PDA

View Full Version : Aδιάβροχο μπουφάν 100% για καθημερινή χρήση?



GIXXERAKIAS
03/09/2014, 11:54
Αν και ο τίτλος τα λέει όλα,θα ήθελα την εμπειρία των συνάδελφων μοτοσυκλετιστών ( και δή τους πολυταξιδεμένους του φόρουμ) και πολυκαιρισμένους σε δρόμους του εξωτερικού και σε δυσμενείς πολύωρες συνθήκες οδήγησης.:)

Έχω δει στην πράξη και δοκιμάσει κάποια μπουφάν στον καιρό που οδηγάω το καθημερινό μοτοσακό και την colori την αποκλείω λόγω του ότι η αδιαβροχοποίηση κράτησε μόλις 3 μήνες με αποτέλεσμα να αναγκάζομαι να φοράω αδιάβροχο πάνω απο το μπουφάν και με ψιλή βροχή ακόμα.

Το ζητούμενο είναι να μην ξαναφορέσω αδιάβροχο πάνω απο το μπουφάν.Δοκίμασα σήμερα ένα Revi't safari και ένα Bering και μου έκατσαν πολύ καλά στον σωματότυπο μου.Ο πωλητής ισχυρίζεται ότι είναι 100% αδιάβροχα και σε πολύ βαριές βροχές δεν θα πάρουν σταγόνα.

Έχετε άποψη για τα μπουφάν των εταιρειών αυτών και δή για το Revi't Safari ? (μου γυάλισε το άτιμο :D)

akis_trevor
03/09/2014, 11:58
το εχω βαλει κι εγω στο ματι..ειναι κουκλι το ατιμο....
το προηγουμενο μου μπουφαν ηταν το revit warp(για να καταλαβεις την κατηγορια ειχε προ 6-7 χρονων καπου στα 180 ευρω).
τοτε δεν το προσεχα και πολυ,ηταν κοντα σε καλοριφερ καποιες φορες κλπ..
μετα απο 2.5-3 χρονια,οχι ιδιαιτερα σκληρης χρησης,αλλα με βροχες κλπ κανονικα,αρχισε και εμπαζε στο πανω μερος των αγκωνων.για καποιους μηνες μονο εκει,μετα αρχισε σιγα σιγα κι εμπαζε παντου.
τωρα εχω ενα held 4touring αλλα νομιζω πως η ρεβιτ ειναι ενα σκαλι παραπανω,σε αντιστοιχης τιμης μπουφαν.

Manalishi
03/09/2014, 11:59
Τα μπουφαν δεν είναι αδιάβροχα...η μεμβρανη τα κάνει αδιάβροχα..άρα το ύφασμα εξωτερικά βρέχεται...το αναφέρω αυτό γιατί μετά στο γραφείο, πρεπει να βρεις και χώρο που θα στραγγίξει το μπουφάν...

Dainese Barcelona, το είχα 4 χρόνια, νερό δεν "έμπασε" ποτέ...

Bowleno
03/09/2014, 12:03
Για μοτοσακό, ΔΕΝ υπάρχει 100% αδιάβροχο, ΟΛΑ μπάζουν κάποια στιγμή... μόνο η νιτσεράδα είναι 100%... ότι άλλο σου λένε είναι παπάτζες.....

Το safari που αναφέρεις είναι πολύ καλό και θα κρατήσει κάποιο ψιλόβροχο απέξω αλλά μέχρι εκεί...

spyrakos35
03/09/2014, 12:03
μεγάλη κουβέντα..... είναι και θέμα τύχης τι θα σου κάτσει.... αυτό που μπορώ να σου πω είναι να κοιτάξεις η μεμβράνη αδιαβροχοποιησης να αφαιρείται.

οπως και δήποτε.

και εξηγούμαι...
όταν αφαιρείται η μεμβράνη, επειδή ανοιξη/καλοκαίρι/φθινόπωρο μπορείς να μην τη φοράς, έχει σαφώς λιγότερη καταπόνηση (ειδικά στις ραφές) με αποτέλεσμα να αντέχει περισσότερο στη διάρκεια του χρόνου....

ggs
03/09/2014, 12:07
Τα δυο τελευταια μπουφαν που ειχα είναι bering (explorer,odyssey)
ήταν πληρως αδιαβροχα σε πολύ βροχη γιατι ειχαν την αδιαβροχη μεμβρανη (προσθαφαιρούμενη)εσωτερκα .
όταν λεμε πληρως αδιαβροχα , δεν εφτανε το νερο στο σωμα μου . φυσικα η εξωτερικη γκορντουρα μετα από πολύ νερο μουσκευε όμως την αδιαβροχη μεμβρανη δεν την περασε ποτε.

Θετικα προσθαφαιρούμενης μεμβρανης .

Δεν χρειαζεται να την εχεις συνεχεια και την βαζεις οποτε θελεις
Ακομη και με την μεμβρανη , υπαρχει επαρκης αερισμος του σωματος
Αν είναι καλα μελετημενη (στα bering είναι) καλυπτει ολο το μανικι μέχρι κάτω και καλυπτει και την περιοχη του σβέρκου και δεν περναν νερα από εκεί.

Αρνητικα

Αν εχει πολύ κρυο , η μουσκεμενη γκορντουρα μπορει να σε παγωσει (εκει θες και εξωτερικο αδιαβροχο)
Θελει λιγο προσοχη στο βαλσιμο ,βγάλσιμο μιας και είναι σχετικα λεπτη

spyrakos35
03/09/2014, 12:13
... μόνο η νιτσεράδα είναι 100%... ότι άλλο σου λένε είναι παπάτζες.....


η νιτσεράδα, ναι δεν περνάει τίποτα, για τη θάλασσα ή για βαρκάρηδες (όπως εγώ πχ) αλλά σαν υλικό είναι απαγορευτικό για μοτό και μεγάλες διαδρομές...


.... φυσικα η εξωτερικη γκορντουρα μετα από πολύ νερο μουσκευε όμως την αδιαβροχη μεμβρανη δεν την περασε ποτε.


να συμπληρώσω εγώ (βάσει δικών μου εμπειριών) οτι αναλόγως της ποιότητας του μπουφάν το μούσκεμα μπορεί να το νοιώθεις ως υγρασία και να αναρωτιέσαι αν τελικά έχει περάσει ή όχι το νερό...

Bowleno
03/09/2014, 12:38
η νιτσεράδα, ναι δεν περνάει τίποτα, για τη θάλασσα ή για βαρκάρηδες (όπως εγώ πχ) αλλά σαν υλικό είναι απαγορευτικό για μοτό και μεγάλες διαδρομές....


Ρε Σπύρο, το αδιάβροχο εννοούσα, αλλά ναι, ακόμα και το αδιάβροχο σε μεγάλες αποστάσεις και ώρες που το φοράς, σε κάνει να ιδρώνεις από μέσα (ένεκα έλλειψης επαρκούς αερισμού του σώματος) με συνέπεια να παγώνει το σώμα στο τέλος (παθών σε ντελίβερι πριν κάμποσα χρόνια που αναγκαστικά το φορούσα 4 και 5 ώρες συνεχόμενες) έχω 2 πολύ καλής ποιότητας και πλέον τα φοράω μόνο αν κατεβάζει κατακλυσμό την ώρα που είμαι στον δρόμο

akis_trevor
03/09/2014, 12:43
εγω παντως,σε βροχη καλη και να τρωω ωρα,δεν εχω βρει ουτε αδιαβροχο που να μην περναει μεσα νερο...:cry:

Pan (dvs)
03/09/2014, 12:54
Ενα καλο εξωτερικο αδιαβροχο νομιζω οτι ειναι οτι καλυτερο,παρα τα μειονεκτηματα του.Αν βραχει το αδιαβροχο μπουφαν,απο τη μια γινεται ασηκωτο και απο την αλλη καποια στιγμη θα παγωσει.

George_Sp
03/09/2014, 13:04
Macna Geo. Έχει περάσει 2 χειμώνες ακόμα και με καταρρακτώδη βροχή για διαδρομή 30 λεπτών και δεν έχει βάλει σταγόνα πουθενά.
Το χα βάλει αγγελία μήπως έπαιρνα άλλο γιατί το βαρέθηκα σαν σχέδιο αλλά τελικά θα το κρατήσω.

http://www.youtube.com/watch?v=itK7qgqiWeM

SHOOTER045
03/09/2014, 13:39
Έχω ένα uvex το οποίο άρχισε να μπάζει μετά τα 4-5 χρόνια
Αλλά με σετ αδιάβροχα της Acerbis που έχω όλα γκουντ

Bowleno
03/09/2014, 14:12
εγω παντως,σε βροχη καλη και να τρωω ωρα,δεν εχω βρει ουτε αδιαβροχο που να μην περναει μεσα νερο...:cry:

περίεργο αυτό που λες....σε τι τιμές; τα καλά αδιάβροχα που είναι μονωμένα και στις ραφές τους και σου επιτρέπουν και άνεση κινήσεων ξεπερνάνε το 100αρικο το σετ....

akis_trevor
03/09/2014, 14:32
μεταξυ σοβαρου και αστειου το ειπα.οταν φορας οποτε βρεχει για ωρες αδιαβροχα,οι ραφες ανοιγουν ευκολα..
εχω ενα παντελονι held aqua το οποιο οσο το φοραγα μονο σε καμια βολτα ηταν μια χαρα,δεν ειναι σκετο ναυλον.οταν αρχισα να το φοραω και στην δουλεια αρχισε η φθορα.στα τελειωματα του χειμωνα πηρα ενα difi πανω,το οποιο φαινεται κι αυτο πολυ ποιοτικο.
πετυχα σε ενα self service πλυντηριο σετακι πανω κατω της oxford 30 ευρω και μαλλον θα το τιμησω..

ggs
03/09/2014, 14:41
να συμπληρώσω εγώ (βάσει δικών μου εμπειριών) οτι αναλόγως της ποιότητας του μπουφάν το μούσκεμα μπορεί να το νοιώθεις ως υγρασία και να αναρωτιέσαι αν τελικά έχει περάσει ή όχι το νερό...


Σωστο…. Το καλοκαιρι αυτή η υγρασία είναι ευχάριστη γιατι σε κρατα δροσερό αλλα το χειμωνα σε κάνει να παγώνεις..

Pan (dvs)
03/09/2014, 14:41
Να θυμισω οτι δεν πρεπει να εχει ραφες ,αλλα να ειναι κολλημενο.Αν εχει ραφες πρεπει απο τη μεσα μερια τους να εχει κατι σαν σελοτειπ.

spyrakos35
03/09/2014, 14:50
Θερμοκοληση φιλε

GIXXERAKIAS
03/09/2014, 14:52
Kαλά όλα αυτά για τα αδιάβροχα κτλ αλλά το έχω ψάξει και έχω ήδη πολύ καλό σετάκι της bering πάνω-κάτω αλλά λόγω δουλειάς και κυκλοφορίας με την μηχανή/μηχανάκι με το πάνω μέρος σκάς το χειμώνα όταν μπαίνεις σε εταιρείες και συνεργάτες....άσε που στάζεις παντού από την βροχή (και ειδικά το πάνω μέρος).

Το ζητούμενο είναι αυτό να υπάρχει κάτι εκεί έξω που να είναι πλήρως αδιάβροχο κατά την διάρκεια της μέρας όση βροχή και να ρίχνει.

daz
03/09/2014, 15:13
Υπάρχει αλλά θα το πλερώσεις τόσο που δε θα θέλεις να το φοράς μέσα στην πόλη.

Επίσης πάλι θα στάζεις.

Τέλος το νερό θα μπαίνει όχι λόγο αστοχίας τους μπουφάν.

Bradipous
03/09/2014, 15:21
Μηπως να ψαξεις κατι με gore tex?

Bowleno
03/09/2014, 15:46
Το ζητούμενο είναι αυτό να υπάρχει κάτι εκεί έξω που να είναι πλήρως αδιάβροχο κατά την διάρκεια της μέρας όση βροχή και να ρίχνει.


Αυτό προσπαθούμε να σου πούμε από την αρχή, καρντιά μ΄ ΔΕΝ υπάρχει....

teogtp
03/09/2014, 16:38
Kαλά όλα αυτά για τα αδιάβροχα κτλ αλλά το έχω ψάξει και έχω ήδη πολύ καλό σετάκι της bering πάνω-κάτω αλλά λόγω δουλειάς και κυκλοφορίας με την μηχανή/μηχανάκι με το πάνω μέρος σκάς το χειμώνα όταν μπαίνεις σε εταιρείες και συνεργάτες....άσε που στάζεις παντού από την βροχή (και ειδικά το πάνω μέρος).

Το ζητούμενο είναι αυτό να υπάρχει κάτι εκεί έξω που να είναι πλήρως αδιάβροχο κατά την διάρκεια της μέρας όση βροχή και να ρίχνει.


Αυτό προσπαθούμε να σου πούμε από την αρχή, καρντιά μ΄ ΔΕΝ υπάρχει....
Υπαρχει αλλα θα πρεπει να ρυθμισεις παλι το sag..........................





322539


:tooth:

MikeG
03/09/2014, 17:43
http://www.rukka.com/

amyroukai
03/09/2014, 19:14
Ή και KLIM... Goretex στην κορντούρα, οπότε δεν ποτίζει με νερά. Απλά τσούζει η τσέπη.

panos_zip
03/09/2014, 19:19
Ήμουν έτοιμος να το γράψω. KLIM. Βγάζει κυρίως σνοουμπορντάδικα ρούχα, αλλά και για μοτό πολλά υποσχόμενα. Δεν έχω δοκιμάσει, το μόνο που με κράτησε και δεν παρήγγειλα είναι η υψηλή τιμή τους.

spyrakos35
03/09/2014, 21:15
Ή και KLIM... Goretex στην κορντούρα, οπότε δεν ποτίζει με νερά. Απλά τσούζει η τσέπη.

Οχι μονο η τσεπη.......

Eversman
03/09/2014, 21:45
Όταν οι ραφές είναι θερμοκολημένες, δεν πά να ρίχνει παπάδες και διάκους, δεν περνάει τίποτα. Βέβαια υπάρχουν αδιάβροχα και αδιάβροχα. Εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ αποκλειστικά αδιάβροχα της Salewa (ορειβατικά αδιάβροχα), ειδικά για για συνθήκες βουνού, ή αδιάβροχα mil spec (military specifications), με τα οποία είναι επίσης σίγουρο ότι δεν θα περνάει τίποτα.
Τα πίο πάνω αδιάβροχα εκτός ότι είναι σχεδιασμένα να φοριούνται πάνω από μπουφάν, χιτώνια κ.α. χωρίς να σου αποδίδουν μεγάλο όγκο ( είναι compact δηλαδή), έχουν αεραγωγούς και δίχτυ για αερισμό και ελαχιστοποίηση της εσωτερικής υγρασίας.
Συνοψίζοντας - και είναι η προσωπική μου γνώμη -πάντα κουβαλάω ένα αδιάβροχο (και όσο "καλό"/ "ακριβό"/ "αδιάβροχο" μπουφάν και να φοράω), όταν αρχίσει να ρίχνει για τα καλά και για ώρα, το φοράω και ησυχάζω μια και έξω. Έχω ανακαλύψει με οδυνηρό τρόπο ότι το "water resistance" ή το "water repelant" ισχύει για ορισμένο χρονικό διάστημα...

TROOPER
03/09/2014, 22:11
Bering vectrom

Μπουφάν με ενσωματωμένη επένδυση θερμική και 2η επιπλέον αδιάβροχη.

theofilos888
03/09/2014, 22:22
Vanucci απο louis.de.

Vice
04/09/2014, 07:59
νομίζω οτι πρέπει να καθοριστεί το ΠΟΣΗ ΩΡΑ θα είσαι εκτεθειμένος στην βροχή. Αν μιλάμε για 5-10 λεπτά νομίζω τα περισσότερα αδιάβροχα μπουφαν των γνωστών εταιρειών θα κάνουν καλά την δουλειά τους. Αν μιλάμε για ταξίδι με βροχή τότε πας σε πιο σοβαρές λύσεις με τα ανάλογα χρήματα.

Για την ακρίβεια εγώ κάνω καθημερινα μια τέτοια απόσταση 10 λεπτων και δεν έτυχε ποτέ να μπασει το μπουφάν νερό. Το παντελόνι απο την άλλη γίνεται μου.... αλλά αυτό ειναι άλλο θέμα.

Έχω το SPIDI Robotic H2Out το οποίο δεν είναι και απο "τα ακριβά" αλλά νερό δεν μπάζει σε αυτά τα χρονικά περιθώρια.

Και είναι και μαμάτο οπτικά!! :lol:

GIXXERAKIAS
04/09/2014, 08:22
Αυτό προσπαθούμε να σου πούμε από την αρχή, καρντιά μ΄ ΔΕΝ υπάρχει....

:(


Υπαρχει αλλα θα πρεπει να ρυθμισεις παλι το sag..........................





322539


:tooth:

Δεν ξέρω μόνο σε περιπτωση κλ@νιας πως θα αναπνέω....:bawl:


νομίζω οτι πρέπει να καθοριστεί το ΠΟΣΗ ΩΡΑ θα είσαι εκτεθειμένος στην βροχή. Αν μιλάμε για 5-10 λεπτά νομίζω τα περισσότερα αδιάβροχα μπουφαν των γνωστών εταιρειών θα κάνουν καλά την δουλειά τους. Αν μιλάμε για ταξίδι με βροχή τότε πας σε πιο σοβαρές λύσεις με τα ανάλογα χρήματα.

Για την ακρίβεια εγώ κάνω καθημερινα μια τέτοια απόσταση 10 λεπτων και δεν έτυχε ποτέ να μπασει το μπουφάν νερό. Το παντελόνι απο την άλλη γίνεται μου.... αλλά αυτό ειναι άλλο θέμα.

Έχω το SPIDI Robotic H2Out το οποίο δεν είναι και απο "τα ακριβά" αλλά νερό δεν μπάζει σε αυτά τα χρονικά περιθώρια.

Και είναι και μαμάτο οπτικά!! :lol:

Δυστηχώς μιλάμε για πολύωρη οδήγηση στην βροχή με διαστήματα που μπαίνω σε συνεργάτες και εταιρείες.Εκεί θα μπορώ να βγάζω σώβρακα και λοιπά για στύψιμο και να συνεχίζω.:cry:

spyrakos35
04/09/2014, 08:24
ο μαλάκας θα κάνει μία ερώτηση....

για το πανταλόνι γιατί δεν ρωτάς τπτ??

GIXXERAKIAS
04/09/2014, 08:31
ο μαλάκας θα κάνει μία ερώτηση....

για το πανταλόνι γιατί δεν ρωτάς τπτ??
Γιατί παντελόνι έχω αδιάβροχο.:D

spyrakos35
04/09/2014, 08:34
Γιατί παντελόνι έχω αδιάβροχο.:D

και δεν μπάζει πουθενά μετά από τόση ώρα βροχής? δεν στάζει μετά όταν μπαίνεις στα γραφεία?

αν είναι έτσι, σου έχω τη λύση

πάρε ΙΔΙΑ ΜΑΡΚΑ/ΙΔΙΟ ΤΥΠΟ μπουφάν

:smokin:

GIXXERAKIAS
04/09/2014, 08:42
και δεν μπάζει πουθενά μετά από τόση ώρα βροχής? δεν στάζει μετά όταν μπαίνεις στα γραφεία?

αν είναι έτσι, σου έχω τη λύση

πάρε ΙΔΙΑ ΜΑΡΚΑ/ΙΔΙΟ ΤΥΠΟ μπουφάν

:smokin:
Χαχα (ειρωνικό)

Αδιάβροχο πάνω από το παντελόνι έχω.:p

Εν τέλει (η ντέ τέλει) δεν παίζει αυτό που ζητάω οπότε εμπρός λοιπόν καλό μου αδιάβροχο πάνω από το μπουφάν κλασικά πράγματα δηλαδής.

amyroukai
04/09/2014, 08:42
Δεν υπάρχει μπουφάν που να κάνει αυτό που θέλεις, ίσως πέραν του KLIM στο οποίο δεν ποτίζει το εξωτερικό. Γενικά δεν σου κάνει κανένα μπουφάν που να έχει ενδιάμεση μεμβράνη. Αυτό που λες το έκανα πέρυσι έτρεχα για κάτι χαρτιά που έπρεπε να βγάλω και έκατσε σε μέρα με πλημμύρα. Όπου έμπαινα, "μα κύριε, ΣΤΑΖΕΤΕ". Ε και τι θέλετε να κάνω...; Είχε ποτίσει το απ΄έξω και είχε γίνει εκατό κιλά, από μέσα έβαλε κάποια στιγμή (είναι και 5ετίας το μπουφάν) αλλά και πριν βάλει άνετα δεν ήταν. Συν το ότι ακόμα και το goretex μόλις το βγάλεις από πάνω σου και δεν έχει την ζέστη από το σώμα σου για να διώχνει την υγρασία έξω, την περνάει μέσα. Οπότε βγάζεις μπουφάν και μόλις πας να το ξαναβάλεις... :(

Καταλήγω στο ότι αν δεν δώσεις ΠΟΛΛΑ λεφτά για μπουφάν, μάλλον το καλύτερο για αυτό που θέλεις είναι ένα εξωτερικό αεριζόμενο αδιάβροχο όπως προαναφέρθηκε. Με μη αεριζόμενο θα βραχείς εσωτερικά από τον ιδρώτα σου, σαν να βρεχόσουν απ΄έξω...

GIXXERAKIAS
04/09/2014, 08:45
Καταλήγω στο ότι αν δεν δώσεις ΠΟΛΛΑ λεφτά για μπουφάν, μάλλον το καλύτερο για αυτό που θέλεις είναι ένα εξωτερικό αεριζόμενο αδιάβροχο όπως προαναφέρθηκε. Με μη αεριζόμενο θα βραχείς εσωτερικά από τον ιδρώτα σου, σαν να βρεχόσουν απ΄έξω...
Αυτό θέλω να αποφεύγω γιατί έτσι γίνομαι και το χειμώνα όταν το φοράω πολύ ώρα (ειδικά το παντελόνι).Εξού και το ότι έψαχνα καλό 100% αδιάβροχο μπουφάν με αναπνέουσα μεμβράνη και και δεν ξέρω 'γώ τι.... αλλά δεν υπάρχει στα ευρά που το ζητάω οπότε ....:(

sam4g
04/09/2014, 08:46
Μία καλή λύση είναι να πάρεις δερμάτινο!! Δεν περνάει τίποτα μέσα και με καλή συντήρηση θα το έχεις για μια ζωή χωρίς να σου πάθει τίποτα! Πλέον μπορείς να βρείς και σε καλές τιμές ελαφρώς μεταχειρισμένα!

spyrakos35
04/09/2014, 08:47
Μία καλή λύση είναι να πάρεις δερμάτινο!! Δεν περνάει τίποτα μέσα και με καλή συντήρηση θα το έχεις για μια ζωή χωρίς να σου πάθει τίποτα! Πλέον μπορείς να βρείς και σε καλές τιμές ελαφρώς μεταχειρισμένα!

trollαρεις όμως έτσι?

sam4g
04/09/2014, 08:51
Καθόλου

Vice
04/09/2014, 08:53
Είχα κάνει μια αρκετά μεγάλη αναγκαστική διαδρομή με φουλ δερμάτινα και βροχή τον Δεκέμβριο που μας πέρασε.

Ακόμα δεν στέγνωσα!

sam4g
04/09/2014, 08:56
Εγώ το έχω ευχαρηστηθεί. Όλο το χειμώνα μ αυτό τον βγάζω!

spyrakos35
04/09/2014, 08:57
Εγώ το έχω ευχαρηστηθεί. Όλο το χειμώνα μ αυτό τον βγάζω!

πες τότε και σε μας τι/που/πως και γιατί να μην ξοδευόμαστε σε αδιάβροχα τζάμπα....

sam4g
04/09/2014, 09:04
Το μπουφάν που έχω είναι suomy. Το περνάς ένα βερνίκι και το νερό απλά γλυστράει πάνω του..

amyroukai
04/09/2014, 09:05
Το μπουφάν που έχω είναι suomy. Το περνάς ένα βερνίκι και το νερό απλά γλυστράει πάνω του..
τσε οι ραφές μωρέ, δεν σου μπάζουν;

sam4g
04/09/2014, 09:09
Δεν ξέρω για πολύωρη διαδρομή. Για κάνα μισάωρο- 3 τέταρτα διαδρομές που κάνω δεν μπάζει.

Iamthagod
04/09/2014, 10:38
Δεν ξέρω για πολύωρη διαδρομή. Για κάνα μισάωρο- 3 τέταρτα διαδρομές που κάνω δεν μπάζει.

Εγώ προχθές πάντως που έκανα διαδρομή 350 χμ με φουλ δερμάτινα και με έπιασε καταρρακτώδης βροχή ΠΕΘΑΝΑ. Όσο έβρεχε ελαφρώς ήταν όλα καλά, με το που έπιασε δυνατά πότισε μέχρι το βρακί (κυριολεκτικά). Και σε συνδυασμό με τους 18-19 βαθμούς θερμοκρασιόν που είχε έξω..εε... ακόμα να ξεχάσω προσπαθώ :P

spyrakos35
04/09/2014, 11:08
Εγώ προχθές πάντως που έκανα διαδρομή 350 χμ με φουλ δερμάτινα και με έπιασε καταρρακτώδης βροχή ΠΕΘΑΝΑ.

ευτυχώς που youarethagod

:lol:

lykourgi
04/09/2014, 11:10
:lol:

o_gavros
04/09/2014, 13:33
Τον χειμώνα αυτό δούλευα ως κούριερ,όπερ χιλιόμετρα καθημερινά με τις εκατοντάδες.
Στις βροχές που έριχνε και δε σταμάταγε,απλά τον έπινα.
Ακόμα και με (διαφορα) σετ αδιάβροχα,πάνω απο το κορντουρένιο μου μπουφάν, όταν ξεπερναγα τη μια με δυο ώρες συνεχούς βρόχας,απλά γινόμουν μουσκεμα.
Νομίζω ότι όσο καλό και να είναι το αδιαβροχο,απο κάποια ώρα και μετά θα μπάσει.
Όσο για το στάξιμο,αυτό κι αν δε το γλιτώνεις.

Το επόμενο μου βήμα για δοκιμή αδιαβροχου,και ειδικά παντελονιού, είναι αυτά που φοράνε οι επαγγελματίες ψαράδες που είναι με τιράντα.
Πανάκριβα όσο οι καλές πουτάνες, αλλά όταν έβλεπα τον συνάδερφο μετά απο ίδιο τουλούμι, να εχει τα τρυφερά του ζεστά και στεγνά ενώ εγώ τα'ψαχνα,ε δε σας κρύβω ότι το ζαχάρωνα.
Στα αρνητικά τους ότι συνηθως είναι φαρδιά και δεν ξέρω αν λόγω αέρα και με την συνεχή χρήση,χαλάνε.

spyrakos35
04/09/2014, 13:56
αν το εξωτερικό αδιαβροχο είναι καλό, δεν περνάει τίποτα...

Σου το λέω εγώ που κατέβηκα στην Ιταλία από Courmayeur μέχρι Ancona και σε σχεδόν όλο το δρόμο έβρεχε...

akis_trevor
04/09/2014, 14:04
αν το εξωτερικό αδιαβροχο είναι καλό, δεν περνάει τίποτα...

Σου το λέω εγώ που κατέβηκα στην Ιταλία από Courmayeur μέχρι Ancona και σε σχεδόν όλο το δρόμο έβρεχε...

σπυρακο,απλα αν τα φορας σε δουλεια κλπ φθειρονται.και αυτο γινεται πολυ γρηγορα.και απο εκει και περα αρχιζουν και μπαζουν απτις ραφες.εγω κανονικα θελω 1-2 σετ αδιαβροχα τον χρονο για να πω οτι ειμαι οκ.και οχι 1 στα 2 χρονια που με παιρνω.
οσο κι εγω τα ειχα τα ιδια αδιαβροχα μονο για την μηχανη σε ταξιδι κλπ δεν εμπασαν ποτε σταγονα.ακομα και σε 2ωρο συνεχων ριψεων επιπλων.
στην δουλεια,μετα απο 10-20 φορες που τα φορεσα αρχισε το παντελονι να μπαζει στον καβαλο.βεβαια εγω παω δρομολογιο 1 ωρα και ανεβοκατεβαινω απο μηχανακι καμια 15 φορες.

spyrakos35
04/09/2014, 14:26
τα έχεις πάρει λίίίίίίγο πιο μεγάλα για να μην τα ταλαιπωρείς????

;)

akis_trevor
04/09/2014, 14:34
ναι γιατι εχω μεγαλωσει κι ενα νουμερο :D
το πανω ειδικα ειναι αρκετα ανετο.το φοραω πανω απο μπουφαν κλπ και παλι ειναι ανετοτατο.
παντως θεωρω πως απτην χρηση ο καβαλος την ακουει πιο γρηγορα απο ολα.αλλα αμα το φορας 3-4-5 φορες τον χειμωνα,δεν εχεις θεμα.

o_gavros
04/09/2014, 14:41
....

o_gavros
04/09/2014, 14:42
αν το εξωτερικό αδιαβροχο είναι καλό, δεν περνάει τίποτα...

Σου το λέω εγώ που κατέβηκα στην Ιταλία από Courmayeur μέχρι Ancona και σε σχεδόν όλο το δρόμο έβρεχε...


Να διευκρινίσουμε λοιπόν το καλό γιατί μάλλον εκεί κρυβεται αυτό που ψάχνουμε.
Το ψαράδικο αυτό που αναφέρω πιο πάνω,είναι της τάξεως των 100-140€ μόνο για το παντελόνι.

τα σετ που έχω εγω το ένα ήταν απο την STOP AEBE αν τους έχεις ακουστά,το πιο δυνατό τους υποτίθεται σετ.
ένα σετ AVG που είχα πάρει απο εκείνο το μαγαζί στην Αλίμου δίπλα στην καφετέρια που μαζευόσασταν παλιότερα.
κι ένα ακόμα σετ που δε θυμάμαι απο που σκατά το πήρα.

και τα τρία,σε βροχές άνω του διώρου μπάζανε.άλλο περισσότερο άλλο λιγότερο,σε σημείο όμως που να μην είμαι άνετος




edit: συν όσα λεει ο Akis_trevor

Bowleno
04/09/2014, 15:06
ναι γιατι εχω μεγαλωσει κι ενα νουμερο :D
το πανω ειδικα ειναι αρκετα ανετο.το φοραω πανω απο μπουφαν κλπ και παλι ειναι ανετοτατο.
παντως θεωρω πως απτην χρηση ο καβαλος την ακουει πιο γρηγορα απο ολα.αλλα αμα το φορας 3-4-5 φορες τον χειμωνα,δεν εχεις θεμα.

Αδιάβαστο σε βρίσκω :p

Το κόλπο όταν προορίζεις το αδιάβροχο για καθημερινή σχεδόν χρήση και όπως σωστά είπες θα φθαρεί γρήγορα από το ανέβα κατέβα στην μηχανή, είναι:
Μόλις το αγοράσεις να το γυρίσεις ανάποδα και εκεί που είναι οι ραφές στον κάβαλο να πασαλείψεις ΚΑΛΑ σιλικόνη αδιαβροχοποίησης και να το αφήσεις μια μέρα εξω να στεγνώσει καλά.

Το είχα κάνει εγώ όταν δούλευα σε φαρμακαοποθήκη και ήμουν ΟΛΗ μέρα έξω με το παπί να μοιράζω φάρμακα στα φαρμακεία (μιλαμε για 9ωρα και βάλε...) και στα 3 χρόνια δεν μου παρουσίασε το παραμικρό :D

Bradipous
04/09/2014, 15:14
Εστω οτι εχουμε ενα καλο μπουφαν (κορντουρα) πχ τεχνολογιας d-dry, αν "καθε τοσο" το ψεκαζουμε με ενα σπρει αδιαβροχοποιησης δεν θα αντιστεκεται περισσοτερη ωρα στο νερο ενω συγχρονως θα διατηρηθει για περισσοτερο καιρο και η δικη του αδιαβροχοποιηση;

daz
04/09/2014, 16:03
Τα έχουμε κάνει αχταρμά και εγώ βαριέμαι. Οπότε μάλλον δε θα γράψω λίγα.

Τι δουλειά έχουν οι νιτσεράδες των ψαράδων επάνω στις μηχανές? Νομίζετε ότι δε θα γίνεται μούσκεμα έτσι? Ξέρετε πολύ καλά ότι για να γίνει κάποιος μούσκεμα δεν χρειάζεται να μπάσει νερό το αδιάβροχο. Πάμ παρακάτ.

Το δερμάτινο δεν είναι αδιάβροχο. Ε δεν είναι! Γίνεται αδιάβροχο με ειδική επεξεργασία και έχτρα επενδύσεις, αν δεν τα έχει αυτά δεν είναι. Αλλά και να τα έχει το δερμάτινο ποτίζει, γίνεται ασήκωτο και δεν στεγνώνει εύκολα. Όσοι πρότειναν αδιάβροχο προφανώς δεν ξέρουν τι πάει να πει βροχή. Σε 10 λεπτά δεν τρως βροχή. Ούτε στα 10 λεπτά με ταχύτητα πόλης ούτε με ταχύτητες ταξιδιού.

Τα μόνα υποφερτά κορντούρα που αξίζει να τα βρέξεις είναι όσα έχουν την αδιάβροχη επένδυση ενσωματωμένη. Είναι ότι καλύτερο όταν τρως βροχή χωρίς να φοράς αδιάβροχο αλλά είναι πανάκριβα και με την καθημερινή χρήση η φθορά θα είναι μεγάλη. Δεν έχει μόνο η κιλιμ τέτοια. Έχει και η ρούκα που πρότεινε ο Μικε και η ρεβιτ ίσως και άλλες. Όλα είναι πανάκριβα. Όλα τα υπόλοιπα ποτίζουν τόσο νερό που μπορείς να σουρώνεις για ώρες. Αν κινείσαι στεγνώνουν σχετικά γρήγορα, (γρηγορότερα απ' τα δερμάτινα) αλλά όχι με ταχύτητες πόλης.
Τώρα να βγάζεις και να βάζεις κάτι που είναι μούσκεμα και να αισθάνεσαι όλη αυτή την υγρασία στο σώμα σου, δεν ξέρω πόσο ωραίο είναι αλλά ξέρω πόσο ωραίο δεν είναι.

Πάμε στα αδιάβροχα. Το καλό αδιάβροχο κάποια στιγμή θα μπάσει. Δε θα αποκτήσει ροή αλλά υγρασία (όχι απ' τον ιδρώτα ή την αναπνοή του σώματος). Αν δεν μπάσει υγρασία δεν είναι καλό. Όσο περισσότερη ώρα αντέξει τόσο καλύτερο είναι με ταβάνι τα αδιάβροχα gordex.
Αν δεν μπάζει τίποτα και για κανένα λόγο αργά η γρήγορα (γρήγορα λεω εγώ) θα γίνουμε σαν παπιά απ' τον ιδρώτα μας. Σε αυτή την κατηγορία είναι ή φθηνιάρικα αδιάβροχα που παίρνουμε πανφθηνα ή φθηνά που μας τα πούλησαν ακριβά ή ακριβές νιτσεράδες σχεδόν στεγανές.

Κάποιοι είπατε ότι φορώντας αδιάβροχα μετά από λίγη η άρκετή ώρα το νερό που μπάζει είναι ενοχλητικό. Ωραία, είναι τόσο ώστε να νοτίσει την κορντούρα και την αδιάβροχη επένδυση από μέσα? Φοράτε αδιάβροχα με κανένα φλισάκι από μέσα και νομίζετε ότι δε θα γίνεται μούσκεμα?
Τα αδιάβροχα τα φοράμε πάνω απ' το μπουφάν μας. Βρείτε ένα μπουφάν με καλή αναπνοή κατά προτίμηση με την αδιάβροχη επένδυση ξεχωριστά απ' την θερμική βάλτε ένα αδιάβροχο από πάνω και είστε καλυμμένοι για πολλές ώρες. Ας είναι φθαρμένο, ας μπάζει λίγο νερό ή υγρασία. Αυτό που θέλουμε είναι να αναπνέει όσο καλύτερα γίνεται. Ακόμα και αν το μπουφάν μας δεν είναι πλήρως αδιάβροχο αλλά ανθεκτικό στη βροχή με ένα καλό αδιάβροχο από πάνω έχουμε ένα σύνολο που θα μας βγάλει περισσότερες ώρες απ' αυτές που αντέχουμε.
Το ίδιο ισχύει και για το παντελόνι.

Μπαίνοντας σε μια εταιρία, γραφείο οτιδήποτε, μπορούμε να βγάζουμε το αδιάβροχο (ακόμα και το πανταλόνι αν δε βαριόμαστε) να τα τινάζουμε και να είμαστε μοντελάκια. Αν δεν θέλουμε να τα βγάλουμε τα τινάζουμε με τα χέρια μας πριν μπούμε και αυτά θα στάζουν πολύ λιγότερο απ' ότι το μπουφάν μας αν δεν φορούσαμε αδιάβροχο.

Μέσα στην πόλη όμως με το ανέβα κατέβα, βάλε βγάλε, σήκωσε χέρι, ψάξε για λεφτά στην τσέπη, βάλε βγάλε γάντι, σταμάτα στο φανάρι, σκύψε, ανέβα κατέβα κτλ η βροχή θα βρει τρόπο να περάσει. Συνήθως το κάνει απ' τους καρπούς και τον λαιμό.

Οτιδήποτε λοιπόν δεν αναπνέει, είναι για λίγο. Οτιδήποτε αναπνέει πρέπει να συνδυαστεί από μέσα με κάτι ανθεκτικό στη βροχή.

Για όποιον δεν αρέσουν τα παραπάνω ξέρω ένα καλό χιουντάει που πωλείται. :lol:

Καλές βροχές και το νου σας στα πρωτοβρόχια. :beer:

Υγ. Όλα τα παραπάνω είναι δοκιμασμένα πλην των τζακετ με gordex στην κορντούρα και τη νιτσεράδα του ψαρά.
Υγ. Το καλύτερο σύνολο για όλες τις περιπτώσεις πλην της χρήσης σε μηχανή, είναι το στατιωτικό μποντζο σε συνδιασμό με ένα ζευγάρι γκέτες και water ressistan τζάκετ. :D :lol:

akis_trevor
04/09/2014, 16:27
Αδιάβαστο σε βρίσκω :p

Το κόλπο όταν προορίζεις το αδιάβροχο για καθημερινή σχεδόν χρήση και όπως σωστά είπες θα φθαρεί γρήγορα από το ανέβα κατέβα στην μηχανή, είναι:
Μόλις το αγοράσεις να το γυρίσεις ανάποδα και εκεί που είναι οι ραφές στον κάβαλο να πασαλείψεις ΚΑΛΑ σιλικόνη αδιαβροχοποίησης και να το αφήσεις μια μέρα εξω να στεγνώσει καλά.

Το είχα κάνει εγώ όταν δούλευα σε φαρμακαοποθήκη και ήμουν ΟΛΗ μέρα έξω με το παπί να μοιράζω φάρμακα στα φαρμακεία (μιλαμε για 9ωρα και βάλε...) και στα 3 χρόνια δεν μου παρουσίασε το παραμικρό :D

αυτο ομολογω δεν το εχω κανει.σε φαρμακαποθηκη δουλευω κι εγω.παντως μας ειχαν παρει αυτοι τα 2 πρωτα σετ τα οποια βγηκαν οφ σε χρονο ρεκορ.

Bradipous
04/09/2014, 17:22
Τα έχουμε κάνει αχταρμά και εγώ βαριέμαι. Οπότε μάλλον δε θα γράψω λίγα.

Τι δουλειά έχουν οι νιτσεράδες των ψαράδων επάνω στις μηχανές? Νομίζετε ότι δε θα γίνεται μούσκεμα έτσι? Ξέρετε πολύ καλά ότι για να γίνει κάποιος μούσκεμα δεν χρειάζεται να μπάσει νερό το αδιάβροχο. Πάμ παρακάτ.

Το δερμάτινο δεν είναι αδιάβροχο. Ε δεν είναι! Γίνεται αδιάβροχο με ειδική επεξεργασία και έχτρα επενδύσεις, αν δεν τα έχει αυτά δεν είναι. Αλλά και να τα έχει το δερμάτινο ποτίζει, γίνεται ασήκωτο και δεν στεγνώνει εύκολα. Όσοι πρότειναν αδιάβροχο προφανώς δεν ξέρουν τι πάει να πει βροχή. Σε 10 λεπτά δεν τρως βροχή. Ούτε στα 10 λεπτά με ταχύτητα πόλης ούτε με ταχύτητες ταξιδιού.

Τα μόνα υποφερτά κορντούρα που αξίζει να τα βρέξεις είναι όσα έχουν την αδιάβροχη επένδυση ενσωματωμένη. Είναι ότι καλύτερο όταν τρως βροχή χωρίς να φοράς αδιάβροχο αλλά είναι πανάκριβα και με την καθημερινή χρήση η φθορά θα είναι μεγάλη. Δεν έχει μόνο η κιλιμ τέτοια. Έχει και η ρούκα που πρότεινε ο Μικε και η ρεβιτ ίσως και άλλες. Όλα είναι πανάκριβα. Όλα τα υπόλοιπα ποτίζουν τόσο νερό που μπορείς να σουρώνεις για ώρες. Αν κινείσαι στεγνώνουν σχετικά γρήγορα, (γρηγορότερα απ' τα δερμάτινα) αλλά όχι με ταχύτητες πόλης.
Τώρα να βγάζεις και να βάζεις κάτι που είναι μούσκεμα και να αισθάνεσαι όλη αυτή την υγρασία στο σώμα σου, δεν ξέρω πόσο ωραίο είναι αλλά ξέρω πόσο ωραίο δεν είναι.

Πάμε στα αδιάβροχα. Το καλό αδιάβροχο κάποια στιγμή θα μπάσει. Δε θα αποκτήσει ροή αλλά υγρασία (όχι απ' τον ιδρώτα ή την αναπνοή του σώματος). Αν δεν μπάσει υγρασία δεν είναι καλό. Όσο περισσότερη ώρα αντέξει τόσο καλύτερο είναι με ταβάνι τα αδιάβροχα gordex.
Αν δεν μπάζει τίποτα και για κανένα λόγο αργά η γρήγορα (γρήγορα λεω εγώ) θα γίνουμε σαν παπιά απ' τον ιδρώτα μας. Σε αυτή την κατηγορία είναι ή φθηνιάρικα αδιάβροχα που παίρνουμε πανφθηνα ή φθηνά που μας τα πούλησαν ακριβά ή ακριβές νιτσεράδες σχεδόν στεγανές.

Κάποιοι είπατε ότι φορώντας αδιάβροχα μετά από λίγη η άρκετή ώρα το νερό που μπάζει είναι ενοχλητικό. Ωραία, είναι τόσο ώστε να νοτίσει την κορντούρα και την αδιάβροχη επένδυση από μέσα? Φοράτε αδιάβροχα με κανένα φλισάκι από μέσα και νομίζετε ότι δε θα γίνεται μούσκεμα?
Τα αδιάβροχα τα φοράμε πάνω απ' το μπουφάν μας. Βρείτε ένα μπουφάν με καλή αναπνοή κατά προτίμηση με την αδιάβροχη επένδυση ξεχωριστά απ' την θερμική βάλτε ένα αδιάβροχο από πάνω και είστε καλυμμένοι για πολλές ώρες. Ας είναι φθαρμένο, ας μπάζει λίγο νερό ή υγρασία. Αυτό που θέλουμε είναι να αναπνέει όσο καλύτερα γίνεται. Ακόμα και αν το μπουφάν μας δεν είναι πλήρως αδιάβροχο αλλά ανθεκτικό στη βροχή με ένα καλό αδιάβροχο από πάνω έχουμε ένα σύνολο που θα μας βγάλει περισσότερες ώρες απ' αυτές που αντέχουμε.
Το ίδιο ισχύει και για το παντελόνι.

Μπαίνοντας σε μια εταιρία, γραφείο οτιδήποτε, μπορούμε να βγάζουμε το αδιάβροχο (ακόμα και το πανταλόνι αν δε βαριόμαστε) να τα τινάζουμε και να είμαστε μοντελάκια. Αν δεν θέλουμε να τα βγάλουμε τα τινάζουμε με τα χέρια μας πριν μπούμε και αυτά θα στάζουν πολύ λιγότερο απ' ότι το μπουφάν μας αν δεν φορούσαμε αδιάβροχο.

Μέσα στην πόλη όμως με το ανέβα κατέβα, βάλε βγάλε, σήκωσε χέρι, ψάξε για λεφτά στην τσέπη, βάλε βγάλε γάντι, σταμάτα στο φανάρι, σκύψε, ανέβα κατέβα κτλ η βροχή θα βρει τρόπο να περάσει. Συνήθως το κάνει απ' τους καρπούς και τον λαιμό.

Οτιδήποτε λοιπόν δεν αναπνέει, είναι για λίγο. Οτιδήποτε αναπνέει πρέπει να συνδυαστεί από μέσα με κάτι ανθεκτικό στη βροχή.

Για όποιον δεν αρέσουν τα παραπάνω ξέρω ένα καλό χιουντάει που πωλείται. :lol:

Καλές βροχές και το νου σας στα πρωτοβρόχια. :beer:

Υγ. Όλα τα παραπάνω είναι δοκιμασμένα πλην των τζακετ με gordex στην κορντούρα και τη νιτσεράδα του ψαρά.
Υγ. Το καλύτερο σύνολο για όλες τις περιπτώσεις πλην της χρήσης σε μηχανή, είναι το στατιωτικό μποντζο σε συνδιασμό με ένα ζευγάρι γκέτες και water ressistan τζάκετ. :D :lol:

Μας εγραψες αναλυτικα την ιστορια του αδιαβροχου και τους τροπους χρησης του
λιγο ελειψε να μας κανεις φυσικοχημικη αναλυση για την λειτουργια του καθε υλικου στη βροχη, τον αερα και τη θερμοκρασια
και δεν απαντησες σε μια απλη απορια που ειχε ο απο πανω σου!

:a35:

gior-gos
04/09/2014, 17:29
Να διευκρινίσουμε λοιπόν το καλό γιατί μάλλον εκεί κρυβεται αυτό που ψάχνουμε.
Το ψαράδικο αυτό που αναφέρω πιο πάνω,είναι της τάξεως των 100-140€ μόνο για το παντελόνι.

τα σετ που έχω εγω το ένα ήταν απο την STOP AEBE αν τους έχεις ακουστά,το πιο δυνατό τους υποτίθεται σετ.
ένα σετ AVG που είχα πάρει απο εκείνο το μαγαζί στην Αλίμου δίπλα στην καφετέρια που μαζευόσασταν παλιότερα.
κι ένα ακόμα σετ που δε θυμάμαι απο που σκατά το πήρα.

και τα τρία,σε βροχές άνω του διώρου μπάζανε.άλλο περισσότερο άλλο λιγότερο,σε σημείο όμως που να μην είμαι άνετος




edit: συν όσα λεει ο Akis_trevor

Με θερμοκολληση... και ελληνικα http://www.anorakhellas.gr/

Bowleno
04/09/2014, 19:07
αυτο ομολογω δεν το εχω κανει.σε φαρμακαποθηκη δουλευω κι εγω.παντως μας ειχαν παρει αυτοι τα 2 πρωτα σετ τα οποια βγηκαν οφ σε χρονο ρεκορ.

Σε ποια; εγώ ήμουν στην Δελιφαρμ ουτε θέλω να θυμάμαι την εποχή εκείνη :mad:

akis_trevor
04/09/2014, 19:33
Σε ποια; εγώ ήμουν στην Δελιφαρμ ουτε θέλω να θυμάμαι την εποχή εκείνη :mad:

στην πατρα ειμαι,στον συνεταιρισμο των φαρμακοτριφτων...

daz
08/09/2014, 11:21
Μας εγραψες αναλυτικα την ιστορια του αδιαβροχου και τους τροπους χρησης του
λιγο ελειψε να μας κανεις φυσικοχημικη αναλυση για την λειτουργια του καθε υλικου στη βροχη, τον αερα και τη θερμοκρασια
και δεν απαντησες σε μια απλη απορια που ειχε ο απο πανω σου!

:a35:

Αυτό εννοείς?


Εστω οτι εχουμε ενα καλο μπουφαν (κορντουρα) πχ τεχνολογιας d-dry, αν "καθε τοσο" το ψεκαζουμε με ενα σπρει αδιαβροχοποιησης δεν θα αντιστεκεται περισσοτερη ωρα στο νερο ενω συγχρονως θα διατηρηθει για περισσοτερο καιρο και η δικη του αδιαβροχοποιηση;

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ τέτοια "αδιάβροχα" σπρέι. Το καλύτερο που μπορούν να πετύχουν είναι να κάνουν ένα μπουφάν ανθεκτικό στη βροχή (watter resistant). Αυτό σημαίνει δε θα γίνεις λούτσα με μια ψιχάλα. Αν όμως τρως βροχή με το τουλούμι δεν θα κάνει τίποτα. Σε πολύ σύντομο χρονικο διάστημα θα έχει ποτίσει τόσο νερό που αν το στύψεις πάνω απ' το κεφάλι σου θα λούσεις τα μαλλιά σου (2 χέρια και με μασαζάκι ενδιάμεσα).

Την αδιαβροχοποίηση του μπουφάν δεν μπορεί να την προστατέψει. Αυτή βρίσκεται είτε ραμμένη μέσα στην κορτούρα ανάμεσα σε δυο στρώματα από ύφασμα σαν σάντουιτς, είτε είναι εσωτερική αφαιρούμενη, είτε ενσωματωμένη στην θερμική επένδυση. Αν η μεμβράνη φθαρεί απ' την χρήση (εκεί που τσακίζει συχνά, χαλάσει η ειδική επεξεργασία στις ραφές απ' το τράβηγμα κτλ) το σπρέι το μόνο που θα κάνει είναι να μας σώσει για 5 λεπτά ακόμα.

Όπως οι ηλεκτρικές συσκευές έχουν κάποια πρότυπα έτσι έχουν και τα ρούχα ανάλογα με τον τρόπο που φτιάχνονται και το είδος της επένδυσης που χρησιμοποιούν. Έχει αδιάβροχη επένδυση, έχει όμως γίνει και ειδική επεξεργασία εκεί που μπήκε η βελόνα? Για πόση ώρα αντέχει? Με πόση πίεση? κτλ. Όσο καλύτερα είναι τα ποσοστά αυτά τόσο χειρότερα θα είναι στην αναπνοή. Δες τι γίνεται με τις ηλεκτρικές συσκευές.

•IPX-0 – No protection.
•IPX-1 – Protected against condensation or dripping water falling vertically.
•IPX-2 – Protected against spraying water when tilted up to 15 degrees vertically.
•IPX-3 – Protected against spraying water when tilted up to 60 degrees vertically.
•IPX-4 – Protected against splashing water from any angle.
•IPX-5 – Protected against low pressure water stream from any angle.
•IPX-6 – Protected against high pressure water stream from any angle.
•IPX-7 – Protected against water immersion. Immersion for 30 minutes at a depth of up to 1 meter.
•IPX-8 – Protected against continual water submersion in under water conditions.


Tα καλύτερα χαρακτηριστικά απ' όλες τις μεμβράνες τις έχει το gordex ενώ επιπλέον οτι φέρει ταμπελάκι gordex φτιάχνεται με με τις προδιαγραφές που επιβάλει η εταιρεία. Η revit στα τζάκετ που έχουν το gordex ραμμένο στην κορντούρα δίνει εγγύηση εφ' όρου ζωής σε όλο το τζάκετ. Δηδ αν δεν σκίσεις το μπουφάν αυτό δεν θα βάλει ποτέ νερό. Στα υπόλοιπα δίνει μόνο στην αδιάβροχη επένδυση (νομίζω).

Παίρνεις λοιπόν κάτι που λέει ότι είναι αδιάβροχο. Ναι, είδες όμως πόσο αδιάβροχο είναι?

Και οι μπότες μου αδιάβροχες είναι αλλά στην υποψία υγρασίας γίνονται μούσκεμα. Με ένα ζευγάρι γκέτες όμως γίνονται σούπερ αδιάβροχες για πολλές ώρες.

amyroukai
08/09/2014, 11:52
Goretex, όχι gordex.

Και στις δικές μου goretex μπότες, νομίζω 6ετιας με καθημερινη χρήση, νερό δεν μπαίνει και η διαπνοή είναι σωστή.

daz
08/09/2014, 12:24
Goretex, όχι gordex.

Και στις δικές μου goretex μπότες, νομίζω 6ετιας με καθημερινη χρήση, νερό δεν μπαίνει και η διαπνοή είναι σωστή.

Gore-tex. :lol: :beer:

amyroukai
08/09/2014, 12:35
Είσαι τρελή σουπιά... :)

dimitrisinside
12/09/2014, 07:47
Εχω παρει για μενα και για εναν φιλο το Held Tortona apo 650 € το ειχα βρει 300 €
Ειναι αυτο http://www.ebay.de/itm/Held-Tortona-I-Motorrad-Tourenjacke-I-Reduziert-I-Wasserdicht-I-Gore-Tex-I-NEU-/111036301937
Το εχει 2 χρονια το εχει φορεσει με καταιγιδες κλπ και δεν εχει περασει σταγονα.
Εκτος του οτι ειναι πολυ ποιοτικο και χαλαλι του και τα 600 € ακομη, ειναι και πολυ μελετημενο σε ολα του, και καθεται πολυ καλα πανω στο σωμα.
Το συνιστω αφοβα

amyroukai
12/09/2014, 07:50
αυτό είναι με d3o?

dimitrisinside
12/09/2014, 07:54
αυτό είναι με d3o?

Τι
εννοεις ?

amyroukai
12/09/2014, 08:16
Η held είναι από τις εταιρίες που βάζουν d3o προστατευτικά στα μπουφάν τους. Αυτό έχει τέτοια ή συμβατικά;

paramedic
13/09/2014, 00:19
Safety
4t soft protectors from SAS-TEC on shoulders and elbows, certified according to EN 1621-1

Δεν έχει d3o προστατευτικά σύμφωνα με τα στοιχεία που δίνει.

akis_trevor
14/09/2014, 14:47
εγω στο δικο μου held εχω βαλει προστατευτικο πλατης απο d3o γιατι απτην μανα του ειχε σφουγγαρι.
φαινεται σαφως πιο "στιβαρο",ελπιζω ποτε να μην μαθω αν αντεχει και ποσο,αλλα ειναι αρκετα βαρυ...

akis_trevor
29/07/2015, 14:48
τελικα εχει κανεις το revit safari να ρωτηΞω κατι;;;

Ζεύκας
29/07/2015, 15:35
είχα το cayenne pro. αν μπορώ να σε βοηθήσω...

akis_trevor
29/07/2015, 16:10
είχα το cayenne pro. αν μπορώ να σε βοηθήσω...

βασικα δεν νομιζω αλλα τι ειχαμε τι χασαμε :)
ειδα σε παρουσιαση του πως οι δυο μπροστα κατω τσεπες,δεν ειναι 100 % αδιαβροχες( λογω σχηματος ουσιαστικα) αλλα αρκετα ανθεκτικες στο νερο...
και θελω να ρωτησω καποιον,ποσο ειναι αυτο το αρκετα;δηλαδη αλλο να μπαζει στο 5 λεπτο οτι με επιασε μια μπορα και αλλο στο μισαωρο που θα σταματησεις για αδιαβροχα κλπ.ειναι οι τσεπες που βολευουν ουσιαστικα για κινητο λεφτα κλπ γιαυτο με νοιαζει πιο πολυ..

Ζεύκας
29/07/2015, 16:21
Στο safari δεν υπάρχουν 3 layers; Εξωτερικό μπουφάν, αδιάβροχη επένδυση στο ενδιάμεσο και θερμική επένδυση από μέσα;

Εαν ναι, τότε σε βροχή τα αντικείμενα να τα βάζεις μέσα από την αδιάβροχη επένδυση.
Σε μπόρα θα μουλιάσουν οι έξω τσέπες σύντομα.

Κινητό,λεφτά κτλ στις μέσα τσέπες

akis_trevor
29/07/2015, 16:25
και με το υπαρχων held και με το προηγουμενο ρεβιτ οταν επιανε βροχα σε ταξιδι,η εβρεχε ηδη πριν ξεκινησω απο καπου,τα εβαζα απο μεσα απο πριν.
απλα ρωταω αν μπαζει η τσεπη μπαμ μπαμ η αν κραταει καθολου.
θα μου πεις κολλησες σε μια τσεπη;;;και δικιο θα χεις...χαχαχαχα:lol:

Joyrider
11/09/2015, 14:08
Για να μην ανοίγω νέο θέμα.
Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω αδιάβροχα μιας χρήσης σε μαζική συσκευασία στην θεσσαλονίκη;

Pan (dvs)
11/09/2015, 20:30
Για να μην ανοίγω νέο θέμα.
Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω αδιάβροχα μιας χρήσης σε μαζική συσκευασία στην θεσσαλονίκη;

Για ριξε μια ματια προς τον Βαρδαρη,εκει που πουλανε εργαλεια.

daz
11/09/2015, 21:13
Μήτσο ξέρω κάτι τρύπες που δεν τους φαίνεται, με 2 ορόφους ακόμα απο πάνω που έχουν τα πάντα αλλά δεν θυμάμαι διευθύνσεις.

Όταν λες μαζική συσκευασία εννοείς ότι θέλεις να πάρεις ολόκληρο το κουτί ή περισσότερα από 1 κουτιά?

Στο e-tools. gr πήρες ένα τηλ να ρωτήσεις? Έχει poncho (http://www.etools.gr/index.php?option=com_mijoshop&route=product/product&product_id=1977) μιας χρησης.

Stereotikh επίσης μπορεί να έχει ακομα και αν δεν τα βρεις μέσα στο sait της. Πάρε ένα τηλ να ρωτήσεις.

Πάρε επίσης ένα τηλ στο synergo .gr γιατί το σαιτ του είναι απλά διακοσμητικό.

Joyrider
11/09/2015, 21:21
Μαζική εννοώ μήπως υπάρχει 50άδα ξέρω γω σαν πιο οικονομική συσκευασία. Θα πάρω τηλ να ρωτήσω. Μπορεί να πέφτει και η τιμή ανά τεμάχιο όσο πιο πολλά πάρεις όπως έχω δει αλλού.
Ευχαριστώ και τους δυο :beer: