PDA

View Full Version : ΔΙΑΡΡΟΗ ΛΑΔΙΟΥ ΧΤ 600 (το ξερουν οι γυναικες σας ρε..??)



vaggeliskiki
12/09/2014, 21:34
ΣΗΜΕΡΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ ΧΤ 600 ΠΕΡΙΠΟΥ 300ΧΛΜ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΔΙΑΜΟΝΗΣ ΜΟΥ Κ ΤΟ ΕΦΕΡΑ ΟΔΙΚΟΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΜΟΥ,ΠΡΙΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΑΓΟΡΑ ΕΓΙΝΕ ΕΛΕΓΧΟΣ ΣΕ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ YAMAHA ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΨΟΓΟ!ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΤΑΞΙΔΕΥΑ ΑΠΟ 110-150ΧΛΜ ΜΕ ΔΥΟ ΣΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΑΝΕΦΟΔΙΑΣΜΟ!ΟΤΑΝ ΕΦΤΑΣΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΕΚΠΛΗΞΗ ΕΙΔΑ ΟΤΙ Η ΜΗΧΑΝΗ ΕΧΕΙ ΔΙΑΡΡΟΗ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΕΣΑ Κ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΖΑ ΚΑΙ ΑΠΛΩΝΕΤΕ ΜΕΧΡΙ ΚΑΤΩ ΣΤΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ!ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙ!

MG-KTiNoS
12/09/2014, 22:00
δεν είναι τίποτα...
Με γεια !

arisrodolivos
12/09/2014, 22:00
δες μηπως ξεσφιξε κανενα αλλεν γυρω γυρω γιατι εκανες και λιγο σβελτο ταξιδακι για xt 600

notakos600
13/09/2014, 10:28
Καλά χιλιόμετρα και καλορίζικος. :beer:
Αν δεις ότι σου ξανκάνει διαρροή από το ίδιο σημείο, βγάλε το καπάκι της μίζας ξεβιδώνοντας τις allen καθάρισε το καπάκι, βάλε φλατζόκολλα και καθάρισες.

Bob_o_mastoras
13/09/2014, 10:33
Αυτο που λεει και ο Νοτακος. Αλλα τι εννοεις οταν λες "ΕΙΔΑ ΟΤΙ Η ΜΗΧΑΝΗ ΕΧΕΙ ΔΙΑΡΡΟΗ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΑΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΕΣΑ Κ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΖΑ ΚΑΙ ΑΠΛΩΝΕΤΕ ΜΕΧΡΙ ΚΑΤΩ ΣΤΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ" ;;
Οτι τα λαδια απλωθηκαν στο μοτερ ή οτι χανει και απο αλλου;;
Παντως κατα 99% η φλατζα παρεδωσε πνευμα σε καποιο-καποια σημεια. Την αλλαζεις, αλλαζεις και λαδακι-φιλτρο και κομπλε.

notakos600
13/09/2014, 10:38
Αυτό το καπάκι εννοώ, κόβεις φλατζόχαρτο ή βάζεις φλατζόκολλα, ένα και το αυτό.

322853

lykourgi
13/09/2014, 10:46
Πλύνε τον κινητήρα* και ξεκίνα να το βολτάρεις σταματώντας και κοιτώντας κάθε τόσο από που χάνει. Οπως είναι τώρα δεν βγάζεις συμπέρασμα, αφού τα λάδια έχουν απλωθεί παντού.

Οταν βρεις την πηγή του κακού θα βρεθεί και η λύση.

Πριν τα κάνεις αυτά βεβαιώσου ότι ο κινητήρας έχει μέσα αρκετό λάδι για να λειτουργεί σωστά.


(*Απ' έξω, όχι σαν κάτι άλλους........):D

Bob_o_mastoras
13/09/2014, 10:51
Σταματημενος, αμα αρχισει και βολταρει θα τα απλωσει παντου παλι.

notakos600
13/09/2014, 10:52
Σταματημενος, αμα αρχισει και βολταρει θα τα απλωσει παντου παλι.


:a10:

lykourgi
13/09/2014, 10:55
Σωστός, ας αρχίσει τον έλεγχο σταματημένος με ξερογκαζιές.

Μόνο μην το έχει στάσιμο να δουλεύει καμμιά ώρα. Είναι και αερόψυκτο.

notakos600
13/09/2014, 10:57
Σωστός, ας αρχίσει τον έλεγχο σταματημένος με ξερογκαζιές.

Μόνο μην το έχει στάσιμο να δουλεύει καμμιά ώρα. Είναι και αερόψυκτο.

Δεν καταλαβαίνει τπτ, σε μονοπάτια το πάω με 0 km και όλα οκ. :beer:

lykourgi
13/09/2014, 11:04
δεν είναι τίποτα...
Με γεια !


Δεν καταλαβαίνει τπτ, σε μονοπάτια το πάω με 0 km και όλα οκ. :beer:

Ετσι, πείτε του καμμιά ενθαρρυντική κουβέντα να πάρει τα πάνω του.

Διότι βλέπω, για την ώρα, να τα έχει κάνει πάνω του. :D

notakos600
13/09/2014, 11:06
Ετσι, πείτε του καμμιά ενθαρρυντική κουβέντα να πάρει τα πάνω του.

Διότι βλέπω, για την ώρα, να τα έχει κάνει πάνω του. :D

Νταξ, καινούριο μηχανάκι είναι, όλοι ψαρώσαμε όταν βρεθήκαμε κάποτε στη θέση του.
Δεν τρέχει κάστανο, ΚΤΜ δεν είναι πάντως. :lol: :beer:

zannisvel
13/09/2014, 11:07
ΧΤ for ever!!! Αλλα βγαλε και καμια φωτογραφια να καταλαβουμε απο που χανεις. Αν και με τα λεγομενα σου ο Νοτακος εδωσε την καλυτερη λυση!!

notakos600
13/09/2014, 11:09
ΧΤ for ever!!! Αλλα βγαλε και καμια φωτογραφια να καταλαβουμε απο που χανεις. Αν και με τα λεγομενα σου ο Νοτακος εδωσε την καλυτερη λυση!!

Πέστα, έχεις εντρυφήσει στο θέμα, φοβάται χωρίς λόγο, άσε που σε λίγο καιρό θα τα διαβάζει όλα αυτά και θα γελάει που ανησυχούσε άδικα.
2 ΧΤ έχω, ένα πολιτικό (για παπί) και ένα για να παίρνω τα βουνά. :a25:

zannisvel
13/09/2014, 11:17
Ο bob νομιζω το ειχε πει.

Τα XT ειναι σκυλια αλλα πρεπει πρωτα να μαθουν τον καινουριο τους ιδιοκτητη.

Εμενα στη πρωτη βδομαδα μου ειχε πεταξει τη βελονα του ρελαντι που δε νομιζω να το εχει ξαναπαθει αυτο αλλος πριν απο μενα. Απο τοτε δεν εχει κανει κιχ. Το καλυτερο μηχανακι που θα μπορουσα να παρω για τη δουλει που το θελω και για τα χρηματα που εδωσα.

Λοιπον παω να παρω τους δρομους. Πανε και εσυ μια βολτιτσα στο βουνο για "τσιγαρα" ;) και τα λεμε απογευματακι που θα εχει μπει και ο κυριος με τη διαρροη.

notakos600
13/09/2014, 11:19
Πήγα τα χαράματα, αύριο πάλι.
Τώρα χαλαρώνω και ενημερώνομαι, καλή βόλτα και κοίτα να κανονίσουμε καμιά κοινή με το πολιτικό. :beer:

zannisvel
13/09/2014, 11:23
Πήγα τα χαράματα, αύριο πάλι.
Τώρα χαλαρώνω και ενημερώνομαι, καλή βόλτα και κοίτα να κανονίσουμε καμιά κοινή με το πολιτικό. :beer:

:beer::beer:

mastrogeorge
13/09/2014, 16:15
Καλησπερα στην παρεα :beer:
Για να χανει κατω απο την μιζα, δυο πιθανοτητες υπαρχουν . Η πιο συνηθισμενη, ειναι καποιος να ειχε βγαλει προσφατα το καπακι των πηνιων.
Εκει ολοι κατα 99% ξεχνανε να βαλουν την αλενοβιδα που παει ΜΕΣΑ στο μικρο καπακακι που ειναι τα γραναζια της μιζας, οποτε χανει απο εκει , ακριβως κατω απο την μιζα.
Δευτερη περιπτωση, να μην εχει πατησει καλα το o-ring της μιζας οπως εκλεισε το καπακι.
Ελπιζω να βοηθησα :)

vaggeliskiki
13/09/2014, 23:31
Σας ευχαριστω ολους παιδια για τις απαντησεις που μου δωσατε!ηδη νιωθω πολυ καλυτερα μετα απο αυτα που διαβασα!Η διαρροη οπως ειπα και στο προηγουμενο μυνημα ειναι στην φωτογραφια που μας εδειξε ο notakos(σε ευχαριστω ιδιαιτερα για την φωτο που εβαλες φιλε μου)οχι μπροστα στο καπακι που εχει 4αλλεν βιδες αλλα καπου στην μεση τις μιζας πισω ακριβως απο αυτο το καπακι που εχει τισ 4αλλεν βιδες!η διαρροη ξεκιναει απο εκει κ το λαδι τρεχει λιγο μεσα στο μπροστινο γραναζι κ το υπολοιπο φτανει μεχρι το κατω μερος του κινητηρα!Πηγα σημερα συνεργειο να το κοιταξουν κ μου ειπαν οτι καπου στην μιζα και σε εκεινο το καπακι με τις 4αλλεν βιδες εχει μια τσιμουχα κ μαλλον απο εκει ειναι η διαρροη!Απο βδομαδα μου ειπαν να ξαναπαω για να το ανοιξουν και να αλλαξουν την τσιμουχα!

vaggeliskiki
14/09/2014, 16:14
Σημερα το πρωι καθαρισα το σημειο που ειχα την διαρροη κ εκανα γυρω στα 10χλμ για να ζεσταθει ειδα ακριβως οτι η το λαδακι βγαινει ακριβως απο μια μαυρου χρωματος ταπα που ειναι καθετη στην μηχανη κ ακριβως κατω απο την μιζα!Ηθελα να βγαλω φωτο ομως εκει πισω που ειναι δεν φαινεται παρα μονο με φακο!Προσπαθησα να γινω οσο ποιο κατατοπιστηκος γινεται,μηπως θα μπορουσε να μου πει καποιος απο την παρεα γιατι χρειαζεται αυτη η ταπα?

notakos600
14/09/2014, 19:05
Σημερα το πρωι καθαρισα το σημειο που ειχα την διαρροη κ εκανα γυρω στα 10χλμ για να ζεσταθει ειδα ακριβως οτι η το λαδακι βγαινει ακριβως απο μια μαυρου χρωματος ταπα που ειναι καθετη στην μηχανη κ ακριβως κατω απο την μιζα!Ηθελα να βγαλω φωτο ομως εκει πισω που ειναι δεν φαινεται παρα μονο με φακο!Προσπαθησα να γινω οσο ποιο κατατοπιστηκος γινεται,μηπως θα μπορουσε να μου πει καποιος απο την παρεα γιατι χρειαζεται αυτη η ταπα?

Είναι η βίδα με το σωληνάκι των αναθυμιάσεων του κάρτερ;
Αν είναι αυτή η βίδα, κάνε έναν έλεγχο στα λάδια γιατί μάλλον έχει παραπάνω ποσότητα από όσο πρέπει ή έχει βουλώσει το σωληνάκι.

vaggeliskiki
14/09/2014, 22:20
Σε ευχαριστω notako τελικα απ'οτι βλεπω μαλλον γλυτωσα και το ανοιγμα τις μιζας γιατι το λαδακι βγαινει απο αυτη την μαυρη ταπα εκανα ελενχο στα λαδια μετα απο εκεινη την βολτα που εκανα κ τα λαδια ηταν λιγο ποιο κατω απο την ενδειξη F.Μηπως θα μπορουσες να μου πεις ποιο ειναι αυτο το σωληνακι?

vaggeliskiki
14/09/2014, 22:27
Τωρα που το σκεφτομαι μεσα στα πολλα σωληνακια που εχει μαζι με την υπερχηληση τις βενζινης εχει κ ενα που εχει μια ταπα απο κατω,μηπως ειναι αυτο?

notakos600
15/09/2014, 08:38
Τωρα που το σκεφτομαι μεσα στα πολλα σωληνακια που εχει μαζι με την υπερχηληση τις βενζινης εχει κ ενα που εχει μια ταπα απο κατω,μηπως ειναι αυτο?

Έπεσες διάνα, βγάλε την τάπα στο κάτω μέρος, καθάρισε το σωληνάκι εσωτερικά και βάλτο πάλι στη θέση του.
Ότι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε.

vaggeliskiki
15/09/2014, 16:28
Νοτακο δεν μπορεις να φανταστεις το ποσο με βοηθησες!Τελικα ανοιξα την ταπα απο το σωληνακι κ ετρεξε αρκετο λαδι,πιστευω οτι ηταν λογο του οτι το πιεσα ακετα το μοτερ στην ε.ο οταν το πηρα!Κατι τελευταιο που θα ηθελα να σε ρωτησω ηταν την γνωμη σου σαν κατοχος 2 χτ προσωπικα ποιο ειναι το καλυτερο λαδι κατα την γνωμη σου (ιξωδες κ μαρκα)
Κ παλι :)σε ευχαριστω για τις τοσο χρησιμες απαντησεις που μου εδωσες γιατι στα αν μπλεξεις με συνεργεια ηταν ετοιμοι να μου βγαλουν τελικα χωρις λογο την μιζα!:)

notakos600
15/09/2014, 16:34
Νοτακο δεν μπορεις να φανταστεις το ποσο με βοηθησες!Τελικα ανοιξα την ταπα απο το σωληνακι κ ετρεξε αρκετο λαδι,πιστευω οτι ηταν λογο του οτι το πιεσα ακετα το μοτερ στην ε.ο οταν το πηρα!Κατι τελευταιο που θα ηθελα να σε ρωτησω ηταν την γνωμη σου σαν κατοχος 2 χτ προσωπικα ποιο ειναι το καλυτερο λαδι κατα την γνωμη σου (ιξωδες κ μαρκα)
Κ παλι :)σε ευχαριστω για τις τοσο χρησιμες απαντησεις που μου εδωσες γιατι στα αν μπλεξεις με συνεργεια ηταν ετοιμοι να μου βγαλουν τελικα χωρις λογο την μιζα!:)

Υποχρέωσή μου να βοηθήσω σε κάτι που μπορώ και όποια άλλη δυσκολία βρεις να ρωτήσεις ελεύθερα, γλυτώνεις χρόνο και χρήμα, άσε που μαθαίνεις κιόλας. ;)
Λάδι βάζω SAE15W50 ημισυνθετικό, οποιοδήποτε επώνυμο. Υπάρχει και manual σε pdf αν ενδιαφέρεσαι.
Να το χαρείς το μηχανάκι και καλά χιλιόμετρα. :beer::beer:

vaggeliskiki
15/09/2014, 21:47
Τον τελευταιο καιρο που διαβαζω κ ακουω διαφορα απο 10-40 εως 20-50 κ εγω πιστευω οτι καπου στο ενδιαμεσο ειναι η καλυτερη λυση ενα ημησυνθετικο κ διαστηματα αλλαγης στα 5000ΚΜ παντα μαζι με φιλτρο.
Καληνυχτα φιλε μου κ σε ολη την καταπληκτικη παρεα του μοτο!
Αν καποτε ταξιδεψετε προς στην Εδεσσα θα ηθελα ευχαριστως να τα λεγαμε κ απο κοντα!

zannisvel
16/09/2014, 08:18
Πιστευω 5000km ειναι πολλα, ειδικα αν οδηγεις μεςα στη πολη. Προσωπικα τα αλλαζω καθε 3000km.
15-50 ημισυνθετικο χρεισιμοποιω και γω και φιλτρο σε καθε αλλαγη.

notakos600
16/09/2014, 08:33
Πιστευω 5000km ειναι πολλα, ειδικα αν οδηγεις μεςα στη πολη. Προσωπικα τα αλλαζω καθε 3000km.
15-50 ημισυνθετικο χρεισιμοποιω και γω και φιλτρο σε καθε αλλαγη.

Συμφωνώ σε όλα. :beer:

OldMan
16/09/2014, 15:14
Αν καποτε ταξιδεψετε προς στην Εδεσσα θα ηθελα ευχαριστως να τα λεγαμε κ απο κοντα!
Το αποφευγουμε γιατί κυκλοφορούν εκει κατι "περίεργοι" και αμα μας παρει κανενα ματι την κατσαμε την βαρκα...

vaggeliskiki
16/09/2014, 15:40
Το αποφευγουμε γιατί κυκλοφορούν εκει κατι "περίεργοι" και αμα μας παρει κανενα ματι την κατσαμε την βαρκα...

Παντου υπαρχουν φιλε μου OldMan κ περιεργοι αλλα κ σωστοι ανθρωποι,εμεις το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να προσπερναμε τους περιεργους κ να μενουμε με τους σωστους ανθρωπους!
:)

notakos600
16/09/2014, 15:42
Παντου υπαρχουν φιλε μου OldMan κ περιεργοι αλλα κ σωστοι ανθρωποι,εμεις το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να προσπερναμε τους περιεργους κ να μενουμε με τους σωστους ανθρωπους!
:)

Σου το έγραψα και παραπάνω, είσαι στο σωστό μέρος. :beer:

vaggeliskiki
16/09/2014, 15:50
Τελικα αυτο που καταλαβαινω ειναι πως μετα απο 3χρονια που πουλησα την τελευταια μου μηχανη κ ξανααποκτησα τωρα το ΧΤ η καθε μηχανη εχει κ τις ιδιαιτεροτητες της κ πως πολλα μικροπροβληματα μπορεις να τα ξεπερνας περνοντας συμβουλες απο παλιοτερους ιδιοκτητες τις ιδιας μηχανης!
Τα συνεργεια τις περισσοτερες φορες κοιτανε να βγαλουν μονο χρηματα απο σενα ανεξαρτητα με το αν θα σου λυσουν το προβλημα η οχι!
:beer:

notakos600
16/09/2014, 15:52
Τελικα αυτο που καταλαβαινω ειναι πως μετα απο 3χρονια που πουλησα την τελευταια μου μηχανη κ ξανααποκτησα τωρα το ΧΤ η καθε μηχανη εχει κ τις ιδιαιτεροτητες της κ πως πολλα μικροπροβληματα μπορεις να τα ξεπερνας περνοντας συμβουλες απο παλιοτερους ιδιοκτητες τις ιδιας μηχανης!
Τα συνεργεια τις περισσοτερες φορες κοιτανε να βγαλουν μονο χρηματα απο σενα ανεξαρτητα με το αν θα σου λυσουν το προβλημα η οχι!
:beer:

Κάποιες φορές τα χαλάνε κιόλας κι είναι κρίμα να χαλάσει ένα αλεξίσφαιρο μοτέρ από τον κάθε άσχετο που την είδε μάστορας.

vaggeliskiki
16/09/2014, 16:09
Κάποιες φορές τα χαλάνε κιόλας κι είναι κρίμα να χαλάσει ένα αλεξίσφαιρο μοτέρ από τον κάθε άσχετο που την είδε μάστορας.

Εχεις απολυτο δικιο φιλε μου notako με αποτελεσμα αντι να μεγαλωσεις την διαρκεια ζωης ενος κινητηρα με τα καλα λαδακια κ γενικα με την προσοχη του κινητηρα σου σε οποιοδηποτε μικροπροβλημα σου παρουσιαστει πηγαινεις σε καποιους ασχετους κ εκει ξεκιναν πλεον τα μεγαλα προβληματα απο την αμαθεια τους!
Συμπερασμα
Γ'αυτο υπαρχουν τετοια χρησιμα site οπως το moto να παιρνεις κ να ανταλαζεις καποιες χρησιμες συμβουλες που θα σε βοηθησουν πολυ κ θα ακομα θα φανουν πολυτιμες κ σε καποιους αλλους!:)

notakos600
16/09/2014, 16:19
Αργότερα, όταν κάνεις τις βόλτες σου και μάθεις καλύτερα το μηχανάκι, θα σου δείξω πως να γρασσάρεις το μοχλικό της ανάρτησης, τα ρουλεμάν του λαιμού και τους άξονες των τροχών. Πως να κάνεις αλλαγή υγρών φρένων και εξαέρωση και άλλα πολλά. Θα το έχεις το ΧΤάκι βυζανιάρικο από τη πολλή φροντίδα. :lol:
Για αρχή όταν αλλάξεις λάδια θα κάνεις και εξαέρωση (για να φύγει ο αέρας από το κύκλωμα) ξεβιδώνοντας το βιδάκι που είναι πάνω στο καπάκι του φίλτρου λαδιού, με τον κινητήρα σε λειτουργία. Ξεβιδώνεις δυο-τρεις στροφές μέχρι να βγάλει λαδάκι και το ξανασφίγγεις (ελαφρά έτσι;). Άλλαξε και το μπουζάκι (μισή στροφή με το μπουζόκλειδο από τέρμα βιδωμένο με το χέρι) και καλού-κακού άλλαξε και το φίλτρο αέρα για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Στα 3000 χιλιόμετρα άλλαζε τα λαδάκια σου με φρέσκα και πάντα με καινούριο φίλτρο λαδιού -στοιχίζει ελάχιστα μπροστά στη μακροζωία του κινητήρα.
Δεν πιστεύω να ξέχασα κάτι αλλά και να ξέχασα εδώ είμαστε. Κρανάκι πάντα και πολλή προσοχή στους δρόμους. :beer:

vaggeliskiki
16/09/2014, 16:56
Eισαι ωραιος ρε notako!:lol:
Θα τα ξαναπουμε συντομα,καλες βολτες με τα εργαλεια σου!
:beer:

notakos600
16/09/2014, 17:08
Εις το επανιδείν Βαγγέλη. :beer:

OldMan
17/09/2014, 16:03
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ....!!!:beer:

Τα Τεχνικά βρήκαν την θέση που τους αξιζε.... :)



Υ.Γ.
Κορίτσια, δεν πετιεστε μεχρι τα Μοντελα για κοινωνική δικτύωση και σαχλαμαριτσούλες..??:blush:

notakos600
18/09/2014, 22:21
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ....!!!:beer:

Τα Τεχνικά βρήκαν την θέση που τους αξιζε.... :)



Υ.Γ.
Κορίτσια, δεν πετιεστε μεχρι τα Μοντελα για κοινωνική δικτύωση και σαχλαμαριτσούλες..??:blush:

:p:p

vaggeliskiki
21/09/2014, 23:27
:p:p

Τελικα μετα απο αρκετες ημερες μπορω να πω με σιγουρια πως η διαρροη ηταν απο την ταπα υπερχηλησης λαδιου,εβγαλα κατω απο το σωληνακι την μικρη ταπα που εχει κ εβγαλε λαδι κ τωρα πλεον το μερος εχει στεγνωσει εντελως κ δεν υπαρχει ιχνος λαδιου!
Θα ηθελα να ρωτησω αυτο το λαδι δικαιολογειται να υπαρχει μετα απο το μεγαλο ταξιδι που εκανα,ειναι φυσιολογικο επειδη το δουλεψα αρκετη ωρα στα ορια του να ξερναει τα λαδια απο εκει?
Τωρα πλεον αλλαξα λαδακια κ εκανα την εξαερωση με δυσκολια γιατι ξεβιδωσα την βιδα απο το καπακι τουφιλτρου λαδιου εβαλα μπροστα ομως λαδι δεν εβγαινε κ ετσι ξεβιδωσα ακομα περισσοτερο με αποτελεσμα να πεταχτει η βιδα κ να αρχισει να πεταει λαδι κ ετσι εσβησα αμεσως την μηχανη κ αναρωτιεμαι μηπως δεν επρεπε να εχω την μηχανη στο πλαινο σταν ισως επρεπε να την κραταω ορθια?:(

notakos600
22/09/2014, 07:19
Το βιδάκι εξαέρωσης το ξεβιδώνεις 1-2 στροφές και με τον κινητήρα σε λειτουργία περιμένεις, σε μερικά λεπτά θα αρχίσει να δακρύζει και την ξανασφίγγεις ελεφρώς για να μην χαλάσεις το σπείρωμα.
Όσο για το σωληνάκι υπερχείλισης, ναι σε οριακή λειτουργία μπορεί να ξεράσει λίγο λάδι από εκεί, no problem.
Για την μακροζωία του μοτέρ πάντως, να αποφεύγεις την παρατεταμένη λειτουργία στα κόκκινα.

vaggeliskiki
22/09/2014, 16:23
Πειραζει που εχει μονο 1 λιτρο μεσα στον κινητηρα?μηπως το δουλεμα στο ρελαντι με μονο με 1 λιτρο του κανει ζημια (απλος ρωταω χωρις να ξερω)?
Οταν το πρωτοπηρα κ εφυγα βγηκα στην εθνικη οδο κ εκει το δουλεψα σε τελικες ποτε ομως στα κοκκινα, το ξερω οτι οταν το δουλευεις στα κοκκινα μειωνεται η ζωη του κινητηρα!
Επισης θα ηθελα να ρωτησω στον σιγαστηρα τις εξατμησης ο προηγουμενος ιδιοκτητης εχει κανει διπλα απο την αλενοβιδα 4 μικρες τρυπουλες μου ειπε για λιγο περισσοτερο θορυβο,μηπως ξερεις που θα μπορουσα να βρω κανενα μετ/νο?καινουργιο εχει στα 55ευρω

notakos600
22/09/2014, 19:03
1 λίτρο βάζεις στην αρχή, δουλεύει λίγο ο κινητήρας και προσθέτεις το υπόλοιπο.
Εξαέρωση κάνεις όταν έχεις βάλει όλο το λάδι στον κινητήρα.
Μεταχειρισμένο σιγαστήρα θα βρεις στο car.gr.

vaggeliskiki
22/09/2014, 23:23
1 λίτρο βάζεις στην αρχή, δουλεύει λίγο ο κινητήρας και προσθέτεις το υπόλοιπο.
Εξαέρωση κάνεις όταν έχεις βάλει όλο το λάδι στον κινητήρα.
Μεταχειρισμένο σιγαστήρα θα βρεις στο car.gr.

Εγω καταλαβα φιλε νοτακο οτι με το 1λιτρο κανεις κ την εξαερωση κ μετα προσθετεις κ τα υπολοιπα,τωρα ομως καταλαβα ακριβως τη διαδικασια!
Δε νομιζω να καναμε καμμια ζημια που το αφησαμε να δουλευει 15-20 δευτερολεπτα στο ρελαντι με 1 μονο λιτρο?
Στο car.gr εψαξα αλλα δεν βρηκα σκετο σιγαστηρα ολοι πουλανε ολοκληρο το τελικο!

notakos600
23/09/2014, 05:00
Εγω καταλαβα φιλε νοτακο οτι με το 1λιτρο κανεις κ την εξαερωση κ μετα προσθετεις κ τα υπολοιπα,τωρα ομως καταλαβα ακριβως τη διαδικασια!
Δε νομιζω να καναμε καμμια ζημια που το αφησαμε να δουλευει 15-20 δευτερολεπτα στο ρελαντι με 1 μονο λιτρο?
Στο car.gr εψαξα αλλα δεν βρηκα σκετο σιγαστηρα ολοι πουλανε ολοκληρο το τελικο!

Δεν παθαίνει τίποτα, μην αγχώνεσαι.
Ολόκληρος πάει ο σιγαστήρας, είχα πάρει κι εγώ πριν πολλά χρόνια από το car.gr γιατί όταν αγόρασα το πρώτο ΧΤ είχε REMUS και ήταν άκρως ενοχλητική, άσε που ήταν πιο βαριά από τη μαμίσια.

vaggeliskiki
23/09/2014, 23:03
Οποτε αγορα ολοκληρο το τελικο κ ησυχαζω!
Τελικα καταλαβαινω το ποσο λαθος εκανα που το 2004 πηρα σαν καινουργιο μοντελο το 660 κ δεν ειχα παρει τοτε το 600,ασε που ηταν κ ποιο φθηνο!:rolleyes:

notakos600
24/09/2014, 12:51
Οποτε αγορα ολοκληρο το τελικο κ ησυχαζω!
Τελικα καταλαβαινω το ποσο λαθος εκανα που το 2004 πηρα σαν καινουργιο μοντελο το 660 κ δεν ειχα παρει τοτε το 600,ασε που ηταν κ ποιο φθηνο!:rolleyes:

Γηράσκεις αει διδασκόμενος αγαπητέ.

OldMan
24/09/2014, 16:47
Γηράσκεις αει διδασκόμενος αγαπητέ.
Και το λυπηρόν δεν είναι ότι διδασκεται...
(Ναυαρχούκος...)

vaggeliskiki
24/09/2014, 22:33
Γηράσκεις αει διδασκόμενος αγαπητέ.
Eχεις απολυτο δικιο!Τοτε βλεπεις το μονο που σκεφτομασταν ηταν το γκαζι κ οχι τοσο η ποιοτητα κατασκευης κ η αντοχη στο χρονο,δεν ξερω τα επομενα μοντελα παντος το 660 του 2004 ητανε το χειροτερο μου μηχανακι :(
Καμμια σχεση δεν εχει με το 600 :)

vaggeliskiki
24/09/2014, 22:34
Και το λυπηρόν δεν είναι ότι διδασκεται...
(Ναυαρχούκος...)

Ελα που ομως διδασκετε!:D:p

OldMan
25/09/2014, 16:56
Ελα που ομως διδασκετε!:D:p
Εγω σωστα εβαλα το "δεν" πριν το "ειναι"...

Εσυ το διαβασες λαθος, μαλλον...;)

vaggeliskiki
02/10/2014, 22:56
Θελω να σας ρωτησω καποια πραγματα για το μηχανακη μου,κατι δεν μου αρεσει με τα καρπυρατερ απο οταν το πηρα εκει που το παρκαρω μου μυριζει βενζινη κ οι υπερχηλησεις ειναι λιγο υγρες χωρις να υπαρχουν σταγονες βενζινης στο πατωμα,ειναι φυσιολογικο η μηπως θελουν καθαρισμα τα καρπυρατερ(ασχετα αν ο προηγουμενος ιδιοκτητης μου ειπε οτι τα εχει καθαρισει!)

notakos600
03/10/2014, 10:10
Θελω να σας ρωτησω καποια πραγματα για το μηχανακη μου,κατι δεν μου αρεσει με τα καρπυρατερ απο οταν το πηρα εκει που το παρκαρω μου μυριζει βενζινη κ οι υπερχηλησεις ειναι λιγο υγρες χωρις να υπαρχουν σταγονες βενζινης στο πατωμα,ειναι φυσιολογικο η μηπως θελουν καθαρισμα τα καρπυρατερ(ασχετα αν ο προηγουμενος ιδιοκτητης μου ειπε οτι τα εχει καθαρισει!)

Φυσιολογικό είναι.
Το παρατηρώ βέβαια περισσότερο όταν η μοτοσυκλέτα είναι παρκαρισμένη στον ήλιο με ζέστη.
Κλείνε και το ρουμπινέτο καλού-κακού.

vaggeliskiki
03/10/2014, 15:03
Πηρα κ στην αντιπρωσωπεια να τους ρητωσω κ τη λετε να μου ειπαν!Εχει φαγωθει η βελονα του ρουμπινετου κ θελει αλλαγμα κ η μεμβρανη, ολα αυτα 100ευρω!:eek:
Ομως για αλλη μια φορα μου εδωσες μια απλη κ πιστευω την ποιο σωστη λυση φιλε μου.
Χθες το πηγα μια βολτα στο βουνο παει καλα κ τα αμορτισερ του μου θυμιζουν το klr 650(πολυ καλο μηχανακι) ομως δεν εχω λαστιχα κ ηθελα να σε ρωτησω τη προτεινεις να βαλω 50/50 ελεγα να βαλω!

notakos600
03/10/2014, 15:22
Στο δικό μου το πολιτικό φοράω Michelin Sirac και στο enduro Metzeler Karoo.

324092


324093

Bob_o_mastoras
03/10/2014, 17:41
Πηρα κ στην αντιπρωσωπεια να τους ρητωσω κ τη λετε να μου ειπαν!Εχει φαγωθει η βελονα του ρουμπινετου κ θελει αλλαγμα κ η μεμβρανη, ολα αυτα 100ευρω!:eek:
Ομως για αλλη μια φορα μου εδωσες μια απλη κ πιστευω την ποιο σωστη λυση φιλε μου.
Χθες το πηγα μια βολτα στο βουνο παει καλα κ τα αμορτισερ του μου θυμιζουν το klr 650(πολυ καλο μηχανακι) ομως δεν εχω λαστιχα κ ηθελα να σε ρωτησω τη προτεινεις να βαλω 50/50 ελεγα να βαλω!

Aν το προβλημα επιδεινωθει αγνοησε την Μοτοδυναμικη φυσικα και παρε απο τα χιλιαδες ΧΤ που υπαρχουν για κοψιμο-ανταλακτικα ενα ρουμπινετο ολοκληρο. Θα τα βρεις σε πολυ καλες τιμες.

vaggeliskiki
03/10/2014, 23:05
Στο δικό μου το πολιτικό φοράω Michelin Sirac και στο enduro Metzeler Karoo.

324092


324093

Τα michelin sirac πιστευω οτι θα ειναι ακριβως για το χτακι μου γιατι τα θελω κ μεσα στην πολη κ λιγο για βουνο!:wave2:

vaggeliskiki
03/10/2014, 23:18
Aν το προβλημα επιδεινωθει αγνοησε την Μοτοδυναμικη φυσικα και παρε απο τα χιλιαδες ΧΤ που υπαρχουν για κοψιμο-ανταλακτικα ενα ρουμπινετο ολοκληρο. Θα τα βρεις σε πολυ καλες τιμες.

Επαρχια μενω φιλε μου το ηξερα οτι θα μου πει αρκετα χρηματα κ οντως το χτ εχει ακομα ενα καλο πληθωρα ανταλλακτικα κ το καλυτερο ειναι αυτο που λες παιρνεις ενα μεταχειρισμενο οταν θα αρχισει να σταζει απο τις υπερχηλησεις κ θα εχει διαρροη κ τελειωνεις!Ευχαριστω Bοb :)

vaggeliskiki
05/10/2014, 01:58
Tελικα εκλεισα το ρουμπινετο κ το προβλημα σχεδον εξαληφθηκε με τις αναθυμιασεις!

vaggeliskiki
23/10/2014, 14:54
Σκοπευω αυριο να βγαλω τον λαιμο τις εξατμησης να τον τρυψω με ψιλο νουμερο σμυρδοπανο κ να τον βαψω με σπρει ματ μαυρο για θερμοκρασιες μεχρι 650 βαθμους,λετε να κρατησει το χρωμα!Αραγε οι λαιμοι μιας εξατμησης μηχανης ξεπερνανε τους 650 βαθμους?:confused:

Bob_o_mastoras
23/10/2014, 15:15
Πωω, και γω πρεπει να τους τριψω και να τους καθαρισω αλλα...βαριεμαι! :(
Δεν νομιζω στο ΧΤ να ανπτυσουν τετοια θερμοκρασια. Καποιο καιρο θα βγαλει σιγουρα το σπρεϊ.

vaggeliskiki
23/10/2014, 17:07
Πιστευω να κρατησουν κανα 2χρονακια?
Το καλο ειναι οτι βγαινουν ευκολα στο χτ κ τα ξαναβαφεις ευκολα!:)

sam4g
23/10/2014, 17:35
vaggeli αν θέλεις άνοιξε καινούριο θρεντ γτ δεν κολλάει με τη διαρροή λαδιού...

Βάλε και καμία φωτό σε στυλ diy να πάρουμε μάτι :uplate:

vaggeliskiki
23/10/2014, 22:36
Εχεις δικιο φιλε μου αυριο θα ανοιξω το θεμα κ θα βγαλω κ καμμια φωτο :)