PDA

View Full Version : Καταλληλότερο κράνος για Yamaha MT 07



MikeMT
15/09/2014, 23:01
Καλησπέρα σε όλο το κοινό του moto.gr!
Σε 2 μέρες έρχεται η νέα μου (και 1η μου) μηχανή, το yamaha MT 07.
Ψάχνω να δω πιο κράνος θεωρείται μια χαρά για τη συγκεκριμένα κατηγορία, κοιτούσα το νέο nxr της shoei, το οποίο μου αρέσει πολύ αλλά δεν ξέρω αν είναι απαραίτητο να δώσω τόσα λέφτα. Έχω διαβάσει οτι είναι λίγο θορυβώδες, ισχύει? Τι κράνη προτείνετε για το MT-07? 300-500 eurw.

7Tolis
15/09/2014, 23:04
Καλορίζικη και πάντα όρθιος.Δεν είναι τόσο το τι καβαλάς το θέμα για να πάρεις κράνος.Ειτε παπι είτε χαγιαμπούσα,το χτύπημα είναι χτύπημα.Αν σου φτάνουν τα λεφτά για το nxr πάρε το.

Υγ περιμένω ποιος θα πει πρώτος τη φράση 'πόσο κοστολογείς το κεφάλι σου' μιας και είναι τρεντ. :moutza:

MikeMT
15/09/2014, 23:08
Ευχαριστώ πολύ αδελφε!
Απλά σκεφτόμουν επειδή είναι γυμνή η μηχανή, οτι θα ήθελα ένα κράνος που να μην νιώθω πολύ το κεφάλι μου να κουνιέται, να μην είναι θορυβώδες, και ταυτόχρονα να μην υστερεί σε ασφάλεια και σχεδιασμό! Βασικά όλα τα θέλω ε?:cool:

teo yzf r6
15/09/2014, 23:14
περα απο το κρανος που θα παρεις ισως πρεπει να παρεις και καποιο μασκακι να βαλεις,αν δεν σου αρεσει οπτικα θα το βαζεις στισ ποιο μακρυνες σου βολτες,σιγουρα τα shoei ειναι ποιοτικα κρανοι και επιπλεον μπωρεις να βαζεις και οτο ασπιδες και θα εισαι σιγουρα ποιο ανετος,

Bob_o_mastoras
16/09/2014, 00:18
...και επιπλεον μπωρεις να βαζεις και οτο ασπιδες και θα εισαι σιγουρα ποιο ανετος,

Η οτωασπιδα την ωρα της οδηγησης ειναι κακη ιδεα! :nono: Χανεις τη δευτερη πιο σημαντικη αισθηση που αφορα την οδηγηση μετα την οραση.

ΜικεΜΤ καλοριζικη και καλοταξιδη!!

MikeMT
16/09/2014, 00:23
ευχαριστώ πολύ! Ποιο είναι καλύτερο κράνος από άποψη αεροδυναμικής? το XR1100 ή το nxr?

Bradipous
16/09/2014, 00:39
nxr ή αλλιως ο αντικαταστατης του xr1100?
αν ισχυει προφανως και θα ειναι καλυτερο το νχρ, χωρις αυτο να σημαινει οτι το 1100 δεν θα σε καλυπτει.

DAYMAN
16/09/2014, 08:24
nxr δοκιμασμενο απο θορυβο και μονοχρωμο στην Ελλαδα 390-420.Ελαφρυ στροβιλισμοι καθολου.

akis_trevor
16/09/2014, 08:27
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=141707
Για την καταλληλοτητα του κρανους ανα ειδος μοτοσυκλετας ριξε μια ματια στο θεμα.
Εφοσον εισαι διατεθιμενος να δωσεις ενα καλο ποσο,δοκιμασε 2-3 κρανη οπως τα 2 που λες να δεις πως καθονται στο κεφαλι σου...

MT07
16/09/2014, 08:44
καλοριζικη η μοτοσσυκλετα σου. Εκανες πιστευω πολυ καλη επιλογη (και εμενα η πρωτη μου μοτοσυκλετα ειναι και με εχει ενθουσιασει) Προσωπικα την εχω για χρηση αποκλειστικα μεσα στην πολη διοτι για ταξιδια εχω αυτοκινητο ετσι εχω αγορασει ενα jet κρανος το οποιο το φορανε στην διαφημιση του mt07, το shark raw. Ειναι λιγο extreme εμφανησιακα αλλα ειμαι πολυ ευχαριστημενος, ασε που θα το παρεις και σε που καλη τιμη διοτι η yamaha συνεργαζεται με την shark και θα σου κανουν καλυτερη τιμη. Αν τωρα θα την εχεις και για ταξιδια παρε ενα full face για μεγαλυτερη ασφαλεια.

amyroukai
16/09/2014, 08:50
Η οτωασπιδα την ωρα της οδηγησης ειναι κακη ιδεα! :nono: Χανεις τη δευτερη πιο σημαντικη αισθηση που αφορα την οδηγηση μετα την οραση.

ΜικεΜΤ καλοριζικη και καλοταξιδη!!

H ωτοασπίδα είναι δώρο στην ακοή σου. Δεν χάνεις ΤΙΠΟΤΑ ουσιαστικό, τις φοράω καθημερινά χρόνια τώρα με ελάχιστες (από αφηρημάδα) εξαιρέσεις.

Απλό πλευράς φασαρίας, το καλύτερο είναι το GTair. Για το NXR σε αμερικάνικο site είχα διαβάσει ότι είχε βγάλει πολύ θόρυβο σε σχέση με το 1100. Από την άλλη βέβαια, τα γυμνά που δεν φέρνουν τύρβες στο κεφάλι λόγω φέρινγκ, ίσως να "ησυχάζουν" όλα τα κράνη...

Bob_o_mastoras
16/09/2014, 09:43
H ωτοασπίδα είναι δώρο στην ακοή σου. Δεν χάνεις ΤΙΠΟΤΑ ουσιαστικό, τις φοράω καθημερινά χρόνια τώρα με ελάχιστες (από αφηρημάδα) εξαιρέσεις.



Τιιι;;; :eek: και ζεις ακομα;;;; :lol::lol:
Ρε Αμυροκουαϊους δεν εχει και τοσο φασαρια μεσα στο κρανος!! Γιατι να μπλοκαρεις την ακοη σου οταν οδηγας;;; λαμβανεις σημαντικες πληροφοριες με αυτην!

teo yzf r6
16/09/2014, 10:57
:a014:

teogtp
16/09/2014, 11:38
Τιιι;;; :eek: και ζεις ακομα;;;; :lol::lol:
Ρε Αμυροκουαϊους δεν εχει και τοσο φασαρια μεσα στο κρανος!! Γιατι να μπλοκαρεις την ακοη σου οταν οδηγας;;; λαμβανεις σημαντικες πληροφοριες με αυτην!
Βρε μπομπ.....
Ωτασπιδες ειπε ο ανθρωπος οχι αφρο πολυουρεθανης.
Μια χαρα ακους με αυτες.

alex14
16/09/2014, 11:47
H ωτοασπίδα είναι δώρο στην ακοή σου. Δεν χάνεις ΤΙΠΟΤΑ ουσιαστικό, τις φοράω καθημερινά χρόνια τώρα με ελάχιστες (από αφηρημάδα) εξαιρέσεις.

Απλό πλευράς φασαρίας, το καλύτερο είναι το GTair. Για το NXR σε αμερικάνικο site είχα διαβάσει ότι είχε βγάλει πολύ θόρυβο σε σχέση με το 1100. Από την άλλη βέβαια, τα γυμνά που δεν φέρνουν τύρβες στο κεφάλι λόγω φέρινγκ, ίσως να "ησυχάζουν" όλα τα κράνη...

Εγω παντως Γιαννη μια φορα δοκιμασα ωτοασπιδες και κουφαθηκα για μια εβδομαδα.
Οσο οδηγεις σε καποιο συγκεκριμενο υψομετρο ολα καλα. Οταν αρχισουν τα πανω-κατω, υπαρχει θεμα.

teogtp
16/09/2014, 11:50
Εγω παντως Γιαννη μια φορα δοκιμασα ωτοασπιδες και κουφαθηκα για μια εβδομαδα.
Οσο οδηγεις σε καποιο συγκεκριμενο υψομετρο ολα καλα. Οταν αρχισουν τα πανω-κατω, υπαρχει θεμα.

Υπαρχουν ωτασπιδες με βαλβιδουλα για εξισωση....

amyroukai
16/09/2014, 11:50
Τιιι;;; :eek: και ζεις ακομα;;;; :lol::lol:
Ρε Αμυροκουαϊους δεν εχει και τοσο φασαρια μεσα στο κρανος!! Γιατι να μπλοκαρεις την ακοη σου οταν οδηγας;;; λαμβανεις σημαντικες πληροφοριες με αυτην!

Όχι μόνο ακούω κανονικά, συνομιλώ κιόλας. Με τις σιλικόνες λίγο πιο δύσκολα, αλλά με τα σφουγγαράκια της 3Μ ή με τα λαστιχένια βύσματα, ΑΝΕΤΑ.
Το μόνο που χάνω είναι το υπερβολικό βουητό του αέρα. Αλλά για κάτσε, αυτό και κουραστικό είναι και "άχρηστο". Οπότε σίγουρα κερδίζω σε άνεση και δεν χαλάω και τα αυτιά μου...

Όντως σε πολλές υψομετρικές διαφορές ίσως κάνει αυτό που λες Αλεξ, αλλά με ένα φύσημα ή αν καταπιείς κλπ περνάει συνήθως. Εξάλλου πόσα πιά ακραία πάνω κάτω θα κάνεις σε μιά βόλτα; Ελάχιστες φορές έχω περάσει μεγάλα υψόμετρα σε χαμηλά και πίσω.

notakos600
16/09/2014, 15:36
Ποιό κάνεις κέφι από τα 2;

323021

o_gavros
16/09/2014, 15:39
Όχι μόνο ακούω κανονικά, συνομιλώ κιόλας. Με τις σιλικόνες λίγο πιο δύσκολα, αλλά με τα σφουγγαράκια της 3Μ ή με τα λαστιχένια βύσματα, ΑΝΕΤΑ.
Το μόνο που χάνω είναι το υπερβολικό βουητό του αέρα. Αλλά για κάτσε, αυτό και κουραστικό είναι και "άχρηστο". Οπότε σίγουρα κερδίζω σε άνεση και δεν χαλάω και τα αυτιά μου...

Όντως σε πολλές υψομετρικές διαφορές ίσως κάνει αυτό που λες Αλεξ, αλλά με ένα φύσημα ή αν καταπιείς κλπ περνάει συνήθως. Εξάλλου πόσα πιά ακραία πάνω κάτω θα κάνεις σε μιά βόλτα; Ελάχιστες φορές έχω περάσει μεγάλα υψόμετρα σε χαμηλά και πίσω.

Απ'τα ψηλά στα χαμηλά,κι απ'τα πολλά στα λίγα.
"Μαθηματα ζωής ο αμυρουκαης" :-P

Όσο για σένα φίλε,καλοριζικο το μηχανάκι,πάρε οποιο κράνος σου κάθεται καλά στον ακουτραφα.
Αφού έχεις και παστο να διαθέσεις τότε οι επιλογές σου είναι άπειρες.
Πλην των εντουραδικων με το γείσο,τα υπόλοιπα (φουλ φεης) κάνουν για όλα τα μηχανάκια.

notakos600
16/09/2014, 15:41
Απ'τα ψηλά στα χαμηλά,κι απ'τα πολλά στα λίγα.
"Μαθηματα ζωής ο αμυρουκαης" :-P

Όσο για σένα φίλε,καλοριζικο το μηχανάκι,πάρε οποιο κράνος σου κάθεται καλά στον ακουτραφα.
Αφού έχεις και παστο να διαθέσεις τότε οι επιλογές σου είναι άπειρες.
Πλην των εντουραδικων με το γείσο,τα υπόλοιπα (φουλ φεης) κάνουν για όλα τα μηχανάκια.

Πάντως θα πήγαινε ένα εντουράδικο κράνος σε ένα streetfight μηχανάκι.

o_gavros
16/09/2014, 15:48
Θα υπήρχε έξτρα θέμα με τον αέρα νομίζω

notakos600
16/09/2014, 15:50
Θα υπήρχε έξτρα θέμα με τον αέρα νομίζω

Σιγά μωρέ, γυμνό είναι, με πόσα θα πηγαίνει;
Για μπαντιλίκια και καγκουριλίκια είναι το μηχανάκι (κάποιες φορές).
Όλα τα μηχανάκια μέχρι να τα μάθεις τα πας με τον ΚΟΚ...

skylaros
16/09/2014, 17:04
Για naked :p μπορεί να μην είναι καλό σε τίποτα, αλλά σε στιλάκι σκίζει !!!

http://www.fc-moto.de/Bandit-XXR/en

MikeMT
16/09/2014, 20:14
Κατέληξα στο XR 1100, γιατί κάθεται καλύτερα στο κεφάλι μου. Αλλά υπάρχει μια έλλειψη αυτή τη στιγμή στα μαγαζιά και δεν έχουν πολλά σχέδια διαθέσιμα. Ούτε στο fc moto έχουν και πολλά. Βρήκα ένα αγγλικό site που διαβάζω reviews (ελπίζω να μην είναι fake)και λένε οτι είναι καλό. λέγεται helmetcity.co.uk. Το ξέρετε? Το προτείνετε?

amyroukai
16/09/2014, 20:29
Ναι έχει ψωνίσει πολύς κόσμος από 'κείθε. Η έλλειψη εξηγείται γιατί αντικαταστάθηκε φέτος οπότε είναι τελευταία κομμάτια.