PDA

View Full Version : Σπασμένο πλαστικό σε καβούκι φαναριού (CBF250)



RideFree
03/09/2014, 10:43
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους

Πρόσφατα μου είχε καεί το φανάρι και προσπαθώντας να το αλλάξω, καταλάθος έσπασα ένα πλαστικό από το εσωτερικό του καβουκιού του φαναριού του CBF250 μου, με αποτέλεσμα (όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες) να μην μπορεί να κλειδώσει πλέον το αλουμινένιο (?) περίβλημα του και να κάτσει το φανάρι στη θέση του.

Ουσιαστικά το καβούκι συνδέεται με 2 βίδες κάτω αριστερά και κάτω δεξιά και πάνω με το πλαστικό που έσπασε, το οποίο κουμπώνει με την προεξοχή του περιβλήματος με μία "ερωτική" σχέση (θηλυκού/αρσενικού).

322534

322535

Έχω κρατήσει το σπασμένο κομμάτι και έχω προσπαθήσει ανεπιτυχώς να το κολλήσω με σιλικόνη, δεν κολλάει ποτέ καλά και ειδικά όταν πάω να το κουμπώσω, λόγω της δύναμης ξεκολλάει πάντα.

Το θέμα μου είναι το εξής: υπάρχει κάποιος τρόπος να κολλήσω το πλαστικό και να αποκαταστήσω την εσοχή αυτή, ή να πάω για αντικατάσταση ολόκληρου του καβουκιού;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας, μετά από καιρό είπα να κάνω κι ένα thread σαν τελευταία λύση πριν πάρω νέο καβούκι. Είναι πολύ καιρό έτσι και δε μου πάει η καρδιά να τη βλέπω σε αυτό το χάλι για μια μαλακιούλα. :)

dankannn
03/09/2014, 11:47
Παρε μια Κόλλα Bison Epoxy και θα εισαι μια χαρα

http://www.you.gr/proionta/outdoor-lifestyle/diafora-voithitika/kolles-pistolia/kolla-bison-epoxy-5-min-24ml-epoxiki

Pan (dvs)
03/09/2014, 12:57
Κανε μια τρυπα και βαλε μια λαμαρινοβιδα.

ΝΤΙΚ
03/09/2014, 14:16
και απλη κολλα λογκο να βαλεις θα ειναι οκ
δοκιμασμενο λεμε
απλα δεν θελει μεγαλη ποσοτητα
μια δυο σταγονες μονο;)

RideFree
03/09/2014, 14:53
Για τη logo ψιλοαμφιβάλω.. εδώ με σιλικόνη κ δε δουλεψε(εκτος αν το δοκιμασες για την ιδια δουλεια - σκεψου πως ολο αυτο το πραγμα που πεφτει το κραταει το πλαστικο στη θεση του).

Η λαμαρινοβιδα περα απ την πλακα ειναι η καλυτερη λυση.. δε μπορω να καταλαβω γτ δε βαλανε βιδα κι εκει. Απλα ειναι κ η πιο χρονοβορα και δεν το πολυεχω με τα μαστορεματα :P

Θα δοκιμασω την κολλα που προτεινεις dankann, βαρβάτη φαίνεται ελπιζω να δουλεψει...

toyar
03/09/2014, 18:50
ρωτα σε μαγαζια που κολανε προφυλακτηρες

amyroukai
03/09/2014, 19:01
ώπα, edit γιατί χαζομάρα έγραψα....

Αυτό το αυτάκι δύσκολα θα κολλήσει και θα κρατήσει, η επιφάνεια που έχεις να εργαστείς είναι ελάχιστη. Βρες ένα κομμάτι εύκαμπτο χοντρό πλαστικό, ίσως από ένα μπουκάλι; Κολλάς το πλαστικό που σου έσπασε με την κόλλα στιγμής, αφού καθαρίσεις καλά από σκόνες και περάσεις τις επιφάνειες με ασετόν να φύγουν τα λίπη από τα χέρια σου που το έπιασες. Μετά κολλάς δεύτερη στρώση το πλαστικό κομμάτι από το μπουκάλι να πιάσει τόσο το Π που έσπασε όσο και το καβούκι του φαναριού για να το στηρίξει και αφού στεγνώσει η κόλλα το κόβεις όπου περισσεύει και ανοίγεις και την τρύπα που φαίνεται με ένα μαχαιράκι. Λογικά, έτοιμο...

Καλή επιτυχία.

Dbnn
03/09/2014, 19:50
http://durostick.gr/index.php?option=com_virtuemart&Itemid=300&lang=el&vmcchk=1&Itemid=300

Έχω ταπώσει τρύπα απο κάρτερ αυτοκινήτου, ρήγμα σε σασμάν, χταπόδι εξάτμισης, καταλύτη, πολλαπλή εισαγωγής, ρήγμα σε σερβόφρενο, σωλήνες παροχής νερού / λαδιού, κολλάρα σιλικόνης, καυστήρα καλοριφέρ και ντεπόζιτο βενζίνης με αυτό το πράγμα. Κόστος 6 ευρώ και άμα σπάσει το κόλλημα σου παίρνω καινούριο φανάρι.

Υ.γ. στα λεω αυτά για να σου πω οτι αντέχει πάρα πολύ και σε θερμοκρασίες και σε υγρά / διαβρωτικά.
υ.γ. αφού απλώσεις την κόλλα, βρέχεις λίγο το δάχτυλό σου με νερό και το χαιδεύεις και γίνεται λείο. Τελικό χρώμα γκρί αλλά βάφεται κατευθείαν.

amyroukai
03/09/2014, 23:03
Εξαιρετική, με αυτήν είχαμε κολλήσει τα πλαστικά του fazer κάποτε. +1 για την κόλλα.

Το κόλλημα σπάει, αλλά θέλει πολύ ταλαιπώρια για να σπάσει. Μάντεψε πως το έμαθα φέτος :P

Dbnn
03/09/2014, 23:11
Εξαιρετική, με αυτήν είχαμε κολλήσει τα πλαστικά του fazer κάποτε. +1 για την κόλλα.

Το κόλλημα σπάει, αλλά θέλει πολύ ταλαιπώρια για να σπάσει. Μάντεψε πως το έμαθα φέτος :P

για πες να χω το νού μου.... :lol:
Χωρίς πλάκα αφού αντέχει σε εξάτμιση........ Την προτείνω ανεπιφύλακτα!