PDA

View Full Version : Season 02 Episode 01 "The next bike"



foogr01
19/08/2014, 22:42
Μετά από 5 χρόνια ήρθε η ώρα για αλλαγή. Το θέμα είναι όμως τώρα, το γνωστό πλέον, ποια μηχανή θα είναι η επόμενη;
Έχω σκεφτεί 2-3 αλλά θέλω να δω τι θα προτείνετε εσείς με βάση τα παρακάτω.

Δρομολόγια:

Καθημερινά 30 χλμ επαρχιακό ορεινό στροφιλίκι συν κίνηση μέσα σε πόλη (μικρές αποστάσεις με πολλά σταμάτα ξεκίνα συνήθως και θα με βόλευε να είναι μανιτζέβελο).
Μια φορά το μήνα επαρχιακός κατά προτίμηση ή εθνική τουλάχιστον 160 χλμ.
Το καλοκαίρι πιο συχνές βόλτες και μελλοντικά ταξιδάκια (να 'μαστε καλά πρώτα) εντός και εκτός Ελλάδος.
Χώμα δεκτό και αρεστό (σε χαλαρή φάση βέβαια και όχι τίποτε hardcore) αλλά αν δε βρεθεί ικανό on-OFF θα μείνει εκτός σχεδίων πλέον.

Λιάσει, βρέξει, χιονίσει η μηχανή θα είναι μία και δεν θα υπάρχει άλλο μεταφορικό μέσο.

Χαρακτηριστικά που με ενδιαφέρουν:

Κατανάλωση.
Συντήρηση-service (ει δυνατόν να κάνω τα περισσότερα μόνος μου).
Να κάθεται άνετα ο πίσω.
Να φορτώνεται.
ABS (αν είναι δυνατόν)
>= 2 κύλινδροι
> 50 Hp.
Τα κυβικά τα αφήνω λίγο φλου, αλλά νομίζω δε χρειάζεται να είναι τέρας).
μοντέλο <= 10 χρόνων.
Να την κρατήσω 3 - 5 χρόνια και να πάρω μετά αυτή που θα "παντρευτώ".


Budget:
3500 € - 4000 € (προσπαθώ να αποφύγω το παραπάνω γιατί θα ζοριστώ, αλλά αν είναι να πάω πιο πάνω θα το κάνω μόνο και μόνο για να πάρω αυτό που σκέφτομαι ελπίζοντας ότι θα μπορέσω να αντεπεξέλθω οικονομικά στις υποχρεώσεις μου).

Το Δύσκολο της υπόθεσης:
Δε θέλω (με την καμία όμως)

V-Strom
Transalp
Africa (αυτή κολλάει παντού χαχαχα)
KTM (όχι για το κάθε τρίτη μάστορας, αλλά για άλλους λόγους που τους σκέφτηκα πολύ καλά)
BMW Boxer
BMW F650/700 GS
Versys (αυτό θα το συζητήσω λίγο στην τελική, αλλά δε με "εμπνέει")
Honda CB600F (ομοίως με το Versys)
και κάτι ακόμα που μου διαφεύγει τώρα :lol:


Όποιος έχει όρεξη και μπορεί να σκεφτεί κάτι που θα καλύψει τα παραπάνω το προτείνει. Αν ζητάω πολλά να αρχίσουμε να κόβουμε εκτός από τις μηχανές που δεν θέλω.

Σας ευχαριστώ!

MAIK72
19/08/2014, 22:47
Z750 :a014:

virus
19/08/2014, 22:50
καλα εχεις αποκλειση χοντα σουσουκι καβασακι κτμ μπεμπε. τι εμεινε; γιαμαχα μονο. εκτος και το πας σε φαση sym :D

akis_trevor
19/08/2014, 22:50
καποιο παλιοτερο τιγρη για να ειναι εντος μπατζετ;αν και χανεις στην ευελιξια.
επειδη αποκλειεις πολλα μηχανακια,και επισης δεν θες μονοκυλινδρο,μαλλον θα πας σε πιο παλια μοντελα οπου ομως εκει χανεις στις περισσοτερες περιπτωσεις το abs.
το βερσυς παντως νομιζω θα ηταν μια καλη επιλογη βαση χαρακτηριστικων.

MAIK72
19/08/2014, 23:01
:ninja:





TDM 900 :look:

peterTHErider
19/08/2014, 23:06
cbf600?

panavour
19/08/2014, 23:07
Μετά από 5 χρόνια ήρθε η ώρα για αλλαγή. Το θέμα είναι όμως τώρα, το γνωστό πλέον, ποια μηχανή θα είναι η επόμενη;
Έχω σκεφτεί 2-3 αλλά θέλω να δω τι θα προτείνετε εσείς με βάση τα παρακάτω.

Δρομολόγια:

Καθημερινά 30 χλμ επαρχιακό ορεινό στροφιλίκι συν κίνηση μέσα σε πόλη (μικρές αποστάσεις με πολλά σταμάτα ξεκίνα συνήθως και θα με βόλευε να είναι μανιτζέβελο).
Μια φορά το μήνα επαρχιακός κατά προτίμηση ή εθνική τουλάχιστον 160 χλμ.
Το καλοκαίρι πιο συχνές βόλτες και μελλοντικά ταξιδάκια (να 'μαστε καλά πρώτα) εντός και εκτός Ελλάδος.
Χώμα δεκτό και αρεστό (σε χαλαρή φάση βέβαια και όχι τίποτε hardcore) αλλά αν δε βρεθεί ικανό on-OFF θα μείνει εκτός σχεδίων πλέον.

Λιάσει, βρέξει, χιονίσει η μηχανή θα είναι μία και δεν θα υπάρχει άλλο μεταφορικό μέσο.

Χαρακτηριστικά που με ενδιαφέρουν:

Κατανάλωση.
Συντήρηση-service (ει δυνατόν να κάνω τα περισσότερα μόνος μου).
Να κάθεται άνετα ο πίσω.
Να φορτώνεται.
ABS (αν είναι δυνατόν)
>= 2 κύλινδροι
> 50 Hp.
Τα κυβικά τα αφήνω λίγο φλου, αλλά νομίζω δε χρειάζεται να είναι τέρας).
μοντέλο <= 10 χρόνων.
Να την κρατήσω 3 - 5 χρόνια και να πάρω μετά αυτή που θα "παντρευτώ".


Budget:
3500 € - 4000 € (προσπαθώ να αποφύγω το παραπάνω γιατί θα ζοριστώ, αλλά αν είναι να πάω πιο πάνω θα το κάνω μόνο και μόνο για να πάρω αυτό που σκέφτομαι ελπίζοντας ότι θα μπορέσω να αντεπεξέλθω οικονομικά στις υποχρεώσεις μου).

Το Δύσκολο της υπόθεσης:
Δε θέλω (με την καμία όμως)

V-Strom
Transalp
Africa (αυτή κολλάει παντού χαχαχα)
KTM (όχι για το κάθε τρίτη μάστορας, αλλά για άλλους λόγους που τους σκέφτηκα πολύ καλά)
BMW Boxer
BMW F650/700 GS
Versys (αυτό θα το συζητήσω λίγο στην τελική, αλλά δε με "εμπνέει")
Honda CB600F (ομοίως με το Versys)
και κάτι ακόμα που μου διαφεύγει τώρα :lol:


Όποιος έχει όρεξη και μπορεί να σκεφτεί κάτι που θα καλύψει τα παραπάνω το προτείνει. Αν ζητάω πολλά να αρχίσουμε να κόβουμε εκτός από τις μηχανές που δεν θέλω.

Σας ευχαριστώ!

HONDA NT700V DEAUVILLE

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5311576/

σαν αυτη την βρισκεις απο 3000-4500

tzimidis
19/08/2014, 23:21
HONDA NT700V DEAUVILLE

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5311576/

σαν αυτη την βρισκεις απο 3000-4500

voleyei i Deauville stin kinisi tis polis?

MAIK72
19/08/2014, 23:29
fz6

:a3: :a3:

Bob_o_mastoras
20/08/2014, 00:18
Οπως τα λες και με αυτα που εχεις αποκλεισει το χωμα το ξεχνας μαλλον.
Απο μενα μιας και δεν ειμαι φαν των τεσσαρων κυλινδρων:
tdm 900 για σιγουρα.
multistrada 620 ή shiver 750 για να χαλαει που και που να χεις κατι να ασχολεισαι. :p

foogr01
20/08/2014, 01:08
Θα το αφήσω να κυλίσει λίγο να δω τι άλλες προτάσεις θα πέσουνε και μετά θα σας πω τι σκέφτηκα εγώ.
Σας ευχαριστώ που εσείς πέσατε με τα μούτρα :beer:

Το TDM ενώ το είχα ψιλοαποκλείσει, αν βρεθεί ένα καθαρό νομίζω θα πληρούσε αρκετές προδιαγραφές. Δε ξέρω από κατανάλωση και service τι λέει. Τα ιταλικά ούτε κρύο ούτε ζέστη μου κάνουν (και τα φοβάμαι λίγο :ninja:). Γενικά μπαίνω σε μία φάση που όλα πρέπει να κυλάνε ομαλά ("πατάω μίζα και φεύγω χωρίς να με απασχολεί τίποτα" φάση, τουλάχιστον για τα επόμενα 2 - 3 χρόνια). Τα μηχανάκια που απέκλεισα εκτός από Versys και CBF, τα απέκλεισα αμετάκλητα και για καθένα έχω τους λόγους μου (δε χρειάζεται να μπαίνουμε σε αντιπαραθέσεις, αφού κάτι που δε μ' αρέσει π.χ εμένα αρέσει στον άλλον και το αντίθετο και είναι απόλυτα σεβαστό). Τα Versys και CBF κολλάνε στα παραπάνω χαρακτηριστικά, αλλά... είναι αυτό το κάτι ρε γμτ που σου λέιπει για να κολλήσεις πάνω σ' ένα μηχανάκι.... Θα είναι επιλογές του στυλ "δεν έχω πλέον άλλη επιλογή"...

Το DEAUVILLE τώρα το βλέπω κάθε μέρα από κοντά αλλά μου φαίνεται μπατάλικο. Το Ζ750 μου φαίνεται μακριά απ' όσα ζητάω. Σε φάση sym δε σκέφτομαι να το πάω :D
Για το fz6 το ντυμένο λέμε ( ; ) ναι, στα υπόψιν. Και, τέλος, από τίγρη δεν ξέρω πολλά, οπότε αν είναι να μου πείτε κάτι πιο συγκεκριμένο να τα δω λιγάκι.

Για να δούμε...
:a014:

PetranGR
20/08/2014, 01:11
μη τυχόν και πετάξει κανείς πέτρα τον έφαγα.

321927


στο car.gr

http://www.car.gr/classifieds/bikes/?fs=1&category=&make=270&variant=xj+f&price-from=&price-to=&registration-from=%3E2009&registration-to=&mileage-from=&mileage-to=&engine_power-from=&engine_power-to=&engine_size-from=&engine_size-to=&fuel_type=&exterior_color=&significant_damage=&gearbox_type=&kteo=&sort=&rg=&radius=&postcode=&modified=&hi=&st=&offer_type=sale


έχει και πολλά μπλιμπλίκια:

http://www.yamaha-motor.eu/uk/products/motorcycles/sport-touring/xj6-diversion-f.aspx?view=accessories#/

χαρακτιριστικά :
http://www.yamaha-motor.eu/uk/products/motorcycles/sport-touring/xj6-diversion-f.aspx?view=featurestechspecs

Manalishi
20/08/2014, 08:21
Χαρακτηριστικά που με ενδιαφέρουν:

- Κατανάλωση. = TDM 900 = 5-6λ/100χλμ
- Συντήρηση-service (ει δυνατόν να κάνω τα περισσότερα μόνος μου).= TDM 900, δεν σπάει δεν χαλάει
- Να κάθεται άνετα ο πίσω. = TDM 900, Varadero δεν είναι, αλλά είναι πολύ άνετο, εφάμιλλο το V-Strom
- Να φορτώνεται. = TDM 900
- ABS (αν είναι δυνατόν) = TDM 900. με προσοχή, διότο πολλά παρουσίασαν πρόβλημα.
- >= 2 κύλινδροι =TDM 900
- > 50 Hp. =TDM 900
- Τα κυβικά τα αφήνω λίγο φλου, αλλά νομίζω δε χρειάζεται να είναι τέρας). TDM 900, ροπή!
- μοντέλο <= 10 χρόνων. TDM 900
- Να την κρατήσω 3 - 5 χρόνια και να πάρω μετά αυτή που θα "παντρευτώ". TDM 900, προς το παρόν κρατάει ακόμα σε μεταπωλητική αξία, άρα πιθανόν να μπορέσεις να την ξεφορτωθείς ως ερωμένη και να πάς σε γάμου κοινωνία...:D

Βασικό αρνητικό, τουλάχιστον για το TDM 900 στην πόλη, είναι το ενδεχόμενο...κλοπης.....

paramedic
20/08/2014, 10:28
Είναι λίγο αντιφατικά τα "θέλω" σου και είναι δύσκολο να βρεθεί μηχανή εφόσον έχεις αποκλείσει και τα 600άρια που σίγουρα θα σου έκαναν δουλειά. Για CBF 600 είπαμε??? Αν και κοιτώντας την μηχανή που έχεις ήδη μάλλον έχεις οτι ιδανικότερο για αυτό που θέλεις και η ανανέωση δεν θα σου προσφέρει και πολλά.

nihristo
20/08/2014, 10:38
xtz tenere 660. 48 άλογα (βάλε μια εξατμισούλα) + είναι μονοκύλινδρο (ξεπέρασε το :P) Και εγώ για 2-κύλινδρο έλεγα αλλά δεν είναι άσχημος ο ένας κύλινδρος τελικά...Ίσως μετά από 1 ώρα στα 140 σταθερά να έχεις κανένα μούδιασμα. Άντε καλά χιλιόμετρα!

7Tolis
20/08/2014, 10:45
Γάιδαρος. Νομίζω βολεύει. Νταξ την είπα τη χαζομάρα μου. Το TDM με τη σειρά μου νομίζω είναι εντός των θέλω σου. Όσον αφορά τη κλοπη δυστυχώς δεν μπορείς να τα έχεις όλα.

theofilos888
20/08/2014, 13:22
Παρε cbf 600 και δεν θα χασεις. Ξερω στη μουρη ειναι λιγο ..... καπως. Αλλα το εχω 10 χρονια και δεν εχει κανει κιχ.

ΥΓ Εναλλακτικα παρε ενα cb 1300 ψεκαστο που τα κανει ολα και θα σου βγαλει και γουστα!!!! :evil:

o_gavros
20/08/2014, 15:31
ΥΓ Εναλλακτικα παρε ενα cb 1300 ψεκαστο που τα κανει ολα και θα σου βγαλει και γουστα!!!! :evil:

Ναι ναι ναι (μάριομπλακμαν σταηλ)

Bob_o_mastoras
20/08/2014, 15:55
Παρε αυτο το cb 1300 για να κανεις οικονομια και να αρχισεις να μαζευεις απο τωρα λεφτα για το γαμο. ;)
Πιστευω 3 ετια σου βγαζει ανετοτατα απροβληματιστα. (αλλα θα εχεις πολλα τελη και ασφαλειες)
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5154385/

edit: ακυρο! ειναι διαγραμμενη διαβασα :(

alex14
20/08/2014, 16:50
-FZ6
-Bandit 650

Vice
20/08/2014, 19:21
Fazer 600 s2

rider
20/08/2014, 19:48
+1 στον κουστουμάτο με το κράνος απο πάνω!
Κάνει τα πάντα κ συμφερει το fazerακι, εχει και ABS το S2. Και απο κινητήρα δεν παθαίνει τίποτα. Ένα μικροθεματάκι με το TPS αλλα στα περισσότερα εχει αντικατασταθει.

foogr01
22/08/2014, 01:43
Πολύ fazer-άκι πέφτει κι ενώ δε μου πολυταίριαζε στο όλο concept με βάζετε σε σκέψεις. Έχω οδηγήσει του 2003 μοντέλο χωρίς ABS. Είναι λίγο κουραστική η θέση οδήγησης στο πολύωρο ταξίδι. Και πες ότι εγώ την παλεύω. Ο συνεπιβάτης; Η "υποψία" σέλας που έχει για το δεύτερο δε βολεύει με τίποτα. Όλα αυτά για το 2003. Στο s2 έχει αλλάξει κάτι από τα παραπάνω; Ή απλά είμαι υπερβολικός και φτιάχνουν με άλλη σέλα π.χ.;

Για μονοκύλινδρο (tenere κλπ.) δε το συζητώ γιατί αν είναι έτσι κρατάω και αυτό που έχω τώρα. Και ναι, όπως και αναφέρθηκε, το μηχανάκι που έχω με εξυπηρετεί (10 άλογα ίσως αν είχε παραπάνω, αλλά μετά θα έψαχνα για άλλα 10 κοκ., you know the game χεχεχε). Αλλά... Είπαμε να κάνουμε μία αλλαγή μετά από 5 χρόνια συμβίωσης με κατιτίς παραπάνω σε δύναμη :)

Εγώ στο μυαλό μου είχα το Bandit το 650 (μένω στο μικρό αν και το μεγάλο το βρίσκει κανείς πλέον σε εξευτελιστικές τιμές * ). Σαν μειονεκτήματα του έβρισκα το βάρος του καθώς, τους 4 κυλίνδρους και τη συμπεριφορά του μέσα στην πόλη. Κατά τα άλλα και μου αρέσει και δύναμη έχει. :a18: alex14 ;) Δεν ξέρω πώς θα συγκριθούν μαζί του τα Versys και CBF600 που επίσης παίζουν πολύ και που δε μου αρέσουν και τόσο, αλλά αν υπερέχουν κάνουμε μία παραχώρηση βρε παιδί μου, εξάλλου προσωρινά είπαμε ;)

Το Diversion είναι κάτι καινούριο. Δεν το είχα ούτε έστω και ελάχιστα στη σκέψη μου... Ωραίο! Ίσως πιο σπορ απ' όσο θα έπρεπε για τη δουλειά που προορίζεται και ίσως να έχει και θέμα σέλας για τον συνεπιβάτη. Αν υπάρχουν γνώστες του συγκεκριμένου εργαλείου ας πούνε δυο λόγια...

Το CB 1300 τερατάκι (με την καλή έννοια) για μένα... * το ίδιο και για το Bandit 1250...

Ο γάιδαρος καλός 7Tolis αλλά άκουσα ότι θα ακριβύνει και το σανό... οπότε ας τον αφήσουμε καλύτερα :lol:

Και άφησα για το τέλος το TDM 900. Δε θα διαφωνήσω σε τίποτα με όσα γράφετε. Προσωπικά, το μηχανάκι δε μου αρέσει να το βλέπω (είπαμε εκεί θα κάνουμε και μία παραχώρηση αν χρειαστεί) και σίγουρα πρόκειται για εργαλείο. Αυτό που φοβάμαι όμως είναι ότι στα λεφτά που παίζω (αλλά και γενικότερα) δεν πρόκειται να βρω ένα αξιοπρεπέστατο μηχανάκι. Οι περισσότεροι τα ξεσκίζουν και με τρομάζει λίγο η αναζήτηση για το συγκεκριμένο. Αν βέβαια πάρω TDM τελικά θα αμαυρώσω τη φήμη των απανταχού TDMάκιδων :rotflmao: (συγχωράτε με όσοι είστε προβλεπόμενοι).

Αν ξεχνάω κάτι, κάποιον συγνώμη μιας και γράφω ενώ θα έπρεπε να κοιμάμαι...
Άντε να δούμε αν έχει ακόμα ψωμί το νήμα ή αν ψόφησε :a014:

Manalishi
22/08/2014, 09:08
Οτι θες για το TDM, ρώτας, και εαν θες να πας να δεις κανένα, πάμε και μαζί.

Και εγώ στην αναζήτηση είμαι , και δεν το πιστεύω οτι δεν βρίσκω αυτα που θέλω σε άλλα μηχανάκια εκτός του TDM ( άμα το ακούσει ο Sniper, θα με μπανάρει μεχρί να βγει το επόμενο μοντέλο TDM...:D )

- αξιοπιστία
- χαμηλή κατανάλωση
- φόρτωμα για ταξίδι
- ευέλικτο για τον όγκο του, ανεβαίνει πεζοδρόμια, καταπίνει λακούβες, πατάει χώμα όπως όλα τα υπόλοιπα street-o-ειδή..
- χαμηλό κόστος συντήρησης
- στριφτερό δεν το λές, αλλά ακολουθάς άλλους σε γρήγορους ρυθμούς με ανάλογα μηχανάκια ( εαν το παλεύεις λίγο..). Και το λεώ απο τις βόλτες που κάναμε απο εδώ μεσα, σιδερόκωλες και μη.

DrBig
22/08/2014, 09:36
Πολύ fazer-άκι πέφτει κι ενώ δε μου πολυταίριαζε στο όλο concept με βάζετε σε σκέψεις. Έχω οδηγήσει του 2003 μοντέλο χωρίς ABS. Είναι λίγο κουραστική η θέση οδήγησης στο πολύωρο ταξίδι. Και πες ότι εγώ την παλεύω. Ο συνεπιβάτης; Η "υποψία" σέλας που έχει για το δεύτερο δε βολεύει με τίποτα. Όλα αυτά για το 2003. Στο s2 έχει αλλάξει κάτι από τα παραπάνω; Ή απλά είμαι υπερβολικός και φτιάχνουν με άλλη σέλα π.χ.;

Για μονοκύλινδρο (tenere κλπ.) δε το συζητώ γιατί αν είναι έτσι κρατάω και αυτό που έχω τώρα. Και ναι, όπως και αναφέρθηκε, το μηχανάκι που έχω με εξυπηρετεί (10 άλογα ίσως αν είχε παραπάνω, αλλά μετά θα έψαχνα για άλλα 10 κοκ., you know the game χεχεχε). Αλλά... Είπαμε να κάνουμε μία αλλαγή μετά από 5 χρόνια συμβίωσης με κατιτίς παραπάνω σε δύναμη :)

Εγώ στο μυαλό μου είχα το Bandit το 650 (μένω στο μικρό αν και το μεγάλο το βρίσκει κανείς πλέον σε εξευτελιστικές τιμές * ). Σαν μειονεκτήματα του έβρισκα το βάρος του καθώς, τους 4 κυλίνδρους και τη συμπεριφορά του μέσα στην πόλη. Κατά τα άλλα και μου αρέσει και δύναμη έχει. :a18: alex14 ;) Δεν ξέρω πώς θα συγκριθούν μαζί του τα Versys και CBF600 που επίσης παίζουν πολύ και που δε μου αρέσουν και τόσο, αλλά αν υπερέχουν κάνουμε μία παραχώρηση βρε παιδί μου, εξάλλου προσωρινά είπαμε ;)

Το Diversion είναι κάτι καινούριο. Δεν το είχα ούτε έστω και ελάχιστα στη σκέψη μου... Ωραίο! Ίσως πιο σπορ απ' όσο θα έπρεπε για τη δουλειά που προορίζεται και ίσως να έχει και θέμα σέλας για τον συνεπιβάτη. Αν υπάρχουν γνώστες του συγκεκριμένου εργαλείου ας πούνε δυο λόγια...

Το CB 1300 τερατάκι (με την καλή έννοια) για μένα... * το ίδιο και για το Bandit 1250...

Ο γάιδαρος καλός 7Tolis αλλά άκουσα ότι θα ακριβύνει και το σανό... οπότε ας τον αφήσουμε καλύτερα :lol:

Και άφησα για το τέλος το TDM 900. Δε θα διαφωνήσω σε τίποτα με όσα γράφετε. Προσωπικά, το μηχανάκι δε μου αρέσει να το βλέπω (είπαμε εκεί θα κάνουμε και μία παραχώρηση αν χρειαστεί) και σίγουρα πρόκειται για εργαλείο. Αυτό που φοβάμαι όμως είναι ότι στα λεφτά που παίζω (αλλά και γενικότερα) δεν πρόκειται να βρω ένα αξιοπρεπέστατο μηχανάκι. Οι περισσότεροι τα ξεσκίζουν και με τρομάζει λίγο η αναζήτηση για το συγκεκριμένο. Αν βέβαια πάρω TDM τελικά θα αμαυρώσω τη φήμη των απανταχού TDMάκιδων :rotflmao: (συγχωράτε με όσοι είστε προβλεπόμενοι).

Αν ξεχνάω κάτι, κάποιον συγνώμη μιας και γράφω ενώ θα έπρεπε να κοιμάμαι...
Άντε να δούμε αν έχει ακόμα ψωμί το νήμα ή αν ψόφησε :a014:

Γιωργο...πολυ φοβαμαι οτι το μονο μηχανακι που κανει αυτα που θες, εχει abs και συνδοιαζει μεσαια κυβικα ανεση οικονομια φορτωμα και κ@υλιτσα ειναι το versys. Αν το παρεις και το βαρεθεις γρηγορα (που δεν νομιζω με δεδομενο οτι ειναι αεροπλανο συγκριτικα με το f650) το δινεις ευκολα. Χτυπα ενα φορ δε σεηκ οφ τζεηντζ και μαζεψε $ για το γαμηλιο...αλλιως κρατα αυτο που εχεις ;)

ΥΓ το τδμ δεν κανει πολλα παραπανω απο το βερσυς και εχει παραξενη θεση οδηγησης, οποτε μην το δεσεις κομπο αν δεν οδηγησεις κανενα.

giwrgos2012
22/08/2014, 10:00
Εχω το FAZER S2 600, αν σε νοιάζει η σπορ πλευρά παίρνεις αυτό, αλλά αφού νοιάζεσαι για το δεύτερο άτομο, τότε είσαι για το bandit 650, το δικό μου είναι στην σπορ πλευρά ενώ αυτό είναι στην τουριστική χωρίς εννοείται να μην μπορείς να κάνεις και τα αντίθετα. Οτι και να πάρεις καλορίζικο, αλλά αυτά τα 2 είναι από τα πιο άσπαστα που κυκλοφορούν και συντηρούνται μόνα τους πανεύκολα.

foogr01
22/08/2014, 10:36
Οτι θες για το TDM, ρώτας, και εαν θες να πας να δεις κανένα, πάμε και μαζί.

Και εγώ στην αναζήτηση είμαι , και δεν το πιστεύω οτι δεν βρίσκω αυτα που θέλω σε άλλα μηχανάκια εκτός του TDM ( άμα το ακούσει ο Sniper, θα με μπανάρει μεχρί να βγει το επόμενο μοντέλο TDM...:D )

- αξιοπιστία
- χαμηλή κατανάλωση
- φόρτωμα για ταξίδι
- ευέλικτο για τον όγκο του, ανεβαίνει πεζοδρόμια, καταπίνει λακούβες, πατάει χώμα όπως όλα τα υπόλοιπα street-o-ειδή..
- χαμηλό κόστος συντήρησης
- στριφτερό δεν το λές, αλλά ακολουθάς άλλους σε γρήγορους ρυθμούς με ανάλογα μηχανάκια ( εαν το παλεύεις λίγο..). Και το λεώ απο τις βόλτες που κάναμε απο εδώ μεσα, σιδερόκωλες και μη.

Ευχαριστώ πάρα πολύ! Δεν είμαι Αθήνα αλλά άμα καταλήξουμε εκεί και ανέβω θα σε "ενοχλήσω". :beer: Βρήκα εδώ κάτω ένα να πάω να το δω από κοντά και να κάτσω πάνω να δούμε για αρχή αν κουμπώνουμε μαζί. Στη yamaha μου είπανε ότι τέλος του χρόνου θα παρουσιάσουν το mt09 ντυμένο και μάλλον αυτό θα είναι το νέο TDM οπότε και να σε μπανάρει ο Sniper δε θα είναι για πολύ ;) Ανέβασε και ένα σχετικό νήμα ο DrBig.



Γιωργο...πολυ φοβαμαι οτι το μονο μηχανακι που κανει αυτα που θες, εχει abs και συνδοιαζει μεσαια κυβικα ανεση οικονομια φορτωμα και κ@υλιτσα ειναι το versys. Αν το παρεις και το βαρεθεις γρηγορα (που δεν νομιζω με δεδομενο οτι ειναι αεροπλανο συγκριτικα με το f650) το δινεις ευκολα. Χτυπα ενα φορ δε σεηκ οφ τζεηντζ και μαζεψε $ για το γαμηλιο...αλλιως κρατα αυτο που εχεις ;)

ΥΓ το τδμ δεν κανει πολλα παραπανω απο το βερσυς και εχει παραξενη θεση οδηγησης, οποτε μην το δεσεις κομπο αν δεν οδηγησεις κανενα.

Γεια σου Άγη!
Αυτό το "πολύ φοβάμαι" δε μ' άρεσε :lol: Σε σχέση με το 650GS όλα είναι αεροπλάνα, εδώ μου ρίχνουνε και τα παπιά :bawl:
Σοβαρά τώρα, όταν έψαχνα για μηχανή τέλη του 08 αρχές 09 κοίταξα και το Versys και κάτι δε μου ταίριαζε τότε... Θα το διερευνήσω ξανά μιας και ο Kawasakης εδώ έχει από αυτό και σε μεταχειρισμένο, το δίνει για δοκιμή και κάνει και ανταλλαγές, οπότε βολεύει κιόλας από μία άποψη.
Ξέρω ότι ζητάω πολλά και ξέρω ότι το 650GS τα κάνει όλα (μέτρια, αλλά τα κάνει), αλλά... βαρέθηκα (συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες...). Οπότε και διερευνώ τη δυνατότητα μιας αλλαγής, χωρίς ουσιαστική οικονομική επιβάρυνση από μέρους μου, ώστε να μπορώ να το αξιοποιώ για την καθημερινότητά μου και με δεδομένα όλα όσα ανέφερα στο αρχικό post, μιας και θα είναι για καμιά τριετία τουλάχιστον. Η άλλη λύση είναι να σκάσω άλλα τρία χιλιάρικα επιπλέον να βρω να πάρω "τη σύζυγο", αλλά πρώτον δεν έχω απόλυτη ιδέα ποια θα είναι και αν θα μπορέσω να την αποκτήσω με το συνολικό ποσό που θα μαζευτεί και δεύτερον, επειδή ποτέ δε ξέρεις, τα χρήματα αυτά είναι το backup για κάτι στραβό που μπορεί να τύχει. Δεν ξέρω αν κάνω λάθος με τα χαρακτηριστικά που θέτω, οπότε ελεύθερα με διορθώνετε...
:beer:

ΥΓ: χθες έφαγα καλά στην Αργυρούπολη :D Θα κατέβεις φέτος; (ή κατέβηκες και δε σε πήρα χαμπάρι; )


Εχω το FAZER S2 600, αν σε νοιάζει η σπορ πλευρά παίρνεις αυτό, αλλά αφού νοιάζεσαι για το δεύτερο άτομο, τότε είσαι για το bandit 650, το δικό μου είναι στην σπορ πλευρά ενώ αυτό είναι στην τουριστική χωρίς εννοείται να μην μπορείς να κάνεις και τα αντίθετα. Οτι και να πάρεις καλορίζικο, αλλά αυτά τα 2 είναι από τα πιο άσπαστα που κυκλοφορούν και συντηρούνται μόνα τους πανεύκολα.

Σ' ευχαριστώ πολύ :beer: Πρέπει να βρω ένα bandit να το οδηγήσω...

alex14
22/08/2014, 10:46
Γιωργο, ξεχωρισε 2-3 που ΣΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ , κανε test ride και τσιμπα οποιο σου κατσει πιο καλα.

:beer:

DrBig
22/08/2014, 13:07
Το 'λυπαμαι' το ειπα Γιωργο μονο και μονο γιατι το εχεις μισο-αποκλεισει στο εναρκτηριο ποστ. Αλλιως δεν εχει ουτε κανενα ελλατωμα και ειναι και μια χαρα μηχανη.

Για το ντυμενο FZ09 παντως συμφωνω και επαυξανω ;)

DrBig
22/08/2014, 13:15
ΥΓ: χθες έφαγα καλά στην Αργυρούπολη :D Θα κατέβεις φέτος; (ή κατέβηκες και δε σε πήρα χαμπάρι; )


Κατεβηκα με σκοπο να μεινω κανα μηνα αλλα κατι ετυχε και στην βδομαδα εφυγα :mad:
Ισως τα καταφερω για οκτωβρη μερικες μερες...θα ειδοποιησω οπως και να χει!

akis_trevor
22/08/2014, 13:29
για τον συνεπιβατη αν θες ανεση βαραντερο,δεν μπορεις να κοιτας μικρα μηχανακια..(το λεω στην υπερβολη του,καταλαβαινεις τι εννοω φανταζομαι).
το βερσυς το ειχε ο αδερφος μου,ειναι πραγματικα πολυ ευελικτο μηχανακι.αν δεν εδινα κι εγω βαση στον τουρισμο και δεν ειχα και το παπι,κατα 99% αυτο θα επαιρνα(2010 + με το αλλο φαναρι).
το μπαντιτ,οδηγησε το.θα χασεις πολυ σε ευελιξια.το ειχα κανει μια βολτα 5-10 χλμ και μου ειχε φανει πολυ μπαουλο.βεβαια γουστα ειναι αυτα και πως θα κουμπωσεις πανω σε ενα μηχανακι.
οπως ειπε και ο αλεξ,το καλυτερο ειναι να κανεις μια βολτα 2-3-4 μηχανακια που σαρεσουν και ετσι θα αποφασισεις.

MikeG
22/08/2014, 15:27
Το tdm δε σου ταιριαζει. Εχει θεση οδηγησης παρομοια με το στρωμα, βαρκα τα χερια μπροστα.
Ψαξου για 1100 ΓΣ εστω για μια βολτα. Ξερω ακυρο με οτι λενε ολοι αλλα για καβαλα το εν κινηση λιγο. Το αγοραζεις με τα μισα που λες και βαζεις και εξατμιση αναρτηση λαι μενουν και για βενζινες.
Απο Σεπτεμβρη καφε!

foogr01
22/08/2014, 22:51
@alex14, akis_trevor: Ευχαριστώ παιδιά !

@DrBig: Θα σε περιμένουμε τότε !!! Το ντυμένο mt09 θα είχε ενδιαφέρον αλλά θα είναι απαγορευτικό στην τιμή (εκτός αν μιλάμε για παντρειά που δε το κόβω...)

@MikeG: Καλά, μου παραβιάζεις όλα τα κριτήρια που έθεσα :lol: Στύψε λίγο το μυαλό σου :p Από BMW το μόνο που θα αγόραζα είναι το 800. Δε θέλω boxer, δε θέλω άξονες .&- Καφέ γιατί από Σεπτέμβρη ;;;;


Έκανα μια γύρα σήμερα και έκατσα στο Versys. Τις επόμενες μέρες έχει σειρά το TDM και μετά θα ψάξω για CBF και Bandit. Diversion και ER 6f, που μου ήρθε σφήνα στο μυαλό όσο ήμουν στην Kawasaki, δε βρήκα και ούτε θα βρω μάλλον εδώ κάτω. Το fazer-άκι, αν και s1, το έχω όποτε θέλω ξανά. Δε βλέπω να παίζει τίποτε άλλο, και σύμφωνα με τις απαντήσεις σας. Για να δούμε...
Αν ωστόσο σας έρθει τίποτε άλλο... hit me ;)

:beer:

CIRUS
22/08/2014, 23:33
Αν εξαιρέσεις το χώμα τα υπόλοιπα που θες τα κάνει το Diversion. Το έχω από τότε που βγήκε το 2009. Με καλή συντήρηση δεν έχει βγάλει το παραμικρό πρόβλημα και έχει κάνει έως τώρα 48000 χιλιόμετρα. Από ταξίδι Αθήνα Χαλκιδική τριβάλιτσο, καθημερινές βόλτες κτλ κτλ. Η σέλα που επισήμανες για τον συνεπιβάτη ναι θα μπορούσε να είναι λίγο πιο αφρώδης και ξεκούραστη αλλά μην φανταστείς κάτι το τρομερό. Εξάλου την γεμίζεις με 50 ευρουλάκια και γίνεται καναπές. Το TDM το έχει ο πατέρας μου και το έχω οδηγήσει πάρα πολλές φορές. Προσωπικά εκτός ότι δεν μου αρέσει η οδική του συμπεριφορά καιει αρκετά και επειδή έβαλες ότι σε ενδιαφέρει η κατανάλωση θα σου έλεγα να απομακρυνθείς από εκεί.

motomaniac
23/08/2014, 20:57
xr650

johnpan
23/08/2014, 21:51
Οδήγησε όσα περισσότερα μπορείς, και μετά θα ξέρεις, δε θα ρωτάς. Μεγάλο χάσιμο χρόνου και τσάμπα προβληματισμός αν συζητάμε για μηχανάκια που δεν έχεις οδηγήσει μερικά χιλιόμετρα. Θα με θυμηθείς, και θα λες "τσάμπα παιδευόμουν"... Been there..

foogr01
24/08/2014, 01:26
xr650

Πάλι μονοκύλινδρο είναι και δεν κερδίζω τίποτα πέραν του 21'' τροχού. Το ζήτημά μου είναι να "ξεφύγω" λίγο από τον έναν κύλινδρο και τα 40 κάτι άλογα τροχό. Αλλιώς μένω και σε αυτό που έχω, που πρωτοπερπάτησε μαζί μου και το ξέρω.


