PDA

View Full Version : Κουβεντα να γινεται.............



georgeboy
05/09/2014, 21:40
Mε αφορμη ενα παλιο ποστ:http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=119461&highlight=%CF%87%CF%84%CF%85%CF%80%CE%B7%CE%BC%CE%B1+%CE%BC%CF%80%CE%B9%CE%B5%CE%BB%CE%B1%CF%82,θε λω να ρωτησω το εξης:΅μπορει ενα εμπειρο αυτι ακουγοντας και μονο το θορυβο που κανει ενα μοτερ,να καταλαβει με τη μια αν η ζημια ειναι στη μπιελα,η καπου αλλου με σιγουρια ή θα πρεπει να ανοιξει κινητηρα.εδω σε θελω καβουρα..........................:)για να μοιραζομαστε εμπειριες και γνωσεις.οσοι καλοι προσελθετε

Bob_o_mastoras
05/09/2014, 21:59
Εγω θεωρω πως αναλογα το μηχανακι και τη γνωση-εμπειρια που εχει ο μαστορης επανω του, μπορει.
Τι μαστορας ομως;; Μαστορας με @@ ή @@ μαστορας;;; :lol:

georgeboy
05/09/2014, 22:04
Εγω θεωρω πως αναλογα το μηχανακι και τη γνωση-εμπειρια που εχει ο μαστορης επανω του, μπορει.
Τι μαστορας ομως;; Μαστορας με @@ ή @@ μαστορας;;; :lol:

ελα μου ντε?απο την εμπειρια που εχω και απο ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΑ μαλιστα,με σιγουρια ψηφιζω το 2ο!":)

Lioulios
06/09/2014, 01:07
Μπορεί και παραμπορεί

MG-KTiNoS
06/09/2014, 08:38
Μπορεί αλλά έχω ακούσει ιστορίες με κάτι

ΔΡΑΚΟΥΣ ΝΑ !

322605

notakos600
06/09/2014, 09:45
Μπορεί αλλά έχω ακούσει ιστορίες με κάτι

ΔΡΑΚΟΥΣ ΝΑ !



Α γειά σου. :beer:

skylaros
06/09/2014, 15:34
Πριν 15 χρόνια σε αυτοκίνητο τότε 15ετίας, που είχε θέμα και είχε πάει σε 5 μαστρόρους γιατί ρέταρε, μηχανικός 75άρης τότε με το αυτί και μόνο, ένα κατσαβίδι και λίγο σιλικόνη μου έφτιαξε το κάρο. Το αφουγκράστηκε γέλασε και απλά ρύθμισε αφού πρώτα έβαλε λίγο σιλικόνη σε ένα κολάρο που έχανε αέρα :p

georgeboy
06/09/2014, 19:03
Μπορεί και παραμπορεί

αρκει και να θελει βεβαια ε?:)

georgeboy
06/09/2014, 19:05
Πριν 15 χρόνια σε αυτοκίνητο τότε 15ετίας, που είχε θέμα και είχε πάει σε 5 μαστρόρους γιατί ρέταρε, μηχανικός 75άρης τότε με το αυτί και μόνο, ένα κατσαβίδι και λίγο σιλικόνη μου έφτιαξε το κάρο. Το αφουγκράστηκε γέλασε και απλά ρύθμισε αφού πρώτα έβαλε λίγο σιλικόνη σε ένα κολάρο που έχανε αέρα :p
κανα τετοιον που θα βρουμε
για σερβις στις μηχανες?:)

George_Sp
06/09/2014, 19:29
Γιώργο χωρίς να θέλω να σε προσβάλω γιατί ξέρεις οτι μιλήσαμε και σε πμ και κατάλαβες την πρόθεσή μου να βγάλουμε άκρη. Έβγαλες κακό μάστορα ένα εξουσιοδοτημένο. Έβγαλες κακό μάστορα μετά και 2ο. Μήπως κάτι κάνεις και συ λάθος ή μήπως η μηχανή σου έχει άλλα κρυφά που βγαίνουν στη πορεία γιατί έχεις πάρει λάθος πληροφόρηση ή ιστορικό για την κατάστασή της; Και όχι δε πάω να βγάλω λάδι όλους τους μάστορες. Είναι γνωστό οτι υπάρχουν και καλοί και κακοί και μέτριοι και από όλα τα κουμάσια στον περίγυρο.

CIRUS
06/09/2014, 19:47
με σιγουρια

ΟΧΙ, με τίποτα με σιγουριά

να καταλάβει πάνω κάτω ανάλογα και την εμπειρία του και πόσο καλός είναι εντάξει μπορεί, αλλά να πεις με "σιγουριά" είναι ΠΟΛΥ δύσκολη λέξη

μπορείς να πεις από τα βογκητα μίας γκόμενας αν έχει οργασμό με ΣΙΓΟΥΡΙΑ? Αν απαντήσεις ναι μάλλον απλά το νομίζεις.

spyrakos35
06/09/2014, 19:58
μπορείς να πεις από τα βογκητα μίας γκόμενας αν έχει οργασμό με ΣΙΓΟΥΡΙΑ? Αν απαντήσεις ναι μάλλον απλά το νομίζεις.

ή τον εχει μεγαλο.....

teogtp
06/09/2014, 20:04
ή τον εχει μεγαλο.....

Toν δονητη.................:D

CIRUS
06/09/2014, 20:05
και 30 πόντους να τον έχει ποτέ δεν είσαι σίγουρος με αυτές.

Γιατί να προσποιούνται για αυτό το πράγμα βέβαια είναι η ερώτηση

Και η απάντηση γιατί νομίζουν οτι μας νοιάζει (κάφρος Lol)

teogtp
06/09/2014, 20:25
ΟΧΙ, με τίποτα με σιγουριά

να καταλάβει πάνω κάτω ανάλογα και την εμπειρία του και πόσο καλός είναι εντάξει μπορεί, αλλά να πεις με "σιγουριά" είναι ΠΟΛΥ δύσκολη λέξη

μπορείς να πεις από τα βογκητα μίας γκόμενας αν έχει οργασμό με ΣΙΓΟΥΡΙΑ? Αν απαντήσεις ναι μάλλον απλά το νομίζεις.


ή τον εχει μεγαλο.....


και 30 πόντους να τον έχει ποτέ δεν είσαι σίγουρος με αυτές.

Γιατί να προσποιούνται για αυτό το πράγμα βέβαια είναι η ερώτηση

Και η απάντηση γιατί νομίζουν οτι μας νοιάζει (κάφρος Lol)

Μισο να αναψω το φως γιατι μπορει να σκονταψω πουθενα ...............:D

spyrakos35
06/09/2014, 20:26
Μισο να αναψω το φως γιατι μπορει να σκονταψω πουθενα ...............:D

Μεταφραση......

Μισο να αναψω το φως να παρω τη μεγαλη......

teogtp
06/09/2014, 20:42
Μεταφραση......

Μισο να αναψω το φως να παρω το μεγαλο τον γρασσαδορο......

Για να ειμαστε και ον τοπικ.....

pektis
06/09/2014, 20:54
Πως γινεται παλι απο το θεμα ''μαστορας'' να το γυρισουμε στο :a021:??
Μονο στο moto.gr!!
:bawl::bawl:

teogtp
06/09/2014, 21:01
Πως γινεται παλι απο το θεμα ''μαστορας'' να το γυρισουμε στο :a021:??
Μονο στο moto.gr!!
:bawl::bawl:

Γιατι συνηθως στο μαστορα ακουγονται "πιπες" και πεφτουν π@υτσες...........

georgeboy
06/09/2014, 21:32
Γιώργο χωρίς να θέλω να σε προσβάλω γιατί ξέρεις οτι μιλήσαμε και σε πμ και κατάλαβες την πρόθεσή μου να βγάλουμε άκρη. Έβγαλες κακό μάστορα ένα εξουσιοδοτημένο. Έβγαλες κακό μάστορα μετά και 2ο. Μήπως κάτι κάνεις και συ λάθος ή μήπως η μηχανή σου έχει άλλα κρυφά που βγαίνουν στη πορεία γιατί έχεις πάρει λάθος πληροφόρηση ή ιστορικό για την κατάστασή της; Και όχι δε πάω να βγάλω λάδι όλους τους μάστορες. Είναι γνωστό οτι υπάρχουν και καλοί και κακοί και μέτριοι και από όλα τα κουμάσια στον περίγυρο.

Mε σενα Γιωργο,συνονοματος δεν εισαι?,δεν χρειαζεται αγορι μου να βγαλουμε καποια ακρη.τον εβγαλα κακο με επιχειρηματα,οχι αδικα.θελεις να το γραψω και δω για να μας πουν και οι αλλοι τη γνωμη τους?αν θελεις σου αναφερω με λεπτομερειες και για τους 2.αλλα δεν εχει νοημα.το λαθος μου ειναι οτι την μηχανη μου την...παραπροσεχω,αλλα δεν αρκει να το κανω μονο εγω............την εχω στα χερια μου 13 χρονια.δεν ειναι μεταχειρισμενη.αφου συμφωνεις οτι υπαρχουν κακοι μαστορες,που διαφωνεις?:)μηπως επειδη εθιξα καποιον που θεωρεις εσυ καλο?φιλικα παντα.......:)

georgeboy
06/09/2014, 21:33
Πως γινεται παλι απο το θεμα ''μαστορας'' να το γυρισουμε στο :a021:??
Μονο στο moto.gr!!
:bawl::bawl:
+1......:)

georgeboy
06/09/2014, 21:34
Γιατι συνηθως στο μαστορα ακουγονται "πιπες" και πεφτουν π@υτσες...........

σωστοοοοοοοοοος!:)

georgeboy
06/09/2014, 21:35
ΟΧΙ, με τίποτα με σιγουριά

να καταλάβει πάνω κάτω ανάλογα και την εμπειρία του και πόσο καλός είναι εντάξει μπορεί, αλλά να πεις με "σιγουριά" είναι ΠΟΛΥ δύσκολη λέξη

μπορείς να πεις από τα βογκητα μίας γκόμενας αν έχει οργασμό με ΣΙΓΟΥΡΙΑ? Αν απαντήσεις ναι μάλλον απλά το νομίζεις.
σωστα τα λες φιλε μου,μονο που στην περιπτωση με τα μαστορια,αυτοι που βογγανε,ειμαστε εμεις,και χωρις να προσποιουμαστε!:)

George_Sp
06/09/2014, 22:18
το παραπάνω το έγραψα γιατί βλέπω οτι συνεχίζεις να έχεις προβλήματα. και πρόσθεσα και τον παράγοντα μήπως η μηχανή σου είχε σκοτεινά σημεία στο ιστορικό της. δεν έρχομαι να υπερασπιστώ κανένα μάστορα γι αυτό και έγραψα το προηγούμενο ποστ ολοκληρωμένο χωρίς ασάφειες, οπότε μη δημιουργείς θέμα ενώ δεν υπάρχει.

καλή τύχη από δω και μπρος και συγγνώμη για την παρέμβαση :)

CIRUS
06/09/2014, 23:21
σωστα τα λες φιλε μου,μονο που στην περιπτωση με τα μαστορια,αυτοι που βογγανε,ειμαστε εμεις,και χωρις να προσποιουμαστε!:)

Ντάξει φίλε μου δεν ξέρω πολλά για την περίπτωση σου, ελπίζω και εύχομαι να βγάλεις άκρη γιατί είναι πολύ άσχημο να πληρώνεις και να συνεχίζεις να έχεις πρόβλημα. Εγώ το μόνο που είπα είναι ότι πιστεύω οτι μόνο από τον ήχο ακόμα και οι καλοί μάστορες δεν μπορούν να βγάλουν συμπέρασμα με σιγουριά. Αν δεν ανοίξει το ρημάδι το μοτερ δυστηχώς σίγουρος δεν μπορείς να είσαι. :beer:

ΥΓ. Επίσης να ξέρεις ΔΕΝ υπάρχουν ΚΑΚΟΙ μάστορες, μόνο μηχανές που δεν είναι άξιες να τις φτιάξουν ή είναι μ@λ@κία του κατασκευαστή.

CIRUS
06/09/2014, 23:24
Πως γινεται παλι απο το θεμα ''μαστορας'' να το γυρισουμε στο :a021:??
Μονο στο moto.gr!!
:bawl::bawl:

Είναι από τους λόγους που το Forum Μ@μ@ει και δέρνει. Αν δεν κάνουμε και πλακίτσα άστα βράστα.:)

georgeboy
06/09/2014, 23:26
το παραπάνω το έγραψα γιατί βλέπω οτι συνεχίζεις να έχεις προβλήματα. και πρόσθεσα και τον παράγοντα μήπως η μηχανή σου είχε σκοτεινά σημεία στο ιστορικό της. δεν έρχομαι να υπερασπιστώ κανένα μάστορα γι αυτό και έγραψα το προηγούμενο ποστ ολοκληρωμένο χωρίς ασάφειες, οπότε μη δημιουργείς θέμα ενώ δεν υπάρχει.

καλή τύχη από δω και μπρος και συγγνώμη για την παρέμβαση :)
κι εγω ξεκαθαρος ημουν νομιζω.κανενα θεμα,προς θεου.κουβεντα κανουμε και δεν χρειαζεται να ζητας συγνωμη.τη γνωμη σου ειπες κι ευχαριστω για τη συμμετοχη σου!:)

georgeboy
06/09/2014, 23:28
Ντάξει φίλε μου δεν ξέρω πολλά για την περίπτωση σου, ελπίζω και εύχομαι να βγάλεις άκρη. Εγώ το μόνο που είπα είναι ότι πιστεύω οτι μόνο από τον ήχο ακόμα και οι καλοί μάστορες δεν μπορούν να βγάλουν συμπέρασμα με σιγουριά. Αν δεν ανοίξει το ρημάδι το μοτερ δυστηχώς σίγουρος δεν μπορείς να είσαι. :beer:
δεν διαφωνω.αποψεις ανταλλασουμε.:):beer:

georgeboy
06/09/2014, 23:28
Είναι από τους λόγους που το Forum Μ@μ@ει και δέρνει. Αν δεν κάνουμε και πλακίτσα άστα βράστα.:)

+1.:)

georgeboy
06/09/2014, 23:39
το θεμα ρε παιδια ξερετε ποιο ειναι,η απορια μου δλδ.αν καποια στιγμη ενα μαστορι κανει λαθος.ανθρωπος ειναι,εχει τ αρ.....ιδι@ να το παραδεχτει,η παντα η ευθυνη ειναι του ιδιοκτητη?μαλλον το 2ο........................!

spyrakos35
06/09/2014, 23:43
το θεμα ρε παιδια ξερετε ποιο ειναι,η απορια μου δλδ.αν καποια στιγμη ενα μαστορι κανει λαθος.ανθρωπος ειναι,εχει τ αρ.....ιδι@ να το παραδεχτει,η παντα η ευθυνη ειναι του ιδιοκτητη?μαλλον το 2ο........................!

στο 99% όχι

taisteal
06/09/2014, 23:45
Δηλαδη για να καταλαβω,σας εχουν κατηγορησει μαστορια σε μια βλαβη,οτι ευθυνεστε εσεις;;;
Δεν μου εχει τυχει ποτε,και καβαλαω και bmw...

spyrakos35
06/09/2014, 23:52
Δηλαδη για να καταλαβω,σας εχουν κατηγορησει μαστορια σε μια βλαβη,οτι ευθυνεστε εσεις;;;
Δεν μου εχει τυχει ποτε,και καβαλαω και bmw...

προφανώς και εννοεί οτι την κάνει γαργάρα την παπαριά του ο μάστορας....

devil's animal
07/09/2014, 00:28
ποτε και κανενας ανθρωπος δεν μπορει να βγαλει ασφαλες συμπερασμα για το τι γινεται μεσα σ'ενα μοτερ μονο και μονο ακουγοντας το...
μονο αν ανοιχτει το μοτερ βλεπεις και μετρας για να δεις οτι ολα οκ ή οχι...


το "μου ακουγεται σαν...μπιελα/βαλβιδες/καδενα κλπ" δεν εχει καμια σχεση με το "τελικα εινα...μπιελα/βαλβιδες/καδενα"


επισης κανενας μαστορας δεν θα παραδεχτει ευθεως οτι εκανε μ@λακια ή οτι δεν ξερει κατι και πρεπει να απευθυνθεις σε καποιον αλλον για το προβλημα σου...
ολοι ξερουν και εχουν τις λυσεις για τα παντα...μονο που δεν ειναι παντα ετσι...

καλα ξεμπερδεματα...
:wave2:

georgeboy
07/09/2014, 08:28
Δηλαδη για να καταλαβω,σας εχουν κατηγορησει μαστορια σε μια βλαβη,οτι ευθυνεστε εσεις;;;
Δεν μου εχει τυχει ποτε,και καβαλαω και bmw...

και ουτε να σου τυχει ποτε φιλε μου.εμενα καποιος καποτε μου ειπε οτι εφταιξα επειδη τη ζορισα,γιατι πηγα πανω απο 140-150...........................:rolleyes:

georgeboy
07/09/2014, 08:29
προφανώς και εννοεί οτι την κάνει γαργάρα την παπαριά του ο μάστορας....

το ιδιο λεμε....:)

SHOOTER045
07/09/2014, 08:32
ι εφταιξα επειδη τη ζορισα...........................:rolleyes:









και η γυναικα μου το ιδιο λεει...........:smokin::smokin::smokin:

georgeboy
07/09/2014, 08:34
ποτε και κανενας ανθρωπος δεν μπορει να βγαλει ασφαλες συμπερασμα για το τι γινεται μεσα σ'ενα μοτερ μονο και μονο ακουγοντας το...
μονο αν ανοιχτει το μοτερ βλεπεις και μετρας για να δεις οτι ολα οκ ή οχι...


το "μου ακουγεται σαν...μπιελα/βαλβιδες/καδενα κλπ" δεν εχει καμια σχεση με το "τελικα εινα...μπιελα/βαλβιδες/καδενα"


επισης κανενας μαστορας δεν θα παραδεχτει ευθεως οτι εκανε μ@λακια ή οτι δεν ξερει κατι και πρεπει να απευθυνθεις σε καποιον αλλον για το προβλημα σου...
ολοι ξερουν και εχουν τις λυσεις για τα παντα...μονο που δεν ειναι παντα ετσι...

καλα ξεμπερδεματα...
:wave2:
συμφωνω απολυτα.ενα κατεβασμα μοτερ ομως,αν δεν κανω λαθος,εχει 200€ και λιγα λεω και αν ειναι μαλακια του μαστορα εμεις τα πληρωνουμε οχι αυτος.ασε που για να παρεις μια γνωμη απο αλλον πρεπει να τα σκασεις και παλι.ξεκινας δλδ με κανα 500ρικο στο χερι για αρχη μονο!κι ελεγα τι να τα κανω τοσα λεφτα,που να τα ξοδεψω?:)))))))))))))))

georgeboy
07/09/2014, 08:36
και η γυναικα μου το ιδιο λεει...........:smokin::smokin::smokin:

καλημερα Δημητρη.ποια ζορισες απο τις 2 δεν καταλαβα.γυναικα η μηχανη?:)

SHOOTER045
07/09/2014, 08:53
τα μηχανακια δεν βλεπει οταν τα ζοριζω
αρα............

georgeboy
07/09/2014, 08:58
τα μηχανακια δεν βλεπει οταν τα ζοριζω
αρα............

:lol:
:beer:

pektis
07/09/2014, 09:05
Είναι από τους λόγους που το Forum Μ@μ@ει και δέρνει. Αν δεν κάνουμε και πλακίτσα άστα βράστα.:)

:a10:

cartman
09/09/2014, 21:29
Καλησπέρα παιδιά. Πολύ ωραίο θέμα, να κάνουμε ένα κουίζ; :D

Χρειάζομαι την βοήθεια σας για μια περίπτωση κάποιου φίλου μου ο οποίος έχει αγοράσει ένα cbr 600f του 1999 πριν 1 μήνα περίπου με περίπου 45k χλμ αλλά ακούγεται από το μοτέρ ένας περίεργος ήχος σαν τικ-τικ. Το έχει προσέξει πρόσφατα αλλά δεν αποκλείεται να το είχε από πριν η μηχανή και να μην το έχει προσέξει πριν την αγορά. Μπορείτε να ακούσετε τον θόρυβο στο πιο κάτω βιντεάκι, εγώ το ακούω σαν ασυγχρόνιστο τικ-τικ. Ο φίλος έχει κάνει έλεγχο βαλβίδων και αλλαγή τεντωτήρα καδένας πριν μια εβδομάδα αλλά δυστυχώς ο ήχος συνεχίζει.


https://www.youtube.com/watch?v=0E0fcqpRDhk&feature=youtu.be

daz
09/09/2014, 22:16
Καδένα?

vaska
09/09/2014, 22:38
Καλησπέρα παιδιά. Πολύ ωραίο θέμα, να κάνουμε ένα κουίζ; :D

Χρειάζομαι την βοήθεια σας για μια περίπτωση κάποιου φίλου μου ο οποίος έχει αγοράσει ένα cbr 600f του 1999 πριν 1 μήνα περίπου με περίπου 45k χλμ αλλά ακούγεται από το μοτέρ ένας περίεργος ήχος σαν τικ-τικ. Το έχει προσέξει πρόσφατα αλλά δεν αποκλείεται να το είχε από πριν η μηχανή και να μην το έχει προσέξει πριν την αγορά. Μπορείτε να ακούσετε τον θόρυβο στο πιο κάτω βιντεάκι, εγώ το ακούω σαν ασυγχρόνιστο τικ-τικ. Ο φίλος έχει κάνει έλεγχο βαλβίδων και αλλαγή τεντωτήρα καδένας πριν μια εβδομάδα αλλά δυστυχώς ο ήχος συνεχίζει.


https://www.youtube.com/watch?v=0E0fcqpRDhk&feature=youtu.be

Το πιστόνι του 2ου κυλίνδρου έχει τζόγο και στο τέλος του 1ου χρόνου και στην αρχή του 2ου (ΚΝΣ) κοπανάει στα τοιχώματα του κυλίνδρου. Πιθανός τζόγος και στο κομβίο της μπιέλας του ίδιου πιστονιού.

Και να φανταστείς ακόμα δεν έχω πιει - μυρίσει τπτ :bawl:. Καλά μιλάμε πρωτομάστορας είμαι.

daz
09/09/2014, 22:53
Το πιστόνι του 2ου κυλίνδρου έχει τζόγο και στο τέλος του 1ου χρόνου και στην αρχή του 2ου (ΚΝΣ) κοπανάει στα τοιχώματα του κυλίνδρου. Πιθανός τζόγος και στο κομβίο της μπιέλας του ίδιου πιστονιού.

Και να φανταστείς ακόμα δεν έχω πιει - μυρίσει τπτ :bawl:. Καλά μιλάμε πρωτομάστορας είμαι.

:a23:

Να σε φέρω και το δικό μου να το αφουγκραστείς? :lol:

devil's animal
09/09/2014, 22:54
συμφωνω απολυτα.ενα κατεβασμα μοτερ ομως,αν δεν κανω λαθος,εχει 200€ και λιγα λεω και αν ειναι μαλακια του μαστορα εμεις τα πληρωνουμε οχι αυτος.ασε που για να παρεις μια γνωμη απο αλλον πρεπει να τα σκασεις και παλι.ξεκινας δλδ με κανα 500ρικο στο χερι για αρχη μονο!κι ελεγα τι να τα κανω τοσα λεφτα,που να τα ξοδεψω?:)))))))))))))))

δυστυχως πολλοι μαστορες πονταρουν στην ασχετοσυνη μας...
και τι εννοω...

ακους εναν περιεργο θορυβο απο το μηχανακι σου...δεν ξερεις τι ειναι..προφανως..και το πας στο μαστορι...
ουτε αυτος ξερει τι ειναι..."του ακουγεται σαν μπιελα ομως..."
οπως ειπαμε και πριν το "μου ακουγεται σαν.."μεχρι το "ειναι τελικα...", απεχουν κατι κατοσταρικα σε ευρω...

οταν λοιπον εσυ για να'σαι σιγουρος του λες ν'ανοιξει και αυτος ανοιγει και τελικα βλεπει οτι ΔΕΝ ειναι μπιελα, εσυ που εισαι για να το διαπιστωσεις? σπιτι σου...
και καλα...πες οτι εισαι ψιλοκολλημενος και υποψιασμενος με την φαση και εισαι εκει την ωρα που ανοιγει...που θα ξερεις αν εχει ΟΝΤΩΣ αρπαξει η μπιελα σου και τι πρεπει να μετρηθει και ποιο ειναι το οριο ανοχων για το καθε τι εκει μεσα...


και ο γατος σφιγγει μια βιδα, σε χρεωνει μπιελα, λυσιματα, δεσιματα, κοκοψινια και κοκοκοψαρα...το μηχανακι κελαηδαει και εσυ φευγεις ξαλαφρωμενος μια πεντακοσου απο εκει μεσα...


το χειροτερο ειναι το αλλο σεναριο...
να ειναι καστανας και να μην ξερει τι εχει και αφου το εχει ανοιξει, με αποτελεσμα να υποθετει και να σε βαζει να αγοραζεις ανταλλακτικα μπας και το πετυχετε...
σαν το τζοκερ ενα πραγμα...
-ελα να αλλαξουμε μια φλαντζα και βλεπουμε...70 το κοστουμι...
-ρε μαστορα, το ξανακανει...
-ελα να αλλαξουμε ενα πιστονακι..αυτο θα'ναι δεν μπορει...200 το κοστουμι...
-ρε παιχταρα, (αποκτας οικειοτητα σιγα σιγα) το ξανακουω το ιδιο...
-ε, δεν μπορει τωρα που θ'αλλαξουμε και μπιελιτσα, θα λυθει το προβλημα...400 η λυπητερη...
-ρε συ Κωστα, παλι τα ιδια...τι θα γινει?
-ε, κοιτα φιλαρακι καναμε οτι μπορουσαμε...το μοτερ ειναι ρδελο...καλυτερα να παρεις αλλο...εχω μια ευκαιριουλα απο ενα τρακαρισμενο...


δινεις και το 600αρι για το καινουργιο μοτερ..του πουλας το "ρδελο" με τα καινοργια ανταλλακτικα του καστανα κοψοχρονια και ζησαμε εμεις καλα και αυτοι καλυτερα...

οποτε για μενα η καλυτερη λυση ειναι ψαξιμο στο νετ για ολες τις ασθενειες του ματρακα μας, ειτε ειναι παιδικες ειτε πιο σοβαρες και χρονιες...
λυσεις και αποψεις και απο αλλους κατοχους που τα περασαν και γενικοτερα γνωση βασικης μηχανολογιας για να μην πιανεσαι κοτσο...

cartman
09/09/2014, 23:14
...οποτε για μενα η καλυτερη λυση ειναι ψαξιμο στο νετ για ολες τις ασθενειες του ματρακα μας, ειτε ειναι παιδικες ειτε πιο σοβαρες και χρονιες...
λυσεις και αποψεις και απο αλλους κατοχους που τα περασαν και γενικοτερα γνωση βασικης μηχανολογιας για να μην πιανεσαι κοτσο...

Ωραίος, και εμείς αυτό προσπαθούμε να κάνουμε και ποστάραμε το βιντεάκι, να βγάλουμε άκρη. :D

OldMan
10/09/2014, 15:51
Μπορείτε να ακούσετε τον θόρυβο στο πιο κάτω βιντεάκι, εγώ το ακούω σαν ασυγχρόνιστο τικ-τικ.
Προβληματικό βύσμα στο καλωδιο των ηχείων, μαλλον...

georgeboy
10/09/2014, 22:45
δυστυχως πολλοι μαστορες πονταρουν στην ασχετοσυνη μας...
και τι εννοω...

ακους εναν περιεργο θορυβο απο το μηχανακι σου...δεν ξερεις τι ειναι..προφανως..και το πας στο μαστορι...
ουτε αυτος ξερει τι ειναι..."του ακουγεται σαν μπιελα ομως..."
οπως ειπαμε και πριν το "μου ακουγεται σαν.."μεχρι το "ειναι τελικα...", απεχουν κατι κατοσταρικα σε ευρω...

οταν λοιπον εσυ για να'σαι σιγουρος του λες ν'ανοιξει και αυτος ανοιγει και τελικα βλεπει οτι ΔΕΝ ειναι μπιελα, εσυ που εισαι για να το διαπιστωσεις? σπιτι σου...
και καλα...πες οτι εισαι ψιλοκολλημενος και υποψιασμενος με την φαση και εισαι εκει την ωρα που ανοιγει...που θα ξερεις αν εχει ΟΝΤΩΣ αρπαξει η μπιελα σου και τι πρεπει να μετρηθει και ποιο ειναι το οριο ανοχων για το καθε τι εκει μεσα...


και ο γατος σφιγγει μια βιδα, σε χρεωνει μπιελα, λυσιματα, δεσιματα, κοκοψινια και κοκοκοψαρα...το μηχανακι κελαηδαει και εσυ φευγεις ξαλαφρωμενος μια πεντακοσου απο εκει μεσα...


το χειροτερο ειναι το αλλο σεναριο...
να ειναι καστανας και να μην ξερει τι εχει και αφου το εχει ανοιξει, με αποτελεσμα να υποθετει και να σε βαζει να αγοραζεις ανταλλακτικα μπας και το πετυχετε...
σαν το τζοκερ ενα πραγμα...
-ελα να αλλαξουμε μια φλαντζα και βλεπουμε...70 το κοστουμι...
-ρε μαστορα, το ξανακανει...
-ελα να αλλαξουμε ενα πιστονακι..αυτο θα'ναι δεν μπορει...200 το κοστουμι...
-ρε παιχταρα, (αποκτας οικειοτητα σιγα σιγα) το ξανακουω το ιδιο...
-ε, δεν μπορει τωρα που θ'αλλαξουμε και μπιελιτσα, θα λυθει το προβλημα...400 η λυπητερη...
-ρε συ Κωστα, παλι τα ιδια...τι θα γινει?
-ε, κοιτα φιλαρακι καναμε οτι μπορουσαμε...το μοτερ ειναι ρδελο...καλυτερα να παρεις αλλο...εχω μια ευκαιριουλα απο ενα τρακαρισμενο...


δινεις και το 600αρι για το καινουργιο μοτερ..του πουλας το "ρδελο" με τα καινοργια ανταλλακτικα του καστανα κοψοχρονια και ζησαμε εμεις καλα και αυτοι καλυτερα...

οποτε για μενα η καλυτερη λυση ειναι ψαξιμο στο νετ για ολες τις ασθενειες του ματρακα μας, ειτε ειναι παιδικες ειτε πιο σοβαρες και χρονιες...
λυσεις και αποψεις και απο αλλους κατοχους που τα περασαν και γενικοτερα γνωση βασικης μηχανολογιας για να μην πιανεσαι κοτσο...
¨διαβασμενο" σε βρισκω.:)))))
μαγος εισαι?