PDA

View Full Version : Ανάγκη για αίμα......



kalgeorge
17/09/2014, 14:06
κυριοι πατερας συναδελφου μοτοσυκλετιστή χρειάζεται επειγόντως αίμα.

Χρειαζονται αρκετες μπουκαλες, οποτε οποιος μπορει-ξερει καποιον που μπορει κλπ κλπ κλπ .......... τα στοιχεία ειναι.
Οδυσσεας Δρίζης
Ευαγγελισμός.

7Tolis
17/09/2014, 14:22
20 ευρώ πουλάνε οι πακιστανοι μια φιάλη. Εννοώ τους δίνεις 20 ευρώ και πάνε και δίνουν ή τους πας και δίνουν. Εναλλακτική λύση είναι αυτό αν δεν βρει ο φίλος σου.

stynikop
17/09/2014, 18:59
Αυτό δεν το λες σοβαρά, έτσι;

vaska
17/09/2014, 21:41
Αυτό δεν το λες σοβαρά, έτσι;

Γιατί να μην το λέει σοβαρά δλδ??? Εδώ που έχουμε φτάσει ο καθένας πουλάει ότι έχει κι ότι μπορεί. Σημεία των καιρών αν θες αλλά αυτά είναι. Άλλος αίμα, άλλος νεφρό, ότι μπορεί ο καθένας.

@Kalgeorge
Θα μιλήσω με 2-3 φίλους και θα ενημερώσω. Εγώ μετά το περσινό ατύχημα και για 1 χρόνο ακόμα δεν μπορώ να δώσω!

7Tolis
17/09/2014, 21:42
Αυτό δεν το λες σοβαρά, έτσι;
Εφόσον συμβαίνει καιρο αυτό. Σε ενόχλησε που το ανέφερα ή που υπάρχει αυτή η διαδικασία;

loubinious
18/09/2014, 01:52
Καλημερα παιδια. Δυστυχως δεν μπορω να δωσω λογω χαμηλου αιματοκριτη. Θα μιλησω ομως σε φιλους και γνωστους. Καλη δυναμη.

stynikop
18/09/2014, 16:37
Εννοω πως αυτο που προτεινες ειναι παρανομο και επικινδυνο για τη δημοσια υγεια! Δεν θα μπω σε τεχνικες λεπτομερειες, αν δεν γνωριζεις ή δεν το καταλαβαινεις καλο ειναι να συμβουλευεσαι καποιον που εχει 2 γνωσεις παραπανω πριν δωσεις τη "συμβουλη" σου...
Πολλα συμβαινουν γυρω μας: 1 στους 2 μπορει να κυκλοφορει χωρις κρανος, εσυ επειδη συμβαινει θα προτεινεις μεσα στο μοτο.γρ σε καποιον να βγει ψχωρις κρανος;

manhunter
18/09/2014, 16:45
Εννοω πως αυτο που προτεινες ειναι παρανομο και επικινδυνο για τη δημοσια υγεια!

Για παράνομο, δεν το κόβω.
Για κίνδυνο δημόσιας υγείας, πάλι δεν το κόβω. Δεν τους παίρνεις αίμα εσύ με τρόμπα για λάδι, σε νοσοκομείο-μονάδα πας. Τι διαφορετικό έχει από το να πάω εγώ?

Αν συμφωνώ ηθικά είναι άλλο θέμα.Αλλά όπου πίπτει χρήμα...

7Tolis
18/09/2014, 16:50
Εννοω πως αυτο που προτεινες ειναι παρανομο και επικινδυνο για τη δημοσια υγεια! Δεν θα μπω σε τεχνικες λεπτομερειες, αν δεν γνωριζεις ή δεν το καταλαβαινεις καλο ειναι να συμβουλευεσαι καποιον που εχει 2 γνωσεις παραπανω πριν δωσεις τη "συμβουλη" σου...
Πολλα συμβαινουν γυρω μας: 1 στους 2 μπορει να κυκλοφορει χωρις κρανος, εσυ επειδη συμβαινει θα προτεινεις μεσα στο μοτο.γρ σε καποιον να βγει ψχωρις κρανος;

Aνέφερα.ΔΕΝ πρότεινα.
Μια χαρα 2 και παραπάνω γνώση έχω μην ανησυχεις.

stynikop
18/09/2014, 16:59
Για παράνομο, δεν το κόβω.
Για κίνδυνο δημόσιας υγείας, πάλι δεν το κόβω. Δεν τους παίρνεις αίμα εσύ με τρόμπα για λάδι, σε νοσοκομείο-μονάδα πας. Τι διαφορετικό έχει από το να πάω εγώ?

Αν συμφωνώ ηθικά είναι άλλο θέμα.Αλλά όπου πίπτει χρήμα...

Το κοβεις δεν το κοβεις, ειναι και τα δυο!

Για τρομπες κλπ, επειδη δεν βγαζεις νοημα δεν αναφερομαι

stynikop
18/09/2014, 17:04
20 ευρώ πουλάνε οι πακιστανοι μια φιάλη. Εννοώ τους δίνεις 20 ευρώ και πάνε και δίνουν ή τους πας και δίνουν. Εναλλακτική λύση είναι αυτό αν δεν βρει ο φίλος σου.

Αφου εχεις τη γνωση για πες, η παραπανω εναλλακτικη λυση που ανεφερες δεν ειναι προταση;

:uplate:

7Tolis
18/09/2014, 17:08
Oχι.Ειναι γνωστοποίηση μιας πάγιας πλέον κατάστασης η οποια υπάρχει χρόνια τώρα.Παρεπιπτόντως,αιμοδότης είμαι fyi.

stynikop
19/09/2014, 10:26
Αν εισαι αιμοδοτης χαιρομαι, αλλα αυτο που προειπα ισχυει.

Fyi αν εισαι αιμοδοτης δε σε ενδιαφερει μονο να καλυφθει λογιστικα μια φιαλη για τον ανθρωπο/γνωστο/συγγενη/ασθενη σου αλλα και η ασφαλεια του αιματος που θα λαβει απο σενα ο επομενος ληπτης. Το αιμα που δινεται με πληρωμη ή με πιεση δεν ειναι ασφαλες για πολλους και διαφορους λογους, και για τον ληπτη και για τον δοτη - η επιστημονικη βιβλιογραφια και Ελληνικη και Ευρωπαϊκη νομοθεσια ειναι ξεκαθαρες.
Αυτα!

kalgeorge
19/09/2014, 12:11
Καλα όλα αυτά, αλλά αν μπορείτε ενημερώστε όσους ξέρετε για αιμοδοσία ώστε μα μην χρειαστεί να φτάσει εκεί. Ευχαριστώ εκ μέρους του και πάλι.

manhunter
19/09/2014, 13:20
Το κοβεις δεν το κοβεις, ειναι και τα δυο!

Για τρομπες κλπ, επειδη δεν βγαζεις νοημα δεν αναφερομαι

Πάμε πάλι.
Με το λογοπαίγνιο εννοώ ότι πληρώνοντας κάποιον (ανεξαρτήτου εθνικότητας, ύψους, πολιτικών πεποιθήσεων κλπ) δεν σημαίνει αυτόματα ότι θα του πάρεις εσύ το αίμα στο πίσω μέρος κάποιου γκαράζ, με δικά σου μέσα, και χωρίς έλεγχο. Εννοώ ότι θα τον πας στο νοσοκομείο-μονάδα που θέλεις/χρειάζεται και θα του πάρουν αίμα όπως θα έπαιρναν σε εσένα.

Το αίμα που δίνεται μπαίνει σε κάποια τράπεζα ? (Ρωτάω γιατί δεν γνωρίζω). Άπαξ και αποθηκεύεται με οποιονδήποτε τρόπο, δεν ελέγχεται και εξετάζεται για να δούν οτι δεν είναι επικίνδυνο?

Άμα ελέγχεται το αίμα πρόβλημα δεν υπάρχει.
Άμα δεν ελέγχεται, η κουβέντα πάει αλλού.

Τώρα βγάζω νόημα?

stynikop
19/09/2014, 19:21
Με συγχωρεις που δεν εβγαλα νοημα απο το λογοπαιγνιο σου νωριτερα... η αληθεια ειναι πως σημερα που το ξαναδιαβασα, καταλαβα τι ελεγες!

Δεν ειμαι lab-geek αλλα θα προσπαθησω να σου απαντησω...

Η πρωτη γραμμη ασφαλειας για το αιμα που προσφερεται ειναι η συνεντευξη με το ιατρικο προσωπικο της αιμοδοσιας. Τουτεστιν, καποιος καθεται και μας ρωταει ενα σωρο ερωτησεις για να αποφασισει αν ειμαστε υγιεις και σε θεση να δωσουμε αιμα, τοσο για τη δικη μας ασφαλεια οσο και για του ληπτη.

Η δευτερη γραμμη ασφαλειας ειναι οι εργαστηριακοι ελεγχοι που αφορουν την ασφαλεια του ληπτη. Αυτες και χρονο παιρνουν και κοστιζουν.
Δεν με ενδιαφερουν τα ποσοστα λαθους για τις διαφορες εργαστηριακες εξετασεις που εφαρμοζονται, αλλα εχει κριθει σκοπιμο να υπαρχει η πρωτη γραμμη αμυνας πριν τις εξετασεις καθως υπαρχουν διεθνως παραδειγματα λαθους, που εχουν στοιχισει ζωες.

Αλλα φαντασου να δωσεις 20 ευρω για να αιμοδοτησει καποιος που δεν πρεπει - ειτε γιατι εχει παρει φαρμακα που τον αποκλειουν, ειτε γιατι εχει καποια μεταδοτικη ασθενεια - αλλα επειδη ειχε αναγκη τα λεφτα, δεν το ανεφερε στον γιατρο της συνεντευξης. Πες πως δε θα στοιχισει καμια ζωη αυτο, γιατι τα περιθωρια λαθους των εργαστηριακων ελεγχων που εφαρμοζονται, πχ στον μοριακο ελεγχο, ειναι σχεδον 0%. Ομως οι ακριβεις και ακριβες εξετασεις δεν γινονται σε καθε ασκο ξεχωριστα αλλα μαζικα σε δεξαμενες, οταν θα εχει αναμειχθει το μη ασφαλες αιμα αυτου που πληρωθηκε με ασφαλες. Αυτο σημαινει πως οσο αιμα βρισκεται σε εκεινη την παρτιδα ελεγχου θα παει προς καταστροφη, τη στιγμη που πασχιζουμε να βρουμε αιμα να καλυψουμε τις αναγκες μας.

Καταλαβαινεις λοιπον πως οποιοσδηποτε εχει καποιο "κινητρο" για να αιμοδοτησει καποια δομενη στιγμη - για να απολαβει συγκεκριμενο οφελος, πχ λεφτα, αδεια, ακομα και εγχειρηση προσφιλους προσωπου του, ειναι δυνητικα ρισκο, γιατι πιθανον να αποκρυψει κατι που δεν πρεπει.

Ελπιζω να ειναι κατανοητο ολο αυτο και να σε βοηθησα. Συγνωμη για το σεντονι μου κι ευχομαι να υπαρξει ανταποκριση για τον ανθρωπο που αφορα το θρεντ.

manhunter
23/09/2014, 09:22
Με συγχωρεις που δεν εβγαλα νοημα απο το λογοπαιγνιο σου νωριτερα... η αληθεια ειναι πως σημερα που το ξαναδιαβασα, καταλαβα τι ελεγες!

Δεν ειμαι lab-geek αλλα θα προσπαθησω να σου απαντησω...

Η πρωτη γραμμη ασφαλειας για το αιμα που προσφερεται ειναι η συνεντευξη με το ιατρικο προσωπικο της αιμοδοσιας. Τουτεστιν, καποιος καθεται και μας ρωταει ενα σωρο ερωτησεις για να αποφασισει αν ειμαστε υγιεις και σε θεση να δωσουμε αιμα, τοσο για τη δικη μας ασφαλεια οσο και για του ληπτη.

Η δευτερη γραμμη ασφαλειας ειναι οι εργαστηριακοι ελεγχοι που αφορουν την ασφαλεια του ληπτη. Αυτες και χρονο παιρνουν και κοστιζουν.
Δεν με ενδιαφερουν τα ποσοστα λαθους για τις διαφορες εργαστηριακες εξετασεις που εφαρμοζονται, αλλα εχει κριθει σκοπιμο να υπαρχει η πρωτη γραμμη αμυνας πριν τις εξετασεις καθως υπαρχουν διεθνως παραδειγματα λαθους, που εχουν στοιχισει ζωες.

Αλλα φαντασου να δωσεις 20 ευρω για να αιμοδοτησει καποιος που δεν πρεπει - ειτε γιατι εχει παρει φαρμακα που τον αποκλειουν, ειτε γιατι εχει καποια μεταδοτικη ασθενεια - αλλα επειδη ειχε αναγκη τα λεφτα, δεν το ανεφερε στον γιατρο της συνεντευξης. Πες πως δε θα στοιχισει καμια ζωη αυτο, γιατι τα περιθωρια λαθους των εργαστηριακων ελεγχων που εφαρμοζονται, πχ στον μοριακο ελεγχο, ειναι σχεδον 0%. Ομως οι ακριβεις και ακριβες εξετασεις δεν γινονται σε καθε ασκο ξεχωριστα αλλα μαζικα σε δεξαμενες, οταν θα εχει αναμειχθει το μη ασφαλες αιμα αυτου που πληρωθηκε με ασφαλες. Αυτο σημαινει πως οσο αιμα βρισκεται σε εκεινη την παρτιδα ελεγχου θα παει προς καταστροφη, τη στιγμη που πασχιζουμε να βρουμε αιμα να καλυψουμε τις αναγκες μας.

Καταλαβαινεις λοιπον πως οποιοσδηποτε εχει καποιο "κινητρο" για να αιμοδοτησει καποια δομενη στιγμη - για να απολαβει συγκεκριμενο οφελος, πχ λεφτα, αδεια, ακομα και εγχειρηση προσφιλους προσωπου του, ειναι δυνητικα ρισκο, γιατι πιθανον να αποκρυψει κατι που δεν πρεπει.

Ελπιζω να ειναι κατανοητο ολο αυτο και να σε βοηθησα. Συγνωμη για το σεντονι μου κι ευχομαι να υπαρξει ανταποκριση για τον ανθρωπο που αφορα το θρεντ.


Ανέφερες παραμέτρους που λόγω άγνοιας δεν γνώριζα, και καταλήγουμε ότι είχες δίκιο εξ αρχής.
(ΥΓ : στον στρατό πρέπει να γίνεται πανηγύρι, και να πετιέται πολύ αίμα, γιατί φαντάζομαι για 2 ήμερες άδεια τι θα παιζόταν)

SHOOTER045
23/09/2014, 09:32
Εγώ έδινα αιμα κάθε δύο-τρεις μήνες για μια άδεια, δεν είχαν αρχείο
Επίσης έχω τατουάζ που δεν ανέφερα ποτέ οποτε έδωσα αιμα
Χώρια που φαντάρος με είχαν βγάλει άλλη ομάδα αίματος, και μετά σε αιμοδοσία με έβγαλαν άλλη

Pan (dvs)
23/09/2014, 13:57
Εγώ έδινα αιμα κάθε δύο-τρεις μήνες για μια άδεια, δεν είχαν αρχείο
Επίσης έχω τατουάζ που δεν ανέφερα ποτέ οποτε έδωσα αιμα
Χώρια που φαντάρος με είχαν βγάλει άλλη ομάδα αίματος, και μετά σε αιμοδοσία με έβγαλαν άλλη

Τι σχεση εχει το τατουαζ?Εχω δωσει απειρες φορες και δεν μου ειπε κανεις κατι.

akis_trevor
23/09/2014, 13:59
Επίσης έχω τατουάζ που δεν ανέφερα ποτέ οποτε έδωσα αιμα


τατουαζ σκουλαρικια κλπ δεν πρεπει για ενα 6μηνο να δινεις αιμα.μετα παλι κομπλε...

Pan (dvs)
23/09/2014, 14:03
τατουαζ σκουλαρικια κλπ δεν πρεπει για ενα 6μηνο να δινεις αιμα.μετα παλι κομπλε...

Αυτο ισχυει δηλαδη μονο για 6 μηνες απ΄ όταν το κανεις.

akis_trevor
23/09/2014, 14:05
Αυτο ισχυει δηλαδη μονο για 6 μηνες απ΄ όταν το κανεις.

ακριβως ;)

tzimidis
23/09/2014, 14:23
Ki an eixes gay empeiria kapote den dineis pote ksana aima.

SHOOTER045
23/09/2014, 14:39
Ki an eixes gay empeiria kapote den dineis pote ksana aima.
Με μπερδεύεις...

tzimidis
23/09/2014, 20:32
Με μπερδεύεις...

Mipos kakos dineis??? :D:lipssealed:

Sto thema mas, tin teleytaia fora pou edosa aima/aimopetalia symplirosa forma opou metaksy allon rotouse an ekana tattoo ton teleytaio xrono, an pairno preza kai alla tetoia, kai an eixa pote omofylofiliki epafi.

Argotera rotisa kai mou eipan oti oi gay apagoreyetai na dinoun aima.

SHOOTER045
23/09/2014, 21:46
Ε ναι ρε
Αυτό το ερωτηματολόγιο υπάρχει και στην απλή αιμοδοσία

due
17/12/2014, 15:43
Για να μην ανοίγω θέμα, παίδες χρειάζεται η γιαγιά μου άμεσα 3 με 4 φιάλες αίμα.

Αναδιώτου Δημητρα του Αναστασίου στο Λαϊκό (Παθολογικό).

Όποιος μπορεί ή μπορεί να στείλει κάποιον, θα το εκτιμήσω πολύ. Ξέρω ότι δεν έχει να κάνει με το φόρουμ άμεσα, αλλά με καταλαβαίνετε ελπίζω και δεν με παρεξηγείτε.

due
18/12/2014, 07:01
Οι φιαλες βρεθηκαν, ευχαριστω οπως και να χει.

MG-KTiNoS
18/12/2014, 07:35
Πάμε πάλι.
Με το λογοπαίγνιο εννοώ ότι πληρώνοντας κάποιον (ανεξαρτήτου εθνικότητας, ύψους, πολιτικών πεποιθήσεων κλπ) δεν σημαίνει αυτόματα ότι θα του πάρεις εσύ το αίμα στο πίσω μέρος κάποιου γκαράζ, με δικά σου μέσα, και χωρίς έλεγχο. Εννοώ ότι θα τον πας στο νοσοκομείο-μονάδα που θέλεις/χρειάζεται και θα του πάρουν αίμα όπως θα έπαιρναν σε εσένα.

Το αίμα που δίνεται μπαίνει σε κάποια τράπεζα ? (Ρωτάω γιατί δεν γνωρίζω). Άπαξ και αποθηκεύεται με οποιονδήποτε τρόπο, δεν ελέγχεται και εξετάζεται για να δούν οτι δεν είναι επικίνδυνο?

Άμα ελέγχεται το αίμα πρόβλημα δεν υπάρχει.
Άμα δεν ελέγχεται, η κουβέντα πάει αλλού.

Τώρα βγάζω νόημα?

ki εκεί που πάει τον ρωτάνε...

-Έχεις σεξ χωρίς καπότα?
ΟΧΙ

-Πας σ πουτάνες ?
ΟΧΙ

-Νακρωτικά?
Καμία σχέση...


Πέσε το 20αρικο...
:lol:

Τον πιστεύεις????
:D