Οδήγησε όσα περισσότερα μπορείς, και μετά θα ξέρεις, δε θα ρωτάς. Μεγάλο χάσιμο χρόνου και τσάμπα προβληματισμός αν συζητάμε για μηχανάκια που δεν έχεις οδηγήσει μερικά χιλιόμετρα. Θα με θυμηθείς, και θα λες "τσάμπα παιδευόμουν"... Been there..

Έχεις δίκιο johnpan, αλλά δεν είναι πάντα τόσο εύκολο να βρεις όλα τα μηχανάκια που θέλεις ή σκέφτεσαι για να τα οδηγήσεις. Γι' αυτό και η αρχική συζήτηση ώστε να αποκλείσεις κάποια και να ψαχτείς πιο εντατικά ανάμεσα στα υπόλοιπα. Το καλύτερο θα ήταν να υπήρχε ελεύθερα η δυνατότητα να τα οδηγήσεις όλα, ώστε μετά να ξέρει κανείς...

amyroukai
24/08/2014, 09:22
Έχοντας λιώσει ένα bandit, μπορώ να σου πω ότι έχει περίεργη αίσθηση στην πρώτη επαφή, ψηλόβαρο και "δυσκίνητο". Μόλις το μάθεις σαν ιδιοτροπία, δεν έχει καμμία διαφορά από τα άλλα και κυνηγάς τα πάντα και τα κοάλα μέσα στην κίνηση. Έχει και δυνατότερο μοτέρ και καλύτερα φρένα από τα άλλα στην κατηγορία του, καίει την ίδια βενζίνη ή και λιγότερη από άλλα. Σε ύψη οδηγού πάνω από 180 δεν είναι το πιο άνετο όμως (ούτε και τα άλλα 600 στριτ εδώ που τα λέμε). Είχα/'εχω το αερο(ελαιό)ψυκτο 650, το υδρόψυκτο έχει πολύ καλύτερα φρένα αλλά και κάμποσα κιλά (20 αν θυμάμαι καλά) παραπάνω...

Θα σου πρότεινα να δεις και το Diversion γιατί έχει μεγάλη διαφορά σε βάρος σε σχέση με τα άλλα, διασκεδαστικό στήσιμο, ωραίο μοτέρ και τα φρένα του στις μετρήσεις δεν υστερούν αν και τα γκρίνιαζαν σε αίσθηση.

Προσωπικά το Versys δεν με βόλεψε, τα "πατινάρια" (α ρε Μάτζι) πέφτουν ακριβώς στις γάμπες μου εκεί που κατεβάζω τα πόδια και όλο κοπανούσα και η κάλυψη από αέρα δεν ήταν καλύτερη από τα στριτ.

Αν δεν φοβάσαι τα κυβικά, δες και το fazer 1000 το παλιό (ευλογώ τα γένια μου τώρα). Χωρίς πλάκα, σε ίδιες συνθήκες κίνησης καίει τα ίδια με τα 600άρια, έχεις την αβάντα του απίθανου γκαζιού, καλύτερες αναρτήσεις που ρυθμίζονται, ουδεμία διαφορά σε κιλά ή στην ευελιξία στην κίνηση, φρένα μιά κατηγορία επάνω, έχει ένα "τσάμπα" στην Κρήτη σε μπλε στο car.

foogr01
24/08/2014, 15:30
Έχοντας λιώσει ένα bandit, μπορώ να σου πω ότι έχει περίεργη αίσθηση στην πρώτη επαφή, ψηλόβαρο και "δυσκίνητο". Μόλις το μάθεις σαν ιδιοτροπία, δεν έχει καμμία διαφορά από τα άλλα και κυνηγάς τα πάντα και τα κοάλα μέσα στην κίνηση. Έχει και δυνατότερο μοτέρ και καλύτερα φρένα από τα άλλα στην κατηγορία του, καίει την ίδια βενζίνη ή και λιγότερη από άλλα. Σε ύψη οδηγού πάνω από 180 δεν είναι το πιο άνετο όμως (ούτε και τα άλλα 600 στριτ εδώ που τα λέμε). Είχα/'εχω το αερο(ελαιό)ψυκτο 650, το υδρόψυκτο έχει πολύ καλύτερα φρένα αλλά και κάμποσα κιλά (20 αν θυμάμαι καλά) παραπάνω...

Θα σου πρότεινα να δεις και το Diversion γιατί έχει μεγάλη διαφορά σε βάρος σε σχέση με τα άλλα, διασκεδαστικό στήσιμο, ωραίο μοτέρ και τα φρένα του στις μετρήσεις δεν υστερούν αν και τα γκρίνιαζαν σε αίσθηση.

Προσωπικά το Versys δεν με βόλεψε, τα "πατινάρια" (α ρε Μάτζι) πέφτουν ακριβώς στις γάμπες μου εκεί που κατεβάζω τα πόδια και όλο κοπανούσα και η κάλυψη από αέρα δεν ήταν καλύτερη από τα στριτ.

Αν δεν φοβάσαι τα κυβικά, δες και το fazer 1000 το παλιό (ευλογώ τα γένια μου τώρα). Χωρίς πλάκα, σε ίδιες συνθήκες κίνησης καίει τα ίδια με τα 600άρια, έχεις την αβάντα του απίθανου γκαζιού, καλύτερες αναρτήσεις που ρυθμίζονται, ουδεμία διαφορά σε κιλά ή στην ευελιξία στην κίνηση, φρένα μιά κατηγορία επάνω, έχει ένα "τσάμπα" στην Κρήτη σε μπλε στο car.

Το GSX650F είναι το ίδιο το bandit αλλά ντυμένο; Πήγα στην αντιπροσωπεία να κάτσω πάνω σε bandit και μου έδειξαν αυτό που είχαν πρόχειρο. Με το ύψος δεν έχουμε θέμα αφού είμαι στο 1,75. Ήταν βαρύ το άτιμο. Τώρα δεν το οδήγησα γιατί δεν είχαν να μου δώσουν ένα, οπότε είμαι ακόμα στο ψάξιμο. Ομοίως για το Diversion. Το Versys κι εμένα ψηλό μου φάνηκε αλλά πάρα πολύ ελαφρύ οπότε δεν το φοβήθηκα. Τα άλλα δυο είναι πιο κοντά βέβαια οπότε έρχεται μία ή άλλη.

Το fazer 1000 είναι ωραίο μηχανάκι, ασυζητητί. Εκτός από το μπλε είδα κι αυτήν την κούκλα (http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/5347097/), λίγο τσιμπημένη για τα δεδομένα μου βέβαια. Ίσως κάνω ένα τηλ. Ξέρεις αν έχει την ίδια θέση οδήγησης με το 600;

Αυτός ο Μάτζι λίγο έκατσε αλλά άφησε όνομα χαχαχαχα


Σ' ευχαριστώ πολύ :beer:

amyroukai
25/08/2014, 09:54
Το ψεκαστό fazer 1000; Κατανάλωση, φήμες (και πραγματικότητες) για πλαίσια που ραγίζουν κλπ, πηνία "εύθραυστα"... Από το πιο καινούριο "ζηλεύω" μόνο το μπροστινό του, σε όλα τα άλλα για το δικό μου γούστο και προτιμήσεις πάντα, υποδεέστερο.


Ναι το gsxf και το bandit είναι όμοια πλην πλαστικών και οργάνων (το facelift bandit έχει τα ίδια με το gsxf αν δεν απατώμαι).

foogr01
25/08/2014, 11:26
Το ψεκαστό fazer 1000; Κατανάλωση, φήμες (και πραγματικότητες) για πλαίσια που ραγίζουν κλπ, πηνία "εύθραυστα"... Από το πιο καινούριο "ζηλεύω" μόνο το μπροστινό του, σε όλα τα άλλα για το δικό μου γούστο και προτιμήσεις πάντα, υποδεέστερο.


Ναι το gsxf και το bandit είναι όμοια πλην πλαστικών και οργάνων (το facelift bandit έχει τα ίδια με το gsxf αν δεν απατώμαι).

Μερσί :beer:

foogr01
26/09/2014, 22:30
Update (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=135219&p=2511311&viewfull=1#post2511311)

:sad:
.


Και τώρα αναμονή...

MiltiadisK.D
27/09/2014, 06:53
Γιωργάρα καλημέρα!2καλοί μου φίλοι έχουν tdm 2009 αν θυμάμια καλά,μα abs,το 1 πουλιέται και σε καλή τιμή,έλα όποτε θέλεις να τα βολτάρεις ή στο φέρνω εγώ να πιούμε και καφεδάκι.By the way με 2 γαβαλέτα η θέση οδήγησης βελτιώνεται αρκετά στο tdm.Αν δεν έκανα χώμα θα το κοίταγα σοβαρά:winka:

MikeG
27/09/2014, 13:24
Πάμε για άλλα!!!

:beer: :beer:

foogr01
27/09/2014, 18:31
Γιωργάρα καλημέρα!2καλοί μου φίλοι έχουν tdm 2009 αν θυμάμια καλά,μα abs,το 1 πουλιέται και σε καλή τιμή,έλα όποτε θέλεις να τα βολτάρεις ή στο φέρνω εγώ να πιούμε και καφεδάκι.By the way με 2 γαβαλέτα η θέση οδήγησης βελτιώνεται αρκετά στο tdm.Αν δεν έκανα χώμα θα το κοίταγα σοβαρά:winka:


Είμαι ακόμα σε σκέψεις Μίλτο. Δε θα το τρενάρω για πολύ γιατί δε θα την παλέψω χωρίς μοτό. Αλλά κανα 2 βδομάδες καλό θα μου κάνει, να ξεκαθαρίσω λίγο την κατάσταση. Στείλε με π.μ. λεπτομέρειες (ειδικά την τιμή) ή κανα link στο car αν υπάρχει να το δω ωστόσο. Ευχαριστώ :beer:

DAYMAN
27/09/2014, 18:39
αν καταληξεις στο TDM ριξε μου ενα π.μ.

devil's animal
27/09/2014, 22:15
bmw f800gs, fazer 1000 το καρμπυρατερατο, tiger 955, kle500

MiltiadisK.D
28/09/2014, 10:26
Ρε Γιώργο αν σε πέρνει οικονομικά χτύπα το BMW F 800 GS καινούργιο να κλείσεις κιόλας.Οτι και να πάρεις θα χάσεις χρήματα αφου θα το ξαναπουλήσεις μέσα σε 2-3 χρόνια:D

foogr01
28/09/2014, 14:18
@ΗΛΙΑΣΚΤΜ: Ευχαριστώ !

@devil's: thx, τα 2 τελευταία δεν τα κοιτάω καν. Το bmw αλλά και το 1000άρι το fazer ωραία μηχανάκια !

@milvas: οικονομικά δε με παίρνει με τίποτα για καινούριο 800. Μεταχειρισμένο, αλλά και πάλι θα ζοριστώ. Βλέπουμε... (thx για το πμ :beer:).

MiltiadisK.D
29/09/2014, 13:48
@milvas: οικονομικά δε με παίρνει με τίποτα για καινούριο 800. Μεταχειρισμένο, αλλά και πάλι θα ζοριστώ. Βλέπουμε... (thx για το πμ :beer:).[/QUOTE]

Δε κάνει τίποτα φιλαράκι,και εγώ την ίδια φάση με εσένα περνάω με την διαφορά ότι το budget μου είναι 2000$ και βλέπω να μένω με το πουλί στο χέρι αν κατέβει έστω και 100$ ακόμα:plaf:;)

nikosmor
29/09/2014, 20:52
Γιώργο ενα πράγμα θα σου πω και άκουσε το ...γιατι σε βλέπω (με αυτα που διάβασα ) να καταλήγεις σε tdm ΜΗΝ το πάρεις χωρίς abs .....τα φρένα του είναι χάλια έτσι η αλλιώς, αλλα με το abs στρώνει λίγο η κατάσταση απο ολα αυτα που εχουν περάσει απο τα χέρια και ....τα πόδια μου .. είχε τα χειρότερα φρένα (χωρίς abs) κατά τα άλλα πιστευω απο οσο σε ξερω οτι θα σε εξυπηρετήσει περισσότερο απο όλα τα άλλα και το βασικότερο ... δεν σπάει καθόλου εύκολα και εχει και αρκετό γκαζάκι ( αμα θες παραπανω ελα να σου δανείζω το 14 αρι που εχω τωρα χα χα ) σε συνδυασμό με πολύ ωραίο στιλ . ΠΑΡΤΩ ΛΕΩ

Manalishi
29/09/2014, 23:12
Εε. Όχι.....ντροπη...όχι και χαλια τα φρενα του, να ξερουμε τι λεμε...

amyroukai
30/09/2014, 07:43
Γιώργο ενα πράγμα θα σου πω και άκουσε το ...γιατι σε βλέπω (με αυτα που διάβασα ) να καταλήγεις σε tdm ΜΗΝ το πάρεις χωρίς abs .....τα φρένα του είναι χάλια έτσι η αλλιώς, αλλα με το abs στρώνει λίγο η κατάσταση απο ολα αυτα που εχουν περάσει απο τα χέρια και ....τα πόδια μου .. είχε τα χειρότερα φρένα (χωρίς abs) κατά τα άλλα πιστευω απο οσο σε ξερω οτι θα σε εξυπηρετήσει περισσότερο απο όλα τα άλλα και το βασικότερο ... δεν σπάει καθόλου εύκολα και εχει και αρκετό γκαζάκι ( αμα θες παραπανω ελα να σου δανείζω το 14 αρι που εχω τωρα χα χα ) σε συνδυασμό με πολύ ωραίο στιλ . ΠΑΡΤΩ ΛΕΩ

Χάλια τα φρένα, του-ρο-ένα.
Κανει ωραίο σύνθημα, να το τραγουδας τα πρωινά για κέφι, μπορεί μα το πιστεψεις κιόλας. Πες καλύτερα οτι ο τιδιεμ δεν έχει ανάρτηση εμπρός και γι'αυτο δεν φρεναρει.

foogr01
30/09/2014, 22:35
Παίδες, χαλαρά. Το TDM δεν θα παίξει. Δε ταιριάζουμε.

Βάζω σε εφαρμογή το σχέδιο Β κι ας με πιάσει πανικός :panic:

Μια ζωή την έχουμε... :lipssealed:

theofilos888
01/10/2014, 08:53
Παίδες, χαλαρά. Το TDM δεν θα παίξει. Δε ταιριάζουμε.

Βάζω σε εφαρμογή το σχέδιο Β κι ας με πιάσει πανικός :panic:

Μια ζωή την έχουμε... :lipssealed:

Πήγαινε στην μπεμπε, παρε ενα καλό χρηματοδοτικό, διάλεξε και ένα μηχανάκι, που να σου αρέσει, και καλές βόλτες. Η ζωή είναι πολύ μικρή για τέτοια διλήμματα.

MiltiadisK.D
01/10/2014, 14:02
Άντε καλορίζικο το F 800 GS;):beer:,θέλω βόόόλτάάάά!!!!!!!!:lol:

est
01/10/2014, 14:58
Άντε καλορίζικο το F 800 GS;):beer:,θέλω βόόόλτάάάά!!!!!!!!:lol:
Αν είναι να φτάσει σε αυτό το ποσό, ε, ας περιμένει λίγο..βγάζει οσονούπω η Ducati το Scrambler.:evil:

foogr01
03/10/2014, 17:56
:D

Έχει 21'' μπροστινό και βάλαμε και καινούριο λαστιχάκι φίνο...

324114

324115

foogr01
03/10/2014, 17:59
Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθειά σας ! :beer:

Είμαι ξεπαραδιασμένος αλλά... :a12:






324116



:a15:

Bob_o_mastoras
03/10/2014, 18:00
:confused: Τι φαση;; Τσιμπισες εργαλειο τελικα;;;

edit: Ναι τσιμπισες! Καλοριζικο και καλοταξιδο και παντα ορθιος! :beer::beer: Πολυ ομορφο το ΤζιΕς αυτο. Το ειδα φετος απο κοντα και μου αρεσε παρα πολυ! Καλα χιλιομετρα!!!

7Tolis
03/10/2014, 18:05
Καλοτάξιδος και σε μέρη μακρινά.

foogr01
03/10/2014, 18:12
:confused: Τι φαση;; Τσιμπισες εργαλειο τελικα;;;

edit: Ναι τσιμπισες! Καλοριζικο και καλοταξιδο και παντα ορθιος! :beer::beer: Πολυ ομορφο το ΤζιΕς αυτο. Το ειδα φετος απο κοντα και μου αρεσε παρα πολυ! Καλα χιλιομετρα!!!

Πότε πρόλαβες να απαντήσεις βρε θηρίο ;;;

Σ' ευχαριστώ πολύ :beer: :beer: :beer: Πάντα όρθιος κι εσύ !!!

theofilos888
03/10/2014, 18:12
Καλοριζικο και καλοταξιδο.... να το χαρεις!!!!

foogr01
03/10/2014, 18:13
Καλοτάξιδος και σε μέρη μακρινά.


Καλοριζικο και καλοταξιδο.... να το χαρεις!!!!

Ευχαριστώωωω !!!


Καλά τα έλεγες theo ;) (πήρα μτχ βέβαια γιατί μέχρι εκεί έφτανα)

Bob_o_mastoras
03/10/2014, 18:20
Πότε πρόλαβες να απαντήσεις βρε θηρίο ;;;

Σ' ευχαριστώ πολύ :beer: :beer: :beer: Πάντα όρθιος κι εσύ !!!

Ετυχε και ημουν πανω στο search εκεινη την ωρα με το που ποσταρες. Και ειδα πρωτα το λαστιχο που ειχες βαλει μονο και λεω: τι φαση;; δεν εψαχνε για μοτορι;; Γι'αυτο και ρωτησα. Δεν προλαβα να δω το δευτερο ποστ. :lol:

Καλοριζικο και παλι! :beer:

kyo
03/10/2014, 18:33
καλοριζικο και καλοταξιδο :a2::a18:

spyrakos35
03/10/2014, 18:47
Παλι μπουρδελο πηρες ωρε;




























Καλοριζικο και καλοταξιδο αδερφε
:beer:

devil's animal
03/10/2014, 18:58
καλοριζικη και καλοταξιδη να ειναι η Βαυαρη πλανευτρα...
:beer::beer::beer:

MiltiadisK.D
03/10/2014, 19:20
Γιωργάρα καλοτάξιδο σου εύχομαι φίλε,πολλά και ασφαλή χλμ.και πάντα όρθιοι.Πιστεύω έκανες την καλύτερη επιλογή απόλες τις απόψεις;)Του γνωστού πήρες?
Θα πάω τράπεζα τη Δευτέρα μπάς και μου δώσει κάνα δάνειο κανείς:lol:

endopandou
03/10/2014, 19:24
Μεγειές καλόστριφτο :beer:

akis_trevor
03/10/2014, 19:25
τι ετσι;μια φωτο το λαστιχο και μια φωτο το αυτοκολλητο και τελειωσες νομιζεις;;;;;
αντε βγαλε καμια φωτο και δωσε μας!!!:D
καλοριζικο και καλοταξιδο...:beer:

antsoar
03/10/2014, 21:47
Κακοτάξιδο φίλε, πολύ ωραίο μηχανάκι πήρες. Να το χαρείς σε πολλά ασφαλή χιλιόμετρα :beer::beer::beer:

amyroukai
03/10/2014, 21:52
F800 στο ωραίο κίτρινο της πρώτης γενιάς....

Καλοτάξιδο φουγκρ, να το χαρείς.

foogr01
03/10/2014, 22:30
Σας ευχαριστώ όλους σας !!!

:beer: :ρακή: :τσίπουρο: :πορτοκαλάδα: ό,τι αρέσει στον καθένα :lol:

Θα βγάλουμε και φωτό, καλές όμως, γιατί αυτές απ' το κινητό τραβήχτηκαν και είναι χάλια.

Να είστε καλά όλοι !

Κι επειδή το ξέχασα πριν: Ευχαριστώ το MikeG για το προξενιό :a013:

MikeG
04/10/2014, 19:45
Σας ευχαριστώ όλους σας !!!

:beer: :ρακή: :τσίπουρο: :πορτοκαλάδα: ό,τι αρέσει στον καθένα :lol:

Θα βγάλουμε και φωτό, καλές όμως, γιατί αυτές απ' το κινητό τραβήχτηκαν και είναι χάλια.

Να είστε καλά όλοι !

Κι επειδή το ξέχασα πριν: Ευχαριστώ το MikeG για το προξενιό :a013:

:beer: :beer: :beer:

Καλά ταξίδια στα εξωτερικά!

foogr01
04/10/2014, 23:26
:beer: :beer: :beer:

Καλά ταξίδια στα εξωτερικά!

That's the spirit !

...και με καλή παρέα ;)

324190

Να είστε καλά όλοι, με πολλά και όρθια χιλιόμετρα :beer: :beer: :beer:

Bob_o_mastoras
04/10/2014, 23:44
Σιγουρα το πιο ομορφο GS που εχει βγει μεχρι τωρα! Απο κοντα κιολας δειχνει πολυ συμαζεμενο σε ογκο, ετοιμοπολεμο και σβελτο.
Ειναι μια απο τις μοτοσυκλετες που σκεφτομαι για να αγορασω εν καιρω.
Γραψε μας εντυπωσεις σε καποια φαση!
:)

MiltiadisK.D
05/10/2014, 00:44
Η μοτοσυκλετα ειναι πιο καλη απο καινουργια,μπράβο ρε γιωργο χαρηκα πιο πολυ αποτι να αγοραζα εγω μοτο,αυτη ηταν για σενα.
:beer:
:beer:

foogr01
05/10/2014, 22:33
:beer::beer::beer:

SHOOTER045
06/10/2014, 00:13
Καλορίζικο και καλοτάξιδο

dimzan
06/10/2014, 00:26
Καλοριζικο και καλες βολτες!

Δεν τα ψαχνω ποτε τα bmw μηχανακια περα απο το s1000rr αλλα απ οτι φαινεται στο gs800 εχουν φτιαξει πολυ αξιολογο μηχανακι!

Με το καλο να το χαρεις!

foogr01
06/10/2014, 15:14
Ευχαριστώ και πάλι παίδες ! :beer:

MiltiadisK.D
08/10/2014, 17:13
Κανονίστε καμιά βολτούλα με το Μιχάλη και πείτε μου νάρθω και εγώ,μην ρωτήσεις ΠΩΣ:D:winka: