PDA

View Full Version : xt 600 για αρχαριο??



markopolo
28/08/2014, 23:57
Καλησπερα! σκεφτομαι εδω και λιγο καιρο να αποκτησω την πρωτη μου μηχανη και καθως ειμαι 21, και απεχθανομαι τα παπια κ σκουτερ , σκεφτομουν να τσιμπησω το χτ 600 μεταχειρισμενο καθως το μπατζετ μου δν ξεπερνα τα 2000 μαζι με εξοπλισμο και διπλωμα..διαφωτιστε με λοιπον ... πως ειναια το χτ απο οδηγηκη συμπεριφορα , αξιοπιστια, κοστος συντηρησης και κινησης ??? επισης θα μπορω να κανω κανα ταξιδακι δικαβαλος με την κοπελα??
τελοσ ποια η γνωμη σας γι αυτο το μοντελο?
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5401064/


ευχαριστω προκαταβολικα και παντα ορθιοι!! :D

mikes
29/08/2014, 00:06
Αν απο αποψη υψους πστας καλα κατω, μια χσρα ειναι το xt για ξεκινημα...
εγω ομως θα σου προτεινα να δεις και τα bmw f650 funduro και suzuki freewind που ειναι εντως του μπατζετ σου και προσωπικα τα θεωρω πιο ανετα.. καλοριζικος.

markopolo
29/08/2014, 00:11
1.87 ειμαι! τα εχω δει αλλα απο εμφανιση μου φαινοντε σαν βαρκες :lol: το συγκεκριμενο εργαλειο πως σου φαινεται?? :moutza:

Bob_o_mastoras
29/08/2014, 00:47
To ΧΤ ειναι μια εξαιρετικη μοτο για να ξεκινησεις. Ειναι ευκολη, ενδοτικη και πολυ αξιοπιστη, δεν ειναι αποτομη στο γκαζι και εχει αρκετη ροπη χαμηλα. Μαζι της μπορεις να κανεις τα παντα. Απο το να την εχεις για παπι μεσα στην πολη μεχρι το γυρο της Ελλαδας δικαβαλος.
Η συντηρηση της ειναι πολυ οικονομικη και ανταλακτικα παιζουν ΠΑΝΤΟΥ σε καλες τιμες.

Το συγκεκριμενο που κοιτας δεν θα το προτεινα καθολου.
Εχει βαφτει ολοκληρη, κινητηρας, πλαισιο, αναρτησεις, ψαλιδια, καλαμια πλαστικα κλπ που σημαινει οτι καποια στιγμη το μηχανακι εγινε βιδες και ξαναμονταριστικε. Το λογο δεν τον ξερουμε ουτε και ποιος εκανε τη δουλεια.
Εχει τουλαχιστον μια (στατικη πιθανον) πτωση απο δεξια εξου και η σπασμενη μανετα φρενου.
Τα 25.000 χιλιομετρα που λεει για μηχανακι και ειδικα ΧΤ απο το 2001 ειναι ανεκδοτο πραγματικα. Υπολογισε κατι κοντα στα 80.000 τουλαχιστον.
Η αναρτηση πισω ειναι ακομα με το μαμα ελατηριο, απ'οτι βλεπω, δηλαδη χεσε μεσα, ουτε στα μπροστα δεν παιζει να 'χει αλλαξει αλλιως θα το ελεγε, οποτε χεσε μεσα x2.
Το πιθανοτερο ειναι πως την εχει πιτσιρικας που δεν ειναι και οτι καλυτερο για την υγεια μιας μοτοσυκλετας και τη συντηρουσε με χαμηλο μπατζετ.
Επισης σιγουρα δεν ειναι 1ο χερι που ουτε αυτο ειναι καλο.

Εγω θα σου ελεγα μακρια απο το συγκεκριμενο. Βρες καποιο που να ειναι οσο το δυνατον μαμα, απο ανθρωπο μεγαλυτερης ηλικιας. Καλο ειναι να εχει μια αφτερμαρκετ εξατμιση και καμια βελτιωση στα φρενα. Αν βρεις και με αφτερ ελατηρια WP κλπ ακομα καλυτερα. Το μοτερ κοιτα να ειναι μαμα. Θα σου αρκει για τωρα σιγουρα. Μετα παιρνεις αλλο μοτορι. Τα πειραγμενα απο καγκουρες απεφυγε τα οπωσδηποτε!

Αυτα! ;)

Bob_o_mastoras
29/08/2014, 00:49
Αν απο αποψη υψους πστας καλα κατω, μια χσρα ειναι το xt για ξεκινημα...
εγω ομως θα σου προτεινα να δεις και τα bmw f650 funduro και suzuki freewind που ειναι εντως του μπατζετ σου και προσωπικα τα θεωρω πιο ανετα.. καλοριζικος.

Ρε συ Μικε!! Εχεις δει κανα παιδι 21 χρονων να οδηγαει f650 ή freewind?? Θα τον κοροϊδευουν οι φιλοι του!! :lol::lol:
Καλα μηχανακια, δε λεω αλλα μεγαλιστικα ειναι η αληθεια.

mikes
29/08/2014, 09:02
Ρε συ Μικε!! Εχεις δει κανα παιδι 21 χρονων να οδηγαει f650 ή freewind?? Θα τον κοροϊδευουν οι φιλοι του!! :lol::lol:
Καλα μηχανακια, δε λεω αλλα μεγαλιστικα ειναι η αληθεια.
Νταξ ρε μαστορα, δεν του πηρα κα βιογραφικο πριν απαντησω.... :p

amyroukai
29/08/2014, 09:26
Θα τον κοροϊδευουν οι φιλοι του!! :lol::lol:
Από τη μία κάπως πάω να το καταλάβω, από την άλλη, είναι σοβαρό κριτήριο αυτό του να κάνεις ότι σου επιβάλλουν οι γύρω σου; Μα, για κάτσε, τι λέω... :lol:

zannisvel
29/08/2014, 09:42
Παιδες εδω που τα λεμε ειναι λιγο παππουδιστικα :lol:, αλλα καλα εργαλεια. Εγω θα εβαζα και το KLE 500 στη κουβεντα που νομιζω για αρχαριο ειναι και αυτο οτι πρεπει.


markopolo to ΧΤακι κανει ολα οσα ζητας και ειναι μια χαρα για πρωτο μηχανακι αρκει και εσυ να εχεις το μυαλο μεσα στο κεφαλι σου και αυτο μεσα σε ενα καλο κρανακι!!!
Το ΧΤ της αγγελιας το ξεχνας, με αυτα τα λεφτα παιρνεις ενα πολυ καθαρο ΧΤ. Αυτο εχει φαει ουκ ολιγες τουμπες. Βρες ενα ¨οσο πιο μαμα" γινεται, με καλα λαστιχακια και τα υπολοιπα σιγα σιγα τα φτιαχνεις. Και τα ταξιδακια σου δικαβαλος θα κανεις και για ψωνια θα πας, και για μπανακι και για ολα. Σιγουρα ομως θα το περασεις και απο εναν μηχανικο πριν το παρεις γιατι απο οτι βλεπω κοιτας αυτα που γυαλιζουν και συνηθως τα πληρωνεις περισσοτερο απο τα αλλα στη πορεια .....

markopolo
29/08/2014, 12:11
για αυτο εχει ενα μηνα η αγγελια... κρανακι εννοειτε κανα αβτζ σκεφτομαι αφου βγαλω πρωτα το διπλωμα! απο δευτερα ξεκιναω...εχω ακουσει ο,τι οι τιμεσ πεφτουν τον οκτωμβριο στις μηχανες. ισχυει?? επισης εχετε να μου αντιπροτεινετε καποιο αγγελια να δω περιπου τι πρεπει να κοιταξω??
οσο για τα αλλα μοντελα που προτεινατε δν τα γουσταρω...εγω θελω οταν βλεπω την μηχανη να γκαβλωνω οχι να ξενερωνω!!! :beer:

Bob_o_mastoras
29/08/2014, 12:25
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5435655/ Nα ενα που φαινεται καλο και σε καλα λεφτα αλλα δεν θα παιζει για καιρο υποθετω. Για μοταρντ υποθετω ψαχνεις ε;;
Τον Οκτωβριο δεν ειναι τοσο οτι πεφτουν οι τιμες οσο το οτι αυξανεται η προσφορα και παιζουν περισσοτερες αγγελιες. Τουτεστιν εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να βρεις κατι καλο σε καλα λεφτα.
Παντως το ΧΤ επειδη πουλαει τρελα στην Ελλαδα το χτυπανε αρκετα σε τιμες γι'αυτο που ειναι οποτε δεν ειναι ακριβως αυτο που λεμε value for money.

o_gavros
29/08/2014, 13:44
μαρκοπολε όρμα στο ΧΤ αφοβα.
θα σε πάει,θα σε φέρει,και ξανα πάλι αν αντέχει ο κώλος σου.
Συντήρηση πανεύκολη.
Ακόμα και να μην ξέρεις,θα σου δείξει κάποιος και τα βασικά τουλάχιστον θα τα κάνεις μόνος σου.
ότι πρέπει για εισαγωγικό μηχανάκι νομίζω.

Με διπλωμα στην τσέπη όμως γιατί η φάση έχει ξεφύγει.



Ρε μαστρομπομπ,αν δεν είναι το ΧΤ βάλιου φορ μάνυ,τότε ποιο είναι;;;

Bob_o_mastoras
29/08/2014, 13:53
Ρε μαστρομπομπ,αν δεν είναι το ΧΤ βάλιου φορ μάνυ,τότε ποιο είναι;;;

Θα ηταν value for money αν επαιζαν ολα (απο 3000-1000 ευρω) ενα 500αρικο λιγοτερα. Αυτο το 500αρικο ειναι αερας κατα τη γνωμη μου γιατι ειναι μηχανακι που πουλαει παρα πολυ Ελλαδα και φευγει ευκολα.
Γιατι πχ ενα DR 650 SE που αντικειμενικα ειναι καλυτερο σαν μηχανακι να ειναι κοντα στο 1000αρικο σε πολυ καλη κατασταση και ενα ΧΤ χρεπακι στα 1500 περιπου;;; Γιατι τα KLR 650 που ειναι και υδροψυκτα βρισκεις του 2005 με 1500;;;
Προσωπικα προτιμω το ΧΤ απο τα παραπανω απλα βλεπω οτι υπερκοστολογειται σε πολλες περιπτωσεις.
Και αμα φυγουμε απο μονοκυλινδρα 80's και παμε σε αλλες κατηγοριες παιρνεις πολυ περισσοτερο μηχανακι με 2000.

o_gavros
29/08/2014, 14:04
πριν κανα μηνα συνταξιδεψα για λίγο στην Κρήτη με φιλο με Ντιαρ650 ΣΕ.οντως ειναι καλύτερο απο το ΧΤ.
ειναι όμως ήδη εικοσι χρονών μηχανάκι(του '96 μοντελο. δεν ξερω αν συνεχισε ν βγαινει και πιο μετα),σε αντιθεση εμ το ΧΤ που μόλις έγινε 11 (το δικό μου).

Επισης,για να του βρουμε φλάτζα καύσεως χρειάστηκε να κάνω εγω προσωπικά,τηλεμαραθώνιο πανελλαδικής εμβέλειας (χωρίς καμία υπερβολή).
Για το ΧΤ ανταλλακτικά βρίσκεις βρίσκεις και στο περιπτερο που λέει ο λόγος.

markopolo
29/08/2014, 14:23
ναι μπομπ για σμ ψαχνω!! πολυ ωραιο το εργαλειο που μου εδειξες αν μπορουσα θα το επερνα αυριο κιολλας!
τι εννοεις η φαση εχει ξεφυγει γαυρε??
τι αλλα εξοδα να υπολογιζω περα απο τηνμηχανη το διπλωμα και τον εξοπλισμο???
τα διπλωματα ποσο πανε? Ανμπορειτε προτεινετε και αλλα μοντελα να υπαρχει ποικιλια!! :smokin:

Bob_o_mastoras
29/08/2014, 15:49
πριν κανα μηνα συνταξιδεψα για λίγο στην Κρήτη με φιλο με Ντιαρ650 ΣΕ.οντως ειναι καλύτερο απο το ΧΤ.
ειναι όμως ήδη εικοσι χρονών μηχανάκι(του '96 μοντελο. δεν ξερω αν συνεχισε ν βγαινει και πιο μετα),σε αντιθεση εμ το ΧΤ που μόλις έγινε 11 (το δικό μου).

Επισης,για να του βρουμε φλάτζα καύσεως χρειάστηκε να κάνω εγω προσωπικά,τηλεμαραθώνιο πανελλαδικής εμβέλειας (χωρίς καμία υπερβολή).
Για το ΧΤ ανταλλακτικά βρίσκεις βρίσκεις και στο περιπτερο που λέει ο λόγος.

Γιατι δεν βαλατε φλατζοκολλα;; :p
Βγαινει ακομα το DR αλλα Αμερικα μονο, εχω την εντυπωση. Παντως δεν εισαγεται εδω.
Σιγουρα για το ΧΤ βρισκεις τα παντα αμεσα αλλα και το DR δεν νομιζω να ειναι δυσκολη περιπτωση μιας και φοραει το μοτερ το freewind.

Allst@rf
29/08/2014, 16:17
Το πρωτο μου μηχανακι ηταν ΧΤ...

Μη το σκεφτεσαι, χτυπα το...

markopolo
29/08/2014, 16:34
ποσο θα μου παρει η μεταφορικη αθηνα γιαννενα??? γτ δν μπορω να το παω εγω ακομα..

kokkiklhs
29/08/2014, 17:07
Είχα 3 χρόνια ΧΤ600Ε, στην αρχή καραγούσταρα τρελλά (μετά από ΤΤR250, λογικό), στη συνέχεια όμως διεπίστωσα ότι το μηχανάκι κάνει λίγο απ'όλα και τελικά τίποτα!
Είναι γερό, αξιόπιστο, εύκολο στη συντήρηση και με άφθονα και φτηνά ανταλλακτικά, έχει γκάζι, αλλά...
-Είναι too much για χρήση "παπιού" εντός πόλης (φυσικά και τα βγάζει πέρα, αλλά τι να τα κάνεις τα 600cc από το σπίτι ως το περίπτερο και την καφετέρια;)
-Για ταξιδάκι θα τα βγάλει μια χαρά πέρα, αλλά θα κατέβεις με πάρκινσον, πρησμένα χέρια και πόνους στο σβέρκο...
-Στο χώμα ΔΕΝ πατάει της προκοπής, παρά τον ψευτοεντούρο χαρακτήρα του, είναι βαρύ και κουραστικό! Θα σε πάει, αλλά θα φτύσεις αίμα...

Τέλος να αναφέρω ότι το δικό μου (μοντέλο 2001 made in France), μου έβγαζε "ανεξήγητα" θεματάκια στα ηλεκτρικά, γι'αυτό κυρίως και το έδωσα! Από κινητήρα κλπ οφείλω να πω ότι ήταν σκύλος, δε με απασχόλησε ποτέ, με τη στοιχειώδη συντήρηση... το αγάπησα και το μίσησα αυτό το μηχανάκι, τώρα πια που έχω μεγαλώσει κι έχω οδηγήσει κι ένα σωρό άλλα, ΔΕΝ θα το ξανάπαιρνα, επ'ουδενί λόγω...

EDIT:
Αφού σε άλλο thread λες ότι ψήνεσαι για CB400SF, κάνε λίγη υπομονή και πάρε ένα τέτοιο, οριακά μπορείς να είσαι μέσα στο budget σου... μη βιαστείς...
:beer:

markopolo
29/08/2014, 19:49
Είχα 3 χρόνια ΧΤ600Ε, στην αρχή καραγούσταρα τρελλά (μετά από ΤΤR250, λογικό), στη συνέχεια όμως διεπίστωσα ότι το μηχανάκι κάνει λίγο απ'όλα και τελικά τίποτα!
Είναι γερό, αξιόπιστο, εύκολο στη συντήρηση και με άφθονα και φτηνά ανταλλακτικά, έχει γκάζι, αλλά...
-Είναι too much για χρήση "παπιού" εντός πόλης (φυσικά και τα βγάζει πέρα, αλλά τι να τα κάνεις τα 600cc από το σπίτι ως το περίπτερο και την καφετέρια;)
-Για ταξιδάκι θα τα βγάλει μια χαρά πέρα, αλλά θα κατέβεις με πάρκινσον, πρησμένα χέρια και πόνους στο σβέρκο...
-Στο χώμα ΔΕΝ πατάει της προκοπής, παρά τον ψευτοεντούρο χαρακτήρα του, είναι βαρύ και κουραστικό! Θα σε πάει, αλλά θα φτύσεις αίμα...

Τέλος να αναφέρω ότι το δικό μου (μοντέλο 2001 made in France), μου έβγαζε "ανεξήγητα" θεματάκια στα ηλεκτρικά, γι'αυτό κυρίως και το έδωσα! Από κινητήρα κλπ οφείλω να πω ότι ήταν σκύλος, δε με απασχόλησε ποτέ, με τη στοιχειώδη συντήρηση... το αγάπησα και το μίσησα αυτό το μηχανάκι, τώρα πια που έχω μεγαλώσει κι έχω οδηγήσει κι ένα σωρό άλλα, ΔΕΝ θα το ξανάπαιρνα, επ'ουδενί λόγω...

EDIT:
Αφού σε άλλο thread λες ότι ψήνεσαι για CB400SF, κάνε λίγη υπομονή και πάρε ένα τέτοιο, οριακά μπορείς να είσαι μέσα στο budget σου... μη βιαστείς...
:beer:

το σιμπι μπορει να μην καλυπτεται απο την ασφαλιστικη...δν εχω κατασταλαξει ακομα οποιο βρω σε καλυτερη κατασταση-τιμη!!!
ενας λογος που εχω καπως αποκλεισει το σιμπι ειναι η καταναλωση... φοιτητης ειμαι δεν παιζουν πολλα λεφτα.. :p

kokkiklhs
29/08/2014, 23:27
το σιμπι μπορει να μην καλυπτεται απο την ασφαλιστικη...δν εχω κατασταλαξει ακομα οποιο βρω σε καλυτερη κατασταση-τιμη!!!
ενας λογος που εχω καπως αποκλεισει το σιμπι ειναι η καταναλωση... φοιτητης ειμαι δεν παιζουν πολλα λεφτα.. :p

Η κατανάλωση εξαρτάται κυρίως από τον τρόπο οδήγησης, π.χ. ένα ΧΤ που το "στίβεις" θα σου κάψει περισσότερα από ένα 4κύλινδρο 400άρι που το οδηγείς ανθρώπινα! Και πίστεψέ με, το ΧΤ σε προκαλεί να το στίψεις πολύ πιο γρήγορα από το CB...
Ξέχασα να σου πω να κοιτάξεις και ΑΥΤΑ (http://www.car.gr/classifieds/bikes/?fs=1&category=&make=&variant=gs500&price-from=&price-to=&registration-from=&registration-to=&mileage-from=&mileage-to=&engine_power-from=&engine_power-to=&engine_size-from=&engine_size-to=&fuel_type=&exterior_color=&significant_damage=&gearbox_type=&kteo=&sort=&rg=&radius=&postcode=&modified=&hi=&st=&offer_type=sale) καθώς και ΑΥΤΑ (http://www.car.gr/classifieds/bikes/?fs=1&category=&make=&variant=er5&price-from=&price-to=&registration-from=&registration-to=&mileage-from=&mileage-to=&engine_power-from=&engine_power-to=&engine_size-from=&engine_size-to=&fuel_type=&exterior_color=&significant_damage=&gearbox_type=&kteo=&sort=&rg=&radius=&postcode=&modified=&hi=&st=&offer_type=sale), πρέπει να σε καλύπτει το δίπλωμά σου, εξαιρετικά δικύλινδρα (ειδικά το suzuki βγαίνει και με ωραίο fairing), και σαφώς πιο οικονομικά από το CB... αααα, και το CB ή το ΧΤ κατά πάσα πιθανότητα θα τα πάρεις 3ο-4ο-5ο χέρι, ενώ αυτά θα τα βρεις μάλλον από πρώτο χέρι, σε καλύτερη κατάσταση...