PDA

View Full Version : Αναποδη τσιμουχα σε στροφαλο!!



kostas-hyosung
08/09/2014, 15:26
Ρε παιδες τι γινεται αν σε διχρονο μοτερ μπει μια τσιμουχα στροφαλου αναποδα?? :confused:

sapila racing
08/09/2014, 16:05
Ρε παιδες τι γινεται αν σε διχρονο μοτερ μπει μια τσιμουχα στροφαλου αναποδα?? :confused:

Δεν θα δουλεύει σωστά, θα ειναι σαν να εχει χαλασμένη τσιμούχα.

kostaskk
08/09/2014, 16:16
πιθανον να μπαζει αερα
αρα δεν θα παιρνει μπρος ευκολα
δεν θα στροφαρει ευκολα
θα εχει ψηλο ρελαντι
δεν θα κατεβαζει/ανεβαζει στροφες οπως πρεπει
και στο τελος θα κολλήσει απο φτωχο μιγμα

SHOOTER045
08/09/2014, 19:17
πιθανον να μπαζει αερα
αρα δεν θα παιρνει μπρος ευκολα
δεν θα στροφαρει ευκολα
θα εχει ψηλο ρελαντι
δεν θα κατεβαζει/ανεβαζει στροφες οπως πρεπει
και στο τελος θα κολλήσει απο φτωχο μιγμα

Μέχρι ένα σημείο είσαι σωστός
Δεν θα παίρνει εύκολα μπρος
Και ΔΕΝ κρατάει ρελαντί λόγο του ότι παίρνει αέρα

basiliss13
08/09/2014, 19:24
μπορεί να μην παίρνει αέρα,και να τραβάει λάδια από το σαζμάν,αναλόγως που είναι...

FRAGISCOS
08/09/2014, 19:37
Δεν παιρνει ευκολα μπροστα,ψηλο ρελαντι,οχι σωστη λειτουργεια ψηλα και ΚΟΛΛΗΜΑ λογω φτωχου μιγματος,οπως ειπε και ο φιλος παραπανω.

kapnias
08/09/2014, 21:36
Μπορεί και τίποτα,
αν τραβάει αέρα τωρα που είναι ανάποδα, τοτε θα έσπρωχνε αέρα αν έμπαινε κανονικά,
Αν τραβάει λάδι απο το σασμάν, τοτε θα έσπρωχνε μείγμα στο σασμάν αν έμπαινε κανονικά.

basiliss13
08/09/2014, 21:59
αυτό είναι λάθος...αν είναι από την πλευρά του βολάν θα τραβάει αέρα(χωρίς να είναι και απόλυτο όσο είναι καινούρια)και αν είναι από την πλευρά της καμπάνας θα τραβάει λάδι από το σαζμάν,...και αυτό γιατι ο στροφαλοθάλαμος δημιουργεί υποπίεση,και όχι πίεση,...και η ανάποδη τσιμούχα απλά δεν θα στεγανοποιεί όπως πρέπει

kapnias
08/09/2014, 22:07
αυτό είναι λάθος...αν είναι από την πλευρά του βολάν θα τραβάει αέρα(χωρίς να είναι και απόλυτο όσο είναι καινούρια)και αν είναι από την πλευρά της καμπάνας θα τραβάει λάδι από το σαζμάν,...και αυτό γιατι ο στροφαλοθάλαμος δημιουργεί υποπίεση,και όχι πίεση,...και η ανάποδη τσιμούχα απλά δεν θα στεγανοποιεί όπως πρέπει
Και τα reed γιατί τα έχει αφου έχει υποπίεση;
Οταν το πιστόνι κατεβαίνει μια χαρά πίεση δημιουργεί, αυτη η πίεση στέλνει το μείγμα στον κυλινδρο και διώχνει τα καυσαέρια.

basiliss13
08/09/2014, 22:53
στον δεύτερο χρόνο φιλε,και ενώ το έμβολο ανεβαίνει,κλείνοντας εισαγωγή-εξαγωγή,δημιουργείται υποπίεση και εκεί είναι που χάνουν οι τσιμούχες.....στον πρώτο χρόνο τώρα,και μετά την καύση,στην κάθοδο ανοίγει την εξαγωγή,και δημιουργεί ροή ,...τα καυσαέρια βγαίνουν,το νέο καύσιμο ανεβαίνει από της μεταφοράς...χωρίς να έχουμε ιδιαίτερη πίεση...

kostas-hyosung
08/09/2014, 23:31
Δεν παιρνει ευκολα μπροστα,ψηλο ρελαντι,οχι σωστη λειτουργεια ψηλα και ΚΟΛΛΗΜΑ λογω φτωχου μιγματος,οπως ειπε και ο φιλος παραπανω.

Να προσθεσω οτι η τσιμουχα εχει ελλατηριο και απο τις 2 πλευρές και εφαρμόζει ακριβώς στα κάρτερ που μπαίνουν απο πάνω γιάτι έτσι είναι αυτό το μοτοποδήλατο,θα υπάρξει πρόβλημα? Γιάτι εφαρμόζει ακριβώς στα κάρτερ απλά αλλάζει το εσωτερικό σχήμα της τσιμουχας απο την μια μεριά
και απο την άλλη, δηλαδή απο την μια είναι πιο βαθυα

kostaskk
08/09/2014, 23:34
υπαρχουν κύματα πιεσης και υποπιεσης

τα υποπιεσης ειναι πολυ μεγαλύτερα

αν και δεν θυμαμαι καλα νομιζω οτι ειναι ενα περιβαλον υποπιεσης που διακοπτετε απο κυματα πιεσης τα οποια ομως δεν υπερβαινουν την ατμοσφαιρικη.
οποτε ισως ειναι μια αυξομειουμενη υποπιεση


παντος και πιεση υπαρχει αφου το πιστονι κατεβαινει και μετακινει οτι ειναι πισω του προς το καρτερ και αρα τα συμπιέζει στιγμιαία
ισως αυτη να ειναι που σφραγιζει τις reed οταν ειναι κλειστες.

αυτη η μικρη πιεση βοηθαει το μιγμα να ανεβει στις μεταφορας.
αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορει ταυτοχρονα να υπαρχει και υποπιεση απο την εξατμιση που να τραβαει το μιγμα προς τα πανω.

με λιγα λογια το μιγμα και 'σπρώχνεται' και 'τραβιεται' πρως τον κυλινδρο

αν τα λεω και σωστα

notakos600
09/09/2014, 08:31
Τώρα που εντρύφησες αρκετά στη λειτουργία του δίχρονου κινητήρα μπορείς να το ξαναλύσεις και να βάλεις την τσιμούχα όπως πρέπει, ναι;

SHOOTER045
09/09/2014, 08:35
Σωστός ο νοτακος
Αφού εντρυφισαμε και σε αυτό
Άλλαξε την τσιμουχα να δουλέψει σωστά

zannisvel
09/09/2014, 09:09
Τελικα εχει μπει αναποδα? Αυτο ειναι το ερωτημα.

OldMan
09/09/2014, 14:59
Τελικα εχει μπει αναποδα? Αυτο ειναι το ερωτημα.
Αναποδα μπαίνοντας ή βγαίνοντας..??

kostas-hyosung
10/09/2014, 01:44
Σωστός ο νοτακος
Αφού εντρυφισαμε και σε αυτό
Άλλαξε την τσιμουχα να δουλέψει σωστά

Σημερα την αλλαξα μερια την τσιμουχα και το πεταξα πανω το μοτερ ομως μου κανει ενα θεμα τωρα,οταν παω στον δρομο και ειναι να παρω μια στροφη και κλεισω το γκαζι,μολις παω να το ανοιξω μου κανει ατροφια και αν εχω λιγα χιλιομετρα μεσα ξεκιναει κανονικα και επιταχυνει.... Γιατι το κανει αυτο?? εχει θεμα με καρμπ??

notakos600
10/09/2014, 08:01
Σημερα την αλλαξα μερια την τσιμουχα και το πεταξα πανω το μοτερ ομως μου κανει ενα θεμα τωρα,οταν παω στον δρομο και ειναι να παρω μια στροφη και κλεισω το γκαζι,μολις παω να το ανοιξω μου κανει ατροφια και αν εχω λιγα χιλιομετρα μεσα ξεκιναει κανονικα και επιταχυνει.... Γιατι το κανει αυτο?? εχει θεμα με καρμπ??

Καρμπυρατέρ καθάρισες, ρύθμισες;

OldMan
10/09/2014, 15:29
Σημερα την αλλαξα μερια την τσιμουχα και το πεταξα πανω το μοτερ
Καλα το ξηγηθηκες να 'ουμ' αλλα αν εβαλες την ιδια τσιμουχα ξανα ΙΣΩΣ έχεις θεματακι..

SHOOTER045
10/09/2014, 22:49
Σημερα την αλλαξα μερια την τσιμουχα και το πεταξα πανω το μοτερ ομως μου κανει ενα θεμα τωρα,οταν παω στον δρομο και ειναι να παρω μια στροφη και κλεισω το γκαζι,μολις παω να το ανοιξω μου κανει ατροφια και αν εχω λιγα χιλιομετρα μεσα ξεκιναει κανονικα και επιταχυνει.... Γιατι το κανει αυτο?? εχει θεμα με καρμπ??

Θύμισε μου τι μηχανάκι είναι και αν έχει Ριντ
Αν όχι ρυθμισε το καρμπ σου

notakos600
11/09/2014, 15:29
Θύμισε μου τι μηχανάκι είναι και αν έχει Ριντ
Αν όχι ρυθμισε το καρμπ σου

Αν δεν έχει ρηντ πρέπει να είναι πολύ, μα πολύ παλιό.

kostas-hyosung
15/09/2014, 14:39
Αν δεν έχει ρηντ πρέπει να είναι πολύ, μα πολύ παλιό.

Ναι δεν εχει ρηντ και ειναι χρονολογια 75 το μηχανακι για την ακριβεια Puch Maxi S ;)
Ενταξει με το προβλημα ολα οκευ ηταν θεμα ηλεκτρικο τελικα,ρυθμισα λιγο την πλατινα και το μηχανακι πεταει! Ευχαριστω παντως! :)