PDA

View Full Version : Εταιρεία Security



ktmakis
09/09/2014, 10:30
Ψαχνω για εταιρεία security στη περιοχή της Λούτσας και Σπατών.
Αυτο που βασικά με ενδιαφέρει έιναι οταν χτυπησει ο συναγερμός να πάρουν την αστυνομία η να στείλουν κάποιον άνθρωπο στο σπίτι.
Οποιο καλό παιδί έχει κάποια άποψη για συγκρκιμένη εταιρεία ας μου πεί με πμ

Ευχαριστώ πολύ

THEOD
09/09/2014, 10:50
Ψαχνω για εταιρεία security στη περιοχή της Λούτσας και Σπατών.
Αυτο που βασικά με ενδιαφέρει έιναι οταν χτυπησει ο συναγερμός να πάρουν την αστυνομία η να στείλουν κάποιον άνθρωπο στο σπίτι.
Οποιο καλό παιδί έχει κάποια άποψη για συγκρκιμένη εταιρεία ας μου πεί με πμ

Ευχαριστώ πολύ

Είναι 2 εντελώς διαφορετικά πράγματα.
Στην πρώτη περίπτωση ζητάς μια εταιρία λήψης και διαχείρισης σημάτων. Που σημαίνει ότι λαμβάνει σήμα από τον συναγερμό (εννοείται ότι υπάρχει τηλεφωνική γραμμή σε λειτουργία) και ειδοποιεί εσένα στα τηλέφωνα που έχεις δώσει και (ή) την αστυνομία (και η οποία σχεδόν δεν θα ασχοληθεί καθόλου...). Αυτό είναι φθηνό (συνδρομή κανένα 10αρικο τον μήνα), εύκολο, και λίγο-πολύ όλες οι αντίστοιχες εταιρίες το κάνουν καλά.
Στην 2η περίπτωση ζητάς εταιρία σεκιούριτυ που διαθέτει ανθρώπους και οχήματα στον δρόμο κοντά στην περιοχή που σε ενδιαφέρει και θα καταφθάσει στο σπίτι όταν λάβει το σήμα. Αυτό κοστίζει αρκετά παραπάνω και μάλλον μόνο σε συνεργασία με άλλους γείτονες που θέλουν-χρειάζονται αντίστοιχες υπηρεσίες μπορείτε να βγάλετε ένα ανεκτό κόστος

amyroukai
09/09/2014, 11:06
Theod δεν είναι έτσι ακριβώς, έχει εταιρίες που κάνουν και τα δύο. Και από προσωπική πείρα, η αστυνομία έρχεται και μερικές φορές σε χρόνο μηδέν. Το να έρθει αυτοκίνητο της εταιρίας, αυτό ίσως αργήσει.

Σε κάθε περιοχή πάντως έχει τοπικά γραφεία που κάνουν και φύλαξη και λήψη σημάτων. Αν κάνεις καμμιά βόλτα θα βρεις φαντάζομαι σε στύλους ΔΕΗ κλπ αυτοκόλλητα και διαφημίσεις.

ktmakis
09/09/2014, 11:12
Thanx guys.
Ναι βασικά το να πάρουν την αστυνομία με ενδιαφέρει και σε δευτερη φάση να μου πούν μια τιμή για περιπολία δική τους.

SHOOTER045
09/09/2014, 11:39
Στο 99,9% των περιπτώσεων ειδοποιειται η αστυνομία από την εταιρεία σεκιούριτι
Οι περιπολίες των σεκιούριτι είναι άλλο θέμα

mankam
09/09/2014, 12:11
Thanx guys.
Ναι βασικά το να πάρουν την αστυνομία με ενδιαφέρει και σε δευτερη φάση να μου πούν μια τιμή για περιπολία δική τους.Η αστυνομια δεν ειναι Security για να τρεχει σε καθε ειδοποιηση παραβιασης , το μεγαλυτερο ποσοστο που φτανει στο κεντρο ληψης σηματων ειναι ακυρο για διαφορους λογους,(ποντικια πουλια, σκυλια γατια) . Εαν πιστοποιησει παραβιαση η εταιρια secyrity με αυτοκινητο που θα στειλει εκει τοτε ειδοποιηται η αστυνομια.
Πολυ σημαντικο ειναι να εχει αυτοκινητο σε μονιμη βαση στην περιοχη σου η εταιρια, αυτο να ρωτησεις ετσι ωστε μεσα σε 5-10 λεπτα να ειναι εκει, μην ψαχνεις το φθηνοτερο απαραιτητα γιατι οταν φτασει η ωρα να πιασουν τοπο τα χρηματα σου θα διαπιστωσεις οτι πληρωνες αερα, η αμεση επεμβαση κοστιζει, υπαρχει η λυση να βαλεις τον συναγερμο και οταν εχει σημα παραβιασης να χτυπαει στο κινητο σου αυτο δεν εχει καμια συνδρομη.
Υπαρχουν συναγερμοι που δεν χρειαζονται τηλεφωνικη γραμμη ( αυτο προυποθετει κεντρο ληψης ασυρματων σηματων απο καποια εταιρια) οι επαγγελματιες κλεφτες το πρωτο που κανουν ειναι να κοβουν την τηλεφωνικη γραμμη.

SHOOTER045
09/09/2014, 12:22
Σε εμένα το λες?
Που παίρνουν τηλ οι εταιρείες και λένε έχουμε σήμα εκεί, πηγαίνετε εκεί γιατί χτύπησε συναγερμός

mankam
09/09/2014, 12:42
Σε εμένα το λες?
Που παίρνουν τηλ οι εταιρείες και λένε έχουμε σήμα εκεί, πηγαίνετε εκεί γιατί χτύπησε συναγερμός
Φανταζομαι σας στελνουν σε υψηλου κινδυνου περιπτωσεις..
Εχει χρονια που σταματησα απο αυτη την δουλεια ημουν σε αμεση επεμβαση μονο,1 στις 20 περιπτωσεις που πηγαινα να ηταν πραγματικη, οταν ειχε πολυ δυνατο αερα ηταν η χειροτερη μας χτυπουσαν οι συναγερμοι σε ολους τους πελατες που ειχαν ρανταρ θραυσης κινησης, ενας πανικος.

amyroukai
09/09/2014, 13:34
Οι εταιρίες δεν λένε ποτέ πηγαίνετε υπάρχει σήμα αν δεν μιλήσουν με τον πελάτη πρώτα, εμένα πάντα με ρωτάνε...
Εκτός από μία φορά που ήταν τα γαμιόλια έξω από το παράθυρό μου και έδωσα panic alarm και ήρθαν οι vstromάδες με τα πιστόλια στα χέρια, γρήγορα αλλά δυστυχώς χωρίς να τους προλάβουν.

ktmakis
09/09/2014, 14:36
Η αστυνομια δεν ειναι Security για να τρεχει σε καθε ειδοποιηση παραβιασης , το μεγαλυτερο ποσοστο που φτανει στο κεντρο ληψης σηματων ειναι ακυρο για διαφορους λογους,(ποντικια πουλια, σκυλια γατια) . Εαν πιστοποιησει παραβιαση η εταιρια secyrity με αυτοκινητο που θα στειλει εκει τοτε ειδοποιηται η αστυνομια.
Πολυ σημαντικο ειναι να εχει αυτοκινητο σε μονιμη βαση στην περιοχη σου η εταιρια, αυτο να ρωτησεις ετσι ωστε μεσα σε 5-10 λεπτα να ειναι εκει, μην ψαχνεις το φθηνοτερο απαραιτητα γιατι οταν φτασει η ωρα να πιασουν τοπο τα χρηματα σου θα διαπιστωσεις οτι πληρωνες αερα, η αμεση επεμβαση κοστιζει, υπαρχει η λυση να βαλεις τον συναγερμο και οταν εχει σημα παραβιασης να χτυπαει στο κινητο σου αυτο δεν εχει καμια συνδρομη.
Υπαρχουν συναγερμοι που δεν χρειαζονται τηλεφωνικη γραμμη ( αυτο προυποθετει κεντρο ληψης ασυρματων σηματων απο καποια εταιρια) οι επαγγελματιες κλεφτες το πρωτο που κανουν ειναι να κοβουν την τηλεφωνικη γραμμη.

mankam δεν ψάχνω το φθηνότερο προς θεού. Επίσης και να με ειδοποιήσει εμένα ο συναγερμός ναι οκ ομως απλα για να ξέρω τι θα δω την άλλη μέρα. Να κάνω κάτι δύσκολο μιας και ειμαι μια ώρα μακρυά. Ψαχνω και κάμερες να βαλω κλπ αλλά πραγματικά όλοι οι γείτονες έχουμε σκάσει πια με αυτο το πράμμα. Εμένα ειναι η 2η φορά. Τη πρώτη πηδήξαν κάτι φύφτοι και σήκωσαν όλες τις σωλήνες νερού του κήπου. Σε άλλον δίπλα του πήραν μέχρι και τις εξωτερικες μονάδες των κλιματιστικών.
Δεν είναι οτι έχουμε κάτι ακριβό να μας κλέψουν..... ούτε τηλεόραση δεν έχω μέσα. Απλά καταστρέφουν τα πάντα.

Red Rider
09/09/2014, 16:34
Σε ποιά περιοχή, αν επιτρέπεται ?

THEOD
10/09/2014, 09:08
mankam δεν ψάχνω το φθηνότερο προς θεού. Επίσης και να με ειδοποιήσει εμένα ο συναγερμός ναι οκ ομως απλα για να ξέρω τι θα δω την άλλη μέρα. Να κάνω κάτι δύσκολο μιας και ειμαι μια ώρα μακρυά. Ψαχνω και κάμερες να βαλω κλπ αλλά πραγματικά όλοι οι γείτονες έχουμε σκάσει πια με αυτο το πράμμα. Εμένα ειναι η 2η φορά. Τη πρώτη πηδήξαν κάτι φύφτοι και σήκωσαν όλες τις σωλήνες νερού του κήπου. Σε άλλον δίπλα του πήραν μέχρι και τις εξωτερικες μονάδες των κλιματιστικών.
Δεν είναι οτι έχουμε κάτι ακριβό να μας κλέψουν..... ούτε τηλεόραση δεν έχω μέσα. Απλά καταστρέφουν τα πάντα.

Φίλε σε νοιώθω... Σχεδόν κάθε χρόνο βρίσκω παραβιασμένο και ανοικτό το εξοχικό μου. Μόνο φέτος δεν το ανοίξανε και έχω σκάσει από το ζήλια μου - λέω να κάνω μυνητήρια αναφορά μπας και μάθω γιατί δεν με προτίμησαν... Μέσα δεν αφήνουμε τίποτα αξίας αλλά η ζημιά που κάνουν για να μπουν και κατά το ψάξιμο είναι μεγαλύτερη από τα πράγματα που κλέβουν, και το κυριότερο μένοντας ανοικτό το σπίτι μετά γίνεται μικρός στάβλος για ότι ζώο κυκλοφορεί. Δυστυχώς γιατρειά δεν υπάρχει ή αν υπάρχει υπάρχει μόνο με πολύ μεγάλο κόστος. Αυτό που κάνω πλέον είναι να μην χοντροκλειδώνω ώστε να μην χρειαστεί να σπάσουν πόρτες-παράθυρα για να μπουν μέσα και ένα χαρτί Α4 κολλημένο στην πόρτα στα Ελληνικά - Αλβανικά - Βουλγάρικα που λέει ότι δεν υπάρχει τίποτα αξίας μέσα και άμα μπείτε φεύγοντας παρακαλώ κλείστε την πόρτα...

ktmakis
10/09/2014, 09:42
Φίλε σε νοιώθω... Σχεδόν κάθε χρόνο βρίσκω παραβιασμένο και ανοικτό το εξοχικό μου. Μόνο φέτος δεν το ανοίξανε και έχω σκάσει από το ζήλια μου - λέω να κάνω μυνητήρια αναφορά μπας και μάθω γιατί δεν με προτίμησαν... Μέσα δεν αφήνουμε τίποτα αξίας αλλά η ζημιά που κάνουν για να μπουν και κατά το ψάξιμο είναι μεγαλύτερη από τα πράγματα που κλέβουν, και το κυριότερο μένοντας ανοικτό το σπίτι μετά γίνεται μικρός στάβλος για ότι ζώο κυκλοφορεί. Δυστυχώς γιατρειά δεν υπάρχει ή αν υπάρχει υπάρχει μόνο με πολύ μεγάλο κόστος. Αυτό που κάνω πλέον είναι να μην χοντροκλειδώνω ώστε να μην χρειαστεί να σπάσουν πόρτες-παράθυρα για να μπουν μέσα και ένα χαρτί Α4 κολλημένο στην πόρτα στα Ελληνικά - Αλβανικά - Βουλγάρικα που λέει ότι δεν υπάρχει τίποτα αξίας μέσα και άμα μπείτε φεύγοντας παρακαλώ κλείστε την πόρτα...

Ακριβως αυτο.
Θα το κάνω και γω με το χαρτί ετσι για την ιστορία.

ktmakis
10/09/2014, 09:42
Σε ποιά περιοχή, αν επιτρέπεται ?

Σπάτα - Λούτσα.

MG-KTiNoS
10/09/2014, 10:38
Και από προσωπική πείρα, η αστυνομία έρχεται και μερικές φορές σε χρόνο μηδέν

:rolleyes:
αζμιμποντιμποντακιγκινιγκαμος

GFawkes
10/09/2014, 11:00
Σχεδόν κάθε χρόνο βρίσκω παραβιασμένο και ανοικτό το εξοχικό μου.

Δυστυχώς γιατρειά δεν υπάρχει ή αν υπάρχει υπάρχει μόνο με πολύ μεγάλο κόστος. Α
υτό που κάνω πλέον είναι να μην χοντροκλειδώνω ώστε να μην χρειαστεί να σπάσουν πόρτες-παράθυρα για να μπουν μέσα και ένα χαρτί Α4 κολλημένο στην πόρτα στα Ελληνικά - Αλβανικά - Βουλγάρικα που λέει ότι δεν υπάρχει τίποτα αξίας μέσα και άμα μπείτε φεύγοντας παρακαλώ κλείστε την πόρτα...

Πολυπολιτισμικοτητα δλδ....

Επιτελους γιναμε Ευρωπη!

THEOD
10/09/2014, 11:14
Επιτελους γιναμε Ευρωπη!

Ναι, ναι, ναι....
https://www.youtube.com/watch?v=xoVgiVOkdSE

devil's animal
10/09/2014, 15:02
Φίλε σε νοιώθω... Σχεδόν κάθε χρόνο βρίσκω παραβιασμένο και ανοικτό το εξοχικό μου. Μόνο φέτος δεν το ανοίξανε και έχω σκάσει από το ζήλια μου - λέω να κάνω μυνητήρια αναφορά μπας και μάθω γιατί δεν με προτίμησαν... Μέσα δεν αφήνουμε τίποτα αξίας αλλά η ζημιά που κάνουν για να μπουν και κατά το ψάξιμο είναι μεγαλύτερη από τα πράγματα που κλέβουν, και το κυριότερο μένοντας ανοικτό το σπίτι μετά γίνεται μικρός στάβλος για ότι ζώο κυκλοφορεί. Δυστυχώς γιατρειά δεν υπάρχει ή αν υπάρχει υπάρχει μόνο με πολύ μεγάλο κόστος. Αυτό που κάνω πλέον είναι να μην χοντροκλειδώνω ώστε να μην χρειαστεί να σπάσουν πόρτες-παράθυρα για να μπουν μέσα και ένα χαρτί Α4 κολλημένο στην πόρτα στα Ελληνικά - Αλβανικά - Βουλγάρικα που λέει ότι δεν υπάρχει τίποτα αξίας μέσα και άμα μπείτε φεύγοντας παρακαλώ κλείστε την πόρτα...


:uplate:
:a23::a23::a23: