PDA

View Full Version : ΨΑΧΝΟΜΑΙ ΓΙΑ ΜΗΧΑΝΗ!



argyris1987
16/09/2014, 21:02
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ !

λοιπόν εδώ και χρονιά οδηγώ μικρού κυβισμού μηχανάκια έφτασε επιτέλους η στιγμή για το μεγάλο βήμα !
ζω στην καβαλά και έχουμε εδώ γύρο και στους γειτονικούς νομούς πάρα πολλά ποταμάκια ρεματάκια βουνά παράλιες και διαφορά τέτοια πραγματάκια φυσικής ομορφιάς !
αν και έχω κατασταλάξει(gs800f) νομίζω μετρά από ώριμη σκέψη. θα ήθελα και καμία γνώμη ακόμη για κάτι τέτοιο... ποιο πολύ δρόμο αλλά θέλω και μια ολοήμερη η εάν Σ/Κ να πάω και εάν βουνό ! :a014:

SHOOTER045
17/09/2014, 01:27
Φαντάζομαι το έχεις κάνει βόλτα
Λοιπόν τα μικρά 800 - τα πρώτα2008 μοντέλο - είχαν θεματακια,για το μεγάλο άκουσα λιγότερα και είδα ακόμα ποίο λίγα
Έχει χαμηλό κέντρο βάρους που βοηθάει και στον δρόμο και στο χώμα
Abs που απενεργοποιειται με κουμπί
Αναρτήσεις υπέρ αρκετές για χώμα, όχι για εξτριμ καταστάσεις, σέλα που θα κουράσει αλλά συνηθίζεται, Γκάζι αρκετό, που δεν του φαίνεται ούτε τρομάζει, σουζαρει και μπανταρει δευτεροτριτες
Παραφωνία οι διακόπτες δεξιά αριστερά στα πρώτα -προ 2012 Μοντ - φρένα πολύ καλά, θερμαινόμενα γκριπ
Αυτά

argyris1987
17/09/2014, 06:21
βολτα οχι δεν το εχω παρει... εχω ακουσει απο ατομα οτι ειναι πολυ νορμαλ η συμπεριφορα του χωρις ξεσπασματα τρελα..
το μονο που με προβληματιζει ειναι το κοστος του σερβις/συντηρησης (αν εξερεσουμε τιμη αγορας) ενα μηχανακη που ειδα εχει καλες τιμες ειναι ΚΟΥΚΛΙ για τα ματια μου αλλα δεν ξερω κατι δεν μου καθεται καλα ειναι το τρανσαλπ απο το 2012 ειδικα το τρικολορε ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ αλλα φτωχο σε εξωπλησμο και δεν ακουω καλα λογια περαν της οικονομιας του καυσιμου.

endopandou
17/09/2014, 06:36
Τα ''πάρα πολλά ποταμάκια ρεματάκια βουνά παράλιες και διαφορά τέτοια πραγματάκια φυσικής ομορφιάς'' δεν έχουν καμία ανάγκη από φτωχούς και πλούσιους εξοπλισμούς. Αυτό είναι προσωπική ανάγκη των ανθρώπων...
Αν δεν οδηγήσεις μια μοτοσυκλέτα πρώτα για να αποκτήσεις μια ιδέα για τις γνώμες που θα ακούσεις στα φόρουμ. Αν δεν γνωρίζεις τα βασικά δεν θα καταλάβεις και πολλά.
Τέτοια μηχανάκια πάντως δεν ταιριάζουν το ίδιο στον κάθε σωματότυπο.
Πάρε ΚΤΜ 990 σου λέω εγώ. Το φτάνεις; Το μπορείς; ...

SHOOTER045
17/09/2014, 07:31
Εκτός του up side down μπροστινού
Των θερμαινομενων γκριπ
Και του εύκολα προσβασιμου-πισω Αμορτισερ
Δεν έχει τίποτα παραπάνω
Α ψέματα
Έχει



Έχει πριζακι παροχής ρεύματος ....

Σιγά τα ωά
Transalp 700 οδηγάω τα 4 τελευταία χρόνια
Η σέλα του δεν θα κουράσει, Καβάλα - Αθήνα - Καβάλα, δεν θα καταλάβεις τίποτα
Χώμα πάει όπου θα πάει το φ800 ,θα πάει και αυτό, το έχω πάει σε απίστευτα μέρη- λόγω δουλειάς - μέχρι και σε κορδελατη ειδική εντουρο
Φώτα, άψογα
Κάλυψη από αέρα, με την μεγάλη ζελατίνα, κανείς τσιγάρο
Φρένα, εδώ είναι στην κορυφή της κατηγορίας ,το dual cbs/abs που έχει ξέρεις τι είναι?
Πάντως δεν το έχει αλλο στην κατηγορία του και όχι μόνο
Υστερεί σε δύναμη
Σε τελική ταχύτητα, λόγω πενταριου κιβωτιου
Σε διακοπτες και λοιπά περιφερειακά, λόγω παρωχημενης σχεδιασης
Έχω 55000 + χλμ και τι μόνο που έπαθε πέραν τής συντήρησης (λάδια, φίλτρα, λάστιχα ) άλλαξα ο ριγκ ψυκτικου ,ανάμεσα στους κυλινδρους
Για το BMW
Επειδή έβλεπα τιμές σέρβις -αντ/ κών σε αντιπροσωπεια,και έξω
Έχει τεράστιες διαφορές άρα το κόστος χρήσης πέφτει
Ο βασιλιάς της κατηγορίας των αληθινων ον οφ με ακτινωτους τροχούς, που δεν φοβούνται να λερωθουν ακούει στο όνομα ΚΤΜ adventure

Αν σε ενδιαφέρει έντονα το χώμα και έχεις πνευμόνια χέρια και φράγκα, όπως είπε και ο endo
Παρτο

argyris1987
17/09/2014, 11:33
το ΚΤΜ το εχει ενας φιλος μου που ειναι χρονια μοτοκροσας ειναι λιγο ΠΛΟΙΟ!! ασχετα που εχει χαμηλα το κεντρο βαρους.. δλδ και το τρανσαλπ δεν ειναι κακη επιλογη ?
χμμμ αυτο με την τελικη με προβληματιζει θες να πας βολτα οπως λες μια αθηνα μια κων/πολη καπου σε περιοριζει και σκεφτομαι αν πας με 150-160 (τερμα για τρανσαλπ) θα καιει τα αντερα του και θα ζοριζετε ενω το φ800 που κατεβαζει 200+ στα 150-160 θα ειναι απλα

SHOOTER045
17/09/2014, 13:03
Το τρανσαλπ έχει τελική στα 176/178 με ουριο άνεμο και κατηφόρα περνάει τα 180
Οπότε ταξίδι με 150- 160 κάνεις αλλά θα καψει το κατιτίς του
Το φ800 με μια ταχύτητα πάνω ταξιδεύει ποιο χαλαρά και με ποίο πολλά

argyris1987
17/09/2014, 13:14
SHOOTER045 αυτο ακριβος ! και εχει να δωσει σε καμια ευθεια τεραστεια για να την μαζεψεις ... :rolleyes:
με βλεπω δυσκολα να τα αποφασιζω.... τα μονα πλεων που αποκλειω ειναι τα kawasaki αν και για πολλα χρονια μου αρεζε το Ζ
παντως θελω κατι αναμεσα σε δρομο και χωμα ταξιδι και πολη λιγο απο ολα παντως οχι γυμνα και πιστας που ειναι ομορφα γρηγορα αλλα ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΡΑΚΤΙΚΑ !

KotsosDR
17/09/2014, 13:16
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/5489634/


Ριξε και εδω μια ματια ;)

argyris1987
17/09/2014, 13:35
KotsosDR! ωραιος !
εχει καποιες αγγελιες τις κοιταω ...
το θεμα ειναι οτι ειναι ΠΟΛΥ μακρια για να δω κατι απο κοντα (αυτο παντα με τσατιζε) και η μια με την αλλη απεχουν πολυ
δεν μπορω να συνδιασω να δω 2 3 μηχανακια με ενα ταξιδακι

SHOOTER045
17/09/2014, 13:48
Το συγκεκριμένο είναι καραφορτωμενο με έξτρα

argyris1987
17/09/2014, 14:54
ναι οντος εχει πολυ πραμα πανω !!!! το κουστουμι δεν καταλαβα τι προβλημα ειχε το μανησιο και πειρε αλλο ? μηπως το χτυπισε ? εχει καποιο κερδος με αυτο aftermarket ?

SHOOTER045
17/09/2014, 15:44
Το επετειακό κοστούμι ήταν πολύ ακριβότερο απ το απλό, τώρα τι να σου πω

sam4g
17/09/2014, 16:22
ναι οντος εχει πολυ πραμα πανω !!!! το κουστουμι δεν καταλαβα τι προβλημα ειχε το μανησιο και πειρε αλλο ? μηπως το χτυπισε ? εχει καποιο κερδος με αυτο aftermarket ?

Για να σε βοηθήσω το συγκεκριμένο είναι από μέλος του http://www.gsmotoclub.gr/. Δεν τον ξέρω προσωπικά αλλά μπες αν θέλεις κι εκεί να σου πει αυτός περισσότερες πληροφορίες για το μηχανάκι!!

daz
17/09/2014, 18:12
Εκτός του up side down μπροστινού
Των θερμαινομενων γκριπ
Και του εύκολα προσβασιμου-πισω Αμορτισερ
Δεν έχει τίποτα παραπάνω
Α ψέματα
Έχει



Έχει πριζακι παροχής ρεύματος ....

Σιγά τα ωά
Transalp 700 οδηγάω τα 4 τελευταία χρόνια
Η σέλα του δεν θα κουράσει, Καβάλα - Αθήνα - Καβάλα, δεν θα καταλάβεις τίποτα
Χώμα πάει όπου θα πάει το φ800 ,θα πάει και αυτό, το έχω πάει σε απίστευτα μέρη- λόγω δουλειάς - μέχρι και σε κορδελατη ειδική εντουρο
Φώτα, άψογα
Κάλυψη από αέρα, με την μεγάλη ζελατίνα, κανείς τσιγάρο
Φρένα, εδώ είναι στην κορυφή της κατηγορίας ,το dual cbs/abs που έχει ξέρεις τι είναι?
Πάντως δεν το έχει αλλο στην κατηγορία του και όχι μόνο
Υστερεί σε δύναμη
Σε τελική ταχύτητα, λόγω πενταριου κιβωτιου
Σε διακοπτες και λοιπά περιφερειακά, λόγω παρωχημενης σχεδιασης
Έχω 55000 + χλμ και τι μόνο που έπαθε πέραν τής συντήρησης (λάδια, φίλτρα, λάστιχα ) άλλαξα ο ριγκ ψυκτικου ,ανάμεσα στους κυλινδρους
Για το BMW
Επειδή έβλεπα τιμές σέρβις -αντ/ κών σε αντιπροσωπεια,και έξω
Έχει τεράστιες διαφορές άρα το κόστος χρήσης πέφτει
Ο βασιλιάς της κατηγορίας των αληθινων ον οφ με ακτινωτους τροχούς, που δεν φοβούνται να λερωθουν ακούει στο όνομα ΚΤΜ adventure

Αν σε ενδιαφέρει έντονα το χώμα και έχεις πνευμόνια χέρια και φράγκα, όπως είπε και ο endo
Παρτο

Έλα μωρέ μλκ! Τα δύο μηχανάκια έχουν χαοτική διαφορά και το ξέρεις. Το μπεμπέ έχει λυμένα όλα τα θεματάκια αξιοπιστίας μετά τα πρώτα 1 ή 2 χρόνια κυκλοφορίας του οπότε δεν υπάρχει κατι που πρέπει να προβληματίζει αυτόν αυτόν που ενδιαφέρεται. Για περισσότερα επ' αυτού ας μιλήσουν οι ιδιοκτήτες.
Εγώ θα πω μόνο ότι το να προτείνουμε το ΤΑ σε έναν πιτσιρικά είναι σαν να του λέμε ότι οι μηχανές έχουν λίγο περισσότερο ενδιαφέρον απ' το πλέξιμο.

argyris1987
17/09/2014, 23:35
sam4g σε ευχαριστω θα τον βρω ! και εχει να διαβασω πραματακια εκει μεσα πανω στο μηχανακι που με ενδιφερει ! :beer:

SHOOTER045
18/09/2014, 09:13
Έλα μωρέ μλκ! Τα δύο μηχανάκια έχουν χαοτική διαφορά και το ξέρεις. Το μπεμπέ έχει λυμένα όλα τα θεματάκια αξιοπιστίας μετά τα πρώτα 1 ή 2 χρόνια κυκλοφορίας του οπότε δεν υπάρχει κατι που πρέπει να προβληματίζει αυτόν αυτόν που ενδιαφέρεται. Για περισσότερα επ' αυτού ας μιλήσουν οι ιδιοκτήτες.
Εγώ θα πω μόνο ότι το να προτείνουμε το ΤΑ σε έναν πιτσιρικά είναι σαν να του λέμε ότι οι μηχανές έχουν λίγο περισσότερο ενδιαφέρον απ' το πλέξιμο.
Ρε daz διάβασε τι είπα
Είπα για τα πρώτα f800 και περιέγραψα τα περιφερειακά τους
Από οδηγική συμπεριφορά είναι άσπρο μαύρο όπως έχω μάθει και από άλλους που συμφωνούν μαζί μου
Το μεν ΤΑ δεν θα ξαφνιάσει δεν θα κουράσει, δεν θα χαλάσει
Κινείται σε δικούς του ρυθμούς, αν και το οδηγάω αρκετά επιθετικά, δεν αρέσκεται σε αυτό
Το 800 είναι αλλού, το 800 ΚΤΜιζει επιθετική θέση οδήγησης, ποιο στενή και σκληρή σέλα, πηρούνι που αντέχει και σε εντούρο, χαμηλό κεντρο βάρους και πολύ παραπάνω δύναμη
Το μικρό 800 που είχα για αρκετό καιρό ντριφταριζε σε εξόδους στροφών
Το μεγάλο που το είχα για ποίο λίγο μπορεί να κάνει όργια και με ήχο μπόξερ από ΕΝ σειρά μοτέρ
Δεν μπόρεσα παραπάνω γιατί μού είχε βγάλει αντλία νερού και το άλλαξα
Πιστεύω ότι αυτά τα θέματα λύθηκαν
Αν είχα φράγκα θα έπαιρνα το 800 το ανοικτό το μεγάλο
Αν είχα λίγα παραπάνω θα έπαιρνα το ΚΤΜ
Αλλά αυτό θα έκανα το έκανα εγώ

argyris1987
18/09/2014, 12:19
το trip computer που λεει.... μονο ποσα χλμ βγαζει με την υπολιπομενη βενζινη στο ρεζερβουαρ ?

daz
19/09/2014, 11:41
Ρε daz διάβασε τι είπα


Εκφράζει κάποιος ενδιαφέρον για το ΤΑ που βασίζεται στην εμφάνιση και αντί να του κόψεις τον βήχα του γράφεις πόσο καλό είναι το ΤΑ και σιγά τα ωά στις διαφορές του εξοπλισμού και στο τέλος του πετάς ότι το φ800 έχει ακριβά σέρβις με αποτέλεσμα να γράφει ακριβώς από κάτω πόσο δύσκολη θα είναι η επιλογή του.

Του είπε κάποιος χριστιανός ότι δεν έχει επιλογή και ο μοναδικός προβληματισμός μπορεί να αφορά μόνο το Αγγλικό τρικύλινδρο? :lol:



Υγ. Ναι μωρέ τα honda έχουν γαμώ τις αντιπροσωπίες. Ένα πλαστικό ουράς 400 ευρώ.
Για τιμές αντιπροσωπίας θα σου πω ότι η yamapa έχει ακριβότερο τιμοκατάλογο σερβις για το χτζ απ' ότι η μπεμπε για το φ800. :lol:

SHOOTER045
19/09/2014, 11:52
Ακριβά σερβις στην αντιπροσωπεία είπα
Και επίσης ότι αν είχα τα φράγκα φ800 θα έπαιρνα όχι ΤΑ

argyris1987
20/09/2014, 06:37
καλημερα ! παιδια για το σερβις ... ειναι μεγαλο στορυ ... λαδακια και μικρο χαζα το κανεις και μονος σου η πας στον κυρ μητσο της γειτονιας
τωρα αν ειναι να αλλαχτει κατι σοβαρο νομιζω καλυτερα θα ειναι να παει στην αντηπροσοπια

daz
20/09/2014, 10:30
καλημερα ! παιδια για το σερβις ... ειναι μεγαλο στορυ ... λαδακια και μικρο χαζα το κανεις και μονος σου η πας στον κυρ μητσο της γειτονιας
τωρα αν ειναι να αλλαχτει κατι σοβαρο νομιζω καλυτερα θα ειναι να παει στην αντηπροσοπια


Η αντιπροσωπία είναι η τελευταία επιλογή.
Υπάρχουν εξουσιοδοτημένα με τιμές λογικές και καλά μαστόρια (για όλες τις μάρκες μιλάω).
Υπάρχουν κυρ Μήτσοι μηχανόβιοι και οι ίδιοι που ασχολούνται μια ζωή και ξέρουν-καταλαβαίνουν όλες τις περιέργειες-προβληματισμούς μας και κάνουν καλή δουλειά.

Φυσικά υπάρχουν κυρ Μήτσοι που δεν ξέρουν να αλλάζουν λάδια ούτε σε χτ. Έχουν καταστρέψει κτμ αυτοί!!!!! :lol:

O σωστός επαγγελματίας μας ενδιαφέρει και αυτός ξεχωρίζει πρώτα απ' το συνεργείο του.

argyris1987
20/09/2014, 13:54
εδω καβαλα ειλικρινα δεν ξερω ουτε μισο επαγγελματια ! εχουμε περασει κατα καιρους λογο δουλειας πανω απο 3-4 συνεργεια για παπακια και ειναι οτι νανε (φαντασου να πας ¨μεγαλη¨.... :cry:)

χμμ αυτο που βλεπω στις απαντησεις και ευχαριστω που ασχοληστε..... ειναι οτι συμφωνητε στο φ800 !
η ειναι ιδεα μου επιδη ειπα οτι κλεινω προς τα εκει ?

KotsosDR
20/09/2014, 17:08
εδω καβαλα ειλικρινα δεν ξερω ουτε μισο επαγγελματια ! εχουμε περασει κατα καιρους λογο δουλειας πανω απο 3-4 συνεργεια για παπακια και ειναι οτι νανε (φαντασου να πας ¨μεγαλη¨.... :cry:)

χμμ αυτο που βλεπω στις απαντησεις και ευχαριστω που ασχοληστε..... ειναι οτι συμφωνητε στο φ800 !
η ειναι ιδεα μου επιδη ειπα οτι κλεινω προς τα εκει ?

εγω προτιμω το triumph 800xc για τη χρηση που αναφερεις ;)

argyris1987
20/09/2014, 19:52
KotsosDR το βλεπω ιδιο με την μπεμπα απλα ειναι πιο δυσκολα να βρω μεταχειρησμενο .... ειναι ομορφο μοτορι !

SHOOTER045
20/09/2014, 23:09
εδω καβαλα ειλικρινα δεν ξερω ουτε μισο επαγγελματια ! εχουμε περασει κατα καιρους λογο δουλειας πανω απο 3-4 συνεργεια για παπακια και ειναι οτι νανε (φαντασου να πας ¨μεγαλη¨.... :cry:)

χμμ αυτο που βλεπω στις απαντησεις και ευχαριστω που ασχοληστε..... ειναι οτι συμφωνητε στο φ800 !
η ειναι ιδεα μου επιδη ειπα οτι κλεινω προς τα εκει ?

Η Θεσσαλονίκη είναι μια γκαζια δρόμος
Ναι συνηγορω στο 800 της μπεμβε
Και όταν τι μάθεις
Πάνε στο ΚΤΜ

akis_trevor
20/09/2014, 23:09
KotsosDR το βλεπω ιδιο με την μπεμπα απλα ειναι πιο δυσκολα να βρω μεταχειρησμενο .... ειναι ομορφο μοτορι !

μια χαρα το βρισκεις,και ισως σε καλυτερη τιμη.

argyris1987
01/10/2014, 17:58
λοιπον να με και παλι με λιγη απουσια ! στο καρ δεν βρηκα αγγελιες με το tiger πολλες και αν παμε στο θεμα της συντηρησης ποσο εχουν τα σερβις στην μπεμπα σε γενικες γραμμες το κοστος συντηρισεις ακομα και τα παγια της ... ? εχει κανεις ? την πηγενει σε επισημο συνεργειο ?

SHOOTER045
01/10/2014, 18:06
http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/5532238/
Αυτό τι σου λέει?

SHOOTER045
01/10/2014, 18:11
http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/5552917/
Η αυτό

argyris1987
01/10/2014, 18:17
xmm βασικα σορρυ αλλα γενικα εψαχνα κατι απο το 2010 και μετα ... :D

SHOOTER045
01/10/2014, 18:30
Το κασέ σού, πόσο είναι!

argyris1987
01/10/2014, 22:09
7000-8000

Bradipous
01/10/2014, 22:54
Παρε το bmw ή τον τιγρη και καθαρισες.

Κριμα να δωσεις τοσα λεφτα για ΤΑ... :rolleyes: