PDA

View Full Version : Μαζική κωδικοποίηση .wma σε .mp3



Dbnn
23/08/2014, 16:49
Έχω ενα θεματάκι και θέλω την βοήθειά σας.
Έχω αρχειοθετημένα 125.000 τραγούδια περίπου χωρισμένα σε είδος και καλλιτέχνη.

Το θέμα είναι οτι μερικά είναι .wma και το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ (traktor scratch pro) για να παίζω μουσική δεν μπορεί να τα κάνει analyze για να βρεί bpm, hot cues, waveforms κλπ.
Πρόκειται για 1500 τραγούδια και είναι εξαιρετικά δύσκολο και δεν με παίρνει απο θέμα χρόνου να τα κάνω ένα ένα .mp3
Πρόβλημα με bpm δεν έχω μιας και μετράω με ρολόι και όχι με τον μετρονόμο του προγράμματος αλλά θέλω να τα κάνει analyze όλα γιατί γλυτώνω περίπου 10 δευτερόλεπτα απο την στιγμή που θα τα φορτώσω στο ανάλογο deck.
Όταν παίζεις ρεφρέν στο ρεφρέν δεν γίνεται να περιμένεις τόσο πολύ.

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα, να βάζω ως root φάκελο τον κεντρικό που έχει όλη την δισκοθήκη, να ψάχνει για .wma και όπου βρήσκει να το μετατρέπει επιτόπου σε .mp3?

PetranGR
23/08/2014, 16:51
Έχω ενα θεματάκι και θέλω την βοήθειά σας.
Έχω αρχειοθετημένα 125.000 τραγούδια περίπου χωρισμένα σε είδος και καλλιτέχνη.

Το θέμα είναι οτι μερικά είναι .wma και το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ (traktor scratch pro) για να παίζω μουσική δεν μπορεί να τα κάνει analyze για να βρεί bpm, hot cues, waveforms κλπ.
Πρόκειται για 1500 τραγούδια και είναι εξαιρετικά δύσκολο και δεν με παίρνει απο θέμα χρόνου να τα κάνω ένα ένα .mp3
Πρόβλημα με bpm δεν έχω μιας και μετράω με ρολόι και όχι με τον μετρονόμο του προγράμματος αλλά θέλω να τα κάνει analyze όλα γιατί γλυτώνω περίπου 10 δευτερόλεπτα απο την στιγμή που θα τα φορτώσω στο ανάλογο deck.
Όταν παίζεις ρεφρέν στο ρεφρέν δεν γίνεται να περιμένεις τόσο πολύ.

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα, να βάζω ως root φάκελο τον κεντρικό που έχει όλη την δισκοθήκη, να ψάχνει για .wma και όπου βρήσκει να το μετατρέπει επιτόπου σε .mp3?

Free : http://download.cnet.com/Convert-Multiple-WMA-Files-To-MP3-or-WAV-Files-Software/3000-2140_4-75752604.html

Dbnn
23/08/2014, 17:11
Free : http://download.cnet.com/Convert-Multiple-WMA-Files-To-MP3-or-WAV-Files-Software/3000-2140_4-75752604.html

Δεν κάνει αυτό. Κάνει μεν κωδικοποίηση αλλά τα κάνει save σε άλλο φάκελο.
Εγώ θέλω εκεί που είναι το .wma να γίνεται σε αυτόν τον φάκελο η μετατροπή.

chester24
23/08/2014, 17:57
Έχω ενα θεματάκι και θέλω την βοήθειά σας.
Έχω αρχειοθετημένα 125.000 τραγούδια περίπου χωρισμένα σε είδος και καλλιτέχνη.

Το θέμα είναι οτι μερικά είναι .wma και το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ (traktor scratch pro) για να παίζω μουσική δεν μπορεί να τα κάνει analyze για να βρεί bpm, hot cues, waveforms κλπ.
Πρόκειται για 1500 τραγούδια και είναι εξαιρετικά δύσκολο και δεν με παίρνει απο θέμα χρόνου να τα κάνω ένα ένα .mp3
Πρόβλημα με bpm δεν έχω μιας και μετράω με ρολόι και όχι με τον μετρονόμο του προγράμματος αλλά θέλω να τα κάνει analyze όλα γιατί γλυτώνω περίπου 10 δευτερόλεπτα απο την στιγμή που θα τα φορτώσω στο ανάλογο deck.
Όταν παίζεις ρεφρέν στο ρεφρέν δεν γίνεται να περιμένεις τόσο πολύ.

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα, να βάζω ως root φάκελο τον κεντρικό που έχει όλη την δισκοθήκη, να ψάχνει για .wma και όπου βρήσκει να το μετατρέπει επιτόπου σε .mp3?

Εφοσον βρεις το προγραμμα που θα κανεις convert τα αρχεια σου, τοτε θα πρεπει να τα κανεις και tag id3.
Θα σου χρειαστει, ωστε το traktor να μπορεσει να κανει analyze τα αρχεια σου σωστα με το ονομα τους, αλλα θα σε βοηθησει ωστε να μπορεις να βρισκεις τα αρχεια σου ποιο ευκολα απο το search του traktor...

Dbnn
23/08/2014, 18:00
Εφοσον βρεις το προγραμμα που θα κανεις convert τα αρχεια σου, τοτε θα πρεπει να τα κανεις και tag id3.
Θα σου χρειαστει, ωστε το traktor να μπορεσει να κανει analyze τα αρχεια σου σωστα με το ονομα τους, αλλα θα σε βοηθησει ωστε να μπορεις να βρισκεις τα αρχεια σου ποιο ευκολα απο το search του traktor...

Τα .mp3 τα έχω "καθαρίσει" με το id3tag και πέρασε το traktor τα δικά του id3tags.
Το μόνο θέμα είναι οτι δεν κάνει ανάλυση .wma
Βρήκα κάτι. Άν το πετύχω θα σας πω σε λίγο!

chester24
23/08/2014, 18:01
Δεν κάνει αυτό. Κάνει μεν κωδικοποίηση αλλά τα κάνει save σε άλλο φάκελο.
Εγώ θέλω εκεί που είναι το .wma να γίνεται σε αυτόν τον φάκελο η μετατροπή.

Ουτως η αλλως θα πανε σε αλλο φακελο, διοτι ειναι ξεχωριστα αρχεια (mp3 / wma). Και στον ιδιο να ειναι παλι θα τα εχεις διπλά. Εαν ειναι και παιζεις με τρακτορ, καλο θα ειναι να δουλευεις με .wav αρχεια αλλα και flac.
τεραστια διαφορα με τα mp3......

Το ενα ενα δεν το γλυτωνεις παντως, αν θες να κανεις σωστη δουλεια. Τουλαχιστον οσον αφορα την μετονομασια. :)

chester24
23/08/2014, 18:03
Τα .mp3 τα έχω "καθαρίσει" με το id3tag και πέρασε το traktor τα δικά του id3tags.
Το μόνο θέμα είναι οτι δεν κάνει ανάλυση .wma
Βρήκα κάτι. Άν το πετύχω θα σας πω σε λίγο!

Οταν κανεις σωστο id3, δεν κανει το traktor τα δικα του... Πιστεψε με... Εχω φαει τα ψωμια μου με to traktor...

Φυσικα και δεν σου κανει αναλυση. Δεν παιζει .wma

Dbnn
23/08/2014, 18:12
Αχά μάλιστα!
Βρήκα το LameXP και κάνει την μετατροπή σε 320kbps.
Τα αποθηκευει εκεί που είναι και το .wma αρχείο (duplicate με το ίδιο όνομα αλλά με άλλη κατάληξη (.wma + .mp3))
Οπότε εγώ μετά πρέπει να κάνω αναζήτηση στον root φάκελο για .wma και ότι βρώ το κάνω delete απο τον δίσκο.

.wav θα το ήθελα αλλά πολύς χώρος....
.flac έχω δοκιμάσει κατα καιρούς! Έχεις δίκιο καμία σχέση. Αλλά καμιά φορά παίρνω τραγουδια στο αμάξι με το usb απο την συλλογή μου.... Οπότε αναγκαστικά πρέπει να τα έχω και ως mp3.
Και πάλι πρέπει να τα έχω ως .wav για να τα κάνω flac, διότι απο mp3 σε flac πάλι χαμένη είναι η αρχική ποιότητα.

Και πες οτι κάνω id3 σωστό. τα hotcue θα πάνε χαμένα (?).... Οπότε.............

chester24
23/08/2014, 18:32
Αχά μάλιστα!
Βρήκα το LameXP και κάνει την μετατροπή σε 320kbps.
Τα αποθηκευει εκεί που είναι και το .wma αρχείο (duplicate με το ίδιο όνομα αλλά με άλλη κατάληξη (.wma + .mp3))
Οπότε εγώ μετά πρέπει να κάνω αναζήτηση στον root φάκελο για .wma και ότι βρώ το κάνω delete απο τον δίσκο.

.wav θα το ήθελα αλλά πολύς χώρος....
.flac έχω δοκιμάσει κατα καιρούς! Έχεις δίκιο καμία σχέση. Αλλά καμιά φορά παίρνω τραγουδια στο αμάξι με το usb απο την συλλογή μου.... Οπότε αναγκαστικά πρέπει να τα έχω και ως mp3.
Και πάλι πρέπει να τα έχω ως .wav για να τα κάνω flac, διότι απο mp3 σε flac πάλι χαμένη είναι η αρχική ποιότητα.

Και πες οτι κάνω id3 σωστό. τα hotcue θα πάνε χαμένα (?).... Οπότε.............


Εφοσον τα μετατρεπεις, το προγραμμα τα βλεπει σαν νεα αρχεια, οποτε θα πρεπει να τα ξανακανεις ΟΛΑ απο την αρχη... Analyze, Cues κλπ.
Ενταξει τα hotcues θα τα βρεις και εν ωρα δουλειας, οποτε εισαι κομπλε...

Το traktor ειναι λιγο ιδιαιτερο, αλλα ειναι καλο...

Με timecode παιζεις??

DrEvil
23/08/2014, 20:17
http://www.erightsoft.com/SUPER.html

Dbnn
23/08/2014, 23:12
@DrEvil ωραίο το προγραμματάκι! το δοκίμασα στον σταθερό και είναι ότι χρειαζόμουν!
@chester24 όντως, τα έχω περάσει όλα τα software αλλά μόνο το τράκτορ παίζει όπως θέλω. Είναι -απόλυτο- στην χρήση και δεν μπορώ να δουλέψω με άλλο. Ναι με vinyl timecodes παίζω και την κάρτα ήχου maya44usb. αν παίζω με cdj στα μαγαζιά βάζω timecode cd και το τράκτορ απλά παίζει, loop, flangers κλπ τα παίζω μέσω του μίκτη και των cdj's.

Δοκίμασα στο λάπτοπ με το LameXP.
Πατάω στον root φάκελο να αναζητήσει ότι αρχείο υπάρχει σε .wma και μου τα βγάζει. Απο εκεί τα σέρνω στο LameXP και κάνω την μετατροπή σε .mp3 αλλά το mp3 αρχείο να μείνει στον φάκελο που είναι το wma. Έχει επιλογή το πρόγραμμα για αυτό τον σκοπό.
Όταν τελειώσει το πρόγραμμα κάνω πάλι μια αναζήτηση ότι .wma υπάρχει και πατάω απλώς delete. Τα wma διαγράφονται και μένουν τα mp3 πίσω.

:beer:

chester24
23/08/2014, 23:22
@DrEvil ωραίο το προγραμματάκι! το δοκίμασα στον σταθερό και είναι ότι χρειαζόμουν!
@chester24 όντως, τα έχω περάσει όλα τα software αλλά μόνο το τράκτορ παίζει όπως θέλω. Είναι -απόλυτο- στην χρήση και δεν μπορώ να δουλέψω με άλλο. Ναι με vinyl timecodes παίζω και την κάρτα ήχου maya44usb. αν παίζω με cdj στα μαγαζιά βάζω timecode cd και το τράκτορ απλά παίζει, loop, flangers κλπ τα παίζω μέσω του μίκτη και των cdj's.

Δοκίμασα στο λάπτοπ με το LameXP.
Πατάω στον root φάκελο να αναζητήσει ότι αρχείο υπάρχει σε .wma και μου τα βγάζει. Απο εκεί τα σέρνω στο LameXP και κάνω την μετατροπή σε .mp3 αλλά το mp3 αρχείο να μείνει στον φάκελο που είναι το wma. Έχει επιλογή το πρόγραμμα για αυτό τον σκοπό.
Όταν τελειώσει το πρόγραμμα κάνω πάλι μια αναζήτηση ότι .wma υπάρχει και πατάω απλώς delete. Τα wma διαγράφονται και μένουν τα mp3 πίσω.

:beer:

Ωραιος ο φιλος!!! Και εγω ετσι παιζω... :beer:

Οσον αφορα την καρτα, δωσε λιγα λεφτα και παρε μια απο τις καρτες της NI... Εγω εχω την AUDIO 4 DJ εδω και πεντε χρονια.. Μπορεις να βρεις και μεταχειρω με κανα 120αρι..


Θα δεις τεραστια διαφορα και στον ηχο σου, αλλα και στο latency...

Οπως επισης και το X1 θα σε βοηθησει παρα πολυ, επειδη μου ειπες οτι κανεις αλλαγες, ρεφραιν σε ρεφραιν... Ψαξτο λιγο... :D Θα εχεις την δυνατοτητα να εχεις αμεση επαφη με Hotcues, Loops, Browser, Effects κλπ.

Dbnn
24/08/2014, 02:32
Ωραιος ο φιλος!!! Και εγω ετσι παιζω... :beer:

Οσον αφορα την καρτα, δωσε λιγα λεφτα και παρε μια απο τις καρτες της NI... Εγω εχω την AUDIO 4 DJ εδω και πεντε χρονια.. Μπορεις να βρεις και μεταχειρω με κανα 120αρι..


Θα δεις τεραστια διαφορα και στον ηχο σου, αλλα και στο latency...

Οπως επισης και το X1 θα σε βοηθησει παρα πολυ, επειδη μου ειπες οτι κανεις αλλαγες, ρεφραιν σε ρεφραιν... Ψαξτο λιγο... :D Θα εχεις την δυνατοτητα να εχεις αμεση επαφη με Hotcues, Loops, Browser, Effects κλπ.

Ψαγμένο σε βρήσκω :beer:
Αυτή ήθελα και εγώ εξ αρχής (Audio 4) αλλά επειδή βιαζόμουν τότε για δουλειά, δεν είχα λεφτά ούτε και χρόνο να ψάξω για μεταχείρω. Έτσι βρήκα την maya έναντι 50 ευρώ....
Είναι λίγο σπαστική αλλά δεν με έχει κρεμάσει...
Γενικά χρειάζεται και άλλο λάπτοπ. Οπότε κάνω υπομονή και μόλις έρθει η ώρα θα τα πάρω όλα πακέτο....
Να φανταστείς είχα φτιάξει και script για audio optimize να κλείνει services των windows.. Και το προηγούμενο το είχα στημένο χάckintosh. :look: Λάπτοπ μόνο για αυτή τη δουλειά φαντάσου.

chester24
24/08/2014, 11:16
Ψαγμένο σε βρήσκω :beer:
Αυτή ήθελα και εγώ εξ αρχής (Audio 4) αλλά επειδή βιαζόμουν τότε για δουλειά, δεν είχα λεφτά ούτε και χρόνο να ψάξω για μεταχείρω. Έτσι βρήκα την maya έναντι 50 ευρώ....
Είναι λίγο σπαστική αλλά δεν με έχει κρεμάσει...
Γενικά χρειάζεται και άλλο λάπτοπ. Οπότε κάνω υπομονή και μόλις έρθει η ώρα θα τα πάρω όλα πακέτο....
Να φανταστείς είχα φτιάξει και script για audio optimize να κλείνει services των windows.. Και το προηγούμενο το είχα στημένο χάckintosh. :look: Λάπτοπ μόνο για αυτή τη δουλειά φαντάσου.

Με βρισκεις ψαγμενο γιατι παιζω πολλα χρονια μουσικες και τα τελευταια 6, παιζω με υπολογιστη αλλα με timecode γιατι μου αρεσει να εχω το feeling του "αναλογικου". Οσον αφορα τα υπολοιπα, η δουλεια με εκανε να τα μαθω τοσο πολυ και φυσικα εχω διαβασει και πολυ.

Το πρωτο laptop που ειχα ηταν windows και το ειχα στημενο κατα αυτο τον τροπο ωστε να τρεχει μονο το προγραμμα.. Αφου εφαγε τα ψωμια του και αρχισε να ψιλοκολλαει με το traktor, πηρα mac και ειμαι κομπλε. Αλλα το εχω μονο για τις μουσικες αλλα και την δουλεια. Και στι σπιτι κανα internet. Φροντιζω να το εχω πολυ "καθαρο"..

Οσον αφορα το X1, στο λεω γιατι σκεφτομαι οπως εσυ.. Γρηγορες αλλαγες κλπ.

Φροντισε μονο να παρεις μια καρτα της NI οταν θα μπορεσεις και θα εισαι κομπλε...

Ριξε μια ματια εδω..
http://www.native-instruments.com/en/support/knowledge-base/show/752/windows-7-tuning-tips-for-audio-processing/

:beer::beer: