PDA

View Full Version : KW σε άδεια κυκλοφορίας?



captajohn
18/09/2014, 16:28
Παιδιά μια ερώτηση:
Αναγράφονται πουθενά στις δικές σας άδειες κυκλοφορίας τα KW της μηχανής?
Έχω ένα CBF 600S και στη δική μου άδεια δεν το γράφει πουθενά. Μάλλον θα έπρεπε να το λέει στο πεδίο Ρ.2 αλλά εκεί έχει τρεις παύλες.
Αν έχει κανείς την ίδια μηχανή και μπορεί να μου πει τι γράφει, θα βοηθούσε πολύ.
Ευχαριστώ.

OldMan
18/09/2014, 16:32
Έχω ένα CBF 600S και στη δική μου άδεια δεν το γράφει πουθενά. Μάλλον θα έπρεπε να το λέει στο πεδίο Ρ.2 αλλά εκεί έχει τρεις παύλες.
Η το μηχανακι σου κατεστρεψε το δυναμομετρο ή το δυναμομετρο δεν μπορούσε να μετρήσει μW...

captajohn
18/09/2014, 16:37
Η το μηχανακι σου κατεστρεψε το δυναμομετρο ή το δυναμομετρο δεν μπορούσε να μετρήσει μW...

Ασπάζομαι το χαβαλέ! Μάλλον όμως εννοείς MW!!!

Η κατάσταση έχει όμως ως εξής:
Η μηχανή πωλείται. Με ρώτησε ένας κύριος που έχει σχολή οδηγών τη συγκεκριμένη ερώτηση, μιας και ενδιαφέρθηκε. Γνωρίζουμε ότι η μηχανή βάσει specs βγάζει 57 ταπεινά KW στις 10500 rpm , αλλά δεν γράφει τίποτα σχετικό στην άδεια.
Η δική σου άδεια λέει κάτι σε αυτό το πεδίο?

PetranGR
18/09/2014, 16:46
Είχα πάει πρόσφατα στο υπουργείο συγκ.

Το αποτέλεσμα; Για κάθε μηχανή που θες να αγοράσεις π.χ αν είσαι με το Α2 που έχεις όριο κτλ. πρέπει να ρωτήσεις το κάθε μηχανάκι τι kW βγάζει,με αποτέλεσμα ,πες οτι ενδιαφέρομαι για το 400SF το οποίο δεν έχει kW γάρ παλιάς άδειας,το υπουργείο λέει ΟΚ για δίπλωμα Α2... (!!!!!)
Ενώ η ασφαλιστική από την άλλη σε ασφαλίζει,αλλά τι μου λέει εμένα ότι σε περίπτωση ατυχήματος δεν θα κοιτάξει τα μικρά γράμματα και θα πάρω τα @@ μου;
Επίσης σε μπλόκο αντί να με σταματήσουν ,που σταμάτησα εγώ για να ρωτήσω δεν ήξεραν καν οι αστυνομικοί ότι έχουν αλλάξει τα διπλώματα,και νομίζανε ότι με Α2 οδηγάω και 600 κιβ. 120 άλογα μηχανή (παράδειγμα)

Στα λέω αυτά γιατί τό είχα ψάξει πριν λίγες μέρες για έναν φίλο που έχει Α2 και θέλει να πάρει ένα SF400 και ακόμα τρέχει.

Οπότε,και αυτός ο κύριος λογικά θα το θέλει για την σχολή και με βάση τον περιορισμό,μάλλον για αυτό θα ψάχνετε.

ελπίζω να βοήθησα ελάχιστα με τις πληροφορίες που διαθέτω.

captajohn
18/09/2014, 16:51
Είχα πάει πρόσφατα στο υπουργείο συγκ.

Το αποτέλεσμα; Για κάθε μηχανή που θες να αγοράσεις π.χ αν είσαι με το Α2 που έχεις όριο κτλ. πρέπει να ρωτήσεις το κάθε μηχανάκι τι kW βγάζει,με αποτέλεσμα ,πες οτι ενδιαφέρομαι για το 400SF το οποίο δεν έχει kW γάρ παλιάς άδειας,το υπουργείο λέει ΟΚ για δίπλωμα Α2... (!!!!!)
Ενώ η ασφαλιστική από την άλλη σε ασφαλίζει,αλλά τι μου λέει εμένα ότι σε περίπτωση ατυχήματος δεν θα κοιτάξει τα μικρά γράμματα και θα πάρω τα @@ μου;
Επίσης σε μπλόκο αντί να με σταματήσουν ,που σταμάτησα εγώ για να ρωτήσω δεν ήξεραν καν οι αστυνομικοί ότι έχουν αλλάξει τα διπλώματα,και νομίζανε ότι με Α2 οδηγάω και 600 κιβ. 120 άλογα μηχανή (παράδειγμα)

Στα λέω αυτά γιατί τό είχα ψάξει πριν λίγες μέρες για έναν φίλο που έχει Α2 και θέλει να πάρει ένα SF400 και ακόμα τρέχει.

Οπότε,και αυτός ο κύριος λογικά θα το θέλει για την σχολή και με βάση τον περιορισμό,μάλλον για αυτό θα ψάχνετε.

ελπίζω να βοήθησα ελάχιστα με τις πληροφορίες που διαθέτω.

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά πρέπει να πάω στο υπουργείο και να ζητήσω επανέκδοση της άδειάς μου με συμπληρωμένα τα KW, αλλιώς να μου πουν με ποιες κατηγορίες διπλώματος μπορεί κανείς να το οδηγήσει.

Ευχαριστώ!:wave2:

PetranGR
18/09/2014, 17:01
Δηλαδή αν κατάλαβα καλά πρέπει να πάω στο υπουργείο και να ζητήσω επανέκδοση της άδειάς μου με συμπληρωμένα τα KW, αλλιώς να μου πουν με ποιες κατηγορίες διπλώματος μπορεί κανείς να το οδηγήσει.

Ευχαριστώ!:wave2:

Ακριβώς.
Αλλά,ένα αλλά στο βάζω και εγώ.

Μην περιμένεις άμεσα να την πάρεις την άδεια,εμένα παρότι γάρ υπουργείο έκανε περίπου 4 μέρες.

Όσο για τα υπόλοιπα η εν λόγω κυρία μου είχε πληροφορήσει ότι το συγκεκριμένο SF400 , δεν είχε kW από την αρχή και δεν μπορούσαν να μου τα βγάλουν με ευθήνη τους πάνω στην άδεια μου... (άκουσον άκουσον..!!!)

Αλλά με είπε ότι 400 κιβ. άρα καλύβεσε και ας έχεις Α2,άντε εσύ μετά να κάνεις καμία κινήση και να πάρεις μηχανή μετά την κυνηγάς αν γίνει η στραβή ή όχι άραγε;

notakos600
18/09/2014, 17:54
Ακριβώς.
Αλλά,ένα αλλά στο βάζω και εγώ.

Μην περιμένεις άμεσα να την πάρεις την άδεια,εμένα παρότι γάρ υπουργείο έκανε περίπου 4 μέρες.

Όσο για τα υπόλοιπα η εν λόγω κυρία μου είχε πληροφορήσει ότι το συγκεκριμένο SF400 , δεν είχε kW από την αρχή και δεν μπορούσαν να μου τα βγάλουν με ευθήνη τους πάνω στην άδεια μου... (άκουσον άκουσον..!!!)

Αλλά με είπε ότι 400 κιβ. άρα καλύβεσε και ας έχεις Α2,άντε εσύ μετά να κάνεις καμία κινήση και να πάρεις μηχανή μετά την κυνηγάς αν γίνει η στραβή ή όχι άραγε;

Άμα καλύβετε, καλά κόλυβα καρντάση...

PetranGR
18/09/2014, 19:30
Άμα καλύβετε, καλά κόλυβα καρντάση...

Σε έχασα τι εννοείς;

Απλά ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν τι πααίζει αυτό λεώ,και η ασφαλιστική σίγουρα θα βρεί τρόπο να στην φορέσει!

Grafton 505
18/09/2014, 20:21
Παιδιά μια ερώτηση:
Αναγράφονται πουθενά στις δικές σας άδειες κυκλοφορίας τα KW της μηχανής?
Έχω ένα CBF 600S και στη δική μου άδεια δεν το γράφει πουθενά. Μάλλον θα έπρεπε να το λέει στο πεδίο Ρ.2 αλλά εκεί έχει τρεις παύλες.
Αν έχει κανείς την ίδια μηχανή και μπορεί να μου πει τι γράφει, θα βοηθούσε πολύ.
Ευχαριστώ.

5,7 KW γράφει η άδεια.

panos_zip
18/09/2014, 20:30
Η αντιπροσωπία δεν μπορεί να κάνει κάτι για αυτό?

Το μηχανάκι όταν εισάχθηκε θα είχε μια έγκριση τύπου. Τα specs του τέλος πάντων...

dimzan
18/09/2014, 21:57
Σε έχασα τι εννοείς;

Απλά ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν τι πααίζει αυτό λεώ,και η ασφαλιστική σίγουρα θα βρεί τρόπο να στην φορέσει!

καλυβεσε---> καλύπτεσαι

captajohn
18/09/2014, 22:02
5,7 KW γράφει η άδεια.

Ευχαριστώ! :beer:

PetranGR
18/09/2014, 22:06
καλυβεσε---> καλύπτεσαι

ευχαριστώ για την διόρθωση.

SHOOTER045
18/09/2014, 23:14
Σε έχασα τι εννοείς;

Απλά ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν τι πααίζει αυτό λεώ,και η ασφαλιστική σίγουρα θα βρεί τρόπο να στην φορέσει!

Στρατό δεν έκανες πετρακη?

PetranGR
19/09/2014, 07:08
Στρατό δεν έκανες πετρακη?

έκανα μωρέ

lykourgi
19/09/2014, 07:30
5,7 KW γράφει η άδεια.

Σίγουρα 5,7kw;

Μήπως είναι 57;

notakos600
19/09/2014, 07:34
Σίγουρα 5,7kw;

Μήπως είναι 57;

57kw είναι φυσικά,
1kw=1,35hp. ;)

OldMan
19/09/2014, 14:37
Σίγουρα 5,7kw;
Μήπως είναι 57;
Αντε τωρα να εξηγησεις που πανε και χέζουν οι μύγες...

captajohn
19/09/2014, 14:54
Παιδιά παρεξηγήσατε.
Η ερώτηση δεν είναι πόσα KW είναι η μηχανή. Ούτε στα πόσα άλογα βγάζουν καπνούς τα δυναμόμετρα. Ούτε πόσα άλογα είναι τα KW. Ούτε που χέζουν οι μύγες.
:a16::a31:


Η ερώτηση είναι αν στις δικές σας άδειες είναι συμπληρωμένο το αντίστοιχο πεδίο, και προς τους κατόχους cbf 600 τι ΓΡΑΦΕΙ η άδεια.

OldMan
19/09/2014, 15:05
Παιδιά παρεξηγήσατε.
Παιδί, εσύ παρεξηγησες...

Όλοι σου λενε ότι, εφόσον στην ΔΙΚΗ σου αδεια δεν γράφει κατι, πιασε το αυγό και κούρεψτο..

Υ.Γ.
Αν εξακολουθεις να μην καταλαβαίνεις, κανε μια βολτα από την υπηρεσια συγκοινωνιών και εξέθεσέ τους το πρόβλημα σου..
(με τρόπο όμως, γιατί είναι αρκετα δεκτικοί στα εμφράγματα λόγω υπερβολικού γέλιου..)

lykourgi
19/09/2014, 15:42
Παιδιά παρεξηγήσατε.
Η ερώτηση δεν είναι πόσα KW είναι η μηχανή. Ούτε στα πόσα άλογα βγάζουν καπνούς τα δυναμόμετρα. Ούτε πόσα άλογα είναι τα KW. Ούτε που χέζουν οι μύγες.
:a16::a31:


Η ερώτηση είναι αν στις δικές σας άδειες είναι συμπληρωμένο το αντίστοιχο πεδίο, και προς τους κατόχους cbf 600 τι ΓΡΑΦΕΙ η άδεια.

Προσωπικά δεν παρεξήγησα τίποτε (και ελπίζω τα emoticon να μην με αφορούν).

Απλά εξήγησα στον Grafton 505 ότι στο σχετικό πεδίο (P2) έπρεπε να γράφει 57 και όχι 5,7 αφού αυτό το πεδίο αφορά την μέγιστη ισχύ ( βλ. http://www.ermis.gov.gr/ermis-applications/basic_file_data_get.jsp?ClazzName=com.unisystems.ermis.applications.VexAnnouncement&UID=9876603&MemberName=AttachmentFile ).

Αν παρ' όλα αυτά γράφει όντως 5.7, τότε είναι λάθος.

Grafton 505
19/09/2014, 20:41
Σίγουρα 5,7kw;

Μήπως είναι 57;

copy - paste έκανα αγαπητέ, διότι ο εκκινήσασας του θρεντακίου τούτου ζήτησε τι γράφει η άδεια ενός CBF600, και ουχί την αλήθειαν.

:beer:

lykourgi
19/09/2014, 21:00
copy - paste έκανα αγαπητέ, διότι ο εκκινήσασας του θρεντακίου τούτου ζήτησε τι γράφει η άδεια ενός CBF600, και ουχί την αλήθειαν.

:beer:


:a013:

devil's animal
19/09/2014, 21:14
Άμα καλύβετε, καλά κόλυβα καρντάση...

xaxaxaxaxaxaxaxa
:lol::bawl::lol:

captajohn
19/09/2014, 21:53
Οκ κατάλαβα.
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.
:a013: