PDA

View Full Version : Ασυνεπής ενοικιαστής... τι κάνουμε?



stam2
20/08/2014, 11:20
Έχουμε ανανεώσει συμβόλαιο με τον ενοικιαστή, όμως κατόπιν αυτού μας πήγε 6 μήνες πίσω στα ενοίκια, τουτ' έστιν έχει να πληρώσει από τον Φλεβάρη και φεύγει και ο Αύγουστος... Κάποιοι άνθρωποι αντιλαμβανονται την καλοσύνη ως αδυναμία ή χαζομάρα...
Πρωτίστως θέλω να πάρω τα λεφτά και όχι να τον διώξω. Αν αυτό συνοδευτεί όμως και με το να φύγει δεν με πειράζει πια. Για πείτε τί κάνω...?
θέλει δικηγόρο το θέμα ή μπορώ να το χειριστώ μόνος μου....?

MG-KTiNoS
20/08/2014, 11:23
Αν δεν είσαι τραμπούκος
τότε φρόντισε να φύγει το συντομότερο.
ΜΕΤΑ κάνε ότι θες για τα λεφτά.
(αν δεν έχει τίποτα όμως δεν θα τα πάρεις)

stam2
20/08/2014, 11:36
Αν δεν είσαι τραμπούκος
τότε φρόντισε να φύγει το συντομότερο.
ΜΕΤΑ κάνε ότι θες για τα λεφτά.
(αν δεν έχει τίποτα όμως δεν θα τα πάρεις)
σπάστα και ξαναρίξτα....

τραμπούκος δεν είμαι, τα λεφτά όμως τα χρειάζομαι.

SHOOTER045
20/08/2014, 12:55
Ρωτα κανένα δικηγόρο
Η πάνε στο τοπικό Α/Τ να του κάνουν συστάσεις

OldMan
20/08/2014, 13:36
Ο ενοικιαστής υπαρχει ή ειναι "μαγικη εικόνα" ..???

Bowleno
20/08/2014, 13:36
Ρωτα κανένα δικηγόρο
Η πάνε στο τοπικό Α/Τ να του κάνουν συστάσεις

Ρε Δημήτρη, Δικηγόρο ναι, τι δουλειά έχουν όμως οι αστυνομικοί να κάνουν τέτοιου είδους συστάσεις; :confused:

OldMan
20/08/2014, 13:38
Ρε Δημήτρη, Δικηγόρο ναι, τι δουλειά έχουν όμως οι αστυνομικοί να κάνουν τέτοιου είδους συστάσεις; :confused:
Παει στην περίπτωση "καταγεγραμμενο περιστατικό"...

(αν και καλυτερα μετραει το εξώδικο..)

MG-KTiNoS
20/08/2014, 13:46
(αν και καλυτερα μετραει το εξώδικο..)

εξώδικο 140.... (αν δεν κάνω λάθος)
Α.Τ τσάμπα



Εγώ λέω πάνε μίλατε του και πες του ευγενικά ότι θες τα λεφτά.
Ρώτησε τον πότε και δώστου να καταλάβει ότι δεν υπάρχει επόμενη μέρα.
Αν δε σε πληρώσει εκείνη την ημέρα ζήτα του να φύγει ν αδειάσει το σπίτι.
Δύσκολα θα κατα΄φερεις να του πάρεις λεφτά με δικηγόρους
και ακόμα πιο δύσκολα θα καταφέρεις να τον βγάλεις με έξωση.
(μπορεί να σου πάρει και 2 χρόνια)

Σόρι για τα κακά νέα.

MAIK72
20/08/2014, 13:46
Νομικά θα το κυνήγαγα εαν ήταν πολλά τα λεφτά.Πίεσέ τον μήπως σηκωθεί και φύγει τουλάχιστον.
Δυσάρεστες καταστάσεις πάντως:(

OldMan
20/08/2014, 13:53
εξώδικο 140.... (αν δεν κάνω λάθος)
Α.Τ τσάμπα
Ουδέν αληθεστερον τούτου αλλα αν προκειται να κινηθεί νομικά το εξώδικο έιναι η πρωτη ενδεδειγμενη κίνηση (από την οποία μετρανε οι ημερομηνίες όχλησης κ.λ.π. κ.λ.π. γμτ τον αστικό σας κωδικα μεσα..)

SHOOTER045
20/08/2014, 13:56
Όταν υπάρχουν διαφορές μεταξύ πολιτών
Πολλές φορές ο ένας εκ των δύο πηγαίνει στην αστυνομία για επίλυση των διαφορών τους
Εκεί ο αξ/υπ που είναι ανακριτικος-σχολης- και κατέχει τα δικονομικα ,γίνεται καταγγελία και καλούν σε απολογία συζήτηση, στην ουσία αναλύουν τις εκδοχές, δηλαδή, δεν φάνηκες συνεπής κλπ, έχει δικαίωμα ο ιδιοκτήτης να σε κάνει καταγγελία, να κινηθεί δικαστικά κλπ, να σε κάνει έξωση
Αν ο εγκαλων συνετιστει τότε οκ
Αν όχι τότε μάλλον μόνο δικαστικά ,αν και θα ήμουν τής γνώμης για απευθείας διάλογο

STOYBI
20/08/2014, 14:10
Ασυνεπής ενοικιαστής... τι κάνουμε?

goyglαρουμε στην φθηνοτερη για πληροφοριες σε ενα σχετικο σαιτ.....

Πηγαινουμε σε εναν δικηγορο στην ακριβοτερη και ακολουθουμε την αλυσιδα ενεργειων κατα τον νομο......!!

kachius
20/08/2014, 14:22
Μίλα με δικηγόρο.
Αφού χρωστάει ενοίκια και μάλιστα πολλά, δεν κάνεις έξωση (δηλαδή αγώγες δικαστήρια κτλ που παίρνουν μήνες/χρόνια και χρήμα).
Πας (μέσο δικηγόρου πάντα) σε δικαστή και βγάζει διαταγή απόδοσης μισθίου, και μαζί διαταγή πληρωμής.
Πρέπει να προηγηθεί ένα εξώδικο με 15 μέρες προθεσμία προτού βγει η διαταγή απόδοσης.
Η διαταγή απόδοσης πρέπει να εκτελεστεί σε 20 μέρες (ή 15; ) και αν δεν έχει πληρώσει μέχρι τότε γίνεται κατάσχεση (πακέτο από όλες τις απόψεις και για όλους, αλλά αν έχει λεφτά αλλά είναι "δύστροπος" ενδεχομένως θα πληρώσει).
Αυτό που πρέπει να δεις είναι αν όντως δεν έχει $$ και όχι ότι "απλά" δεν σου δίνει.
Όταν του επιδοθεί η διαταγή απόδοσης, έχει ένα χρονικό διάστημα (10-15 μέρες) να κάνει ένσταση στον δικαστή, και εκεί το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να αποδείξει αδυναμία, οπότε και η διαταγή αναστέλεται.
Περισσότερες λεπτομέρειες δε μπορώ να σου δώσω, καθώς δεν είμαι του χώρου, αλλά έχω ανάλογο πρόβλημα.
Σε κάθε περίπτωση, μίλα με δικηγόρο.


SHOOTER, στην αστυνομία είχα πάει και εγώ (για τον ίδιο, αλλά για άλλο λόγο, για απειλές/βρισιες κτλ) και με παρέπεμψαν στον εισαγγελέα ακροάσεων για εισαγγελική παραγγελλία.
Από μόνοι τους δηλαδή, δεν "αναλάμβαναν" να κάνουν συστάσεις χωρίς την εισ.παραγγελία. (έτσι και έκανα, και θα πάω την άλλη βδομάδα να μάθω αν εκτελέστηκε)
Από τον πατέρα μου πάντως, ξέρω ότι θα έπρεπε να καταγράψουν τα παράπονά μου στο βιβλίο συμβάντων και να καλέσουν για συστάσεις ακόμα και χωρίς την παραγγελία αλλά η 2η έχει "ισχύ" σε περίπτωση που μετά κινηθείς νομικά (με την ένοια ότι προσπάθησες να τα βρεις εξωδικαστικά, όχι κάτι άλλο).
Όπως με όλες τις υπηρεσίες (ειδικά τις δημόσιες, αλλά όχι μόνο), πρέπει να τύχεις σε άνθρωπο που να μη βαριέται να κάνει τη δουλειά του.

stam2
20/08/2014, 14:31
Μίλα με δικηγόρο.
Αφού χρωστάει ενοίκια και μάλιστα πολλά, δεν κάνεις έξωση (δηλαδή αγώγες δικαστήρια κτλ που παίρνουν μήνες/χρόνια και χρήμα).
Πας (μέσο δικηγόρου πάντα) σε δικαστή και βγάζει διαταγή απόδοσης μισθίου, και μαζί διαταγή πληρωμής.
Πρέπει να προηγηθεί ένα εξώδικο με 15 μέρες προθεσμία προτού βγει η διαταγή απόδοσης.
Η διαταγή απόδοσης πρέπει να εκτελεστεί σε 20 μέρες (ή 15; ) και αν δεν έχει πληρώσει μέχρι τότε γίνεται κατάσχεση (πακέτο από όλες τις απόψεις και για όλους, αλλά αν έχει λεφτά αλλά είναι "δύστροπος" ενδεχομένως θα πληρώσει).
Αυτό που πρέπει να δεις είναι αν όντως δεν έχει $$ και όχι ότι "απλά" δεν σου δίνει.
Όταν του επιδοθεί η διαταγή απόδοσης, έχει ένα χρονικό διάστημα (10-15 μέρες) να κάνει ένσταση στον δικαστή, και εκεί το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να αποδείξει αδυναμία, οπότε και η διαταγή αναστέλεται.
Περισσότερες λεπτομέρειες δε μπορώ να σου δώσω, καθώς δεν είμαι του χώρου, αλλά έχω ανάλογο πρόβλημα.
Σε κάθε περίπτωση, μίλα με δικηγόρο.


SHOOTER, στην αστυνομία είχα πάει και εγώ (για τον ίδιο, αλλά για άλλο λόγο, για απειλές/βρισιες κτλ) και με παρέπεμψαν στον εισαγγελέα ακροάσεων για εισαγγελική παραγγελλία.
Από μόνοι τους δηλαδή, δεν "αναλάμβαναν" να κάνουν συστάσεις χωρίς την εισ.παραγγελία. (έτσι και έκανα, και θα πάω την άλλη βδομάδα να μάθω αν εκτελέστηκε)
Από τον πατέρα μου πάντως, ξέρω ότι θα έπρεπε να καταγράψουν τα παράπονά μου στο βιβλίο συμβάντων και να καλέσουν για συστάσεις ακόμα και χωρίς την παραγγελία αλλά η 2η έχει "ισχύ" σε περίπτωση που μετά κινηθείς νομικά (με την ένοια ότι προσπάθησες να τα βρεις εξωδικαστικά, όχι κάτι άλλο).
Όπως με όλες τις υπηρεσίες (ειδικά τις δημόσιες, αλλά όχι μόνο), πρέπει να τύχεις σε άνθρωπο που να μη βαριέται να κάνει τη δουλειά του.

αυτή η απάντηση μαζί με ένα πμ με καλύπτει...

Αν κάποιος θέλει να συμπληρώσει επιπλέον κάτι σχετικό, και updated ως πληροφορία, παρακαλώ ας το κάνει.
Σας ευχαριστώ όλους.

Dbnn
20/08/2014, 14:38
Επειδή έχω φάει 4 εξώσεις μιας και δεν έφταιγα που δεν πλήρωνα αλλά ο μαλάκας που με κρατούσε στην δουλειά του για 1 μήνα και με έδιωχνε -λόγο περικοπής προσωπικού- θα σου πω κατι και αμα θέλεις κάντο.

Φρόντισε να μάθεις αν έχει κάποια δουλειά, αν έχει εισόδημα, όχι τι θα σου πεί εκείνος αλλά τι ισχύει πραγματικά.
Αν όντως υπάρχει πρόβλημα κάντου μια πρόταση να σου δίνει κάθε βδομάδα ενα ποσό (ότι μπορεί) ώστε να σβήνει το χρέος και να πληρώνει απλά ότι ρεύμα καίει, ότι νερό χαλάει κλπ.
Αν σε παίρνει ρίχτου και το ενοίκιο. Γενικά με το θέμα ενοικίου υπάρχει "ταρίφα".
Για να τον βγάλεις έξω -νόμιμα- θα πληρώσεις περισσότερα απο ότι έχεις να λάβεις πίστεψέ με.
Άμα δεις τα εξώδικα είναι φασόν, όλα λένε ασυνέπεια και όχι αδυναμία και αυτό για να γίνεται μπαμ μπαμ η έξωση.
Και πάλι στον δικηγόρο βασίζεται, άμα έχει εκείνος καλό δικηγόρο τότε στο γυρνάει και μένει μέσα 1 και 2 χρόνια ακόμα χωρίς να πληρώνει με απόφαση δικαστηρίου λόγο αδυναμίας.
Ξέρω οτι ακούγονται χαζομάρες όλα αυτά και θες τα λεφτά σου και σε δικαιολογώ αλλά προσωπικά αυτά θα έκανα εγώ αν ήμουν στην θέση σου.

Αν όμως σε κοροιδεύει και δεν πληρώνει απο άποψη (υπάρχουν και αυτοί εκμεταλευόμενοι την κατάσταση), τότε πράξε τα δέοντα.
Αν θες να σε βοηθήσω σε κάτι, σαν φιλική γνώμη στείλε μου πμ να τα πούμε.

maniatiakos
20/08/2014, 14:51
Σε 30 ημέρες χοντρικά τον ενοικιαστή που δεν πληρώνει, μπορείς να τον αποβάλεις από το μίσθιο.
15 ημέρες από την προθεσμία εξώδικης όχλησης + 20 ημέρες από την έκδοση διαταγής απόδοσης μισθίου.
Διαταγή πληρωμής για ενοίκια διαμερίσματος δεν αξίζει..

Από κει και πέρα όταν ακούω ότι ο άλλος μένει στην ιδιοκτησία του άλλου 1 και 2 χρόνια, χωρίς να πληρώνει ενοίκια, μάλλον έχετε κομπογιαννίτες δικηγόρους...

Dbnn
20/08/2014, 15:03
Σε 30 ημέρες χοντρικά τον ενοικιαστή που δεν πληρώνει, μπορείς να τον αποβάλεις από το μίσθιο.
15 ημέρες από την προθεσμία εξώδικης όχλησης + 15 ημέρες από την έκδοση διαταγής απόδοσης μισθίου.
Διαταγή πληρωμή για ενοίκια διαμερίσματος δεν αξίζει..

Από κει και πέρα όταν ακούω ότι ο άλλος μένει στην ιδιοκτησία του άλλου 1 και 2 χρόνια, χωρίς να πληρώνει ενοίκια, μάλλον έχετε κομπογιαννίτες δικηγόρους...

Πολύ σωστά τα λες. Και αν σε βγάλει έξω χωρίς να πάρεις τα πράγματά σου, έρχεται εισαγγελέας με όργανο και τον δικαστικό επιμελητή και καταμετριέται μέχρι η τελευταία οδοντογλυφίδα. Και είναι υποχρεωμένος να στα προσέχει κιόλας.
Δικηγόρος παρ'αρείο πάγο μου το χει πει και το εχω δει εμπρακτα να γίνεται.
Όλη η ουσία είναι στο εξώδικο, αν δεί ο δικαστής πως ο ενοικιαστής δυστροπεί να πληρώσει τότε βγαίνει η έξωση αμέσως.
Εκεί παίζει ρόλο πόσο γάτα είναι ο δικηγόρος, δίνει χαρτιά οτι πληρωνόταν το ενοίκιο μέχρι την τάδε ημερομηνία, δίνει στην έδρα αποδείξεις τραπέζης απο τις καταβολές ενοικίου (με αιτιολογία Ενοίκιο Αυγούστου, σεπτεμβρίου πχ), δίνει και το χαρτί απόλυσης του ενοικιαστή απο την εργασία του ήτοι μηδέν έσοδα και χαίρετε τι κάνετε καλά ευχαριστώ.
Και κάτι άλλα που δεν τα γνωρίζω ούτε ποιούς νόμους επικαλούνται κλπ καθότι, ηλεκτρονικός και κομπιουτεράς είμαι.

Και ποιός πάει στο δικαστήριο όταν του κάνουν έξωση? Όλοι ερήμην (αν το γράφω και σωστά) δικάζονται.

maniatiakos
20/08/2014, 15:23
Η μίσθωση είναι σαν την αλλαγή λαδιών και μπουζί..απλά ο δικηγόρος πρέπει να είναι επαγγελματίας.

Τα παρ' Αρείω παγάκι είναι τίτλος φρου φρου και αρώματ, να ξέρετε. Δε σημαίνει ότι ο άλλος έχει υποθέσεις στο Ανώτατο πολιτικό και ποινικό διακάστηριο, απλά δικαίωμα παράστασης.

Η διαταγή απόδοσης μισθίου δεν γίνεται σε αίθουσα. Δεν είναι απόφαση, είναι διαταγή. Η ανακοπή επί της διαταγής απόδοσης μισθίου, γίνεται σε αίθουσα. Βέβαια, αν ο άλλος έχει λ7 να πληρώσει δικηγόρο για την ανακοπή θα έχει και για να καταβάλει ενοίκια. Συνήθως ανακοπή γίνεται για οφειλόμενα ενοίκια επαγγ. στέγης.

Η έξωση είναι πιο απλή διαδικασία απ' αυτή που περιγράφεις..σιγά μην πηγαίνουν εισαγγελείς για τέτοιες μ@λακίες..
Ο δικαστ.επιμελητής και ο κλειδαράς με τον ιδιοκτήτη πάνε, αλλάζουν κλειδαριά, "αποβάλεται" ο μισθωτής και "εγκαθίσταται" ο εκμισθωτής.
Συνήθως στο 20ημερο ο δύστροπος έχει πάρει τα πράγματά του (σπάνιο να μην τα έχει πάρει), αν όχι ο εκμισθωτής έχει νόμιμο ενέχυρο στα εισκομισθέντα και ορίζεται μεσεγγυούχος.
Χοντρική καταγραφή γίνεται, όχι τίποτα το φοβερό να μετράνε οδοντογλυφίδες, ρολά κωλόχ@ρτα κλπ.

Dbnn
20/08/2014, 15:40
Η μίσθωση είναι σαν την αλλαγή λαδιών και μπουζί..απλά ο δικηγόρος πρέπει να είναι επαγγελματίας.

Τα παρ' Αρείω παγάκι είναι τίτλος φρου φρου και αρώματ, να ξέρετε. Δε σημαίνει ότι ο άλλος έχει υποθέσεις στο Ανώτατο πολιτικό και ποινικό διακάστηριο, απλά δικαίωμα παράστασης.

Η διαταγή απόδοσης μισθίου δεν γίνεται σε αίθουσα. Δεν είναι απόφαση, είναι διαταγή. Η ανακοπή επί της διαταγής απόδοσης μισθίου, γίνεται σε αίθουσα. Βέβαια, αν ο άλλος έχει λ7 να πληρώσει δικηγόρο για την ανακοπή θα έχει και για να καταβάλει ενοίκια. Συνήθως ανακοπή γίνεται για οφειλόμενα ενοίκια επαγγ. στέγης.

Η έξωση είναι πιο απλή διαδικασία απ' αυτή που περιγράφεις..σιγά μην πηγαίνουν εισαγγελείς για τέτοιες μ@λακίες..
Ο δικαστ.επιμελητής και ο κλειδαράς με τον ιδιοκτήτη πάνε, αλλάζουν κλειδαριά, "αποβάλεται" ο μισθωτής και "εγκαθίσταται" ο εκμισθωτής.
Συνήθως στο 20ημερο ο δύστροπος έχει πάρει τα πράγματά του (σπάνιο), αν όχι ο εκμισθωτής έχει νόμιμο ενέχυρο στα εισκομισθέντα και ορίζεται μεσεγγυούχος.
Χοντρική καταγραφή γίνεται, όχι τίποτα το φοβερό να μετράνε οδοντογλυφίδες, ρολά κωλόχ@ρτα κλπ.

Να ποστάρω καταμέτρηση απο τα δικά μου μιας και είχα πέσει σε μερακλή εκμισθωτή που είχε πολύ μαγκιά και "θα στα βγάλω στο μοναστηράκι αν δεν με πλερώσεις τον ένα μήνα που με χρωστάς"? Ω ναι, Για ένα μήνα με έβγαλε έξω...
Να ποστάρω και την μήνυση που έφαγε μετά απο 10 μέρες που πήγα να τα πάρω και λείπανε 2 σερβίτσια και 2 μπλούζες?
Να σου πω ονόματα αξιωματικών και απο ποιό ΑΤ που ήρθαν στην καταμέτρηση?
Ο εκμισθωτής έχει νόμιμο ενέχυρο στα εισκομισθέντα αλλά μόνο αν δεν υπάρχει καμία καταμέτρηση.

Όχι στο 20ήμερο εφόσον υπάρχει καταμέτρηση και αυτό είναι κάθε ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΚΑΤΑΜΕΤΡΗΣΗ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕΙΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΟΥ.
Ψάχτε το λίγο.... Στην εισαγγελία στα δικαστήρια θα πάρεις ότι απάντηση θέλεις. Επίσημη. ;)

Αυτά ισχύουν αμα θες να μην την φάς απο πίσω αλλιώς άσε τα πράγματά σου στο έλεος του Θεού.

maniatiakos
20/08/2014, 15:55
Φίλε μου στο 20ημερο, συνήθως φεύγει ο ενοικιαστής και παίρνει και τα πράγματά του...
Τώρα τα μονστηράκια κλπ που σου έλεγε ο άρχοντας δεν υπάρχουν..γίνεται πλειστηριασμός με συμβολαιογράφο για τα πράγματά σου..τώρα κατά πόσο συμφέρει...αν ακούγε τα έξοδα του πλειστ/μου ο μερακλής θα του 'πεφταν οι ψωλ&%τριχες.

Του έκανες έγκληση; Έδωσες ένα 100αρι;

Μετά την παρέλευση του 20ημέρου μπορεί να έρθει με δικαστ.επιμελ. + κλειδαρά και να κάνουν και καταμέτρηση και μάλιστα στην απουσία σου, θα καταμετρήσουν τα "χοντρά". Τώρα αν ο άλλος είναι καρνάβαλος και πάρει ένα βρακί και ένα σφηνοπότηρο τι ναπω;
Τη δικιά μου την απάντηση, εξέλαβε τη σαν official..

Το δικαστήριο για τα σερβίτσια έγινε;

Dbnn
20/08/2014, 16:31
Φίλε μου στο 20ημερο, συνήθως φεύγει ο ενοικιαστής και παίρνει και τα πράγματά του...
Τώρα τα μονστηράκια κλπ που σου έλεγε ο άρχοντας δεν υπάρχουν..γίνεται πλειστηριασμός με συμβολαιογράφο για τα πράγματά σου..τώρα κατά πόσο συμφέρει...αν ακούγε τα έξοδα του πλειστ/μου ο μερακλής θα του 'πεφταν οι ψωλ&%τριχες.

Του έκανες έγκληση; Έδωσες ένα 100αρι;

Μετά την παρέλευση του 20ημέρου μπορεί να έρθει με δικαστ.επιμελ. + κλειδαρά και να κάνουν και καταμέτρηση και μάλιστα στην απουσία σου, θα καταμετρήσουν τα "χοντρά". Τώρα αν ο άλλος είναι καρνάβαλος και πάρει ένα βρακί και ένα σφηνοπότηρο τι ναπω;
Τη δικιά μου την απάντηση, εξέλαβε τη σαν official..

Το δικαστήριο για τα σερβίτσια έγινε;

Πρέπει να κοιτάξω τα χαρτιά μου και θα σου χω απάντηση το βραδάκι τι ακριβώς έγινε.
Όχι ακόμα, παίρνει αναβολές συνέχεια. Όχι οτι με νοιάζει, 2 σερβίτσια ήταν, άμα του φυγε η τρέλα χαλάλι του....

virus
20/08/2014, 21:58
υπαρχει και μια αλλη επιλογη. πληροφοριακα στην λεω να ξερεις.


πας στον δικιγορο και κανεις ολα τα σχετικα για εναν λογο. για να καταγραφει το ποσα λεφτα σου χρωσταει συνολο.

εσυ stam μην εχεις ελπιδες να παρεις τα λεφτα σου. κοματακι δυσκολη ιστορια κι αν εχει καλο δικηγορο ο νοικαρης τοτε ετοιμασου να κλαψεις.


αφου λοιπον γινει επισημο το ποσο που σου χρωσταει απο μισθια τοτε πας και κανεις αποδοση χρεων προς το δημοσιο.

ταχεις που τα εχεις χαμενα τα λεφτα με την αποδοση προς το δημοσιο θα τα πληρωσει ο νοικαρης στην εφορια θελει δεν θελει ;)

maniatiakos
21/08/2014, 13:42
....................

Tι καλό δικηγόρο να 'χει;;εδώ δεν έχει μαντήλι να κλάψει ο νοικάρης, δικηγόρο θα βάλει;

Εκχώρηση στο δημόσιο σταμάτησε να γίνεται από φέτος..

stam2
21/08/2014, 14:58
Εκχώρηση στο δημόσιο σταμάτησε να γίνεται από φέτος..

πως κι έτσι...? το πρωτογενές τα κάλυψε όλα ε...?


παίδες πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά που γράφετε... αλλά μάλλον 1,5 χιλιάρικο πάει χαμένο απ' ότι κατάλαβα....

maniatiakos
21/08/2014, 15:23
πως κι έτσι...? το πρωτογενές τα κάλυψε όλα ε...?


παίδες πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά που γράφετε... αλλά μάλλον 1,5 χιλιάρικο πάει χαμένο απ' ότι κατάλαβα....

Βασικά, προτιμούν να τα πάρουν από τον ιδιοκτήτη του ακινήτου με το φόρο εισοδήματος που αναλογεί στα μισθώματα που δεν εισέπραξε..
Η ΠΟΜΙΔΑ κάνει έργο...

virus
21/08/2014, 15:41
Εκχώρηση στο δημόσιο σταμάτησε να γίνεται από φέτος..


:eek:


τωρα το εμαθα απο σενα :beer:

PortisHead
21/08/2014, 17:24
Καθε μερα που περναει και δεν κινησαι νομικα χανεις λεφτα.Σου μιλαει παθων,που καναμε ενα 6μηνο να πεταξουμε τον σκατοψυχο εξω,πολεμικο ναυτικο ο μαλακας,αρα με σταθερο εισοδειμα,αλλα επειδη στο ονομα του ειχε μονο ενα αυτοκινητο,το δικαστηριο του εριξε 6 μηνες με αναστολη και μεις πειραμε τα ...φρυδια μας.Ενοικια 8 μηνων συν κοινοχρηστα στην πλατη μας.Aθανατη ελληνικη δικαιοσυνη.Τα λεφτα που θα χασεις συν το δικηγορο καλυτερα να τα δωσεις σε κανα μπραβο να του κανει τις απαραιτειτες συστασεις για να ξεκουμπιστει.Τωρα για νοικια 6 μηνων,μαζεμενα...χλωμο το κοβω να τα παιρνεις.Τους ενοικιαρτες...απο κοσκινο την επομενη φορα.

maniatiakos
21/08/2014, 18:07
....το δικαστηριο του εριξε 6 μηνες με αναστολη και μεις πειραμε τα ..

Aπό περιέργεια τι έγκληση κάνατε και καταδικάστηκε σε 6 μήνες;

guzzistas
21/08/2014, 22:46
Και κερατάς και δαρμένος σε αυτή τη χώρα... Μην τον αφήνεις άλλο, κινήσου άμεσα σε δικηγόρο.

toyar
21/08/2014, 23:34
ουτε μπραβοι ουτε δικαιοσυνες
διακανονισμος.......
του λες δωσε μου τα μισα και φυγε, ή 2 νοικια, ή 1, σκοπος ειναι να φυγει γιατι οσο καθεται σε βαζει μεσα και κυνηγωντας 6 νοικια σε λιγο θα βρεθεις να κυνηγας 12

Viper4
22/08/2014, 01:24
Υπάρχουν και χειρότερα... να νοικιάζεις το διαμέρισμα σου σε ένα υποτίθεται ζευγάρι και να μαθαίνεις στην πορεία πως το ζευγαράκι ήταν βιτρίνα μαφιόζου επειδή δεν ήθελε να φαίνεται στο όνομα του... Να σου χρωστάει μήνες και μήνες και να μαθαίνεις από τους γείτονες ότι μέσα έχει να μένουν διάφοροι DJ's από τα νυχτερινά του μαγαζιά, και άλλες φορές ποδοσφαιριστές από την ομάδα του... Και αν θες τράβα να του ζητήσεις τα νοίκια σου!

Dbnn
22/08/2014, 02:17
Αυτοί οι πονηρίδηδες πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν......
Αλλά επειδή βλέπω πολλούς να διατίθενται για τραμπουκισμούς στα προηγούμενα πόστ, χειρότερη ζημιά μπορεί να πάθεις απο το να πάρεις τα νοίκια ή το σπίτι σου πίσω.... Μπορεί ο άλλος να μην έχει δεκάρα αλλά δεν ξέρεις ποιός είναι ή τί μπορεί να έχει πίσω του.
Όσο για δικαιοσύνη, σου χρωστάω πχ 1000 ευρώ και για να με διώξεις θα πληρώσεις 1500.... Και με βάζεις να πληρώσω κιόλας τα διπλά στην εφορία που δεν θα πάνε ούτε τότε στην τσέπη σου....
Χεστήκαμε που κλάναμε....

Η πιο σωστή απάντηση δώθηκε πρίν:

ουτε μπραβοι ουτε δικαιοσυνες
διακανονισμος.......
του λες δωσε μου τα μισα και φυγε, ή 2 νοικια, ή 1, σκοπος ειναι να φυγει γιατι οσο καθεται σε βαζει μεσα και κυνηγωντας 6 νοικια σε λιγο θα βρεθεις να κυνηγας 12

maniatiakos
22/08/2014, 14:27
Όσο για δικαιοσύνη, σου χρωστάω πχ 1000 ευρώ και για να με διώξεις θα πληρώσεις 1500.... Και με βάζεις να πληρώσω κιόλας τα διπλά στην εφορία που δεν θα πάνε ούτε τότε στην τσέπη σου....
Χεστήκαμε που κλάναμε...

Καλά πολλά λες...1500 δεν κοστίζει με τίποτα, αν ήταν έτσι θα ΄χαμε λύσει το πρόβλημα της ζωής μας. Τα μισά και πολλά είναι..

Αν ο άλλος είναι επαγγελματίας κακοπληρωτής, καλά έκαναν και τα εκχωρούσαν στο Δημόσιο.
Παντελονάτοι είναι λίγοι να τηρήσουν συμφωνία.
Γενικά αν δεν εξαναγκάσεις, ο άλλος δεν πληρώνει..

MG-KTiNoS
22/08/2014, 15:40
αφου λοιπον γινει επισημο το ποσο που σου χρωσταει απο μισθια τοτε πας και κανεις αποδοση χρεων προς το δημοσιο.

ταχεις που τα εχεις χαμενα τα λεφτα με την αποδοση προς το δημοσιο θα τα πληρωσει ο νοικαρης στην εφορια θελει δεν θελει ;)

το πιο καλό σ αυτό είναι ο νοικάρης δεν το ξέρει και λέει
-Ααααα τι καλά που την έκανα και δε πλήρωσα χο χο χο χο...
Μετά όμως έρχεται η ώρα να πληρώσει εφορεία και...
ΜΠΑΠ ΣΤΗ ΓΚΩΛΑΡΑ !!!!
χαχαχαχαχα

Γλιτώνεις νομίζω και φόρους άμα το κάνεις αυτό

stam2
22/08/2014, 15:42
το πιο καλό σ αυτό είναι ο νοικάρης δεν το ξέρει και λέει
-Ααααα τι καλά που την έκανα και δε πλήρωσα χο χο χο χο...
Μετά όμως έρχεται η ώρα να πληρώσει εφορεία και...
ΜΠΑΠ ΣΤΗ ΓΚΩΛΑΡΑ !!!!
χαχαχαχαχα

Γλιτώνεις νομίζω και φόρους άμα το κάνεις αυτό

αφου σου λέει καταργήθηκε... καθάρισε το πρωτογενές λέμε...

Dbnn
22/08/2014, 17:01
το πιο καλό σ αυτό είναι ο νοικάρης δεν το ξέρει και λέει
-Ααααα τι καλά που την έκανα και δε πλήρωσα χο χο χο χο...
Μετά όμως έρχεται η ώρα να πληρώσει εφορεία και...
ΜΠΑΠ ΣΤΗ ΓΚΩΛΑΡΑ !!!!
χαχαχαχαχα

Γλιτώνεις νομίζω και φόρους άμα το κάνεις αυτό

Ναι σαν τον άλλο που μου τα έβαλε στην εφορία και πήρε μη πω τι πήρε.
Δήλωση απορίας, χαρτί απο ξενώνα αστέγων, μηδενική δήλωση και υπευθυνη οτι δεν εχω τιποτα στο ονομά μου και γειά σας.
Πάνε αυτά ξεχάστε τα. :wave2:

maniatiakos
22/08/2014, 17:08
Ναι σαν τον άλλο που μου τα έβαλε στην εφορία και πήρε μη πω τι πήρε.
Δήλωση απορίας, χαρτί απο ξενώνα αστέγων, μηδενική δήλωση και υπευθυνη οτι δεν εχω τιποτα στο ονομά μου και γειά σας.
Πάνε αυτά ξεχάστε τα. :wave2:

Συγνώμη δηλαδή, το Α.Φ.Μ. σου δεν είναι επιβαρυμένο με τo ποσό που εκχώρησε στο Δημόσιο;
Είχε μια απαίτησή εναντίον σου (τα ενοίκια), έβγαλε διαταγή πληρωμής και υποθέτω ότι δεν έκανες ανακοπή, σωστά;
Η απαίτηση αυτή -βέβαιη και εκκαθαρισμένη- , δεν σε βαρύνει;

Ή κάτι δεν έκανε καλά αυτός ή δεν μας τα λες καλά;

MG-KTiNoS
22/08/2014, 17:08
Ναι σαν τον άλλο που μου τα έβαλε στην εφορία και πήρε μη πω τι πήρε.
Δήλωση απορίας, χαρτί απο ξενώνα αστέγων, μηδενική δήλωση και υπευθυνη οτι δεν εχω τιποτα στο ονομά μου και γειά σας.
Πάνε αυτά ξεχάστε τα. :wave2:

Aν ο άλλος έχει χαρτί από ξενώνα αστέγων ρε φίλε τι λεφτά περιμένεις να πάρεις???
:lol:

-θα τρελαθούμε εδώ μέσα-
:lol:

PortisHead
22/08/2014, 17:13
Ναι σαν τον άλλο που μου τα έβαλε στην εφορία και πήρε μη πω τι πήρε.
Δήλωση απορίας, χαρτί απο ξενώνα αστέγων, μηδενική δήλωση και υπευθυνη οτι δεν εχω τιποτα στο ονομά μου και γειά σας.
Πάνε αυτά ξεχάστε τα. :wave2:
Εχεις κανει τετοιο πραμα και δεν ντρεπεσαι να το λες ???

theofilos888
22/08/2014, 17:28
Πειτε κι αλλα. Μη μας αφηνετε στη μεση. Πειτε μας ολη την ιστορια κ το αποτελεσμα αυτης. Να δουμε επιτελους σε τι ρημαδο κρατος ζουμε. :D

Dbnn
22/08/2014, 17:31
Εχεις κανει τετοιο πραμα και δεν ντρεπεσαι να το λες ???

Γιατί να ντραπώ? Αφου εκεί είχα καταλήξει να μένω που το κακό?
Ή με έχεις κόψει να θέλω να χρωστάω....? Αλλά για ενοίκιο 2-3 μηνών όταν σου ζητάω προθεσμία 15 ημερών να φύγω + να πάρεις τα μισά χρήματα και με πηδάς ανελέητα με δικαστικούς επιμελητές και εξώδικο στο εξώδικο και να μου κάνεις τον τραμπούκο....? Κάτσε ρε μάστορα!

Γνωρίζω καλά τα δικαιώματά μου :smokin:

Dbnn
22/08/2014, 17:39
Συγνώμη δηλαδή, το Α.Φ.Μ. σου δεν είναι επιβαρυμένο με τo ποσό που εκχώρησε στο Δημόσιο;
Είχε μια απαίτησή εναντίον σου (τα ενοίκια), έβγαλε διαταγή πληρωμής και υποθέτω ότι δεν έκανες ανακοπή, σωστά;
Η απαίτηση αυτή -βέβαιη και εκκαθαρισμένη- , δεν σε βαρύνει;

Ή κάτι δεν έκανε καλά αυτός ή δεν μας τα λες καλά;

Φυσικά και εκανα ανακοπή.
Η απαίτηση αυτή -βέβαιη και εκκαθαρισμένη- δεν με βαρύνει γιατί ίσως δεν έχω τίποτα, ούτε εισόδημα, ούτε διαμονή, ούτε στον ήλιο μοίρα που λένε.
Έχω λάβει και εγώ τα μέτρα μου, δεν αφήνω εκτεθημένο τον πωπό μου και μην περιμένεις να πάρεις άλλες πληροφορίες εδω πέρα.
Ότι άλλο θες κανονίζουμε καφέ και στα εξηγώ με χαρτιά αναλυτικά.
Επίσης εκρεμούν 3 δικαστήρια ακόμα του προηγούμενου που σου είπα πρίν.

Υ.γ. ίσως αν έπεφτα σε νορμάλ εκμισθωτές να μην είχε αυτή την κατάληξη το πράγμα αλλά 3 στα 3 πέτυχα. απο νονούς της νύχτας μέχρι "γκαλερίστες" που είχαν σύστημα να πετάνε έξω τους νοικάρηδες για καθυστέρηση 2 ημερών και να παίρνουν τα έπιπλά τους.

Και στο ξαναλέω, σε τέτοια λαμόγια που απειλούνε, εκβιάζουνε και ότι γουστάρεις όχι, δεν παίζει να λυπηθώ. Μπορεί να μην έχω σάλιο αλλά ξέρω να τους βγάλω τα δόντια με τανάλια, με το γράμμα του νόμου.

maniatiakos
22/08/2014, 17:54
Φυσικά και εκανα ανακοπή.
Η απαίτηση αυτή -βέβαιη και εκκαθαρισμένη- δεν με βαρύνει γιατί ίσως δεν έχω τίποτα, ούτε εισόδημα, ούτε διαμονή, ούτε στον ήλιο μοίρα που λένε.
Έχω λάβει και εγώ τα μέτρα μου, δεν αφήνω εκτεθημένο τον πωπό μου και μην περιμένεις να πάρεις άλλες πληροφορίες εδω πέρα.
Ότι άλλο θες κανονίζουμε καφέ και στα εξηγώ με χαρτιά αναλυτικά.

Πληροφορίες δεν χρειάζομαι.
Τα ξέρω πολύ καλά.
Αλλά έτσι και αλλιώς, πλέον αυτά δεν έχουν νόημα, μιας και η εκχώρηση απαγορεύθηκε.

Αλλά για την ιστορία, όποιος έχει Α.Φ.Μ, ας έχει μηδενικό εισόδημα, ας μην έχει τίποτα στο όνομά του, ας μένει σε ξενώνα κλπ, αυτό μπορεί να επιβαρυνθεί...Μην λέμε δημόσια πράγματα που δεν υπάρχουν.

guzzistas
22/08/2014, 18:20
Ενας λόγος που καταλήξαμε εδώ που καταλήξαμε...

κανένας σεβασμός στην περιουσία του άλλου... λες και αγόρασε ή κληρονόμησε ένα διαμέρισμα κάποιος και πρέπει να γίνει φιλανθρωπικό ίδρυμα...

δεν έχεις λεφτά φίλε? σήκω και φύγε, μην το παίζεις "δεν πληρώνω"... δεν είναι υποχρεωμένος ο άλλος να σε έχει μέσα στην περιουσία του τσαμπέ...

ΕΚΤΟΣ ΑΝ το θέλει ο ίδιος ο ιδιοκτήτης να σε βοηθήσει, μιας και στραβές τυχαίνουν σε αυτή τη ζωή...

akis_trevor
22/08/2014, 19:05
μερικες απαντησεις του στυλ:κοροιδο ειμαι να πληρωσω
,αλλα οταν αντιστρεφονται οι ρολοι:κοιτα τον φουστη μου χρωσταει τοσο καιρο εκεινα τα χρηματα...πολυ μαρεσουν....επιβεβαιωνομαι οτι εμεις φταιμε για ολα....
γεια μας...:beer:

ΝΤΙΚ
22/08/2014, 19:51
Ενας λόγος που καταλήξαμε εδώ που καταλήξαμε...

κανένας σεβασμός στην περιουσία του άλλου... λες και αγόρασε ή κληρονόμησε ένα διαμέρισμα κάποιος και πρέπει να γίνει φιλανθρωπικό ίδρυμα...

δεν έχεις λεφτά φίλε? σήκω και φύγε, μην το παίζεις "δεν πληρώνω"... δεν είναι υποχρεωμένος ο άλλος να σε έχει μέσα στην περιουσία του τσαμπέ...

ΕΚΤΟΣ ΑΝ το θέλει ο ίδιος ο ιδιοκτήτης να σε βοηθήσει, μιας και στραβές τυχαίνουν σε αυτή τη ζωή...

ακριβως αυτο
παρομοια ιστορια με το διαμερισμα της αδερφης μου θεσ/νικη
1000 + ο λογαριασμος και λεει μαλακιες του στυλ, ανοικιαστο θα μεινει, τι θα το κανεις, με διωχνεις απο το σπιτι μου...
ποιο σπιτι σου ρε καραγκιωζη
σπιτι μου που δεν το πληρωνεις τζαμπατζηδες
το θεεικο της υποθεσης
της ειπε να πας να δανειστεις, να κοψεις το κεφαλι σου φραγκο δεν παιρνεις...
και ερωτω αν κατεβω και και τα κανω ολα ταναπου θα ειμαι ο σκληρος και φιλοχρηματος χωρις εικτο σπιτονοικοκυρης...
δεν θα τους καταλαβω ποτε
και εμεις ψωμολυσσαμε αλλα δεν φεσωνουμε κοσμο

maniatiakos
22/08/2014, 20:11
ακριβως αυτο
παρομοια ιστορια με το διαμερισμα της αδερφης μου θεσ/νικη
1000 + ο λογαριασμος και λεει μαλακιες του στυλ, ανοικιαστο θα μεινει, τι θα το κανεις, με διωχνεις απο το σπιτι μου...
ποιο σπιτι σου ρε καραγκιωζη
σπιτι μου που δεν το πληρωνεις τζαμπατζηδες
το θεεικο της υποθεσης
της ειπε να πας να δανειστεις, να κοψεις το κεφαλι σου φραγκο δεν παιρνεις...
και ερωτω αν κατεβω και και τα κανω ολα ταναπου θα ειμαι ο σκληρος και φιλοχρηματος χωρις εικτο σπιτονοικοκυρης...
δεν θα τους καταλαβω ποτε
και εμεις ψωμολυσσαμε αλλα δεν φεσωνουμε κοσμο

Ο ενοικιαστής θέλει προσοχή πλέον.
Καλό είναι να έχει μια σταθερή δουλειά και να είναι άτομο της προκοπής.
Πιστεύω ότι όλοι μπορούμε να το ξεχωρίσουμε αυτό. Πάντα ο λογαριασμός της Δ.Ε.Η και του νερού στο όνομά του. Από κει και πέρα στα 2 ενοίκια τον πετάτε έξω, μη σας πιάνουν φιλανθρωπίες γιατί τέτοιες περιπτώσεις σαν τις παραπάνω ακούω κάθε μέρα.

Σε κάτι τέτοια τυπάκια μαζί με τη διαταγή απόδοσης μισθίου, έβγαζες και μια διαταγή πληρωμής και εκχωρούσες την απαίτηση στο δημόσιο και αυτά κάθονταν επάνω και ο εκμισθωτής δεν επιβαρυνόταν με το φόρο και αισθανόταν και μια ηθική δικαίωση.
Τώρα τον πετάτε έξω απλά και φυσικά όταν δεν μπορείς να διεκδικήσεις τα οφειλόμενα (είτε γιατί δεν συμφέρει είτε γιατί ο άλλος δεν έχει τίποτα στο όνομά του) δε δηλώνεις τα οφειλόμενα μισθώματα και δεν πληρώνεις φόρο γι' αυτά.
Υπάρχει και ένας άλλος τρόπος να διεκδικήσεις τα οφειλόμενα με "κατάσχεση εις χείρας τρίτου". Δηλαδή όταν ο άλλος έχει μια σταθερή μισθοδοσία π.χ στρατιωτικός, συνταξιούχος κλπ μπορεί να πάει δικαστ. επιμελητής στην τράπεζα και να κατασχέσει τα οφειλόμενα από το λογαριασμό του ή μέρος αυτών, πάντα αφού έχει εκδοθεί διαταγή πληρωμής.

Το 'χα κάνει σε αστυνομικό που δεν πλήρωνε για 8 μήνες τη διατροφή των παιδιών του..την άκουσε άσχημα.

Τσάμπα νομικές συμβουλές;)

vaska
22/08/2014, 22:50
Το 'χα κάνει σε αστυνομικό που δεν πλήρωνε για 8 μήνες τη διατροφή των παιδιών του..την άκουσε άσχημα.

Τσάμπα νομικές συμβουλές;)

Μόνο για περιπτώσεις διατροφής μπορείς να κατασχέσεις μισθό.
Είναι ειδική περίπτωση μιας και η μη απόδοση διατροφής είναι ποινικό αδίκημα, δείχνει μια παραπάνω ευαισθησία ο νομοθέτης και δικαίως.

teo_g7
22/08/2014, 23:11
Το εγχειρίδιο της παρασιτικής ζωής και με το γράμμα του νόμου!
Αν δεν εχεις λεφτά φιλαρακι να πας να μείνεις όντως σε ξενώνα άστεγων η σε καμια θεια σου ξερωγω.
Εκεί που μας χρωσταγανε μας φαγαν και το βόδι λέγεται αυτό.
Έπεσα κι εγώ σε μια που το κάνε σύστημα. Φυσικά και την εβγαλα "τραβώντας" εξω με αστυνομία και κλητήρα και εκχωρησα τα ενοίκια στην εφορία. Το τι κατάρα μου έριξε δε λέγεται. Έχουν θράσος τελικά γι'αυτο και επιβιώνουν.

FZ1S
22/08/2014, 23:46
Φίλε μου άκου.
Επειδη ανήκω στον χώρο αυτό θα σου πω το εξής και γενικώς να ξέρετε όλοι.
Πρώτον : ακόμα και ενα μίσθωμα να σου χρωστάει ο ενοικιαστής και να ξεκινήσεις αμέσως διαδικασία εξωσης το νωρίτερο που θα εχεις απόφαση εκτελεστή για έξωση ειναι μετά απο 45 ημέρες (υπό την προϋπόθεση οτι ζητάς μόνο την παράδοση του ακινήτου και οχι τα μισθώματα), αυτό σημαίνει οτι ο ένας μήνας αυτομάτως μεχρι τότε θα εχει παει στον τρίτο μήνα καθυστέρησης.
Δευτερον : η ανακοπή γίνεται εντος 15 εργάσιμων ημερών εξαιρουμένων των επίσημων αργιών και των Σ/Κ, η οποία όμως δεν αναστέλλει την εκτέλεση της απόφασης που διατάσσει την έξωση. Για να γίνει αυτό θα πρεπει η ανακοπή να συνοδεύεται και απο αναστολή εκτέλεσης για την οποία γίνεται δικαστήριο και αποφασίζει ο δικαστής (πληροφοριακά όμως να σου πω οτι δεν γινεται δεκτή καμία αν δεν υπάρχει καταβολή μισθωμάτων τουλάχιστον των μισών και πάλι δεν ειναι σίγουρο, ακόμα κι αν ο μισθωτής αποδεδειγμένα δεν εχει να πληρώσει. Εδώ δεν μετράει ο ν.3869/2010 περί υπερχρεωμένων νοικοκυριών).
Τρίτον : η εκχώρηση μισθωμάτων δεν εχει καταργηθεί. Ισχύει προς το παρόν και μεχρι τέλους του τρέχοντος έτους ψάξε στο internet να βρεις το Νόμο αλλα αυτό ισχύει στην περίπτωση που εχεις βγάλει εκτελεστή απόφαση για αποβολή του μισθωτή απο το ακίνητο την οποία την καταθέτεις στην εφορία μαζί με μισθωτήριο, την έκθεση επίδοσης του Δικαστικού Επιμελητή απο την οποία προκύπτει οτι αυτή εχει επιδοθεί κι αν τον εξώσεις όλα τα παραπάνω μαζί με την εκθεση αποβολής επίσης τα καταθέτεις στην εφορία.
Για την ιστορία, μέσα στον Ιούλιο 3 πελάτες μου έκαναν εκχώρηση στην εφορία και μάλιστα οι 2 απ' αυτούς δεν είχαν κάνει ακόμα έξωση αλλα είχαν εκδώσει απόφαση.
Τεταρτον : ακόμα και τον χειρότερο δικηγόρο να εχεις η διαδικασία ειναι απλή. Επίδοση εξωδίκου μετά την πάροδο 15 ημερών καταθέτει όλα τα σχετικά στο δικαστήριο ζητώντας την αποβολή απο το μισθιο. Αφού εκδοθεί η απόφαση η οποία ειναι εκτελεστή επιδίδεται και μετά την πάροδο 20 ημερών χωρίς άλλη έγγραφη ειδοποίηση γινεται έξωση.
Για την έξωση οτι είπαν και οι προλαλλησαντες γινεται μια ενδεικτική καταγραφή των πραγμάτων κι αν δεν τα πάρει εντός 6 μηνών αυτά πλέον μπορείς να τα πετάξεις.
Εάν δεν κανείς αυτά δυστυχώς θα σε επιβαρύνει συνέχεια και η μεγαλύτερη ζημιά ειναι οτι εσυ θα πληρώνεις εφορία γι αυτά τα οποία δεν θα εχεις εισπράξει.
Εάν μπορείς να καταλάβεις και τη νομική ορολογία γι αυτά που σου γράφω μπορείς να δεις και τα άρθρα 662 και επόμενα καθώς και 943 και επόμενα του Κώδικα Πολιτικης Δικονομίας.
Όλα αυτά ισχύουν είτε για οικογεινιακη είτε για επαγγελματική στέγη.
Ελπίζω να σε βοήθησα. Καλη τύχη.

FZ1S
22/08/2014, 23:51
Ο ενοικιαστής θέλει προσοχή πλέον.
Καλό είναι να έχει μια σταθερή δουλειά και να είναι άτομο της προκοπής.
Πιστεύω ότι όλοι μπορούμε να το ξεχωρίσουμε αυτό. Πάντα ο λογαριασμός της Δ.Ε.Η και του νερού στο όνομά του. Από κει και πέρα στα 2 ενοίκια τον πετάτε έξω, μη σας πιάνουν φιλανθρωπίες γιατί τέτοιες περιπτώσεις σαν τις παραπάνω ακούω κάθε μέρα.

Σε κάτι τέτοια τυπάκια μαζί με τη διαταγή απόδοσης μισθίου, έβγαζες και μια διαταγή πληρωμής και εκχωρούσες την απαίτηση στο δημόσιο και αυτά κάθονταν επάνω και ο εκμισθωτής δεν επιβαρυνόταν με το φόρο και αισθανόταν και μια ηθική δικαίωση.
Τώρα τον πετάτε έξω απλά και φυσικά όταν δεν μπορείς να διεκδικήσεις τα οφειλόμενα (είτε γιατί δεν συμφέρει είτε γιατί ο άλλος δεν έχει τίποτα στο όνομά του) δε δηλώνεις τα οφειλόμενα μισθώματα και δεν πληρώνεις φόρο γι' αυτά.
Υπάρχει και ένας άλλος τρόπος να διεκδικήσεις τα οφειλόμενα με "κατάσχεση εις χείρας τρίτου". Δηλαδή όταν ο άλλος έχει μια σταθερή μισθοδοσία π.χ στρατιωτικός, συνταξιούχος κλπ μπορεί να πάει δικαστ. επιμελητής στην τράπεζα και να κατασχέσει τα οφειλόμενα από το λογαριασμό του ή μέρος αυτών, πάντα αφού έχει εκδοθεί διαταγή πληρωμής.

Το 'χα κάνει σε αστυνομικό που δεν πλήρωνε για 8 μήνες τη διατροφή των παιδιών του..την άκουσε άσχημα.

Τσάμπα νομικές συμβουλές;)

Επίσης κι αυτό πολυ σωστό.
Η αστυνομία και ο εισαγγελέας για συστάσεις δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Οι διάφορες περί ιδιοκτησίας ειναι δικαιοδοσία των δικαστηρίων. Μην κανείς τίποτα τέτοιο θα χάσεις τον καιρό σου.

maniatiakos
23/08/2014, 00:06
Τρίτον : η εκχώρηση μισθωμάτων δεν εχει καταργηθεί. Ισχύει προς το παρόν και μεχρι τέλους του τρέχοντος έτους ψάξε στο internet να βρεις το Νόμο αλλα αυτό ισχύει στην περίπτωση που εχεις βγάλει εκτελεστή απόφαση για αποβολή του μισθωτή απο το ακίνητο την οποία την καταθέτεις στην εφορία μαζί με μισθωτήριο, την έκθεση επίδοσης του Δικαστικού Επιμελητή απο την οποία προκύπτει οτι αυτή εχει επιδοθεί κι αν τον εξώσεις όλα τα παραπάνω μαζί με την εκθεση αποβολής επίσης τα καταθέτεις στην εφορία.


Όλα σωστά συνάδελφε και άρτια, αλλά απλώς η εκχώρηση γίνεται ακόμα για τη χρήση 2013, δηλαδή για οφειλόμενα μισθώματα του 2013.Για τα μισθώματα του 2014, που πιθανότατα οφείλονται στον Stam2, δεν θα μπορέσει να τα εκχωρήσει του χρόνου που θα υποβάλει τη φορολογική του δήλωση.

FZ1S
23/08/2014, 00:10
εξώδικο 140.... (αν δεν κάνω λάθος)
Α.Τ τσάμπα



Εγώ λέω πάνε μίλατε του και πες του ευγενικά ότι θες τα λεφτά.
Ρώτησε τον πότε και δώστου να καταλάβει ότι δεν υπάρχει επόμενη μέρα.
Αν δε σε πληρώσει εκείνη την ημέρα ζήτα του να φύγει ν αδειάσει το σπίτι.
Δύσκολα θα κατα΄φερεις να του πάρεις λεφτά με δικηγόρους
και ακόμα πιο δύσκολα θα καταφέρεις να τον βγάλεις με έξωση.
(μπορεί να σου πάρει και 2 χρόνια)

Σόρι για τα κακά νέα.

Δεν ισχύει τίποτα απ' αυτά.
Ειδικά για την τιμη του εξωδίκου. Άλλο η σύνταξή του κι άλλο η επίδοσή του.
Το εξώδικο μπορείς να το φτιάξεις και μόνος σου.

FZ1S
23/08/2014, 00:31
Όλα σωστά συνάδελφε και άρτια, αλλά απλώς η εκχώρηση γίνεται ακόμα για τη χρήση 2013, δηλαδή για οφειλόμενα μισθώματα του 2013.Για τα μισθώματα του 2014, που πιθανότατα οφείλονται στον Stam2, δεν θα μπορέσει να τα εκχωρήσει του χρόνου που θα υποβάλει τη φορολογική του δήλωση.

Εχεις δίκιο απλά υποθέτω οτι θα ισχύσει και του χρόνου γιατι ήταν προς κατάργηση για το 2013 αλλα τελικά δεν ίσχυσε.

maniatiakos
23/08/2014, 00:36
Μόνο για περιπτώσεις διατροφής μπορείς να κατασχέσεις μισθό.
Είναι ειδική περίπτωση μιας και η μη απόδοση διατροφής είναι ποινικό αδίκημα, δείχνει μια παραπάνω ευαισθησία ο νομοθέτης και δικαίως.

Ότι είναι και ποινικό αδίκημα είναι σωστό.
Κατά τ' άλλα μπορείς να κατασχέσεις -αν έχεις απαίτηση- λεφτά που μπαίνουν σε λογαριασμό, είτε αυτά είναι ενοίκια είτε είναι μισθός.Ακόμα και εφάπαξ μπορείς να κατασχέσεις...

Η ευαισθησία που έχει δείξει ο νομοθέτης σχετικά με τη διατροφή είναι ότι ο υπόχρεος σε καταβολή της δεν μπορεί να την συμψηφίσει με απαίτηση που έχει έναντι του δικαιούχου.

maniatiakos
23/08/2014, 00:38
Εχεις δίκιο απλά υποθέτω οτι θα ισχύσει και του χρόνου γιατι ήταν προς κατάργηση για το 2013 αλλα τελικά δεν ίσχυσε.

Ναι αν θα έχουμε βουλευτικές του χρόνου, μπορεί να ξαναπάρει παράτα...;)

stam2
23/08/2014, 09:26
Ναι αν θα έχουμε βουλευτικές του χρόνου, μπορεί να ξαναπάρει παράτα...;)

για όλα περιμένουμε τις εκλογές ρεπούτιμου...

ευχαριστώ για τις συμβουλές παιδιά... σαφώς δεν με κάνουν δικηγόρο, ή συνήγορο υπεράσπισης του εαυτού μου, αλλά μου δίνουν μια εικόνα για το πως το μπουρδελόκρατος ακόμα επιτρέπει σε τζαμπατζήδες να επιβιώνουν, και να αισθανόμαστε εμείς οι υπολοιποι στυγνά και μοβόρα καπιταλόσκυλα επειδή νοικιάζουμε ένα σπιτάκι το οποίο έχουμε χρυσοπληρώσει....

KAWAMANRIDER
10/09/2014, 18:04
εφοσον ανοιχτηκε δημοσιο θεμα μπορω να σχολιασω ;)


γνωμη μου τετοια θεματα μην τα συζητατε στο φορουμ , ειναι τραγικη η κατασταση στη χωρα μας , καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη , και ο εκμισθωτης μπορει να εχει δικιο και ο μισθωτης κι δυο μαζι ,

δηλαδη ρε μαγκες για να καταλαβω , αν εγω εκμισθωνω ενα σπιτι σε μια πολυτεκνη οικογενεια και οι ανθρωποι μεινουν ανεργοι και εχουν πραγματικο προβλημα , τι να τους πω - χωσε τα παιδια σου σε ιδρυμα , τραβατε και εσεις σε ξενωνα αστεγων , γιατι ετσι ειναι η ζωη π@υτανα ?

δηλαδη σε μια τετοια περιπτωση πχ ειναι κακο να βοηθησεις εναν συμπολιτη και συμπατριωτη σου και να του παραχωρησεις το σπιτι σου για καποιο διαστημα ,

ισχυει και το αναποδο βεβαια , ενας ανημπορος και απορος ανθρωπος να περιμενει να ζησει με το μικρο ενοικιο που εισπραττει και ο αλλος να μενει νταβατζιλικι μεσα ,

αυτα τα λεω γιατι υπαρχει πολυ εξαθλιωση εκει εξω και επηρεαζει τους παντες και καλο να μην μπλεκουμε το φορουμ που αφορα την μοτοσυκλετα με καποιες καταστασεις συμπολιτων μας που μπορει να βιωνουν και τραγικες καταστασεις που δεν γνωριζουμε αλλα σχολιαζουμε χωρις να σκεφτομαστε οτι ολα αυτα αφορουν πραγματικες ζωες συνανθρωπων μας ,

γνωμη μου ειναι αν καποιος συμφορουμιτης εχει καποιο προβλημα και χρειζεται νομικη βοηθεια να ποσταρει οτι ζητα την βοηθεια καποιου δικηγορου συμφορουμιτη και να μιλανε με πμ , τηλ. , κτλ

δεν νομιζω οτι πρεπει να δημοσιοποιειται στο συγκεκριμενο φορουμ η νομικη αντιμετωπιση θεματων που δεν σχετιζονται με την χρηση μοτοσυκλετας ,

φιλικα παντα , την γνωμη μου λεω ;)

tzimidis
10/09/2014, 18:46
Gnomes zitaei o anthropos, oxi desmeytiki apantisi oute ypoxreotiki.
Episis den kalei kaneis se paranomes prakseis, oute episimes theseis tou forum ekfrazontai edo.
kako den einai na ksestravonomaste metaksy mas opou mporoume, idees petame kai o kathenas prattei opos nomizei.
Safos kai grafontai kai polla akyra , alla den nomizo na ksekinisei kaneis nomikes diadikasies epeidi diabase kati apo kapoion se kapoio forum. Apla an paei otan paei opou paei den einai kako na exei akousei kai 5 gnomes oste na einai isos ligo pio ypopsiasmenos.
pou ksereis, mporei na pesei kai kammia idea pou den tha tin eixe skeftei apo monos tou.
alloste gi'ayto profanos postare sto kafeneio kai oxi sta texnika themata.

filika panta.

THEOD
10/09/2014, 19:01
Μάγκες αν ο ενοικιαστής είναι λαμόγιο ο ιδιοκτήτης απλά τον "ήπιε" και δυστυχώς κατά 99% χάνει τα λεφτά του... Την έχω πάθει 1-2 φορές αλλά η τελευταία πόνεσε πολύ...
Η ιστορία
Έλληνας παρακαλώ (για να μηνλέμε μόνο για τους αλλοδαπούς που εξαφανίζονται...),και μάλιστα "επιχειρηματίας" (διαθέτει πλυντήριο auto-moto στα Πατήσια).
Kάνει ενοικιαστήριο στο όνομα της γυναίκας του (όπως φάνηκε εκ των υστέρων επίτηδες μιας και αυτή δεν διαθέτει τίποτε στο όνομά της).
Πληρώνει κανονικά 2-3 νοίκια και μετά αρχίζουν οι κοροιδίες (έλεγε ότι τα έχει καταθέσει ενώ δεν είχε περάσει ούτε απ 'έξω από την τράπεζα...), οι καθυστερήσεις και τα παρατράγουδα.
Ταυτόχρονα δεν πλήρωνε κοινόχρηστα, ούτε φυσικά κανέναν λογαριασμό.
Το χειρότερο ήταν ότι όταν παρέλαβε το σπίτι εκείνο ήταν χωρίς ρεύμα και αντί να πάει στην Δεη να δηλώσει το ρολόι στο όνομά του και να πάρει ρεύμα εκείνος προτίμησε να παραβιάσει το ρολοί και να κλέβει ρεύμα ! Εγώ βλέποντας ότι έχει κανονικά ρεύμα στο σπίτι θεωρούσα ότι τουλάχιστον την Δεη την έχει κανονίσει - που να το φανταστώ...
Με αυτά και αυτά τρώει 2-3 μήνες ακόμα χωρίς να πληρώσει ενοίκιο, και όταν πια κατάλαβε ότι τον πήραμε χαμπάρι (πήγα ο ίδιος στην ΕΥΔΑΠ και έκοψα την παροχή νερού) και δεν τον παίρνει άλλο, απλά εξαφανίστηκε...
Απολογισμός ?
3 νοίκια φαγωμένα (σύνολο 1.050,00)
270,00 ευρώ απλήρωτη ΕΥΔΑΠ
470,00 απλήρωτα κοινόχρηστα
τρομερές ζημιές στο διαμέρισμα (φύγανε πάνω από 3 χιλιάρικα για επισκευές πορτών -κουφωμάτων, τζαμωτά, βάψιμο κλπ)
και 8 μήνες απλήρωτο ρεύμα που δεν ξέρω πόσο είναι μιας και θα το μάθω όταν θα γίνει αίτηση για εν νέου ηλεκτροδότηση και θα μετρηθεί το τι έκαψε όσο ήταν παραβιασμένο (και φαντάζομαι ότι δεν θα είναι λίγα μιας και δεν θα έκανε και καμμιά οικονομία την στιγμή που ήξερε ότι είναι τσάμπα...)
Σύνολο πάνω από 5 χιλιάρικα μέσα σε 8 μήνες...
Και δεν μπορώ να του κάνω τίποτα.... Την κοπάνησε μόνος του πριν επιδοθεί αγωγή εξώσεως και τώρα είναι "αγνώστου διαμονής" και δεν μπορώ να του επιδώσω τίποτα πέραν του γεγονότος ότι το συμφωνητικό είναι στο όνομα της γυναίκας του που κι αυτή είναι αγνώστου διαμονής.... Και η πλάκα είναι ότι ξέρω που είναι το μαγαζί του και αυτός είναι εκεί και πίνει-τρώει στην υγεία του κορόιδου...
Αφήστε να πάνε. Δυστυχώς ο νόμος είναι κομμένος και ραμμένος στα μέτρα των δήθεν αδυνάτων ενοικιαστών και πολλοί το έχουνε μάθει το παραμύθι, το έχουν κάνει σύστημα και κάνοντας μια μετακόμιση τον χρόνο καταφέρνουν και δεν πληρώνουν σχεδόν τίποτα - ούτε νοίκια, ούτε κοινόχρηστα, νερό ΔΕΗ)...Αν δεν γίνει κάποια στιγμή ένα μητρώο ενοικιαστών όπου να μπορείς να ελέγχεις πριν την μίσθωση τον κάθε τσογλαναρά χαίρι και προκοπή δεν θα δεί κανένας ιδιοκτήτης...

7Tolis
10/09/2014, 19:36
Αυτό με το μητρώο ενοικιαστων ωραίο είναι. Να γίνει και ιδιοκτητών όμως. Feedback.

zephyr1
10/09/2014, 19:46
Πωπω βραχυκυκλωμα ειναι το θρεντ!! :dizzy:

OldMan
10/09/2014, 19:49
Αυτό με το μητρώο ενοικιαστων ωραίο είναι. Να γίνει και ιδιοκτητών όμως. Feedback.
Είπε ο Κροποτκιν της Ομβριακής...;)

Pan (dvs)
10/09/2014, 20:06
THEOD μαθε τουλαχιστον απο τα λαθη σου.

Ολοι οι λογαριασμοι στο ονομα του ενοικιαστη.Και δες ποιον βαζεις πλεον μεσα.Καλυτερα ανοικιαστο παρα να πληρωνεις μαμισιατικα αλλουνου.

Ειχα ακουσει για καποιον τροπο που αναλαμβανει η τραπεζα την εισπραξη του ενοικιου.Σιγουρα ΑΝ ισχυει αυτο θα ειναι καλη λυση.

THEOD
10/09/2014, 20:09
Αυτό με το μητρώο ενοικιαστων ωραίο είναι. Να γίνει και ιδιοκτητών όμως. Feedback.

Κανένα πρόβλημα αν και δεν χρειάζεται... Γιατί ο ιδιοκτήτης είναι ΠΑΝΤΑ "εκεί", ΠΑΝΤΑ "γνωστής διαμονής", ΠΑΝΤΑ υπόχρεος έναντι απαιτήσεων που άφησε ο ενοικιαστής, και φυσικά το ακίνητο δεν μπορεί να βγάλει ρόδες και να εξαφανιστεί ένα ωραίο πρωί...

THEOD
10/09/2014, 20:18
THEOD μαθε τουλαχιστον απο τα λαθη σου.

Ολοι οι λογαριασμοι στο ονομα του ενοικιαστη.Και δες ποιον βαζεις πλεον μεσα.Καλυτερα ανοικιαστο παρα να πληρωνεις μαμισιατικα αλλουνου.

Ειχα ακουσει για καποιον τροπο που αναλαμβανει η τραπεζα την εισπραξη του ενοικιου.Σιγουρα ΑΝ ισχυει αυτο θα ειναι καλη λυση.

Δεν τα ξέρεις καλά...
ΚΑΝΕΝΑΣ λογαριασμός ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ δεν είναι στο όνομα του ενοικιαστή πλην της ΔΕΗ... Εκεί όντως την πάτησα γιατί αφού έβλεπα το σπίτι να έχει ρεύμα δεν φανταζόμουνα ότι μπορεί να είναι κλεμμένο...Έμαθα για την παραβίαση όταν πήγα στην Δεη να πληρώσω το ΕΤΗΔΕΕ και από εκεί άρχισα να το σκαλίζω...Και φυσικά ότι ρεύμα έχει κάψει η ΔΕΗ δεν το αναγνωρίζει ως οφειλή δική του (ακόμα και όταν τους δείχνω το μισθωτήριο) και το κάνει απαιτητό από εμένα οταν θα ξανασυσνδέσω την παροχή γιατί αλλιώς δεν το επανασυνδέει -αν μπορείς κάνε κι αλλιώς...
Οι υπόλοιποι λογαριασμό ΔΕΝ γυρίζουν στον ενοικιαστή... Η ΕΥΔΑΠ, τα κοινόχρηστα κλπ τυπικά μπορεί να βγαίνουν μεν στο όνομα του ενοικιαστή αλλά όταν εκείνος δεν τα πληρώσει υπόλογος και υπόχρεος είναι ο ιδιοκτήτης γιατί αυτόν ξέρουν, αυτόν μπορούν να βρούν και αυτός "καίγεται" να ξαναπάρει νερό ή να μην του βγάλει ο διαχειριστής το διαμέρισμα στον πλειστηριασμό λόγω οφειλών κοινοχρήστων... Τα κοινόχρηστα μια χαρά στο όνομά του ενοικιαστή έχουν βγεί ως οφειλή αλλά η εταιρία κοινοχρήστων δεν ασχολείται να τον κυνηγήσει και να τα εισπράξει - θα τα πάρει από εσένα και εσύ κόψε τον λαιμό σου. Το ίδιο και η ΕΥΔΑΠ... Σας λέω, ΟΤΙ και να κάνεις άμα πέσεις σε λαμόγιο δεν έχεις ελπίδα...Και δεν μπορείς να ξέρεις εκ των προτέρων ποιόν βάζεις μέσα...Γιαυτό το μητρώο είναι απαραίτητο...Θα δαγκώσει έναν- θα δαγκώσει δύο αλλά μετά δεν θα βρίσκει ούτε αντίσκηνο...

Pan (dvs)
10/09/2014, 20:21
Δεν τα ξερω καθολου ειναι η αληθεια.Αυτο για πληρωμη μεσω τραπεζας ισχυει?

THEOD
10/09/2014, 20:27
Δεν τα ξερω καθολου ειναι η αληθεια.Αυτο για πληρωμη μεσω τραπεζας ισχυει?
ΟΧΙ όπως το εννοείς... Γίνονται κανονικά οι πληρωμές μέσω κατάθεσης και αυτές που έχουν γίνει αποδυκνείονται εύκολα από τραπεζική κίνηση, αλλά η τράπεζα δεν έχει καμία σχέση -αρμοδιότητα για πληρωμές που δεν έχουν γίνει ή οφείλονται. Εκεί μπλέκουν δικηγόροι και όλο το δικαστικό κύκλωμα και 9,9 στις 10 περιπτώσεις χαλάς κι άλλα λεφτά για να πάρεις από τα 3 το μακρύτερο...

toyar
10/09/2014, 20:45
νοικιαζω διαμερισμα......
ενδιαφερεται με 1000 ο ακριβως διπλα για συγγενη του.........
παω και ρωταω τη διαχειριστρια και μου λεει <<καλο παιδι ,καλη οικογενεια αλλα χρωσταει 1000 ευρω κοινοχρηστα>> (σε πολυκατοικια που παιζουν απο 20-50 το μηνα)
να του το δωκω;:bawl:

foogr01
10/09/2014, 21:21
Μιας και η κουβέντα γύρισε σε μητρώο:
Στο εξωτερικό πάντως σου ζητάνε συστατικές (από τον προηγούμενους ιδιοκτήτες) πριν σε βάλουν μέσα νοικάρη. Και δεν περιορίζονται σε ένα χαρτί, αλλά το ψάχνουν.

Και θα πω απλά ότι οι νόμοι σ' αυτήν την χώρα δεν εφαρμόζονται όπως πρέπει, αλλά επιλεκτικά. Και ναι, κάποιοι νόμοι είναι κομμένοι και ραμμένοι στα μέτρα των απανταχού λαμόγιων (είτε νοικάρηδες, είτε ιδιοκτήτες, είτε ο,τιδήποτε άλλο) και πάντα μα πάντα την πατάει ο σωστός, που πάει με το σταυρό στο χέρι.

Απλά κρίμα.

virus
10/09/2014, 21:48
Ειχα ακουσει για καποιον τροπο που αναλαμβανει η τραπεζα την εισπραξη του ενοικιου.Σιγουρα ΑΝ ισχυει αυτο θα ειναι καλη λυση.


οχι δεν υπαρχει κατι τετοιο.

μαλλον το μπερδευεις με την παγια εντολη που δινει ο νοικαρης στην τραπεζα να μεταφερονται αυτοματα τα λεφτα του ενοικιου ΑΠΟ τον λογ του νοικαρη στον λογ του ιδιοκτητη.


και ειναι οπως τα λεει ο THEOD. ΜΟΝΟ η δεη παει στο ονομα του νοικαρη. ολα τα αλλα φιφα κανονικη :(

alexxxcbr
10/09/2014, 21:57
Eτσι οπως καταντησε η αγορα αστα να πανε,

7Tolis
10/09/2014, 22:08
Είπε ο Κροποτκιν της Ομβριακής...;)

Μπαρδόν;

maniatiakos
10/09/2014, 23:11
...

Tην όποια επίδοση μπορείς να την κάνεις και στο χώρο εργασίας του.

SHOOTER045
10/09/2014, 23:21
THEOD μαθε τουλαχιστον απο τα λαθη σου.

Ολοι οι λογαριασμοι στο ονομα του ενοικιαστη.Και δες ποιον βαζεις πλεον μεσα.Καλυτερα ανοικιαστο παρα να πληρωνεις μαμισιατικα αλλουνου.

Ειχα ακουσει για καποιον τροπο που αναλαμβανει η τραπεζα την εισπραξη του ενοικιου.Σιγουρα ΑΝ ισχυει αυτο θα ειναι καλη λυση.




Πανο
Τράπεζα δεν τούς λες
Αλλά αναλαμβάνουν την είσπραξη κάθε χρέους
Με το αζημίωτο

THEOD
11/09/2014, 00:14
Tην όποια επίδοση μπορείς να την κάνεις και στο χώρο εργασίας του.
Δεν αντιλέγω αλλά το μισθωτήριο είναι στο όνομα της γυναίκας του και για αυτή δεν έχω κανένα στοιχείο διαμονής ή εργασίας... Και απ ότι κατάφερα να μάθω μάλλον δεν έχει κανένα περουσιακό στοιχείο στο όνομά της (εξ' ου και η εξαρχής συμμετέχουσα στο μισθωτήριο), οπότε όπως καταλαβαίνεις η όλη υπόθεση δεν βγάζει πουθενά... Απλά θα καταφέρω να ξοδέψω αρκετά ακόμα σε δικηγόρους, επιμελητές κλπ μόνο και μόνο για "ηθική" δικαίωση...

OldMan
11/09/2014, 12:45
Μπαρδόν;
Σχωρεμενος..

Μικe777
11/09/2014, 13:05
αφου δεν μπορουμε να τα νοικιασουμε!!
και η εφορια οπως παει θα τα εχουμε πληρωσει
εξαπλασια!!να τα δωσουμε στο ρημαδι το κρατος..:D

GFawkes
11/09/2014, 13:14
αφου δεν μπορουμε να τα νοικιασουμε!!
και η εφορια οπως παει θα τα εχουμε πληρωσει
εξαπλασια!!να τα δωσουμε στο ρημαδι το κρατος..:D

Ακριβως αυτο θελει και το κρατος...


"Ασυνεπής ενοικιαστής... τι κάνουμε? "

Στριμωξε τον με δυο "ευσωμους" φιλους σου και θα φυγει οικειοθελώς....

Μικe777
11/09/2014, 13:22
"Ασυνεπής ενοικιαστής... τι κάνουμε? "

Στριμωξε τον με δυο "ευσωμους" φιλους σου και θα φυγει οικειοθελώς....
ωραια!!και μετα πληρωνε!!για απειλη εκφοβισμο..ξυλοδαρμο!κ.τ.λ.
δεν μπορεις να κανεις τιποτα δυστυχως!!νομιζω το πιο σωστο το ειπαν παραπανω..
εξωδικο-εξωση..:wave2:

GFawkes
11/09/2014, 13:37
ωραια!!και μετα πληρωνε!!για απειλη εκφοβισμο..ξυλοδαρμο!κ.τ.λ.
δεν μπορεις να κανεις τιποτα δυστυχως!!νομιζω το πιο σωστο το ειπαν παραπανω..
εξωδικο-εξωση..:wave2:

Πιστεψε με ειναι ο μονος τροπος που δουλευει....