PDA

View Full Version : ευρεση μπιέλας....



stam2
25/08/2014, 09:26
μετά από καιρό αποφάσισα να αναστήσω ένα 100λιτρο δικύλινδρο κομπρεσεράκι, του οποίου τα είχε φτύσει η μία μπιέλα... Αλουμινένια γαρ, και δουλεύοντας μάλλον στεγνή, έλιωσε επάνω στον ατσάλινο στρόφαλο... ευτυχώς επετεύχθη η αποκόλλησή της και μάλλον ο στρόφαλος θα σωθεί, όμως ψάχνω μπιέλα τώρα, και κάτι μου λέει ότι δεν θα βρω ίδια...

δέχομαι ιδέες που να ρωτήσω και να κοιτάξω...

Υπόψην κομπρεσσέρ αντικαταστάτη βρίσκω με κανα κατοστάρικο, οπότε δεν ψάχνομαι σε λύσεις κατασκευής σε τόρνο που μπορεί να στοιχίσουν 70-100 ευρώ μόνο για τη μπιέλα... ψάχνω οικονομική ανταλλακτική μπιέλα που να ταιριάζει, ειδ' άλλως έφυγε όλο το κουφάρι και μπήκε καινούριος συμπιεστής...

322228

322229

322230

toyar
25/08/2014, 10:08
σε ανταλλακτικα συμιπεστων βιομηχανικης ψυξης ισως;

stam2
25/08/2014, 10:26
γνωρίζεις κάποιο μαγαζί ή φαντάζεσαι ότι απλά θα υπάρχει...?
γιατί τα μόνα ανταλλακτικά συμπιεστών που βρήκα σε μαγαζιά, ήταν ΟΛΟΚΛΗΡΟΙ συμπιεστές...!

sonic22
25/08/2014, 10:36
http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_nkw=air%20compressor%20rod&_fscr=1

toyar
25/08/2014, 11:17
δεν γνωριζω συγκεκριμενο μαγαζι αλλα επειδη οι συμπιεστες αυτοι ειναι ημικλειστου ή ανοιχτου τυπου για να επισκευαζονται θα υπαρχουν και ανταλλακτικα
ισως ομως λογω χαμηλου κοστους ολου του συμιεστη και υψηλων εργατικων για την επισκευη του να μην αξιζει να ασχοληθεις

https://www.google.gr/webhp?gfe_rd=cr&ei=gW14U7z6OoWZ1AXUv4GgDw#q=%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B1 +%CF%83%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%B9%CE%B5%CF%83%CF%84%CF%89%CE%BD

stam2
25/08/2014, 11:19
http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_nkw=air%20compressor%20rod&_fscr=1

ευχαριστώ αλλά το έχω ψάξει ήδη... τζίφος!

έχω 35mm διάμετρο στη τρύπα του στροφάλου και 15mm στην τρύπα του άξονα του πιστονιού, με ενδιάμεσο μήκος μεταξύ των κέντρων τους 83mm...

δεν ταιριάζει τίποτις... :(

sonic22
25/08/2014, 11:29
αν βρεις μπιελα με σωστη αποσταση κεντρων (μηκος δλδ) ισος να συμφερει να φτιαξεις σε τορνο ανταπτορες (δαχτυλιδια) στα μετρα σου.

Bowleno
25/08/2014, 11:31
Αν το κόστος αντικατάστασης του συμπιεστή είναι <100 ευρώ όπως λές, δεν αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς να τον αναστήσεις γιατί όλο και κάποια άλλα θεματάκια θα έχει ο υπάρχων... πάρε καινούργιο και τέλος.

Υ.Γ.
Κάποιος να το μεταφέρει στα γενικά πριν το δει ο παλιΟγερος....:p

sonic22
25/08/2014, 11:39
Υ.Γ. Κάποιος να το μεταφέρει στα γενικά πριν το δει ο παλιΟγερος....:p

Αν ομως τον κομπρεσορα τον χρησημοποιησουμε για να πρεσαρουμε αερα σε κινητηρα?

Bowleno
25/08/2014, 12:33
Αν ομως τον κομπρεσορα τον χρησημοποιησουμε για να πρεσαρουμε αερα σε κινητηρα?


Πας να μας αποπροσανατολίσεις εσύ; :D

ο τίτλος του νήματος λέει: "Μοτοσυκλέτα, τεχνικά θέματα, tricks & tips"

τι δουλειά έχει εδω το κομπρεσέρ;

(τον old δεν βλέπω να πιάνει την σφουγγαρίστρα και ανησυχώ....)

OldMan
25/08/2014, 12:35
Στις καλες μου με πετυχατε...
(γι αυτό παμε στα Ανταλλακτικα..)

virus
25/08/2014, 15:52
αν βρεις μπιελα με σωστη αποσταση κεντρων (μηκος δλδ) ισος να συμφερει να φτιαξεις σε τορνο ανταπτορες (δαχτυλιδια) στα μετρα σου.


μπορει ομως να φτιαξει δαχτυλιδια και στην ηδη υπαρχουσα μπιελα. αποτι βλεπω εχει ψωμι ωστε να δεχτει δαχτυλιδι.

stam2
25/08/2014, 16:03
αν βρεις μπιελα με σωστη αποσταση κεντρων (μηκος δλδ) ισος να συμφερει να φτιαξεις σε τορνο ανταπτορες (δαχτυλιδια) στα μετρα σου.


μπορει ομως να φτιαξει δαχτυλιδια και στην ηδη υπαρχουσα μπιελα. αποτι βλεπω εχει ψωμι ωστε να δεχτει δαχτυλιδι.

μάλλον αυτό θα επιχειρήσω... και αν πιάσει έπιασε!

sonic22
25/08/2014, 17:04
μπορει ομως να φτιαξει δαχτυλιδια και στην ηδη υπαρχουσα μπιελα. αποτι βλεπω εχει ψωμι ωστε να δεχτει δαχτυλιδι.

Το δαχτυλιδι πρεπει να σφηγκει στον στροφαλο και να μην γυρναει, ωστε οι διοδοι του λαδιου της μπιελας να εχουν λογο υπαρξης.
Στην μπιελα που εχει τωρα οι διοδοι εχουν παθει ζημια νομιζω.

Το ποσο ζυγισμενο θα ειναι ολο αυτο στο τελος, ειναι ενα θεμα...

virus
25/08/2014, 18:05
οπως βλεπω την μπιελα εχει δυο διοδους λαδιου μια πανω μια κατω. δεν μιλαμε για το κεντρικο αυλακι. οπως το σκεφτομαι εγω θα φαει την μπιελα μεχρι να εξαφανιστει το κεντρικο αυλακι κι ισως και παραπανω. στο νεο δαχτυλιδι θα γινει καινουργιο μεσαιο αυλακι που θα σφηνωσει στην μπιελα μαζι με τις δυο τρυπες πανω και κατω.

κι αποσο ξερω χωρις να ειμαι ειδικος αυτα δεν τραβανε μεγαλο ζορι οπως οι βενζινοκινητηρες οποτε ισως να την βγαλει για καμποσο με αυτην την πατεντα. καλυτερα πιστευω θα του τα πει ο μηχανουργος :)


επισης σταμ απο ελειψη λαδιου την πατησε η μπιελα;

stam2
26/08/2014, 07:34
οπως βλεπω την μπιελα εχει δυο διοδους λαδιου μια πανω μια κατω. δεν μιλαμε για το κεντρικο αυλακι. οπως το σκεφτομαι εγω θα φαει την μπιελα μεχρι να εξαφανιστει το κεντρικο αυλακι κι ισως και παραπανω. στο νεο δαχτυλιδι θα γινει καινουργιο μεσαιο αυλακι που θα σφηνωσει στην μπιελα μαζι με τις δυο τρυπες πανω και κατω.

κι αποσο ξερω χωρις να ειμαι ειδικος αυτα δεν τραβανε μεγαλο ζορι οπως οι βενζινοκινητηρες οποτε ισως να την βγαλει για καμποσο με αυτην την πατεντα. καλυτερα πιστευω θα του τα πει ο μηχανουργος :)


επισης σταμ απο ελειψη λαδιου την πατησε η μπιελα;

ναι, αυτός που το είχε το κομπρεσσεράκι νόμιζε ότι είναι ευλογημένο και γεμίζει από μόνο του με λάδι....
βασικά δεν έλειπε λάδι, καλό αυτό γιατί δείχνει ότι τα ελλατήρια είναι εντάξει... απλά αυτό το λάδι που είχε, είχε γίνει νερό....

teogtp
26/08/2014, 08:28
Αν εχεις στοιχεια του συμπιεστη ή και διαστασεις της μπιελας παρε τηλ. στο 2421025268(Βολος)
Ειναι φιλος και μαστορας αγροτικων εργαλειων .Ισως σου βρει λυση οικονομικη.

OldMan
26/08/2014, 12:20
..................
Εσύ ρε μαστορα γιατι δεν ήσουν στο μαγαζι σου στις 16 Αυγούστου..???:(

teogtp
26/08/2014, 13:23
Εσύ ρε μαστορα γιατι δεν ήσουν στο μαγαζι σου στις 16 Αυγούστου..???:(

Μας εδωσε ο εμπορικος συλλογος αδειουλα και πηρα τα βουνα........:D

vaska
26/08/2014, 13:32
Εσύ ρε μαστορα γιατι δεν ήσουν στο μαγαζι σου στις 16 Αυγούστου..???:(

Τι έγινε ρε μαλέα με σένα?? Σ' έχει πιάσει το στρατιωτικό σου και κάνεις εφόδους στα σπίτια και στα μαγαζιά των μελών του μοτο ή διανέμεις ΕΝΦΙΑ κατ' οίκον??