PDA

View Full Version : Service WR250X



Nefos
26/08/2014, 11:58
Καλησπέρα παιδιά,

Λοιπόν, το WRάκι μου έφτασε αισίως τις 40.000 klm. Οπότε πρέπει να κάνει ένα μεγάλο service, ρύθμιση βαλβίδων, συντήρηση ρουλεμάν τιμονιού και αλλαγή λαδιών στις μπουκάλες μιας και η αριστερή έχει αφήσει τα λαδάκια της από την φθαρμένη τσιμούχα. Η αντιπροσωπεία που το πάω εδώ και χρόνια μου είπε ότι τα ανταλλακτικά πάνε στα 250 € + 150 € εργατικά, σύνολο το μαλλί 400 € πάνω κάτω.

Καλά είμαι εκεί ή με σφάζουν;

Thanx in advance που λένε και στα εξωτερικά.....

SHOOTER045
26/08/2014, 12:16
Αρκετά έως παρά πολλά ζητάνε
Τόσα τους λείπουν???
Που βρίσκεσαι?

Nefos
26/08/2014, 12:17
Αρκετά έως παρά πολλά ζητάνε
Τόσα τους λείπουν???
Που βρίσκεσαι?

Ανατολική Αττική...

OldMan
26/08/2014, 12:46
Αρκετά έως παρά πολλά ζητάνε
Κατσε ρε μαστορα...

Το μπροστινο μονο του θελει μια 100σταρα...

Αμα ανοιξει κυλιδρο για ελατήρια, ξεκαπνισμα (ή αλλαγή) πιστονιου (χωρις τριψιματα βαλβιδων κ.λ.π.) τα πιασαμε τα λεφτα μας...

Δεν θα χρειαστει και το κατι τις του κατα συμπλεκτη μεριά..??

SHOOTER045
26/08/2014, 12:54
Το συντήρηση τιμονιου δεν το κατάλαβα
Οκ αν σκαλώνει, κολλάει κλπ
Τσιμουχα μπροστινού στο εμπόριο 10/15 ευρο
Στην γιαμαχα με σακουλάκι και αυτοκόλλητο άγνωστο
Τα λάδια του μπροστινού να πιάσουν ένα 50αρι
Καθάρισμα ξεσκόνισμα που λες βαριά 100
Πιστονι γιατί?
Μήπως έχουμε γίνει λεπτολογοι και αντί να τα πηγαίνουμε μας πάνε?

OldMan
26/08/2014, 12:57
Μήπως έχουμε γίνει λεπτολογοι και αντί να τα πηγαίνουμε μας πάνε?
Ρε μας δουλευεις..??

WRX με 40.000 χλμ και περιμενεις το εσωτερικο του θαλαμου καυσης να ειναι τζιτζί..???

Nefos
26/08/2014, 12:59
Ρε μας δουλευεις..??

WRX με 40.000 χλμ και περιμενεις το εσωτερικο του θαλαμου καυσης να ειναι τζιτζί..???

Οπότε εσύ πιστεύεις βάσει της εμπειρίας σου ότι τα λεφτά που ζητάνε είναι σχετικά νορμάλ εάν σκεφτούμε ότι είναι και αντιπροσωπεία.....

OldMan
26/08/2014, 13:05
Οπότε εσύ πιστεύεις βάσει της εμπειρίας σου ότι τα λεφτά που ζητάνε είναι σχετικά νορμάλ εάν σκεφτούμε ότι είναι και αντιπροσωπεία.....
Δεν ξερω τι ακριβως θα κανουν στο συνεργειο...

Αν περιοριστουν σε αυτα που ανεφερες (εκτός αν το έκανες περιληπτικα..) θα συμφωνησω με τον SHOOTER, αλλα πιστευω ότι θα κανουν περίπου τις δουλειες που προανεφερα οπότε τα λεφτα ειναι ΟΚ...

Nefos
26/08/2014, 13:12
Δεν ξερω τι ακριβως θα κανουν στο συνεργειο...

Αν περιοριστουν σε αυτα που ανεφερες (εκτός αν το έκανες περιληπτικα..) θα συμφωνησω με τον SHOOTER, αλλα πιστευω ότι θα κανουν περίπου τις δουλειες που προανεφερα οπότε τα λεφτα ειναι ΟΚ...

Ο μηχανικός μου είπε ότι στην τιμή περιλαμβάνεται το μεγάλο service, ρύθμιση βαλβίδων, αλλαγή λαδιών στις μπουκάλες και μιας και θα λύσουν το μπροστινό, θα κάνουν και συντήρηση στο τιμόνι. Αυτά μου είπε. Τώρα για πιστόνια κλπ δεν ανέφερε κάτι. Είμαι και άσχετος βέβαια οπότε μπορεί να εννοούνται αυτά από τη στιγμή που θα ανοίξει το μηχανάκι.

Anyway..

Nefos
26/08/2014, 13:16
Ο μηχανικός μου είπε ότι στην τιμή περιλαμβάνεται το μεγάλο service, ρύθμιση βαλβίδων, αλλαγή λαδιών στις μπουκάλες και μιας και θα λύσουν το μπροστινό, θα κάνουν και συντήρηση στο τιμόνι. Αυτά μου είπε. Τώρα για πιστόνια κλπ δεν ανέφερε κάτι. Είμαι και άσχετος βέβαια οπότε μπορεί να εννοούνται αυτά από τη στιγμή που θα ανοίξει το μηχανάκι.

Anyway..

Ίσως να πρέπει να τον ρωτήσω να μου τα πει πιο αναλυτικά....

OldMan
26/08/2014, 13:17
Αν δεν κατεβασουν μοτερ, τα λεφτα ειναι οριακα (αλλα όχι εξωφρενικα) πολλά...

Υ.Γ.
Καλα ρε οι φουστηδες, 40.000 χλμ και δεν θα καθαρισουν καρμπυρατερ..??

Nefos
26/08/2014, 13:21
Αν δεν κατεβασουν μοτερ, τα λεφτα ειναι οριακα (αλλα όχι εξωφρενικα) πολλά...

Υ.Γ.
Καλα ρε οι φουστηδες, 40.000 χλμ και δεν θα καθαρισουν καρμπυρατερ..??

Πήρα ένα τηλεφωνάκι και τον ρώτησα για καθάρισμα καρμπυρατέρ και μου είπε "ναι, πεταλούδα"....

sapila racing
26/08/2014, 13:44
Αν το μαγαζί είναι εξουσιοδοτημένο και ο μαστορας ειναι σοβαρός, τότε θα κανει οτι λέει το μανιουαλ για το μεγάλο service.
Σε αυτην την (σπάνια) περίπτωση λιγα είναι αυτα που ζητάει.

nightraider
26/08/2014, 13:48
wr250x η R

ψεκαστο τετραχρονο, μοτερ φτιαγμενο απο την αρχη για δρομο

http://www.yamaha-motor.eu/eu/products/motorcycles/adventure/wr250x.aspx

McGyver
26/08/2014, 13:51
wr250x η R

ψεκαστο τετραχρονο, μοτερ φτιαγμενο απο την αρχη για δρομο

http://www.yamaha-motor.eu/eu/products/motorcycles/adventure/wr250x.aspx

Άσχετο με το θέμα σίγουρα.

OldMan
26/08/2014, 14:42
Πήρα ένα τηλεφωνάκι και μου είπε "ναι, πεταλούδα"....
Γουσταρεις τις αποδρασούλες, εεε..???

Nefos
26/08/2014, 16:28
Γουσταρεις τις αποδρασούλες, εεε..???

:D

Σας ευχαριστώ παίδες....

Πρέπει να τα σπρώξω τα 400 γιατί η συντήρηση είναι ιερό πράγμα.....

lykourgi
26/08/2014, 16:48
Κατ' αρχήν, μιλάμε για το τετράχρονο wr250x, σαν αυτό που έβαλε ο nightrider στο ποστ Νο46, έτσι;

Αυτό που πρέπει να διευκρινήσεις είναι αν θα αλλαχτούν τα ρουλεμάν του λαιμού ή όχι. Τι σημαίνει συντήρηση; Σφίξιμο, λίπανση, αλλαγή, κάτι άλλο;

Επίσης στο σέρβις περιλαμβάνονται και υγρά φρένων, αλλαγή παραφλού φίλτρα; Η μόνο τα βασικά, λάδια μπουζί βαλβίδες;

Αν μιλάμε για όλα τα παραπάνω συν τσιμούχες, λάδια μπροστινού, τότε μάλλον είναι νορμάλ χρήματα τα 400€. Το "μάλλον" διότι δεν γνωρίζω τιμές γνήσιων ανταλλακτικών.

virus
26/08/2014, 21:24
το μεγαλο σερβις δεν θες να μαθεις τι περιλαμβανει, και δηλωνεις και ασχετος οποτε θα λεγαμε καλη ειναι η τιμη.

βεβαια αν τα εκανες μονος σου η διαφορα ειναι χαοτικη στο οικονομικο.

sonic22
27/08/2014, 08:46
Αν δεν κατεβασουν μοτερ, τα λεφτα ειναι οριακα (αλλα όχι εξωφρενικα) πολλά...

Δλδ ρε παλιανθρωπα υπαρχει περιπτωση στην τιμη των 250 ευρω να συμπεριλαμβανετε πιστονι, δισκοι, φλατζες κτλπ του κινητηρα + τα περιφεριακα ανταλλακτικα?

stam2
27/08/2014, 11:49
ρε παιδιά, τί δεν έχω καταλάβει....???

efi είναι το μηχανάκι!!! για ποιό καρμπυρατέρ μιλάμε....????


το λοιπόν, για τα καλάμια τσιμούχες, ξύστρες κλπ έξω στο εμπόριο, πάνω από 15-20 ευρώ δεν παίζουν. Συν 20 ευρώ τα λάδια. Αν αλλάξεις και τα θρος, τα οποία δεδομένης της χρήσης, χώμα κλπ και χιλιομέτρων θα έχουν σίγουρα φθαρεί, και δεν πιστεύω ότι θα τα έχουν συμπεριλάβει στην προσφορά είναι καμιά 30άρα ευρώ ακόμα

Το ρύθμισμα βαλβίδων να στο χρεώσουν κανα 70άρι ευρώ...? δεν είναι και τετρακύλινδρο να πάρει κατοστάρικο...
ρουλεμάν τιμονιού κωνικά koyo παίζουν κανα εικοσάρι.

άρα σύνολο χονδρικά 90-120 τα ανταλλακτικά να πάρει και κανα 100-120 για την εργασία, θα έλεγα ότι όλα μαζί θα πήγαιναν γύρω στα 200-250 ευρώ σε έναν μάστορα και θα σου άλλαζε και θρος, που ξαναλέω δεν συνηθίζουν να αλλάζουν και είναι κάποιες φορές αιτία που μετά από λίγα χιλιόμετρα μπορεί να ξανασκάσει η τσιμούχα...

Τώρα για εξουσιοδοτημένο μάστορα, με ΦΠΑ κλπ τα 150 εργασία είναι σχετικά νορμαλ η τιμή, όσο για τα ανταλλακτικά είμαι σίγουρος ότι θα παίζουν γύρω στα 200 ευρώπουλα τα αντίστοιχα γνήσια που θες. Αν πηγαίνεις χρόνια, τους εμπιστεύεσαι και δεν θες να ξεμακρύνεις για 2 κατοστάρικα διαφορά, προχώρα το. Αν πάλι αφού πηγαίνεις χρόνια έχεις άνεση μαζί τους, πήγαινε aftermarket ανταλλακτικά να σου βάλουν, κι έτσι να γλυτώσεις τη διαφορά από τα OEM Yamaha parts...

edit: Στα παραπάνω δεν συμπεριέλαβα και λάδια-φίλτρα κινητήρα, βάλε ένα 40άρικο ακόμα εκατέρωθεν και στις δύο περιπτώσεις οπότε ο μεν εξουσιοδοτημένος κουμπώνει με την τιμή που έδωσε, η δε λύση της μαστοράντζας- μη εξουσιοδοτημένου συνεργείου σιγουρεύει το 250άρι και ίσως κάτι παραπάνω....

Nefos
27/08/2014, 11:51
ρε παιδιά, τί δεν έχω καταλάβει....???

efi είναι το μηχανάκι!!! για ποιό καρμπυρατέρ μιλάμε....????


το λοιπόν, για τα καλάμια τσιμούχες, ξύστρες κλπ έξω στο εμπόριο, πάνω από 15-20 ευρώ δεν παίζουν. Συν 20 ευρώ τα λάδια. Αν αλλάξεις και τα θρος, τα οποία δεδομένης της χρήσης, χώμα κλπ και χιλιομέτρων θα έχουν σίγουρα φθαρεί, και δεν πιστεύω ότι θα τα έχουν συμπεριλάβει στην προσφορά είναι καμιά 30άρα ευρώ ακόμα

Το ρύθμισμα βαλβίδων να στο χρεώσουν κανα 70άρι ευρώ...? δεν είναι και τετρακύλινδρο να πάρει κατοστάρικο...
ρουλεμάν τιμονιού κωνικά koyo παίζουν κανα εικοσάρι.

άρα σύνολο χονδρικά 90-120 τα ανταλλακτικά να πάρει και κανα 100-120 για την εργασία, θα έλεγα ότι όλα μαζί θα πήγαιναν γύρω στα 200-250 ευρώ σε έναν μάστορα και θα σου άλλαζε και θρος, που ξαναλέω δεν συνηθίζουν να αλλάζουν και είναι κάποιες φορές αιτία που μετά από λίγα χιλιόμετρα μπορεί να ξανασκάσει η τσιμούχα...

Τώρα για εξουσιοδοτημένο μάστορα, με ΦΠΑ κλπ τα 150 εργασία είναι σχετικά νορμαλ η τιμή, όσο για τα ανταλλακτικά είμαι σίγουρος ότι θα παίζουν γύρω στα 200 ευρώπουλα τα αντίστοιχα γνήσια που θες. Αν πηγαίνεις χρόνια, τους εμπιστεύεσαι και δεν θες να ξεμακρύνεις για 2 κατοστάρικα διαφορά, προχώρα το. Αν πάλι αφού πηγαίνεις χρόνια έχεις άνεση μαζί τους, πήγαινε aftermarket ανταλλακτικά να σου βάλουν, κι έτσι να γλυτώσεις τη διαφορά από τα OEM Yamaha parts...

edit: Στα παραπάνω δεν συμπεριέλαβα και λάδια-φίλτρα κινητήρα, βάλε ένα 40άρικο ακόμα εκατέρωθεν και στις δύο περιπτώσεις οπότε ο μεν εξουσιοδοτημένος κουμπώνει με την τιμή που έδωσε, η δε λύση της μαστοράντζας- μη εξουσιοδοτημένου συνεργείου σιγουρεύει το 250άρι και ίσως κάτι παραπάνω....


Σε ευχαριστώ...

OldMan
27/08/2014, 13:14
Δλδ ρε παλιανθρωπα υπαρχει περιπτωση στην τιμη των 250 ευρω να συμπεριλαμβανετε πιστονι, δισκοι, φλατζες κτλπ του κινητηρα + τα περιφεριακα ανταλλακτικα?
Όχι ρε τρικυμία...

Για έλεγχο μίλησα και βλέποντας και κανοντας..

Δηλ. εσύ στο μηχανακι αυτό με τα χλμ που εχει δεν θα άνοιγες να δεις τι παιζει με τις δίσκοι..??

OldMan
27/08/2014, 13:20
efi είναι το μηχανάκι!!! για ποιό καρμπυρατέρ μιλάμε....????
Έλα μου ντε...

(ξερεις, από καπου πρέπει να παιρνει αέρα για να ανακατευεται με το καυσιμο και μαλιστα με "σωστό" τρόπο..)


για τα καλάμια τσιμούχες, ξύστρες κλπ έξω στο εμπόριο, πάνω από 15-20 ευρώ δεν παίζουν. Συν 20 ευρώ τα λάδια.
Εσύ θα χρέωνες λιγότερο από ένα 50άρικο για την ΕΡΓΑΣΙΑ ..???


ρε παιδιά, τί δεν έχω καταλάβει....???
ϊσως το ότι καποια συνεργεια έχουν κοστολογήσει την εργατώρα τους...

stam2
27/08/2014, 13:31
Όχι ρε τρικυμία...

Για έλεγχο μίλησα και βλέποντας και κανοντας..

Δηλ. εσύ στο μηχανακι αυτό με τα χλμ που εχει δεν θα άνοιγες να δεις τι παιζει με τις δίσκοι..??

από περιέργεια ανοίγεις συχνά μηχανάκια να δεις τι παίζει με το κάθετι μέσα...?
και να πληρώσει φλάντζα 15άρι ευρώ...? κατ' αρχήν φαίνεται σε τι κατάσταση είναι οι δίσκοι από τον συμπλέκτη... αν έχει πέσει ή αν είναι όπως πρέπει....

όσο για κύλινδρο, πάλι δεν είναι δίχρονο να ανοιγοκλείνει έτσι το μοτέρ... αν δεν καίει λάδι δεν το πειράζεις... και αν έχει 40.000 χλμ είναι ακόμα άστρωτος (που λέει ο λόγος) ο κύλινδρος, τετράχρονο μοτέρ, με πολύ καλή μονάδα διαχείρισης καυσίμου, βαλβίδες τιτανίου, αρκετά επαρκή υδρόψυξη αν τύχει και μίας καλής μεταχείρησης ως προς την τυπική συντήρησή του, έχει πολλές φορές αυτά τα χιλιόμετρα μέχρι να ξεκινήσει να τσιμπάει λάδι....

OldMan
27/08/2014, 13:44
από περιέργεια ανοίγεις συχνά μηχανάκια να δεις τι παίζει με το κάθετι μέσα...?
Συνήθως τα ανοίγω όταν αρχίζουν το "δαγκωμα" στην αρχή της σύμπλεξης (που διαφοροι το εκλαμβανουν σαν πολύ καλα ρυθμισμενο και σφιχτό συμπλέκτη., εφόσον δεν πατιναρει και ούτε έχει αλλαξει η διαδρομή της σύμπλεςης..) και επίσης όταν έχω υποψιες για πτώση της συμπίεσης (που στις περισσότερες φορες ειναι ασχετη χρονικά από το τσίμπημα του λαδιού, γιατί το 2ο εμφανιζεται αρκετα αργότερα..)

Αλλα το τι κανω εγώ είναι προφανεστατα δικός μου λογαριασμός και εδω μιλάμε για το γαμωρημαδομεγαλο σερβις και τι στον φουτσο περιλαμβανει...

stam2
27/08/2014, 13:54
Έλα μου ντε...

(ξερεις, από καπου πρέπει να παιρνει αέρα για να ανακατευεται με το καυσιμο και μαλιστα με "σωστό" τρόπο..)

322335 Με συγχωρείς, throttle body λέγεται απ' όσο γνωρίζω, το carburator δεν περιλαμβάνει ηλεκτρονικό ψεκασμό.
από όλο αυτό, το μόνο που μπορεί να καθαριστεί είναι η πεταλούδα, όπως και του το είπε άλλωστε... Από κει και πέρα, δεν νομίζω ότι θα καθαρίσει μπεκ, και το tps έχει κι αυτό τα σημάδια του όταν θέλει αλλαγή...



Εσύ θα χρέωνες λιγότερο από ένα 50άρικο για την ΕΡΓΑΣΙΑ ..???

αν προσέξεις αυτά που γράφω, δεν μιλάω για 50 ευρώ εργασία, αλλά για 100-120...



ίσως το ότι καποια συνεργεια έχουν κοστολογήσει την εργατώρα τους...
υποχρεωτικά, αλλιώς θα κλείνανε....

Στο δια ταύτα, ρώτησε αν είναι λογικό το κόστος, και απαντάω βάσει αυτών που ξέρω και σε σχέση με αυτά που δεσμεύτηκε να κάνει ο εξουσιοδοτημένος... Προφανώς αν είναι σωστός και γνώστης σαν μάστορας θα καταλάβει τι χρειάζεται το μηχανάκι, και αν χρειάζεται δίσκους, θα το ανοίξει... ειδ' άλλως έτσι απλά να ανοίγει καπάκια δεν νομίζω ότι συμφέρει ούτε το μάστορα ούτε τον ερωτήσαντα....

OldMan
27/08/2014, 14:00
αν προσέξεις αυτά που γράφω, δεν μιλάω για 50 ευρώ εργασία, αλλά για 100-120...
Δεν θα συννενοηθούμε...

Εσύ μιλας για 100-120 εργασία για ΟΛΟ το σερβις ενω εγω μιλάω για 50 εργατικά για το πηρούνι..

stam2
27/08/2014, 14:11
Δεν θα συννενοηθούμε...

Εσύ μιλας για 100-120 εργασία για ΟΛΟ το σερβις ενω εγω μιλάω για 50 εργατικά για το πηρούνι..

σε κατάλαβα... εσύ δεν με κατάλαβες... όταν πας σε ένα μάστορα και ρωτήσεις πόσο θέλει:

για αλλαγή ρουλεμάν 40 ευρώ,
σέρβις καλαμιών 60 ευρώ,
περιοδικό σέρβις κινητήρα 50 ευρώ,
αλλαγή αλυσίδας 30 ευρώ,
προσθήκη αναπτήρα ή συναγερμού ή κάτι άλλο πες 40 ευρώ

όλα αυτά είναι κοστολογήσεις ξεχωριστών εργασιών, διότι συνυπολογίζει στην εργατοώρα του το λύσιμο και δέσιμο της μηχανής...
από τη στιγμή όμως που θα του πεις καν' τα μου όλα και θα λύσει-δέσει μία φορά, δεν θα σου πει 40+60+50+30+40=220 ευρώ γιατί θα του πεις άντε γεια... θα σου κάνει μία τιμή που τα περιλαμβάνει όλα μαζί... Ε, εμένα σύμφωνα πάντα με τις πενιχρές μου γνώσεις και εμπειρίες από μάστορες, μου κάνουν για 100-120 ευρώ δουλειά
η αλλαγή ρουλεμάν,
συντήρηση καλαμιών,
και σέρβις μοτέρ....

Αυτά. Κάτι άλλο? :look: