PDA

View Full Version : Τοποθετηση δισκον συμπλεκτη -Βοηθεια



George78
24/08/2014, 23:24
Παιδια, εκανα πληρης ανακατασκευη το μοτερ απο ενα Honda cb50j αλλα εχω φαει ενα κολλημα .Το προβλημα μου ειναι στον συμπλεκτη δεν απομονωνει ,μονο πολυ λιγο .Εννοειται οτι εχω τεντωσει την ντιζα κανονικα . .Οταν τοποθετουμε τα δισκακια πως μπαινουν ?Ενταξει το ξερω μπαινει ενα δισκακι μετα ενα λαμακι κ.τ.λ αλλα η μερια που θα τα βαλεις εχει σημασια? Γιατι δεν βλεπω κανω σημαδι και απο μπροστα κ απο πισω ιδια μου φαινονται. Σε ενα zzr που ειχα αλλαξει δισκακια το προβλημα που ειχα ηταν οτι πατιναριζε συνεχεια ,οταν γυρισα τα δισκακια απο την αλλη μερια ολα ηταν οκ!!! Η πλακα ειναι ομως οτι δεν ξερω αν τα εβαλα ολα σωστα κ αν τελικα ηταν απο αυτο :lol:. Δουλευει καλα παντος. Παρακαλω να απαντησουν μονο οσοι ξερουν ,γιατι δεν βλεπω να βγαζω ακρη .:dizzy:

Bowleno
25/08/2014, 11:35
Να πως παθαίνουν εγκεφαλικό οι γέροι εν μέσω καύσωνα.....:(

George78
25/08/2014, 13:46
Να πως παθαίνουν εγκεφαλικό οι γέροι εν μέσω καύσωνα.....:( Γερο εκτος απο το ειρωνικο σχολιο σου εχεις να δωσεις καμια απαντηση στο προβλημα? Οπως προανεφερα "Παρακαλω να απαντησουν μονο οσοι ξερουν" εσυ προφανος μονο εξυπναδες ξερεις να λες στην ηλικια σου ,διαφορετικα θα μας εγραφες την λυση.

vaska
25/08/2014, 14:21
Πήγαινε σε μάστορα φιλαράκι, είναι πιο ασφαλές και για την τσέπη σου και για το μηχανάκι. Φιλικά στο λέω, δεν ειρωνεύομαι.

Αλλά μα τον Θεό αν ξαναδώ ποστ τύπου,έχω οινόπνευμα, οξυζενέ και νυστέρι, επίσης ξέρω που περίπου πέφτει η σπλήνα και το συκώτι, βοηθήστε με να κάνω την εγχείρηση να σώσουμε το φιλαράκι μου, θα ειρωνευτώ.

:wave2:

Bowleno
25/08/2014, 15:05
Γερο εκτος απο το ειρωνικο σχολιο σου εχεις να δωσεις καμια απαντηση στο προβλημα? Οπως προανεφερα "Παρακαλω να απαντησουν μονο οσοι ξερουν" εσυ προφανος μονο εξυπναδες ξερεις να λες στην ηλικια σου ,διαφορετικα θα μας εγραφες την λυση.


Ακριβώς όπως το είπες... μόνο εξυπνάδες....και ο γέρος που είπα, είναι ο αρμόδιος mod εδώ, που το πιο πιθανό θα απαξιώσει να απαντήσει έτσι έξυπνα που έθεσες εσύ το ερώτημά σου και τέλος κάνε ότι σου λέει ο vaska από πάνω θα γλυτώσεις πολλά

SHOOTER045
25/08/2014, 15:10
Όταν δεν ξέρουμε, βάζουμε στοπ
Όχι δοκιμές και ότι βγει
Ρωτάμε, μαθαίνουμε!
Δεν μαθαίνουμε,?
Συνεργείο

Greenthing
25/08/2014, 15:20
ξεκινωντας απο την καμπανα βαζουμε φιμπερ μεταλλικο και παει λεγοντας... μια φωτο θα βοηθουσε παντως,, και ελπιζω να μην πηρες τιποτα χιμπατζηδες δισκους ροκ εν ρολ? :bawl:

George78
25/08/2014, 16:05
322265322266322267
ξεκινωντας απο την καμπανα βαζουμε φιμπερ μεταλλικο και παει λεγοντας... μια φωτο θα βοηθουσε παντως,, και ελπιζω να μην πηρες τιποτα χιμπατζηδες δισκους ροκ εν ρολ? :bawl:
η φοτο ειναι απο ιδιο μοτερ που εχω ανοιγμενω. Δεν εβαλα καινουργιους δισκους τους ιδιους ξαναβαζω δουλευε μια χαρα απλα ανοιξα το μοτερ για να περασω καδενα ρουλεμαν κ τσιμουχακια . Αν με πατιναριζε θα ελεγα οκ θελει καινουργιους το θεμα ειναι οτι δεν απομωνονει ,πολη λιγο μονο. πεσμου αν θελεις ξανα την σειρα που μπαινουν τα δισκακια ,καπου εδω κανω την βλακεια

Takata Dome
25/08/2014, 16:17
322265322266322267
η φοτο ειναι απο ιδιο μοτερ που εχω ανοιγμενω. Δεν εβαλα καινουργιους δισκους τους ιδιους ξαναβαζω δουλευε μια χαρα απλα ανοιξα το μοτερ για να περασω καδενα ρουλεμαν κ τσιμουχακια . Αν με πατιναριζε θα ελεγα οκ θελει καινουργιους το θεμα ειναι οτι δεν απομωνονει ,πολη λιγο μονο. πεσμου αν θελεις ξανα την σειρα που μπαινουν τα δισκακια ,καπου εδω κανω την βλακεια

Το πρώτο δισκάκι που μπαίνει είναι το φιμπερένιο και όχι το μεταλλικό.Μετά πας εναλλάξ.

Πριν τα βάλεις μέσα,μέτρα τα για φθορά. Στα φιμπερένια το service limit είναι 2.6 χιλιοστά πάχος. Στα μεταλλικά,τα τοποθετείς σε μια λεία επιφάνεια,και βάζεις ένα φίλερ απο κάτω.Μέχρι 0.2 χιλιοστά,παραπάνω είσαι για αλλαγή.

Greenthing
25/08/2014, 16:31
αψογος ο takata... με προλαβε.. επισης τσεκαρε μηπως δεν βαζεις σωστα το καπακι και μπλοκαρει πουθενα το αξονακι

George78
25/08/2014, 16:32
Ακριβώς όπως το είπες... μόνο εξυπνάδες....και ο γέρος που είπα, είναι ο αρμόδιος mod εδώ, που το πιο πιθανό θα απαξιώσει να απαντήσει έτσι έξυπνα που έθεσες εσύ το ερώτημά σου και τέλος κάνε ότι σου λέει ο vaska από πάνω θα γλυτώσεις πολλά

Δε βλεπω καμια δοση εξυπναδας στο ερωτημα μου ειληκρινα,Θα μπορουσες απλα να πεις την γνωμη σου αναλογα με την εμπειρια που εχεις για να με βοηθουσες , με το να δινεις τετοιες απαντησεις δεν βοηθας κανεναν .Τελοσπαντον ,το συγκεκριμενο μοτερ το εχω κανει βιδες πανω απο 10 φορες
(απο 16 χρονων τωρα εχω τα διπλασια κ βαλε )απλα οταν εβγαζα τον συμπλεκτη δεν πηραζα τα δισκακια τα αφηνα οπως ηταν ,αυτη την φορα τα ανακατεψα για να δω αν ηταν καλα κ προφανος κατι δεν βαζω σωστα ,αυτο προσπαθω να μαθω απο εδω μεσα.Δεν χρειαζεται μαστορα ,το πολυ πολυ να μου σπασει νευρα αλλα θα γινει .

George78
25/08/2014, 16:38
παιδια ευχαριστω για την βοηθεια. το εχω ανοιξει 2 φορες για να δω αν κατι εβαλα λαθος αλλα τιποτα ολα ειναι οκ .Τα δισκακια τα βαζω ετσι οπως περιγραφετε ,αλλα το θεμα ειναι οτι δεν με πατιναρη ,απλα δεν κανει αποσυμπλεξη σωστα ,μονο πολη λιγο ,

George78
25/08/2014, 16:39
αψογος ο takata... με προλαβε.. επισης τσεκαρε μηπως δεν βαζεις σωστα το καπακι και μπλοκαρει πουθενα το αξονακι
το ειδα κ αυτο δεν ειναι .μια χαρα δουλευει

bros400pgm
25/08/2014, 17:10
Δεν ξερω εαν εχει σημασια, αλλα στην φωτο που εβαλες με την καμπανα, δειχνει ο σιδερενιος οτι δεν εφαπτεται ομοιομορφα με τον φιμπερ (απο τα αποτυπωματα λαδιου το βλεπω). Μηπως ειναι κατι στραβο?

iliasfyntanidis
25/08/2014, 18:43
Εχεις καποια ροδελα εκει;

MANOSR1
25/08/2014, 20:40
κατω απο την καμπανα,πρεπει να εχει μια ροδελα.μαλλον δεν την εχεις βαλει καλα.για κοιτα την.δεν πρεπει να ειναι τερμα κατω.εχει εγκοπες που κραταει την καμπανα ποιο πανω.

George78
25/08/2014, 23:12
Τελικα ολα οκ ,βρηκα που εκανα την βλακεια, απο αυριο θα φυσαει το cb δακι .Απο της 6 παρα μεχρι 11.30 κατεβασα το μοτερ το ελυσα κ το εμασα :smokin: . Κατω απο τα γραναζια των ταχυτητων ειχα βαλει μια ροδελα οι οποια σηκωνε τα γραναζια (ενα χιλιοστο οχι παραπανω) κ εσφιγγε τον αξονα του συμπλεκτη με τον εξονα κινησεις οταν εβαζα το καπακι (το μεσαιο )..Τελικα η ροδελα εμπαινε απο επανω σε αλλο γραναζι , ολα οκ .Ευχαριστω ολους για της απαντησεις.322281322282322283

OldMan
26/08/2014, 12:37
το συγκεκριμενο μοτερ το εχω κανει βιδες πανω απο 10 φορες (απο 16 χρονων τωρα εχω τα διπλασια κ βαλε )απλα οταν εβγαζα τον συμπλεκτη δεν πηραζα τα δισκακια τα αφηνα οπως ηταν
Δηλ. για πάνω από 16 χρόνια δεν εχεις αλλαξει δισκους και δεν πατιναρει το μηχανημα..???

George78
27/08/2014, 16:13
Δηλ. για πάνω από 16 χρόνια δεν εχεις αλλαξει δισκους και δεν πατιναρει το μηχανημα..???

Εχω ανοιξει πανω απο 10 φορες (εχω κανα 6 )αλλα οχι μονο το ιδιο μοτερ ! Ειχαμε αρκετα μηχανακια ,βγαζαμε απο το ενα βαζαμε στο αλλο .Τοτε τα αγοραζανε καινουργια πηγαινανε δικαβαλη (κατερινη θεσσαλονικη χαλκιδικη )κανανε κανα 20 χιλιαδες το πολη χιλιομετρα τους βαρουσε κανα πιστονι κ τα παρατουσαν περνανε αλλα .Με αυτα τα χιλιομετρα κ ειδικα στα ταξιδια ο συμπλεκτης δεν παθαινει τιποτα .Απο την αλλη μη φανταστεις πως ολα αυτα τα χρονια κυκλοφορω με αυτο το μηχανακη !!! Για κανα 2 χρονια μονο μετα ανεβηκα κατηγορια , απλα καθοταν στο γκαραζ κ το αν το εβαζα μπροστα που κ που για καμια βολτιτσα.Απλα τωρα μιας κ ειμαι ανεργος 2 + χρονια κ εχω ολη την ημερα κ νυχτα ελευθερη ειπα να το φερω σε καταστασει καινουργιου κ να το βαλω στο σαλονι διπλα στο τζακι να το χαζευω αργοτερα στα γεραματα!!!:lol: Τελικα αυτο το κρατος μας εκανε κ ενα καλο

sapila racing
27/08/2014, 16:35
To CB50 δεν βαραει πιστόνι απο καινουριο σε 20.000 χλμ με την καμμία.
Κατι δεν μας λες για τα μοτερ και την προέλευσή τους.... :rolleyes:

vaska
27/08/2014, 17:24
Δηλ. για πάνω από 16 χρόνια δεν εχεις αλλαξει δισκους και δεν πατιναρει το μηχανημα..???

CB είναι αυτό ρε μάστορα, σκύλος μαύρος. Τι να πάθει??
Και τι είναι τα 16 χρονάκια μπροστά στην αιωνιότητα ??
;)

PetranGR
27/08/2014, 22:19
Όντως , ένα πράγμα που λένε για την Honda είναι οτι "αντέχει" ακόμα και την καταπόνεση...

OldMan
28/08/2014, 13:01
CB είναι αυτό ρε μάστορα, σκύλος μαύρος. Τι να πάθει??
Ναι ρε, ξεχασα ότι αυτα σηκώνονταν με 4η και χωρίς συμπλέκτη..

George78
28/08/2014, 15:43
To CB50 δεν βαραει πιστόνι απο καινουριο σε 20.000 χλμ με την καμμία.
Κατι δεν μας λες για τα μοτερ και την προέλευσή τους.... :rolleyes:

Τι εννοεις πως κατι δεν σας λεω! Μιλαω για Honda cb50j ,Made in Japan . Τι να σε κανει το καημενω το πιστονακι (49cc) ισα με του γατου μου το φρυδι ειναι:lol:. Απλα εκεινα τα χρονια τα παιδια δεν ξερανε κ πολλα απο μηχανηκα .Περσι μας εφερε ενας γνωστος που ειχε κ αυτος cb να του το κανουμε επισκευη(ρεκτιφιε με πιστονι) γιατι εκαιγε πολλα λαδια κ βραχυκυκλωνε το μπουζι.Πριν ενα μηνα μας το ξαναεφερε και μας ειπε να το κανουμε οσο πιο γρηγορα γινεται ,γιατι λες? :confused: Γιατι με αυτο τραβαει τα λαστιχα του ποτισματος απο το χωραφι :cry:,αν ειναι δυνατον .Ο ιδιος τυπος μας εδωσε κ ενα σκελετο ο οποιος ειχε πραγματικα μονο 14000 χιλιομετρα ,(καμενο εννοειτε)το ειχε παρει καινουργιο, αυτο που καναμε σερβις ειναι του αδελφου του.Αλλα ενταξει αν το δουλευεις νορμαλ θα συμφωνησω πως δε χαλαει με τιποτα παει πολλα χιλιομετρα μεχρι που μπορει να μηδενισει κ το κοντερ.