PDA

View Full Version : Αντλία λαδιου-προβλημα?



georgeboy
28/08/2014, 22:20
καλησπέρα σε ολους.το προβλημα μου ειναι το εξης:σε αλλαγη λαδιων και φιλτρου λαδιου,το λαμπακι δεν εσβηνε μετα την αλλαγη του φιλτρου.Είναι προβλημα?Μπορει να παθει καποια ζημια?

typhoon
28/08/2014, 22:33
Αν υποθέσουμε ότι το λαμπάκι λειτουργεί κανονικά τότε ναι είναι σοβαρό θέμα.Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πως κάνατε πατάτα σε απλή αλλαγή λαδιού-φίλτρου, αλλά καλό είναι να το δει κάποιος σχετικός άμεσα.Οι ζημιές απο ελλιπή λίπανση είναι απο πανάκριβες έως πετάς κινητήρα γιατί δεν συμφέρει να τον φτιάξεις.

georgeboy
28/08/2014, 22:56
το λαμπακι λειτουργει κανονικα.ο μαστορας που το παω,γεμισε με λαδι το καινουργιο φιλτρο,γνησιο,και το εβαλε επανω.Το λαμπακι μετα εσβησε.ειναι σωστος ο τροπος αυτος τοποθετησης?απ οσο ξερω,το φιλτρο το βαζεις αδειο απο λαδι επανω και γεμιζει με το που αναβεις τον κινητηρα.

SHOOTER045
28/08/2014, 23:34
το βαζεις αδειο
βαζεις μπροστα-αφου εχεις βαλει λαδια
δουλευει λιγο
σβηνεις,περιμενεις να κατσουν,συμπληρωνεις
εφυγες

georgeboy
28/08/2014, 23:38
καλησπερα φιλε!την διαδικασια την γνωριζω.ο μαστορας ομως αφου ειδε οτι το λαμπακι δεν εσβηνε,γεμισε το φιλτρο με λαδι και το εβαλε επανω και το λαμπακι εσβησε.αυτος ο τροπος ειναι σωστος?μπορει να δημιουργησει προβλημα?

SHOOTER045
28/08/2014, 23:44
μπορει να αργει να ανεβασει πιεση λαδιου το μοτερ σου
αυτο που εκανε ο μαστορας δεν ειναι απαραιτητα κακο νομιζω επειδη δεν ακολουθησε την πεπατημενη
αν τσεκαρες τα λαδια σου καιειναι σωστα
δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα

georgeboy
28/08/2014, 23:54
τα λαδια ειναι σωστα.ποτε δεν αργουσε να ανεβασει πιεση.παντα μετα την αλλαγη φιλτρου εσβηνε το λαμπακι αμεσως.και λειτουργει κανονικα!

yiannis172
29/08/2014, 02:03
Το φιλτρο ειναι γνησιο; Πολλοι με after φιλτρο,γνωστης εταιριας με δημοφιλεστατα ελευθερα φιλτρα αερος,αντιμετωπισαν φαινομενο με λαμπακι.

georgeboy
29/08/2014, 07:37
Το φιλτρο ειναι γνησιο; Πολλοι με after φιλτρο,γνωστης εταιριας με δημοφιλεστατα ελευθερα φιλτρα αερος,αντιμετωπισαν φαινομενο με λαμπακι.

γνησιο kawasaki.οταν τους πηραμε τηλ,γιατι εγω θεωρησα οτι ηταν ελλατωματικο,ειπαν ουτε μια στο εκατομμυριο.γεμισε το φιλτρο με λαδι και το λαμπακι θα σβησει.ετσι κι εγινε.το θεμα ομως ειναι κατα ποσο ειναι σωστο αυτο.το να μη γεμισει μονο του δεν ειναι θεμα χαμηλης λιπανσης?

zannisvel
29/08/2014, 08:48
Στο Ζ1000 μου το εκανε και μενα καμια φορα. Ειναι θεμα εξαερωσης. Μπορεις να γεμισεις το φιλτρο η να το βαλεις μπροστα με την ταπα ανοιχτη για μερικα δευτερολεπτα και μετα συμπληρωνεις το λαδι.

zannisvel
29/08/2014, 08:54
Στα ξενα φορα αυτο ειναι γνωστο ως burping (ρεψιμο). Αν θες ψαξε το. Μην ανησυχεις!!!
:beer:

georgeboy
29/08/2014, 10:21
Στα ξενα φορα αυτο ειναι γνωστο ως burping (ρεψιμο). Αν θες ψαξε το. Μην ανησυχεις!!!
:beer:
ευχαριστω για την απαντηση.στην δικη μου περιπτωση δεν ισχυει φιλε μου.κατι αλλο παιζει.ιδωμεν..........:wave2:

OldMan
29/08/2014, 11:49
στην δικη μου περιπτωση δεν ισχυει φιλε μου.κατι αλλο παιζει.ιδωμεν..........:wave2:
Ανησυχο σε κοβω.. Γιατί..??

zannisvel
29/08/2014, 11:53
Οντως γιατι τοσο αρνητικος? Εχει και αλλα συμπτώματα?

georgeboy
29/08/2014, 12:35
Οντως γιατι τοσο αρνητικος? Εχει και αλλα συμπτώματα?
διοτι μου ειπαν για καποια σιτα στο καρτερ που μπορει να εχει βουλωσει.............................

georgeboy
29/08/2014, 12:36
Ανησυχο σε κοβω.. Γιατί..??

διοτι μου ειπαν για καποια σιτα στο καρτερ που μπορει να εχει βουλωσει.............................

catmaster
29/08/2014, 13:49
διοτι μου ειπαν για καποια σιτα στο καρτερ που μπορει να εχει βουλωσει.............................

Τι μηχανάκι και πόσα χιλιόμετρα ;;

georgeboy
29/08/2014, 14:00
Τι μηχανάκι και πόσα χιλιόμετρα ;;

kle 500 file moy.50.000xlm

catmaster
29/08/2014, 14:11
kle 500 file moy.50.000xlm

έχει σίτα όπως γράφεις αλλά για να έχει γεμίσει πρέπει να έχει ζημιά (η πάρα πολλά χιλιόμετρα)

πίεση λαδιού έχει μετρήσει κανείς ;;

OldMan
29/08/2014, 14:14
πίεση λαδιού έχει μετρήσει κανείς ;;
Ασε μας ρε Λιλίκο...

(εδω δεν μετραμε την δική μας πίεση..)

catmaster
29/08/2014, 14:23
Ασε μας ρε Λιλίκο...

(εδω δεν μετραμε την δική μας πίεση..)

ρε άπαενε .... άμαθες μετρήσεις την δική σου πίεση μετά θα είσαι αγκαλιά με το omron όλη μέρα

για το μηχανάκι μιλάμε

georgeboy
29/08/2014, 14:24
έχει σίτα όπως γράφεις αλλά για να έχει γεμίσει πρέπει να έχει ζημιά (η πάρα πολλά χιλιόμετρα)

πίεση λαδιού έχει μετρήσει κανείς ;;

θα σε γελασω........με καλυψε ο old man..:)

notakos600
30/08/2014, 15:05
Ψάξε το ρελέ που ανάβει το λαμπάκι των λαδιών μήπως είναι κολλημένο και ανάβει χωρίς λόγο. Βρήκα πρόχειρα το διάγραμμα για να δεις τι παίζει:

322415

georgeboy
30/08/2014, 18:04
Ψάξε το ρελέ που ανάβει το λαμπάκι των λαδιών μήπως είναι κολλημένο και ανάβει χωρίς λόγο. Βρήκα πρόχειρα το διάγραμμα για να δεις τι παίζει:

322415

το τσεκαρα.το λαμπακι δουλευει κανονικα.ευχαριστω!

georgeboy
02/09/2014, 08:52
καλησπέρα σε ολους.το προβλημα μου ειναι το εξης:σε αλλαγη λαδιων και φιλτρου λαδιου,το λαμπακι δεν εσβηνε μετα την αλλαγη του φιλτρου.Είναι προβλημα?Μπορει να παθει καποια ζημια?

Καλημερα σε ολους.Επανερχομαι στο θεμα γιατι το θεωρω πολυ σοβαρο,με σκοπο να ενημερωθω κι εγω και παραλληλα να προφυλαξω και καποιους αλλους φιλους που μπορει να αντιμετωπισουν το ιδιο θεμα.θα παρακαλουσα να απαντησουν φιλοι που εχουν τεχνικες γνωσεις πανω στο θεμα ωστε να εχουμε εγκυρη και υπευθυνη πληροφορηση και να αποφυγουμε τρεχαματα στο μελλον.Ερωτω ξανα λοπον:Μετα απο αλλαγη φιλτρου λαδιου,ενω εχει προηγηθει αλλαγη λαδιων,και το λαμπακι παραμενει αναμμενο,τι πρεπει να κανουμε?το γεμιζουμε λαδι με το χερι και το τοποθετουμε?αν σβησει σε αυτη την περιπτωση,ειμαστε οκ?κοιταμε κατι αλλο?

SHOOTER045
02/09/2014, 09:16
το βαζεις αδειο
βαζεις μπροστα-αφου εχεις βαλει λαδια
δουλευει λιγο
σβηνεις,περιμενεις να κατσουν,συμπληρωνεις
εφυγες

εγω αυτην γνωριζω ως σωστη διαδικασια τωρα για περαιτερο δεν γνωριζω αν τo KLE απαιτει αλλου ειδους μεταχειριση

στην τελικη παρε τηλ εκει που σου ειπα

georgeboy
02/09/2014, 09:26
καλημερα Δημητρη.σου εστειλα πμ

catmaster
04/09/2014, 10:14
Καλημερα σε ολους.Επανερχομαι στο θεμα γιατι το θεωρω πολυ σοβαρο,με σκοπο να ενημερωθω κι εγω και παραλληλα να προφυλαξω και καποιους αλλους φιλους που μπορει να αντιμετωπισουν το ιδιο θεμα.θα παρακαλουσα να απαντησουν φιλοι που εχουν τεχνικες γνωσεις πανω στο θεμα ωστε να εχουμε εγκυρη και υπευθυνη πληροφορηση και να αποφυγουμε τρεχαματα στο μελλον.Ερωτω ξανα λοπον:Μετα απο αλλαγη φιλτρου λαδιου,ενω εχει προηγηθει αλλαγη λαδιων,και το λαμπακι παραμενει αναμμενο,τι πρεπει να κανουμε?το γεμιζουμε λαδι με το χερι και το τοποθετουμε?αν σβησει σε αυτη την περιπτωση,ειμαστε οκ?κοιταμε κατι αλλο?


Κανονικά πρώτα αλλάζουμε φίλτρο και μετά λάδια (μάλλον το έχεις γράψει λάθος)

πουθενά στο manual της Kawasaki δεν γράφει ότι πρέπει να γεμίζουμε με λάδι το φίλτρο πριν το βάλουμε επάνω - κανονικά μόλις ρίξουμε το νέο λάδι θα κάνει η αντλία την δουλειά να το γεμίσει (και φυσικά θα σβήσει το λαμπάκι ένδειξης λαδιού)

Τώρα στο δικό σου μηχανάκι αν το λαμπάκι παραμένει αναμμένο πρέπει να ελέγξετε τον διακόπτη πίεσης λαδιού μήπως κάπου ακουμπάει και μόλις κάνει γείωση ανάβει το λαμπάκι

μετά μετράτε πίεση λαδιού με ειδικό εργαλείο και αντάπτορα

μετά πρέπει να τσεκάρετε την βαλβίδα εκτόνωσης αν η μπίλια που έχει λειτουργεί κανονικά και δεν έχει κολλήσει

μετά τσεκάρετε την σίτα αφού θα έχετε φτάσει εκεί (αν και δύσκολο να δημιουργείται πρόβλημα από εκεί θα πρέπει να έχει παραδώσει πνεύμα το μοτέρ)


όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι έχετε βάλει σωστά λάδια σε σωστή ποσότητα και το σωστό τύπο φίλτρου λαδιού

(πάντως στο τηλέφωνο κάτι για μπιέλες μου έλεγες αν κατάλαβα καλά )

:wave2:

Bowleno
04/09/2014, 11:49
εγω αυτην γνωριζω ως σωστη διαδικασια τωρα για περαιτερο δεν γνωριζω αν τo KLE απαιτει αλλου ειδους μεταχειριση

στην τελικη παρε τηλ εκει που σου ειπα


Αυτή είναι, είχα το ER-5 (ίδιος κινητήρας) 5 χρόνια, έβγαζα τα παλιά λάδια, άλλαζα το φίλτρο λαδιού, έβαζα τα νέα λάδια (στην προβλεπόμενη από τον κατασκευαστή ποσότητα, 3 και κάτι λίτρα....) 2 λεπτά λειτουργίας, σβήσιμο αναμονη 5 λεπτά, τσεκάρισμα το ματάκι για το ορθόν της ποσότητας και τέλος.....ποτέ δεν μου είχε ανάψει λαμπάκι λαδιού

georgeboy
04/09/2014, 17:13
Κανονικά πρώτα αλλάζουμε φίλτρο και μετά λάδια (μάλλον το έχεις γράψει λάθος)

πουθενά στο manual της Kawasaki δεν γράφει ότι πρέπει να γεμίζουμε με λάδι το φίλτρο πριν το βάλουμε επάνω - κανονικά μόλις ρίξουμε το νέο λάδι θα κάνει η αντλία την δουλειά να το γεμίσει (και φυσικά θα σβήσει το λαμπάκι ένδειξης λαδιού)

Τώρα στο δικό σου μηχανάκι αν το λαμπάκι παραμένει αναμμένο πρέπει να ελέγξετε τον διακόπτη πίεσης λαδιού μήπως κάπου ακουμπάει και μόλις κάνει γείωση ανάβει το λαμπάκι

μετά μετράτε πίεση λαδιού με ειδικό εργαλείο και αντάπτορα

μετά πρέπει να τσεκάρετε την βαλβίδα εκτόνωσης αν η μπίλια που έχει λειτουργεί κανονικά και δεν έχει κολλήσει

μετά τσεκάρετε την σίτα αφού θα έχετε φτάσει εκεί (αν και δύσκολο να δημιουργείται πρόβλημα από εκεί θα πρέπει να έχει παραδώσει πνεύμα το μοτέρ)


όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι έχετε βάλει σωστά λάδια σε σωστή ποσότητα και το σωστό τύπο φίλτρου λαδιού

(πάντως στο τηλέφωνο κάτι για μπιέλες μου έλεγες αν κατάλαβα καλά )

:wave2:

οντως,αναποδα το εγραψα για την αλλαγη.πρωτα αλλαχθηκε το φιλτρο,μετα τα λαδια.οσον αφορα το λαμπακι,εχεις δικιο,ειχε πιαστει και πιεζοταν απο την ποδια!μαλακια του μαστορα,ο θεος να τον κανει!οσον αφορα για την υποτιθεμενη μπιελα,καμια σχεση.κατι βιδες ειχαν λασκαρει στο κομπλερ της μιζας.ευτυχως που πηγα αλλου και μου ανοιξαν τα ματια!να ναι καλα τα παιδια,γιατι θα εμπαινα σε περιπετειες χωρις λογο!ακη ευχαριστω για το ενδιαφερον και τις συμβουλες!:)περασα καποια στιγμη απο πλατεια υμητου,αλλα δεν σε βρηκα.που ακριβως εισαι?θα περασω καποια στιγμη να τα πουμε κι απο κοντα.:wave2::beer:

georgeboy
04/09/2014, 17:15
Αυτή είναι, είχα το ER-5 (ίδιος κινητήρας) 5 χρόνια, έβγαζα τα παλιά λάδια, άλλαζα το φίλτρο λαδιού, έβαζα τα νέα λάδια (στην προβλεπόμενη από τον κατασκευαστή ποσότητα, 3 και κάτι λίτρα....) 2 λεπτά λειτουργίας, σβήσιμο αναμονη 5 λεπτά, τσεκάρισμα το ματάκι για το ορθόν της ποσότητας και τέλος.....ποτέ δεν μου είχε ανάψει λαμπάκι λαδιού

:a013

georgeboy
04/09/2014, 17:16
Αυτή είναι, είχα το ER-5 (ίδιος κινητήρας) 5 χρόνια, έβγαζα τα παλιά λάδια, άλλαζα το φίλτρο λαδιού, έβαζα τα νέα λάδια (στην προβλεπόμενη από τον κατασκευαστή ποσότητα, 3 και κάτι λίτρα....) 2 λεπτά λειτουργίας, σβήσιμο αναμονη 5 λεπτά, τσεκάρισμα το ματάκι για το ορθόν της ποσότητας και τέλος.....ποτέ δεν μου είχε ανάψει λαμπάκι λαδιού
:a013:

kapnias
04/09/2014, 21:04
Καλημερα σε ολους.Επανερχομαι στο θεμα γιατι το θεωρω πολυ σοβαρο,με σκοπο να ενημερωθω κι εγω και παραλληλα να προφυλαξω και καποιους αλλους φιλους που μπορει να αντιμετωπισουν το ιδιο θεμα.θα παρακαλουσα να απαντησουν φιλοι που εχουν τεχνικες γνωσεις πανω στο θεμα ωστε να εχουμε εγκυρη και υπευθυνη πληροφορηση και να αποφυγουμε τρεχαματα στο μελλον.Ερωτω ξανα λοπον:Μετα απο αλλαγη φιλτρου λαδιου,ενω εχει προηγηθει αλλαγη λαδιων,και το λαμπακι παραμενει αναμμενο,τι πρεπει να κανουμε?το γεμιζουμε λαδι με το χερι και το τοποθετουμε?αν σβησει σε αυτη την περιπτωση,ειμαστε οκ?κοιταμε κατι αλλο?

Μου έχει τυχει να ανάβει λαμπάκι λαδιού μετά απο αλλαγη σε kawasaki 636 του 06, σε gsxr 400 του 93 και σε gsxr 1000 k3.
Ο δυσκολος τρόπος είναι να γεμίσεις το φιλτρο λαδιού με λάδι. Ο εύκολος τρόπος είναι να ξεβιδώσεις το φίλτρο του λαδιού έτσι ωστε να μπορέσει να βγεί ο αέρας που για κάποιο λόγο βρέθηκε ανάμεσα σε αντλία και φίλτρο. Οπως είπε κάποιος εδω μέσα "να ρευτεί"
Η αντλία λαδιού συνήθως βρίσκεται ψηλότερα απο τη στάθμη του λαδιου είναι ομως σχεδιασμένη να σπρώχνει λάδι. Για αυτο αν την ώρα που αδειάζουμε τα λάδια αδειάσει και η αντλία (σπάνιο αλλα συμβαίνει) τότε θέλει "κέρασμα" γεμίζοντας το φίλτρο του λαδιού ή εξαέρωση ξεβιδώνοντας το φίλτρο του λαδιού μεχρι να έρθει λάδι
.

catmaster
04/09/2014, 21:26
οντως,αναποδα το εγραψα για την αλλαγη.πρωτα αλλαχθηκε το φιλτρο,μετα τα λαδια.οσον αφορα το λαμπακι,εχεις δικιο,ειχε πιαστει και πιεζοταν απο την ποδια!μαλακια του μαστορα,ο θεος να τον κανει!οσον αφορα για την υποτιθεμενη μπιελα,καμια σχεση.κατι βιδες ειχαν λασκαρει στο κομπλερ της μιζας.ευτυχως που πηγα αλλου και μου ανοιξαν τα ματια!να ναι καλα τα παιδια,γιατι θα εμπαινα σε περιπετειες χωρις λογο!ακη ευχαριστω για το ενδιαφερον και τις συμβουλες!:)περασα καποια στιγμη απο πλατεια υμητου,αλλα δεν σε βρηκα.που ακριβως εισαι?θα περασω καποια στιγμη να τα πουμε κι απο κοντα.:wave2::beer:

τα Kle έχουν θέμα με τις συγκεκριμένες βίδες και επίσης με τους μαγνήτες που ξεκολλάν από το βολάν ... αλλά μου κάνει εντύπωση γιατί αυτός ο θόρυβος δεν κάνει ήχο χτυπημένης μπιέλας και μου είπες ότι είναι καρατσεκαρισμένη μπιέλα και μάλιστα από 2 συνεργεία (γι αυτό και δεν επέμεινα χωρίς να ακούσω το μηχανάκι) ... δεν μπορώ να καταλάβω τι αυτί έχουν κάποιοι μάστορες (η απλά ψάχνουν να γδάρουν κόσμο)

ευτυχώς πάντως όλα καλά και δεν έμπλεξες σε περιπέτεια

Κωνσταντινουπόλεως 6 είναι το μαγαζί όποτε θες πέρνα :beer:

Bowleno
04/09/2014, 21:59
τα Kle έχουν θέμα με τις συγκεκριμένες βίδες και επίσης με τους μαγνήτες που ξεκολλάν από το βολάν ... αλλά μου κάνει εντύπωση γιατί αυτός ο θόρυβος δεν κάνει ήχο χτυπημένης μπιέλας και μου είπες ότι είναι καρατσεκαρισμένη μπιέλα και μάλιστα από 2 συνεργεία (γι αυτό και δεν επέμεινα χωρίς να ακούσω το μηχανάκι) ... δεν μπορώ να καταλάβω τι αυτί έχουν κάποιοι μάστορες (η απλά ψάχνουν να γδάρουν κόσμο)

ευτυχώς πάντως όλα καλά και δεν έμπλεξες σε περιπέτεια

Κωνσταντινουπόλεως 6 είναι το μαγαζί όποτε θες πέρνα :beer:


Πόνος... ΠΟΛΥΣ πόνος στην τσέπη το 1992 με το GPZ500S που είχα τότε.....:cry::cry:


ναι ο ίδιος κινητήρας είναι, από τότε ακόμα.... του GPZ είχε 10 παραπάνω ίππους λόγω ελαφρώς αγριότερων εκκεντροφόρων οι οποίοι ήθελαν ΠΟΛΥ προσεκτική ρύθμιση στον χρονισμό τους αλλιώς ερχόντουσαν σε στενή επαφή τα έμβολα με τις βαλβίδες (ζημιά που επίσης έπαθα με ακόμα περισσότερο πόνο στην τσέπη, μέχρι που μου το έκλεψαν και ησυχασα)

OldMan
05/09/2014, 16:34
Κωνσταντινουπόλεως 6 είναι το μαγαζί όποτε θες πέρνα
Παρε και τον καφε σου μαζί γιατί ο τσιπολέων...

georgeboy
05/09/2014, 19:53
Πόνος... ΠΟΛΥΣ πόνος στην τσέπη το 1992 με το GPZ500S που είχα τότε.....:cry::cry:


ναι ο ίδιος κινητήρας είναι, από τότε ακόμα.... του GPZ είχε 10 παραπάνω ίππους λόγω ελαφρώς αγριότερων εκκεντροφόρων οι οποίοι ήθελαν ΠΟΛΥ προσεκτική ρύθμιση στον χρονισμό τους αλλιώς ερχόντουσαν σε στενή επαφή τα έμβολα με τις βαλβίδες (ζημιά που επίσης έπαθα με ακόμα περισσότερο πόνο στην τσέπη, μέχρι που μου το έκλεψαν και ησυχασα)

Και τωρα πονει φιλε μου,ειδικα αυτη την εποχη της κρισης.σε οσα μαγαζια μπηκα,βαραγαν μυγες!απο καπου πρεπει να τσιμπησουν κανα θυμα,ειδικα αν δεν ξερεις απο τεχνικα θεματα,οπως εγω ασ πουμε.εγω την πατησα μια φορα πριν 3-4 χρονια.τελικα ακομη δεν εχω καtαλαβει τι ειχε συμβει πραγματικα.προφανως καποιος 'μαγκας' μαστορας,εβγαλε πολυυυ καλοοοοο μεροκαματο απο μενα.απο κει και περα,αρχισα να ψαχνομαι πολυ.ωσποτε,τα ματια μας 14!:)

georgeboy
05/09/2014, 19:53
Παρε και τον καφε σου μαζί γιατί ο τσιπολέων...

θα το εχω υπ οψιν μου..................:)