PDA

View Full Version : Πειτε παρακαλω τη γνωμη σας



Cpt. Haddock
20/08/2014, 10:52
(ειδικα οι εν αλλοδαπη διαμενοντες)

Ειναι προτιμοτερο στο εξωτερικο να κρατησεις την ελληνικη πινακιδα ή να βαλεις της χωρας που διαμενεις (χωρα ΕΕ παντα); Ρωταω απο αποψη κλοπων, τα διαδικαστικα/γραφειοκρατικα δε με ενδιαφερουν.

Ευχαριστω :beer:

DrBig
20/08/2014, 11:00
(ειδικα οι εν αλλοδαπη διαμενοντες)

Ειναι προτιμοτερο στο εξωτερικο να κρατησεις την ελληνικη πινακιδα ή να βαλεις της χωρας που διαμενεις (χωρα ΕΕ παντα); Ρωταω απο αποψη κλοπων, τα διαδικαστικα/γραφειοκρατικα δε με ενδιαφερουν.

Ευχαριστω :beer:

Απο αποψη κλοπης δεν νομιζω να κανει καποια διαφορα, ετσι κι αλλιως ανταλλακτικα θα γινει.
Απο ολες τις αλλες αποψεις συμφερει η ελληνικη πινακιδα με ελληνικη ασφαλεια. Ειδικα στην αγγλια πχ που οι ασφαλειες ειναι ακριβες και οι καμερες πολλες.

bros400pgm
20/08/2014, 11:14
επιβεβαιωνω και εγω για Αγγλια που εχω ζησει. Δεν ειναι χωρα για να ασφαλιστεις :lol:
Βεβαια, ειχε (δεν ξερω εαν εχει) διαφορα "πακετα" ασφαλισης αλλα εχει και MOT (κτεο:D ) που δεν ειναι παιξε-γελασε. Θυμαμαι μπορουσες να κυκλοφορησεις νομιμα μηχανακι χωρις φωτα, αρκει να ηταν μερα :smokin:

Για ποια χωρα λες?

LOUKILOUK
20/08/2014, 11:36
Κάπταιν για Σκωτία, και Βρετάνια κατ επέκταση, η κλοπή είναι κλοπή...πινακίδα δεν κοιτάν...μιλάμε για μάστιγα όμως...η Αθήνα είναι πολύ πίσω σε σχέση με το Εδιμβούργο που μένω τώρα...φαντάσου Γλασκώβη...Δεν θα το πίστευα αν δεν το έβλεπα -ένοιωθα. ΜΟΝΟ με κλειστό γκαράζ μπορείς να νοιώθεις μια σχετική ασφάλεια...στα θετικά της βρετανικής πινακίδας είναι η βρετανική ασφάλεια που καλύπτει και κλοπή... κατά τα άλλα όπως τα λέει ο Άγις (εγώ έχω βρει πολύ φτηνή ασφάλεια αλλά ακομα δεν μου χρειάστηκε για τίποτε...)
Κανονικά και με τον νόμο εδώ ακόμα και αν κρατήσεις την πινακίδα για το εξάμηνο που είναι νομιμο πρέπει να την δηλώσεις στις αρχές μέσα στις πρώτες 2 εβδομάδες. Πρακτικά κανείς δεν θα ασχοληθεί αρκεί να μην γίνει στραβή...εγώ μόλις προχτές έβαλα τις βρετανικές πινακίδες στο αμάξι, μετά από 3 χρόνια...ΑΛΛΑ πολύ πακέτο φίλε το αμαξι... μηχανή ποιο ευκολα σίγουρα. Για ποια χώρα μιλάς? σιγουρα δεν είναι τα ίδια παντού...

υ.γ Με το ΚΤΕΟ τι σκέφτεσε, θα την πηγαίνεις Ελλάδα?

LOUKILOUK
20/08/2014, 11:44
επιβεβαιωνω και εγω για Αγγλια που εχω ζησει. Δεν ειναι χωρα για να ασφαλιστεις :lol:
Βεβαια, ειχε (δεν ξερω εαν εχει) διαφορα "πακετα" ασφαλισης αλλα εχει και MOT (κτεο:D ) που δεν ειναι παιξε-γελασε. Θυμαμαι μπορουσες να κυκλοφορησεις νομιμα μηχανακι χωρις φωτα, αρκει να ηταν μερα :smokin:

Για ποια χωρα λες?

Γενικά δίκιο έχεις αλλά τελικά είναι τόσο πολύπλοκα τα ασφαλιστικά τους πακέτα που οι συγκρίσεις είναι περίεργες...εγώ για φέιζερ 600 του 99μοντ και ως κάτοχος διπλώματος για 19 χρόνια πλήρώσα πέρσι 78 λίρες το χρόνο μετά από τρελό ψάξιμο...και φέτος 76...κανείς δεν με πιστευει όταν λέω το νούμερο εδώ αλλά έτσι είναι...Γενικά δαγκώνουν στο λαιμό, ειδικά την νεολαία...εγώ μιλάμε ρίχνω τον μέσω όρο ηλικίας των μοτοσυκλετιστών στην Σκωτία...:bawl::cry:

Cpt. Haddock
20/08/2014, 11:45
Μιλαω για Γαλλια. Τα γραφειοκρατικα/ασφαλιστικα θα τα βρω (εαν χρειαστουν αλλαγες οι πινακιδες θα το κανω), απλα αναρωτιεμαι με ποιες μπορει να κινδυνευει λιγοτερο μια μηχανη. Ακαδημαϊκη ερωτηση, αλλα να μαζευω γνωμες θελω και βλέπουμε.


[...].εγώ μιλάμε ρίχνω τον μέσω όρο ηλικίας των μοτοσυκλετιστών στην Σκωτία...:bawl::cry:

Λες να τον ριξω κι εγω; :lol:

LOUKILOUK
20/08/2014, 11:59
Μιλαω για Γαλλια. Τα γραφειοκρατικα/ασφαλιστικα θα τα βρω (εαν χρειαστουν αλλαγες οι πινακιδες θα το κανω), απλα αναρωτιεμαι με ποιες μπορει να κινδυνευει λιγοτερο μια μηχανη. Ακαδημαϊκη ερωτηση, αλλα να μαζευω γνωμες θελω και βλέπουμε.



Λες να τον ριξω κι εγω; :lol:

Τι να σου πω ρε καπετάνιε? στη Μασσαλία που "ξεμπάρκαρα" μια φορά με το "θηρίο" μου φάνηκε σαν τον Πειραιά...κάνγκουρες με σκούτερ, αλάνια με γυμνά και σσ, λίγα ονοφ και όλα θύμιζαν Μεσόγειο... Δεν κατέω πράμα παραπάνω και δεν ομιλώ... για ψύρισμα πάντως δεν μπορώ να δω κάποιο λόγο να κολώσουν στην πινακίδα...για βόλτες οι πιτσιρικάδες την ξηλώνουν, οι "επαγγελματίες" θα την κάνουν κομμάτια...νο προμπλεμ...

Στη Σκωτία θα τον έριχνες...για τα θελήματα θα σε είχανε...:bawl:

Bob_o_mastoras
20/08/2014, 13:04
Εξαρταται τη χωρα και τι σκοπευεις να κανεις/ποσο σκοπευεις να μεινεις. Στις περισσοτερες τα ασφαλιστρα και τα τελη κυκλοφοριας ειναι σαφως οικονομικοτερα απ'οτι Ελλαδα.
Στο θεμα κλοπης πιστευω ειναι προτιμοτερο να ειναι ντοπια η μηχανη.

skolix
22/08/2014, 12:29
(ειδικα οι εν αλλοδαπη διαμενοντες)

Ειναι προτιμοτερο στο εξωτερικο να κρατησεις την ελληνικη πινακιδα ή να βαλεις της χωρας που διαμενεις (χωρα ΕΕ παντα); Ρωταω απο αποψη κλοπων, τα διαδικαστικα/γραφειοκρατικα δε με ενδιαφερουν.

Ευχαριστω :beer:

Επειδή στην περιοχή που μένω (Pays de Gex) κυκλοφορουν πολλά οχήματα με αλλοδαπές πινακίδες (εκτος F δηλαδη) μπορώ να σου πώ με τα βεβαιότητας ότι δεν υπάρχει καμία διάκριση στις κλοπές (παρόλα αυτα η περιοχή δέν έχει πολλά κρούσματα).
Η διαφορά που έχω εισπράξει εγώ όσον αφορά το μηχανάκι μου, που είναι σε ελληνικές πινακίδες ακόμη, είναι στην ποσότητα των κλίσεων για παράνομο παρκάρισμα...

Nostradamus
22/08/2014, 17:40
Απο την στιγμη που "καθοριστηκε" η χώρα θεωρώ οτι τα υπολοιπα είναι πολύ σχετικά. σιγουρά τα "ξένα" νούμερα χτυπάνε κάπως αλλά νομίζω Για μια χώρα στην μέση της ευρώπης που την περνάνε συνεχώς οχήματα απο όλες τις υπόλοιπες χώρες Δεν κάνει τόση αισθηση.

Νομίζω πρέπει να παρείς απόφαση με το συνολικό κόστος σε Ελλάδα ή Γαλλία.

spyrakos35
22/08/2014, 17:58
Εχω την αισθηση οτι οπως εδω δεν ειναι νομιμο να εχεις αμαξι με ξενες πινακιδες για διαστημα ανω των εξι μηνων ετσι και εκει.....

Επιπλεον εχω την αισθηση οτι δεν μπορεις να ασφαλισεις ελληνικες πινακιδες σε γαλλικη εταιρεια....

Μπορω να σου βρω τηλ ασφαλιστη γαλλου εκει να τον ρωτησεις ο,τι θες για αμεσες και εκ των εσω απαντησεις.....

Lioulios
23/08/2014, 00:59
Κακά τα ψέματα ... Αν το όχημα έχει ξένες πινακίδες , είναι πιο ευάλωτο .

Πάνε για βούτα ... Βλέπουν το θέμα και αν έχουν κάποιο ενδιασμό ... 'Οταν δουν ξένη πινακίδα , τα πράγματα απολουστεύουν .


Πχ . Του αδελφού μου το αμάξι , αν είχε Κρητικές πινακίδες και όχι βορείου Ελλάδας , στο λιμάνι των Χανίων , δεν θα το άνοιγαν . Μόνο το δικό του άνοιξαν .

daz
23/08/2014, 08:48
Κακά τα ψέματα ... Αν το όχημα έχει ξένες πινακίδες , είναι πιο ευάλωτο .

Πάνε για βούτα ... Βλέπουν το θέμα και αν έχουν κάποιο ενδιασμό ... 'Οταν δουν ξένη πινακίδα , τα πράγματα απολουστεύουν .


Πχ . Του αδελφού μου το αμάξι , αν είχε Κρητικές πινακίδες και όχι βορείου Ελλάδας , στο λιμάνι των Χανίων , δεν θα το άνοιγαν . Μόνο το δικό του άνοιξαν .

Φοβούνται μη τους μπαλοθιάσουν οι Κρητικοί. :lol:

DrEvil
23/08/2014, 20:43
Εκτελωνιζεις και κανεις και αλλαγη μονιμης κατοικιας (υποθετω οτι το πας για μονιμα).
Ετσι θα το εκτελωνισεις ατελως (κατι σαν τις κοκκινες πινακιδες των επαναπατριζομενων. Εδω -Κυπρο- δεν μπορεις να πουλησεις για 5 χρονια, εκτος και παρεις την αδεια απο τον Τελωνη).
Το συντομοτερο που θα αλλαξεις πινακιδες, το βολικοτερο.
Εκτος αν πας σε χωρα οπου η ασφαλιση ειναι ακρως ασυμφορη (στην Κυπρο η φθηνοτερη που βρηκα ηταν στα 300€).
Οποτε εκτελωνιζεις, αλλα δεν το εγγραφεις και συνεχιζεις με πρασινη καρτα απο Ελλαδα. (Αυτο θα ειχα κανει, αν ειχα την στερνη πρωτα)
Εχεις ενα θεματακι, καθως εχεις υπερβει το 6μηνο, μα παιζουν και παρατασεις.
Βρηκα Ελληνα εδω που εχει ενα ΧΤ 4 χρονια, σε παραταση τα 3,5.

Σε οτι αφορα την ασφαλεια του οχηματος απο κλοπη, λογω ξενης πινακιδας, δεν εχω αποψη.
Μαλλον θα προτιμουσα να εχω ντοπια.

LOUKILOUK
25/08/2014, 12:44
Νομίζω ότι τα πράγματα είναι πολύ συγκεκριμένα ως προς το κόστος, τα έξοδα και τις διαδικασίες σε κάθε χώρα, οπότε μόνο κάποιος "Γάλλος" θα μπορούσε να μας πει ίσως κάτι παραπάνω...αλλά εφόσον δεν σε ενδιαφέρουν όπως λες ούτε αυτός είναι απαραίτητος... Για το θέμα σου με κλοπές και πιθανή αντιμετώπιση πάλι όλα είναι σχετικά...και το ξέρεις...
Ίσως όμως τελικά να συνδυάζονται τα θεματάκια μιας και αν βγάλεις Γαλλικές πινακίδες ίσως η ασφάλεια να είναι και κλοπής....;)
Έχεις κάνει καμιά έρευνα πριν ή τώρα ξεκινάς? είσαι ήδη Γαλλία? αν όχι πότε θα πάς?
Μας έσκασες καπετάνιο...με το τσιγκέλι...:lol:

Cpt. Haddock
07/09/2014, 21:00
Βρέθηκε σπιτι με πάρκινγκ οποτε το άμεσο πρόβλημα διευθετήθηκε

Περισσότερα σε λίγες μέρες :beer:

Ευχαριστω :beer:

nicksior
07/09/2014, 21:49
Κρίμα που φεύγεις.

Αλλά σωστό για σένα!

Μακάρι να μπορούσαμε να εξάγουμε τους παπάρες.

Κρίμα γαμώτο..

Χωρις να σε γνωρίζω προσωπικά.

Να είσαι καλά!

trelf
08/09/2014, 10:42
Και αν χτυπα ξυλο γινει η στραβη.....που θα βγαλουν ακρη οι ασφαλιστικες μεταξυ τους;;; η γνωμη μου ειναι να ασφαλιστεις στην ιδια χωρα!

cityfly
08/09/2014, 14:17
Γαλλία λόγω οδικής γειτνίασης με άλλες ευρωπαϊκές χώρες δεν έχεις κανένα πρόβλημα με το 6 μηνο, κανένας δεν πρόκειται να σε σταματήσει για να σε ρωτήσει πότε μπήκες πότε βγήκες.
το κριτήριο είναι το οικονομικό, ό,τι από τα δύο βγαίνει φθηνότερο το κάνεις.
Σε πια πόλη πας;

Julius
08/09/2014, 14:29
Μιλαω για Γαλλια. Τα γραφειοκρατικα/ασφαλιστικα θα τα βρω (εαν χρειαστουν αλλαγες οι πινακιδες θα το κανω), απλα αναρωτιεμαι με ποιες μπορει να κινδυνευει λιγοτερο μια μηχανη. Ακαδημαϊκη ερωτηση, αλλα να μαζευω γνωμες θελω και βλέπουμε.



Λες να τον ριξω κι εγω; :lol:

Η αδελφή μου με τον Γαμπρό μου είναι 2 χρόνια τώρα Γαλλία Παρίσι.

Έχουν επιλέξει να μείνουν με τις Ελληνικές πινακίδες (σε αυτοκίνητο) λόγο κόστους.
Εάν θέλεις περίπτερες πληροφορίες πές μου να ρωτήσω.

Cpt. Haddock
08/09/2014, 19:46
Βρετανη, κοντά στη Rennes. Θενκς γκαις :beer:

Τζουλς θα μιλήσουμε

spyrakos35
08/09/2014, 20:12
Βρετανη, κοντά στη Rennes. Θενκς γκαις :beer:

Τζουλς θα μιλήσουμε

έχω συγγενείς εκεί κοντα.... ;)

δεν έχουν και διόδια.... :beer:

LOUKILOUK
08/09/2014, 21:13
Η αδελφή μου με τον Γαμπρό μου είναι 2 χρόνια τώρα Γαλλία Παρίσι.

Έχουν επιλέξει να μείνουν με τις Ελληνικές πινακίδες (σε αυτοκίνητο) λόγο κόστους.
Εάν θέλεις περίπτερες πληροφορίες πές μου να ρωτήσω.

Γιώργο όλα γινονται αλλά νόμιμος δεν είσαι μετά το 6άμηνο...(τα έκανα και ξέρω...) αν μετα έχεις και κτέο το πράγμα μπλέκει και άλλο, και φυσικά μακριά από "στραβές" και κακούς γειτόνους...

Julius
09/09/2014, 10:03
Γιώργο όλα γινονται αλλά νόμιμος δεν είσαι μετά το 6άμηνο...(τα έκανα και ξέρω...) αν μετα έχεις και κτέο το πράγμα μπλέκει και άλλο, και φυσικά μακριά από "στραβές" και κακούς γειτόνους...

Γεια σου Γιωργάρα :-)


Δεν παίζει να είναι παράνομα 1000%, ο Γαμπρός μου είναι ο ποιο χέστης άνθρωπος στον κόσμο σε τέτοια θέματα.

LOUKILOUK
09/09/2014, 14:35
Γεια σου Γιωργάρα :-)


Δεν παίζει να είναι παράνομα 1000%, ο Γαμπρός μου είναι ο ποιο χέστης άνθρωπος στον κόσμο σε τέτοια θέματα.

Πές του, του "χέστη", να το ξανατσεκάρει γιατί νομίζω ότι ο συγκεκριμένος νόμος είναι παντού στην ευρωπαική ένωση ο ίδιος...6 μήνες νόμιμα αλλά μετά πρέπει να βγει από την χώρα για άλλους 6...Φυσικά κανείς δεν ενδιαφέρετε και μόνο αν κάτσει στραβή θέλει προσοχή...
Το τυπικά σωστό μάλιστα είναι να δηλώσεις το όχημα σου στις αρχές όταν κατοικήσεις στην χώρα μέσα σε εύλογο χρονικό διάστημα(2 εβδομάδες περίπου...) έτσι ώστε σε περιπτώσεις παραβάσεων να σε βρίσκουν...φυσικά αν το κάνεις αυτό, στο εξάμηνο ή πας ταξιδάκι εξωτερικά ή αλλάζεις πινακίδες...
Αν πάλι δεν το δηλώσεις και παραμείνεις 3χρόνια ας πούμε, έρχετε η στιγμή του ελληνικού ΚΤΕΟ...οπότε ή κάνεις το ταξιδάκι ή αλλάζεις πινακίδα...ή δεν περνάς ΚΤΕΟ και παρακαλάς να μην μπλέξεις...
Σκατόκατάσταση γενικά...
Καπετάνιο η "γαλατία"-Βρετάνη είναι σούπερ...κρασί και φαγητό τοπ, κρύος ο ωκεανός αλλά ωραίο κλίμα...Καλά να περνάς:beer::wave2:

cityfly
10/09/2014, 13:03
σε ωραίο μέρος πάς :)
καλή αρχή :beer:

τώρα για το θέμα του 6μηνου. Από όσο γνωρίζω το όλο θέμα έχει να κάνει με τη χρήση του δρόμου (σαν να λέμε τέλη κυκλοφορίας). Δεν επιτρέπεται να έχεις το όχημα πάνω από έξι μήνες το χρόνο σε δημόσιο δρόμο. Το ερώτημα είναι πώς μετράται αυτό; Αν έχεις τη μηχανή στο ιδιωτικό σου πάρκιν αυτό δεν είναι δημόσιος δρόμος. Όσοι ζουν κοντά σε σύνορα και εργάζονται σε γειτονικές χώρες (πχ γερμανία σε λουξεμβουργο ή γαλλία σε βέλγιο ή βέλγιο σε λουξεμβούργο κλπ) κοινούνται σχεδόν καθημερινά και μοιράζουν τα ετήσια χιλιόμετρα τους σε δύο χώρες ή και παραπάνω. Το έξι μήνες (όπως εγώ το έχω αντιληφθεί) είναι αθροιστικό. Τώρα στο νησί επειδή αναγκαστικά θα φύγεις και θα έρθεις με πλοίο μπορείς να έχεις πρόβλημα γιατί απλούστατα θα σου πουν μπήκες τότε και δεν έχεις βγει άρα αναγκαστικά είσαι εδώ πάνω από 6 μήνες. Ενώ στις άλλες χώρες κανείς δεν μπορεί να αποδείξει ότι είσαι συνέχεια στην ίδια χώρα και συνεπώς δεν ασχολούνται.

LOUKILOUK
10/09/2014, 20:10
σε ωραίο μέρος πάς :)
καλή αρχή :beer:

τώρα για το θέμα του 6μηνου. Από όσο γνωρίζω το όλο θέμα έχει να κάνει με τη χρήση του δρόμου (σαν να λέμε τέλη κυκλοφορίας). Δεν επιτρέπεται να έχεις το όχημα πάνω από έξι μήνες το χρόνο σε δημόσιο δρόμο. Το ερώτημα είναι πώς μετράται αυτό; Αν έχεις τη μηχανή στο ιδιωτικό σου πάρκιν αυτό δεν είναι δημόσιος δρόμος. Όσοι ζουν κοντά σε σύνορα και εργάζονται σε γειτονικές χώρες (πχ γερμανία σε λουξεμβουργο ή γαλλία σε βέλγιο ή βέλγιο σε λουξεμβούργο κλπ) κοινούνται σχεδόν καθημερινά και μοιράζουν τα ετήσια χιλιόμετρα τους σε δύο χώρες ή και παραπάνω. Το έξι μήνες (όπως εγώ το έχω αντιληφθεί) είναι αθροιστικό. Τώρα στο νησί επειδή αναγκαστικά θα φύγεις και θα έρθεις με πλοίο μπορείς να έχεις πρόβλημα γιατί απλούστατα θα σου πουν μπήκες τότε και δεν έχεις βγει άρα αναγκαστικά είσαι εδώ πάνω από 6 μήνες. Ενώ στις άλλες χώρες κανείς δεν μπορεί να αποδείξει ότι είσαι συνέχεια στην ίδια χώρα και συνεπώς δεν ασχολούνται.

Μάνο σώστα τα λες και καταλήγεις στο συμπέρασμα "συνεπώς δεν ασχολούνται"...Αυτό δεν σημαίνει ότι είσαι νόμιμος...απλά κάπου ο νόμος μπάζει και το εκμεταλευόμαστε όσο μας παίρνει...ΑΛΛΑ η Ελλάδα και η Γαλλία δεν συνορευουν ούτε και έχουν κοντινά σύνορα... κάποια στιγμή το "ελληνικό" 'οχημα θα χρειαστεί ΚΤΕΟ... σε περίπτωση εμπλοκής σε διαπιστωμένη παράβαση ή ατύχημα τα πράγματα ίσως περιπλακούν... και γενικά δεν είναι μια safe κατάσταση που σε κάνει να κυκλοφορείς χωρίς δευτερες σκέψεις... Αν κάποιος το επιλέξει να το κάνει απλά καλό είναι να γνωρίζει ΚΑΙ το γράμμα του νόμου ωστε να ξέρει και πως θα συμπεριφερθεί/απαντήσει αν του κάτσει "στραβή"...

υ.γ.1 Είναι όπως με τις εκλογές που όπως λέει ο Τζιμάκος μπαίνεις στο παραβάν και κάθεσε με τις ώρες...κανείς δεν σε κουνάει...αναποφάσιστος...διαβάζεις και τον Ριζοσπάστη του '45...Νομικό κενό...;):wave2:

υ.γ.2 Που βρίσκεσε τώρα ρε Μάνο? μήπως να κανονίσουμε κανά σουαρέ στη Βρετάνη να μοιράσουμε την απόσταση να δούμε και τον Καπ10?;):beer:

miscelano
10/09/2014, 21:31
εμενα 8 χρονια στη κατανια της σικελιας...σ αυτα τα χρονια ειχα 2 xt και μετα πηρα μια αφρικα γιατι δεν τη παλευα στα ταξιδια...ολα τα μηχανακια με ελληνικες πινακιδες γιατι οι ιταλοι δεν ξεραν τι ζητουσαν στην ασφαλεια...οποτε με σταματησαν οι μπατσοι ποτε δεν μου ζητησαν να τους δειξω αυτα που λετε για 6μηνα και τετοια...μπορει να ετυχε ομως...
υγ. σε οσα ταξιδια εκανα σε ισπανια, γαλλια ιταλια ποτε δεν μου ζητησαν κατι περισσοτερο απο αδεια, διπλωμα ασφαλεια....

LOUKILOUK
11/09/2014, 12:37
εμενα 8 χρονια στη κατανια της σικελιας...σ αυτα τα χρονια ειχα 2 xt και μετα πηρα μια αφρικα γιατι δεν τη παλευα στα ταξιδια...ολα τα μηχανακια με ελληνικες πινακιδες γιατι οι ιταλοι δεν ξεραν τι ζητουσαν στην ασφαλεια...οποτε με σταματησαν οι μπατσοι ποτε δεν μου ζητησαν να τους δειξω αυτα που λετε για 6μηνα και τετοια...μπορει να ετυχε ομως...
υγ. σε οσα ταξιδια εκανα σε ισπανια, γαλλια ιταλια ποτε δεν μου ζητησαν κατι περισσοτερο απο αδεια, διπλωμα ασφαλεια....

Λέμε ακριβώς το ίδιο...δεν το ψάχνουν γενικά... αυτό ΔΕΝ σημαίνει ότι είσαι νόμιμος...και μένα με είχαν σταματήσει και τα λέγαμε για διακοπές στην Ελλάδα και σαχλαμαρίτσα...αν είχα εμπλακεί σε κανά τροχαίο δεν ξέρω αν ήταν το ίδιο...Ο καθένας αναλαμβάνει τις ευθύνες και το ρίσκο για όσο γουστάρει ...
τα ταξίδια τι σχέση έχουν? μιλάμε για μόνιμο κάτοικο εξωτερικού...
Επίσης με το αυτοκινητο που είναι και τεκμήριο διαβίωσης έχεις και λιγότερα βάσανα με την ελληνική εφορία αν δεν το έχεις έξω με ελληνικές πινακίδες...
Στην τελική κάθε περίπτωση είναι διαφορετική λόγω χώρας, οχήματος, εποχής, προσωπικών χαρακτηριστικών κτλ...και ο καθένας κρίνει αι αποφασίζει με βάση τις δικές του προτερεότητες και ανάγκες...
Νομίζω το εξαντλήσαμε και ο καπετάνιος έτσι και αλλιώς άλλο ρώτησε.
:wave2: