PDA

View Full Version : Βαψιμο ΧΤΧ '09



razorxtx
05/09/2014, 03:43
Καλησπερα παιδια και καλως σας βρηκα :wave2:
Σε λιγο καιρο θα αποκτησω Χtx μεταχειρισμενο.Το θεμα ειναι οτι το χρωμα του ειναι το πορτοκαλι :yuck: . Εγω παντα χαζευα τα μπλε και τα ασπρα. Η ερωτηση ειναι: ενας καλος βαφεας μπορει να βαψει τα πλαστικα, στο ιδιο μπλε της αντιπροσωπειας ας πουμε?

ΥΓ πολυ κακο το πορτοκαλι.ποιος το σκεφτηκε? YAMAHA=μπλε :rockon:

lykourgi
05/09/2014, 07:12
Τα πλαστικά το ΧΤ δεν είναι βαμμένα, είναι από χρωματιστή πρώτη ύλη (πλαστικό). Επίσης είναι αρκετά εύκαμπτα.
Αυτά ίσως να δημιουργούν πρόβλημα στη βαφή (ίσως και όχι, δεν είμαι ειδικός).
Καλύτερη ιδέα είναι να πάρεις έξτρα ένα μπλε κοστούμι, κυκλοφορούν και μεταχειρισμένα.

Μετά βέβαια από την αλλαγή χρώματος θα πρέπει να αλλάξεις και την άδεια.

Αλήθεια, γιατί θα πάρεις μηχανάκι που δεν σου αρέσει; Χάθηκαν τα μπλε ΧΤ;

razorxtx
05/09/2014, 12:22
Τα πλαστικά το ΧΤ δεν είναι βαμμένα, είναι από χρωματιστή πρώτη ύλη (πλαστικό). Επίσης είναι αρκετά εύκαμπτα.
Αυτά ίσως να δημιουργούν πρόβλημα στη βαφή (ίσως και όχι, δεν είμαι ειδικός).
Καλύτερη ιδέα είναι να πάρεις έξτρα ένα μπλε κοστούμι, κυκλοφορούν και μεταχειρισμένα.

Μετά βέβαια από την αλλαγή χρώματος θα πρέπει να αλλάξεις και την άδεια.

Αλήθεια, γιατί θα πάρεις μηχανάκι που δεν σου αρέσει; Χάθηκαν τα μπλε ΧΤ;


Aπ οτι ξερω το καινουριο κουστουμι παει πανω απο 300 και μεταχειρισμενα που εψαξα δεν βρηκα κατι. Ο ενας πουλουσε το δεξι πλαστικο μονο, ο αλλος τη μασκα κλπ οτι να ναι...
Πανακριβα τα καινουρια πλαστικα και δεν καταλαβαινω το λογο..σιγα την ποιοτητα. Το αυτοκολλητο στο πλαι ''ΧΤ660Χ'' εχει 20 ευρω!Απο τι το φιαχνουνε?
Παω για το συγκεκριμενο μηχανακι γιατι ειμαστε φιλοι με τον κατοχο και το ξερω το μηχανακι απο τοτε που αγοραστηκε:)

lykourgi
05/09/2014, 12:56
Το μεταχειρισμένο κοστούμι μπορεί να χρειαστεί κάποια υπομονή για να βρεθεί (και σε καλή κατάσταση).

Τα δε αυτοκόλλητα θα τα πληρώσεις και στην περίπτωση της βαφής.
Πάντως είναι ωραίο και χωρίς αυτοκόλλητα. Σκέψου το.

Τώρα, όσον αφορά την γνωριμία με τον τωρινό κάτοχο και της ιστορίας του οχήματος, είναι πράγματι ότι καλύτερο για αγορά μοτοσυκλέτας ή αυτοκινήτου.

Περίμενε μήπως σου απαντήσει και κάποιος πιο ειδικός για τη βαφή. Αν θυμάμαι καλά το υλικό των πλαστικών είναι πολυπροπυλένιο (ΡΡ).

razorxtx
05/09/2014, 13:01
Το μεταχειρισμένο κοστούμι μπορεί να χρειαστεί κάποια υπομονή για να βρεθεί (και σε καλή κατάσταση).

Τα δε αυτοκόλλητα θα τα πληρώσεις και στην περίπτωση της βαφής.
Πάντως είναι ωραίο και χωρίς αυτοκόλλητα. Σκέψου το.

Τώρα, όσον αφορά την γνωριμία με τον τωρινό κάτοχο και της ιστορίας του οχήματος, είναι πράγματι ότι καλύτερο για αγορά μοτοσυκλέτας ή αυτοκινήτου.

Περίμενε μήπως σου απαντήσει και κάποιος πιο ειδικός για τη βαφή. Αν θυμάμαι καλά το υλικό των πλαστικών είναι πολυπροπυλένιο (ΡΡ).

να σαι καλα φιλε...

οποιος γνωριζει κατι....

zannisvel
05/09/2014, 13:10
Δυστυχως δεν εχω τις γνωσεις να σε βοηθησω. Το δικο μου το ΧΤ ειναι βαμμενο και ειχε γινει πολυ καλη δουλεια. Τα πλαστικα στο ΧΤ600 τουλαχιστον ειναι πολυ ευκαμπτα και οταν ζοριστικε το μασκακι μπροστα εσπασε το χρωμα λες και ηταν γυαλι. Εχω ακουσει οτι μπορεις βεβαια να βαψεις τα πλαστικα με καποιο ειδος χρωματος που ειναι ελαστικο και χρεισιμοποιειται και στους προφυλακτηρες αυτοκινητων.

Μην δοκιμασεις το plastidip.... πεταμενα λεφτα. Εκτος αν το κανει επαγγελματιας.