PDA

View Full Version : Αρχάριοι οδηγοί με το ένα πόδι στον τάφο



Σελίδες : [1] 2

Vice
12/09/2014, 15:42
Εχω μερικούς γνωστούς και φιλαράκια οι οποίοι έχουν αποκτησει πρόσφατα τις πρώτες τους μηχανές και σκούτερ.

Εκτός λοιπόν του οτι είναι αρχάριοι, κυκλοφορούν χωρίς κράνος και εξοπλισμό, χωρίς δίπλωμα και γενικά χωρίς αύριο.

Χθες για παράδειγμα πέτυχα ενα πολύ καλό μου φίλο, τον οποίο τον έχω κάνει παρατήρηση άπειρες φορές να φοράει κράνος, να πηγαίνει ΤΑΠΑ σε κατηφόρα με τυφλές στροφές σε σημειο που ήθελα να τον προλάβω με το αυτοκίνητο και δεν τον έφτανα ουτε για πλάκα. Σκουτεράκι 125 ο φίλος, αρκετά γρήγορο αμάξι εγώ...επαιρνα την στροφή και εβλεπα την πίσω ρόδα του να χάνεται απο την επόμενη στροφή. Τρελάθηκα! Πιο κάτω σταματάει γιατί είχε κίνηση, τον ρωτάω αν είναι σοβαρός που τρέχει τόσο και χωρίς εξοπλισμό και αυτός απλά γέλασε και σχολίασε το μουγκρητο του μοτέρ μου.

Το θέμα είναι οτι δεν είμαι ο πατέρας του να τους να τους την λεω συνέχεια και να κάνω παρατηρήσεις αλλά βλέπω οτι δεν καταλαβαίνουν και απο λόγια φιλικά. Εκτός αυτού δεν ειναι τπτ καθυστερημένοι να πεις οτι έχουν πρόβλημα.

Πώς μπορώ να να τους κάνω να καταλάβουν ώστε να μην τους δω αύριο μεθαύριο σε κανα ασθενοφόρο ή και χειρότερα; Υπάρχει κάποιος αποδοτικός τρόπος να ξυπνήσουν;

Πραγματικά λυπάμαι και στενοχωριέμαι για αυτούς

Bob_o_mastoras
12/09/2014, 15:48
Μαζεψε φωτογραφιες και βιντεο απο ατυχηματα με μηχανες και κανε τους προβολη κανα βραδυ. Ασχημα ομως και αιματηρα! Να σοκαριστουν βαθια!! Να μην αντεχεις καλα καλα να τα βλεπεις. Οι εικονες συνηθως κανουν καλυτερη δουλεια.
Μετα απο καποιες μερες δειχ'τους και κανα ωραιο και σε λογικη τιμη κρανος μπας και ψηθουνε γιατι ειναι ωραιο αξεσουαρ. Και κανα μπουφαν. Και βαλε και καμια φιλη σου να τους πει οτι το κρανος πηγαινει στους αντρες. ;)

MG-KTiNoS
12/09/2014, 15:54
Βάλτους από μια παναγίτσα πάνω σε κάθε μηχανάκι.
Ίσως τους σώσει, ίσως αναρωτηθούν αν ξέρεις κάτι ή αν είσαι απλά μαλάκας.

-Στο 3ο θα ποντάριζα αλλά που ξέρεις καμιά φορά-

Bob_o_mastoras
12/09/2014, 16:01
Την Παναγια την ακρανωτη! Προστατιδα των απανταχου ριψοκινδυνων καγκουρεων!
Ελεηcoν :priest:

amyroukai
12/09/2014, 16:03
Κάποτε, σε μιά χώρα πολύ μακρινή, είχα τις ίδιες κουβέντες περίπου.
Καταλήξαμε στο ότι είμαι γκρινιάρης, παράξενος, "έχω μεν δίκιο αλλά ρε φίλε τώρα τι μας λες", "έχω πέσει πολλές φορές και δεν θα μου πεις εσύ" με το τελικό κατιτίς ότι ε αφού είμαι φλώρος βουπου και νέοπας στις μοτοσικλέτες ότι και να λέω δεν ισχύει...

Live and let live. Μερικοί άνθρωποι δεν μαθαίνουν, ούτε όταν πάθουν και δεν θα βάλεις μυαλό σε όλο τον κόσμο.

KAWAMANRIDER
12/09/2014, 16:04
Εχω μερικούς γνωστούς και φιλαράκια οι οποίοι έχουν αποκτησει πρόσφατα τις πρώτες τους μηχανές και σκούτερ.

Εκτός λοιπόν του οτι είναι αρχάριοι, κυκλοφορούν χωρίς κράνος και εξοπλισμό, χωρίς δίπλωμα και γενικά χωρίς αύριο.

Χθες για παράδειγμα πέτυχα ενα πολύ καλό μου φίλο, τον οποίο τον έχω κάνει παρατήρηση άπειρες φορές να φοράει κράνος, να πηγαίνει ΤΑΠΑ σε κατηφόρα με τυφλές στροφές σε σημειο που ήθελα να τον προλάβω με το αυτοκίνητο και δεν τον έφτανα ουτε για πλάκα. Σκουτεράκι 125 ο φίλος, αρκετά γρήγορο αμάξι εγώ...επαιρνα την στροφή και εβλεπα την πίσω ρόδα του να χάνεται απο την επόμενη στροφή. Τρελάθηκα! Πιο κάτω σταματάει γιατί είχε κίνηση, τον ρωτάω αν είναι σοβαρός που τρέχει τόσο και χωρίς εξοπλισμό και αυτός απλά γέλασε και σχολίασε το μουγκρητο του μοτέρ μου.

Το θέμα είναι οτι δεν είμαι ο πατέρας του να τους να τους την λεω συνέχεια και να κάνω παρατηρήσεις αλλά βλέπω οτι δεν καταλαβαίνουν και απο λόγια φιλικά. Εκτός αυτού δεν ειναι τπτ καθυστερημένοι να πεις οτι έχουν πρόβλημα.

Πώς μπορώ να να τους κάνω να καταλάβουν ώστε να μην τους δω αύριο μεθαύριο σε κανα ασθενοφόρο ή και χειρότερα; Υπάρχει κάποιος αποδοτικός τρόπος να ξυπνήσουν;

Πραγματικά λυπάμαι και στενοχωριέμαι για αυτούς




να τους πεις οτι αν πραγματικα γουσταρουνε τις μηχανες , καποια πραγματα να σκεφτονται πρωτα απ'ολα :

1ον ) φροντιζουν να μεινουν ζωντανοι και αρτιμελεις για να ξαναγουσταρουνε βολτα με την "καλη" τους την επομενη μερα

2ον ) μαγκια ειναι να μαθεις να κλεινεις το γκαζι οχι να το ανοιγεις , να το βαστας σαν το ταυρο μπαστουρωμενο και ας ουρλιαζουν να ξεθυμανουν τα
αλογα κατω απ ' τα @@ σου

3ον ) ο ικανος αναβατης μπορει φορωντας την κρανουμπα του μπορει να υπολογισει αποστασεις , να ελεγχει το περιβαλλον σε κλασματα του δευτερολεπτου
με αντανακλαστικα αιλουρου , μια ματια στον καθρεπτη και εχεις παρει γραμμη τι γινεται , το ενστικτο δουλευει σαν ρανταρ , αν δεν αντεχεις λιγη πιεση απο το κρανος και για να παρεις γραμμη τι γινεται πρεπει να γυρισεις το κεφαλι σα σβουρα , χεσ@ μεσα , καλυτερα παρε ταξι

4ον ) η μηχανη ειναι ζωη και οχι ταφος .........................

George_Sp
12/09/2014, 16:05
αν ήταν πολύ καλός σου φίλος και σε είχε σε εκτίμηση δε θα είχε τέτοια αντίδραση στη παρατήρησή σου. ο καλός φίλος που εκτιμά θα κάτσει να εκτιμήσει ακόμα και την παρατήρηση/αρνητική αντίδραση/διαφορετική γνώμη που έχεις σε κάτι που πράττει.
μάλλον είναι από τους καλούς φίλους στα εύκολα και στα λόγια ή σε μια κατάσταση που βόλευε και εκείνον να είναι καλός, από ''απλά'' φίλος.

η δικιά μου οπτική του θέματος και χωρίς να ξέρω την πραγματική σας σχέση.

KAWAMANRIDER
12/09/2014, 16:19
η μεγαλη μαλ@κια ειναι οτι ενω ο χωρος της μοτοσυκλετας εχει πλεον εντελως συνειδητοποιημενους αναβατες στο θεμα ασφαλειας ή αναβατες που τουλάχιστον φορανε κρανος , δεν εχουμε φροντισει σαν χωρος μαζικα να το προβαλουμε πχ
μεσω συλλογων , φορουμ κτλ οχι μεταξυ μας ομως αλλα εκει εξω που νεα παιδια ξεκινανε με μηχανακια , αλλιως ειναι μονοι μας να λεμε κατι κι αλλιως μαζικα , εχουνε γινει κατι προσπαθειες αλλα αδυναμες και ασθενικες , θελει επιμονη και προσπαθεια απο ολους μας μαζικα ,

πχ αντι να παμε για εναν καφε ή μια "πολεμικη" βολτα , τοπος συναντησης το ταδε σχολειο να μιλησουμε στα παιδια για την ασφαλεια σαν μοτο.γρ ή απλα σαν μια παρεα μηχανοβιων , δεν νομιζω οτι θα μας το αρνηθουνε και οσο μικροτερες ηλικιες τοσο το καλυτερο

Bob_o_mastoras
12/09/2014, 16:45
η μεγαλη μαλ@κια ειναι οτι ενω ο χωρος της μοτοσυκλετας εχει πλεον εντελως συνειδητοποιημενους αναβατες στο θεμα ασφαλειας ή αναβατες που τουλάχιστον φορανε κρανος , δεν εχουμε φροντισει σαν χωρος μαζικα να το προβαλουμε πχ
μεσω συλλογων , φορουμ κτλ οχι μεταξυ μας ομως αλλα εκει εξω που νεα παιδια ξεκινανε με μηχανακια , αλλιως ειναι μονοι μας να λεμε κατι κι αλλιως μαζικα , εχουνε γινει κατι προσπαθειες αλλα αδυναμες και ασθενικες , θελει επιμονη και προσπαθεια απο ολους μας μαζικα ,

πχ αντι να παμε για εναν καφε ή μια "πολεμικη" βολτα , τοπος συναντησης το ταδε σχολειο να μιλησουμε στα παιδια για την ασφαλεια σαν μοτο.γρ ή απλα σαν μια παρεα μηχανοβιων , δεν νομιζω οτι θα μας το αρνηθουνε και οσο μικροτερες ηλικιες τοσο το καλυτερο


Και τωρα παιδια τα μελη του φορουμ moto.gr θα σας μιλησουν για την οδικη ασφαλεια και την αναγκαοτητα του κρανους... :a46::a46:
:a024: :yawn::yawn:
:tomates::tomates::tomates::whiteflag:

KAWAMANRIDER
12/09/2014, 16:57
Και τωρα παιδια τα μελη του φορουμ moto.gr θα σας μιλησουν για την οδικη ασφαλεια και την αναγκαοτητα του κρανους... :a46::a46:
:a024: :yawn::yawn:
:tomates::tomates::tomates::whiteflag:




χυμα κουβεντα δεν λεμε να γινεται , θελει οργανωση το πραγμα , αλλα προσωπικα θεωρω τον εαυτο μου σε ενα βαθμο υπευθυνο
για την νεοτερη γενια και την σχεση που θα αναπτυξει με την μοτοσυκλετα , οποτε νομιζω οτι ειναι καλυτερο να κανω προτασεις που μπορει να τυχουν χλευασμου ακομα και απο συμφορουμιτες μου υποτιθεται μοτοσυκλετιστες , αλλα αν αναλογιστεις οτι καθε μερα ανοιγουν νεοι ταφοι και μπαινουν νεα παιδια μεσα επειδη σκοτωθηκαν με μηχανη και δεν φοραγαν ενα γ@μημενο κρανος ,

ποσα μπορει να αλλαζαν αν ειχαν ενα αλλο προτυπο μπορει και να ηταν ζωντανα αυτα τα παιδια και να χαιρονταν την ζωη και την μοτοσυκλετα τους , ενω καποιοι αλλοι που εφαρμοζουν την χρηση κρανους και γραφουν σε φορουμ μοτοσυκλετιστικα , αρκουνται στο να πετανε χαρταετο και να ποσταρουν χλευαστικα εμοτικονς

7Tolis
12/09/2014, 17:05
Φέρε τους παρέα σε μια βάρδια μου.

Bradipous
12/09/2014, 17:09
http://e-keimena.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=152:2010-04-17-23-14-39&catid=94:exercises&Itemid=41

Επικεντροσου στο 2ο (συναισθημα), αφου εχεις πει ποσο επικυνδυνο ειναι, ποσα γινονται καθε μερα (ανεφερε συγκεκριμενα περιστατικα), δειξεις φωτο κλπ
εξηγησε ποσο δυσκολο ειναι για την οικογενεια, φιλους και ολους οσους μενουν πισω.

Αν και παλι δε συμμορφωνεται: φορας κρανος - ριχνεις κουτουλια - αντιδραει - ξανα κουτουλια - παει να σε χτυπησει - αποκρουεις με το κεφαλι - τα παραταει.
Βγαζεις το κρανος και εισαι στη πενα, αυτος στη καλυτερη εχει 2 καρουμπαλα και χτυπημενο χερι. :cool:
Το βαζεις στα ποδια πριν ανακτησει τις δυναμεις του.

Υ.γ. πληκτρολογοντας στο γοογλε την πρωτη λεξη της αναζητησης μου "τροποι πειθους" βγαζει αυτοματα "τροποι αυτοκτονιας" :sick:

Bradipous
12/09/2014, 17:18
χυμα κουβεντα δεν λεμε να γινεται , θελει οργανωση το πραγμα , αλλα προσωπικα θεωρω τον εαυτο μου σε ενα βαθμο υπευθυνο
για την νεοτερη γενια και την σχεση που θα αναπτυξει με την μοτοσυκλετα , οποτε νομιζω οτι ειναι καλυτερο να κανω προτασεις που μπορει να τυχουν χλευασμου ακομα και απο συμφορουμιτες μου υποτιθεται μοτοσυκλετιστες , αλλα αν αναλογιστεις οτι καθε μερα ανοιγουν νεοι ταφοι και μπαινουν νεα παιδια μεσα επειδη σκοτωθηκαν με μηχανη και δεν φοραγαν ενα γ@μημενο κρανος ,

ποσα μπορει να αλλαζαν αν ειχαν ενα αλλο προτυπο μπορει και να ηταν ζωντανα αυτα τα παιδια και να χαιρονταν την ζωη και την μοτοσυκλετα τους , ενω καποιοι αλλοι που εφαρμοζουν την χρηση κρανους και γραφουν σε φορουμ μοτοσυκλετιστικα , αρκουνται στο να πετανε χαρταετο και να ποσταρουν χλευαστικα εμοτικονς

Πολυ σωστα τα λες αλλα ακομη (τουλαχιστον για τη χωρα μας) φανταζουν ουτοπικα.
Καταρχην φανταζομαι οτι το φορουμ "μας" δε μπορει να κανει τετοιες κινησεις αφου ειναι απλα ενα φορουμ και ουχι συλλογος κλπ.
Επειτα ακομη και να γινει κατι τετοιο θα γινει ειτε γιατι καποιος δασκαλος/καθηγητης/whatever θα εχει καποιον γνωστο που ειναι ευαισθητοποιημενος σε αυτο το βαθμο ωστε να οργανωσει κατι τετοιο
ειτε γιατι καποιοι ανθρωποι θα θελησουν να το κανουν αυτο οικειοθελως πηγαινοντας απο σχολειο σε σχολειο.
Καταληγουμε δηλαδη στο συμπερασμα οτι θα προκειται για μεμονομενα περιστατικα και οχι για μια οργανωμενη κινηση.

KAWAMANRIDER
12/09/2014, 17:39
Πολυ σωστα τα λες αλλα ακομη (τουλαχιστον για τη χωρα μας) φανταζουν ουτοπικα.
Καταρχην φανταζομαι οτι το φορουμ "μας" δε μπορει να κανει τετοιες κινησεις αφου ειναι απλα ενα φορουμ και ουχι συλλογος κλπ.
Επειτα ακομη και να γινει κατι τετοιο θα γινει ειτε γιατι καποιος δασκαλος/καθηγητης/whatever θα εχει καποιον γνωστο που ειναι ευαισθητοποιημενος σε αυτο το βαθμο ωστε να οργανωσει κατι τετοιο
ειτε γιατι καποιοι ανθρωποι θα θελησουν να το κανουν αυτο οικειοθελως πηγαινοντας απο σχολειο σε σχολειο.
Καταληγουμε δηλαδη στο συμπερασμα οτι θα προκειται για μεμονομενα περιστατικα και οχι για μια οργανωμενη κινηση.





φιλε μου κι ομως μπορει να γινει κινηση μαζικα και ειδικα τωρα που υπαρχει το ιντερνετ , στο παιδικο χωριο sos μαζευτηκαμε μαζι φορουμ και συλλογοι μοτοσυκλετας - 7 :eyepop:παρακαλω τον αριθμο - καταχειμωνο με ψιλοβροχο μαζευτηκαν ενα σκασμος με δικαβαλες μηχανες
για να στειριξουν τα παιδια και υπηρχε και συμμετοχη επισημη της αγωνιστικης ομαδας της ντουκατι που κατεβασαν στα σκαλια το "αγωνιαρικο" για να το δουν τα παιδια , βεβαια αλλος ο σκοπος της μοτομαζωξης εκει , αλλα ολα μπορουν να γινουν ,

δεν ζω στον κοσμο μου , οταν ξεκινησα εγω με μηχανακι ουτε το ενα τριτο δεν φοραγε κρανος σε σχεση με σημερα , δεν λεω οτι ειναι ευκολο και σιγουρα θα ξεκινησει απο μια μικροτερη ομαδα , αλλα το οφελος ειναι μεγαλο και αξιζει τον κοπο η προσπαθεια κι ενας να γλυτωσει οφελος ειναι , η ζωη ειναι ανεκτιμητη και ολη την κουβεντα την κανω για το θεμα του συμφορουμιτη "με το ενα ποδι στον ταφο...."

Bradipous
12/09/2014, 17:58
φιλε μου κι ομως μπορει να γινει κινηση μαζικα και ειδικα τωρα που υπαρχει το ιντερνετ , στο παιδικο χωριο sos μαζευτηκαμε μαζι φορουμ και συλλογοι μοτοσυκλετας - 7 :eyepop:παρακαλω τον αριθμο - καταχειμωνο με ψιλοβροχο μαζευτηκαν ενα σκασμος με δικαβαλες μηχανες
για να στειριξουν τα παιδια και υπηρχε και συμμετοχη επισημη της αγωνιστικης ομαδας της ντουκατι που κατεβασαν στα σκαλια το "αγωνιαρικο" για να το δουν τα παιδια , βεβαια αλλος ο σκοπος της μοτομαζωξης εκει , αλλα ολα μπορουν να γινουν ,

δεν ζω στον κοσμο μου , οταν ξεκινησα εγω με μηχανακι ουτε το ενα τριτο δεν φοραγε κρανος σε σχεση με σημερα , δεν λεω οτι ειναι ευκολο και σιγουρα θα ξεκινησει απο μια μικροτερη ομαδα , αλλα το οφελος ειναι μεγαλο και αξιζει τον κοπο η προσπαθεια κι ενας να γλυτωσει οφελος ειναι , η ζωη ειναι ανεκτιμητη και ολη την κουβεντα την κανω για το θεμα του συμφορουμιτη "με το ενα ποδι στον ταφο...."

Εννοω απο μερια της πολιτειας φανταζει απιθανο να ξεκινησει κατι τετοιο.
Και οργανωμενα να ξεκινησει με ιδιοτες οπως στην περιπτωση που ανεφερες, που σκοπος απ οσο ξερω ηταν να μαζευτουν χρηματα, εφοσον δεν υπαρχει στηριξη δεν νομιζω πως κατι τετοιο θα γινεται συστηματικα και καθολικα σε σχολεια, οπως θα πρεπε.

Κατα τ αλλα με βρισκεις συμφωνο 100% με τα λεγομενα σου.

KAWAMANRIDER
12/09/2014, 18:14
Εννοω απο μερια της πολιτειας φανταζει απιθανο να ξεκινησει κατι τετοιο.
Και οργανωμενα να ξεκινησει με ιδιοτες οπως στην περιπτωση που ανεφερες, που σκοπος απ οσο ξερω ηταν να μαζευτουν χρηματα, εφοσον δεν υπαρχει στηριξη δεν νομιζω πως κατι τετοιο θα γινεται συστηματικα και καθολικα σε σχολεια, οπως θα πρεπε.

Κατα τ αλλα με βρισκεις συμφωνο 100% με τα λεγομενα σου.



ποιος την γ@μαει την πολιτεια , αυτοι που κυβερνανε ειναι οι περισσοτεροι με το ενα ποδι στον ταφο και αντι να ετοιμαζουν επικηδειο εχουν γραπωθει στην καρεκλα μονο για την μασα , χρονια τωρα επρεπε να υπαρχει μαθημα για την οδικη ασφαλεια και γενικοτερα την εκπαιδευση στους δημοσιους δρομους και ειδικα στην χωρα μας με τοσους νεκρους καθε χρονο και αυτοι ειναι παντελως και εγκληματικα στα @@ τους

απλα αν οσοι απο εμας μπορουμε με βοηθεια και απο συλλογους γονεων , κανεναν ειδικο κτλ να κανουμε εστω και καθε 2 χρονια κατι , θα ειναι καλυτερο απο το τιποτα , παντως κι εγω καταλαβαινω οσους μπορει να δυσπιστουν κι εγω ο ιδιος ειμαι δυσπιστος αν καταφερναμε κατι αλλα απο το να μην κανουμε και τιποτα και να "κοιταμε αλλου" κατι ειναι εστω και σαν πρωτοβουλια φορουμ , συλλογων κτλ ;)

SHOOTER045
12/09/2014, 18:49
Προσωπικά μιλάω με πάρα πολλούς πιτσιρικάδες
Βέβαια με τον φόβο του βουρδουλα -κλήσης
Με ακούνε, τουλάχιστον οι περισσότεροι
Έχω πάει εκτός υπηρεσίας σε δύο δημοτικά και σε ένα γυμνάσιο
Τον άνηθο μου αφού του έκανα και τού κάνω μαθήματα, τον υποχρεωσα να βγάλει δίπλωμα,του χάρισα το καλό μου κράνος, μιας και πλέον δεν έχω street
Και του χάρισα και ένα μπουφάν

SONone
12/09/2014, 19:15
ακουσα πολλα ωραια τι μπορεις να κανεις για να τον πεισεις.
οπως ειπαν και τα παιδια. φωτο με τροχαια, βιντεο, κτλπ κτλπ.. την ωρα εκεινη που εχει φαει την πρωτη σφαλιαρα του γυρνας στο συναισθηματικο.. "και πως θα ηταν η ζωη για αυτους που αφηνεις πισω οταν ψωφισεις οπως πας?" ή κατι τετιο.. αν δεν νιωθουν βαλε το κρανος σου και αρχησε τον στα κουτουλιδια οπως ειπαν και πιο πανω. αν παλι δεν καταλαβενει γιατι ειναι wanabe TDMακιας :p , βρες κανα δικο σου αστυνομο ή στο κατω κατω πες στους διας της γειτονιας σου να πανε να του πουνε καμια κουβεντα (αντι να αραξαουν εξω απο το σουβλατζιδικο ας αραξουν εξω απο το σπιτι του) μοτοσυκλετιστες ειναι και αυτοι του πουστη 1 δεν θα βρεις να βοηθησει.?
αν και παλι ο φιλος δεν χαμπαριαζει κοφτον απο παρεα μην χρειαστει να πας και στην κηδεια του. αμα ο αλλος δεν καταλαβενει και θελει να αυτοκτονησει τι να κανουμε? μην ξεχνας οτι ήδη δεν ασχολησε τοσο με τους φιλους σου καπνιστες. η μονη διαφορα ειναι το ενα πιο γρηγορο το αλλο πιο αργο.

zephyr1
12/09/2014, 19:24
Κρυψου σε ενα στοπ το πρωι με τ αμαξι και μολις τους δεις λιγα μετρα πριν περασουν βγες απο το στοπ να πεσουν πανω σου. :D

spyrakos35
12/09/2014, 19:35
Γραφτους σταρχιδια σου, χαμενη υποθεση ολοι τους.....

Με το μπαρδον κιολας.....

amyroukai
12/09/2014, 20:23
Τον άνηθο μου αφού του έκανα και τού κάνω μαθήματα, τον υποχρεωσα να βγάλει δίπλωμα,του χάρισα το καλό μου κράνος, μιας και πλέον δεν έχω street
Και του χάρισα και ένα μπουφάν
Toν μαϊντανό σου τι τον έκανες; Σε κανέναν βασιλικό, έκανες τίποτα;

teogtp
12/09/2014, 21:13
Τον άνηθο μου αφού του έκανα και τού κάνω μαθήματα, τον υποχρεωσα να βγάλει δίπλωμα,του χάρισα το καλό μου κράνος, μιας και πλέον δεν έχω street
Και του χάρισα και ένα μπουφάν

Ελα,πες μου που εχεις μπλεξει......................

Toν μαϊντανό σου τι τον έκανες; Σε κανέναν βασιλικό, έκανες τίποτα;

http://www.youtube.com/watch?v=M-EhfjUjjRU

:lol:

SHOOTER045
12/09/2014, 21:20
Ρε αυτή η μαλακία -όχι εκείνο το άσπρο το παχύ -το touch pal κάνει τα δικά του

teogtp
12/09/2014, 21:25
Ρε αυτή η μαλακία -όχι εκείνο το άσπρο το παχύ -το touch pal κάνει τα δικά του

Νταξει....................πες το και ετσι!
:bawl:

skylaros
12/09/2014, 21:25
Εγώ πλέον δεν ασχολούμαι ... ότι είχα να πω το είπα, έγινα κακός, έγινα μαλ@κ@ς, χθες είδα δικό μου άνθρωπο να μου δείχνει βίντεο με την πρώτη του εκτός δρόμου διαδρομή με ένα παλιό on - off με σώβρακο αναρτήσεις,χωρίς κράνος με σορτσάκι και κοντομάνικο και όταν του την είπα μου είπε σιγά μη σκάσω εγώ με κράνος άλλωστε μέχρι 50 πήγα δε παθαίνεις τίποτα από τα πόδια σου αν πέσεις πιο πολλά θα πάθεις ... Τίποτα παιδιά ειλικρινά έχω φτάσει να εύχομαι να πέσουν γνωστοί και φίλοι μου που την έχουν δει καβάλα στο freedom να σπάσουν χέρια πόδια ΜΠΑΣ και φοβηθούν και καταλάβουν την ταλαιπωρία ... από την άλλη είχα γνωστό που είχε πάνω του 4-5 λάμες και πάλι χαλβάς έμεινε... Τέλος πάντων λυπάμαι πλέον μόνο όποιον πρόσεχε ή όποιον δε μπορούσε να προστατευθεί και του έτυχε στραβή

Bradipous
12/09/2014, 21:35
Εγώ πλέον δεν ασχολούμαι ... ότι είχα να πω το είπα, έγινα κακός, έγινα μαλ@κ@ς, χθες είδα δικό μου άνθρωπο να μου δείχνει βίντεο με την πρώτη του εκτός δρόμου διαδρομή με ένα παλιό on - off με σώβρακο αναρτήσεις,χωρίς κράνος με σορτσάκι και κοντομάνικο και όταν του την είπα μου είπε σιγά μη σκάσω εγώ με κράνος άλλωστε μέχρι 50 πήγα δε παθαίνεις τίποτα από τα πόδια σου αν πέσεις πιο πολλά θα πάθεις ... Τίποτα παιδιά ειλικρινά έχω φτάσει να εύχομαι να πέσουν γνωστοί και φίλοι μου που την έχουν δει καβάλα στο freedom να σπάσουν χέρια πόδια ΜΠΑΣ και φοβηθούν και καταλάβουν την ταλαιπωρία ... από την άλλη είχα γνωστό που είχε πάνω του 4-5 λάμες και πάλι χαλβάς έμεινε... Τέλος πάντων λυπάμαι πλέον μόνο όποιον πρόσεχε ή όποιον δε μπορούσε να προστατευθεί και του έτυχε στραβή

Αυτοι ειναι αξιοι της μοιρας τους. Παρτο αποφαση οτι απλα δεν υπαρχει χωρος για να μπει αυτο στο μυαλο τους.
Εχω γνωστο που οχι απλα δε φοραει κρανος αλλα προκαλει την τυχη του διαρκως με αποτελεσμα να εχει πεσει πολλες φορες. Περιττο να πω ποσες φορες εχει μπει νοσοκομειο με τις πετσες να κρεμονται και σε περιπτωση που πλησιασει μαγνητη εχει κολλησει ολοκληρος πανω του. Κρανος δε φοραει απο "ιδεολογια". Ε κατι τετοιους δεν μπορεις να τους κανεις τιποτα και τους αφηνεις στην τυχη τους.

Απο την αλλη ξερω και περιπτωσεις που κυκλοφορουσαν σαν αστακοι και με μικρη ταχυτητα μεσα στη πολη χτυπησαν και εμειναν αναπηροι.

AristidisZ
12/09/2014, 21:38
την έχουν δει καβάλα στο freedom

πες μου ότι ακούς Πιλαλί...

Bradipous
12/09/2014, 21:42
Τον άνηθο μου αφού του έκανα και τού κάνω μαθήματα, τον υποχρεωσα να βγάλει δίπλωμα,του χάρισα το καλό μου κράνος, μιας και πλέον δεν έχω street
Και του χάρισα και ένα μπουφάν

Ειμαι ενα ακρανωτο γιουκα που γυρναει με αμανικο, βερμουδα και σαγιοναρα. Ποτε και που η συναντηση; :D

gior-gos
12/09/2014, 22:13
Μια απο τις δραστηριοτητες της λεμοτ, ειναι και ομιλιες σε σχολεια

http://www.lemot.gr/portal/modules.php?name=News&file=article&sid=52
http://www.lemot.gr/portal/modules.php?name=News&file=article&sid=48
http://www.lemot.gr/portal/modules.php?name=News&file=article&sid=45

Εναν νεο ανθρωπο, ειδικα στα πρωτα του βηματα (κι οχι μονο στον τομεα της μοτοσυκλετας), θα τον συμβουλεψεις μία, θα τον συμβουλεψεις δύο, θα τον συμβουλεψεις τρεις... μετα...

Ο σώζων εαυτόν σωθήτω!

skylaros
12/09/2014, 22:14
πες μου ότι ακούς Πιλαλί...


Γιατί να μην ακούω, σε πηγάδι κατούρησα ?

AristidisZ
12/09/2014, 22:42
Γιατί να μην ακούω, σε πηγάδι κατούρησα ?

το θέμα είναι αν πιάνεις πάτο κατουρώντας στο πηγάδι :bawl:

:beer::beer:

devil's animal
12/09/2014, 22:55
γιατι θελετε να πατε κοντρα στην φυσικη εξελιξη και επιλογη του ανθρωπου...??:confused:
απο καταβολης κοσμου, τα πιο χαζα οντα πεθαιναν πιο γρηγορα και πιο ευκολα απο τα αλλα...
αν εχει το μυαλο ας ακουσει, ας δει, ας διαβασει, ας ρωτησει...

εγω ειμαι της γνωμης να ξεκινησουμε ΟΛΟΙ απο τα παιδια μας...

μπορει ν'ακουστει εγωϊστικο, αλλα να προσπαθησω να σωσω εγω το γειτονακι που ο πατερας του δεν φοραει κρανος στο μηχανακι και η μανα του ζωνη στο αμαξι, το θεωρω ουτοπικο...

yianyian
12/09/2014, 23:45
Μακάρι να κάνω λάθος αλλά εάν δεν έχουν πτώση δεν θα βάλουν μυαλό.
Όταν ξεκίνησα να οδηγώ, μαλακωδώς φορούσα κράνος μια στις δέκα και αυτό για το φόβο της κλήσης περισσότερο.
Ευτυχώς ο μ@λακας αποφάσισε να βγει από το στοπ εκείνη τη ημέρα που το φορούσα..Παρόλα αυτά, ο πόνος στο πίσω μέρος του κεφαλιού μου ήταν έντονος όταν έσκασα στο φτερό του ακόμα και με το κράνος στο κεφάλι μου.
Αυτό ήταν, η πληροφορία κωδικοποιήθηκε χωρίς πολλά πολλά.

Bob_o_mastoras
13/09/2014, 01:22
χυμα κουβεντα δεν λεμε να γινεται , θελει οργανωση το πραγμα , αλλα προσωπικα θεωρω τον εαυτο μου σε ενα βαθμο υπευθυνο
για την νεοτερη γενια και την σχεση που θα αναπτυξει με την μοτοσυκλετα , οποτε νομιζω οτι ειναι καλυτερο να κανω προτασεις που μπορει να τυχουν χλευασμου ακομα και απο συμφορουμιτες μου υποτιθεται μοτοσυκλετιστες , αλλα αν αναλογιστεις οτι καθε μερα ανοιγουν νεοι ταφοι και μπαινουν νεα παιδια μεσα επειδη σκοτωθηκαν με μηχανη και δεν φοραγαν ενα γ@μημενο κρανος ,

ποσα μπορει να αλλαζαν αν ειχαν ενα αλλο προτυπο μπορει και να ηταν ζωντανα αυτα τα παιδια και να χαιρονταν την ζωη και την μοτοσυκλετα τους , ενω καποιοι αλλοι που εφαρμοζουν την χρηση κρανους και γραφουν σε φορουμ μοτοσυκλετιστικα , αρκουνται στο να πετανε χαρταετο και να ποσταρουν χλευαστικα εμοτικονς

Ρε συ, με παρεξηγησες!!! :nono: Καμια σχεση με αυτα που εννοουσα.
Απλα ηθελα να κανω με εμοτικον σκηνη που παμε και καλα σε σχολειο πχ να μιλησουμε και τα παιδακια μας παιρνουν στο χαβαλε και στην καζουρα οπως θυμαμαι γινοταν οταν μας μιλουσανε στο σχολειο για διαφορα θεματα και 'μεις το βλεπαμε αφορμη για να χαθει μαθημα!
Κατα τα αλλα αυτα που λες σωστοτατα! ;)
Μην αρπαζεσαι αμεσως ρε Kawa!!

Bob_o_mastoras
13/09/2014, 01:32
Εγώ πλέον δεν ασχολούμαι ... ότι είχα να πω το είπα, έγινα κακός, έγινα μαλ@κ@ς, χθες είδα δικό μου άνθρωπο να μου δείχνει βίντεο με την πρώτη του εκτός δρόμου διαδρομή με ένα παλιό on - off με σώβρακο αναρτήσεις,χωρίς κράνος με σορτσάκι και κοντομάνικο και όταν του την είπα μου είπε σιγά μη σκάσω εγώ με κράνος άλλωστε μέχρι 50 πήγα δε παθαίνεις τίποτα από τα πόδια σου αν πέσεις πιο πολλά θα πάθεις ... Τίποτα παιδιά ειλικρινά έχω φτάσει να εύχομαι να πέσουν γνωστοί και φίλοι μου που την έχουν δει καβάλα στο freedom να σπάσουν χέρια πόδια ΜΠΑΣ και φοβηθούν και καταλάβουν την ταλαιπωρία ... από την άλλη είχα γνωστό που είχε πάνω του 4-5 λάμες και πάλι χαλβάς έμεινε... Τέλος πάντων λυπάμαι πλέον μόνο όποιον πρόσεχε ή όποιον δε μπορούσε να προστατευθεί και του έτυχε στραβή

+100 για την αναφορα στον Ζωρζ! ;)

Vice
13/09/2014, 07:44
Δεν μπορώ να τον γράψω στα @@ μου γιατί είναι φιλαράκι μου. Τον βλέπω να περνάει ξεκρανωτος και τρομάζω εγώ. Δεν θα ήθελα αύριο μεθαυριο να πάω στο νοσοκομείο ή στην κηδεία του και να λεω τι μαλακας ήμουν που δεν προσπάθησα να του μιλήσω. Αλλά οπως είπα δεν είμαι ο πατέρας του και ηδη εχουμε πατήσει τα 30, οπότε πρέπει κάποια πράγματα λογικα να είχαν ωριμάσει απο μόνα τους.

Δυστυχώς το να φάει κάποια μικρή τούμπα είναι ισως ο καλύτερος τρόπος να φοβηθεί αλλά με τοσα που πάει αμφιβάλω για το "μικρή".

Εν των μεταξύ το παλικαρι ουτε προβληματα έχει να πείς οτι ξεσπάει με τον δικό του τρόπο, ουτε τίποτα. Δουλεια έχει, λεφτά βγάζει αρκετά, ταξιδακια, ρουχα, γκομενες, τα πάντα όλα!

Είναι καθαρά θεμα βλακείας και αγνοιας κινδύνου

spyrakos35
13/09/2014, 07:48
Στα τριαντα σου λεγεται μαλακια και οχι αγνοια.....

amyroukai
13/09/2014, 08:21
Όταν ο μαλάκας πατέρας και η μαλάκω μάνα τα κυκλοφορούν από μωρά "γυμνά" πάνω σε ότι δίτροχο μπορεί να έχουν, περιμένουμε ότι μεγαλώνοντας θα "βάλουν μυαλό"; Πως;

teogtp
13/09/2014, 08:34
Δεν μπορώ να τον γράψω στα @@ μου γιατί είναι φιλαράκι μου. Τον βλέπω να περνάει ξεκρανωτος και τρομάζω εγώ. Δεν θα ήθελα αύριο μεθαυριο να πάω στο νοσοκομείο ή στην κηδεία του και να λεω τι μαλακας ήμουν που δεν προσπάθησα να του μιλήσω. Αλλά οπως είπα δεν είμαι ο πατέρας του και ηδη εχουμε πατήσει τα 30, οπότε πρέπει κάποια πράγματα λογικα να είχαν ωριμάσει απο μόνα τους.

Δυστυχώς το να φάει κάποια μικρή τούμπα είναι ισως ο καλύτερος τρόπος να φοβηθεί αλλά με τοσα που πάει αμφιβάλω για το "μικρή".

Εν των μεταξύ το παλικαρι ουτε προβληματα έχει να πείς οτι ξεσπάει με τον δικό του τρόπο, ουτε τίποτα. Δουλεια έχει, λεφτά βγάζει αρκετά, ταξιδακια, ρουχα, γκομενες, τα πάντα όλα!

Είναι καθαρά θεμα βλακείας και αγνοιας κινδύνου

Λοιπον.
Τον παιρνεις αλλα μπρατσετα και τον κανεις μια γυροβολια στα λουλουδαδικα να διαλεξει τα στεφανα που θελει να του αγορασεις.
Μετα τον πας σε ενα καλο μαγαζακι με κουστουμακια και τον ρωτας ποιο θελει να φορεσει.
Εσυ κρατας σε ενα μπλοκακι σημειωσεις με τις προτιμησεις του υποψηφιου.
Ολα αυτα σε περιπτωση που εχει κεφαλι να δειξει.
Σε αντιθετη περιπτωση απλα τον πας σε ενα γραφειο να διαλεξει ενα κασονι με ωραιο καπακι και εσοχη να συρταρωνει η φωτογραφια του.
Αυτα.
Και δεν κανω πλακα.

MG-KTiNoS
13/09/2014, 08:49
φιλε μου κι ομως μπορει να γινει κινηση μαζικα και ειδικα τωρα που υπαρχει το ιντερνετ , στο παιδικο χωριο sos μαζευτηκαμε μαζι φορουμ και συλλογοι μοτοσυκλετας - 7 :eyepop:παρακαλω τον αριθμο - καταχειμωνο με ψιλοβροχο μαζευτηκαν ενα σκασμος με δικαβαλες μηχανες
για να στειριξουν τα παιδια και υπηρχε και συμμετοχη επισημη της αγωνιστικης ομαδας της ντουκατι που κατεβασαν στα σκαλια το "αγωνιαρικο" για να το δουν τα παιδια , βεβαια αλλος ο σκοπος της μοτομαζωξης εκει , αλλα ολα μπορουν να γινουν ,

δεν ζω στον κοσμο μου , οταν ξεκινησα εγω με μηχανακι ουτε το ενα τριτο δεν φοραγε κρανος σε σχεση με σημερα , δεν λεω οτι ειναι ευκολο και σιγουρα θα ξεκινησει απο μια μικροτερη ομαδα , αλλα το οφελος ειναι μεγαλο και αξιζει τον κοπο η προσπαθεια κι ενας να γλυτωσει οφελος ειναι , η ζωη ειναι ανεκτιμητη και ολη την κουβεντα την κανω για το θεμα του συμφορουμιτη "με το ενα ποδι στον ταφο...."

Εγώ μαζί σου... Αν σκεφτείς κάτι.

skylaros
13/09/2014, 09:08
Ρε παιδιά πιστεύεται πως ένα άτομο που δε κάθετε να το ψάξει για το πως θα προστατέψει τον εαυτό του θα κάτσει να ακούσει κανέναν αυτόκλητο σωτήρα ? Αυτόματα αν τους συμβουλέψεις μπαίνουν σε άμυνα και γίνονται εριστικοί, επιθετικοί μ@λ@κες γενικά... Πριν ένα μήνα χτύπησε για πολλοστή φορά φίλη μου (που την έχω αναφέρει και σε άλλα ποστ για το πως θα μπορούσα να την ψήσω να βάζει έστω κράνος) και ενώ ήταν στο νοσοκομείο με σπασμένο χέρι - πόδι γρατζουνιές κλπ μας την έλεγε που της λέγαμε ένα μπουφανάκι ένα κρανάκι και κατάλληλο παπούτσι ... ΔΕ ΒΑΖΟΥΝ ΜΥΑΛΟ και ok για να γράφω σε τέτοια ποστ, λέω πως δε με νοιάζει αλλά η αλήθεια είναι πως μέσα στη μέρα τους έχω στο μυαλό μου μη γίνει καμιά στραβή!

MG-KTiNoS
13/09/2014, 10:52
γιατι θελετε να πατε κοντρα στην φυσικη εξελιξη και επιλογη του ανθρωπου...??:confused:
απο καταβολης κοσμου, τα πιο χαζα οντα πεθαιναν πιο γρηγορα και πιο ευκολα απο τα αλλα...
αν εχει το μυαλο ας ακουσει, ας δει, ας διαβασει, ας ρωτησει...

εγω ειμαι της γνωμης να ξεκινησουμε ΟΛΟΙ απο τα παιδια μας...

μπορει ν'ακουστει εγωϊστικο, αλλα να προσπαθησω να σωσω εγω το γειτονακι που ο πατερας του δεν φοραει κρανος στο μηχανακι και η μανα του ζωνη στο αμαξι, το θεωρω ουτοπικο...

όπου δεν πίπτει λόγος πίπτει ράβδος

TROOPER
13/09/2014, 12:26
πριν πολλα χρονια καποιοι απο δω μεσα δραστηριοποιηθηκαμε για να βαλουμε ενα λιθαρακι στην μοτοσυκλετιστικη παιδεια του γαμωτοπου που ζουμε.

βαλαμε το χερι στη τσεπη, το μυαλο να δουλεψει, αφιερωσαμε χρονο για να τυπωσουμε φυλλαδια, να τα διανειμουμε και να παμε και σε κανα σχολειο να μιλησουμε.

αντιμετωπισαμε τοτε εμποδια απο τους συλλογους γονεων και κηδεμονων στα σχολεια μεχρι τους ιδιοκτητες χωρων οπου τοτε γινοταν οι εκθεσεις μοτοσυκλετας και απο τις διαφορες λεσχες μεχρι τις διαφορες ΜΚΟ.
μονοι που βοηθησανε τοτε ηταν το 0-300 του χουντρα με την παρεμβαση τοσο του ιδιου οσο και της ιωαννας αρβανιτακη.

απο τοτε πεισθηκα ΚΑΙ εγω οτι το μονο που αξιζει σε αυτη τη μαλακισμενη χωρα ειναι 2 μουντζες στους ιθαγενεις της, μια σουζα και ενα να πα να γαμηθει.

ζηστε με αυτο.

:a56:

p_sapelas
13/09/2014, 14:01
Να πώ και εγώ την μαμακία μου.. Από προσωπική εμπειρία έχω να καταθέσω πως αν δεν πάθεις...
Κάποια στιγμή που είχα σοβαρό τροχαίο με το mega scooter μου και έναν ασυνείδητο κουτάκια έτυχε να φοράω μπουφάν και κράνος.. τίποτα το ιδιαίτερο απλά είχε κρύο και είπα να το βγάλω το κράνος από την σέλα που ήταν εδώ και πολύ καιρό.. Επίσης το μπουφάν.. έ ήταν στύλ.. Δεν την γλύτωσα την ταλαιπωρία καθώς ένα χρόνο μετά το περιστατικό έκανα ακόμα χειρουργία για να στρώσουν τα πόδια και να βρεθώ ξανά στην πρώτερη (όσο ήταν εφικτό κατάσταση).. Τα χρόνια πέρασαν.. Ο 22χρονος που έφαγε το scooter στο κεφάλι έγινε 28 χωρίς να οδηγεί ούτε ποδήλατο. Την πήρα τελικά την μηχανή για να κάνω το γούστο μου αφού πάντα μου άρεσαν και τις ζήλευα και ας μήν είχα καμιά βοήθεια από τους δικούς μου που ακόμα και μέχρι σήμερα είναι επιφυλακτικοί στις επιλογές μου αναφορικά με το μεταφορικό μου μέσο.. 4 Χρόνια είμαι στον "κύκλο" των μηχανόβιων.. έχοντας κάνει όσα κάνουμε.. Και φυσικά με το φυλαχτό κάτω από την σέλα και τον εξοπλισμό μου πάνω μου.. Προσπαθώ να μην συναναστρέφομαι με "φίλους" που με τρομάζουν στις βόλτες ή που δεν σέβονται το όχημά τους και φυσικά εμένα.. Κύρηγμα δεν κάνω σε κανέναν από τους φίλους μου.. Αλλά σε όποιον γνωρίζω και κάνουμε παρέα του έχω εκμυστηρευτεί την εμπειρία μου. Εκείνη την ημέρα που ήμουν πιο τυχερός από πολλούς και ας είχα σπάσει πόδια, χέρια φόραγα το κράνος.. (επειδή κρύωνα). Αν δεν πέσεις δεν θα μάθεις έλεγε ο παππούς μου όταν πρωτοπήρα ποδήλατο.. Ισχύει και στην μηχανή αρκεί η τύχη να σου επιτρέψει να πάρεις σχετικά ανώδυνα το μάθημά σου...

KAWAMANRIDER
13/09/2014, 19:20
Ρε συ, με παρεξηγησες!!! :nono: Καμια σχεση με αυτα που εννοουσα.
Απλα ηθελα να κανω με εμοτικον σκηνη που παμε και καλα σε σχολειο πχ να μιλησουμε και τα παιδακια μας παιρνουν στο χαβαλε και στην καζουρα οπως θυμαμαι γινοταν οταν μας μιλουσανε στο σχολειο για διαφορα θεματα και 'μεις το βλεπαμε αφορμη για να χαθει μαθημα!
Κατα τα αλλα αυτα που λες σωστοτατα! ;)
Μην αρπαζεσαι αμεσως ρε Kawa!!




συγνωμη παρεξηγησα :a10: :beer:

Eversman
13/09/2014, 19:26
Νομίζω ότι ο τρόπος συμπεριφοράς και οδήγησης, είναι θέμα παιδείας που ξεκινά από την οικογένεια και ωριμότητας, που άλλοι την έχουν έμφυτη και άλλοι την αποκτούν με την εμπειρία. Έχω θέμα μεγάλο με την βαφτιστήρα μου, η οποία πρόσφατα ενηλικιώθηκε και τα έμπλεξε με παποκάγκουρα. Τους πέτυχα σε κεντρική οδό ακράνωτους, να οδηγούν λές και τους κυνηγούσε ο Ούριελ.

Όταν της μίλησα σχετικά, ήρθε η "αφοπλιστική" απάντηση ότι " και ο μπαμπάς δεν φοράει κράνος ... και κοίτα, έχει πέσει τόσες φορές και δεν έχει πάθει τίποτα". Και μαμώ τα παραδείγματα ... Έχουν την εντύπωση οι πιτσιρικάδες ότι μία πιθανή πτώση θα είναι ανώδυνη και ότι οι συνέπειες θα είναι όπως αυτές μίας ίωσης.
Αφού ακολούθησε ένα μικρό κήρυγμα και μία επίδειξη από φωτό "άτυχων" στιγμών μοτοσυκλετιστών, της αγόρασα ένα κρανάκι και την έβαλα να μου υποσχεθεί ότι τουλάχιστον αυτή θα το φορούσε ... Αγγούρια ... τους ξαναπέτυχα με το κράνος περασμένο στον αγκώνα ....

KAWAMANRIDER
13/09/2014, 19:31
πριν πολλα χρονια καποιοι απο δω μεσα δραστηριοποιηθηκαμε για να βαλουμε ενα λιθαρακι στην μοτοσυκλετιστικη παιδεια του γαμωτοπου που ζουμε.

βαλαμε το χερι στη τσεπη, το μυαλο να δουλεψει, αφιερωσαμε χρονο για να τυπωσουμε φυλλαδια, να τα διανειμουμε και να παμε και σε κανα σχολειο να μιλησουμε.

αντιμετωπισαμε τοτε εμποδια απο τους συλλογους γονεων και κηδεμονων στα σχολεια μεχρι τους ιδιοκτητες χωρων οπου τοτε γινοταν οι εκθεσεις μοτοσυκλετας και απο τις διαφορες λεσχες μεχρι τις διαφορες ΜΚΟ.
μονοι που βοηθησανε τοτε ηταν το 0-300 του χουντρα με την παρεμβαση τοσο του ιδιου οσο και της ιωαννας αρβανιτακη.

απο τοτε πεισθηκα ΚΑΙ εγω οτι το μονο που αξιζει σε αυτη τη μαλακισμενη χωρα ειναι 2 μουντζες στους ιθαγενεις της, μια σουζα και ενα να πα να γαμηθει.

ζηστε με αυτο.

:a56:



κατι τετοιο περιπου θα συμβει και τωρα και θα ξανασυμβει κτλ , κτλ , οτι και οπως μας κατσει και να μην τα παραταμε , επισης ξερω σε ποιο φορουμ γραφω ;) , ξερω και απο την διαχειριση και απο πολλα μελη εδω μεσα οτι εχει γινει σημαια και στο παρελθον η χρηση κρανους τουλαχιστον , χαιρομουνα οταν παλιοτερα που ειχα ερθει σε συναντησεις δεν ειχαμε χωρο να βαλουμε τα κρανη στην καφετερια , κανενας δεν ερχοταν ξεκρανωτος

Pan (dvs)
13/09/2014, 19:38
Αυτοι που ειναι καποιας ηλικιας και δεν φορανε μονιμα κρανος δινουνε το κακο παραδειγμα στη νεοτερη γενεια.Βαραντεροι,Μπεμπεδες και λοιποι ηλιθιοι ,σιγουρα οχι ολοι, που νομιζουνε οτι πιασανε τον Θεο απο τα αντιδια,θελουνε κατακεφαλα.Δεν καταλαβαινουνε τι ζημια κανουνε,καθε φορα που κυκλοφορουνε "ακρανωτοι και ωραιοι".

Αυτοι φυσικα ειναι χαμενη υποθεση και ελπιζω καποια στιγμη σπαζοντας το κεφαλι τους,να κανουνε καποιους αλλους να καταλαβουνε την αναγκαιοτητα του κρανους (και οχι μονο).Αυτο φυσικα δεν το λεω απο κακια και ελπιζω κανεις να μην παθει ποτε κατι,οσο και ηλιθιος να ειναι.Προκαλουν ομως και το ξερουν,δεν θα τους λυπηθω.

Η πιο νεα γενεια,ακομη και αυτοι που εχουνε ασχημα παραδειγματα ,εχουνε ελπιδες να αλλαξουνε.Απλα παρτε καποιους απο αυτους σε μια κοντινη εκδρομη.Την επομενη φορα θα ερθουνε ντυμενοι σαν αστακοι.

ΥΓ Εννοειτε οτι δεν αναφερομαι σε ολους τους κατοχους BMW η Varandero.Δυστυχως ομως τον τελευταιο καιρο,ειναι στην πλειοψηφια τους ακρανωτοι.

KAWAMANRIDER
13/09/2014, 20:16
Εγώ μαζί σου... Αν σκεφτείς κάτι.


εχω διαφορα πραγματα στο μυαλο μου και σιγουρα αλλα τοσα θα εχει το καθε μελος στο φορουμ ,

πραγματα οπως αυτα που γραφει ο trooper πχ , με βοηθεια μελων οπως ο shooter να παιρνει και μια αλλη επισημοτητα το πραγμα , μην νομιζουν οτι ειμαστε και αληταραδες μηχανοβιοι που μαθαινουμε στα παιδια πως στηνεται η κοντρα , με επικοινωνια και με αλλα φορουμ και με συλλογους μοτο που σιγουρα αρκετοι θα θελουν να συμμετεχουν , θα μπορουσαμε να ζητησουμε και βοηθεια αν υπαρχουν μελη ή εθελοντες γενικα , παιδοψυχολογοι , νοσηλευτες , ορθοπεδικοι και γενικα ανθρωποι που μεσα απο το επαγγελμα τους θα μπορουν να μας βοηθησουν να προσεγγισουμε καλυτερα τα παιδια και να εχει και μια επιστημονικη καλυψη το πραγμα ,

υπαρχει και συλλογος ατομων με αναπηρια απο τροχαια που μπορει να θελει να συμμετασχει και γενικα ατομα που μπορει να θελουν μιλησουν και να βοηθησουν , εχω εμπιστοσυνη και νομιζω οτι βοηθα αρκετα και η συμμετοχη γυναικων που ασχολουνται με μοτο , οι γυναικες πολλες φορες εχουν καλυτερο τροπο να προσεγγισουν τα παιδια ,

επισης θεωρω οτι ενα εφετζιδικο καλογυρισμενο ολιγολεπτο videακι για αρχη , με τιγκα μουσικαρα να γουσταρουν οι πιτσιρικαδες και να μην εχει δασκαλιστικο χαρακτηρα , αλλα να προβαλει τον αναβατη με κρανος και στο τελος να τελειωνει πχ - ετσι ρε μαγκα με κρανος ειμαι πιο μουρη - το ανεβασουμε σε youtube , δεχτει και κανα σαπιοκαναλο να το χωσει να προβαλεται ευρυτερα , ισως λειτουργησει καλυτερα στο μυαλο των παιδιων σαν προτυπο για την χρηση κρανους ,

δεν ξερω παραπανω μπορει να εχω αραδιασει ενα κουβα ανεφικτες π@παριες και να λεω μ@λακιες , αλλα νομιζω κατι πρεπει να γινει γιατι ειναι κριμα η χρηση δικυκλου να γινεται αιτια να χανονται ανθρωπινες ζωες και ειδκα νεων ανθρωπων και εγω λεω σιγα με τον μ@λακα , τον βλακα , τον καγκουρα , αλλα οσες φορες ετυχε κατι και ημουν εκει ετρεξα να βοηθησω και οπου μπορω μιλαω σε ατομα ηλικιας απο 5 μεχρι 105 ,

οσο gay και να ακουγεται , ποναει η καρδια μου μ' αυτην την ιστορια και
να σκεφτεις αν και παντρεμενος δεν εχω παιδια αλλα την ακουω ασχημα οταν λενε - σκοτωθηκε ο ταδε 20 χρονων με μηχανακι , φοραγε κρανος ? - και η απαντηση τις περισσοτερες φορες η ιδια - οχι :sad:

σορυ στον συμφορουμιτη αν ξεφυγε η κουβεντα απο το αρχικο θεμα , μπορουμε να ανοιξουμε και ενα σχετικο θρεντ , τι μπορουμε να κανουμε

amyroukai
13/09/2014, 21:13
Ωραία ιδέα...

Αλλα για στασου... Μήπως έχει ήδη γίνει; αυτό το βιντεαρα μουσικαρα γιουτιουμπ γυναίκες "μηχανοβιες" κάποιους μου φέρνει κατά νου... :lol:

Καμμιά νέα ιδέα, λίγο πιο πρωτότυπη; όχι όλοι μαζί στα ίδια μέρη με τον ίδιο τρόπο, η αντιγραφή δεν είναι κολακεία.

Και λέω τώρα, όπως ηδη ειπώθηκε, μήπως το κλειδί είναι οι γονείς και όχι τα παιδιά; αμα ο πατέρας είναι ξεκρανωτος και το πιτσιρικι κυκλοφορεί με τον μπαμπά και τη μαμά ξεκρανωτο τρικαβαλο τετρακαβαλο, οτι και να πω εγώ και εσύ, ο μπαμπάς του ξέρει καλύτερα.

jimpap
13/09/2014, 22:11
γιατι θελετε να πατε κοντρα στην φυσικη εξελιξη και επιλογη του ανθρωπου...??:confused:
απο καταβολης κοσμου, τα πιο χαζα οντα πεθαιναν πιο γρηγορα και πιο ευκολα απο τα αλλα...
αν εχει το μυαλο ας ακουσει, ας δει, ας διαβασει, ας ρωτησει...

εγω ειμαι της γνωμης να ξεκινησουμε ΟΛΟΙ απο τα παιδια μας...

μπορει ν'ακουστει εγωϊστικο, αλλα να προσπαθησω να σωσω εγω το γειτονακι που ο πατερας του δεν φοραει κρανος στο μηχανακι και η μανα του ζωνη στο αμαξι, το θεωρω ουτοπικο...



+650
να καθαρίζει και το gene pool

irinia
14/09/2014, 07:19
ΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΜΕΡΙΚΟΙ......................










Δέν έχετε καμμία σχέση μέ τίς λέξεις...........
ΠΑΙΔΙΑ......ΜΑΘΑΙΝΩ..........ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ............ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ κ.λ.π.
Άμολάτε τίς ρουκέττες καί όποιον πάρει ό χάρος.

spyrakos35
14/09/2014, 08:16
ΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΜΕΡΙΚΟΙ......................

Δέν έχετε καμμία σχέση μέ τίς λέξεις...........
ΠΑΙΔΙΑ......ΜΑΘΑΙΝΩ..........ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ............ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ κ.λ.π.
Άμολάτε τίς ρουκέττες καί όποιον πάρει ό χάρος.για πες ρε αρχοντα να μαθουμε μπαλιτσα και μεις

devil's animal
14/09/2014, 08:54
για πες ρε αρχοντα να μαθουμε μπαλιτσα και μεις



:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

pipe_smoker
14/09/2014, 16:39
Το είπε κι ο Τρούπης το είπε κι ο Σπυράκος το είπαν κι άλλοι.
Δεν υπάρχει σωτηρία κι ασ' τα να παν' στο διάολο. Τελειωμένη υπόθεση.

Το "φαίνεσθαι" μας έχει κάψει.
Είτε αυτό αφορά κάγκουρες, χιπστεράδες, τρέντυδες, ή ό,τι άλλη μαλακία ενταγμένη αλλού ή ανένταχτη.
Ποτέ δεν πρόκειται να πεισθεί κάποιος ότι το κράνος (και το χάλια μαλλί αφού το βγάλεις), το μοτομπουφάν (και το ιδρωμένο μπλουζάκι/πουκάμισο αφού το βγάλεις), η μοτομπότα κλπ είναι πιο ωραία από τα αντίστοιχα που προτιμάει αυτός να φοράει. Είτε είναι μαλλί φράχτης, είτε χωρίστρα στο πλάι, είτε καρώ πουκάμισο, είτε φούτερ no fear, είτε σταράκια είτε δίχαλο είτε loafers κλπ.

Μεταξύ μοτοσυκλετιστών ναι. Μπορεί εγώ να δω το δερμάτινο του Sniper και να πω "γαμεί ρε φίλε!" ή τις μπότες του Βύρωνα και να τις καραγουστάρω.
Δεν είναι όλοι όμως μοτοσυκλετιστές ούτε συναναστρέφονται με μοτοσυκλετιστές.
Οι περισσότεροι που κυκλοφορούν πλέον στο δρόμο καβαλάνε είτε για οικονομία και γιατί "βολεύει", είτε γιατί βγάλανε τη μηχανή μια βόλτα μην ξεμείνει από μπαταρία.

Ο τύπος που θέλει να πάρει σκούτερ για να κατεβαίνει πιο εύκολα κέντρο Σάββατο βράδυ, ας μαζέψει τους ομοίους του να πάρουν καμιά προσφορά από γραφείο τελετών μπας και τους έρθει πιο φθηνά.

Αυτός που καβαλάει γιατί γουστάρει να καβαλάει, τις 8 στις 10 φορές θα είναι προβλεπέ.
Κι αν δεν είναι υπάρχουν ελπίδες να γίνει.

Αλλά δυστυχώς πλέον οι δρόμοι έχουν γεμίσει με αυτούς της πρώτης κατηγορίας.
Είδος υπό εξαφάνιση κοντεύουμε να γίνουμε...

Pan (dvs)
14/09/2014, 17:11
Το είπε κι ο Τρούπης το είπε κι ο Σπυράκος το είπαν κι άλλοι.
Δεν υπάρχει σωτηρία κι ασ' τα να παν' στο διάολο. Τελειωμένη υπόθεση.
...................


Μπορει καποιοι να το θεωρουνε χαμενη υποθεση,αλλα μπορεις να θεωρεις μια υποθεση χαμενη,αν δεν κανεις πρωτα κατι γι'αυτο?

Σκεφτομαι λοιπον:

Aντι να λεμε κουβεντες μπορουμε να μαζευτουμε 10-20 νοματαιοι,να βαλουμε απο 10 ευρω και να βγαλουμε ενα καλογουστο αυτοκολλητο, για να μπει καταρχην στις μηχανες μας με το σημα του moto.gr απο κατω?
Μην μου πειτε οτι ειναι δυσκολο να το σχεδιασει καποιος απο εδω μεσα.Το συνθημα θα μπορουσε να ειναι "φοραω κρανος και ειναι μαγκια" η "Τετοιος εγκεφαλος ειναι κριμα να παει χαμενος" η ξερω εγω τι.Αν συνοδευετε και απο ενα καλογουστο σκιτσο θα εχει απηχηση.Και μη μου αρχισετε αμπελοφιλοσοφιες πανω στο θεμα.Αν θελετε να κανουμε κατι,ας το κανουμε τωρα και ας αφησουμε τις κουβεντες στους πολιτικαντηδες.

Τα λογια ειναι ευκολα αλλα στις πραξεις κολλαμε.Δεν σας ζηταω κατι ακατορθωτο.Κατι πολυ απλο,με μικρο κοστος και που ξερεις,κατι μπορει να γινει.

Τρουπη, θα προτεινα ,αν μπορεις και συνεχιζεις να θελεις να κανεις κατι να το ξεκινησουμε αμεσα.Τα πρωτα 10 ευρω θα ειναι τα δικα μου.

amyroukai
14/09/2014, 18:23
Ωραία ιδέα, αναμενω αντιγραφή άμεσα, χωρίς credits φυσικά, όπως συνήθως... :lol:

Sonone η Χιο αν βλέπς, να το δούμε πΧιο σοβαρά... Αν βγει κάτι όμορφο, μέσα.

Bob_o_mastoras
14/09/2014, 18:41
Μεσα και 'γω για το αυτοκολλητακι! Πολυ καλη ιδεα! Αντε ριχτε ιδεες για σλογκαν!
Κριμα παντως ο εγκεφαλος μου να απλωθει στην ασφαλτο οντως, θα χασει η ανθροπωτητα!! :p:lol:

SHOOTER045
14/09/2014, 19:17
Μέσα και εγώ

peterTHErider
14/09/2014, 19:32
πολυ καλη ιδεα το αυτοκολλητο!εχουμε καποιον γραφιστα κατα δω?το σλογκαν μου που θα βαλω στο τραπεζι αν προκυψει το θεμα ειναι το ´μην φορας κρανος αν δεν εχεις τιποτα να προστατευσεις!´.

amyroukai
14/09/2014, 20:19
Ρε Πέτρο αυτό θέλει δυο τετραγωνικά φέρινγκ, κάτι μικρό κ;ι πιασαρικο ψάχνουμε.

peterTHErider
14/09/2014, 20:29
Ρε Πέτρο αυτό θέλει δυο τετραγωνικά φέρινγκ, κάτι μικρό κ;ι πιασαρικο ψάχνουμε.

στο δικο μου χωραει ρε παιδια...:a09::a09::a09:
οκ αν αποφασιστει κατι τετοιο και απλα ψαχνουμε το σλογκαν θα επιστρεψω με καλυτερες προτασεις!απλα ειπα βιαστικα το σλογκαν και το μοτο μου γενικα!οντας μαρκετιστας θα ειμαι χρησιμος!

SHOOTER045
14/09/2014, 20:37
Το χω...

<Τα όμορφα κεφάλια, όμορφα ανοίγουν >

teogtp
14/09/2014, 20:37
Το χω...

<Τα όμορφα κεφάλια, όμορφα ανοίγουν >

Δεν ειπαμε σλογκαν ματατζη ρε συ!

SHOOTER045
14/09/2014, 20:43
Άστα διαλα ρε

teogtp
14/09/2014, 20:50
322950




Καπως ετσι..............

spyrakos35
14/09/2014, 21:13
Δεν ειπαμε σλογκαν ματατζη ρε συ!

Γαμησες...... Αχαχαχαχαχα

Bob_o_mastoras
14/09/2014, 21:30
"αχτενιστος ή νεκρος ? " :lol: μακαβριο

Pan (dvs)
14/09/2014, 21:53
Δεν ειπαμε σλογκαν ματατζη ρε συ!

:rotflmao::rotflmao::rotflmao:

zygos30
14/09/2014, 21:59
Να πω κι εγω μια γνωμη!

...ΒΑΛ'ΤΟ ΚΑΛΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ''

SHOOTER045
14/09/2014, 22:06
Να πω κι εγω μια γνωμη!

...ΒΑΛ'ΤΟ ΚΑΛΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ''

Υπάρχουν πολλοί, που θα το μπερδέψουν με το κάτω κεφάλι

7Tolis
14/09/2014, 22:06
your bad day is my good day.Χάρος speaking.

SHOOTER045
14/09/2014, 22:07
your bad day is my good day.Χάρος speaking.
Εσύ δεν το Φοράς
Εγώ σε γράφω. Μήτσος speaking

ggs
14/09/2014, 22:09
Με αυτες τις καταπληκτικες ιδεες,θα βγαλουν τα κρανη κι αυτοι που φορανε...

teogtp
14/09/2014, 22:13
Με αυτες τις καταπληκτικες ιδεες,θα βγαλουν τα κρανη κι αυτοι που φορανε...

Μας αδικεις μαστορα.................:D

teo_g7
14/09/2014, 22:14
Με αυτες τις καταπληκτικες ιδεες,θα βγαλουν τα κρανη κι αυτοι που φορανε...

Χαχαχαχα

SHOOTER045
14/09/2014, 22:14
Έλα ρε
Λίγο χιούμορ κάνουμε
Ιδού η Ρόδος
Ιδού και η Σαντορίνη
Αν έχεις άλλη ιδέα ριχτην

teogtp
14/09/2014, 22:17
Μπορουμε να προσεγγισουμε διαφορες ομαδες με αναλογα σλογκαν.
Παραδειγμα=
Μαθε το κρανος να φορας.......................






















































Γ@μιεται ο Θρυλος και ο Πειραιας!

:D

akis_trevor
14/09/2014, 22:19
Μπορουμε να προσεγγισουμε διαφορες ομαδες με αναλογα σλογκαν.
Παραδειγμα=
Μαθε το κρανος να φορας.......................

Γ@μιεται ο Θρυλος και ο Πειραιας!

:D

:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

ggs
14/09/2014, 22:24
Ααα..χαβαλε κανουμε..κι εγω νομιζα οτι θελετε να σωσετε στα σοβαρα τον κοσμο..:lol:

Ε, παρτε ενα

Το κρανος στο κεφαλι σου,
Τον νου σου στο τιμονι........


Το υπολοιπο δικο σας...:D

akis_trevor
14/09/2014, 22:25
Ααα..χαβαλε κανουμε..κι εγω νομιζα οτι θελετε να σωσετε στα σοβαρα τον κοσμο..:lol:

Ε, παρτε ενα

Το κρανος στο κεφαλι σου,
Τον νου σου στο τιμονι........


Το υπολοιπο δικο σας...:D
τιμη σου και καμαρι σου
ενα μ@υνι κ@υλωνει.....:cry:

teogtp
14/09/2014, 22:27
Ααα..χαβαλε κανουμε..κι εγω νομιζα οτι θελετε να σωσετε στα σοβαρα τον κοσμο..:lol:

Ε, παρτε ενα

Το κρανος στο κεφαλι σου,
Τον νου σου στο τιμονι........


Το υπολοιπο δικο σας...:D

....σταματα να "παιζεις"το πουλι
και πιασε ενα μπυρονι!
Το βρηκα;:D

ggs
14/09/2014, 22:28
....σταματα να "παιζεις"το πουλι
και πιασε ενα μπυρονι;
Το βρηκα;:D

Ακυρος... Don't drink and drive λεμε...:lol:

SONone
14/09/2014, 22:35
Ααα..χαβαλε κανουμε..κι εγω νομιζα οτι θελετε να σωσετε στα σοβαρα τον κοσμο..:lol:

Ε, παρτε ενα

Το κρανος στο κεφαλι σου,
Τον νου σου στο τιμονι........


Το υπολοιπο δικο σας...:D

αστυνομικοί, χοιρινά , παλιο χαρακτήρες!!! ??
μπα??

zygos30
14/09/2014, 22:42
Δημοσιεύθηκε αρχικά από zygos30 Προβολή μηνύματος
Να πω κι εγω μια γνωμη!

...ΒΑΛ'ΤΟ ΚΑΛΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ''
SHOOTER045:Υπάρχουν πολλοί, που θα το μπερδέψουν με το κάτω κεφάλι

Ρε συ SHOOTER045!!!!!!!!Κρανος θα βαλουμε για φωτογραφια......οχι προφυλακτικο!!!!!:lol::lol::lol:

teogtp
14/09/2014, 22:49
Ααα..χαβαλε κανουμε..κι εγω νομιζα οτι θελετε να σωσετε στα σοβαρα τον κοσμο..:lol:

Ε, παρτε ενα

Το κρανος στο κεφαλι σου,
Τον νου σου στο τιμονι........


Το υπολοιπο δικο σας...:D
......γεματος περιφανεια σαν φουσκωτο παγωνι.
Και οπως στους δρομους θα γυρνας,
και θα βρεθεις με τον vaska ,
μην φοβηθεις και μην απορεις ,
αν γυρισε απ' την Αλασκα........................:p

ggs
14/09/2014, 22:53
......γεματος περιφανεια σαν φουσκωτο παγωνι.
Και οπως στους δρομους θα γυρνας,
και θα βρεθεις με τον vaska ,
μην φοβηθεις και μην απορεις ,
αν γυρισε απ' την Αλασκα........................:p

Πςςςς...ΕΠΟΣ!!!:lol:

...αλλα μονο σε BMW adv 1200 θα χωραει..:lol:

amyroukai
14/09/2014, 22:56
...ακρανωτος αν οδηγείς
Ο χάρος σε ζυγωνει.

teogtp
14/09/2014, 23:05
...ακρανωτος αν οδηγείς
Ο χάρος σε ζυγωνει.

Παρακαλω ενα BAN στον φερμπυ γιατι χαλαει το νημα..............:lol:

amyroukai
14/09/2014, 23:23
Παρακαλω ενα BAN στον φερμπυ γιατι χαλαει το νημα..............:lol:πολλές αποψε οι ρακές, πολλές ηταν κι οι μπύρες, η έμπνευση δεν μου'ρχεται, Βολιωτη εσύ την πήρες;

teogtp
14/09/2014, 23:36
πολλές αποψε οι ρακές, πολλές ηταν κι οι μπύρες, η έμπνευση δεν μου'ρχεται, Βολιωτη εσύ την πήρες;

Γιαννο μου 'σχωραμε,
δεν θελω το κακο σου,
απλα σε τουτη την κλωστη ζηταμε τον ειρμο σου.
Πραγματι κακο δεν ηθελα εγω απλως κοιτουσα,
μα σαν βρεθει κανεις να πει,
να του κοπει η ......................
:p:beer:

amyroukai
14/09/2014, 23:42
Το κράνος στο κεφάλι σου
Σαν βγαινεις απ'το σπίτι
Για να μην σε φωναζουνε
Τσαντακια κσι αλήτη;

Εναλλακτική βερζιον
Γιατί είσαι χαζοφατσα
Κι εχεις μεγάλη μύτη...

peterTHErider
14/09/2014, 23:49
το θεμα ξεκινησε με προοπτικες αλλα εγαμηθει...συνεχιστε πλακα εχει..:a014:

amyroukai
14/09/2014, 23:53
Το θρεντ πήγε στο διάβολο
Δεν βγαίνει σωστό meme
Ποιά οδική ασφάλεια
Διαβαζουμε και κλαίμε

amyroukai
15/09/2014, 00:15
Πέτραν το σωστό σλόγκαν θα πρέπει να είναι μικρό. Να μπορεί κάποιος να το διαβασει στον λίγο χρόνο που έχεις πχ σε ενα φανάρι. Οποτε τετράστιχα είναι άκυρα.

Iamthagod
15/09/2014, 00:26
δώστε αυτό το λινκ στους αγγλομαθείς φίλους σας να δουν κ 1-2 στατιστικές... μπας και.

http://www.helmets.org/stats.htm

peterTHErider
15/09/2014, 00:46
Πέτραν το σωστό σλόγκαν θα πρέπει να είναι μικρό. Να μπορεί κάποιος να το διαβασει στον λίγο χρόνο που έχεις πχ σε ενα φανάρι. Οποτε τετράστιχα είναι άκυρα.

λογικο και κατανοητο!αααννν η προταση και η ιδεα που συζηταμε παει προς υλοποιηση μπορουμε να βαλουμε τα 3-4 καλυτερα προς ψηφοφορια!εχω κανα 2 στο μυαλο μου απο μακαβρια εως χιουμοριστικα,απλα να μην το κουρασω απο τωρα το θεμα και να δηλωσω μεσα σε οποια κινηση!

gior-gos
15/09/2014, 02:18
Κατι τετοιο κανει;

322961

amyroukai
15/09/2014, 06:49
Oh yes.

Χαχα γμτ είμαι απο κινητό, έχω σκεφτεί και τo soundtrack...

spyrakos35
15/09/2014, 06:53
Ωραιο αλλα δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να εχει το λογκο του μοτο.γκρ