PDA

View Full Version : Προβλημα με usb stick



Bradipous
19/08/2014, 19:15
Εχω ενα στικακι και μολις παω να περασω κατι μου βγαζει μηνυμα οτι εχει προστασια εγγραφης. Περασα ενα αρχειο στο στικακι απο το pc μου και το εδωσα σε καποιον να το περασει στο δικο του pc. Μολις το πηρα πισω και πηγα να ξαναπερασω καποια αρχεια μου εβγαλε αυτο το μηνυμα.

Μεχρι στιγμης εχω προσπαθησει να το κανω φορματ, τζιφος...
να του αλλαξω τα δεδομενα της τιμης του απο το regedit, τζιφος...
να το αδειασω και να το μορφοποιησω απο το diskpart, τζιφος...
επισης δεν εχει κανενα κουμπι πανω του που να ενεργοποιει/απενεργοποιει κατι.

Καμια ιδεα γιατι εχει αρχισει να μου σπαει τα νευρα;

SHOOTER045
19/08/2014, 19:19
Στην πυρά με τις ξενέρωτες

roukos_x
19/08/2014, 19:23
πριν το ριξεις στην πυρα...θυμασαι μηπως, οταν το πηρες, ειχε κανεναν κωδικο επανω η συσκευασια του????
κανενα χαρτι??? η δισκακι???
μηπως το εκανε επιτηδες εκεινος που το ειχε για σπασιμο?????

Bradipous
19/08/2014, 19:24
Στην πυρά με τις ξενέρωτες

:moutza:

Bradipous
19/08/2014, 19:35
πριν το ριξεις στην πυρα...θυμασαι μηπως, οταν το πηρες, ειχε κανεναν κωδικο επανω η συσκευασια του????
κανενα χαρτι??? η δισκακι???
μηπως το εκανε επιτηδες εκεινος που το ειχε για σπασιμο?????

Δισκακι σιγουρα δεν ειχε αλλα και για χαρτι ειμαι 90% οτι δεν ειχε.
Δε νομιζω να το εκανε επιτηδες γιατι παλι σε αυτον θα εδινα αρχεια, ισως καταλαθος να εκανε κατι.

McGyver
19/08/2014, 19:35
Να υποθέσω πως τα permissions πάνω στο drive είναι ΟΚ;

Bradipous
19/08/2014, 19:42
Σε ποιο drive?
Τα permissions γιατι να μην οκ, το εχω κανα χρονο και δεν ειχε θεμα.

Bob_o_mastoras
19/08/2014, 19:50
Χτυπα το λιγο με δυναμη πανω στο τραπεζι και θα στρωσει!
Αν δε στρωσει εφαρμοσε περισσοτερη δυναμη.
:D

Billymuse
19/08/2014, 20:24
Μήπως ο φίλος σου έχει στο pc του το deep freeze?

wthanasis
19/08/2014, 21:04
Ένα παλιό φλασάκι που είχα, είχε ένα μικρό διακοπτάκι στα πλάγια για κλείδωμα. Τα καινούρια δεν έχουν αλλά λέω εγώ τώρα.

foogr01
19/08/2014, 21:15
Το ίδιο έχω πάθει με ένα Verbatim 8GB USB3... μάλιστα ο ίδιος το έβαλα σε ένα pc και μετά σε ένα άλλο και το έπαθε (την ίδια διαδικασία με ακριβώς τα ίδια μηχανήματα και το ίδιο και άλλα στικάκια την έχω κάνει πολλές φορές και παλαιότερα αλλά και μετά την ιστορία). Δοκίμασα διάφορα, που είπες κι εσύ συν λογισμικά, συν πρόγραμμα που η ίδια η Verbatim μου έστειλε αλλά τζίφος. Στο τέλος η εταιρία μου είπε να της το στείλω να μου στείλει άλλο (μόνο τα έξοδα δικά μου). Θα το έστελνα εξωτερικό. Ακόμα εδώ το έχω και το κοιτάζω (8 € έκανε)...

vaska
20/08/2014, 00:45
χαιρέτισέ το με συνοπτικές διαδικασίες καθώς και τα αρχεία που έχει μέσα!

Πάπαλα.

PetranGR
20/08/2014, 01:01
έχω σώσει έτσι στικάκι ...

Ξέρεις τι θέλει Live CD Linux ,βάρα BOOT από εκεί ,και ρίξε το μέσω command format :)

George_Sp
20/08/2014, 01:02
Αν δε δουλέψει και το gparted χαιρέτα το.

http://gparted.sourceforge.net/

Dbnn
20/08/2014, 02:51
Easeus data recovery ή gparted. Αλλιως hirens boot cd. Δες και τα permitions πρωτα. Το οτι ηταν ενταξει δεν σημαινει οτι εξακολουθουν να ειναι.

Bradipous
20/08/2014, 07:51
χαιρέτισέ το με συνοπτικές διαδικασίες καθώς και τα αρχεία που έχει μέσα!

Πάπαλα.

Ευτυχως μπορω να αντιγραψω αλλα οχι να διαγραψω ή να επεξεργαστω τα αρχεια που εχει μεσα, οποτε δεν εχασα κατι.

Αργοτερα θα προσπαθησω να το κανω με τους τροπους που μ λετε.
Θενξ γκαϊζ!

Arxagelos
20/08/2014, 20:33
με Low level format δοκίμασες?

vaska
21/08/2014, 02:31
Ευτυχως μπορω να αντιγραψω αλλα οχι να διαγραψω ή να επεξεργαστω τα αρχεια που εχει μεσα, οποτε δεν εχασα κατι.

Αργοτερα θα προσπαθησω να το κανω με τους τροπους που μ λετε.
Θενξ γκαϊζ!

Αν μπορείς έστω να αντιγράψεις είσαι όντως τυχερός μιας και το πρόβλημα βρωμάει bad blocks που σε απλά Ελληνικά σημαίνει αστοχία των μοντιουλ της μνήμης που έχει το στικάκι και δεν επανέρχεται με την χρήση κανενός software. Κάνε άμεσα την αντιγραφή γιατί πραγματικά δεν μπορείς να ξέρεις για πόσο θα είσαι ακόμα τυχερός και πότε θ' αποφασίσει ν' αποδημήσει εις κύριον το εν λόγω στικ.
Αφού αντιγράψεις καλού κακού τσεκάρισε και μία τ' αρχεία που θα πάρεις μήπως τελικά είναι κοράπτιντ και ουσιαστικά δεν έχεις πάρει τπτ.