PDA

View Full Version : μονο καρμπιρατερ σε xt600



nickargas
19/08/2014, 17:43
Οπως λεει και ο τιτλος επιτελους το εκανα... Εβαλα μια εισαγωγη 1εισοδο σε 2εξοδους και ενα μηχανικο dellorto phm 38mm... Τα αποτελεσματα θεαματικα και δεν τρωει και πολυ βενζινη... Παει σαν duke2... Τωρα θα φτιαξω αναρτησοφρενα γιατι το μπροστινο χορευει καρσιλαμα... Οριστε και το βιντεο... Xt600 2003 single carb first ride: http://youtu.be/3B8oBMBV7LY

Bob_o_mastoras
19/08/2014, 17:58
Σ'ωραιος! ;)
Για βαλε καμια φωτο απο την πατεντα να δουμε.

υ.γ. Ωραιο γκαραζ :p

Dbnn
19/08/2014, 20:03
Σου κάνει κοψίματα περίπου στην μέση ή με ξεγελάει το βίντεο???
Και η εισαγωγή είναι ακριβώς μετρημένη "Υ" σωστά?

Ωραία πατεντούλα!!

nickargas
19/08/2014, 20:20
Το γκαράζ/γυμναστήριο/αποθήκη είναι ότι πρέπει για εμάς τους χομπιστες... ήταν γνήσιο ανταλλακτικο από την Yamaha το οποίο έκοψα σε 3 σημεία και έφαγα σε cnc και κατέβασα στις διαστάσεις που ήθελα για να χωρέσει το καρμπιρατέρ χωρίς να επέμβω στο πλαίσιό... είναι όντως Υ και ναι μου κάνει κοψίματα γιατί μάλλον θέλει μεγαλύτερο ζιγκλερ γιατί όταν το ανοίγω τέρμα το γκάζι ενιωτε κάνει μπερδέματα...

Dbnn
19/08/2014, 20:50
Το γκαράζ/γυμναστήριο/αποθήκη είναι ότι πρέπει για εμάς τους χομπιστες... ήταν γνήσιο ανταλλακτικο από την Yamaha το οποίο έκοψα σε 3 σημεία και έφαγα σε cnc και κατέβασα στις διαστάσεις που ήθελα για να χωρέσει το καρμπιρατέρ χωρίς να επέμβω στο πλαίσιό... είναι όντως Υ και ναι μου κάνει κοψίματα γιατί μάλλον θέλει μεγαλύτερο ζιγκλερ γιατί όταν το ανοίγω τέρμα το γκάζι ενιωτε κάνει μπερδέματα...

Ζιγκλέρωσέ το 1 νούμερο παραπάνω. Δουλεύει σωστά όμως όπως το βλέπω. Πόσο να αυξηθεί η κατανάλωση άλλωστε? Για XT μιλάμε, το τρώει όλο το φαί της :tooth:

nickargas
19/08/2014, 21:09
Κοιτά αν βάλεις μόνο σύμφωνα με τις διαστάσεις του διπλού πρέπει να είναι 36.25 χιλ το καρμπιρατέρ... εγώ έβαλα ένα 38χιλ... ένα θα σου πω έκανα 50 χιλ και μίση μέρα ρύθμιζα το καρμπιρατέρ με δέκα ευρώ... τα ιδία τρώει περίπου...

Dbnn
19/08/2014, 22:03
Δεν γίνεται να κάψει λιγότερο αλλιώς δεν θα πηγαίνει.
Άλλο καύσιμο ζητάει ο κύλινδρος του 600, άλλο του 500, άλλο του 400 και πάει λέγοντας.
Το να κάψει περισσότερο ναι γίνεται. Λιγότερο όχι.
Ο δείκτης κατανάλωσης εξαρτάται απο το χέρι μας πόσο βαρύ είναι. Και το πόδι στα αυτοκίνητα ενίοτε.

Άρα έχεις βάλει 2χιλιοστά μεγαλύτερο καρμπυρατέρ ουσιαστικά απο το μαμά. Τότε μπορεί να μην θέλει άλλο ζιγκλέρ αλλά ρύθμισμα.
Και αν δεν είσαι γκουρού φίλε μου, δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά και 100 ευρώ να φας στην βενζίνη δεν πρόκειται να ρυθμίσεις ποτέ. Παθών.

nickargas
20/08/2014, 00:28
Δεν ξέρω τι παίζει... μίση μερα έφαγα σου λέω! Πάντως έχεις δίκιο αργότερα θα το πάω σε ένα μάστορα...

nickargas
02/01/2018, 14:52
μετα απο καποια θεματα αποφασισα να βγαλω το καρμπυρατερ και να το βαλω μεσα στην εισαγωγη!
https://imgur.com/a/dIxDa

σε λιγες μερες θα ανεβασω και βιντεο!