PDA

View Full Version : χωρις πιανκιδα



steliost
24/08/2014, 07:21
Καλημέρα έχω ένα yamaha xt 125 και θέλω να παραδώσω τς πινακίδες και να το έχω μόνο για βουνό με τρέιλερ θα το πηγαίνω γίνετε????

toyar
24/08/2014, 07:32
δωστες στην εφορια για να ειναι προσωρινη διαγραφη
αν τις δωσεις στο υπουργειο για οριστικη οταν το βαρεθεις στο βουνο -που θα γινει γρηγορα- δεν θα μπορεις να ξαναβγαλεις αδεια
σε καθε περιπτωση παντως αν σε σταματησουν χωρις πινακιδες-αδεια σε σκιζουν

steliost
24/08/2014, 07:45
Δηλαδή αν το έχω στο τρέιλερ κ Τ πηγαίνω θα είναι παράνομο

toyar
24/08/2014, 09:25
οχι αλλα αν για καποιο λογο σε σταματησουν καβαλα οπουδηποτε ειναι παρανομο

MG-KTiNoS
24/08/2014, 09:37
Αν είναι σε ΙΧ περιοχή δεν είναι παράνομο.
Πίστα πχ ή στο χωράφι του.
Στο δάσος είναι παράνομο και πιθανά όχι μόνο λόγο πινακίδας

toyar
24/08/2014, 09:52
παντως ενα 125 εχει ελαχιστα ετησια εξοδα για τελη και αφαλεια οποτε κρατας την πινακιδα κανονικα και εισαι νομιμος παντου και παντα

drspeed
24/08/2014, 10:19
Αν είναι σε ΙΧ περιοχή δεν είναι παράνομο.
Πίστα πχ ή στο χωράφι του.
Στο δάσος είναι παράνομο και πιθανά όχι μόνο λόγο πινακίδας

Εκτός οριοθετημενων οδών μπορεις να κυκλοφορείς με οτι θες και όπως θες εχει δεν εχει πινακίδες. Πως θα παει η τροχαία στο κατσαβραχο και για ποιο άρθρο του κοκ θα σε γράψει. Η δασοτετοιοι παλι αν δεν μιλάμε για εθνικό δρυμό δεν μπορούν να σε διώξουν. Όπου πανε τα ποδήλατα και οι πεζοί μπορεις να πας και με οτι άλλο θες αρκεί πάντα να μην εισαι εντός εθνικού δρυμού, περιοχής natura, οριοθετημένες περιοχής με φωλιές την περίοδο αναπαραγωγής η εγκαταστάσεις αναψυχής.

Allst@rf
24/08/2014, 16:41
εθνικού δρυμού, περιοχής natura, οριοθετημένες περιοχής με φωλιές την περίοδο αναπαραγωγής η εγκαταστάσεις αναψυχής.


Το κακο ειναι οτι σχεδον ολη η ελληνικη υπαιθρος ειναι χαρακτηρισμενη με κατι απο τα παραπανω...

; -)

Pan (dvs)
24/08/2014, 20:39
Εκτός οριοθετημενων οδών μπορεις να κυκλοφορείς με οτι θες και όπως θες εχει δεν εχει πινακίδες. Πως θα παει η τροχαία στο κατσαβραχο και για ποιο άρθρο του κοκ θα σε γράψει. Η δασοτετοιοι παλι αν δεν μιλάμε για εθνικό δρυμό δεν μπορούν να σε διώξουν. Όπου πανε τα ποδήλατα και οι πεζοί μπορεις να πας και με οτι άλλο θες αρκεί πάντα να μην εισαι εντός εθνικού δρυμού, περιοχής natura, οριοθετημένες περιοχής με φωλιές την περίοδο αναπαραγωγής η εγκαταστάσεις αναψυχής.

Στα δικα μας βουνα υπαρχουνε συνοριοφυλακες οι οποιοι μπορουνε να κανουνε ελεγχους και να βεβαιωσουνε παραβασεις,αν δεν κανω λαθος.