PDA

View Full Version : ΟΛΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΉ Κ ΕΚΠΟΙΗΣΗ ΑΝΤ/ΚΩΝ



SHOOTER045
18/09/2014, 20:51
Γιός φίλου που είναι σε νοσοκομείο μετά από τροχαίο για μήνες, με ρώτησε αν αφού από την ασφαλιστική το μηχανάκι δηλωθηκε ως ολική καταστροφή, αν μπορεί να βγάλει και να πουλήσει κάποια έξτρα (δαγκάνες ) κλπ που φόραγε
Γιατί λόγω της πολύμηνης παραμονής στο νοσοκομείο τα λεφτά τελειώνουν
Ευχαριστώ

SHOOTER045
18/09/2014, 23:26
Δεν γνωρίζει κανένας?
Πρόκειται για το v strom του τολη που παραμένει ακόμα στο νοσοκομείο

theofilos888
18/09/2014, 23:33
Το μηχανακι αποζημιωθηκε; ζητησανε απο την ασφαλιστικη την οριστικη διαγραφη της μοτο; τι εχει γινει; το να εχει βγει απλα ολικη η ασυμφορο επισκευης δεν λεει κατι. Υπεγραψε καποιος στην ασφαλεια; εχει τελειωσει το θεμα η ακομη εκκρεμει; αν ολα αυτα ειναι τελειωμενα, τοτε καντο ο,τι θες. Αν οχι αστο στην ησυχια του.

Bradipous
18/09/2014, 23:47
Αν βγηκε ολικη, αποζημιωθηκε και δεν του το ζητησε η ασφαλιστικη μπορει να το κανει οτι θελει.

Επειδη ομως απο οτι καταλαβα ακομη δεν αποζημιωθηκε και ας δηλωθηκε ολικη, καλυτερα να μην την πειραξει μεχρι να κλεισει το θεμα.

SHOOTER045
18/09/2014, 23:58
Δεν έχει γίνει τιποτα από αυτά
Το μόνο που μου είπε είναι ότι αυτοί που το είδαν- πραγματογνωμονας, το έβγαλαν ολική, ασύμφορο προς επισκευή
Θα του το πω του μικρού και θα δούμε

typhoon
19/09/2014, 16:23
Θεωρητικα όταν στο βγαζουν ολική , η ασφαλιστικη "αγοραζει" το μηχανακι σου κ σε πληρώνει σε τιμή που θα το αγόραζες στην αγορά τη δεδομενη στιγμή. Οποτε δε μπορείς να σπασεις σε ανταλλακτικά. Όπως κ το "ο πραγματογνωμονας είπε ότι θα βγει ολική" μέχρι να βγει κ να πάρεις κ τα λεφτά θέλει χρόνο κ υπομονή.

geez996
19/09/2014, 19:55
Άποψη μου είναι να μην κάνεις τιποτα. Από ότι καταλαβαίνω λόγω του τραυματισμού θα αργήσει αρκετά.

motomaniac
20/09/2014, 00:17
για να βγει ολικη συνηθως στο χρεωνουν σε καποια τιμη αν θες να το πουλησεις εσυ και το υπολοιπο ποσο μπαινει σε λογαριασμο στην τραπεζα. εσυ εισαι υποχρεωμενος απο την ασφαλιστικη να τους δειξεις μεταβιβαση στο οχημα. πχ. κανει 2000. στο κοστολογουν 300 και σου λενε πουλα το να παρεις τα 1700. το κανεις μεταβιβαση στον κολλητο, παιρνεις το παραδακι και το ξαναμεταβιβαζεις σε σενα. απο κει και περα αν θες το ξαναφτιαχνεις αν θες το σπας σε τευχη. δεν ξερω τι γινεται στην παεριπτωση που η ασφαλιστικη με καποιον τροπο σε αναγκαζει να παραδωσεις πινακιδα. οπως και να εχει ο φιλος δνε εχει κανει ακομα τιποτε επισημο οποτε δεν το αγγιζει. αληθεια πως ειναι στην υγεια του? παει καλυτερα?

andreaspetr
20/09/2014, 01:07
αν ειναι εξτρα και εχετε τα μαμισια να τοποθετησετε νομιζω ειναι οκ.
απλα πρεπει να ειναι "ολοκληρο" μεχρι να συνεννοηθει με την ασφαλιστικη αν θα το κρατησει η θα το παραδωσει.

tai
20/09/2014, 09:12
pigene se enaantalaktikatzidiko h se ena sinergeio kai pare spasmenes h axristes daganes poy einai gia petama. Antikatestisetes esto kai me mia bida na kremontai kai ola komple. Den 8a psaksoyn na doy ean einai h dikies toy me tpt

mankam
21/09/2014, 20:13
για να βγει ολικη συνηθως στο χρεωνουν σε καποια τιμη αν θες να το πουλησεις εσυ και το υπολοιπο ποσο μπαινει σε λογαριασμο στην τραπεζα. εσυ εισαι υποχρεωμενος απο την ασφαλιστικη να τους δειξεις μεταβιβαση στο οχημα. πχ. κανει 2000. στο κοστολογουν 300 και σου λενε πουλα το να παρεις τα 1700. το κανεις μεταβιβαση στον κολλητο, παιρνεις το παραδακι και το ξαναμεταβιβαζεις σε σενα. απο κει και περα αν θες το ξαναφτιαχνεις αν θες το σπας σε τευχη. δεν ξερω τι γινεται στην παεριπτωση που η ασφαλιστικη με καποιον τροπο σε αναγκαζει να παραδωσεις πινακιδα. οπως και να εχει ο φιλος δνε εχει κανει ακομα τιποτε επισημο οποτε δεν το αγγιζει. αληθεια πως ειναι στην υγεια του? παει καλυτερα?


φανταζομαι ισχυει οτι και στα αυτοκινητα, Στην δικη μου περιπτωση ενα Golf που ειχα και το χτυπησαν μου εδωσαν την επιλογη να το επισκευασω και να προσκομισω τιμολογια για να παρω τα χρηματα (δικαιολογουσαν μεχρι 1200 ευρω) στην ολικη το ποσο που εβγαλαν ηταν 2000, πολυ λιγα σε σχεση με την αξια του αυτοκινητου αλλα δεν ηθελα να το επισκευασω γιατι ηταν χτυπημενο σε δυσκολο σημειο.
Για να παρω αυτα τα χρηματα επρεπε να το παραδωσω σε μαντρα που ειναι πιστοποιημενη για ανακυκλωση αυτοκινητων.
Αυτο και εγινε τους παρεδωσα το αυτοκινητο αφου ξυλωσα μοτερ, ζαντολαστιχα, φαναρια και οτι εξτρα ειχε επανω και σε λιγες μερες πηγα να παραλαβω το εγγραφο της οριστικης για να παω στην ασφαλεια και την εφορια.

faraway
21/09/2014, 20:44
Όταν υπάρχει σοβαρός τραυματισμός ή και θανατηφόρο ,
οι αποζημιώσεις και τα οικονομικά του ατυχήματος διευθετούνται δικαστικά καιρό μετά ,
και αφού γίνουν οι σχετικές αγωγές .

Καμία ασφαλιστική δεν πρόκειται να ζητήσει κάτι αυτή τη στιγμή που το παλικάρι είναι στο νοσοκομείο .

Όταν βγει με το καλό θα ακολουθήσει την δικαστική οδό , για το κομμάτι της αποζημίωσης του .

Εκεί θεωρητικά , μπορεί η ασφαλιστική να ζητήσει το όχημα απο τη στιγμή που θα το αποζημιώση σαν ολική ,
αλλά εκ πείρας σας λέω πως αν η ασφαλιστική πληρώσει κανά 50.000 € ηθική βλάβη δεν θα ασχοληθεί καν με οτ όχημα των 2500 € .

Με το δικό μου τουλάχιστον πριν 6 μήνες που έγινε το δικαστήριο έτσι έγινε , δλδ πήρα την αποζημίωση μου και δεν μου ζήτησε κανείς τίποτα .
Με επιφύλαξη θα έλεγα σπάστε το σε ανταλλακτικά και κάντε το οριστική διαγραφή .

SHOOTER045
21/09/2014, 22:22
Ο παθών(Τολης)
Κάνει εδώ και 7 μήνες ένα βήμα εμπρός και πέντε πίσω και το αντίστροφο
Το θέμα το χειρίζεσαι ο γιος του
Αύριο πού θα βρεθώ μαζί του και σύμφωνα με αύτα που μου είπατε θα δούμε τι παίζει