PDA

View Full Version : ΤΣΙΜΟΥΧΕΣ ΠΙΡΟΥΝΙΟΥ ΜΠΟΤΑΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ



ydravlikos1970
16/09/2014, 10:18
Βοηθεια παιδια η τοποθετηση της τσιμουχας στη μποτα στο πιρουνι γινεται με τα γραμματα πανω η
Απο την αλλη μερια ειναι για παπι kazer r

GFawkes
16/09/2014, 10:25
Αυτη που εβγαλες πως τα εχει;
:confused:

ydravlikos1970
16/09/2014, 10:39
Βλεπε φωτογραφια 1 ετσι την εβγαλα με τα γραμματα κατω. Δεν ξερω αν την ειχαν βαλει σωστα. γιατι ενω εχω βαλει καινουργιες και γυρω στα 50 ml fork oil castrol 10w. 50 ml στο καθε πιρουνι δακρυσουνε μηπως εχω βαλει λαδι παραπανω τι να πω καποια μαμακια εχω κανει. πως εβαλα της καινουργιες τσιμουχες εβαλα λιγο γρασσο γυρο γυρο στην απο την εξω μερια την νεα τσιμουχα απο κατω και η παλια απο επανω χτυπωντας με σφυρακι μικρο μεχρι να πατησει στο τερμα της και να βαλω την ασφαλεια της

SHOOTER045
16/09/2014, 11:02
Πριν αλλάξουμε τσιμουχες, το άνω μέρος που δεν βυθίζεται στην μπότα, το καθαρίζουμε εξονυχιστικα από σκόνη,ξενα σώματα με την βοήθεια ακόμα και ξυραφιού
Το λάδι κοιτάμε να είναι συνήθως ίδια ποσότητα, αφού λύσουμε τάπα και αφαιρέσουμε τσιμουχες, αφαιρούμε το λάδι, μέρα το ελατήριο, το αφήνουμε λίγη ώρα να στραγγισει- το πηρούνι και την μπότα ανάποδα
Μετά βάζουμε το ελατήριο, το λάδι, το πάνω μέρος-εμβολο
Την τσιμουχα και βιδωνουμε την βίδα στο πάνω μέρος που συγκρατεί το εσωτερικό




Πιθανόν αν έβαλες σωστά τις τσιμουχες, να τις πλήγωσες στο εσωτερικό κατά το πέρασμα από ξένο σώμα

stam2
16/09/2014, 11:18
δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι ρωτάς, αλλά η τσιμούχα που δείχνεις το αυλάκι της πάει κοιτώντας προς τα κάτω μέσα στη μπότα. Το καθαρό της μέρος με το χειλάκι που εξέχει κοιτάει προς τα πάνω, πρός τα έξω....

amyroukai
16/09/2014, 11:46
Δες το εσωτερικό της τσιμούχας.

Έχει ένα (ή δύο) "σκουπιστήρι" για το λάδι, σαν υαλοκαθαριστήρα μινιατούρα ας το πούμε.

Το "σκουπιστήρι" πρέπει να δείχνει προς τα κάτω. Επειδή όλες οι φωτογραφίες σου είναι λάθος νεταρισμένες και είναι θολό το εσωτερικό της τσιμούχας, από όσο βλέπω στην δεύτερη που είναι πιο καθαρή μου φαίνεται πως τα γράμματα πάνε επάνω.

Και πριν την βάλεις, καλό καθάρισμα τα καλάμια και λίπανση και στο εσωτερικό της τσιμούχας.

Eversman
16/09/2014, 12:38
Oι τσιμούχες αναγράφουν τις διαστάσεις τους π.χ 50-30-10 (εξ. διάμετρ-εσ. διάμετρ- ύψος) στην εξωτερική τους πλευρά. Ο λόγος που τοποθετούμε μία τσιμούχα, είναι η στεγανοποίηση.
Παρατήρησε ότι στην εσωτερική πλευρά της τσιμούχας και κάτω από το "χειλάκι", υπάρχει ένα ελατήριο που διατρέχει, ολόκληρη την εσωτερική διάμετρο. Φρόντισε αυτή η πλευρά να βρίσκεται πρός το λάδι.

ydravlikos1970
16/09/2014, 13:19
Οι μποτες λυθηκαν και πλυθηκαν και η 2 με βενζινη καθαρη και μπηκαν καινουργιες ροδελες στην κατω μερια που βιδωνουμε με αλεν 2 ροδελες χαλκινες μικρες 5.30 eyro και νεα ελατηρια μαμα την μαμακια την εκανα εγω της ειχανε βαλει λαθος .τα εβαλα και εγω λαθος το παπακι απο την αρχη που το ειχα παρει ειχε το προβλημα αυτο .αφου δεν ρωτησα καλα να παθω της εβαλα αναποδα με το ελατηριο πανω αναποδα δηλαδη και ειναι και original kawasaki 16.80 euro το σετ .τωρα θα πρεπει να παρω καινουργιες λογικα :cry:

stam2
16/09/2014, 15:06
Τρία στενά πάνω από την Καβάλας, οδός Παλλαμηδίου 71 ΑΚΡΟΝ ΕΛΛΑΣ.
https://www.google.gr/maps/place/%CE%91%CE%9A%CE%A1%CE%9F%CE%9D+%CE%95%CE%9B%CE%9B%CE%91%CE%A3+%CE%95.%CE%A0.%CE%95./@37.9861353,23.7119336,18z/data=!4m2!3m1!1s0x0:0x2644364f2b99ccb

θα πας με τις παλιές τσιμούχες στο χέρι και θα ζητήσεις ίδιες. Θα σου βγουν λογικά στο 1/5 της τιμής.

καλοφόρετες!

OldMan
16/09/2014, 15:20
θα πας με τις παλιές τσιμούχες στο χέρι
Για να μην τους στερησεις την χαρα να στις βαλουν αυτοί στον κώλο..??

notakos600
16/09/2014, 15:22
Οι μποτες λυθηκαν και πλυθηκαν και η 2 με βενζινη καθαρη και μπηκαν καινουργιες ροδελες στην κατω μερια που βιδωνουμε με αλεν 2 ροδελες χαλκινες μικρες 5.30 eyro και νεα ελατηρια μαμα την μαμακια την εκανα εγω της ειχανε βαλει λαθος .τα εβαλα και εγω λαθος το παπακι απο την αρχη που το ειχα παρει ειχε το προβλημα αυτο .αφου δεν ρωτησα καλα να παθω της εβαλα αναποδα με το ελατηριο πανω αναποδα δηλαδη και ειναι και original kawasaki 16.80 euro το σετ .τωρα θα πρεπει να παρω καινουργιες λογικα :cry:

13 ευρώ το ζευγάρι έχουν για το ΧΤ 600...:uplate:

stam2
16/09/2014, 15:31
Για να μην τους στερησεις την χαρα να στις βαλουν αυτοί στον κώλο..??

Θες να πεις κάτι? και αν ναι, τί είναι αυτό, γιατί δεν σε καταλαβαίνω.

OldMan
16/09/2014, 16:33
Θες να πεις κάτι? και αν ναι, τί είναι αυτό, γιατί δεν σε καταλαβαίνω.
Απλα ότι, όπως πολύ σωστα αναφερθηκε, οι τσιμουχες στην εξω πλευρα τους εχουν κατι γραμματακια και κατι αριθμούληδες...

(το να πηγαινεις μια βρωμοτσιμουχα και να την χωνεις κατω από την μυτη του ανταλλακτικατζη με γρασαρισμενα νύχια δεν ειναι και πολύ sic, δεν συμφωνείς..??);)

ydravlikos1970
17/09/2014, 08:15
Οι τιμες αυτες ειναι απο kawasaki και οχι απο το μπακαλη της γειτονιας που ρωτησε καποιος φιλος πηγα ο ιδιος και της πηρα .το επομενο παπι κινεζικο θα ειναι με 200 ευρο παιρνεις καινουργιο μοτερ και ενα χρονο να σε βγαλει μια χαρα ειναι ελεος πια οσο γουσταρουνε πουλανε

ydravlikos1970
17/09/2014, 08:17
Παιδια ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολους για την βοηθεια σας

GFawkes
17/09/2014, 08:28
Θες να πεις κάτι? και αν ναι, τί είναι αυτό, γιατί δεν σε καταλαβαίνω.

ειναι ξεκαθαρο τι θελει να πει....




οτι τα αλλα παιδακια μικρο δεν τον κανανε παρεα.....

:D

stam2
17/09/2014, 09:35
Απλα ότι, όπως πολύ σωστα αναφερθηκε, οι τσιμουχες στην εξω πλευρα τους εχουν κατι γραμματακια και κατι αριθμούληδες...

(το να πηγαινεις μια βρωμοτσιμουχα και να την χωνεις κατω από την μυτη του ανταλλακτικατζη με γρασαρισμενα νύχια δεν ειναι και πολύ sic, δεν συμφωνείς..??);)

είναι πολύ ουσιώδης η παρατήρησή σου, και επίσης γεμάτη με πολύτιμες πληροφορίες όπως πάντα...
Ευχαριστούμε για την συμβολή σου ΚΑΙ σε αυτό το θέμα, πιστεύω ότι με λίγη ακόμα βοήθειά σου θα μπούνε μόνες τους οι τσιμούχες στη θέση τους, (όπως και εμείς οι όχι sic) που δεν διευκρινίσαμε πρώτα ότι πρέπει να καθαρίσει την μία τσιμουχίτσα, να την πάρει στα χέρια του και να πάει με τα αριθμάκια και την τσιμούχα στο χέρι να ζητήσει μία ίδια....

Προσωπικά πάντως, επειδή δεν είναι η πρώτη μου φορά που ασχολούμαι με τσιμούχες και διάφορα άλλα ανταλλακτικά δεν έχει βρεθεί κανείς να μου την βάλει στον κώλο όπως πολύ όμορφα και προς τιμήν σου λες, αντιθέτως πάντα βοηθάνε...

Τώρα βέβαια είναι και ο τρόπος που μιλάει και φέρεται κανείς.....

OldMan
17/09/2014, 15:54
Τώρα βέβαια είναι και ο τρόπος που μιλάει και φέρεται κανείς.....
:a7:


Αν ειχες σκοπό να με πληγώσεις, το καταφερες...:sad:

amyroukai
17/09/2014, 17:35
Μιά ένσταση επί του ζητήματος, δεν γράφουν όλες αριθμάκια επάνω, έχω ψωνίσει no name που ήταν εντελώς no name ούτε μάρκα ούτε κανένα στοιχείο...

Και δεν είναι ανάγκη να την βάλεις στη μύτη του ανταλλακτικατζή (sic) αρκεί να του την ακουμπήσεις, να την πιάσει με τα τρυφερά χεράκια του και να στην μετρήσει με το παχύμετρο αν δεν γράφει. Την τσιμούχα στον πάγκο εννοώ, όχι τίποτα άλλο. Εκτός αν είναι μερακλής, οπότε στη διακριτική σου ευχέρεια. :lol:

notakos600
17/09/2014, 18:45
Μιά ένσταση επί του ζητήματος, δεν γράφουν όλες αριθμάκια επάνω, έχω ψωνίσει no name που ήταν εντελώς no name ούτε μάρκα ούτε κανένα στοιχείο...

Και δεν είναι ανάγκη να την βάλεις στη μύτη του ανταλλακτικατζή (sic) αρκεί να του την ακουμπήσεις, να την πιάσει με τα τρυφερά χεράκια του και να στην μετρήσει με το παχύμετρο αν δεν γράφει. Την τσιμούχα στον πάγκο εννοώ, όχι τίποτα άλλο. Εκτός αν είναι μερακλής, οπότε στη διακριτική σου ευχέρεια. :lol:

:a54:

OldMan
18/09/2014, 16:28
Μιά ένσταση επί του ζητήματος, δεν γράφουν όλες αριθμάκια επάνω, έχω ψωνίσει no name που ήταν εντελώς no name ούτε μάρκα ούτε κανένα στοιχείο...
Ναι βρε καλε μου άνθρωπε αλλα "στο περίπου" (γιατί τετοια ειναι η μετρηση με το παχυμετρο) κανεις δουλεια με φλαντζες, Ο-Rings κ.λ.π. παραφερναλια που προορίζονται για ΣΤΑΤΙΚΗ στεγανοποίηση...

Στις τσιμουχες του πηρουνιού, αν ειναι ελαφρως μικροτερες θα εχεις διαρροή και αν ειναι ελαφρως μεγαλύτερες θα εχεις γρήγορη φθορα...

(αφήνω απεξω τους συνδυασμους μεγαλύτερης εσωτερικα και μικρότερης εξωτερικά ή το αναποδο..)

notakos600
18/09/2014, 17:56
(αφήνω απεξω τους συνδυασμους μεγαλύτερης εσωτερικα και μικρότερης εξωτερικά ή το αναποδο..)

Μα οι συνδυασμοί είναι που αναζωογονούν σεξουαλικά μια σχέση.

ydravlikos1970
21/09/2014, 07:51
Ενταξει παιδια εβαλα καινουργιες τσιμουχες και ολα οκ .ποσο λαδακι θελει στην καθε μποτα ακριβως δεν το ξερω καπου διαβασα για 60ml στην καθε μποτα αλλα δεν ξερω αν ειναι ετσι εβαλα 50 ml περιπου και ειμαι οκ .καμια βοηθεια ποσα ml σε καθε μποτα θελει ακριβως ευχαριστω να ειστε καλα

323252

323253

323254