PDA

View Full Version : Ψάχνω για αγροτικό διπλοκάμπινο



Σελίδες : [1] 2

notakos600
19/09/2014, 07:38
Ότι γράφει ο τίτλος, να είναι πετρέλαιο και μέχρι 10-11 χιλιάρικα.
Όποιος ξέρει κάτι pm me. ;)

ΝΤΙΚ
19/09/2014, 08:39
αν το θες και 4χ4 τοτε με χρηματα που διαθετεις πας σε 10ετιας
για μενα 10ετιας μονο τουοτα φιλε μου
εχω το νισσαν d22 2000 μοντελο και ειμαι υπερ ευχαριστημενος
αλλα απο το 2001 και μετα ουτε νισσαν ουτε μιτσουμπισι, κατι μαζντα/φορντ που ειναι ιδια απλα αδιαφορα και σε μηχανη και σε σχημα

notakos600
19/09/2014, 08:45
10-12 χρόνων υπολογίζω κι εγώ.
Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο, στο νίσσαν σου ας πούμε, εκτός από τον έλεγχο του μηχανικού, υπάρχει κάτι να προσεχθεί σε μετάδοση-κινητήρα, θόρυβοι κλπ. σε ένα μεταχειρισμένο.
Υπάρχει διπλοκάμπινο 4x2;

ΝΤΙΚ
19/09/2014, 08:53
και βεβαια υπαρχει 4χ2 και ειναι πιο φθηνα μαλιστα
σε αυτα τα αυτοκινητα η σκουρια ειναι ο νο 1 εχθρος, μιας και το 70% ειναι εισαγωγης
οπως και οι μηχανες ετσι κι αυτα το καθενα εχει το κουσουρι του
τα μιτσουμπισι για παραδειγμα ραγιζουν κεφαλαρι μετα απο καποια χλμ σιγουρα
τα νισσαν με τα 133 αλογα και εκεινα το ιδιο
μονο τα τουοτα ειναι σιγουρια
τωρα αν ανεβεις σε χρημα και πας στο 14000-15000 τοτε ολα ειναι αξια για τα λευτα τους
μιας και θα πας σε 09 μοντελο και πανω

teogtp
19/09/2014, 08:54
Προσεχε τα NAVARA χτυπανε καπακια..................

notakos600
19/09/2014, 08:59
Σε φόρουμς πάντως εκθειάζουν τα ISUZU.

ΝΤΙΚ
19/09/2014, 09:03
αναλογα και τι χρηση θα το κανεις
καλα ειναι και τα ισουζου αλλα εμενα μου φανηκαν καπως ψευτικα απο μεσα
και απο δυνατοτητες ας μην το πιασουμε το θεμα
μονο για ασφαλτο κανει

notakos600
19/09/2014, 09:08
Καλά με το κόλλημα που έχω με το trial μπορεί να κάνω και τέτοια. Πλάκα κάνω, άσφαλτος/χώμα=70/30 θα είναι η χρήση του.
Να ρωτήσω και κάτι άλλο, το αγροτικό γίνεται επαγγελματικο, για χρωματοπωλείο ας πούμε ή να πάω μια βόλτα από τον λογιστή;

ΝΤΙΚ
19/09/2014, 09:10
γινεται απο ολα
και οδοντοτεχνικο αμα λαχει:D

anwrimos
19/09/2014, 09:50
Οπως έγραψαν και πιο πανω ο Νο1 εχθρός είναι η σκουριά απο τα αλάτια στους δρόμους της βόρειας Ευρώπης καθώς τα περισσότερα είναι εισαγωγής. Πολλοί όταν τα φέρνουνε τα περνάνε στο σασί με κάποιο υλικό δεν θυμάμαι την ακριβή ονομασία του σαν μαύρη μπογιά φαντασου το. Αυτο ναι μεν φαίνεται ωραίο και περιποιημένο αλλά δεν ξέρεις τι σκουριές έχει καλύψει. Όντως τα Νισσάν ειδικά τα μοντέλα με τους 133 ίππους έχουν θέμα με τα καπάκια τους. Για μιτσουμπισι μιας και εχω το 4χ4 του 2000 θα σου πω τα εξής. Έλεγχος για διαρροές απο την τσιμόυχα στο κεντρικο διαφορικό ειδικα την εμπρος που πάει για την εμπρός κίνηση. Επίσης στην αριστερή μεριά του μοτέρ υπάρχει μια φελένια φλάτζα που παρουσιάζει συχνά δακρύσματα. Μπορείς επίσης να τσεκάρεις τη μεσαία τριβή, αν έχει φθαρεί, παίζει ο άξονας του πίσω διαφορικού. Γενικά πάντως να έχεις στο νού σου ότι πρόκειται για επαγγελματικά αυτοκίνητα 10+ χρονών οπότε και η χρήση θα ήταν αναλογη. Δυστυχώς τα περισσότερα στις μάντρες είναι με πλυμένους-γυαλισμένους κινητήρες οπότε οι μικροδιαρροές φαίνονται αργότερα στη χρήση. Έναν δικό σου μηχανικο και έναν καλό φαναρτζη και είσαι οκ..

teogtp
19/09/2014, 09:58
Σε φόρουμς πάντως εκθειάζουν τα ISUZU.

Αμα δεις κρας τεστ απο το isuzu θα τρομαξεις.

SHOOTER045
19/09/2014, 10:36
Αμα δεις κρας τεστ απο το isuzu θα τρομαξεις.
Θα συμφωνήσω με τον συμπεθερο

notakos600
19/09/2014, 10:37
Αμα δεις κρας τεστ απο το isuzu θα τρομαξεις.

ISUZU
https://www.youtube.com/watch?v=F9LX4DXdD74

NAVARA
https://www.youtube.com/watch?v=vFEokHT2ylA

Το ένα χειρότερο από το άλλο...

nickald
19/09/2014, 10:45
Και τα καινουρια hilux εχουν θεματα.... κατι εταιρικα στην δουλεια του πατερα μου δεν τα προλαβαινουν (συνηθως ηλεκτρικα θεματα)....

Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι με τις τρομπες τους ομως.... αλλα αυτο ειναι θεμα πετρελαιου και δεν μπορεις να το αποφυγεις εκτος αν εχεις ΤΟΝ σιγουρο βενζινα (που δεν υπαρχει) με ΤΟ καθαρο πετρελαιο (που δεν υπαρχει).

teogtp
19/09/2014, 10:59
Το προβλημα στα πετρελαια λεγεται βιοντιζελ.
Δημιουργει "μυκητες"(λασπη) και "λυνετε" με συχνη αλλαγη φιλτρου καυσιμου.

Bowleno
19/09/2014, 12:22
Επειδή είμαι στην ISUZU.... παίδες, ΟΛΑ έχουν θέμα άμα τρακάρουν.

Τα ISUZU πλέον δεν έχουν θέμα με την τρόμπα εδώ και 6 χρόνια περίπου.

Αυτό με τους μύκητες που αναφέρθηκε είναι σωστό με την διαφορά ότι δεν θέλει συχνή αλλαγή το φίλτρο, απλώς να κινείται τακτικά το όχημα (αν και καθημερινά, ακόμα καλύτερα) που και που ρίχνουμε στο ντεπόζιτο ένα ειδικό προιόν περισσότερο για προληπτικούς λόγους.

τα 4Χ2 της ISUZU πάνε πραγματικά, τον κώλο τους, πολύ δυνατά αν η χρήση είναι 70-30 συνιστώ τα 4Χ2 καθώς η συντήρηση 4Χ4 πονάει κάπως την τσέπη (σε όλες τις μάρκες)

Τα navara όντως χτυπάνε καπάκια ειδικά όσα είναι άνω (και καλά...) των 200 ίππων.
Σε τέτοια οχήματα ιπποδυνάμεις άνω των 150 ίππων είναι, πρακτικά, άχρηστες, τα οδηγάω 10 χρόνια, σε κάθε είδους terrain (τα καλά της δουλειάς...) και ξέρω καλά τι λέω.
Ότι άλλες πλΕροφορίες θέλετε, εδώ είμαστε :wave2:

bulmont
19/09/2014, 12:32
Τα τελευταία τρία χρόνια έχω αλλάξει δύο αγροτικά και τώρα είμαι στο τρίτο......

Το πρώτο ήταν Μιτσουμπίσι βενζίνα 2700 κυβικά . 50000 χλμ χωρίς κιχ (μόνο το παράθυρο μια φορά κατέβηκε πολύ
χαμηλά και σκάλωσε , μ' ένα μυτοτσίμπιδο λύθηκε το πρόβλημα...). Κατανάλωση γύρω στα 30λίτρα/100χλμ!!! Τελική 200χλμ
Φτωχό από εξοπλισμό, φοβερό από επιδόσεις....

Τα επόμενα δύο Τογιότα Χάιλουξ το πρώτο έφτασε τις 125000χλμ και το δεύτερο είναι τώρα στις 65000
2500 κυβικά τουρμποντίζελ κατανάλωση 20λίτρα/100χλμ τελική με το ζόρι 160χλμ

Απροβλημάτιστα και τα δύο μέχρι τώρα. Φούλ εξοπλισμό, τρομερή αυτονομία (650χλμ-75λίτρα ρεζερβουάρ) μικρή τελική, καλή τετρακίνηση
θόρυβο πάνω από τα 120χλμ

Καλύτερα δεσίματα - γάντζους στην καρότσα το μιτσουμπίση

teogtp
19/09/2014, 12:36
Την καλυτερη τετρακινηση την εχει το Mitsubishi και την καλυτερη καμπινα και καβαλα στην ασφαλτο το NAVARA το καινουργιο.

Bowleno
19/09/2014, 12:37
Τα τελευταία τρία χρόνια έχω αλλάξει δύο αγροτικά και τώρα είμαι στο τρίτο......

Το πρώτο ήταν Μιτσουμπίσι βενζίνα 2700 κυβικά . 50000 χλμ χωρίς κιχ (μόνο το παράθυρο μια φορά κατέβηκε πολύ
χαμηλά και σκάλωσε , μ' ένα μυτοτσίμπιδο λύθηκε το πρόβλημα...). Κατανάλωση γύρω στα 30λίτρα/100χλμ!!! Τελική 200χλμ
Φτωχό από εξοπλισμό, φοβερό από επιδόσεις....

Τα επόμενα δύο Τογιότα Χάιλουξ το πρώτο έφτασε τις 125000χλμ και το δεύτερο είναι τώρα στις 65000
2500 κυβικά τουρμποντίζελ κατανάλωση 20λίτρα/100χλμ τελική με το ζόρι 160χλμ

Απροβλημάτιστα και τα δύο μέχρι τώρα. Φούλ εξοπλισμό, τρομερή αυτονομία (650χλμ-75λίτρα ρεζερβουάρ) μικρή τελική, καλή τετρακίνηση
θόρυβο πάνω από τα 120χλμ

Καλύτερα δεσίματα - γάντζους στην καρότσα το μιτσουμπίση


20 και 30 L στα 100 χλμ;;; :eek: ήμαρτον :sick:

Εγώ πάνω από 12 δεν έχω δει ποτέ (και δεν φημίζομαι στην εταιρία για το "ελαφρύ" πόδι μου....) και έχω καταφέρει και να κάνω το Λαμία-Αθήνα με 11 λίτρα....(κατά λάθος :lol:)

bulmont
19/09/2014, 12:52
20 και 30 L στα 100 χλμ;;; :eek: ήμαρτον :sick:

Εγώ πάνω από 12 δεν έχω δει ποτέ (και δεν φημίζομαι στην εταιρία για το "ελαφρύ" πόδι μου....) και έχω καταφέρει και να κάνω το Λαμία-Αθήνα με 11 λίτρα....(κατά λάθος :lol:)



Τζέντα - Γιάνμπου 280χλμ, χωρίς ενδιάμεσο σταθμό ανεφοδιασμού, ίσα ίσα με έβγαζε........

323170


323171

Bowleno
19/09/2014, 12:56
Τζέντα - Γιάνμπου 280χλμ, χωρίς ενδιάμεσο σταθμό ανεφοδιασμού, ίσα ίσα με έβγαζε........

323170

τα οχήματα αυτά δεν είναι για 200άρες... (όχι οτι δεν πάνε, ειδικά το Isuzu, αλλά δεν φτιάχτηκαν για τέτοιο σκοπό) εκτός πια και αν εκεί που είσαι είναι ατελείωτη ευθεία...

bulmont
19/09/2014, 12:59
Πάντως σε δύο ώρες άδειαζα ένα ρεζερβουάρ.........

teogtp
19/09/2014, 13:13
Τα τελευταία τρία χρόνια έχω αλλάξει δύο αγροτικά και τώρα είμαι στο τρίτο......

Το πρώτο ήταν Μιτσουμπίσι βενζίνα 2700 κυβικά . 50000 χλμ χωρίς κιχ (μόνο το παράθυρο μια φορά κατέβηκε πολύ
χαμηλά και σκάλωσε , μ' ένα μυτοτσίμπιδο λύθηκε το πρόβλημα...). Κατανάλωση γύρω στα 30λίτρα/100χλμ!!! Τελική 200χλμ
Φτωχό από εξοπλισμό, φοβερό από επιδόσεις....

Τα επόμενα δύο Τογιότα Χάιλουξ το πρώτο έφτασε τις 125000χλμ και το δεύτερο είναι τώρα στις 65000
2500 κυβικά τουρμποντίζελ κατανάλωση 20λίτρα/100χλμ τελική με το ζόρι 160χλμ

Απροβλημάτιστα και τα δύο μέχρι τώρα. Φούλ εξοπλισμό, τρομερή αυτονομία (650χλμ-75λίτρα ρεζερβουάρ) μικρή τελική, καλή τετρακίνηση
θόρυβο πάνω από τα 120χλμ

Καλύτερα δεσίματα - γάντζους στην καρότσα το μιτσουμπίση


Πάντως σε δύο ώρες άδειαζα ένα ρεζερβουάρ.........

Παιζεις με τον πονο μας.............
Αυτο που εγραψες φιλε Βαγγελη ισοδυναμει με κλωτσια στ'@ρχιδια....................

lykourgi
19/09/2014, 13:16
@ bulmont

Πες μας όμως και πόσο κάνει η βενζίνη εκεί. :winka:


(Να κλάψουμε μια και καλή.)

bulmont
19/09/2014, 13:17
Παιζεις με τον πονο μας.............
Αυτο που εγραψες φιλε Βαγγελη ισοδυναμει με κλωτσια στ'@ρχιδια....................



Ρε φίλε φουλάρω το χάιλουξ με 4 ευρώ και παίρνω και ρέστα...........................

bulmont
19/09/2014, 13:21
τα οχήματα αυτά δεν είναι για 200άρες... (όχι οτι δεν πάνε, ειδικά το Isuzu, αλλά δεν φτιάχτηκαν για τέτοιο σκοπό) εκτός πια και αν εκεί που είσαι είναι ατελείωτη ευθεία...



χαχαχαχαχα


323172

ΝΤΙΚ
19/09/2014, 13:22
τα 10ετιας ντιζελ +- 10 στα 100 καινε
τα πιο προσφατα και 7 βλεπεις
την καταναλωση σε μεσο ορο την λεμε μαγκες...
αν ειναι 4χ2 ακομα πιο οικονομικο
εγω με 14 χρονων αυτοκινητο και 250000 απροβληματιστα χλμ σε παντως ειδους ταιρεν αλλα κυριως σκληρη εκτος δρομου χρηση
με τα μισα χλμ φορτωμενος μαξ
στα 10/100 ειμαι
μην τα φοβασαι τα ντιζελ

Lioulios
19/09/2014, 15:42
Επειδή και εγώ είμαι στο ψάξιμο ....

Ξέρει κανείς τί θα γίνει με τις πόρτες ???? Θα τις φορολογήσουν και αυτές ? (για τα 4πορτα λέω) .

Κάπου άκουσα πως θα πηγαίνει με το μήκος της καρότσας .... Ξέρει κανείς κάτι επί του θέματος ?

bulmont
19/09/2014, 15:54
Θα ήθελα κι' εγώ να πληροφορηθώ, το τι ισχύει για τα αγροτικά (pick-up). Θα ήθελα να είχα ένα
για καθημερινή χρήση, ως κύριο όχημα, χωρίς να είμαι κάποιου είδους επαγγελματίας ή αγρότης .
Να πληρώνω τα τέλη κυκλοφορίας και οτιδήποτε άλλο χρειάζεται για να το έχω στην κατοχή μου........
Ρωτάω δηλαδή, αν μου δίνει ο νόμος το δικαίωμα,να κυκλοφορώ ένα pick up για ΙΧ ......

ktmakis
19/09/2014, 16:04
Μονο αν δηλώσεις 2ο επάγγελμα αγρότης. Δηλώνεις κάποιο έσοδο από αγροτική δραστηριότητα. Κάποτε έπρεπε να είσαι και γραμμένος σε συνεταιρισμό αλλά τώρα πια όχι.

notakos600
19/09/2014, 16:49
Θα ήθελα κι' εγώ να πληροφορηθώ, το τι ισχύει για τα αγροτικά (pick-up). Θα ήθελα να είχα ένα
για καθημερινή χρήση, ως κύριο όχημα, χωρίς να είμαι κάποιου είδους επαγγελματίας ή αγρότης .
Να πληρώνω τα τέλη κυκλοφορίας και οτιδήποτε άλλο χρειάζεται για να το έχω στην κατοχή μου........
Ρωτάω δηλαδή, αν μου δίνει ο νόμος το δικαίωμα,να κυκλοφορώ ένα pick up για ΙΧ ......

Δεν έχεις κάπου 10 ρίζες ελιές;
Στην Ελλάδα ζούμε κάπου θα υπάρχει ένα παραθυράκι, να αγοράσουμε φορτηγάκι θέλουμε, όχι να το κλέψουμε.

bulmont
19/09/2014, 16:52
Δεν έχεις κάπου 10 ρίζες ελιές;
Στην Ελλάδα ζούμε κάπου θα υπάρχει ένα παραθυράκι, να αγοράσουμε φορτηγάκι θέλουμε, όχι να το κλέψουμε.





Μπά δεν υπάρχει τίποτα............................

notakos600
19/09/2014, 16:54
Μπά δεν υπάρχει τίποτα............................

Νοικιάζεις εικονικά από κάποιον και νάτος ο αγρότης.

SHOOTER045
19/09/2014, 18:11
επειδη αυτο με τα διπλοκαμπινα ειχε παραγινει
και γεμισαμε αγροτες του κολωνακιου,της καλαμαριας κλπ
καπου αρχισαν να το ψαχνουν


πριν λιγα χρονια δε ειχα σταματησει για ελεγχο στην Εδεσσα
εκεινο τον ακατανομαστο καραφλα-παλιο παικτη του γαυρου-που ειχε παιξει και Ιταλια
μαζι με εκεινον τον κοντο που την ειχε σαν μαστιγιο
μαζι με 2 τρυφερες υπαρξεις
και το μαυρο navara 2πλοκαμπινο
ηταν στο ονομα του πρωτου



σε προσφατες διαμαρτυριες αγροτων που ημουν παρων,αντιδρουσαν και γι αυτο
δεν ξερω τι εγινε τελικα
θα μου πεις οτι και οι αγροτες που τα εχουν,σαν κουρσες ι.χ τα δουλευουν το 90%
καθαρα αγρατζουνιστα,ασε που δεν χωρανε τιποτα στην καροτσα
το caddy που εχω ποιο πολλα χωραει

teogtp
19/09/2014, 18:20
Το θεμα του διπλοκαμπινου εχει μπλεχτει.
Ακουστηκε οτι σε τυχον ελεγχο του οχηματος αν αυτο διαπιστωθει οτι κουβαλαει αλλα πραγματα απο τα προβλεπομενα π.χ. οικοσκευες αντι για αγροτικα προοιοντα,τοτε πληρωνει προστιμο 1000 ευρω και αλλαζει η αδεια χρησης του σε Ι.Χ.με οτι αυτο συνεπαγεται (τελη κυκλοφοριας απο 2500cc ,φορος πολυτελειας,τεκμηριο)και αναδρομικη πληρωμη των τελων και των φορων ως Ι.Χ. απο την ημερομηνια αγορας του.

SHOOTER045
19/09/2014, 18:37
οποιοδηποτε οχημα επαγγελματικης χρησης
μπορει να μεταφερει ΜΟΝΟ οτι αναφερεται στην αδεια του
αγροτικο εινναι-αγροτικα προιοντα
γεωργοκτηνοτροφικο ειναι-αγροτικα προιοντα-ζωοτροφες-και ζωντανα
βιοτεχνικο-προιοντα της βιοτεχνιας

MikeG
19/09/2014, 18:42
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=49632&highlight=l200

devil's animal
19/09/2014, 19:10
https://www.youtube.com/watch?v=JXMyZ929lpY

Lioulios
20/09/2014, 01:24
Πάντως εγώ έλεγα πιο πάνω ...Πως έχει ακουστεί ότι θα φορολογούνται τα 4πορτα σαν τζιπάκια ... Είναι πολύς κόσμος όπως λέτε που δεν τα χρησιμοποιεί για επεγγελματικά , αλλα εάν γίνει , θα παίξει πρόβλημα .

Εγώ ψάχνω 1.5 καμπίνα λόγο μήκους καρότσας και από απόψεις γνωστών μου που είναι πάρα πολλοί , οι επιλογές είναι λίγες .

Μακράν το καλύτερο είναι το hilux και ακολουθεί σε απόσταση αναπνοής ο Μήτσος . Πολύ καλό επίσης είναι και το Isuzu , ενώ τα υπόλοιπα είναι ημήμετρα ...

...To amaroκ της VW ... σε ολόκληρη την Κρήτη έχω δει να κυκλοφορεί ένα .

Ο αδελφός μου έχει το Μήτσο με τις 4 πόρτες ...Πολλές είναι οι φορές που χρειαστήκαμε τα έξτρα cm καρότσα και δεν τα είχαμε . Ο Πατέρας μου έχει το 4x2 hilux και πολλές φορές χρειαστήκαμε την τετρακίνηση και δεν την είχαμε .

Άρα ... Εάν θέλει κάποιος να πάρει ένα αμάξι εργαλείο που θα το χρησημοποιεί και σχεδόν καθημερηνά , η επιλογή της 1.5 καμπίνας είναι η χρυσή τομή .

teogtp
20/09/2014, 08:17
Το Amarok ειναι για τον γαιδαρο καβαλα.
Τα διπλοτουρμπινα "χτυπανε" κιβωτιο-διαφορικα.............

tsompanis
20/09/2014, 21:27
πάντως τα πετρελαια μας είναι για τον π@υτσο τελείως όμως!

και γενικά αμα τα δουλεύεις αυτά τα φορτηγάκια καίνε πολλα.
ιδίως άμα τα φορτώνεις πονάει στην τσέπη.
προσωπικά σκέφτομαι για το nissan -note που θα το βγάλει αγροτικό
και είναι στα 3,2 λίτρα στα 100
ζελατίνα θα παίζει στο 10άρικο
με 3,2 ας του βγάλω τα μάτια σε 2-3 χρόνια.θα τα έχω βγάλει χαλαρά απο τα πετρέλαια!

virus
20/09/2014, 22:12
αυτο που ποναει στο 4χ4 ειναι τα καραβισια εισητηρια. το 4χ2 παει σαν απλο αμαξι ενω το 4χ4 στο χωνουν κανονικα.


ψαχνω κι εγω αλλα δεν τολμαω με αυτα που ακουγονται για τα φορολογικα :(

SHOOTER045
20/09/2014, 22:45
Εάν θέλεις να κάνεις την δουλειά σού ψάχνεις μονοκαμπινο η με μιάμιση
Που και εκεί υπάρχουν επιλογές με δύο κανονικές ή με μια + μια μικρή
Εγώ ψηφίζω Φορντ
Αν και έχω κληρονομήσει ένα Mazda 2600 πραγματικό σκυλί και θηρίο, μοντέλο 92/94 βενζίνη με μιάμιση καμπίνα με δύο πόρτες
Αν και το είχα ψάξει να του βάλω Ντίζελ μοτέρ από το ίδιο μοντέλο
Η νομοθεσία μας σε αύτα είναι για τον μπεο
Η πρέπει να το ξεχάσεις ή να γίνεις παράνομος
Όταν περρισεψουν φράγκα θα του πετάξω αέριο έπανω γιατί με βενζίνη το κόστος είναι απαγορευτικό

teogtp
20/09/2014, 22:52
Εάν θέλεις να κάνεις την δουλειά σού ψάχνεις μονοκαμπινο η με μιάμιση
Που και εκεί υπάρχουν επιλογές με δύο κανονικές ή με μια + μια μικρή
Εγώ ψηφίζω Φορντ
Αν και έχω κληρονομήσει ένα Mazda 2600 πραγματικό σκυλί και θηρίο, μοντέλο 92/94 βενζίνη με μιάμιση καμπίνα με δύο πόρτες
Αν και το είχα ψάξει να του βάλω Ντίζελ μοτέρ από το ίδιο μοντέλο
Η νομοθεσία μας σε αύτα είναι για τον μπεο
Η πρέπει να το ξεχάσεις ή να γίνεις παράνομος
Όταν περρισεψουν φράγκα θα του πετάξω αέριο έπανω γιατί με βενζίνη το κόστος είναι απαγορευτικό

....Θα παρεις ενα Diesel.................

Μην κανεις καμια μαλακια και βαλεις αεριο, οτι γλυτωσεις θα το πληρωσεις αργοτερα στον ρεκτιφιατζη σου.

SHOOTER045
20/09/2014, 23:12
Είναι παλιό μοτέρ
Με ψεκασμό μονού σημείου και αντέχει

teogtp
20/09/2014, 23:15
Είναι παλιό μοτέρ
Με ψεκασμό μονού σημείου και αντέχει

Ρωτησες την κεφαλη και σου απαντησε;
Εγω ειπα.............
Μην πεις μετα οτι δεν ηξερες.
Θα σε κραζω στην νυφη.............
:D

SHOOTER045
20/09/2014, 23:19
Εκτός αν αλλάξει το καθεστώς και Μπορέσω νόμιμα να του βάλω Ντίζελ μοτέρ
Γιατί παράνομα γίνεται

DAYMAN
20/09/2014, 23:39
Παιζεις με τον πονο μας.............
Αυτο που εγραψες φιλε Βαγγελη ισοδυναμει με κλωτσια στ'@ρχιδια....................

τι τον νοιαζει!Ρωτα ποσο εχει το λιτρο εκει που ειναι.

teogtp
20/09/2014, 23:43
τι τον νοιαζει!Ρωτα ποσο εχει το λιτρο εκει που ειναι.

Απαντησε πιο κατω.................
που να μην απανταγε...........................
Και με εκανε να ψαχνω για βαζελινη 5λιτρη να αλοιψω στο αμαξι.............

DAYMAN
21/09/2014, 09:29
Απαντησε πιο κατω.................
που να μην απανταγε...........................
Και με εκανε να ψαχνω για βαζελινη 5λιτρη να αλοιψω στο αμαξι.............
ναι για αυτο το εγραψα και εγω.Αστειες οι τιμες του λιτρου στις χωρες αυτες.

ktmakis
22/09/2014, 09:43
Πραγματικά ειναι άξιο απορίας γιατι τα βαφτίζουν επαγγελματικά και δεν μπορεί ο ιδιώτης να τα αγοράσει. Σε όλες τις χωρες του κόσμου μπορείς να πάρεις ένα Piclk-up ή μια κλούβα και να κλυκλοφορείς νομιμότατα. Εδω στο Ελλαδιστάν μας έχει φάει η μαλακία. Και μετα λένε για παραθυράκια κλπ..... Εμ τι να κάνει ο χριστιανός ρε φίλε που θέλει ένα διπλοκάμπινο να κα΄νει τη δουλειά του..... Γιατι δεν κάνουν και τα station πολυτεκνα τότε να ησυχάσουμε.

notakos600
22/09/2014, 12:14
Πραγματικά ειναι άξιο απορίας γιατι τα βαφτίζουν επαγγελματικά και δεν μπορεί ο ιδιώτης να τα αγοράσει. Σε όλες τις χωρες του κόσμου μπορείς να πάρεις ένα Piclk-up ή μια κλούβα και να κλυκλοφορείς νομιμότατα. Εδω στο Ελλαδιστάν μας έχει φάει η μαλακία. Και μετα λένε για παραθυράκια κλπ..... Εμ τι να κάνει ο χριστιανός ρε φίλε που θέλει ένα διπλοκάμπινο να κα΄νει τη δουλειά του..... Γιατι δεν κάνουν και τα station πολυτεκνα τότε να ησυχάσουμε.


Γμστα...

stefanos
22/09/2014, 14:57
Πραγματικά ειναι άξιο απορίας γιατι τα βαφτίζουν επαγγελματικά και δεν μπορεί ο ιδιώτης να τα αγοράσει. Σε όλες τις χωρες του κόσμου μπορείς να πάρεις ένα Piclk-up ή μια κλούβα και να κλυκλοφορείς νομιμότατα. Εδω στο Ελλαδιστάν μας έχει φάει η μαλακία. Και μετα λένε για παραθυράκια κλπ..... Εμ τι να κάνει ο χριστιανός ρε φίλε που θέλει ένα διπλοκάμπινο να κα΄νει τη δουλειά του..... Γιατι δεν κάνουν και τα station πολυτεκνα τότε να ησυχάσουμε.


Ναι αλλά στις άλλες χώρες του κόσμου φορολογούνται εξίσου επιβατικά και φορτηγάκια ενώ στην Ελλάδα τα φορτηγάκια έχουν λιγότερους δασμούς και φόρους.

ktmakis
22/09/2014, 15:05
Ναι ρε Στέφανε αν εχει επαγγελματική άδεια να το φορολογούν όπως θέλουν...και το δικό μου να το φορολογούν σαν επιβατικό.... Το θέμα ειναι οτι δεν εχω καν το δικαιωμα να το αγοράσω....

Bowleno
22/09/2014, 15:07
Ναι ρε Στέφανε αν εχει επαγγελματική άδεια να το φορολογούν όπως θέλουν...και το δικό μου να το φορολογούν σαν επιβατικό.... Το θέμα ειναι οτι δεν εχω καν το δικαιωμα να το αγοράσω....


Έλα από εδώ και θα σου βρούμε δικαιώματα να το αγοράσεις....:winka:

SHOOTER045
22/09/2014, 15:16
Το δικό μου νόμιμα μπορουμε να το κάνουμε Ντίζελ?

Bowleno
22/09/2014, 15:40
Από όσο μου είπαν εδώ, όχι....:(

SHOOTER045
22/09/2014, 15:52
:mad:Φακ:mad:

Lioulios
22/09/2014, 16:10
Όποιος δεν το έχει αγροτικό- Μελισ/κο ... κτλ επαγγ/κο , δεν υπάρχει λόγος να έχει τέτοιου είδους όχημα .

endopandou
22/09/2014, 16:32
Όποιος δεν το έχει αγροτικό- Μελισ/κο ... κτλ επαγγ/κο , δεν υπάρχει λόγος να έχει τέτοιου είδους όχημα . γιατί;

ΝΤΙΚ
22/09/2014, 16:47
Το δικό μου νόμιμα μπορουμε να το κάνουμε Ντίζελ?

το ντιζελ να το κανεις βενζινη μπορεις, το αναποδο με την καμια
το ψαξαν πριν απο σενα για σενα :D
το δικο μου 1,5 καμπινα το ειχε στην γερμανια δασκαλος παρακαλω, μονο και μονο για να πηγαινει για σκι με εξιπλησμο
εδω κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας
για οσους θελουν καροτσα υπαρχουν και τα τρειλερ, μην τα υποτιματε καθολου

Lioulios
22/09/2014, 17:11
γιατί;

Να το κάνει τί ?

Και αν έχει ..... Ας το πληρώσει κανονικά με τα τεκμήτια κτλ ...Και ας το εχει . Δεν τον εμποδίζει κανείς ....

bulmont
22/09/2014, 18:03
Να το κάνει τί ?

Και αν έχει ..... Ας το πληρώσει κανονικά με τα τεκμήτια κτλ ...Και ας το εχει . Δεν τον εμποδίζει κανείς ....



Κάνεις λάθος.

Δεν μπορεί κανένας να έχει pick-up είτε δίπορτο, είτε τετράπορτο, είτε 4Χ4 για ιδιωτική χρήση.

sv1000s
22/09/2014, 18:07
οι ρομα πως τα εχουν βρε παιδια?ξερει κανεις?

bulmont
22/09/2014, 18:14
οι ρομα πως τα εχουν βρε παιδια?ξερει κανεις?


Αγροτικά-πατάτες,καρπούζια

Παλιά σίδερα-επαγγελματικά

Πολλά παιδιά-παραγωγός............

Bowleno
22/09/2014, 19:12
Ότι είπε ο bulmont ισχύει.

Αλλά ρε πουλάκια μου, ΔΕΝ διαβάζετε τι γράφω.....είπαμε, όποιος θέλει ΟΝΤΩΣ τέτοιο όχημα, λύσεις υπάρχουν και νομιμότατες.....

sv1000s
22/09/2014, 19:17
οπως?για πες μια.
:beer:

virus
22/09/2014, 19:32
Αγροτικά-πατάτες,καρπούζια

Παλιά σίδερα-επαγγελματικά

Πολλά παιδιά-πρΟαγωγός............


τωρα μιλας σωστα :)

nicksior
22/09/2014, 19:33
Κάνεις λάθος.

Δεν μπορεί κανένας να έχει pick-up είτε δίπορτο, είτε τετράπορτο, είτε 4Χ4 για ιδιωτική χρήση.

Νομίζω ότι εσύ κάνεις λάθος.
Αυτό που απαγορεύεται είναι η μεταφορά εμπορευμάτων που δεν έχουν σχέση με το αντικείμενο του επαγγέλματος που έχει δηλωθεί , παράβαση σοβαρή , φορολογική κυρίως (δεν ξέρω αν είναι και του ΚΟΚ ή και τα δύο μαζί).
Επίσης δεν μπορείς να το δανείσεις σε φίλο σου , οδηγείται μόνο απο τον επαγγελματία ή υπάλληλό του (νομίζω και απο μέλη της οικογενείας του).
Το να μεταφέρεις την οικογένειά σου ή φίλους σου επιτρέπεται.
Βέβαια σαν αυτοκίνητα δεν έχουν την ευχρηστία και την ασφάλεια των ΙΧ , μη ξεχνάμε ότι προορισμός τους είναι η μεταφορά φορτίων με ότι αυτό σημαίνει για αναρτήσεις κλπ.

Bowleno
22/09/2014, 19:44
οπως?για πες μια.
:beer:


Δεν θα τα γράφω εδώ...όποιος ΟΝΤΩΣ θέλει, έρχεται από το γραφειο....:beer:

bulmont
22/09/2014, 19:53
Νομίζω ότι εσύ κάνεις λάθος.
Αυτό που απαγορεύεται είναι η μεταφορά εμπορευμάτων που δεν έχουν σχέση με το αντικείμενο του επαγγέλματος που έχει δηλωθεί , παράβαση σοβαρή , φορολογική κυρίως (δεν ξέρω αν είναι και του ΚΟΚ ή και τα δύο μαζί).
Επίσης δεν μπορείς να το δανείσεις σε φίλο σου , οδηγείται μόνο απο τον επαγγελματία ή υπάλληλό του (νομίζω και απο μέλη της οικογενείας του).
Το να μεταφέρεις την οικογένειά σου ή φίλους σου επιτρέπεται.
Βέβαια σαν αυτοκίνητα δεν έχουν την ευχρηστία και την ασφάλεια των ΙΧ , μη ξεχνάμε ότι προορισμός τους είναι η μεταφορά φορτίων με ότι αυτό σημαίνει για αναρτήσεις κλπ.


Εχεις απόλυτο δίκιο, σ' αυτά που γράφεις, όσο αφορά την χρήση από επαγγελματίες, οι οποίοι έχουν ένα (ή πολλά)
πικ-άπ, για συγκεκριμένη χρήση που σχετίζεται με το επαγγελμά τους. Εάν μεταφέρουν εμπορεύματα άσχετα με την
επαγγελματική τους ιδιότητα σε έλεγχο της ΥΠΕΔΑ (αν ακόμα λέγεται έτσι η συγκεκριμένη υπηρεσία) τον έχουν πιεί μπούζι.

Στην Ελλάδα όμως εγώ που είμαι διατεθειμένος να πληρώσω το οποιοδήποτε κόστος (ασφάλειες, τέλη κυκλοφ. κλπ) για
ένα πικ-άπ δεν μπορώ να εκδώσω άδεια κυκλοφορίας σαν ιδιώτης, μόνο σαν επαγγελματίας, αγρότης ή εταιρικό.......

Bowleno
22/09/2014, 20:01
Στην Ελλάδα όμως εγώ που είμαι διατεθειμένος να πληρώσω το οποιοδήποτε κόστος (ασφάλειες, τέλη κυκλοφ. κλπ) για
ένα πικ-άπ δεν μπορώ να εκδώσω άδεια κυκλοφορίας σαν ιδιώτης, μόνο σαν επαγγελματίας, αγρότης ή εταιρικό.......


Απόλυτα σωστό :beer:

nicksior
22/09/2014, 20:39
Ότι γράφει ο τίτλος, να είναι πετρέλαιο και μέχρι 10-11 χιλιάρικα.
Όποιος ξέρει κάτι pm me. ;)

Κάτι τέτοιο ..

http://www.car.gr/classifieds/vans/view/5357437/

Δεν σε συγκινεί ?

Επειδή ψάχνομαι κι εγώ ...

Στο πικ απ για να κλείσεις την καρότσα θέλεις ειδική άδεια ..

Βέβαια στην κλούβα επιτρέπονται 2 ή 3? άτομα αν και συνήθως υπάρχει(?) κάποια σχετική ελαστικότητα.. απο την τροχαία

teogtp
22/09/2014, 21:04
Μια και το εφερε ο λογος για κλουβα,αυτο ειναι το δικο μου.Οποιος θελει τηλ. και τα λεμε.
http://www.car.gr/classifieds/vans/view/5025038/

SHOOTER045
22/09/2014, 22:12
Και μόνο που είναι δικό σου
Ανεβαίνει κατηγορία,παει στα συλλεκτικά vintage....

Lioulios
23/09/2014, 03:07
Κάνεις λάθος.

Δεν μπορεί κανένας να έχει pick-up είτε δίπορτο, είτε τετράπορτο, είτε 4Χ4 για ιδιωτική χρήση.

Αυτό δεν το γνώριζα . Όλοι όσοι ξέρω ...Σχεδόν όλος ο κόσμος που ξέρω δηλ , έχει και από ένα ....Αλλά εδώ είμαστε όλοι αγρώτες κτλ . Δεν είχα ακούσει ξανα πως καποιος θα το ήθελε τέτοιο όχημα ...Έτσι απλά .

Αυτά είναι εργαλεία δουλειάς . Αν τα χρισημποποιείς για καθημεηνά οχήματα και μόνο , σε βάζουνε μέσα .

notakos600
23/09/2014, 04:56
Μια και το εφερε ο λογος για κλουβα,αυτο ειναι το δικο μου.Οποιος θελει τηλ. και τα λεμε.
http://www.car.gr/classifieds/vans/view/5025038/

Κούκλα το έχεις.

Bowleno
23/09/2014, 08:19
Αυτό δεν το γνώριζα . Όλοι όσοι ξέρω ...Σχεδόν όλος ο κόσμος που ξέρω δηλ , έχει και από ένα ....Αλλά εδώ είμαστε όλοι αγρώτες κτλ . Δεν είχα ακούσει ξανα πως καποιος θα το ήθελε τέτοιο όχημα ...Έτσι απλά .

Αυτά είναι εργαλεία δουλειάς . Αν τα χρισημποποιείς για καθημεηνά οχήματα και μόνο , σε βάζουνε μέσα .


Από που και ως που να σε βάλουν μέσα και γιατί; εφόσον έχεις την σχετική άδεια πας όπου θέλεις όποτε θέλεις, απλά ΔΕΝ μπορείς να φορτώσεις τίποτα στην καρότσα που δεν άπτεται της άδειας που έχεις.

Εγώ, ας πούμε, παρότι υπάλληλος γραφείου δηλώνω και ένα εισόδημα 200 ευρώ τον χρόνο από ντομάτες που (και καλά...) έχω σε ένα χωράφι (όχι απαραίτητα δικό μου) και αυτομάτως έχω δικαίωμα να αποκτήσω τέτοιο όχημα ως αγροτικό....

el_hymador
23/09/2014, 14:42
Τα έχω οδηγήσει όλα. Για σκληρή χρήση και κοπάνημα και φόρτωμα κτλ-κτλ το θεωρώ μέγιστη μαλακία να πάρει κανείς πολυτελές αγροτικό, εκτός και αν δεν έχει πρόβλημα να γρατζουνιέται στα βάτα και να γίνεται το σαλόνι *δελο με τις λάσπες... γιατί αυτή είναι η χρήση τους, τα κομφόρ και οι μαλακίες των επιβατικών δεν έχουν θέση σε εργαλείο δουλειάς. Υπό αυτό το πρίσμα, τα πιο σκληροτράχηλα και ζόρικα Pick-Up είναι νομίζω τα Mazda BT-50 και Ford Ranger. (που είνα ουσιαστικά τα ίδια).

Bowleno
23/09/2014, 14:54
Τα έχω οδηγήσει όλα. Για σκληρή χρήση και κοπάνημα και φόρτωμα κτλ-κτλ το θεωρώ μέγιστη μαλακία να πάρει κανείς πολυτελές αγροτικό, εκτός και αν δεν έχει πρόβλημα να γρατζουνιέται στα βάτα και να γίνεται το σαλόνι *δελο με τις λάσπες... γιατί αυτή είναι η χρήση τους, τα κομφόρ και οι μαλακίες των επιβατικών δεν έχουν θέση σε εργαλείο δουλειάς. Υπό αυτό το πρίσμα, τα πιο σκληροτράχηλα και ζόρικα Pick-Up είναι νομίζω τα Mazda BT-50 και Ford Ranger. (που είνα ουσιαστικά τα ίδια).


Γιαυτό υπάρχει η έκδοση standard των ISUZU.... σε πολύ καλές τιμές και είναι αυτό ακριβώς που ζητά ο πραγματικός αγρότης-επαγγελματίας....οι του Κολωνακίου και πέριξ περιοχών, παίρνουν τα πολύ ακριβότερα LS1 και LS2....

Lioulios
23/09/2014, 15:50
Από που και ως που να σε βάλουν μέσα και γιατί; εφόσον έχεις την σχετική άδεια πας όπου θέλεις όποτε θέλεις, απλά ΔΕΝ μπορείς να φορτώσεις τίποτα στην καρότσα που δεν άπτεται της άδειας που έχεις.

Εγώ, ας πούμε, παρότι υπάλληλος γραφείου δηλώνω και ένα εισόδημα 200 ευρώ τον χρόνο από ντομάτες που (και καλά...) έχω σε ένα χωράφι (όχι απαραίτητα δικό μου) και αυτομάτως έχω δικαίωμα να αποκτήσω τέτοιο όχημα ως αγροτικό....

Oικονομικά ενοώ σε βάζει μέσα .

Bowleno
23/09/2014, 15:56
Oικονομικά ενοώ σε βάζει μέσα .

Υπάρχει όχημα (εκτός ίσως από τα παπιά και αυτά με επιφύλαξη) που να μην σε βάζει μέσα; όλα έχουν τα κόστη τους, μικρά η μεγάλα...εξαρτάται πάντα από το τι θέλει κανείς να κάνει

tsompanis
23/09/2014, 20:25
Υπάρχει όχημα (εκτός ίσως από τα παπιά και αυτά με επιφύλαξη) που να μην σε βάζει μέσα; όλα έχουν τα κόστη τους, μικρά η μεγάλα...εξαρτάται πάντα από το τι θέλει κανείς να κάνει

υπάρχει.νισσαν note diesel 3.2/100 χλμ. για 10 χρόνια τουλάχιστον αβασάνιστα χιλιόμετρα.στην ιδια κατηγορία το γιάρις αγροτικό ή το άστρα αλλά τρώει πιο πολύ.

αν παλι δεν σου κάνει,υτρανσπορτερ diesel σαν του teogtp αλλά σε καρότσα και είσαι κομπλέ.φορτώνεις και μένα
κοίτα την αγγελία του.εχει κανει 300000 χλμ και είναι σαν καινούργιο και έχει και ωφέλιμο 1100
αν θέλεις τετρακούνα παίζει και το syncro
Θα συμφωνήσω με τον χυμαδόρα + ότι τα θεωρώ παντελώς άχρηστα για εργασία + τρώνε πολύ

υπόψην,μιλάω σαν αγρότης και εννοείτε πως για κάποιους άλλους ίσως είναι αναγκαίο .

ΝΤΙΚ
23/09/2014, 21:10
υπάρχει.νισσαν note diesel 3.2/100 χλμ. για 10 χρόνια τουλάχιστον αβασάνιστα χιλιόμετρα.στην ιδια κατηγορία το γιάρις αγροτικό ή το άστρα αλλά τρώει πιο πολύ.

αν παλι δεν σου κάνει,υτρανσπορτερ diesel σαν του teogtp αλλά σε καρότσα και είσαι κομπλέ.φορτώνεις και μένα
κοίτα την αγγελία του.εχει κανει 300000 χλμ και είναι σαν καινούργιο και έχει και ωφέλιμο 1100
αν θέλεις τετρακούνα παίζει και το syncro
Θα συμφωνήσω με τον χυμαδόρα + ότι τα θεωρώ παντελώς άχρηστα για εργασία + τρώνε πολύ

υπόψην,μιλάω σαν αγρότης και εννοείτε πως για κάποιους άλλους ίσως είναι αναγκαίο .


αναλογα την χρηση και η επιλογη
εγω στα 8 χρονια που το εχω παρατησα κουρσες στην ακρη
και το εχω και σαν ιχ
πολυ πιο ξεκουραστο στα καλντεριμια που λενε δρομους,πιο ασφαλη δεν το συζητω,
και παω παντου χωρις προβλημα αποσκευων,οικοσκευων, σκυλιων, μηχανων κτλ
το90% των ιδιοκτητων ομως δεν ξερει να τα αξιοποιει στο επακρο.
αν το μαθεις δεν το αλλαζεις.
και με την διαφορα τιμης βενζινης/πετρελαιου καιει σαν 1400 βενζινη

Lioulios
12/03/2016, 16:15
...ψηνεται

Bowleno
12/03/2016, 19:50
2 χρόνια μετά;;; αυτό θα έχει καεί, ωρέ :p

teogtp
12/03/2016, 19:59
Ακομα δεν εκανες κινηση;

Lioulios
12/03/2016, 21:50
αλλου ημουνα και με πεταξε η αναζητηση εδω ...χαχαχαχαχα

Lioulios
12/03/2016, 21:50
Ακομα δεν εκανες κινηση;

είχα κάτι φορολογικά προβλήματα και πηγε λίγο πίσω

teogtp
12/03/2016, 22:06
είχα κάτι φορολογικά προβλήματα και πηγε λίγο πίσω

Πτνα εφορία. .......

ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ
13/03/2016, 21:38
εγω εχω ενα mazda b2600 4 χ 4 βενζινη με μιαμιση καμπινα. σαν βενζινη μου εκαιγε στα 100 χιλιομετρα μεσα στην αθηνα 14-15 λιτρα. εκτος πολης με 140-160 17 λιτρα. του εβαλα αεριο. μεσα στην πολη καιει απο 9 εως 10,5 ευρω αεριο και εκτος πολης με 160 σταθερα 11 ευρουλακια ανα 100 χλμ . το δικο μου ειναι του 98 και φωραει το μοτερ το G6 τα οποια μοτερ τα πουλανε οι μαντρες μεταχιρισμενα με 600-700000 χλμ γυρο στα 3000 ευρω. το πηρα απο φιλο στην γερμανια και ειχε 130000 χιλιομετρα τωρα εχει 250000 το μονο που εχει χαλασει ειναι ο διακοπτης των ηλεκτρικων παραθυρων απο την μερια του οδιγου.
το ειχα βαλει περιση να το δοσω να παρω κληστο βανακι γιατι οταν παρκαρω να ανεβασω πυροσβεστηρες στης πολικατικοιες μου κλεβαν απο την καροτσα τα πραγματα. το ειχα βαλει 6000 και ολοι νομιζαν οτι πειναω και το σκοτονω, για να καταλαβεται ηρθε ενας με τον μηχανικο του το κοιταξε εκανε βολτα ο μηχανικος παρκαρει και του λεει .. παρτο... και γυρναει ο τυπος και μου λεει .. να σου κανω μια προταση? φιλε το γραφω στην αγγελεια δεν κανω δοσεις μην μου πεις να σου δοσο τοσα και τα αλλα τον αλλο μηνα και τετεια... οχι οχι μου απαντα , να λεω να σου δωσω εδω και τωρα 4500 μετριτα και να το παρω... αμα μου δοσεις εδω και τωρα 4500 μετριτα του λεω θα σου δοσω τα 4 ζαντολαστιχα και οταν φερεις τα υπολιπα θα παρεις και το αμαξι ... ασε μας ρε πονιρε του ειπα μπηκα στο αμαξι και εφυγα...
οταν εψαχνα για 4χ4 ολοι μου ειπανε οτι τα mazda ειναι απροβλιματιστα εχουν την χαμιλοτερη καταναλοσι και εχουν το καλυτερο κληδομα διαφορικων και δεν κολανε πουθενα. οταν μαλιστα πατισεις το κουμπι και μπλοκαρεις το κεντρικο διαφορικο 100% βγενεις απο παντου. εβγαλα σκαφος απο την θαλασσα που δεν το εβγαζε ενα ρενεγειητ που νομιζε οτι ειχε εργαλειο και κοντεψε να καψει τους δισκους...

Lioulios
13/03/2016, 22:04
πάντως εδώ μέσα βρίσκει τα παντα κανείς
...Οτι τον απασχολει τον καθένα , άσχετο από μηχανές ...Θα το βρει . θα ανοιξει θεμα και θα παρει και αρκετες γνωμες -απαντησεις.
Δεν είναι η πρώτη φορά που με πετάει η αναζήτηση για ασχετα θέματα στο μοτογρρρρρρρρρ.

Bowleno
13/03/2016, 22:42
εγω εχω ενα mazda b2600 4 χ 4 βενζινη με μιαμιση καμπινα. σαν βενζινη μου εκαιγε στα 100 χιλιομετρα μεσα στην αθηνα 14-15 λιτρα. εκτος πολης με 140-160 17 λιτρα. του εβαλα αεριο. μεσα στην πολη καιει απο 9 εως 10,5 ευρω αεριο και εκτος πολης με 160 σταθερα 11 ευρουλακια ανα 100 χλμ . το δικο μου ειναι του 98 και φωραει το μοτερ το G6 τα οποια μοτερ τα πουλανε οι μαντρες μεταχιρισμενα με 600-700000 χλμ γυρο στα 3000 ευρω. το πηρα απο φιλο στην γερμανια και ειχε 130000 χιλιομετρα τωρα εχει 250000 το μονο που εχει χαλασει ειναι ο διακοπτης των ηλεκτρικων παραθυρων απο την μερια του οδιγου.
το ειχα βαλει περιση να το δοσω να παρω κληστο βανακι γιατι οταν παρκαρω να ανεβασω πυροσβεστηρες στης πολικατικοιες μου κλεβαν απο την καροτσα τα πραγματα. το ειχα βαλει 6000 και ολοι νομιζαν οτι πειναω και το σκοτονω, για να καταλαβεται ηρθε ενας με τον μηχανικο του το κοιταξε εκανε βολτα ο μηχανικος παρκαρει και του λεει .. παρτο... και γυρναει ο τυπος και μου λεει .. να σου κανω μια προταση? φιλε το γραφω στην αγγελεια δεν κανω δοσεις μην μου πεις να σου δοσο τοσα και τα αλλα τον αλλο μηνα και τετεια... οχι οχι μου απαντα , να λεω να σου δωσω εδω και τωρα 4500 μετριτα και να το παρω... αμα μου δοσεις εδω και τωρα 4500 μετριτα του λεω θα σου δοσω τα 4 ζαντολαστιχα και οταν φερεις τα υπολιπα θα παρεις και το αμαξι ... ασε μας ρε πονιρε του ειπα μπηκα στο αμαξι και εφυγα...
οταν εψαχνα για 4χ4 ολοι μου ειπανε οτι τα mazda ειναι απροβλιματιστα εχουν την χαμιλοτερη καταναλοσι και εχουν το καλυτερο κληδομα διαφορικων και δεν κολανε πουθενα. οταν μαλιστα πατισεις το κουμπι και μπλοκαρεις το κεντρικο διαφορικο 100% βγενεις απο παντου. εβγαλα καφος απο την θαλασσα που δεν το εβγαζε ενα ρενεγειητ που νομιζε οτι ειχε εργαλειο και κοντεψε να καψει τους δισκους...

Προφανώς δεν έχεις οδηγήσει ISUU D-MAX.....:D

SHOOTER045
13/03/2016, 23:10
Προφανώς δεν έχεις οδηγήσει ISUU D-MAX.....:D

Ενα παρόμοιο σαν της αρκούδας έχει ο πεθερός μου στον Βόλο.
Οτ;ν λέμε σκυλί
Εννοούμε αυτό.
Το έχει ακόμα βενζίνη αλλά κινείται ελάχιστα.
Μι; φορά πηγαίνοντας για ελιές πριν χρόνια ο μαλαξ ο βςνζινας που δεν είχε ξυπνήσει ακόμα μου έβαλε πετρέλαιο αντί βενζίνης.
Ευτυχώς τον πρόλαβα αν και έβαλα καμια 20αρια λίτρα, συμπλήρωσα βενζίνη.
Πήγαμε χωράφι ,μπερδεύει δεν τραβούσε όπως πριν αλλά την έκανε την έκανε την δουλειά του.
Γυρισαμε, το γεμισα 100αρα και βελτιωτικό οκτανίων.
Το έβγαλα εθνική κατέβηκα μέχρι Λαμία
Γύρισαν πίσω και ηταν οκ

teogtp
02/04/2016, 12:25
Για όποιον ενδιαφέρεται υπάρχει αυτο (http://www.car.gr/classifieds/cars/view/7804498/).
Είναι φιλου και το παίρνεις με κλειστα ματια.

borbos
15/03/2018, 10:52
Μαστορια ψαχνω Hilux του 08 και μετα, 1μιση καμπινα, με ~100K χλμ. Αν γνωριζετε κατι λετε.

edit
ps Τα εισαγομενα να μην ενοχλησουν.

Lioulios
15/03/2018, 12:13
εισαι σε καλο δρομο

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
15/03/2018, 18:45
Μαστορια ψαχνω Hilux του 08 και μετα, 1μιση καμπινα, με ~100K χλμ. Αν γνωριζετε κατι λετε.

edit
ps Τα εισαγομενα να μην ενοχλησουν.

Θα το πλερωσεις ομος.Πιστευω το γνωριζεις ε???Ειναι ακριβα....

borbos
15/03/2018, 19:21
Θα το πλερωσεις ομος.Πιστευω το γνωριζεις ε???Ειναι ακριβα....

Θα πλερωσω αναλογος καταστασης. Οχι πχ 200.000km του 07 18κ.
Αντε μπας ξεφορτωθω το Datsun 40 χρονων εγινε.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
15/03/2018, 19:27
Θα πλερωσω αναλογος καταστασης. Οχι πχ 200.000km του 07 18κ.
Αντε μπας ξεφορτωθω το Datsun 40 χρονων εγινε.

Σημερα ημουν μεσα σε ενα(καιγαμε κλαδια)του 06.Ηταν πρωτο χερι με 200.000 και το γαμημενο δε του φαινοταν καθολου.Αυτος που το ειχε δε το εδινε με τπτ.Ειναι ωραια επιλογη.Ομορφο αμαξι και δυνατος κινητηρας.2λιτρο το δικο του.Το πηρε 36.000ευρω καινουριο.Μεταχειρα κανουν απο 15-20.