PDA

View Full Version : Xenon σε GSXR K6



P70
16/09/2014, 12:06
Εχει βαλει κανενας ή εστω απο γνωστο του η' αν γνωριζει απο καποιο μηχανικο? Θελω να βαλω και στις 2 σκαλες και μου ειπε ενας suzukakias οτι λιωνει το διαθλαστικο που εχει μεσα απο την θερμοκρασια. Ισχυει κατι τετοιο?

georgezzr600
16/09/2014, 15:59
συγκεκριμενα για το GSXR 600 K8 που έχει γνωστος μου ξέρω ΄τοι έχει xenon στη μεσαια και δεν έχει κανένα θέμα.
άλλωστε τα xenon δεν δουλεύουν με μεγάλη θερμοκρασία.δεν είναι λαμπτήρας πυρακτώσεως για να κάψει.
τώρα έχω έχω xenon και στα μεγάλα και δεν εχω θέμα,αλλα δεν είναι gsxr.

George_Sp
16/09/2014, 16:17
η λάμπα hid (τύπου xenon) αναπτύσει μικρότερες θερμοκρασίες από την συμβατική πυρακτώσεως.
αυτό που λέει ο suzukακιας δεν ισχύει. το διαθλαστικό δε λιώνει. αυτό που χαλάει είναι η nickel επίστρωση στους συμβατικούς καθρέφτες φωτιστικών σωμάτων λόγω διαφορετικού τύπου ακτινοβολία που βγάζει ο HID λαμπτήρας από τον συμβατικό.
και συνήθως συμβαίνει και σε μαιμού φανάρια.
το k8 βλέπω οτι έχει από το εργοστάσιο γυάλινο προτζέκτορα και δε θα έχεις κανένα θέμα. προχώρα με ένα επώνυμο κιτάκι HID και ποιοτική λάμπα και θα δουλέψει άψογα χωρίς προβλήματα.
αν βάλεις HID και στις πλαινές θέσεις καθρέφτη που νομίζω είναι η μεγάλη σκάλα, τότε ναι για εκεί δεν είμαι σίγουρος οτι δε θα κάνει ζημιά.

στη θέση της μεσαίας πάντως με τον προτζέκτορα, άφοβα.

yiannis172
16/09/2014, 17:16
Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να βαλεις δυο επωνυμες λαμπες τυπου xenon και μεχρι εκει (το γιατι εχει αναλυθει σε πολλα ποστ και εδω και σε αρκετα φορουμς).Ολα μα ολα τα κιτ ειναι κινεζικα και πληροφοριακα τα ''επωνυμα'' ειναι απλα βαπτισμενα.Αν τελικα βαλεις ομως τοποθετησε τα οπωσδηποτε με ρελε απευθειας απο την μπαταρια και οχι μεσω της πλεξουδας των φωτων.

George_Sp
16/09/2014, 17:34
Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να βαλεις δυο επωνυμες λαμπες τυπου xenon και μεχρι εκει (το γιατι εχει αναλυθει σε πολλα ποστ και εδω και σε αρκετα φορουμς).Ολα μα ολα τα κιτ ειναι κινεζικα και πληροφοριακα τα ''επωνυμα'' ειναι απλα βαπτισμενα.Αν τελικα βαλεις ομως τοποθετησε τα οπωσδηποτε με ρελε απευθειας απο την μπαταρια και οχι μεσω της πλεξουδας των φωτων.

Η παραπληροφόρηση καλό είναι να μην διαιωνίζεται. Υπάρχουν επώνυμα kit με σωστές προδιαγραφές που δεν έχουν σχέση με τα κινέζικα. Δε πιάνω το θέμα οτι και το iphone σας το samsung galaxy σας και όλα όσα έχετε στα χέρια σας είναι κινέζικα γιατί είναι για άλλη κουβέντα όχι τόσο σχετικό.
Επίσης και μέσω της πλεξούδας των φώτων μια χαρά δουλειά γίνεται και χωρίς μακροπρόθεσμα αρνητικά οφέλη. Αυτό ίσχυε παλιότερα γιατί τα πρώτα HID Kits είχαν στιγμιαία πολύ υψηλές τιμές εκκίνησης σε σχέση με την πυρακτώσεως και έμεινε ως μια έξτρα δικλείδα ασφαλείας καθώς επίσης και οτι πολλά κινεζο-xenon μπορούν όντως να κάνουν ζημιά στις εργοστασιακές πλεξούδες λόγω αστάθειας στη λειτουργία τους.

αν θες να έχεις σωστό αποτέλεσμα και ήσυχο το κεφάλι σου παρήγγειλε από εδώ λόγω ευρώπης
www.retrofitlab.com
θα σου πρότεινα και την ddmtuning στην αμερική αλλά το τελωνείο καραδοκεί.

toyar
16/09/2014, 18:39
ας πουμε οτι υπαρχουν επωνυμα με προδιαγραφες (που δεν υπαρχουν)
ας πουμε οτι δεν πειραζει να κοψεις την εργοστασιακη πλεξουδα για να βαλεις μαιμουδιες
ασ πουμε οτι δεν υπαρχει κινδυνος λαμπαδιασματος και οτι οι λαμπες δεν εχουν ελαχιστη διαρκεια ζωης


επειδη μιλαμε για φωτα δημοσιου δρομου που κυκλοφορουν κι αλλοι για το ειδος του φωτισμου εχουμε να πουμε κατι;:rolleyes:

P70
16/09/2014, 19:35
Η μεγαλη σκαλα ειναι ετσι κι αλλιως για να αναβει οταν δεν ειναι κανεις μπροστα σου ή στο αντιθετο ρευμα (κυριως οδηγηση σε επαρχιακο δρομο)
Η αληθεια ειναι πως ναι εχει γυαλινο προτζεκτορα στην μεσαια αλλα η μεγαλη οχι, ομως μου φαινεται πολυ ασχημο οπτικα να ειναι η μια σκαλα ετσι και η αλλη αλλιως.
Εχω φιλο που πουλαει xenon και η ποιοτητα τους ειναι καλη τα δινει χρονια χωρις προβληματα, ομως αυτο φοβαμαι μην κανω ζημια στο φαναρι και μετα τρεχω και δεν φτανω.
Στο R6 (θεος 'σχωρεστο το κλεψανε) ειχε και στις 2 σκαλες γυαλινο προτζεκτορα και 7 ετη δεν ειχα θεμα.

George_Sp
16/09/2014, 19:37
το ας πούμε δε στέκει.

ΥΠΑΡΧΟΥΝ επώνυμα.
Δε κοβεις πλεξούδα. Κουμπώνεις καλώδιο από H7 H4 σε 2pin ballast
Δεν υπάρχει κίνδυνος λαμπαδιάσματος γιατί οι συνδέσεις γίνονται σωστά χωρίς μπακαλίστικα κόψε ράψε που απλά τα πιάνεις με λίγο duct tape.
Και επειδή μιλάμε για τεχνολογία που υπάρχει σε όλα τα σύγχρονα οχήματα εδώ και 15χρόνια σε πληροφορώ οτι ο φωτισμός είναι άριστος, ξεκούραστος, δε τυφλώνει και ως συνέπεια συμβάλει στην ασφάλεια όλων μας.

Θέλω να ελπίζω και σύντομα βιντεάκι βραδινή λήψη με go pro για τη δέσμη, το cut off και γενικά το πως πέφτει το φως στο δρόμο και απόδειξη οτι δεν τυφλώνει

akis_trevor
16/09/2014, 20:12
φιλος ειχε σε στρωμα ξενον χυμα στο μαμα κατοπτρο και βρηκε σε προσφορα και εβαλε προτζεκτορες.μου ειπε οτι δεν εχει καμια σχεση,ουτε στο πως βλεπεις ουτε στο πως σε βλεπουν.
απλα εχει μανουρα στο βαλε βγαλε φαναρι κλπ.(ο συγκεκριμενος εβαψε και το κατοπτρο σε μαυρο σατινε και φαινεται γαματο.με τον καθρεφτη χαλαει λιγο)

georgeIII
16/09/2014, 22:33
τα εχω τρια χρονια στην μεσαια σκαλα χωρις κανενα προβλημα.. τα εβαλα μονος μου χωρις κοψε ραψε

toyar
16/09/2014, 22:55
επωνυμα κιτ μονο με λαμπες ΔΕΝ υπαρχουν για τον απλο λογο οτι τα κατοπτρα που ειναι φτιαγμενα για λαμπες αλογονου δεν συνεργαζονται με λαμπες ξενον
εκτος αν μιλαμε για πληρες κιτ μαζι με φαναρι που δεν νομιζω οτι υπαρχει
οποιος λεει οτι ο φωτισμος δεν τυφλωνει εχει κατσει ποτε μπροστα στο μηχανακι του και να το κοιταξει καταματα;:confused:

George_Sp
16/09/2014, 23:08
επωνυμα κιτ μονο με λαμπες ΔΕΝ υπαρχουν για τον απλο λογο οτι τα κατοπτρα που ειναι φτιαγμενα για λαμπες αλογονου δεν συνεργαζονται με λαμπες ξενον
εκτος αν μιλαμε για πληρες κιτ μαζι με φαναρι που δεν νομιζω οτι υπαρχει
οποιος λεει οτι ο φωτισμος δεν τυφλωνει εχει κατσει ποτε μπροστα στο μηχανακι του και να το κοιταξει καταματα;:confused:

αν κάνεις τον κόπο και ανοίξεις το link που παρέθεσα θα σου λυθούν όλες οι απορίες.
ποιος μιλάει για χρήση hid/xenon σε απλό κάτοπτρο; το παλικάρι στο συγκεκριμένο θέμα έχει projector και γω στο versys έβαλα πλήρες κιτ με projectors.
έχεις κάτσει μπροστά από απλή λάμπα να την κοιτάξεις κατάματα; και αυτή θα σε στραβώσει άσχετα αν θα χρειαστεί 1-2 δευτερόλεπτα περισσότερα από το hid.
το hid όμως φίλε μου μπαίνει σε projector ακριβώς γι αυτό το λόγο. για να μην τυφλώνει και να απλώνει τη δέσμη ομοιόμορφα και να την κόβει με ρύθμιση που κάνεις κατα ύψος ωστέ να φωτίζει κάτω από το επίπεδο του καθρέφτη του οδηγού.
το ιντερνετ είναι γεμάτο από video με το κόψιμο δέσμης κατα ύψος. ορίστε ένα δικό μου από το 2008 με το αμερικάνικο κιτ της ddmtuning λίγο πριν πουλήσω το αυτοκίνητο.

http://www.youtube.com/watch?v=2qqdDEOKWpg

στο τοίχο που έρχεται το αυτοκίνητο κοντά στο στενό μπορείς να δεις ακριβώς γιατί είναι ασφαλέστερο και λειτουργεί άψογα.

byron
17/09/2014, 07:34
Ευτυχώς ρε george_sp μου έφυγε ένα βάρος με το link που έβαλες.
Νόμιζα ότι όλοι αυτοί οι τρομπες γύρω μου που με στραβωνουν ακόμα και ημέρα, είχαν μη συμβατά xenon με τα κάτοπτρα τους, και λάμπες κουκουρουκου.
Τσάμπα τα έπαιρνα και ήθελα να τους τα βάλω στον μΠάτο, εγώ έχω τελικά πρόβλημα με τα μάτια.

Pan (dvs)
17/09/2014, 07:37
Ευτυχώς ρε george_sp μου έφυγε ένα βάρος με το link που έβαλες.
Νόμιζα ότι όλοι αυτοί οι τρομπες γύρω μου που με στραβωνουν ακόμα και ημέρα, είχαν μη συμβατά xenon με τα κάτοπτρα τους, και λάμπες κουκουρουκου.
Τσάμπα τα έπαιρνα και ήθελα να τους τα βάλω στον μΠάτο, εγώ έχω τελικά πρόβλημα με τα μάτια.

Ακριβως αυτο ετοιμαζομουνα να του γραψω.

Και εγω θεωρουσα οτι εχουνε προβλημα τα φωτα των αλλων μεχρι που φορεσα γυαλια.

MG-KTiNoS
17/09/2014, 08:10
Ακριβως αυτο ετοιμαζομουνα να του γραψω.

Και εγω θεωρουσα οτι εχουνε προβλημα τα φωτα των αλλων μεχρι που φορεσα γυαλια.
Ηλίου?
Έχει δοκημάσει να φτιάξεις κάτι τέτοιο?

-γυαλιά για τα ξένον των άλλων-
323034

GFawkes
17/09/2014, 08:39
Οπως και σε καθε αλλο εξαρτημα που τοποθετειται ΜΕΤΑ την αγορα,

εαν η δουλεια δεν γινει σωστα, εχει προβληματα-θεματα.

Εαν ομως τοποθετηθει σωστα, και ρυθμιστει οπως πρεπει τοτε στις περισσοτερες περιπτωσεις δεν εχει προβλημα.

Και εμενα με στραβωνουν ξενον,αλογονου, πυρακτωσεως αλλα τις περισσοτερες φορες διοτι το κ@#$$φαναρο κοιταει στον θεο, ή εχει την λαμπα αναποδα ή και τα δυο....

P70
17/09/2014, 10:20
Αυτο νομιζω οτι θα λυσει το θεμα μου και ειναι και παρα πολυ ομορφο!
http://www.gixxer.com/forums/showthread.php?t=316965
Ξερει κανεις που μπορω να βρω προτζεκτορα?

George_Sp
17/09/2014, 10:29
Το οτι ο περισσότερος κόσμος διαλέγει φτηνά xenon των 30ευρώ και λάθος τοποθέτηση σε απλό κάτοπτρο, εμένα γιατί πρέπει να με κάνει να απολογηθώ και να δεχθώ τις ειρωνικές σας απαντήσεις;
Εγώ σας γράφω πως γίνεται σωστή αγορά και χρήση επώνυμων κιτ.

P70 μην πάρεις τα morimoto. Είναι της κατηγορίας φθηνού και η λάμπα που έχουν είναι η μισή σε μήκος από την κανονική επώνυμων κιτ και άρα με το μισό φως. Οι nighbreaker extremepower osram philips πιο πολύ φως βγάζουν.

sapila racing
17/09/2014, 11:06
Το οτι ο περισσότερος κόσμος διαλέγει φτηνά xenon των 30ευρώ και λάθος τοποθέτηση σε απλό κάτοπτρο, εμένα γιατί πρέπει να με κάνει να απολογηθώ και να δεχθώ τις ειρωνικές σας απαντήσεις;
Εγώ σας γράφω πως γίνεται σωστή αγορά και χρήση επώνυμων κιτ.

P70 μην πάρεις τα morimoto. Είναι της κατηγορίας φθηνού και η λάμπα που έχουν είναι η μισή σε μήκος από την κανονική επώνυμων κιτ και άρα με το μισό φως. Οι nighbreaker extremepower osram philips πιο πολύ φως βγάζουν.

Eχεις και αυτόματο σύστημα ρύθμισης ύψους της δέσμης (self leveling) ?
Αν όχι τότε χαιρετίσματα, στραβώνεις τον κόσμο κανονικά και είσαι και παράνομος.

McGyver
17/09/2014, 13:06
Ευτυχώς ρε george_sp μου έφυγε ένα βάρος με το link που έβαλες.
Νόμιζα ότι όλοι αυτοί οι τρομπες γύρω μου που με στραβωνουν ακόμα και ημέρα, είχαν μη συμβατά xenon με τα κάτοπτρα τους, και λάμπες κουκουρουκου.
Τσάμπα τα έπαιρνα και ήθελα να τους τα βάλω στον μΠάτο, εγώ έχω τελικά πρόβλημα με τα μάτια.


Ακριβως αυτο ετοιμαζομουνα να του γραψω.
Και εγω θεωρουσα οτι εχουνε προβλημα τα φωτα των αλλων μεχρι που φορεσα γυαλια.


Eχεις και αυτόματο σύστημα ρύθμισης ύθψους της δέσμης (self leveling) ?
Αν όχι τότε χαιρετίσματα, στραβώνεις τον κόσμο κανονικά και είσαι και παράνομος.

O George_Sp έχει δίκιο σε αυτά που γράφει, κακώς του τη λέτε.

Ένα σωστό πλήρες retrofit kit σου επιτρέπει να βάλεις HID στη μοτοσικλέτα σου.
Οι projectors που μπαίνουν μέσα στο φανάρι έχουν cut off δέσμης ίδιο (και καλύτερο) με τη συμβατική λάμπα αλογόνου.
Φυσικά και στραβώνουν αν δεν είναι σωστά ρυθμισμένα, όπως και η απλή λάμπα αλογόνου σε συμβατικό κάτοπτρο.

Οι παπάρες που μας τυφλώνουν με τα HIDs κάθε μέρα ΔΕΝ έχουν retrofitted kit, έχουν λάμπες HID στα απλά κάτοπτρα.

Άρη, το self leveling στη μοτοσικλέτα δεν και πολύ έχει νόημα καθώς θα έπρεπε να έχει και η συμβατική λάμπα για να κάνει compensate στην αλλαγή του ύψους της δέσμης σε επιταχύνσεις/επιβραδύνσεις (δε μιλάω για δικάβαλο γιατί εκεί θεωρητικά ρυθμίζεις προφόρτιση).

sapila racing
17/09/2014, 13:14
Άρη, το self leveling στη μοτοσικλέτα δεν και πολύ έχει νόημα καθώς θα έπρεπε να έχει και η συμβατική λάμπα για να κάνει compensate στην αλλαγή του ύψους της δέσμης σε επιταχύνσεις/επιβραδύνσεις (δε μιλάω για δικάβαλο γιατί εκεί θεωρητικά ρυθμίζεις προφόρτιση).

Οι απλές λάμπες δεν στραβώνουν σαν τα Xenon Θωμα.
Aπόδειξη οτι για οχήματα με Xenon φωτα στην Ευρώπη είναι υποχρεωτικό βασει νόμου να υπάρχει σύστημα self leveling όπως και σύστημα καθαρισμού του κρυστάλλου.

McGyver
17/09/2014, 13:28
Aπόδειξη οτι για οχήματα με Xenon φωτα στην Ευρώπη είναι υποχρεωτικό βασει νόμου να υπάρχει σύστημα self leveling όπως και σύστημα καθαρισμού του κρυστάλλου.

Για τα αυτοκίνητα αυτό ισχύει όντως, για μοτοσικλέτες δε νομίζω.
Τουλάχιστον στο εγχειρίδιο του MOT οι προϋποθέσεις για τα αυτοκίνητα (http://www.motinfo.gov.uk/htdocs/m4s01000001.htm) είναι σαφείς, για τις μοτοσικλέτες (http://www.motinfo.gov.uk/htdocs/m1s01000001.htm) όχι.

Όπως και να έχει, ένα κακορυθμισμένο φως στραβώνει είτε είναι με λάμπα πυρακτώσεως είτε (πολύ περισσότερο, συμφωνώ) με λάμπα HID.

Ένα σωστά ρυθμισμένο φως με συμβατική λάμπα/κάτοπτρο δε στραβώνει.
Ένα πλήρες σύστημα HID, σχεδιασμένο, τοποθετημένο και ρυθμισμένο σωστά, δε στραβώνει.

GFawkes
17/09/2014, 13:32
......Όπως και να έχει, ένα κακορυθμισμένο φως στραβώνει είτε είναι με λάμπα πυρακτώσεως είτε (πολύ περισσότερο, συμφωνώ) με λάμπα HID.

Ένα σωστά ρυθμισμένο φως με συμβατική λάμπα/κάτοπτρο δε στραβώνει.
Ένα πλήρες σύστημα HID, σχεδιασμένο, τοποθετημένο και ρυθμισμένο σωστά, δε στραβώνει.
+1

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=142624&p=2507844&viewfull=1#post2507844

toyar
17/09/2014, 13:50
με δεδομενη τη σωστη ρυθμιση τα αλογονου δεν στραβωνουν
οι λαμπες ξενον σε κατοπτρα αλογονου οπως και να της ρυθμισεις στραβωνουν γιατι δεν συνεργαζονται γι αυτο καμμια σοβαρη εταιρεια δεν κατασκευαζει τετοιες λαμπες για αντικατασταση των παλιων σε απλους προβολεις
για τα κιτ ξενων με προτζεκτορες παω πασο γιατι δεν γνωριζω
γνωριζω ομως αυτο που αναφερθηκε οτι τα εργοστασιακα ξενον των αυτοκινητων που πληρουν προδιαγραφες εχουν απαραιτητα ενεργο ελεγχο υψους και αυτοματο πλυσιμο αλλιως δεν λειτουργουν σωστα

P70
17/09/2014, 15:49
Για ρυθμιση στη δικια μου μηχανη δεν παιζει ομως. Η μικρη σκαλα εχει προτζεκτορα, αν βαλω σαν του λινκ απο πανω στην μεγαλη σκαλα, θελει ρυθμιση η οποια θα γινει με δοκιμη πριν δεσω το ολο συστημα παλι?

George_Sp
17/09/2014, 18:45
Σχετικά με τη μηχανή του P70.
Βάλε HID κιτ πίσω από τον προτζέκτορα (στη μεσαία σου σκάλα δηλαδή) κανονικά. Φρόντισε μόνο ο λαμπτήρας HID να κάτσει στο σωστό βάθος ωστέ να επιτύχεις το cut off της δέσμης.
Στα πλαινά συμβατικά κάτοπτρα που είναι η μεγάλη σου σκάλα βάλε ένα σετάκι philips extremevision και τελείωσες. Αν βάλεις και εκεί hid και θα στραβώνεις και δε θα βλέπεις και παίζει να χαλάσεις και την nickel επίστρωση τους.
Προφανώς και πρέπει να ρυθμίσεις τις δέσμες ξανά αφού κάνεις τη νέα τοποθέτηση.

pektis
17/09/2014, 19:00
Για τα αυτοκίνητα αυτό ισχύει όντως, για μοτοσικλέτες δε νομίζω.
Τουλάχιστον στο εγχειρίδιο του MOT οι προϋποθέσεις για τα αυτοκίνητα (http://www.motinfo.gov.uk/htdocs/m4s01000001.htm) είναι σαφείς, για τις μοτοσικλέτες (http://www.motinfo.gov.uk/htdocs/m1s01000001.htm) όχι.

Όπως και να έχει, ένα κακορυθμισμένο φως στραβώνει είτε είναι με λάμπα πυρακτώσεως είτε (πολύ περισσότερο, συμφωνώ) με λάμπα HID.

Ένα σωστά ρυθμισμένο φως με συμβατική λάμπα/κάτοπτρο δε στραβώνει.
Ένα πλήρες σύστημα HID, σχεδιασμένο, τοποθετημένο και ρυθμισμένο σωστά, δε στραβώνει.
+1:a10:

pektis
17/09/2014, 19:20
Αν για παραδειγμα βαλεις xenon σε v-strom που δεν εχει projector τοτε σιγουρα θα στραβωνεις τους αλλους όσο καλυτερη ρυθμιση και να προσπαθησεις να κανεις...
Αν παλι βαλεις xenon σε R1 που εχουν projector απο ''μαμα'' με μια σωστη ποιοτητα στο κιτ & μια σωστη ρυθμιση στο υψος της δεσμης, εισαι μια χαρα.;)
Το projector που εχει το φαναρι, κανει ολη την διαφορα

P70
17/09/2014, 20:05
Μολις κατεβηκα και ελεγξα και τελικα ο προτζεκτορας ειναι στην μεγαλη σκαλα! Η μικρη ειναι χυμα! Αρα προτζεκτορας = μονοδρομος;

teogtp
17/09/2014, 20:30
Ο προτζεκτορας ειναι ενας "συλλεκτης" φωτος,αν μπορω να το πω ετσι.
Η δουλεια του ειναι να συγκεντρωνει το φως σε ενα συγκεκριμενο ευρος διαχυσης.
Αν τοποθετηθει λαμπα xenon σε συμβατικο κατοπτρο δεν καταφερουμε τιποτα αλλο απο το τυφλωνουμε τους
απεναντι με φως.Απο αεροπλανα μεχρι και μερμυγκια.
Φαντασου ενα μονιμο "κεραυνο" μεσα στο φαναρι σου που απλα τον πασαρες στους αλλους.
Τωρα,αν το φαναρι σου δεν διαθετει προτζεκτορα πρεπει να γινει μοντα σε αυτο η οποια ειναι λιγο μανουρα.(υπαρχουν σχετικα βιντεο στο νετ)

spyrakos35
17/09/2014, 20:35
Πριν κανεις μοντες δε δοκιμαζεις απλες ενισχυμενες λαμπες μηπως και σε καλυψουν;