PDA

View Full Version : Τραγικό: Η κάμερα στο κράνος «έπιασε» το τελευταίο του ταξίδι... (βίντεο) Read more:



chris4204
05/09/2014, 10:06
Η μητέρα του θύματος έδωσε το βίντεο στη δημοσιότητα για να ευαισθητοποιήσει τον κόσμο για το θέμα της οδικής ασφάλειας
Ο 38χρονος Ντέιβιντ από τη Βρετανία, οδηγούσε τη μηχανή του σε επαρχιακό δρόμο όταν υπέστη μία μοιραία μετωπική σύγκρουση με ένα αυτοκίνητο.
Η μητέρα του αποφάσισε να δημοσιοποιήσει τα τελευταία οδυνηρά πλάνα από το θάνατο του γιου της προκειμένου να βελτιωθεί η οδική ασφάλεια.
Ο Ντέιβιντ φόραγε κράνος όταν σε μία μοιραία στροφή, έπεσε πάνω σε ένα αυτοκίνητο.
Ο ίδιος σκοτώθηκε ακαριαία αλλά το βίντεο από την κάμερα του κράνους, ήταν άθικτο.
Οι γονείς του θέλησαν να ενθαρρύνουν τους μοτοσυκλετιστές να είναι πιο προσεκτικοί στο δρόμο.
Ο οδηγός του οχήματος παραδέχτηκε ότι προκάλεσε το θάνατο του 38χρονου και του απαγορεύτηκε η οδήγηση για 18 μήνες.
Δείτε το συγκλονιστικό βίντεο


Read more: http://www.newsbomb.gr/diethnh/story/491389/tragiko-i-kamera-sto-kranos-epiase-to-teleytaio-toy-taxidi-vinteo#ixzz3CQUN4rue



http://youtu.be/ukA57DwcOJw

stam2
05/09/2014, 10:13
322575
το "slow" κάτω μάλλον δεν εννοούσε 160 χλμ την ώρα....

κρίμα.... ακόμα και με 100 να πήγαινε ίσως να σωζόταν....

GFawkes
05/09/2014, 10:21
Σκατα...

μου εχει συμβει το ιδιο....

ευτυχως δεν ειχα την ιδια καταληξη......

η ιδια κραυγη...η ιδια απογνωση του δευτερολεπτου....

Κριμα...

spyrakos35
05/09/2014, 10:35
sorry αλλά αρνούμαι να το δω (ειναι και φουζουρού το μοτό)...

επιπλέον είμαι αντίθετος στη δημοσιοποίηση τέτοιων τραγικών θανατηφόρων βίντεο που δεν φέρνουν ουσιαστικό αποτέλεσμα....

αντε και ο θανών δεν πήγαινε με 160 αλλά με 80 και πήγαινε ο οδηγός του αυτοκινήτου με τα 160 (δεν έχω δει το βίντεο - δεν ξέρω τι/πώς/γιατί συνέβει).... θα άλλαζε κάτι???

ξέρουμε τι οδηγάμε, ξέρουμε τους κινδύνους, επιλέγουμε να συνεχίσουμε να οδηγάμε.... αλλιώς δε θα ανεβαίναμε ποτέ...

να είναι καλά εκεί που είναι το παληκάρι

DoctoR_k6
05/09/2014, 10:51
Δυστυχως αν πηγαινε με πολυ λιγοτερα μπορει να μην ειχε συμβει το μοιραιο.Ειναι πολλα τα χιλ κ βλεπεις πως ερχεται κομβος...κοβεις κ μονο στην ιδεα μην στριψει καποιος.
Αν το δεις Σπυρο θα καταλαβεις πως δεν ειναι, το διαλεξαμε, ειναι επικινδυνο κ ξερουμε κ αλλα τετοια. Ειναι καθαρα θεμα προσοχης στην παρουσα που δεν την ειχε δυστυχως...

spyrakos35
05/09/2014, 10:55
Σωστός δόκτωρα αλλά θα προσθέσω και αυτό


.... Ειναι καθαρα θεμα προσοχης στην παρουσα που δεν την ειχε δυστυχως...

...της οποίας η στιγμιαία έλλειψη μπορεί να αποβεί μοιραία.... αυτή η στιγμιαία έλλειψη έχει τύχει και θα τύχει σε όλους μας.... το ξέρουμε και αυτό....

DoctoR_k6
05/09/2014, 11:01
Σωστός δόκτωρα αλλά θα προσθέσω και αυτό



...της οποίας η στιγμιαία έλλειψη μπορεί να αποβεί μοιραία.... αυτή η στιγμιαία έλλειψη έχει τύχει και θα τύχει σε όλους μας.... το ξέρουμε και αυτό....

Σιγουρα εχει συμβει αλλα μετα απο καποια χρονια οδηγησης κ χιλιομετρων πανω σε αυτο το διαολο που λενε...πρεπει οταν καβαλας κ ειδικα οταν κινεισαι με αυτα τα χιλ σε αυτον το δρομο η γενικα οπουδηποτε μεχρι να φτασεις στον προορισμο σου πρεπει να εισαι 200% συγκεντρωμενος αν θες να φτασεις σπιτακι σου σε αυτους που σε αγαπανε κ αγαπας. Δεν το παιζω οτι δεν εχω τρεξει η δεν τρεχω καβαλοντας τη μηχανη μου η το σκουτερ μου απλα πλεον εχω πιασει τον εαυτο μου στο δρομο οταν κινουμαι να κανω σεναρια...αν στριψεις αυτος που παω? Η μην πεταχτει κανεις απο το στενο κ αλλα τετοια που εχω δει με τα ματια μου κ εχω νιωσει...(στο κορμι μου)

spyrakos35
05/09/2014, 11:07
Φανταζομαι οτι δεν ηταν αναγκη να δεις κανα θανατηφορο βιντεο για να τα συνειδητοποιησεις αυτα.....

Αυτο λεω μονο....

DoctoR_k6
05/09/2014, 11:10
Δυστυχως εχω δει...αλλα δεν ηταν μονο αυτο. Αλλα μυαλα στα 20 ειχα κ αλλα στα 31 πλεον...
Ωφειλω να το ομολογησω πως μετα τα χρονια εβαλα κ γω μυαλο κ δεν ημουν οπως ειμαι τωρα!! Γι αυτο απλα εγραψα.:beer:

RaGe_Raptor
05/09/2014, 11:16
Αυτό που λέει ο Δόκτωρ.. Το χειρότερο σενάριο κατά νου και μεγάλη προσοχή σε κόμβους ..

spyrakos35
05/09/2014, 11:16
και που να δεις τι θα πάθεις αν με το καλό κάνεις παιδί (αν δεν έχεις ήδη)...

:beer:

chris4204
05/09/2014, 11:21
και ολόκληρο το βίντεο από την καμπάνια και την οδήγησή του πριν το μπαμ

http://youtu.be/xq2xStb0R-c

RaGe_Raptor
05/09/2014, 11:21
και που να δεις τι θα πάθεις αν με το καλό κάνεις παιδί (αν δεν έχεις ήδη)...

:beer:

Αυτό το νιώθω από τον περασμένο Δεκέμβριο ...

teogtp
05/09/2014, 11:25
Αυτό το νιώθω από τον περασμένο Δεκέμβριο ...

Που να τα αρχισετε να τα μεταφερετε με τα μηχανακια.
Εκει να σας δω.......
Μεχρι να κατεβασω την "μεγαλη" απο την μηχανη ειμαι σε αναμενα καρβουνα.

RaGe_Raptor
05/09/2014, 11:27
Που να τα αρχισετε να τα μεταφερετε με τα μηχανακια.
Εκει να σας δω.......
Μεχρι να κατεβασω την "μεγαλη" απο την μηχανη ειμαι σε αναμενα καρβουνα.

Ελπίζω όχι σαν μερικούς που ανεβάζουν τα παιδιά τους με ποδηλατικό κρανάκι ή ακομη χειρότερα χωρίς.. Και βιάζονται κιόλας .....

vaska
05/09/2014, 11:28
Πανομοιότυπο με το δικό μου περσινό ατύχημα.

R.I.P. για τον δίτροχο φίλο αλλά έτσι είναι τα πράγματα δυστυχώς. Αυτό που μας κ@υλώνει είναι και αυτό που μας σκοτώνει.

teogtp
05/09/2014, 11:35
Ελπίζω όχι σαν μερικούς που ανεβάζουν τα παιδιά τους με ποδηλατικό κρανάκι ή ακομη χειρότερα χωρίς.. Και βιάζονται κιόλας .....
Ακομα θυμαμαι τον εμπορα που την πηγα να αγορασουμε το κρανος της.
Επεμενε οτι ενα κρανος σαν αυτα που φορανε οι τυποι με τα φρισταιλ ποδηλατα(Μια φλουδα πλαστικου) ειναι υπεραρκετο για την χρηση που ηθελα..........:moutza:

chris4204
05/09/2014, 11:56
Και το άρθρο με φωτό του αυτοκινήτου

http://www.edp24.co.uk/news/inquest_hears_how_motorcyclist_david_holmes_was_travelling_at_97_miles_per_hour_down_the_a47_at_honi ngham_when_he_crashed_with_a_turning_car_1_3649858

MG-KTiNoS
05/09/2014, 12:13
sorry αλλά αρνούμαι να το δω (ειναι και φουζουρού το μοτό)...

επιπλέον είμαι αντίθετος στη δημοσιοποίηση τέτοιων τραγικών θανατηφόρων βίντεο που δεν φέρνουν ουσιαστικό αποτέλεσμα....

αντε και ο θανών δεν πήγαινε με 160 αλλά με 80 και πήγαινε ο οδηγός του αυτοκινήτου με τα 160 (δεν έχω δει το βίντεο - δεν ξέρω τι/πώς/γιατί συνέβει).... θα άλλαζε κάτι???

ξέρουμε τι οδηγάμε, ξέρουμε τους κινδύνους, επιλέγουμε να συνεχίσουμε να οδηγάμε.... αλλιώς δε θα ανεβαίναμε ποτέ...

να είναι καλά εκεί που είναι το παληκάρι


+1 Όταν τελειώσει το λαδάκι σου....

Coyote.V
05/09/2014, 14:12
Σκατα...

μου εχει συμβει το ιδιο....

ευτυχως δεν ειχα την ιδια καταληξη......

η ιδια κραυγη...η ιδια απογνωση του δευτερολεπτου....

Κριμα...
Και εμένα μου έτυχε το ίδιο με 40 χλμ και κατάφερα να φρενάρω στον 1 πόντο από το αυτοκίνητο. Αν και δεν ακουμπήσαμε το αυτοκίνητο απέκτησε τρεις λακκούβες.

Billymuse
05/09/2014, 14:16
Καταλαβαίνω το σκεπτικό του Σπύρου, αλλά πρέπει να υπάρχουν αυτα τα βίδεο..ολα ειναι μια πληροφόρια για το τι πήγε λάθος
Σκληρό μεν μας πονάει και όλα τα σχετικά αλλα Σπύρο υπάρχει και η συνειδητή αντίδραση που όπως λένε οι φίλοι πιο πάνω
στους κόμβους κόβεις ρε πούστη μου δεν πας με τοσα...
νάναι καλα εκει που ναι

endopandou
05/09/2014, 15:15
Καταλαβαίνω το σκεπτικό του Σπύρου, αλλά πρέπει να υπάρχουν αυτα τα βίδεο..ολα ειναι μια πληροφόρια για το τι πήγε λάθος
Σκληρό μεν μας πονάει και όλα τα σχετικά αλλα Σπύρο υπάρχει και η συνειδητή αντίδραση που όπως λένε οι φίλοι πιο πάνω
στους κόμβους κόβεις ρε πούστη μου δεν πας με τοσα...
νάναι καλα εκει που ναι

Aκριβώς έτσι. Τέτοια videos είναι μάθημα οδήγησης-ζωής για εμάς και κυρίως για τα παιδιά μας και τους νέους οδηγούς και πρέπει να τα βλέπουν όλοι.
Ξεπεράστε την τραγική κατάληξη και θεωρώντας πως έσπασε απλά ένα πόδι σαν τον vaska συζητήστε το ΚΑΙ με παιδιά τα οποία είναι σε ηλικία που κατανοούν (όχι 5χρονα)

Στο video είναι κραυγαλέο το ότι τα χλμ που κουβαλάει ο μοτοσικλετιστής συν τη χαλαρότητα ήταν αδικαιολόγητα. Πάντως το ότι στο συγκεκριμένο δυστύχημα τελικά ο αναβάτης σκοτώθηκε το θεωρώ ατυχία.

Bowleno
05/09/2014, 15:41
Aκριβώς έτσι. Τέτοια videos είναι μάθημα οδήγησης-ζωής για εμάς και κυρίως για τα παιδιά μας και τους νέους οδηγούς και πρέπει να τα βλέπουν όλοι.
Ξεπεράστε την τραγική κατάληξη και θεωρώντας πως έσπασε απλά ένα πόδι σαν τον vaska συζητήστε το ΚΑΙ με παιδιά τα οποία είναι σε ηλικία που κατανοούν (όχι 5χρονα)

Στο video είναι κραυγαλέο το ότι τα χλμ που κουβαλάει ο μοτοσικλετιστής συν τη χαλαρότητα ήταν αδικαιολόγητα. Πάντως το ότι στο συγκεκριμένο δυστύχημα τελικά ο αναβάτης σκοτώθηκε το θεωρώ ατυχία.


+1 για τα μαθήματα και όντως ο συγκεκριμένος δρόμος δεν σήκωνε τόσα χλμ, δεν είναι αυτό που λέμε "κλειστός αυτοκινητόδρομος" για να πας με όσα.... τραγικό το λάθος, τραγική η κατάληξη γμτ.... άσχετα από το λάθος του οδηγού του αμαξιού, θα μπορούσε να να μην είχε γίνει και τίποτα....:(

amyroukai
05/09/2014, 15:58
And his mother Bren said: “We are pleased the investigation is over, it has been over a year since he died.”


Περσινό το συμβάν... Όχι ότι αλλάζει κάτι στο μήνυμα που θέλουν να περάσουν οι συγγενείς.

kostas777
05/09/2014, 16:05
Δεν φταίει η ταχύτητα που πήγαινε. Θα προλάβαινε βέβαια να φρενάρει αν πήγαινε πιο αργά, αλλά τι κράτησα από το περιστατικό:

Στο βίντεο ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν το ατύχημα, έχει προσπεράσει άλλο αυτοκίνητο, γιαυτό είχε ανοίξει γκάζι. Όμως και πάλι το λάθος δεν ήταν αυτό, ήταν η ευγένειά του, που θέλησε να χαιρετήσει, κατά πάσα πιθανότητα στρέφοντας το βλέμμα του στον καθρέφτη τη στιγμή που ήταν αναγκαίο -λόγω διασταύρωσης- να είναι καρφωμένο μπροστά.
Έχω δει κι άλλο παρόμοιο λόγω χαιρετούρας.


Μαθαίνουμε από το παρόν να μην τραβάμε ποτέ το βλέμμα μας από τον δρόμο και τα χέρια μας από το τιμόνι, όσο κι αν θέλουμε να ευχαριστήσουμε, όσο ευγενικοί κι αν είμαστε. Αρκεί ένα νεύμα με το κεφάλι, στην ανάγκη βγάλε ένα πόδι, θα καταλάβει ο άλλος.
Τον βλέπουμε να ανοίγει γκάζι χωρίς να έχει προσέξει το αυτοκίνητο που στρίβει μπροστά του.

ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ, ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ
RIP David.

Red Rider
05/09/2014, 16:36
sorry αλλά αρνούμαι να το δω (ειναι και φουζουρού το μοτό)...

επιπλέον είμαι αντίθετος στη δημοσιοποίηση τέτοιων τραγικών θανατηφόρων βίντεο που δεν φέρνουν ουσιαστικό αποτέλεσμα....

αντε και ο θανών δεν πήγαινε με 160 αλλά με 80 και πήγαινε ο οδηγός του αυτοκινήτου με τα 160 (δεν έχω δει το βίντεο - δεν ξέρω τι/πώς/γιατί συνέβει).... θα άλλαζε κάτι???

ξέρουμε τι οδηγάμε, ξέρουμε τους κινδύνους, επιλέγουμε να συνεχίσουμε να οδηγάμε.... αλλιώς δε θα ανεβαίναμε ποτέ...

να είναι καλά εκεί που είναι το παληκάρι
Πολλά χρόνια παρακολουθώ τέτοια βίντεο.
Πολλές φορές καθώς οδηγώ (οτιδήποτε) θυμάμαι σκηνές που μπορούν να εξελιχθούν μπροστά μου,έτσι κλείνω το γκάζι -η και- φρεναρω..
Νομίζω πως στην περίπτωση μου λειτουργούν θετικά,ίσως άλλος χαρακτήρας να μην λάβει τίποτα...
Γενικότερα δεν μπορώ να διακρίνω οτιδήποτε αρνητικό στην θέαση ενός τέτοιου βίντεο...

spyrakos35
05/09/2014, 17:03
Με την αδεια των μοντς να σας βαλω λινκ με σαιτ που εχουν κομμενα χερια ποδια κεφαλια απο ατυχηματα μοτοσυκλετιστων για να τα εχετε κατα νου και να πηγαινετε σιγα...... Ακομα και σε κλειστο πριβε αυτοκινητοδρομο.....

Red Rider
05/09/2014, 17:15
Με την αδεια των μοντς να σας βαλω λινκ με σαιτ που εχουν κομμενα χερια ποδια κεφαλια απο ατυχηματα μοτοσυκλετιστων για να τα εχετε κατα νου και να πηγαινετε σιγα...... Ακομα και σε κλειστο πριβε αυτοκινητοδρομο.....

Αυτά τα βλέπεις ?:confused:
Δεν μιλάμε για μακάβρια αποτελέσματα, αλλά για καταστάσεις που μπορεί να συμβούν κατά την διάρκεια της οδήγησης,και πως μπορούν να αποφευχθούν.

7Tolis
05/09/2014, 17:16
Με την αδεια των μοντς να σας βαλω λινκ με σαιτ που εχουν κομμενα χερια ποδια κεφαλια απο ατυχηματα μοτοσυκλετιστων για να τα εχετε κατα νου και να πηγαινετε σιγα...... Ακομα και σε κλειστο πριβε αυτοκινητοδρομο.....
Βάλε. Κρατούσα παλιότερα αρχείο αλλά μετά από ένα σημείο βαρέθηκα.

endopandou
05/09/2014, 18:01
Μην το κουράζουμε άδικα, υπήρξαν πριν από εμάς ειδικοί οι οποίοι απεφάνθησαν πως πρέπει να υπάρχουν σοκαριστικά videos. Το πόσο είναι άλλη κουβέντα.
Μία από τις καμπάνιες της Αυστραλίας:
https://www.youtube.com/watch?v=BRo-2THXaOQ&list=PLA0553820DE1F6611

ego_o_idios
05/09/2014, 18:52
kalo ine na dite oloi to video na paradigmatistite ke me sinesi na poulisete tis mixanes sas
mpas adiasoun i dromoi apo anideous ke mporesoume na odigisoume kapia mera

spyrakos35
05/09/2014, 18:53
Αι γκιβ απ...

Εντιτ.... Οχι με τα λεγομενα του ιδίου

kostas777
05/09/2014, 19:19
kalo ine na dite oloi to video na paradigmatistite ke me sinesi na poulisete tis mixanes sas
mpas adiasoun i dromoi apo anideous ke mporesoume na odigisoume kapia mera

Σωστός, μετά οι εν λόγω μηχανές θα είναι απλά πουλημένες

Red Rider
06/09/2014, 08:48
Αι γκιβ απ...

Εντιτ.... Οχι με τα λεγομενα του ιδίου

Με μπερδεύεις.
Από την μία διαρρηγνύεις τα ιμάτια σου για την ασφάλεια στις "συνετές" βόλτες σου,ανεβάζοντας σχετικές φωτογραφίες.http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=140314&highlight=spyrakos&styleid=8
Λέγοντας "ανέβασε τις μπας και τις δει κάνα παιδί και τον σώσουμε "

Από την αλλη μιλάς για ελευθερία επιλογων και αποφάσεων σχετικά με την μοτοσυκλέτα και την ασφάλεια στο ποστ νο.4,και πόσο κακό είναι να βλέπουμε υλικό από ατυχήματα..

spyrakos35
06/09/2014, 09:24
Με μπερδεύεις.
Από την μία διαρρηγνύεις τα ιμάτια σου για την ασφάλεια στις "συνετές" βόλτες σου,ανεβάζοντας σχετικές φωτογραφίες.http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=140314&highlight=spyrakos&styleid=8
Λέγοντας "ανέβασε τις μπας και τις δει κάνα παιδί και τον σώσουμε "

Από την αλλη μιλάς για ελευθερία επιλογων και αποφάσεων σχετικά με την μοτοσυκλέτα και την ασφάλεια στο ποστ νο.4,και πόσο κακό είναι να βλέπουμε υλικό από ατυχήματα..

ό,τι θες καταλαβαίνεις και όπως θες ερμηνεύεις...

και βεβαίως δεν μπαίνω στον κόπο να εξηγήσω γιατί πολύ απλά δεν θέλεις να καταλάβεις (όχι οτι δε μπορείς, δε θες)...

Red Rider
06/09/2014, 09:38
ό,τι θες καταλαβαίνεις και όπως θες ερμηνεύεις...

και βεβαίως δεν μπαίνω στον κόπο να εξηγήσω γιατί πολύ απλά δεν θέλεις να καταλάβεις (όχι οτι δε μπορείς, δε θες)...

Κατ'αρχας καλημέρα :)
Η θέση μου είναι η εξής.
Πρέπει να βλέπουμε την αλήθεια, ξεκάθαρα.
Και όσο πιο σκληρή είναι η αλήθεια, τόσο πιο βαθιά χαράζεται στην μνήμη και στο υποσυνείδητο μας.
Σαφώς και πρέπει να αποφεύγονται οι μακάβριες εικόνες,όμως ένα βίντεο που απεικονίζει την ατυχή στιγμή και τις συνθήκες που συνέβη,κάθε άλλο παρά κακό το θεωρώ.
Όσον αφορά τα γραφόμενα σου θεωρώ πως είσαι απόλυτος.
Όλα αυτά με καλή διάθεση.

THEOD
06/09/2014, 09:47
Εγώ νομίζω ότι αν και τέτοιου είδους βιντεάκια είναι αποκρουστικά και απορριπτέα στη μοτοσυκλετική μας συνείδησή κυρίως επειδή μας "θυμίζουν κάτι" που δεν θέλουμε και προσπαθούμε να το απωθήσουμε, αυτά δρουν υπόγεια στο υποσυνειδητό μας προκαλώντας συνειρμούς με παρόμοιες φάσεις που όλοι μας έχουμε βρεθεί και με κάποιο τρόπο την γλυτώσαμε-αποφύγαμε...
Και αυτό δεν είναι κακό μιας και καρφώνονται κάπου εκεί "στο βάθος" και χωρίς να το συνειδητοποιήσουμε έρχονται στην επιφάνεια και δρούν αποτρεπτικά την επόμενη φορά που θα "δοκιμάσουμε". Οπότε ναι μεν δεν μου αρέσει ούτε νοιώθω καλά όταν τα βλέπω, αλλά νομίζω ότι τελικά κάνουν καλό...

RaGe_Raptor
06/09/2014, 11:13
Κατ'αρχας καλημέρα :)
Η θέση μου είναι η εξής.
Πρέπει να βλέπουμε την αλήθεια, ξεκάθαρα.
Και όσο πιο σκληρή είναι η αλήθεια, τόσο πιο βαθιά χαράζεται στην μνήμη και στο υποσυνείδητο μας.
Σαφώς και πρέπει να αποφεύγονται οι μακάβριες εικόνες,όμως ένα βίντεο που απεικονίζει την ατυχή στιγμή και τις συνθήκες που συνέβη,κάθε άλλο παρά κακό το θεωρώ.
Όσον αφορά τα γραφόμενα σου θεωρώ πως είσαι απόλυτος.
Όλα αυτά με καλή διάθεση.


Εγώ νομίζω ότι αν και τέτοιου είδους βιντεάκια είναι αποκρουστικά και απορριπτέα στη μοτοσυκλετική μας συνείδησή κυρίως επειδή μας "θυμίζουν κάτι" που δεν θέλουμε και προσπαθούμε να το απωθήσουμε, αυτά δρουν υπόγεια στο υποσυνειδητό μας προκαλώντας συνειρμούς με παρόμοιες φάσεις που όλοι μας έχουμε βρεθεί και με κάποιο τρόπο την γλυτώσαμε-αποφύγαμε...
Και αυτό δεν είναι κακό μιας και καρφώνονται κάπου εκεί "στο βάθος" και χωρίς να το συνειδητοποιήσουμε έρχονται στην επιφάνεια και δρούν αποτρεπτικά την επόμενη φορά που θα "δοκιμάσουμε". Οπότε ναι μεν δεν μου αρέσει ούτε νοιώθω καλά όταν τα βλέπω, αλλά νομίζω ότι τελικά κάνουν καλό...


συμφωνώ και με τους 2.δεν είναι ανάγκη να βλέπουμε τα αποτελέσματα αυτών των περιστατικών,τις μακάβριες εικόνες,
να βλέπουμε τις συνθήκες όμως πιστεύω πως είναι κάτι παραπάνω από χρήσιμο.άλλωστε γι'αυτό δίνονται στη δημοσιότητα(επίσημα εννοώ απο την οικογένεια του θύματος).δεν είδα πουθενά εικόνες του παθόντα στο συγκεκριμένο βίντεο,ούτε θα ήταν χρήσιμο να τις δω,ούτε και θα ήθελα να τις δω.

Eversman
06/09/2014, 12:43
Η πραγματικότητα δεν αλλάζει ... Θάνατοι και τραυματισμοί υπήρχαν και θα υπάρξουν. Σημασία έχει για μένα η ελαχιστοποίηση των πιθανοτήτων για κάτι τέτοιο. Αν η δημοσιοποίηση αυτών των εικόνων και των εκάστοτε εικόνων, μας κάνει λίγο πιο συνειδητοποιημένους στην σκέψη της πιθανότητας ενός ατυχήματος, καλά κάνουν και τις δίνουν public.
Δεν ωφελεί να εθελοτυφλούμε (καμία μομφή προς κανέναν).
Ο φίλος είχε δυστυχώς την σιγουριά του "παλιού/έμπειρου" αναβάτη και την ανεμελιά του καινούργιου, ταυτόχρονα την ίδια στιγμή στην μοιραία διαδρομή. Αυτό μπορεί να συμβεί στον καθένα μας. Άς παραδειγματιστούμε θετικά :)

alres
07/09/2014, 18:42
Η κατάσταση με τη δημοσιοποίηση τραγικών/μακάβριων/φρικτών κλπ βίντεο, είναι μια ηλίθια εμμονή, χωρίς αυτό να αναιρεί ότι μπορεί να είναι συναισθηματικά φορτισμένη. Αυτό που κατ' αρχήν είναι κακό, είναι ότι η "αλήθεια" της τραγικότητας και η "αλήθεια" των βιντεοσκοπημένων γεγονότων, έρχεται εκβιαστικά και σαρώνει κάθε λογική σκέψη, είτε ως προς το "ωφέλιμο" της θέασης είτε ως προς το ίδιο το γεγονός. Παρέα με τις παραπάνω "αλήθειες," έρχονται και κάτι αστείες δικαιολογίες ως προς την προβολή του, τύπου δείτε το για να μην πάθετε, για να μάθετε, για να αποφύγετε, για να...για να...

Αυτά τα πράγματα είναι καραγκιοζιλίκια με περικεφάλαια.

Η δημοσιοποίηση του τρόπου θανάτου δεν φτιάχνει τη μεταθανάτια μνήμη του θανόντος και πολύ περισσότερο δε συνετίζει κανέναν. Όποιος θέλει να συνετιστεί, θα αξιοποιήσει τις χιλιάδες καθημερινές εμπειρίες της οδήγησης (και όχι μόνο) και θα μάθει από τα λάθη του, ελπίζοντας να είναι μικρά. Ο βλάκας που θα δει τα χιλιάδες βίντεο με κομμένα πόδια, χέρια, με νεκρούς και τραυματίες, απλά θα τα κατανάλωσει, σα να έβλεπε ταινία. Στη Χιροσίμα πέθαναν με μιας χιλιάδες άνθρωποι, ανεξαρτήτως οποιουδήποτε κριτηρίου, στα πλαίσια ενός παγκοσμίου καπιταλιστικού πολέμου, όπου ξαναμοιράστηκε η γη. Το χουμε δει, το ξέρουμε, το διαβάζουμε και επειδή γίνονται ακόμα μαλακίες με τα πυρηνικά (βλέπε Φουκουσίμα), δεν κάνουμε eshop από Japan...Πόσο γαμάτοι είμαστε...Το μαθηματάκι όμως με τον ΠΟΛΕΜΟ δεν κατέβηκε όμως. Οι εικόνες του μανιταριού είναι για κατανάλωση και ευαίσθητα βιντεοκλιπ, μέχρι εκεί είμαστε.

Επίσης όποιος θέλει να σχολιάζει πάνω στο θάνατο του άλλου καθόμενος στην καρέκλα του και πίνοντας καφεδάκι ας το κάνει, τσάμπα είναι. Είναι και αυτή μια προσφορά του 21ου αιώνα. Αυτό όμως δεν την κάνει λιγότερο, άντε να μην πω τη λέξη. Και γι αυτό, πρώτη ευθύνη έχουν όσοι δημοσιεύουν τα προσωπικά τους στο ιντερνετ σε παγκόσμια θέα (είτε οι ίδιοι είτε οι πανέξυπνοι συγγενείς τους..).

Ο νεκρός πρέπει να ησυχάζει κάποια στιγμή. Είναι κομμάτι πολιτισμού. Τα σχολιάκια (γιατί τι άλλο μπορεί να κάνει ένας μέσος δυτικός από το να σχολιάζει...) τύπου "άμα φόραγε λάστιχο michelin, άμα τσίμπαγε φρένο και πέταγε τον κώλο, άμα είχε μονόδρομο συμπλέκτη, άμα του είχα μάθει να στρίβει", τώρα τι να πω, εντάξει, ας πούμε ότι είναι για τα games, γιατί αλλιώς πρέπει να πω καμιά βαριά.

RaGe_Raptor
07/09/2014, 20:07
Η κατάσταση με τη δημοσιοποίηση τραγικών/μακάβριων/φρικτών κλπ βίντεο, είναι μια ηλίθια εμμονή, χωρίς αυτό να αναιρεί ότι μπορεί να είναι συναισθηματικά φορτισμένη. Αυτό που κατ' αρχήν είναι κακό, είναι ότι η "αλήθεια" της τραγικότητας και η "αλήθεια" των βιντεοσκοπημένων γεγονότων, έρχεται εκβιαστικά και σαρώνει κάθε λογική σκέψη, είτε ως προς το "ωφέλιμο" της θέασης είτε ως προς το ίδιο το γεγονός. Παρέα με τις παραπάνω "αλήθειες," έρχονται και κάτι αστείες δικαιολογίες ως προς την προβολή του, τύπου δείτε το για να μην πάθετε, για να μάθετε, για να αποφύγετε, για να...για να...

Αυτά τα πράγματα είναι καραγκιοζιλίκια με περικεφάλαια.

Η δημοσιοποίηση του τρόπου θανάτου δεν φτιάχνει τη μεταθανάτια μνήμη του θανόντος και πολύ περισσότερο δε συνετίζει κανέναν. Όποιος θέλει να συνετιστεί, θα αξιοποιήσει τις χιλιάδες καθημερινές εμπειρίες της οδήγησης (και όχι μόνο) και θα μάθει από τα λάθη του, ελπίζοντας να είναι μικρά. Ο βλάκας που θα δει τα χιλιάδες βίντεο με κομμένα πόδια, χέρια, με νεκρούς και τραυματίες, απλά θα τα κατανάλωσει, σα να έβλεπε ταινία. Στη Χιροσίμα πέθαναν με μιας χιλιάδες άνθρωποι, ανεξαρτήτως οποιουδήποτε κριτηρίου, στα πλαίσια ενός παγκοσμίου καπιταλιστικού πολέμου, όπου ξαναμοιράστηκε η γη. Το χουμε δει, το ξέρουμε, το διαβάζουμε και επειδή γίνονται ακόμα μαλακίες με τα πυρηνικά (βλέπε Φουκουσίμα), δεν κάνουμε eshop από Japan...Πόσο γαμάτοι είμαστε...Το μαθηματάκι όμως με τον ΠΟΛΕΜΟ δεν κατέβηκε όμως. Οι εικόνες του μανιταριού είναι για κατανάλωση και ευαίσθητα βιντεοκλιπ, μέχρι εκεί είμαστε.

Επίσης όποιος θέλει να σχολιάζει πάνω στο θάνατο του άλλου καθόμενος στην καρέκλα του και πίνοντας καφεδάκι ας το κάνει, τσάμπα είναι. Είναι και αυτή μια προσφορά του 21ου αιώνα. Αυτό όμως δεν την κάνει λιγότερο, άντε να μην πω τη λέξη. Και γι αυτό, πρώτη ευθύνη έχουν όσοι δημοσιεύουν τα προσωπικά τους στο ιντερνετ σε παγκόσμια θέα (είτε οι ίδιοι είτε οι πανέξυπνοι συγγενείς τους..).

Ο νεκρός πρέπει να ησυχάζει κάποια στιγμή. Είναι κομμάτι πολιτισμού. Τα σχολιάκια (γιατί τι άλλο μπορεί να κάνει ένας μέσος δυτικός από το να σχολιάζει...) τύπου "άμα φόραγε λάστιχο michelin, άμα τσίμπαγε φρένο και πέταγε τον κώλο, άμα είχε μονόδρομο συμπλέκτη, άμα του είχα μάθει να στρίβει", τώρα τι να πω, εντάξει, ας πούμε ότι είναι για τα games, γιατί αλλιώς πρέπει να πω καμιά βαριά.




Άποψή μου ότι είσαι άκυρος.. Απο την αρχή ως το τέλος.. Βασικά οποιοσδήποτε τείνει να είναι απόλυτος τείνει και προς το άκυρο . Και δε μπήκες στον κόπο να διαβάσεις τί λέμε σε αυτό το νήμα γιατί όπως λες μάλλον πιστεύεις ότι απλά σχολιάζουμε το θάνατο κάποιου πίνοντας καφεδάκι από τον καναπέ μας .. Δυτικοί γαρ....

toyar
13/09/2014, 16:53
http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=333859&catid=6
το βαζω γιατι το παιδι σωθηκε και γινεται αναφορα στο οτι φοραγε εξοπλισμο:a18:
επισης μηχανη σε τετοια κατασταση δεν εχω ξαναδει:eek:

ntsamis
16/09/2014, 13:34
Μην σου τύχει παιδιά... Εγώ πάντως που το είδα έχω κατεβάσει τον μέσο όρο ταχύτητας με την μηχανή...

notakos600
16/09/2014, 15:23
Ο φόβος φυλάει τα έρμα...