PDA

View Full Version : ΑΝΑΜΕΝΩ ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ ΙΔΕΩΝ για Bros 650



bros 650
15/09/2014, 00:34
Εχω ενα bros 650 εδω και δεκα χρονια παρατημενο στην αυλη του πατρικου μου.Εχασα τοτε τρεις φιλους σε τροχαια μεσα σε μια χρονια και
η ψυχολογια μου με εκανε και το παρατησα.2014 πλεον παντρεμενος με δυο παιδια, το μικροβιο ξαναξυπνησε και αρχισε να με τρωει.Στην αρχη σκεφτομουν να αγορασω ενα καινουργιο με τα διαφορα συστηματα ασφαλειας που εχουν abs traction control κτλπ.Σε ενα μαγαζι-συνεργειο που πηγα να δω τα καινουργια μοντελα της honda, οταν του ειπα οτι εχω ενα bros μου ειπε κριμα ειναι να το αφησω ετσι και οτι αξιζει μια ανασταση το μηχανακι.Διαβαζοντας εδω στο σαιτ ποσοι πολλοι εχουν αναστησει παλιες μηχανες και τις κανουν κουκλες αρχισα να σκεφτομαι σοβαρα αντι να παρω καινουργιο να φτιαξω το δικο μου.
Θα ηθελα να μου δωσετε καποιες ιδεες για το πως να γινει.Επειδη το brosaki εστριβε μια χαρα με ενδιαφερει να διατηρησει, ακομη καλυτερα να βελτιωθει σε αυτον τον τομεα και φυσικα ιδεες για το look χαρακτηρα εμφανιση που θα εχει,εχω μια προτιμηση προς cafe racer,αλλα ολες οι ιδεες ειναι αποδεκτες, επισης το κοστος να διατηρηθει σε λογικα επιπεδα και στα πλαισια της εποχης της κρισης που ζουμε.
Περιμενω ελπιζοντας σε μια καταιγιδα ιδεων και προτασεων απο ολους σας.Επειδη οι δουλειες του κ. Σπυρου με αρεσαν παρα πολυ θα μου ηταν μεγαλη τιμη αν μπορουσε να βρει λιγο χρονο να με γραψει καποιες ιδεες του..σας ευχαριστω εκ των προτερων.

amyroukai
15/09/2014, 00:46
Όχι άλλο φραπέ ψευτορεϊσερ...

Δες του παπ, μαμά, κουκλι. Ψαξου λίγο με αναρτησεις και τιπτις άλλο.

bros 650
15/09/2014, 01:09
Με αρκετους που εχω μιλησει με εχουν πει το ιδιο.Αλλα το να δω μερικες ιδεες δεν πειραζει κανεναν:)

amyroukai
15/09/2014, 01:16
Εννοείται. Μπορεί να σκάσει κάτι καλό :)

KotsosDR
15/09/2014, 01:28
322957


322958

toyar
15/09/2014, 06:50
μετα απο 10 χρονια παρατημα πρωτα πρεπει να δεις αν δουλευει το μοτερ (κολημενα εμβολα, βρωμικα καρμπ, ξεραμενες φλατζες-τσιμουχες,ηλεκτρικα κλπ)
μετα τα περιφερειακα (τσιμουχες-λαδια μπροστινου, λυσιμο-καθαρισμα φρενων, ρουλεμαν τιμονιου-τροχων)
τα παραπανω θελουν αρκετη δουλεια και χρηματα και οταν τελειωσουν μπορεις να ασχοληθεις με βελτιωσεις και look

Pan (dvs)
15/09/2014, 08:50
Σε τι κατασταση ειναι σημερα μηχανικα και εξωτερικα?Ανεβασε και καναδυο φωτο.

buckley
15/09/2014, 09:37
MAMA.

GFawkes
15/09/2014, 09:48
Μαμα, αναρτησεις, τελικο πιο ελευθερο αντε και μια σελα με κοκοβιο και φαναρακι καφε που αλλαζει ευκολα σε μαμα, να ανανεωθει στα ματια σου, να το ξαναγαπησεις.

stam2
15/09/2014, 09:48
μετα απο 10 χρονια παρατημα πρωτα πρεπει να δεις αν δουλευει το μοτερ (κολημενα εμβολα, βρωμικα καρμπ, ξεραμενες φλατζες-τσιμουχες,ηλεκτρικα κλπ)
μετα τα περιφερειακα (τσιμουχες-λαδια μπροστινου, λυσιμο-καθαρισμα φρενων, ρουλεμαν τιμονιου-τροχων)
τα παραπανω θελουν αρκετη δουλεια και χρηματα και οταν τελειωσουν μπορεις να ασχοληθεις με βελτιωσεις και look

+1... ανάλογα με την κατάσταση... για να γίνει πλήρως λειτουργικό το μηχανάκι μπορεί να χρειαστεί από 250-300 ευρώ έως και... πολλά περισσότερα.
Αν είναι έτσι όπως τα λες, δηλαδή παρατημένη για 10 χρόνια, θα γράψω όσα προσωπικά εγώ θα άλλαζα και μου 'ρχονται στο μυαλό πρόχειρα....

λάδια φίλτρα μπουζί παραφλού 70-120 ευρώ (ανάλογα τις επιλογές αγορών που θα κάνεις)
ρουλεμάν τροχών (ίσως και λαιμού ανάλογα την κατάσταση) 35-50 ευρώ
αλυσίδα, γρανάζια 130 ευρώ
λάστιχα 240 ευρώ
συντήρηση μπροστινής ανάρτησης 30-140 ευρώ (ανάλογα αν χρειάζεσαι ελατήρια)
συντήρηση πίσω ανάρτησης, ή αντικατάσταση της 260-350 εκτός και αν έχει κρατηθεί καλά και δεν θέλει τίποτα...
επισκευή ή συντήρηση καρμπυρατερ 10-160 ευρώ....
κάποιο γκριπάκι, επισκευή σέλας, λαμπάκι, φλασάκι κλπ 30-50 ευρώ
μπαταρία 45 ευρώ

Άρα πολύ πρόχειρα μπορεί να χρειαστείς από 350 ευρώ μίνιμουμ, έως 1300-1500 για να έρθει το μηχανάκι σε κατάσταση πλήρους εμπιστοσύνης και δυνατοτήτων...

στα παραπάνω δεν έχω βάλει τιμή συνεργείου θεωρώντας ότι αφού δεν χρειάζεται να ανοίξεις μοτέρ θα τα κάνεις μόνος σου, όλα είναι υπολογισμένα με τιμές αγοράς aftermarket και όχι ανταλλακτικών αντιπροσωπείας και δεν έχω υπολογίσει κάποια ζημιά που ενδεχομένως να εμφανιστεί (ηλεκτρικά, πλεξούδα, ανορθωτής, μοτέρ, αντλία νερού, ψυγείο, σασί, σκουριές κλπ...)

έντιτ: πρόσθεσε και φρένα που τα ξέχασα (πάντα τα ξεχνάω... :p) από απλή αλλαγή υγρών και καθάρισμα στα πιστονάκια των δαγκανών 20-30 ευρώ και καθάρισμα αντλίας, έως αλλαγή σωληνακίων με ενισχυμένα και ενδεχομένως αλλάγή στα τσιμουχάκια των δαγκανών 200 ευρώ ή επισκευή αντλίας.

kostakis125
15/09/2014, 11:33
322971

sapila racing
15/09/2014, 12:05
Με αρκετους που εχω μιλησει με εχουν πει το ιδιο.Αλλα το να δω μερικες ιδεες δεν πειραζει κανεναν:)

Τι χρήση έχεις σκοπό να κάνεις?
Αν είναι για κάθε μέρα ξέχνα το cafe racer στυλ, θα σου κοπούν τα χέρια και η μέση.

buckley
15/09/2014, 14:26
Εχω ενα bros 650 εδω και δεκα χρονια παρατημενο στην αυλη του πατρικου μου.Εχασα τοτε τρεις φιλους σε τροχαια μεσα σε μια χρονια και
η ψυχολογια μου με εκανε και το παρατησα.2014 πλεον παντρεμενος με δυο παιδια, το μικροβιο ξαναξυπνησε και αρχισε να με τρωει.Στην αρχη σκεφτομουν να αγορασω ενα καινουργιο με τα διαφορα συστηματα ασφαλειας που εχουν abs traction control κτλπ.Σε ενα μαγαζι-συνεργειο που πηγα να δω τα καινουργια μοντελα της honda, οταν του ειπα οτι εχω ενα bros μου ειπε κριμα ειναι να το αφησω ετσι και οτι αξιζει μια ανασταση το μηχανακι.Διαβαζοντας εδω στο σαιτ ποσοι πολλοι εχουν αναστησει παλιες μηχανες και τις κανουν κουκλες αρχισα να σκεφτομαι σοβαρα αντι να παρω καινουργιο να φτιαξω το δικο μου.
Θα ηθελα να μου δωσετε καποιες ιδεες για το πως να γινει.Επειδη το brosaki εστριβε μια χαρα με ενδιαφερει να διατηρησει, ακομη καλυτερα να βελτιωθει σε αυτον τον τομεα και φυσικα ιδεες για το look χαρακτηρα εμφανιση που θα εχει,εχω μια προτιμηση προς cafe racer,αλλα ολες οι ιδεες ειναι αποδεκτες, επισης το κοστος να διατηρηθει σε λογικα επιπεδα και στα πλαισια της εποχης της κρισης που ζουμε.
Περιμενω ελπιζοντας σε μια καταιγιδα ιδεων και προτασεων απο ολους σας.Επειδη οι δουλειες του κ. Σπυρου με αρεσαν παρα πολυ θα μου ηταν μεγαλη τιμη αν μπορουσε να βρει λιγο χρονο να με γραψει καποιες ιδεες του..σας ευχαριστω εκ των προτερων.


Καλά την είχες πάρει χαμπάρι πάντως την καταιγίδα ...

GFawkes
15/09/2014, 14:48
Eδω μονο 35 ποντοι......

Ουτε ο Ροκο Σιφρεντι τετοιο πραγμα

bros 650
15/09/2014, 15:22
εγω υπολογιζω για την λειτουργικη κατασταση γυρω στα 1000-1500.μετα μπορω να διαθεσω αλλα τοσα περιπου για το στυλ ισως και λιγα παραπανω.ολα μαζι οχι πανω απο 5000

GFawkes
15/09/2014, 15:23
Δεν θα χρειαστεις τοσα πολλα εκτος και εαν κανεις γενικη ή/και πειρακτικη στο μοτερ.

bros 650
15/09/2014, 15:23
μονο για βολτες θα το εχω.Θα ηθελα να το παω και Σερρες.αληθεια η πιστα Σερρων ειναι ανοικτη?

bros 650
15/09/2014, 15:24
Ναι θα ηθελα να κανω γενικη ωστε λειτουργικα και μηχανικα να ειναι αψογο

bros 650
15/09/2014, 15:28
Σε τι κατασταση ειναι σημερα μηχανικα και εξωτερικα?Ανεβασε και καναδυο φωτο.

Πρεπει να παω στην μανα μου να το ξεσκεπασω και να βγαλω φωτο.καποια στιγμη θα ανεβασω

GFawkes
15/09/2014, 15:29
Ναι θα ηθελα να κανω γενικη ωστε λειτουργικα και μηχανικα να ειναι αψογο

Τοτε ψαξε κιτ πιστονια ελατηρια, σκαμμενα, τσιμουχες γενικης, μιας και θα ανοιξεις μοτερ, και κιτ φλατζες.
Αν δεν εχεις πολλα χλμ και δεν καις λαδια μην το ανοιξεις ...δεν παθαινουν τιποτα αυτα.

buckley
15/09/2014, 15:37
εγω υπολογιζω για την λειτουργικη κατασταση γυρω στα 1000-1500.μετα μπορω να διαθεσω αλλα τοσα περιπου για το στυλ ισως και λιγα παραπανω.ολα μαζι οχι πανω απο 5000

5000 ??? Ρε μάγκα κράτα αυτό μαμά αφού φαίνεται ότι τ' αγαπάς και πάρε κάτι άλλο πιο κατάλληλο για τας Σέρρας ,τι το σκέφτεσαι ...

bros 650
15/09/2014, 15:45
5000 ??? Ρε μάγκα κράτα αυτό μαμά αφού φαίνεται ότι τ' αγαπάς και πάρε κάτι άλλο πιο κατάλληλο για τας Σέρρας ,τι το σκέφτεσαι ...

τι δηλαδη? ναφτιαξω το μπροσακι ωστε να γινει λειτουργικο και να παρω και ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ ΜΗΧΑΝΗ????????/ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΣΤΡΑΤΗΓΟ(συζηγος) ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΠΩ???????????Εδω με το ζορι την επεισα να διαθεσω λεφτα για να το φτιαξω και εννοηται οτι δεν θα της πω το ακριβες ποσο που θα ξοδεψω χι χι χι:evil:
Αυτο το σεναριο δεν παιζει με τιποτα, στις σερρες θα ηθελα να πηγαινω απλα για να τρεχω με ασφαλεια οσο παει δεν με νοιαζει

sapila racing
15/09/2014, 15:46
μονο για βολτες θα το εχω.Θα ηθελα να το παω και Σερρες.αληθεια η πιστα Σερρων ειναι ανοικτη?

Στις Σερρες (οταν ξανανοίξει η πίστα) το bros 650 θα είναι πολύ αργό και δεν θα το ευχαριστηθείς, αν σε ενδιαφέρει πραγματικά να πας πίστα παρε αλλο μηχανάκι και αυτό καντο μαμα.
Με 5000 Ευρω που ανέφερες γίνονται και τα 2.

bros 650
15/09/2014, 15:46
Τοτε ψαξε κιτ πιστονια ελατηρια, σκαμμενα, τσιμουχες γενικης, μιας και θα ανοιξεις μοτερ, και κιτ φλατζες.
Αν δεν εχεις πολλα χλμ και δεν καις λαδια μην το ανοιξεις ...δεν παθαινουν τιποτα αυτα.

Θα το παω σε μηχανικο και θα δουμε τι χρειαζεται και μετα βλεπουμε

bros 650
15/09/2014, 15:48
Δεν μπορω να δικαιολογησω δυο μηχανες στην γυναικα μου:nono:.Η πιστα γιατι ειναι κλειστη?ποτε θα ανοιξει?

buckley
15/09/2014, 15:53
Δεν μπορω να δικαιολογησω δυο μηχανες στην γυναικα μου:nono:.Η πιστα γιατι ειναι κλειστη?ποτε θα ανοιξει?

Και μεις αγαπήσαμε ρε φίλε αλλά για όλα να ξέρεις υπάρχουν λύσεις .Το μοτόρι το αγωνιάρικο θα είναι του φίλου σου του Λευτεράκη...
Με πιάνεις ???

MG-KTiNoS
15/09/2014, 15:56
MAMA.



+1
:)



Και μεις αγαπήσαμε ρε φίλε αλλά για όλα να ξέρεις υπάρχουν λύσεις .Το μοτόρι το αγωνιάρικο θα είναι του φίλου σου του Λευτεράκη...
Με πιάνεις ???
:D

virus
15/09/2014, 16:24
εγω υπολογιζω για την λειτουργικη κατασταση γυρω στα 1000-1500.μετα μπορω να διαθεσω αλλα τοσα περιπου για το στυλ ισως και λιγα παραπανω.ολα μαζι οχι πανω απο 5000

πολυ σωστα τα λες περι οικονομικου θεματος και τα 5000 που εβαλες ειναι πολλα. και με λιγοτερα το κανεις μαμα. ΑΛΛΑ μολις ξεστομισες το παρακατω μηνυμα σου......


Θα το παω σε μηχανικο και θα δουμε τι χρειαζεται και μετα βλεπουμε

..... με μηχανικο που λες τοτε ναι με 4000 χοντρικα θα το φερεις στην μαμα κατασταση. την γενικη ανακατασκευη-επισκευη συμφερει μονο αμα την κανεις μονος σου.

αμα την κανεις μονος σου τοτε ναι γινεται αυτο που λεει ο buckley


5000 ??? Ρε μάγκα κράτα αυτό μαμά αφού φαίνεται ότι τ' αγαπάς και πάρε κάτι άλλο πιο κατάλληλο για τας Σέρρας ,τι το σκέφτεσαι ...

:beer:

Dant3
16/09/2014, 12:28
Οντως αμα μπλεξεις μηχανικο θα ανεβει το κοστος πολυ και δε θα το εχεις κανει με τα χερακια σου να ξερεις τι εγινε.
Θα συμφωνησω και θα πω να παρεις ενα 600αρι αγωνιαρικο με 3500 και τα ρεστα κρατα τα να φτιαξεις το μπρος με το πασο σου

amyroukai
16/09/2014, 13:01
Αν είναι να δώσεις πέντε χιλιάρια για bros, γιατί να μην πάρεις ολοκαίνουρΓιο MT07 ή KTM 390 και να βγάλεις και γούστα...

teogtp
16/09/2014, 13:37
Καπου εδω μεσα δινει ενα παλικαρι ενα vtr sp......

doctoras
16/09/2014, 16:04
αφού θέλεις να πας για ανακατασκευή θα πρέπει να ξηλώσεις τα πάντα απο πανω του... εσυ το έχεις? πιάνουν τα χέρια σου? να γλυτώσεις λεφτά απο διάφορες δουλειές συντήρησης, διαφορετικά ο μάστορας που θα επιλέξεις πρέπει να είναι αρκετά (εως παρα πολύ)έμπιστος διότι μπορεί να σου το εκτοξεύσει το κόστος και το κυριότερο να σου πει ψέματα για γνησιότητα των ανταλλακτικών που θα θελήσεις να αντικαταστήσεις ενώ ακόμη πιο κύριο εάν δεν κάνει προσεκτική συναρμολόγηση τμημάτων εσύ θα το συναντήσεις μπροστά σου και δεν θα γουστάρεις καθόλου...

συμβουλή ψάξε αρκετά μη το πας σε οποιονδήποτε αυτό που θέλεις να κάνεις είναι πολύ μεγάλο και εξειδικευμένο, απαιτεί πάρα πολύ προσεκτική επιλογή αλλιώς θα έχεις άλλο ένα χρέπι με καλογυαλισμένα πλαστικά και μέταλλα
τα λεφτά φθάνουν να το κάνεις όπως βγήκε απο το εργοστάσιο.

υ.σ.και εγώ ψηφίζω "μαμα" και κατόπιν βλέπεις

alexxxcbr
16/09/2014, 16:54
Αφου παιζουν 5 χιλιαρικα ,παρε κανα εργαλειο να βγαζεις γουστα και ασε το Bros εκει που ειναι.:smokin:

motomaniac
20/09/2014, 11:46
συμφωνω. αν δεν το κανεις μονος σου μην το κανεις καθολου. παντο σε μηχανακι μονο για να το βαλει μπρος. καβαλα το και δες χοντρικα τι θελει. εσυ κρινεις μετα. κι εγω επιμενω στην αγορα κι αλλης μοτο.

Tycho Moon
13/11/2014, 11:04
Κάνε του ένα γενικό σέρβις, κυκλοφορησέ το και βλέπεις.

Άν θες για αρχή, του βάζεις μια καρατιμόνα, του αναβαθμίζεις φρένα / αναρτήσεις, του φοράς λάστιχα τύπου Pirelli MT60 ή Dunlop Mutant και το γλεντάς καθημερινά!

pano kato
14/11/2014, 21:23
326986 Δωσε κατι παραπανω και καντο ετσι!:cool:

gixxerpap
15/11/2014, 11:35
με τόσα λεφτά, πάρε κάτι πιο σύγχρονο.
Και πιο ευχάριστο και ασφαλές θα είναι, και ταλαιπωρία θα γλιτώσεις.

Και πούλα το bros σε μένα που είμαι της ταλαιπωρίας:)