PDA

View Full Version : Φλας στο strada



Bowleno
26/08/2014, 08:41
Καλημέρα παίδες μετά από 4 χρόνια στο φόρουμ είπα να πέσω κι εγώ στα χέρια του old.....

Άλλαξα τα εμπρός φλας του strada μιας και το αριστερό μανίσιο είχε παραδώσει το πνεύμα (κόπηκε το λαστιχένιο στήριγμά του) τα φλας ήταν led και ανάλογα έβαλα.
Το πρόβλημα, τώρα είναι ότι ναι μεν δουλεύουν, αναβοσβήνουν όμως πολυ γρήγορα κα έχει βγάλει ένδειξη το καντράν ότι δεν λειτουργούν... μάλλον θα πρέπει να αλλάξω και τα πίσω με ίδια καθώς και φλασέρ
Θα διορθωθεί το πρόβλημα έτσι η θέλει και τίποτα άλλο;

Μην μου πείτε τράβα να πάρεις ένα μαμίσιο να ξεμπερδεύεις γιατί δεν μου αρέσουν τα ρημάδια :(

McGyver
26/08/2014, 08:59
Μάλλον τα "μαμά" είχαν ενσωματωμένες τις αντιστάσεις.
Δε δοκιμάζεις πρώτα να προσθέσεις αντιστάσεις για να βεβαιωθείς πριν προχωρήσεις σε αλλαγή και των πίσω και του flasher;

Τώρα γιατί βάζεις χέρι σε ηλεκτρικά ιταλικού είναι αλλουνού παπά/πάπα ευαγγέλιο :lol:.

theofilos888
26/08/2014, 09:37
Μάλλον τα "μαμά" είχαν ενσωματωμένες τις αντιστάσεις.
Δε δοκιμάζεις πρώτα να προσθέσεις αντιστάσεις για να βεβαιωθείς πριν προχωρήσεις σε αλλαγή και των πίσω και του flasher;

Τώρα γιατί βάζεις χέρι σε ηλεκτρικά ιταλικού είναι αλλουνού παπά/πάπα ευαγγέλιο :lol:.

Του αρεσει να το ζειν επικινδυνως..... χαχαχα

teogtp
26/08/2014, 09:38
Τον βλεπω να μενει "open".......:p

Bowleno
26/08/2014, 11:12
Μάλλον τα "μαμά" είχαν ενσωματωμένες τις αντιστάσεις.
Δε δοκιμάζεις πρώτα να προσθέσεις αντιστάσεις για να βεβαιωθείς πριν προχωρήσεις σε αλλαγή και των πίσω και του flasher;

Τώρα γιατί βάζεις χέρι σε ηλεκτρικά ιταλικού είναι αλλουνού παπά/πάπα ευαγγέλιο :lol:.


Τα μαμά δεν έχουν ενσωματωμένες αντιστάσεις, το είχα σκεφτεί και άνοιξα το χαλασμένο μπας και ήταν έτσι αλλά δεν...

ήδη πήρα φλασέρ και πίσω φλας ίδια με αυτά θα επιχειρήσω να τα βάλω τώρα και θα ενημερώσω για το αποτέλεσμα. Αν πάντως ακούσετε ότι ξέσπασε πυρκαγιά στην Μαρκόνι και Ιερά γωνία, δίπλα στον Ελαιώνα, θα καταλάβετε...:D

byron
26/08/2014, 11:42
Όταν άλλαξα τα μπροστινά του Tuono με led μου έβγαζε ένδειξη βλάβης των flash και έβαλα τις αντιστάσεις.
Δεν θυμάμαι να είχε led από κατασκευής όμως...:confused:

OldMan
26/08/2014, 12:27
Τώρα γιατί βάζεις χέρι σε ηλεκτρικά ιταλικού είναι αλλουνού παπά/πάπα ευαγγέλιο :lol:.
Γιατί δεν υπάρχει κατι πιο kinky από το να πειραζεις Magneti Marelli...;)

(των Lucas εξαιρουμενων, αλλα εκει περναμε σε βιτσιοζικες καταστασεις..)

SHOOTER045
26/08/2014, 12:48
Αντί για φλασερ
Δεν δοκιμάζεις με αντιστασουλα κοντά στο φλας?
Τα ιταλικά σιχαίνονται το χέρι

Bowleno
26/08/2014, 14:49
Μήτσο, τα φλας έχουν σύνδεση με αντίσταση η οποία προηγείται του φλασέρ και χωρίς αυτήν, απλά δεν ανάβουν καθόλου ενώ η ένδειξη της βλάβης παραμένει στο καντράν. να έβρισκα και που είναι το γαμήδι το φλασέρ.... ξέρει κανείς να μου πει; σε έναν εξουσιοδοτημένο που πήγα και ο οποίος προφανώς με είδε ως όρθιο ευρώ, είπε ότι το φλασέρ είναι ΜΕΣΑ στο καντράν, ενσωματωμένο στην πλακέτα!!!! (ήθελε να μου πουλήσει για χρυσό, ένα μαμίσιο μεταχείρω φλας που είχε καταχωνιασμένο....)

Bowleno
26/08/2014, 14:50
Όταν άλλαξα τα μπροστινά του Tuono με led μου έβγαζε ένδειξη βλάβης των flash και έβαλα τις αντιστάσεις.
Δεν θυμάμαι να είχε led από κατασκευής όμως...:confused:


Τι έκανες με αυτό, Βύρωνα;

byron
26/08/2014, 15:45
Τι έκανες με αυτό, Βύρωνα;

Δηλαδή?

Bowleno
26/08/2014, 16:02
Δηλαδή?

μόνο με τις αντιστάσεις λύθηκε το θέμα της έδειξης βλάβης; δεν άλλαξες φλασέρ;

byron
26/08/2014, 16:36
μόνο με τις αντιστάσεις λύθηκε το θέμα της έδειξης βλάβης; δεν άλλαξες φλασέρ;

Ναι με τις αντιστάσεις δούλεψαν και έσβησε η ένδειξη βλάβης.
Ο Bill πάντως μου είπε πως το strada δεν έχει φλασέρ. Τα φλας ανάβουν από το κοντέρ...

MG-KTiNoS
26/08/2014, 16:45
Γιατί δεν υπάρχει κατι πιο kinky από το να πειραζεις Magneti Marelli...;)

(των Lucas εξαιρουμενων, αλλα εκει περναμε σε βιτσιοζικες καταστασεις..)

322314

byron
26/08/2014, 16:58
Ο Bill πάντως μου είπε πως το strada δεν έχει φλασέρ. Τα φλας ανάβουν από το κοντέρ...

Και συμπλήρωσε πως χρειάζονται αντιστάσεις... :wave2:

Bowleno
26/08/2014, 20:39
Και συμπλήρωσε πως χρειάζονται αντιστάσεις... :wave2:


Μάλιστα.....:(


Όπως είπα πριν έχει ΜΙΑ αντίσταση για ΟΛΑ τα φλας με την οποία δουλεύουν κανονικά τα μαμά led φλας.

Να υποθέσω, αν βάλω από μια αντίσταση σε κάθε φλας απευθείας πριν το φλας θα δουλέψουν κανονικά; και πόσα watt; το manuall λεει ότι είναι 3 watt τα μαμά....

OldMan
27/08/2014, 13:29
Τα φλας ανάβουν από το κοντέρ...
Κατα πασα πιθανότητα και το κλάξον κορναρει από το σασμαν..

byron
27/08/2014, 13:34
Κατα πασα πιθανότητα και το κλάξον κορναρει από το σασμαν..

Διαόλου πράματα αυτά τα Ιταλικά. Γνωστός, μείωσε μεταξόνιο αλλάζοντας σέλα.

OldMan
27/08/2014, 13:35
Όπως είπα πριν έχει ΜΙΑ αντίσταση για ΟΛΑ τα φλας με την οποία δουλεύουν κανονικά τα μαμά led φλας.
Να υποθέσω, αν βάλω από μια αντίσταση σε κάθε φλας απευθείας πριν το φλας θα δουλέψουν κανονικά; και πόσα watt; το manuall λεει ότι είναι 3 watt τα μαμά....
Γμτ την τύχη μου καλοκαιριατικα...

Να βαλεις μια αντίσταση πριν από καθε φλας αν βγαλεις την κεντρική..

3 Watt μπορεί να ειναι τα μαμα αλλά δεν ξερεις πόσο ρευμα καταναλωνουν και πόσο "περισσεύει" για την αντίσταση (για να υπολογίσεις τα Watts και την τιμή της αντίστασης)
(αν ξερεις την πραγματικη ταση λειτουργίας των LEDs καποια ακρη θα βγει..)

Bowleno
27/08/2014, 15:14
Τέλος καλό, όλα καλά... μπήκε από μια αντίσταση σε κάθε φλας (μιλάμε μόνο για τα μπροστινά ) έσβησε η ένδειξη βλάβης που είχε εμφανιστεί και λειτουργούν κανονικά τώρα.

Επεστράφησαν πίσω τα 2 φλας που είχα πάρει για πίσω μαζί και το φλασέρ.

Βύρωνα, πολλές :beer: σε σένα και τον Bill (αν σου είναι εύκολο πες μου έστω σε π.μ. που έχει το μαγαζί του γιατί τελευταία που είχα ασχοληθεί να τον βρω ήταν στην Κύπρο)


Ευχαριστώ επίσης για την υπομονή σου (που ξέρω ότι δεν την διαθέτεις και μπόλικη στους άσχετους :D ) κι εσένα, oldman :beer: