PDA

View Full Version : Σβήνει το xtx 660



bill2p
21/08/2014, 17:26
Καλησπέρα .... Κανα δυο φορές μου εχει σβήσει η μηχανη,οχι αυτο το γνωστό που κανει στις χαμηλές όταν μπλεκεις σε κίνηση κτλ
Σε αυτές τις δυο φορές μου έσβησε σαν να μένει απο βενζίνη,έν κινήσει προσπάθησα πατώντας το διακόπτη αλλα δεν έπαιρνε,δεν έκανε τιποτα νεκρό τελείως .Μονο όταν σταμάτησα το έκλεισα απο τον διακόπτη με τα κλειδεια και μετα πηρε κανονικά

MAIK72
21/08/2014, 17:32
Σαν βραχυκύκλωμα στον διακόπτη του κλειδιού μου φαίνεται έτσι όπως τα λες :)

Το ότι σβήνει στις χαμηλές το xt πρώτη φορά το ακούω .Μάλλον είναι διαφορετικό πρόβλημα και αφορά τα καρμπυρατέρ

Καλό θα ήταν να ελέγξεις και τον ανορθωτή

bill2p
21/08/2014, 18:11
Δεν ξερω αν ειναι απο διακόπτη,αλλα σβήνει σαν να μένει η απο ρεύμα η απο καύσιμο
Επίσης το εχω αγοράσει καινούργιο το 2007 και δεν εχω αλλάξει ποτε μπαταρία
Λες να παίζει ρολο αυτο;

MAIK72
21/08/2014, 18:19
Δεν ξερω αν ειναι απο διακόπτη,αλλα σβήνει σαν να μένει η απο ρεύμα η απο καύσιμο
Επίσης το εχω αγοράσει καινούργιο το 2007 και δεν εχω αλλάξει ποτε μπαταρία
Λες να παίζει ρολο αυτο;

Εχεις 7 χρόνια μπαταρία επάνω;;:uplate: Mωρέ μπράβο!:look:



Μέτρα κι αυτήν καλού κακού:D

bill2p
21/08/2014, 18:26
Θυμήθηκα και κατι άλλο

MAIK72
21/08/2014, 18:31
Θυμήθηκα και κατι άλλο
:a027:

bill2p
21/08/2014, 18:39
Καμία φορά μπερδεύει λίγο όταν ανοίγω το γκάζι
Σπάνια το κανει βέβαια

MAIK72
21/08/2014, 18:46
Καμία φορά μπερδεύει λίγο όταν ανοίγω το γκάζι
Σπάνια το κανει βέβαια

Από σέρβις πως πάμε ;;; Πότε έκανες;
Aυτά που σου είπα για τσεκάρισμα ισχύουν. Μπαταρία καρμπυρατέρ ανορθωτής

taisteal
21/08/2014, 18:47
Το XTX ειναι ψεκαστο..

bill2p
21/08/2014, 18:55
Σέρβις κανονικά μια φορά εώς κανει σε συνεργείο
Λάδια μπουζι φρένα τα αλλάζω μονος μου,εχει 50.000 Χμ

theofilos888
21/08/2014, 18:56
Σερβις, καθαρισμα μπεκ, ελεγχος κλειδαριας κ πλεξουδας στην περιοχη του τιμονιου, καθαρισμα φιλτρου αερα, μπουζι.... αυτα μου ερχονται για αρχη.

MAIK72
21/08/2014, 19:05
πρέπει να αλλάξω 10έτια ή μηχανάκι:ninja::blush: Σύν αυτά που είπε ο Θεόφιλος μείον τα καρμπυρατέρ

daz
21/08/2014, 19:21
Δεν ξερω αν ειναι απο διακόπτη,αλλα σβήνει σαν να μένει η απο ρεύμα η απο καύσιμο


Ή θα σβήνει σαν να μένει από βενζίνη ή σαν να μένει από ρεύμα. Μη μας μπερδεύεις!

Όταν μένει από ρεύμα κάνει σαν να πάτησες το kill switch. Μπαμ και κάτω.

Όταν μένει από βενζίνη κάνει σαν να μένει από βενζίνη. (κατατοπιστικότατο? :lol:)

Αν είναι από ρευμα έλεγξε kill switch (καθάρισε, βάλε σπρει επαφών). Αν συνεχίσει έλεγξε τα καλώδια του διακόπτη.
Αν μένει από βενζίνη έλεγξε αντλία βενζίνης, ρεύματα στην αντλία, φίλτρο (της αντλίας), καθάρισμα μπεκ.

Όταν κλείνεις και ξανα ανοίγεις τον διακόπτη παίρνει με τη μία γιατί όταν κάνει τσεκ, η αντλία πρεσάρει.
Έτσι όπως μας το περιγράφεις στην αρχή πρέπει να είναι από βενζίνη διότι λες ότι δεν σβήνει όπως σβήνει λόγο tps.

Στα 07 έχουν διορθώσει το πρόβλημα του tps και σπάνια σβήνει (στην κίνηση όπως αναφέρεις). Αν το δικό σου σβήνει συχνά τσέκαρε σε πόσες στροφές είναι το ρελαντί. Αν είναι χαμηλά σήκωσε λιγάκι μέχρι εκεί που λέει το μανουαλ. (το έχει και το owners manual).

Απ τα 08 και μετά δεν σβήνει ποτέ λόγο tps αν οι στροφές του ρελαντί είναι οι σωστές.

daz
21/08/2014, 19:25
+1 στον θεόφιλο. Ρίξε μια ματιά και στο μπουζί, αν και εμένα μου κάνει για τροφοδοσία. Για ξαναπάμε άλλη μία για τον τρόπο που σου σβήνει γιατί πριν μας μπέρδεψες. Μην ανοίξεις αντλία αν δεν καθαρίσεις πρώτα μπεκ. Και στα μπεκ να μην οφείλεται καλό θα του κάνει ένας καθαρισμός μετά από 50κ χλμ.

daz
21/08/2014, 19:30
Εχεις 7 χρόνια μπαταρία επάνω;;:uplate: Mωρέ μπράβο!:look:



Μέτρα κι αυτήν καλού κακού:D

Εγώ την έχω 6. :D

bill2p
21/08/2014, 19:40
Ή θα σβήνει σαν να μένει από βενζίνη ή σαν να μένει από ρεύμα. Μη μας μπερδεύεις!

Όταν μένει από ρεύμα κάνει σαν να πάτησες το kill switch. Μπαμ και κάτω.

Όταν μένει από βενζίνη κάνει σαν να μένει από βενζίνη. (κατατοπιστικότατο? :lol:)

Αν είναι από ρευμα έλεγξε kill switch (καθάρισε, βάλε σπρει επαφών). Αν συνεχίσει έλεγξε τα καλώδια του διακόπτη.
Αν μένει από βενζίνη έλεγξε αντλία βενζίνης, ρεύματα στην αντλία, φίλτρο (της αντλίας), καθάρισμα μπεκ.

Όταν κλείνεις και ξανα ανοίγεις τον διακόπτη παίρνει με τη μία γιατί όταν κάνει τσεκ, η αντλία πρεσάρει.
Έτσι όπως μας το περιγράφεις στην αρχή πρέπει να είναι από βενζίνη διότι λες ότι δεν σβήνει όπως σβήνει λόγο tps.

Στα 07 έχουν διορθώσει το πρόβλημα του tps και σπάνια σβήνει (στην κίνηση όπως αναφέρεις). Αν το δικό σου σβήνει συχνά τσέκαρε σε πόσες στροφές είναι το ρελαντί. Αν είναι χαμηλά σήκωσε λιγάκι μέχρι εκεί που λέει το μανουαλ. (το έχει και το owners manual).

Απ τα 08 και μετά δεν σβήνει ποτέ λόγο tps αν οι στροφές του ρελαντί είναι οι σωστές.

Προσπαθώ να το εξηγήσω κάπως για να το καταλάβετε....
Σβήνει απότομα,μετα τα 90-100 και αφού ειναι στη μέση του δρόμου πατάω διακόπτη να το βαλω μπροστά μην με "φάει" κανένας αλλα δεν κανει τιποτα,ούτε μίζα ακούω.Μολις σταματήσω γυρίσω το κλειδη στο off και το ανοίξω παίρνει κανονικά
Σε διάστημα τριων μηνών το εχει κανει δυο φορές

bill2p
21/08/2014, 19:56
Το kill switch δεν το δουλεύω ποτε....οτι κανω το κανω απο κλειδί

daz
21/08/2014, 20:17
Προσπαθώ να το εξηγήσω κάπως για να το καταλάβετε....
Σβήνει απότομα,μετα τα 90-100 και αφού ειναι στη μέση του δρόμου πατάω διακόπτη να το βαλω μπροστά μην με "φάει" κανένας αλλα δεν κανει τιποτα,ούτε μίζα ακούω.Μολις σταματήσω γυρίσω το κλειδη στο off και το ανοίξω παίρνει κανονικά
Σε διάστημα τριων μηνών το εχει κανει δυο φορές

Αν πατάς μίζα και δεν γυρίζει τότε δεν τροφοδοσία ρε συ. Αυτό το "απότομο" σβήσιμο είναι από ρεύμα και απ' την στιγμή που ξαναπαίρνει είναι από κάποιο βραχυκύκλωμα.

Τσέκαρε πρώτα απ' όλα το κιλλ. (Ας μην το χρησιμοποιείς ποτέ).

Μετά διακόπτη, καλώδια πέριξ του διακόπτη, πλεξούδα.

Κάνε το εξής. Βάλε μπρος, σβήσε με κιλλ, προσπάθησε να ξαναβάλεις μπρος. Παίρνει? Όχι! Πρέπει να κλείσεις και να ξανα ανοίξεις το διακόπτη για να πάρει.

Όταν σου έσβησε τα όργανα ήταν αναμένα? Τα φώτα? Αν ήταν αναμένα τότε 99% είναι βραχυκύκλωμα του κιλλ.

Αν δεν ήταν τότε είναι βραχυκύκλωμα του διακόπτη.

MAIK72
21/08/2014, 20:23
Το kill switch δεν το δουλεύω ποτε....οτι κανω το κανω απο κλειδί

.Ενα πάτημα που και που και λίγο σπρευ καλό θα του κάνει νομίζω .:rolleyes:
Η μέθοδος κασκαντέρ πάντως με κατεβάσματα σε υψηλή ταχύτητα, φρένα, διακόπτες και κλειδιά δεν μου αρέσει καθόλου.:confused:

daz
21/08/2014, 20:27
.Ενα πάτημα που και που και λίγο σπρευ καλό θα του κάνει νομίζω .:rolleyes:
Η μέθοδος κασκαντέρ πάντως με κατεβάσματα σε υψηλή ταχύτητα, φρένα, διακόπτες και κλειδιά δεν μου αρέσει καθόλου.:confused:

Και που να δεις πόσο θα σου αρέσει αν κάνει τσαφ επάνω σε στροφή. Θα βγάλεις άσπρες τρίχες μέχρι και στα @. :lol:

bill2p
21/08/2014, 20:31
Όταν σου έσβησε τα όργανα ήταν αναμένα? Τα φώτα? Αν ήταν αναμένα τότε 99% είναι βραχυκύκλωμα του κιλλ.



Αυτο δεν το πρόσεξα

Αυτο που λένε για τα σφάλματα κτλ ισχύει;
Δηλαδη σε συνεργειο μπορούν να βρουν απο που ειναι το προβλημα ;

daz
21/08/2014, 20:41
Αυτο δεν το πρόσεξα

Αυτο που λένε για τα σφάλματα κτλ ισχύει;
Δηλαδη σε συνεργειο μπορούν να βρουν απο που ειναι το προβλημα ;

Δεν ξέρω!

Νομίζω όταν το σβήνεις από κιλλ βγάζει σφάλμα γιατί κόβει το ρευμα απ' την ηλεκτρονική. Ίσως όχι στο xt, δεν ξέρω.

MAIK72
21/08/2014, 20:44
Και που να δεις πόσο θα σου αρέσει αν κάνει τσαφ επάνω σε στροφή. Θα βγάλεις άσπρες τρίχες μέχρι και στα @. :lol:

Στην ευθεία θα βγάλω το χέρι μου για σήμα ότι σταματάω.
Στην στροφή αλλαγή σώβρακο αν την περάσω :eleison:

bill2p
21/08/2014, 21:43
Παντός το συμπέρασμα που βγαίνει τελικα ειναι οτι μεγάλες πιθανότητες συγκεντρώνει η περίπτωση το προβλημα να οφείλεται σε κατι ηλεκτρικό,αφού όταν σβήνει και προσπαθώ να το βαλω φαίνεται πως ειναι χωρις ρεύμα αφού δεν εχω μίζα,σημαντική ξεπτομετεια πως δεν εχω δει καντράν αν ειναι αναμενόμενο

theofilos888
22/08/2014, 06:03
Παντός το συμπέρασμα που βγαίνει τελικα ειναι οτι μεγάλες πιθανότητες συγκεντρώνει η περίπτωση το προβλημα να οφείλεται σε κατι ηλεκτρικό,αφού όταν σβήνει και προσπαθώ να το βαλω φαίνεται πως ειναι χωρις ρεύμα αφού δεν εχω μίζα,σημαντική ξεπτομετεια πως δεν εχω δει καντράν αν ειναι αναμενόμενο
Αρα καταληγουμε στο συμπερασμα, κοιτα την πλεξουδα σου στην περιοχη του λαιμου, αν ειναι κομμενη η το διακοπτη.

toyar
22/08/2014, 07:06
κοιτα και τους πολους της μπαταριας .........

SHOOTER045
22/08/2014, 07:06
Στο ΤΑ της δουλειάς που παρουσιαζε ίδια συμπτώματα, το πρόβλημα ήταν στην καλωδιωση στην περιοχή κάτω από τον κεντρικό διακόπτη
Δεν είχε ώρες, ούτε ευθείες και στροφές
Όταν το πάθαινε δεν έκανε διαχωρισμους, τσέκαρε την καλωδιωση, και ρίξε και λίγο σπρέι στο kill switch

bill2p
24/08/2014, 18:51
Ξερει κάποιος πως ανεβάζω στροφές στο ρελαντί ;
Με τα 2 κουμπιά (+-)γινεται αλλα πως μπαίνεις στην ρύθμιση ;

vaska
24/08/2014, 22:29
Στην ευθεία θα βγάλω το χέρι μου για σήμα ότι σταματάω.
Στην στροφή αλλαγή σώβρακο αν την περάσω :eleison:

Ο Daz μιλάει για κλειστές στροφές με πολλή μικρή ταχύτητα. Αν σου κάνει "Τσαφ" εκεί, δεν υπάρχει διαπραγμάτευση. Ξάπλωσες.

bill2p
25/08/2014, 20:31
Λοιπόν άλλαξα μπουζι φίλτρο αέρα άνοιξα το διακόπτη και του έριξα σπρέι ανέβασα και ρελαντί
Κατι που μου έκανε και πριν τα κανω αυτα και το κανει και τωρα ειναι το εξής:
Μόλις ανοίγω λιγο γκάζι με ταχύτητα σαν να μπερδεύει/σκορτσαρει λιγο...μόλις ανοίξω παραπάνω γκάζι δεν κανει τιποτα ,στρώνει