκο αλλα οχι μεγαλυτερο του να το πας οδικος μεσω ολης της Ευρωπης. Και ειδικα μεσω Βουλγαριας-Ρουμανιας.

Ασωτος
19/08/2014, 17:56
Είπα ότι δεν περνάω από Σκόπια Σερβία λόγω έλλειψης διαβατηρίου. Αν κάποιος/οι έχουν περάσει μόνο με ταυτότητα και πράσινη κάρτα ασφάλισης του αυτοκινήτου, το ξανασκέφτομαι ..
Το μηχάνημα έχει όλα τα χαρτιά του από τη Γερμανία στο όνομά μου ...

taisteal
19/08/2014, 17:58
Εχω περασει και με μοτο και με αυτοκινητο ι.χ. απο Σκοπια και Σερβια,γι'αυτο σου λεω οτι δεν χρειαζεται διαβατηριο.
Και ουτε στα συνορα θα σε ενοχλησουν.

balakia
20/08/2014, 06:52
Σκοπιά,Σερβία,κροτια,Σλοβενία,Αυστρία,Γερμανία και απο το Πάσσαου παίρνεις την 3 μέχρι ντυσσελντορφ,.
Η καλυτερη -κοντινότερη γρηγοροτερή διαδρομή,μονο ταυτότητα και πράσινη κάρτα .
Βινιετες χρειάζεται Σλοβενία και Αυστρία,οι υπόλοιποι είναι με διόδια στον δρόμο,πλην της Γερμανίας που είναι φρη για οχήματα κάτω απο 12t.

chr1s_86
20/08/2014, 08:15
Όπως γράφτηκε ήδη δεν χρειάζεται διαβατήριο. Να προτείνω και άλλη μια ασυνήθιστη λυση, σερί οδήγηση με δεύτερο έμπιστο άτομο για να μειωθεί ο χρόνος με το αυτοκίνητο...