PDA

View Full Version : Προετοιμασία για 6μηνη ακινησία μηχανής



akoute
10/09/2014, 10:05
Ετοιμάζομαι για απουσία εκτός Ελλάδας, και δυστυχώς η μηχανή πρέπει να μείνει πίσω... Τι συμβουλές θα είχατε για να την βγάλει η μηχανή όσο το δυνατόν πιο ανωδυνα;;
Αυτά που θα κάνω θα είναι:
- παρκάρισμα σε κλειστό πάρκινγκ με κουκούλα
- αποσύνδεση μπαταρίας
- κλείσιμο διακόπτη βενζίνης
- τάπες στις εξατμίσεις
Καμιά αλλη συμβουλή????

ΣΤΕΛΙΟΣ-ΤΕΡΙ
10/09/2014, 10:08
κανενα καλο φιλαρακι δεν εχεις?

killbill
10/09/2014, 10:25
Καλημέρα,

α) Αποσύνδεση μπαταρίας, β) Γέμισμα το ρεζερβουάρ βενζίνη να μήν σκουριάζει γ) Πλύσιμο λίπανση και μετά κουκούλα και να είναι σε καλυμένο μέρος με σκιά αν είναι δυνατόν. δ) κλείσιμο kill switch.

Εγώ αυτά θα έκανα, αν δεν υπήρχε άλλη επιλογή.
Ετσι άφησα και την δικιά μου 4 μήνες.

GFawkes
10/09/2014, 10:27
:beer:
κανενα καλο φιλαρακι δεν εχεις?

sapila racing
10/09/2014, 10:30
Ετοιμάζομαι για απουσία εκτός Ελλάδας, και δυστυχώς η μηχανή πρέπει να μείνει πίσω... Τι συμβουλές θα είχατε για να την βγάλει η μηχανή όσο το δυνατόν πιο ανωδυνα;;
Αυτά που θα κάνω θα είναι:
- παρκάρισμα σε κλειστό πάρκινγκ με κουκούλα
- αποσύνδεση μπαταρίας
- κλείσιμο διακόπτη βενζίνης
- τάπες στις εξατμίσεις
Καμιά αλλη συμβουλή????

Εφ όσον έχεις διακόπτη βενζίνης σημαίνει οτι εχεις και καρμπυρατερ.
Αν δεν μπορείς να αδειάσεις τα λεκανακια των καρμπ, βαλτο μπρός με κλειστό διακόπτη βενζίνης κι αστο να δουλέψει μεχρι να σβήσει μονο του.

THEOD
10/09/2014, 11:54
Ετοιμάζομαι για απουσία εκτός Ελλάδας, και δυστυχώς η μηχανή πρέπει να μείνει πίσω... Τι συμβουλές θα είχατε για να την βγάλει η μηχανή όσο το δυνατόν πιο ανωδυνα;;
Αυτά που θα κάνω θα είναι:
- παρκάρισμα σε κλειστό πάρκινγκ με κουκούλα
- αποσύνδεση μπαταρίας
- κλείσιμο διακόπτη βενζίνης
- τάπες στις εξατμίσεις
Καμιά αλλη συμβουλή????

Θα πρόσθετα
- γεμάτο ντεπόζιτο (υπάρχουν και κάτι συντηρητικά βενζίνης που μπορείς να προσθέσεις)
- τέρμα φουσκωμένα τα λάστιχα και με την μηχανή στο 2πλό σταντ
- πριν την σκεπάσεις με κουκούλα να βεβαιωθείς ότι είναι εντελώς στεγνή (όχι μετά από πλύσιμο) για να μην εγκλωβίσεις υγρασία

akoute
10/09/2014, 17:41
κανενα καλο φιλαρακι δεν εχεις?
Το πρωτο πράγμα που σκέφτηκα... Δυστυχώς δεν υπάρχει κανείς....
Ευχαριστώ πολύ για όλες τις συμβουλές!

catmaster
10/09/2014, 18:29
Το πρωτο πράγμα που σκέφτηκα... Δυστυχώς δεν υπάρχει κανείς....
Ευχαριστώ πολύ για όλες τις συμβουλές!

και πριν την σβήσεις και αδειάσεις καρμπ να κάνεις ένα ολόκληρο κύκλο λειτουργίας (δηλαδή μια καλή βόλτα να ζεσταθεί σωστά το μηχανάκι )
αν είναι να μείναι παραπάνω από εξάμηνο ακίνητη , να αλλάξεις τα λάδια (όχι με ακριβά απλά να βάλεις ενα φρέσκο λαδάκι) και να πιάσεις τη ντίζα του συμπλέκτη να μην κολλήσουν οι δίσκοι

OldMan
10/09/2014, 20:13
να πιάσεις τη ντίζα του συμπλέκτη να μην κολλήσουν οι δίσκοι
Ήξερα ότι "τον πατάς τον συμπλεκτη" ρε αγαπούλα αλλα και 6 μήνες σερί...??:eek:

lykourgi
10/09/2014, 20:27
αποσύνδεση μπαταρίας

Καλού κακού αφαίρεσε τη μπαταρία από τη μηχανή.

Αφού θα ασχοληθείς να την αποσυνδέσεις δεν είναι κόπος και θα σε γλυτώσει από άλλες ζημιές σε περίπτωση που παρουσιάσει κάποια διαρροή υγρών. Δύσκολο να συμβεί, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Αν έχεις και κανένα γνωστό με φορτιστή να σου την κρατήσει ζωντανή, ακόμη καλύτερα. Αλλιώς μάλλον πας για νέα μπαταρία, μετά από 6 μήνες.

Desperado
10/09/2014, 21:50
Στο μανιουαλι της δικιάς μου μηχανής λέει ότι σε περίπτωση ακινησίας καλό είναι, εκτός από τα παραπάνω που σου είπαν τα παιδιά, να βγάλεις τα μπουζί και να ρίξεις μια κουταλιά γλυκού λαδάκι μέσα στους κυλίνδρους, να πατήσεις λίγο την μίζα για να απλώσει το λάδι και να ξαναβάλεις τα μπουζί.

Iamthagod
12/09/2014, 02:16
Ναυτικός;

Παιδιά σε ένα μήνα και εγώ θα παροπλίσω το gixxer μου όντας ναυτικός και θα μείνει έτσι για κάνα 8-9μηνο όπως υπολογίζω. Υποθέτω τις ίδιες διαδικασίες θα ακολουθήσω έτσι;

panos_zip
12/09/2014, 08:41
Εγω σαν ναυτικος αυτο που έκανα πάντα σε όλα μου τα αυτοκινητα μηχανάκια είναι να τα σηκώσω από το έδαφος για να μην χαλάνε τα λάστιχα και να βγάλω τον ένα πόλο της μπαταρίας.
Προφανώς εάν έχεις σκοπό να αλλάξεις λάστιχα θα το κάνεις όταν γυρίσεις.
Επίσης εννοείται πως εάν έχεις και συντηρητή μπαταρίας ακόμα καλύτερα. Εγώ δεν είχα ποτέ και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Ζωη μπαταριών μου χαλαρά 3-4 χρόνια.
Όταν γυρνάω το μόνο που κάνω είναι να αλλάζω λάδια-φιλτρο πριν το βάλω μπρος.
Και είμαι οκ.
Βενζίνη συνήθως το αφήνω γεμάτο. Αλλά και μια δυο φορες που έχω αφήσει μισό ντεπόζιτο δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Επίσης βοηθάει να είναι καθαρό και χωρίς υγρασιες.

Αυτές οι οδηγιες που δίνουν στα μάνιουαλ ειναι για πιο μευάλεα ακινησίες. <1 χρόνου δεν είναι μεγάλο διάστημα.