PDA

View Full Version : intiminators vs emulators vs hydraulic kit



stam2
09/09/2014, 14:43
αν και υπάρχουν και αλλού παρόμοια συγκριτικά σε ξένα όμως φόρουμ,
θα ήθελα να ακούσω γνώμες και απόψεις και για τα τρία, αν έχετε εμπειρία...
Έχω δοκιμάσει ένα από τα τρία στο προηγούμενο μηχανάκι μου,
έχω καταλήξει κάπου αλλού τώρα, αλλά θα ήθελα να ακούσω και άλλες γνώμες γενικά.

MUPO HYDRAULIC KIT
322760


RICOR INTIMINATORS
322761

RACETECH EMULATORS
322762

stam2
10/09/2014, 10:08
τίποτα ε...?

καμία εμπειρία...???

zannisvel
10/09/2014, 10:58
Stam, δεν εχω ιδεα για το τι μπορει να ειναι αυτα..... Αν θες δωσε λιγα info.

sonic22
10/09/2014, 11:27
Βαλβιδες πισο αναρτησης πρεπει να ειναι.

stam2
10/09/2014, 11:40
Stam, δεν εχω ιδεα για το τι μπορει να ειναι αυτα..... Αν θες δωσε λιγα info.


Μια υπεραπλουστευμένη εξήγηση παρακάτω...

(πρόσφατα άνοιξες τα δικά σου μπροστινά οπότε θα θυμάσαι πως είναι μέσα) για έξτρα βοήθεια να ένα σχεδιάγραμμα συμβατικού καλαμιού από το xtz750...
322780
Τα συμβατικά καλάμια περιέχουν 1 ή 2 ελατήρια μέσα, τα οποία μαζί με το λάδι τον αέρα και ένα έμβολο με 2-3 οπές, αναλαμβάνουν το ρόλο της απόσβεσης των διαφόρων ανωμαλιών που συναντάει ο τροχός. Όμως επειδή το ελατήριο φορτίζεται και αποφορτίζεται σχεδόν ανεξέλεγκτα προκαλώντας ανεπιθύμητες αναπηδήσεις αλλά και βυθίσεις, δημιουργήθηκε ένα υδραυλικό σύστημα το οποίο μέσω μίας βαλβίδας ελέγχει τη ροή του λαδιού κατά την επαναφορά στην κανονική θέση. Το λάδι δηλαδή που περνά μέσα από τη βαλβίδα κατά το βύθισμα, όταν μετά πάει να επιστράψει το καλάμι στην κανονική του θέση, η βαλβίδα το δυσκολευει ελαφρώς να επιστρέψει, οπότε δεν έχουμε άγαρμπη επαναφορά. Είναι προσπάθεια εξομοίωσης του cartridge το οποίο είναι πιο εξελιγμένο, και ολοκληρωμένο σύστημα και προσφέρει καλύτερη επαφη με το έδαφος....

όλα τα παραπάνω είναι τέτοιες βαλβίδες που προσομοιώνουν την συμπεριφορά του cartridge...
να κι ένα βίντεο από την racetech που εξηγεί λίγο...
http://www.youtube.com/watch?v=j3QYZEQoN_M

εδιτ: και τα 3 έχουν την ίδια φιλοσοφία, αλλά είναι 3 διαφορετικές υολοποιήσεις της ιδέας, με διαφορετικά μέρη και μάλιστα η ricor ισχυρίζεται πως μπορεί η βαλβίδα της να ελέγξει και να αποτρέψει την αναδίπλωση του καλαμιού (το βύθισμα) από το βάρος της μηχανής, και να δουλέψει μόνο επιτρέποντας το βύθισμα που οφείλεται στις ανωμαλίες του εδάφους. Κάτι που ομολογουμένως δεν μπορώ να καταλάβω πως επιτυγχάνεται, αφού ένα αμορτισέρ, είτε το πιέσεις από πάνω προς τα κάτω, είτε από κάτω προς τα πάνω είναι το ίδιο..... Παρ' όλα αυτά συντάσσεται με την specialized η οποία έχει κάνει λέει το ίδιο....
καλύτερα τσεκάρετε αριστερά κάτω από τον γραναζόσαυρο το brain...

http://cdn.specialized.com/bc/microsite/suspension/suspension.html

MISKIN
11/11/2014, 10:37
Stam για χρήση καθαρά ασφαλτινη μονοκαβαλο και φυσιολογικό βάρος αναβάτη, πιστεύεις οτι θα χρειαστεί να ανοίξω λίγο τις τρύπες των Ricor Intiminators για να έχω τη δυνατότητα να παίξω και με το λάδι (πιο χοντρό κλπ);

stam2
11/11/2014, 12:49
Φίλε, για οποιαδήποτε χρήση, είτε χώμα είτε άσφαλτο, εφόσον επιλέγεις να βάλεις έξτρα βαλβίδες (inti, emu) οφείλεις να ακυρώσεις τη λειτουργία των damping rods και να αφήσεις την λειτουργία της υδραυλικής απόσβεσης στην διάθεση των βαλβίδων. Εφόσον τα damping rods βάσει του σχεδιασμού τους έχουν ένα συγκεκριμένο εύρος λειτουργίας, (διότι έχουν συγκεκριμένο πλάτος και διαστάσεις οπών από το οποίο βάσει του ιξώδους του λαδιού επιτυγχάνεται το όποιο αποτέλεσμα ορίζεται από τις default ρυθμίσεις της εταιρίας), έχουν και συγκεκριμένα όρια. ΑΝ θες να ασχοληθείς με εξειδικευμένη ρύθμιση βάζεις τις βαλβίδες και συνεπώς δουλεύεις με αυτές. Άρα είναι μονόδρομος να "ξεχειλώσεις" τα damping rods... Φυσικά η δουλειά που πρέπει να γίνει μετά απαιτεί αρκετούς πειραματισμούς και δοκιμές, όπως και καλή αίσθηση των χεριών σου πάνω στο τιμόνι για να καταλάβεις τι κάνεις και τι πρέπει να κάνεις. Επίσης είναι αναβάθμιση που δεν συστήνεται σε όσους είναι φρέσκοι στη μοτοσυκλέτα τους... Πρέπει να έχεις κάνει αρκετά χιλιόμετρα, να έχεις χωνέψει τη συμπεριφορά των μπροστινών σου για να αντιληφθείς τις ανάγκες σου και την κατάλληλη παραμετροποίηση αυτών...

στα inti νομίζω δεν αναφέρει στις οδηγίες τους ότι απαιτείται αυτή η επέμβαση, στα emulators όμως το γράφει και το τονίζει... και έτσι έκανα κι εγώ που επέλεξα τα gold valve emulators...
326811326812326813

daz
11/11/2014, 14:20
Σταμ για πες εντυπώσεις απ' την απόδοση.

Δεν το είχα δει το θρεντ!

OldMan
11/11/2014, 14:30
ΑΝ θες να ασχοληθείς με εξειδικευμένη ρύθμιση βάζεις τις βαλβίδες και συνεπώς δουλεύεις με αυτές.
Τι ακριβώς εννοείς με το "εξειδικευμενη" ρύθμιση..??

stam2
11/11/2014, 15:41
Τι ακριβώς εννοείς με το "εξειδικευμενη" ρύθμιση..??

ακριβέστερη απόσβεση συμπίεσης και επαναφοράς.

@daz.... δεν μου αρέσουν τα βιαστικά συμπεράσματα. Μετά από σχεδόν ένα μήνα, βρίσκομαι ήδη στην δεύτερη πειραματική ρύθμιση
και δεν είμαι ακόμα απόλυτα ικανοποιημένος...
μόλις φτάσω εκεί που θέλω θα γράψω αναλυτικά όλες τις αλλαγές που έκανα αλλάκαι τις παρατηρήσεις μου.... σαφώς αυτά που κάνω και θα κάνω δεν σημαίνει ότι επειδή λειτουργούν σε εμένα θα λειτουργούν και σε κάποιον άλλο, αλλά είναι παρατηρήσεις οι οποίες μπορεί να γλυτώσουν κάποιον από παραπάνω χρόνο....
επίσης αναμένω να πειραματιστώ με μία ακόμα αλλαγή στα καλάμια....

OldMan
11/11/2014, 15:44
ακριβέστερη απόσβεση συμπίεσης και επαναφοράς.
Ισως θα έπρεπε να ρωτήσω το ίδιο και για το "ακριβεστερη"...

stam2
11/11/2014, 16:18
Ισως θα έπρεπε να ρωτήσω το ίδιο και για το "ακριβεστερη"...

θές να παίξουμε το παιχνίδι των ερωτήσεων? :cool:

ποιό είναι το μέσον το οποίο ρυθμίζει bydefault τη συμπίεση και την επαναφορά?

daz
11/11/2014, 16:22
θές να παίξουμε το παιχνίδι των ερωτήσεων? :cool:



Δλδ θέλεις να παίξεις με τον oldman στην έδρα του?

Αυτός και ο Σωκράτης είναι οι πιο γνωστοί εκπρόσωποι αυτής της μεθόδου!

OldMan
11/11/2014, 16:24
θές να παίξουμε το παιχνίδι των ερωτήσεων? :cool:
ποιό είναι το μέσον το οποίο ρυθμίζει bydefault τη συμπίεση και την επαναφορά?
Δεν θελω να παίξουμε απολύτως τπτ..
(κατι που το επαιζα παλιότερα, αρνειται να συνεργαστεί πλέον..)

Απλα επειδή δεν κατεχω και πολλα πολλά από την λειτουργεία των αναρτήσεων, προσπαθω να βγαλω ακρη αν αξιζει κατι αυτή η φασαρία ή αν απλά βγάλω και τρυπήσω (ή γεμίσω) τις τρύπες των dumping rods σε συνδυασμό με το ιξωδες του λαδιού θα μπορέσω να πετύχω "ακριβέστερη" ρύθμιση..

MISKIN
11/11/2014, 16:55
Stam έλεγα να ανοίξω τις τρύπες των intiminators και να μη βάλω χέρι στα μαμά σωθικά της πηρουνιού.... αλλά τώρα που έριξα μια ματιά στη τιμή των damper rods είναι πιο φθηνά από τα intiminators... :hmm:
Παρόλα αυτά δε καταλαβαίνω τι θα καταφέρω με το άνοιγμα των τρυπών των damper rods αφού μεσολαβούν οι τρύπες των intiminators οι οποίες είναι σαφώς μικρότερες.
Αν έχω καταλάβει καλά τα intiminators πάνε εκεί που δείχνει το βελάκι, το damper rod βρίσκεται πιο κάτω.

326850

stam2
11/11/2014, 17:15
Δεν θελω να παίξουμε απολύτως τπτ..
(κατι που το επαιζα παλιότερα, αρνειται να συνεργαστεί πλέον..)

Απλα επειδή δεν κατεχω και πολλα πολλά από την λειτουργεία των αναρτήσεων, προσπαθω να βγαλω ακρη αν αξιζει κατι αυτή η φασαρία ή αν απλά βγάλω και τρυπήσω (ή γεμίσω) τις τρύπες των dumping rods σε συνδυασμό με το ιξωδες του λαδιού θα μπορέσω να πετύχω "ακριβέστερη" ρύθμιση..

θα σου απαντήσω α)θεωρητικά και β)πρακτικά, (αν και νομίζω ότι γνωρίζεις περισσότερα απ' όσα λες)...

ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ, το λάδι που περνάει μέσα από τις ράβδους απόσβεσης (damping rods), ανάλογα με το βαθμό ιξώδους που έχει, αναγκάζεται είτε κατά τη συμπίεση είτε κατά την επαναφορά του ελατηρίου να περάσει μέσα από της οπές της κάθε ράβδου και με την δύσκολη ή εύκολη ροή του εμποδίζει το ελατήριο από το να συμπιέζεται ή να αποσυμπιέζεται ανεξέλεγκτα. Στο μηχανικό αυτό σύστημα (σόρρυ για το επιστημονικοφανές της περιγραφής), ο μόνος παράγοντας που μπορεί να μεταβάλλει την συμπίεση και την επαναφορά, πέραν από τα ελατήρια (τα οποία εκουσίως τα βγάζουμε από την εξίσωση) είναι το ιξώδες του λαδιού. Αν αλλάξουμε το λάδι με πιο παχύ ή πιο λεπτόρρευστο, αλλάζουν ταυτόχρονα και οι δύο ρυθμίσεις. Συνεπώς για μία ρύθμιση εκτός δρόμου που θα θέλαμε ιδανικά μία μαλακή συμπεριφορά, μία καλή απορρόφηση των ανωμαλιών και μία πιο εύκολη βύθιση ώστε να μην κοκκαλώνει ο τροχός στα φρένα, θα βάλουμε λεπτό λάδι. Όμως αυτή η αλλαγή δεν σημαίνει ότι παράλληλα η επαναφορά της ανάρτησης θα είναι η επιθυμητή... για παράδειγμα μπορεί να να φέρεται ανεξέλεγκτα το ελατήριο κατά την επαναφορά του, ή να κάνει ταλαντώσεις πάνω κάτω χωρίς να επανέρχεται όσο γρήγορα θέλουμε στο σωστό sag του, και στη θέση ισορροπίας της μηχανής. Αν πάλι σφίξουμε τις αποσβέσεις με ένα πιο παχύ λάδι τότε το αποτέλεσμα μπορεί να είναι εχθρικό προς το χωμάτινο τερραίν, και επικίνδυνο, ή πολύ αργό στην επαναφορά της ανάρτησης μετά από συμπίεση. Σε ένα απότομο στρίψιμο του τιμονιού μετά από σαμαράκι, μπορεί να βρεθεί το τιμόνι στριμένο και το λάστιχο ακόμα στον αέρα...
ΆΡΑ θέλουμε κάτι που να ρυθμίζει αρχικά βάσει ιξώδους την απόσβεση επαναφοράς (το πόσο γρήγορα επιστρέφει το ελατήριο), και ανεξάρτητα από αυτή τη ρύθμιση, να μπορούμε να επηρρεάσουμε την απόσβεση συμπίεσης. Στην πρώτη λοιπόν περίπτωση ξεκινάμε με βάση ένα ιξώδες και παρατηρούμε αν μας ικανοποιεί ή όχι και ανάλογα ρυθμίζουμε. Στην δεύτερη όμως αναγκη που έχουμε, εγκαθιστούμε αυτή την απλή βαλβιδούλα η οποία μέσα από ένα διάφραγμα το οποίο είναι ανεπίστροφο, δίνει τον μηχανικό έλεγχο της ροής κατά την την συμπίεση της ανάρτησης. Αυτή μέσα στις άκρες είναι η θεωρία της βελτίωσης και για να δουλέψει φυσικά πρέπει να απεξαρτητοποιηθείς από την μηχανική λειτουργία της ράβδου απόσβεσης, να την ακυρώσεις, ξετρυπώντας την...

Τώρα για το αν όλο αυτό αξίζει θα σου απαντήσω

β)ΠΡΑΚΤΙΚΑ: πρέπει να περιμένεις να βγάλω τα συμπεράσματά μου και να σου πω αν αξίζει για μένα και κατά τη δική μου γνώμη... διότι ακόμα πειραματίζομαι...

Αυτό που πρέπει να έχει κατα νου ο καθένας είναι ότι ουσιαστικά πέραν του ελατηρίου, στο οποίο ανεξάρτητα μπορείς να επέμβεις, κατα τα άλλα επεμβαίνεις στην υδραυλική λειτουργία της ανάρτησης, αρχικά με το ξετρύπημα την καθιστάς άχρηστη, και μετά με την βαλβίδα πας σαν άλλη yamaha, honda, suzuki, motoguzzi, και προσπαθείς να φέρεις την ανάρτηση ακριβώς στα που επιθυμείς...
Αυτά προς το παρόν.

ΥΓ. Όπως είδατε το νήμα είναι από το Σεπτέμβριο αλλά δεν είχα γράψει κάτι, διότι δεν έχω κάνει ακόμα όλα τα απαραίτητα πειράματα....
Και επίσης σημαντικό είναι, δόξα να χει ο Αημπέης, έχω ένα δεύτερο ζευγάρι "μαμα" καλάμια στα οποία θα επιστρέψω αν δεν πετύχει το πείραμα.... (αν και είμαι σίγουρος ότι θα πετύχει...:evil:)

OldMan
11/11/2014, 17:26
ΆΡΑ θέλουμε κάτι που να ρυθμίζει αρχικά βάσει ιξώδους την απόσβεση επαναφοράς (το πόσο γρήγορα επιστρέφει το ελατήριο), και ανεξάρτητα από αυτή τη ρύθμιση, να μπορούμε να επηρρεάσουμε την απόσβεση συμπίεσης. Στην πρώτη λοιπόν περίπτωση ξεκινάμε με βάση ένα ιξώδες και παρατηρούμε αν μας ικανοποιεί ή όχι και ανάλογα ρυθμίζουμε. Στην δεύτερη όμως αναγκη που έχουμε, εγκαθιστούμε αυτή την απλή βαλβιδούλα η οποία μέσα από ένα διάφραγμα το οποίο είναι ανεπίστροφο, δίνει τον μηχανικό έλεγχο της ροής κατά την την συμπίεση της ανάρτησης. Αυτή μέσα στις άκρες είναι η θεωρία της βελτίωσης και για να δουλέψει φυσικά πρέπει να απεξαρτητοποιηθείς από την μηχανική λειτουργία της ράβδου απόσβεσης, να την ακυρώσεις, ξετρυπώντας την...

Δηλ. μου λες ότι αχρηστευοντας την λειτουργεία της ραβδου απόσβεσης, θα πετύχουμε ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ μορφής (και βαθμού) απόσβεση επαναφοράς..??

Allst@rf
11/11/2014, 17:26
Revalving θεωρειτε αυτο stam;

stam2
11/11/2014, 17:28
Δηλ. μου λες ότι αχρηστευοντας την λειτουργεία της ραβδου απόσβεσης, θα πετύχουμε ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ μορφής (και βαθμού) απόσβεση επαναφοράς..??

οκ πάμε πάλι ερωτήσεις...
διαφωνείς σε κάτι?
συμφωνείς σε κάτι?
πιστεύεις σε κάτι άλλο...?

stam2
11/11/2014, 17:29
Revalving θεωρειτε αυτο stam;

δεν ξέρω πως ονομάζεται... αλλά το revalving το έχω ακούσει μόνο στην πίσω ανάρτηση και περιλαμβάνει άλλες εργασίες....

Allst@rf
11/11/2014, 17:31
δεν ξέρω πως ονομάζεται... αλλά το revalving το έχω ακούσει μόνο στην πίσω ανάρτηση και περιλαμβάνει άλλες εργασίες....

Οχι γινεται και μπροστα...

stam2
11/11/2014, 17:34
Οχι γινεται και μπροστα...

πάσο... :) revalving τότε...

OldMan
11/11/2014, 17:36
οκ πάμε πάλι ερωτήσεις...
Ένα απλό ναι ή όχι θα έφτανε...

Allst@rf
11/11/2014, 17:37
Δε σε ικανοποιεί η λειτουργια του πηρουνιου και θελεις να ψαχτεις;

stam2
11/11/2014, 17:40
Ένα απλό ναι ή όχι θα έφτανε...

εδώ δεν έφτασε ολόκληρη έκθεση...

μετά από ένα ημίδιπλο σεντονάκι, μου πετάς μια πρόταση υπεραπλουστευμένη και πρέπει να απαντήσω με ένα ναι ή όχι χωρίς να λες τι πραγματικά σκέφτεσαι.
Η απάντησή μου και η γνώμη μου λοιπόν βρίσκονται στο ποστ 16... αν θες κάτι άλλο να πούμε βρίσκομαι στη διάθεσή σου. αν πάλι θες να γράψεις τη δική σου γνώμη ή εμπειρία θα ήθελα πολύ να την ακούσω...

OldMan
11/11/2014, 17:49
εδώ δεν έφτασε ολόκληρη έκθεση...
Η έκθεση πραγματεύεται το τι κανει (και πως το κανει) η αναρτηση..

Δεν είδα πουθενα τον αντικαταστατη (ή οποιονδήποτε αλλο συσχετισμό) της ραβδου απόσβεσης (αφου πρακτικα θα την καταργήσουμε) σε σχέση με την αποσβεση επαναφοράς..

Κατα τα λεγόμενα σου "εγκαθιστούμε αυτή την απλή βαλβιδούλα η οποία μέσα από ένα διάφραγμα το οποίο είναι ανεπίστροφο, δίνει τον μηχανικό έλεγχο της ροής κατά την την συμπίεση της ανάρτησης"

Αν καταλαβα καλά, αχρηστευουμε την ραβδο απόσβεσης (η οποια ελεγχει την απόσβεση συμπίεσης ΚΑΙ επαναφοράς) και βαζουμε μια βαλβίδα που ελεγχει ΜΟΝΟ την απόσβεση συμπίεσης..

Υ.Γ.
Πιθανότατα καταλαβα λάθος..

stefanos
11/11/2014, 17:53
http://www.racetech.com/page/title/Emulators-How%20They%20Work

MISKIN
11/11/2014, 18:06
Διάβασα λίγο για τις διαφορές μεταξύ intiminators και emulators και για τα πρώτα δεν χρειάζεται επέμβαση στα damping rods. Δε ξέρω αν κάνουν αυτό που υπόσχονται (πολύ καλό για να είναι αληθινό) αλλά αξίζουν μερικές δοκιμές. Πάντως δε κατάλαβα γιατί προτίμησες τα emulators. Δε πιστεύεις ότι τα intiminators κάνουν αυτό που υπόσχονται (the faster the wheel moves up compressing the forks, the more dampening resistance the Intiminator develops to prevent the forks from bottoming out);

stefanos
11/11/2014, 18:13
Διάβασα λίγο για τις διαφορές μεταξύ intiminators και emulators και για τα πρώτα δεν χρειάζεται επέμβαση στα damping rods. Δε ξέρω αν κάνουν αυτό που υπόσχονται (πολύ καλό για να είναι αληθινό) αλλά αξίζουν μερικές δοκιμές. Πάντως δε κατάλαβα γιατί προτίμησες τα emulators. Δε πιστεύεις ότι τα intiminators κάνουν αυτό που υπόσχονται (the faster the wheel moves up compressing the forks, the more dampening resistance the Intiminator develops to prevent the forks from bottoming out);

Εάν προσθέσεις μιά επιπλέον απόσβεση στην ήδη υπάρχουσα τότε απλά κάνεις το πιρούνι πιο αργό δεν έχει κάποιο νόημα.:confused:
Εκτός εάν επεμβαίνεις στο ιξώδες.

MISKIN
11/11/2014, 18:19
Εάν προσθέσεις μιά επιπλέον απόσβεση στην ήδη υπάρχουσα τότε απλά κάνεις το πιρούνι πιο αργό δεν έχει κάποιο νόημα.:confused:
Εκτός εάν επεμβαίνεις στο ιξώδες.

Ναι, προτείνουν 5άρι λάδι για το vstrom αντί για 10άρι που είναι κανονικά (αν δε κάνω λάθος).

stefanos
11/11/2014, 18:34
Ναι, προτείνουν 5άρι λάδι για το vstrom αντί για 10άρι που είναι κανονικά (αν δε κάνω λάθος).

Ανάλογο του να μεγαλώσεις την τρύπα,

MISKIN
11/11/2014, 18:37
Ανάλογο του να μεγαλώσεις την τρύπα,

Σωστά. Αν όμως και με το 5άρι είναι σκληρό, τότε πρέπει ή να βάλεις νερό ή να ανοίξεις λίγο τις τρύπες και να αρχίσεις τις δοκιμές με τις διαμέτρους των και τα ιξώδες...

stefanos
11/11/2014, 18:57
Σωστά. Αν όμως και με το 5άρι είναι σκληρό, τότε πρέπει ή να βάλεις νερό ή να ανοίξεις λίγο τις τρύπες και να αρχίσεις τις δοκιμές με τις διαμέτρους των και τα ιξώδες...

http://www.amazon.com/Red-Line-91102-Suspension-Oil/dp/B00HYK4QVI


http://mahonkin.com/~milktree/motorcycles/fork-oil.html

MISKIN
11/11/2014, 20:18
http://www.amazon.com/Red-Line-91102-Suspension-Oil/dp/B00HYK4QVI


http://mahonkin.com/~milktree/motorcycles/fork-oil.html

:eek::plaf:

Λευκάδιος
12/11/2014, 00:02
Εφαρμογή racetech emulators σε Africa 650 http://www.mybike.gr/topic/41952-%CE%B2%CE%B5%CE%BB%CF%84%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%AE%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-africa-twin/

stam2
12/11/2014, 08:28
Εφαρμογή racetech emulators σε Africa 650 http://www.mybike.gr/topic/41952-%CE%B2%CE%B5%CE%BB%CF%84%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%AE%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-africa-twin/

Λευκάδιε ωραίος! μακάρι να το χα δει νωρίτερα....

το λεπόν,

Allst@rf ΔΕΝ με ικανοποιεί η λειτουργία του μπροστινού, και σε συνδυασμό με την aftermarket πίσω ανάρτηση η μηχανή δεν ανταποκρίνεται καθόλου καλά...

Oldman ΔΕΝ κατάλαβες πράγματι... Η βαλβίδα δίνει μία μσταθερή οπή για την απόσβεση επαναφοράς και μία ρυθμιζόμενη για την απόσβεση συμπίεσης. Άρα ρυθμίζεις εξαρχής με το κατάλληλο ρευστό την επιθυμητή απόσβεση επαναφοράς, και έπειτα με βάσει την συμπεριφορά και παρατηρήσεις ρυθμίζεις την απόσβεση συμπίεσης, ρύθμιση η οποία επιτυγχάνεται με τη βοήθεια του διαφράγματος και του ελατηρίου που το συμπιέζει...

Miskin η ίδια η ricor ισχυρίζεται για τα intiminator της, πως η βαλβίδα τους είναι έτσι φτιαγμένη ώστε να έχει μία ακόμα έξτρα ιδιότητα η οποία μάλλον αποκτά μία θεϊκή φύση... Μπορεί δηλαδή χάρη στο σύστημα που ονομάζουν IAS (Inertia Active Shock) να ξεχωρίζει τις συμπιέσεις που οφείλονται στη μετατόπιση του βάρους της μοτοσυκλέτας εμπρός, και σε αυτές να διατηρείται αδρανής χωρίς να επιτρέπει ιδιαίτερη συμπίεση, και να επιτρέπει στις πιέσεις που έρχονται από το έδαφος (ένα εμπόδιο) να ανοίγουν τη βαλβίδα και να συμπιέζεται απορροφώντας τις ανωμαλίες του εδάφους... Φυσικά δεν εξηγεί πως το έχουν επιτύχει αυτό, αλλά για μένα και για ένα σωρό άλλο κόσμο αυτό ακούγεται λίγο παραμύθι... Και επειδή έχω οδηγήσει όχι ένα αλλά αρκετά vstrom με ricor και aftermarket ελατήρια αλλά και χωρίς ελατήρια, και σεταρισμένα πάντα με τις ρυθμίσεις που ορίζει η εταιρία (5άρι λάδι) για έναν φυσιολογικό χρήστη (είμαι 80 κιλά) σε πληροφορώ ότι ΑΝ δεν θες να το χαρακτηρίσεις απλά κούτσουρο το μηχανάκι, τότε στην καλύτερη είναι στημένη η ανάρτηση για πίστα υψηλών ταχυτήτων, και ατελείωτης πρόσφυσης... Κάτι όμως που δεν υποστηρίζεται από την υπόλοιπη μηχανή... Ούτε το μεγαλειώδες πλαίσιο είναι φτιαγμένο γι' αυτή τη δουλειά, ούτε το υπόλοιπο μηχανάκι... Και τελικά ποιος ο λόγος να οδηγείς ένα τακαρισμένο vstrom κατά το 70% της χρήσης του σε δρόμους γυαλί με αναρτήσεις τάκους...?

Επειδή το τενερέ το προορίζω για άλλη χρήση από αυτή του αστικού αγγαρειομάχου, και μπαίνει, και θα μπαίνει χώμα, κι επειδή είναι μηχανή όχι των 120 κιλών αλλά των 220... ΠΡΕΠΕΙ να έχει μία σχετικά μαλακιά συμπίεση, μια γρήγορη επαναφορά, και ένα καλό sag...

Allst@rf
12/11/2014, 09:19
Ελπιζω να καταφερεις να δεις βελτιωση, γιατι τετοιου ειδους ψαξιμο στις αναρτησεις εχω καταλαβει οτι ειναι πολυπλοκο και δυσκολο.

stam2
12/11/2014, 09:54
Ελπιζω να καταφερεις να δεις βελτιωση, γιατι τετοιου ειδους ψαξιμο στις αναρτησεις εχω καταλαβει οτι ειναι πολυπλοκο και δυσκολο.

σ' ευχαριστώ, κι εγώ ελπίζω να τη βρω την άκρη...

MISKIN
12/11/2014, 11:33
Miskin η ίδια η ricor ισχυρίζεται για τα intiminator της, πως η βαλβίδα τους είναι έτσι φτιαγμένη ώστε να έχει μία ακόμα έξτρα ιδιότητα η οποία μάλλον αποκτά μία θεϊκή φύση... Μπορεί δηλαδή χάρη στο σύστημα που ονομάζουν IAS (Inertia Active Shock) να ξεχωρίζει τις συμπιέσεις που οφείλονται στη μετατόπιση του βάρους της μοτοσυκλέτας εμπρός, και σε αυτές να διατηρείται αδρανής χωρίς να επιτρέπει ιδιαίτερη συμπίεση, και να επιτρέπει στις πιέσεις που έρχονται από το έδαφος (ένα εμπόδιο) να ανοίγουν τη βαλβίδα και να συμπιέζεται απορροφώντας τις ανωμαλίες του εδάφους... Φυσικά δεν εξηγεί πως το έχουν επιτύχει αυτό, αλλά για μένα και για ένα σωρό άλλο κόσμο αυτό ακούγεται λίγο παραμύθι... Και επειδή έχω οδηγήσει όχι ένα αλλά αρκετά vstrom με ricor και aftermarket ελατήρια αλλά και χωρίς ελατήρια, και σεταρισμένα πάντα με τις ρυθμίσεις που ορίζει η εταιρία (5άρι λάδι) για έναν φυσιολογικό χρήστη (είμαι 80 κιλά) σε πληροφορώ ότι ΑΝ δεν θες να το χαρακτηρίσεις απλά κούτσουρο το μηχανάκι, τότε στην καλύτερη είναι στημένη η ανάρτηση για πίστα υψηλών ταχυτήτων, και ατελείωτης πρόσφυσης... Κάτι όμως που δεν υποστηρίζεται από την υπόλοιπη μηχανή... Ούτε το μεγαλειώδες πλαίσιο είναι φτιαγμένο γι' αυτή τη δουλειά, ούτε το υπόλοιπο μηχανάκι... Και τελικά ποιος ο λόγος να οδηγείς ένα τακαρισμένο vstrom κατά το 70% της χρήσης του σε δρόμους γυαλί με αναρτήσεις τάκους...?



Με προβλημάτισες τώρα... Δε Θέλω να γίνει κούτσουρο, απλώς να μη βουτάει τόσο απότομα στα φρένα. Παραλίγο να σκοτωθώ στη Καβάλας προχθές...
Τεσπα θα δοκιμάσω σε πρώτη φάση πιο χοντρά λάδια από αυτά που προτείνει η Hagon και βλέπουμε. Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

stam2
12/11/2014, 13:01
Με προβλημάτισες τώρα... Δε Θέλω να γίνει κούτσουρο, απλώς να μη βουτάει τόσο απότομα στα φρένα. Παραλίγο να σκοτωθώ στη Καβάλας προχθές...
Τεσπα θα δοκιμάσω σε πρώτη φάση πιο χοντρά λάδια από αυτά που προτείνει η Hagon και βλέπουμε. Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Μπορείς να διαβάσεις κι εδώ: http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=551437 και νομίζω ότι γράφουν και στο thumper σχετικά αλλά δεν θα καταλάβεις και πολλά από τις "εξηγήσεις" που δίνει ο Hal @ Ricor...
αν βάλεις πιο χοντρό λάδι γίνεται ακόμα πιο σφιχτή η ανάρτηση.... βασικά δεν ξέρω για τι ιξώδες πας...

MISKIN
12/11/2014, 13:23
Αυτό θέλω να κάνω. Να σφιξει η ανάρτηση. Τα 7.5 λάδια που έδινε η Hagon είναι καλά για εκτός δρόμου οδήγηση και για μεγάλες ανωμαλίες οδοστρώματος, αλλά για τη χρήση που κάνω εγώ υστερεί.

daz
12/11/2014, 14:07
Μισκ εγώ λέω ότι θα καταλήξεις στο 5w. Τις τρύπες μη της ανοίξεις περισσότερο γιατί με λεπτότερο λάδι θα χάσεις εντελώς την απόσβεση επαναφοράς.
Δεν έχεις την πολυτέλεια όπως ο stam να παίξεις με διαφορετικό λάδι για την επαναφορά και να ρυθμίσεις την συμπίεση απ' σκληρότητα του ελατηρίου της βαλβίδας. Το vstrom δεν είναι κατσίκι και τρώει την ζωή του στην άσφαλτο.

Stam διαβάζοντας στα γρήγορα το λινκ στο adv είδα ότι κούτσουρα έγιναν μόνο πιο ελαφριά μηχανάκια. Αλλά και πάλι δεν μπορείς να πάρεις τοις μετρητοίς πως μεταφράζει και ερμηνεύει ο καθένας αυτό που του μεταφέρει η ανάρτηση.

Για το gold V διάβασα πως κάποιος αναγκάστηκε να ανέβει μέχρι 15w για να έχει επαναφορά της προκοπής.
Επίσης η race στο sait της λέει ότι το σύστημα δεν επιδρά κάπως στην επαναφορά και οι δίοδοι που έχει για την επιστροφή του λαδιού είναι αρκετά μεγάλης ροής. Φυσικά είναι λογικό να επιφέρουν κάποιο περιορισμό (τον οποίο όμως η race δεν αναφέρει). Διαφορετικά ο oldman δεν κατάλαβε τίποτε λάθος.
Μήπως το να παίξεις με λίγο μεγαλύτερες τρύπες και με πολύ μαλακό ελατήριο στη βαλβίδα της συμπίεσης έχεις καλύτερα αποτελέσματα?

Το τενερέ έχει πολύ γρήγορη απόσβεση συμπίεσης που σε συνδιασμό με το μεγάλο μη αναρτώμενο βάρος εμπρός, γίνεται ουσιαστικά ανύπαρκτη (ειδικά αν αυξήσεις ταχύτητα) και πολύ νευρική επαναφορά.
Δλδ θέλουν και τα δύο φρένο. Δοκίμασες πρώτα με πιο χοντρό λαδι πριν βάλεις τη βαλβίδα?

Χαρά στο κουράγιο σου ρε συ! Ελπίζω το αποτέλεσμα να να δικαιώσει την προσπάθεια. :beer:

MISKIN
12/11/2014, 14:31
@daz Λέω για αρχή να μη βάλω τα Ricor, απλώς να ανεβάσω λίγο το ιξώδες.
@Stam Άσχετο, αλλά μήπως γνωρίζεις τις διαστάσεις του αποστάτη του ελατηρίου; Να φτιάξω 2 πιο κοντούς για όταν βάλω τα Ricor. Να μη κόβω τους μαμά.

OldMan
12/11/2014, 14:39
Oldman ΔΕΝ κατάλαβες πράγματι... Η βαλβίδα δίνει μία σταθερή οπή για την απόσβεση επαναφοράς και μία ρυθμιζόμενη για την απόσβεση συμπίεσης. Άρα ρυθμίζεις εξαρχής με το κατάλληλο ρευστό την επιθυμητή απόσβεση επαναφοράς, και έπειτα με βάσει την συμπεριφορά και παρατηρήσεις ρυθμίζεις την απόσβεση συμπίεσης, ρύθμιση η οποία επιτυγχάνεται με τη βοήθεια του διαφράγματος και του ελατηρίου που το συμπιέζει.
Οπότε να υποθέσω ότι το ευρος των ρυθμίσεων της συμπίεσης υπερκαλύπτει αυτό της επαναφοράς (που ειναι fixed από την στιγμή που κατεληξες σε καποιο ιξώδες) από πολύ "μαλακότερη" έως πολύ "σκληρότερη"...

stam2
12/11/2014, 14:51
Οπότε να υποθέσω ότι το ευρος των ρυθμίσεων της συμπίεσης υπερκαλύπτει αυτό της επαναφοράς (που ειναι fixed από την στιγμή που κατεληξες σε καποιο ιξώδες) από πολύ "μαλακότερη" έως πολύ "σκληρότερη"...

η επαναφορά πράγματι είναι fixed από τη στιγμή που καταλήγεις σε κάποιο ιξώδες, και από κεί και πέρα η συμπίεση έχει δυνατότητα να ρυθμίζεται από μαλακότερη έως σκληρότερη....

Ιδανικά θα θέλαμε να ρυθμίζονται τα πάντα και μάλιστα χωρίς να χρειάζεται να ανοίγουμε κάθε φορά την ανάρτηση αλλά αυτό προσφέρεται μόνο από ένα σύγχρονο ανεστραμένο μπροστινό...

πάντως αφού "κλείσω" με τις ρυθμίσεις αυτές, ως τελευταία αναβάθμιση έχω προγραμματίσει την αλλαγή του καπακιού με κάτι τέτοιο ρυθμιζόμενης προφόρτισης...
http://wildguzzi.com/forum/index.php?topic=66590.0

εκεί πια θα είναι όσο πιο πλήρες γίνεται το σύνολο...

stefanos
12/11/2014, 15:01
Οπότε να υποθέσω ότι το ευρος των ρυθμίσεων της συμπίεσης υπερκαλύπτει αυτό της επαναφοράς (που ειναι fixed από την στιγμή που κατεληξες σε καποιο ιξώδες) από πολύ "μαλακότερη" έως πολύ "σκληρότερη"...

Εφόσον μιλάμε πάλι για οπή (οκ για οπές ουσιαστικά) των οποίων η διάμετρο δεν μεταβάλλεται δεν μπορούμε να μιλήσουμε για "ρύθμιση".
Ουσιαστικά το μόνο που ορίζουμε προφορτίζοντας η αντικαθιστόντας το ελατήριο είναι το "κατόφλι"
στο οποίο η ροή από την μικρή τρύπα θα περάσει στην μεγάλη τρύπα.
Ουσιαστικά είναι ένα σύστημα ανάλογο του shim stack στο αμορτισερ με ελατήριο αντί του πύργου ροδελών διαφορετικού πάχους και διαμέτρου (που το βλέπω αποτελεσματικότερο)

stam2
12/11/2014, 15:08
Εφόσον μιλάμε πάλι για οπή (οκ για οπές ουσιαστικά) των οποίων η διάμετρο δεν μεταβάλλεται δεν μπορούμε να μιλήσουμε για "ρύθμιση".
Ουσιαστικά το μόνο που ορίζουμε προφορτίζοντας η αντικαθιστόντας το ελατήριο είναι το "κατόφλι"
στο οποίο η ροή από την μικρή τρύπα θα περάσει στην μεγάλη τρύπα.
Ουσιαστικά είναι ένα σύστημα ανάλογο του shim stack στο αμορτισερ με ελατήριο αντί του πύργου ροδελών διαφορετικού πάχους και διαμέτρου (που το βλέπω αποτελεσματικότερο)

ποιός ήρθε? 326897

...σίγουρα διάβασες όλο το νήμα...??

stefanos
12/11/2014, 15:12
ποιός ήρθε? 326897

...σίγουρα διάβασες όλο το νήμα...??

διαφωνείς κάπου:confused:

OldMan
12/11/2014, 15:21
Εφόσον μιλάμε πάλι για οπή (οκ για οπές ουσιαστικά) των οποίων η διάμετρο δεν μεταβάλλεται δεν μπορούμε να μιλήσουμε για "ρύθμιση".
Ουσιαστικά το μόνο που ορίζουμε προφορτίζοντας η αντικαθιστόντας το ελατήριο είναι το "κατόφλι"
στο οποίο η ροή από την μικρή τρύπα θα περάσει στην μεγάλη τρύπα.
Συμφωνώ Πατέρα..;)

Η ένστασή μου έγκειται στο αν το "ευρος ρυθμισης" της απόσβεσης συμπίεσης είναι τετοιο που θα μας ικανοποιεί σε σχέση με το συγκεκριμενο ιξώδες που επιλέξαμε...

Γιατί ουσιαστικά - όπως πολύ σωστα επεσήμανες - δεν μιλαμε για ρύθμιση με την εννοια του "συνεχούς" αλλά για fixed σεττάρισμα..
(πραγμα που κατα την γνώμη μου μπορούμε να το πετύχουμε με την "κλασσική" μεθοδο revalving - τρυπάνι (και γεμισμα αν το παρακάνουμε) της οπής συμπίεσης της damping rod εφόσον έχουμε φερει την επαναφορα εκεί που θέλουμε με το ιξωδες...)

Κοινώς την βλέπω την δουλεια σαν "χωρίς κερδος κέρατα" εφόσον πρέπει για καθε αλλαγή να λύνουμε το πηρούνι...

stam2
12/11/2014, 15:54
διαφωνείς κάπου:confused:

βασικά με μπέρδεψες έτσι όπως το έγραψες....!

oldman θα σου πω το εξής:

ΑΝ δεν ασχολείσαι με τους αγώνες, που ανάλογα με το τεραίν πρέπει να αλλάζεις όλες τις ρυθμίσεις για την "τέλεια" απόδοση της ανάρτησης (παρεμπιπτόντως μιλάμε για μία ούτως ή άλλως παρωχημένη ανάρτηση και για το πως θα την βελτιώσουμε για απλή χομπίστικη χρήση και όχι αγωνιστική), ΔΕΝ χρειάζεται να ρυθμίζεις κάθε τόσο και να λύνεις και να δένεις....

Το μόνο που επιθυμώ είναι η ανάρτηση να αποκτήσει μία πιο γρήγορη επαναφορά χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι θα είναι κούτσουρο. Με το υπάρχον "hardware" της ανάρτησης έχεις περιορισμένη δυνατότητα για την επιθυμητή ρύθμιση. Τουτέστιν ότι ρύθμιση κάνεις βάσει της επιθυμητής επαναφοράς, αντιστοιχεί μία συγκεκριμένη συμπεριφορά για την συμπίεση. Αντιστρόφως, ότι ρύθμιση κάνεις βάσει της επιθυμητής συμπίεσης, αυτομάτως αλλάζει η επαναφορά σε μία συγκεκριμένη συμπεριφορά που αντιστοιχεί στη ρύθμιση που έκανες... Σκοπός λοιπόν της προσπάθειας είναι να αποδεσμεύσεις την μία ρύθμιση από την άλλη βάζοντας την βαλβίδα που ρυθμίζει ξέχωρα την μία από τις δύο αποσβέσεις. Άρα αφού ρυθμίσεις την σταθερή απόσβεση που είναι η επαναφορά, μετά μπορείς να φέρεις και τη συμπίεση εκεί που θες. Όλο αυτό γίνεται ΜΙΑ φορά, βάση της μεικτής χρήσης που κάνεις στη μηχανή, και δεν χρειάζεται να ξαναλάξεις ρύθμιση εφόσον δεν κυνηγάς το τέλειο, αλλά απλά το ικανοποιητικό...

Όσον αφορά την ένστασή σου, το εύρος ρύθμισής της είναι σχεδόν ανεξάντλητο διότι εκτός του ότι ρυθμίζεται βάσει του ελατηρίου που συμπιέζει το διάφραγμα, και έχεις πολλές περιστροφές στη διάθεσή σου για να συμπιέσεις αυτό το μικρό ελατήριο, επίσης η race tech σε προμηθεύει με άλλους δύο τύπους ελατηρίου βαλβίδας ο ένας πιο μαλακός και ο άλλος πιο σκληρός... Οπότε, ναι, το εύρος μας ικανοποιεί φτάνει να βρούμε την σωστή ρύθμιση...

OldMan
12/11/2014, 16:02
Όσον αφορά την ένστασή σου, το εύρος ρύθμισής της είναι σχεδόν ανεξάντλητο διότι εκτός του ότι ρυθμίζεται βάσει του ελατηρίου που συμπιέζει το διάφραγμα, και έχεις πολλές περιστροφές στη διάθεσή σου για να συμπιέσεις αυτό το μικρό ελατήριο, επίσης η race tech σε προμηθεύει με άλλους δύο τύπους ελατηρίου βαλβίδας ο ένας πιο μαλακός και ο άλλος πιο σκληρός... Οπότε, ναι, το εύρος μας ικανοποιεί φτάνει να βρούμε την σωστή ρύθμιση...
Επειδή καπου πρέπει να διαφωνήσουμε..;)

Ξανασκέψου λιγο αυτό με το ελατήριο και το "κατωφλι" που ανεφερε ο Στέφανος...

Προφορτίζοντας ένα ελατήριο (ουσιαστικά αυτό κανεις με το σφίξιμο της βίδα του) ΔΕΝ μεταβαλλεις την σκληρότητα του αλλα μονο της τιμή της δύναμης που πρέπει να εφαρμοστεί για να υποχωρήσει (και από εκεί και πέρα θα υποχωρεί με τον ίδιο ρυθμό όπως και αφορτιστο..)

Ουσιαστικά έχεις μια βαλβίδα ΟΝ-OFF στην οποία μπορείς να μεταβάλλεις το σημείο ενεργοποίησής της (και όχι την διάμετρο διέλευσης του λαδιού..)

daz
12/11/2014, 16:24
..... (και όχι την διάμετρο διέλευσης του λαδιού..)

Αυτό το πετυχαίνεις με διαφορετικής σκληρότητας ελατήριο.

OldMan
12/11/2014, 16:26
Αυτό το πετυχαίνεις με διαφορετικής σκληρότητας ελατήριο.
Ναι εεε..??

daz
12/11/2014, 16:48
Ναι εεε..??

Αν και οι δύο εννοούμε το ελατήριο της βαλβίδας, γιατί όχι?

Ανάλογα με την πίεση που θα δεχθεί κατά τη συμπίεση σηκώνει και τις ρεδέλες αφήνοντας να περάσει περισσότερο λάδι.

Τι έχω καταλάβει λάθος?

OldMan
12/11/2014, 16:51
Τι έχω καταλάβει λάθος?
Τίποτε από την στιγμή που αυτό δεν είναι ρύθμιση αλλά fixed κατασταση..

daz
12/11/2014, 17:08
Τίποτε από την στιγμή που αυτό δεν είναι ρύθμιση αλλά fixed κατασταση..

Σωστά. Παραμετροποιόντας το, το υπάγουμε σε νέο κανόνα. Κάτι σαν τον διακανονισμό σε ένα δάνειο ένα πράγμα. :lol: