PDA

View Full Version : DIY: Επαναγεμιζόμενο spray



McGyver
22/08/2014, 17:00
Δεν ήξερα πού αλλού να το postάρω, οπότε ας πάει στα Γενικά...

Επαναγεμιζόμενο spray do it yourself: http://www.youtube.com/watch?v=doLPFPeJ6JE

Θα το δοκιμάσω μόλις μου αδειάσει ένα απ' αυτά που έχω στο σπίτι για homemade λιπαντικό αλυσίδας :lol:.

Άραγε για βάψιμο με χρώματα αυτοκινήτου θα κάνει :hmm:;

Disclaimer: Try it at your own risk!

PetranGR
22/08/2014, 18:01
ερώτηση.

Όταν τρυπάς το σπρέυ δεν θα υπάρξει περίπτωση να σκάσει; ακόμα κι αν έχεις κρατήσει πόση ώρα την τάπα για να βγεί ο άερας;

toyar
22/08/2014, 18:10
οταν πατωντας τη βαλβιδα σταματησει να βγαζει αεριο η πιεση μεσα εχει γινει ιδια με την ατμοσφαιρικη οποτε δεν θα σκασει με το τρυπημα

toyar
22/08/2014, 18:13
το θεμα ειναι οτι σε καθε μπουκαλι μπορεις να βαλεις μονο το ιδιο περιεχομενο καθε φορα γιατι ποτε δεν αδειαζει τελειως
δεν μπορεις π.χ να βαλεις τη μια ασπρο χρωμα και την αλλη μαυρο και μετα λαδι οποτε ακομα κι αν αναγομωνης η καθε φιαλη εχει συγκεκριμενη χρηση

vaska
22/08/2014, 18:31
80 psi??? σαν πολλά μου φαίνονται, άσε που πρέπει να έχει κάνει παααρα μα πααααρα πολλές δοκιμές μέχρι να καταφέρει να κολλήσει την βαλβίδα και να μην λιώσει το πλαστικό στο κέντρο.

Τες πα, για την ιστορία μπορεί να το δοκιμάσω, πλάκα θα έχει!

motomaniac
23/08/2014, 19:46
λεω να το δοκιμασω...

Bob_o_mastoras
23/08/2014, 20:10
Συνταγη ταμαμ για ατυχημα μου φαινεται. !!!ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

Dbnn
23/08/2014, 23:21
το θεμα ειναι οτι σε καθε μπουκαλι μπορεις να βαλεις μονο το ιδιο περιεχομενο καθε φορα γιατι ποτε δεν αδειαζει τελειως
δεν μπορεις π.χ να βαλεις τη μια ασπρο χρωμα και την αλλη μαυρο και μετα λαδι οποτε ακομα κι αν αναγομωνης η καθε φιαλη εχει συγκεκριμενη χρηση

Ρίχνεις λίγο διαλυτικό νίτρου μέσα και το "πλένεις".... Μην κολλάς σε αυτό, όλα καθαρίζονται.
Το θέμα είναι μην κάνει κανα μπάμ, όπως λέει ο vaska 80psi? Και που ξέρω εγώ αν αντέχει τέτοια πίεση και δεν γίνω ήχος και θέαμα?
Προτιμώ να φτιάξω ενα κομπρεσέρ με εναν πυροσβεστήρα και μοτέρ ψυγείου με τις βαλβιδούλες πιέσεώς του και όλα καλά.... Και ενα πιστόλι βαφής πόσο να έχει?

andreastwin
24/08/2014, 12:38
322213κατι αναλογο εχω κανει σε μπουκαλα map gas και εχω βαλει freon γιατη για μια μικρη μπουκαλα ζητανε 35€ και με τρεις αδειες μπουκαλες εχω r22-r410-r407 τους κανω κενο πρωτα για να μου παρει τιν ποσοτητα που θελω.

sonic22
25/08/2014, 10:27
322213κατι αναλογο εχω κανει σε μπουκαλα map gas και εχω βαλει freon
Πες μου λιγο αν μπορεις

Πως καταφερες να αδειασεις εντελος την μπουκαλα απο το προπανιο;
Γιατι ακομα και ελαχιστο αεριο να ειχε μηνει μεσα Α. θα ειχε πιασει φωτια Β θα σου αλλοιωνε την ποιοτητα του φρεον.

υ.γ. R22 μαστορα δεν κανει να εχουμε... :wave2:

andreastwin
25/08/2014, 22:00
εβγαλα τιν βαλβιδα την πλαινη,τρυπησα στο κεντρο τις κεφαλης με 10 χιλ.τρυπανη για να κατσει η βαλβιδα ακριβως,και τιν αφησα καναδυο μερες να ξεθυμανει, τα ρινισματα τα ψαρεψα με μαγνητικο,εβαλα μεσα σωληνακι ψιλο αερος και φυσηξα και το παραμικρο.κοληση με καλαι στην βαλβιδα στο κεντρο και ταπομα με κοληση η πλαινη.κενο αερος, και αφου δεν χανει γαμισμα με φρεον. αν υπαρχη και αζωτο του κανεις και ενα καθαρισμα με αζωτο πρωτα προτου βαλεις φρεον. αυτα για μενα, οποιος θελει να το κανει, το κανει με δικη του ευθυνη.:wave2:

andreastwin
25/08/2014, 22:02
Πες μου λιγο αν μπορεις

Πως καταφερες να αδειασεις εντελος την μπουκαλα απο το προπανιο;
Γιατι ακομα και ελαχιστο αεριο να ειχε μηνει μεσα Α. θα ειχε πιασει φωτια Β θα σου αλλοιωνε την ποιοτητα του φρεον.

υ.γ. R22 μαστορα δεν κανει να εχουμε... :wave2:

υπαρχει το ανανεωμενο το R22 που πωλειτε στα ψυκτικα.αν θυμαμαι καλα καπου 17-18 € το κιλο.

OldMan
26/08/2014, 13:13
Λαλακα Θωμά, θα σκοτωσεις κοσμο...

zephyr1
26/08/2014, 13:23
Λαλακα Θωμά, θα σκοτωσεις κοσμο...

:lol::lol:

Εχει πολυ κοσμο το φορουμ και βαρυνε ο σερβερ μαλλον...

McGyver
26/08/2014, 13:37
Λαλακα Θωμά, θα σκοτωσεις κοσμο...

OK, fixed.