PDA

View Full Version : Καθάρισμα καπάκια drz



panose
10/09/2014, 03:10
Καλησπέρα παιδιά.

Νέος στο φόρουμ,πρώτο πόστ. Καλώς σας βρήκα

Ας μπώ στο θέμα μου. Πήρα ένα drz400s του 2001 και ο προηγούμενος είχε βάψει τα καπάκια του μοτέρ τα πλαινά ένα απαίσιο μαυρο χρώμα δν ξέρω με τι.. Τώρα το έχω λύσει για κάτι επισκευές και λέω επι την ευκαιρία να τα ξεβάψω κιόλας. Έχετε καμια ιδέα πώς μπορεί να γίνει αυτό μιας κ είναι μαντέμια αυτά και φοβάμαι να ρίξω χημικά χωρίς να ρωτήσω..

Ευχαριστώ για τη βοήθεια :)

stam2
10/09/2014, 08:51
Καλησπέρα παιδιά.

Νέος στο φόρουμ,πρώτο πόστ. Καλώς σας βρήκα

Ας μπώ στο θέμα μου. Πήρα ένα drz400s του 2001 και ο προηγούμενος είχε βάψει τα καπάκια του μοτέρ τα πλαινά ένα απαίσιο μαυρο χρώμα δν ξέρω με τι.. Τώρα το έχω λύσει για κάτι επισκευές και λέω επι την ευκαιρία να τα ξεβάψω κιόλας. Έχετε καμια ιδέα πώς μπορεί να γίνει αυτό μιας κ είναι μαντέμια αυτά και φοβάμαι να ρίξω χημικά χωρίς να ρωτήσω..

Ευχαριστώ για τη βοήθεια :)

μαντέμι ΔΕΝ είναι... νομίζω είναι κράμμα αλουμινίου-μαγνησίου.
Αν είναι τόσο χάλια όσο λες, αυτό που σε ενδιαφέρει πρωτίστως είναι να απομακρύνεις το αποτυχημένο χρώμα. Μπορεί να επιτευχθεί με βούρτσισμα και αν δεν το τελειώσεις με πολύ ψιλή βούρτσα θα αφήσει μια ωραία ματ επιφάνεια στο χρώμα του μετάλλου. Αν πάλι θες κάποια άλλη απόχρωση, θα πρότεινα να μην ασχοληθείς μόνος σου καθόλου, και να πας στη λύση της ηλεκτροστατικής. Εκεί θα στο αμμοβολήσουν πρώτα και μετά θα περαστεί με την βαφή, οπότε και θα ξενοιάσεις αφού είναι σαν εργοστασιακό το αποτέλεσμα...

notakos600
10/09/2014, 09:11
Αγόρασε διαβρωτικό χρωμάτων, πέρασε τα καπάκια με ένα πινέλο, άφησέ τα έτσι κάνα τέταρτο και καθάρισέ τα με χαρτί κουζίνας.
Αν έχει παραμείνει σε κάποια σημεία χρώμα επανέλαβε την διαδικασία.
Το διαβρωτικό δεν πειράζει τα μέταλλα, μόνο ελαστικά σωληνάκια και πλαστικά.

bruno
10/09/2014, 10:45
Το καλυτερο που μπορείς να κάνεις,ειναι να βαλεις προστατευτικα καπακια αλουμινιου,σιγουρα θα σου χρειαστουν.

panose
10/09/2014, 15:34
Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

Έχετε δίκιο μαγνήσιο είναι τα καπάκια. Ο δαίμονας του πληκτρολογίου..

Σκέφτηκα το διαβρωτικό και γιαυτό ρωτάω εδώ μην κάνω καμια βλακεία και τα καταστρέψω επειδή ξέρω πως είναι ιδιαίτερο μέταλλο.Προστατευτικά καπάκια αλουμινίου είχα σκοπό να βάλω απλά αφού τα καθαρίσω..