PDA

View Full Version : Καινουργιος οδηγος (HELP NEEDED !!)



DiPes
25/08/2014, 17:17
Καλησπερα παιδες,
ετοιμαζομαι για να δωσω για διπλωμα μηχανης (καινουργιος οδηγος).

Θα ηθελα να φτιαξω μια μηχανη τυπου brat ή bobber ή cafe racer, αφου κατι αλλο δεν με συγκινει ιδιαιτερα
Ειμαι 40, 1,73 υψος και εχω θεμα με την σπονδυλικη στηλη (σκολιωση εκ γενητης και διπλη δισκοπαθεια 5ου - 6ου σπονδυλου,
αλλα και θεμα με το δεξι γονατο.

Τι μηχανακι θα με συμβουλευατε να παρω ?
Έλεγα για κατι σε 250cc ισως Yamaha SR και να γινει κατι σε brat style

Επειδη ομως οι γνωσεις μου σε μηχανες ειναι απο μηδαμινες εως ανυπαρκτες
θα ηθελα να ακουσω τις δικες σας γνωμες.

Θα ηθελα προτασεις σε μηχανες οικονομικες, με μοτερ που να μην χαλανε ευκολα (αφου ειμαι ασχετος και θα ειμαι συνεχεια με την οδικη βοηθεια)
και με καλες αναρτησεις και οδικη συμπεριφορα.

Δημος :confused:

theolc-8
25/08/2014, 17:28
καλησπερα

Πριν κανεις οτιδηποτε βγαλε διπλωμα.

Αγορασε ενα καλο μηχανακι σε σχεση με τα λεφτα που μπορεις να διαθεσεις και με αυτον τον τροπο θα γνωριστεις με τις μηχανες οπως εχουν κανει οι περισσοτεροι εδω μεσα.

Εαν πας κατευθιαν σε λυση custom εχεις 2 πιθανοτητες.

Η θα πας και θα σκασεις ενα βουνο λεφτα σε ενα ετοιμο custom εργαλειο που ο μαστορας εκανε τοση καλη δουλεια που συμπεριφερετε αψογα στο δρομο. Αυτο ειναι ακριβο πολυ!!!) αλλα επετρεψε μου να σου πω οτι μια σωστη μηχανη θα σε σωσει απο πολλα ... και οικονομικα και σωματικα.

Η θα κανεις κατι δικο σου που οπως αναφερεις δεν ξερεις το παραμικρο. Οπωτε εδω παλι εχεις 2 υπο-πιθανοτητες

θα κανεις κατι μονος σου οπως λες που θα ειναι σκοτωστρα. (εδω μιλαμε για low budget) οπωτε πας στην παραπανω λυση.

θα ριξεις ενα βουνο λεφτα (αυτο δεν το γλυτωνεις σε καμια περιπτωση) και θα καταληξεις σε κατι που δεν θα λειτουργησει ποτες.

Και μην ξεχνας ποτε ενα συμαντικο παραγοντα στα custom.

ειναι για ποζερια και προσωπικη τρελα. Σπανια ειναι εργονομικα (ειναι κυριως ΜΗ εργονομικα) ποσο μαλλον για καποιον σαν εσενα με σοβαρα θεματα στην σπονδυλικη σου στηλη.

Stabak
25/08/2014, 17:55
καλά σου λεει ο φίλος απο πάνω, βγάλε δίπλωμα, οδηγησε οσα περισσοτερα μηχανάκια μπορείς κ μετά επέλεξε ανάλογα... μην περιορίζεις απο τώρα τους ορίζοντες σου, που ξερεις ισως την δεις διαφορετικά κ στην ηλικία σου (μας) είναι κρίμα να μην το ζήσεις...

doctoras
25/08/2014, 18:03
βαση της πάθησης σου ανέβα σε διαφορετικές μοτοσυκλέτες να δεις απο τις στάσεις καθίσματος ποια είναι αυτή η θέση που δεν σε επιβαρύνει..
νομίζω οτι λόγο ανατομίας μόνο οι σκυφτές με κλιπονς μοτοσυκλέτες μπορούν να σε βολέψουν

SHOOTER045
25/08/2014, 18:27
Κάτι σε βιραγκο να πω, και ολα τα συναφη


http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4865020/

Bob_o_mastoras
26/08/2014, 02:50
H δισκοπαθεια θα σε ταλαιπωρησει πολυ στο μηχανακι. Πρεπει να παρεις κατι με μαλακες, βουτιρενιες αναρτησεις και τουριστικη θεση οδηγησης. Στο γονατο τι ακριβως εχεις;; Υποπτευομαι δεν μπορεις να το λυγιζεις πολυ;;
Λοιπον κατ'εμε ξεχνας bobber, custom, street, ss και γενικοτερα οτιδηποτε αλλο δεν φτιαχτηκε για ανεση.
Κοιτας on-off μαλακα, cruiser με μεγαλες διαδρομες αναρτησεων, motard μαλακα (xtακια, klr κλπ).
Γενικοτερα το πρωτο πραγμα που πρεπει να κοιταξεις ειναι να εχει μεγαλες διαδρομες στις αναρτησεις και να ειναι μαλακες και οταν καθεσαι επανω το σωμα σου απο τη μεση και πανω να ειναι σε οσο το δυνατο πιο ορθια θεση.
Αλλιως και με τους δρομους που εχει η Ελλαδα κλεισε απο τωρα για σπονδυλοδεσια.:(

stam2
26/08/2014, 09:12
H δισκοπαθεια θα σε ταλαιπωρησει πολυ στο μηχανακι. Πρεπει να παρεις κατι με μαλακες, βουτιρενιες αναρτησεις και τουριστικη θεση οδηγησης. Στο γονατο τι ακριβως εχεις;; Υποπτευομαι δεν μπορεις να το λυγιζεις πολυ;;
Λοιπον κατ'εμε ξεχνας bobber, custom, street, ss και γενικοτερα οτιδηποτε αλλο δεν φτιαχτηκε για ανεση.
Κοιτας on-off μαλακα, cruiser με μεγαλες διαδρομες αναρτησεων, motard μαλακα (xtακια, klr κλπ).
Γενικοτερα το πρωτο πραγμα που πρεπει να κοιταξεις ειναι να εχει μεγαλες διαδρομες στις αναρτησεις και να ειναι μαλακες και οταν καθεσαι επανω το σωμα σου απο τη μεση και πανω να ειναι σε οσο το δυνατο πιο ορθια θεση.
Αλλιως και με τους δρομους που εχει η Ελλαδα κλεισε απο τωρα για σπονδυλοδεσια.:(

+1 με τον από πάνω...

ειδικά για μπόμπερ, και επιλογές που δεν περιλαμβάνουν αναρτήσεις, είναι σίγουρη η ζημιά στη μέση...
θέλεις μαλακό μηχανάκι, σ' αρέσει δεν σ' αρέσει....

DiPes
26/08/2014, 12:05
Δεν εχω προθεση να παρω κατι χωρις αναρτηση αφου οπως λετε και εσεις η ζημια ειναι σιγουρη..
Υπαρχουν και μηχανακια "τυπου" bobber με αναρτηση και χωρις, οποτε ειναι μαλλον θεμα προσωπικων
επιλογων και στυλ του καθε ιδιοκτητη-αναβατη.

Οπως εγραψα και πιο πανω ελεγα για κατι σε SR 250 που εχει αναρτηση και βλεπω οτι κανει για πολλα
διαφορετικα στυλ και projects.

Πιστευετε οτι ισως θα επρεπε να παω σε κατι ταξιδιαρικο ?
Chopper με ape hangers η Ζ bars για να ειμαι πιο ξαπλα ?
Κατι σε motard ή on/off, όπως προτεινει ο Bob ο μαστορας ?

Εχετε καποιο γνωστο με παρομοιο θεμα στη μεση και τι τυπου μηχανη τον εχει βολεψει ?
Επισης τι μαρκα ειναι η μηχανη και αν ειναι αξιοπιστη

Συγνωμη ρε παιδες που σας ζαλιζω αλλα δεν μου τρεχουν και τα λεφτα απο τα μπατζακια
οποτε η επιλογη του να αλλαζω μηχανακια καθε τρεις και λιγο ετσι για τη δοκιμη ειναι off..

Για αυτο προσπαθω να παρω γνωμες και ιδεες απο εσας ωστε να περιορισω καπως τις απειρες
επιλογες που υπαρχουν στο χωρο της μοτοσυκλετας με κριτηρια παντα την αξιοπιστια, το κοστος
αλλα και πανω απ'ολα την ευκολια χρησης λογω και του θεματος υγειας που εχω.

Δημος :a4:

Bob_o_mastoras
26/08/2014, 12:24
Αναλογα και το budget σου, μια επιλογη που ψιλοσυνδυαζει αυτα τα στυλ που θελεις ειναι το triumph bonneville.
Τσεκαρε το. Δεν το εχω οδηγησει ποτε αλλα υποθετω πως ειναι αρκουντως μαλακο απο θεμα αναρτησεων και σιγουρα θα μπορεις και να το βελτιωσεις σε αυτο το τομεα. Απο στυλ σκιζει παντως.

Dbnn
26/08/2014, 13:03
Καλησπέρα φίλε.
Έχω προβληματάκι στην μέση (αποθηκάριος σε σουπερ μάρκετ όταν ήμουν) αλλά όχι τόσο μεγάλο.
Το όνειρό μου ήταν και είναι bros ή bandit.

Τα οδήγησα και τα 2 και δεν με τίναξε η μέση μου. Όπως και Varadero που έχει ο αδερφός μου (και εκείνος έχει θεματάκια με την μέση του), έχω οδηγήσει και varadero φίλων και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Είχαν μαλακές αναρτήσεις. Με τα παπιά που είχα κάθε 2 μέρες ήμουν στο κρεββάτι.
Τώρα έχω μια KLX 250άρα, αρκετά μαλακή ανάρτηση και όρθια θέση οδήγησης, έπαιξα και λίγο με την προφόρτιση του αμορτισέρ και βρήκα την υγειά μου. Αλλά δεν είναι για αυτό που θες να κάνεις.

OldMan
26/08/2014, 13:18
ι θεμα με το δεξι γονατο.
Ή ΚΤΜ πριν το '89 ή HOREX (Regina κατα προτίμηση..)

drspeed
26/08/2014, 19:02
Mega scooter!!!

Flinis
27/08/2014, 00:21
Ο γιατρός (drspeed) έριξε την καλύτερη ιδέα. Δεδομένων των συνθηκών (απειρία,έλλειψη διπλώματος,συγκεκριμένων προβλημάτων υγείας) εγώ θα σε συμβούλευα να δεις και τα MP3 της PIAGIO. Δεν νομίζω ούτε να θες να βάλεις φωτιά στην άσφαλτο με κάποια σπορ μοτό,ούτε να πάρεις τα βουνά και να χτυπιέσαι,αλλα να μπεις στον όμορφο κόσμο της μοτοσυκλέτας. Με το συγκεκριμένο μοντέλο θα έχεις απίστευτη άνεση, αξιοπιστία,σταθερότητα,ευκολία (ούτε πόδι δεν ακουμπάς κάτω στο φανάρι). Ούτε δίπλωμα δεν χρειάζεσαι ,εάν έχεις αυτοκινήτου. Όλες οι ιδέες καλές και τα μηχανάκια πολλά και περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Αυτό που πρέπει να αποφασίσεις ειναι ,τί χρήση θα κάνεις και όχι τι σου αρέσει στο μάτι,γιατί σύντομα θα ψάχνεις για άλλη μηχανή.

karolos SRX 400
28/08/2014, 15:44
απο οτι καταλαβαινω ειναι πιο περιορισμενο το ποσο απο mp3
δεν κοιτας κανενα ax 1 ή dominator 250
αξιοπιστα φτηνα και σχετικα μικρα μεχρι να μπεις στο παιχνιδι
και αργοτερα καντο street tracker ή οτι αλλο νομιζεις εσυ

tzimidis
01/09/2014, 16:05
Ή ΚΤΜ πριν το '89 ή HOREX (Regina κατα προτίμηση..)

I Horex molis simera dilose xreokopia.......