PDA

View Full Version : ΩΡΑΙΟΙ ΔΡΟΜΟΙ!!!!



argpap
21/10/2005, 12:50
Λοιποοον , το ξέρω οτι όλοι το γνωρίζουμε αλλά δεν είναι δρόμοι ρε παιδία αυτοί. Μηχανή μετά από πολλά χρόνια πήρα πριν δύο μήνες λόγω ότι είναι αδύνατον να κυκλοφορείς κέντρο, και βασικά παντού, με το ΙΧ . Χτες το απόγευμα είμαι πίσω από λεωφορείο και κινούμε με 30 χλμ........ έχω απόσταση 6 μέτρα περίπου, οπότε σταματάει σε στάση και λόγο ότι έρχεται άλλο αυτοκίνητο από το αντίθετο αποφασίζω να σταματήσω...και πατάω μαλακά το πίσω φρένο...το τι ακολούθησε είναι για γέλια. Ο τροχός γλιστράει αριστερά...δεξιά...... αφήνω το πίσω...ισιώνει προσπαθώ να σταματήσω τη μοτό.... τσιμπάω το μπροστινό με το πίσω.. τίποτα... λες και είμαι πάνω σε λιωμένο βούτυρο δεν λέει να σταματήσει...οπότε ακουμπάω μαλακά με το μπροστινό τροχό στο λεωφορείο και σταματάω.. Δεν έπεσα πάντως!!! Έκατσα και κοιτούσα μια την πινακίδα του λεωφορείου μια τον δρόμο...μια τα λάστιχα μου (Φρέσκα δύο μηνών είναι) ... και γέλαγα δυνατά!! Ο Δρόμος ήταν σαν καθρέπτης!!!:eek:

Gandalf dr685sm
21/10/2005, 13:23
Καταρχάς καλορίζικη...

Απο εκεί και πέρα... αυτό που λες φίλε μου , είναι γνωστό σε όλους τους μοτοσυκλετιστές εδώ και πάρα πολύ καιρό , όπου μάλιστα πολλοί απο εμάς , το έχουμε εντρυφήσει αρκετά με αγορές "οικοπέδων" σε διάφορα σημεία των δρόμων της Ελλάδος.

ρίξε μια ματιά πάντως και στο http://securitylair.purple-hat.net/ για να πάρεις και μερικές ιδέες απο το τι μπορεί να συναντήσεις καθημερινά..

και πάλι καλορίζικη , η δίτροχη συμβία.

Gandalf

zzr2005
21/10/2005, 21:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από argpap
Λοιποοον , το ξέρω οτι όλοι το γνωρίζουμε αλλά δεν είναι δρόμοι ρε παιδία αυτοί. Μηχανή μετά από πολλά χρόνια πήρα πριν δύο μήνες λόγω ότι είναι αδύνατον να κυκλοφορείς κέντρο, και βασικά παντού, με το ΙΧ . Χτες το απόγευμα είμαι πίσω από λεωφορείο και κινούμε με 30 χλμ........ έχω απόσταση 6 μέτρα περίπου, οπότε σταματάει σε στάση και λόγο ότι έρχεται άλλο αυτοκίνητο από το αντίθετο αποφασίζω να σταματήσω...και πατάω μαλακά το πίσω φρένο...το τι ακολούθησε είναι για γέλια. Ο τροχός γλιστράει αριστερά...δεξιά...... αφήνω το πίσω...ισιώνει προσπαθώ να σταματήσω τη μοτό.... τσιμπάω το μπροστινό με το πίσω.. τίποτα... λες και είμαι πάνω σε λιωμένο βούτυρο δεν λέει να σταματήσει...οπότε ακουμπάω μαλακά με το μπροστινό τροχό στο λεωφορείο και σταματάω.. Δεν έπεσα πάντως!!! Έκατσα και κοιτούσα μια την πινακίδα του λεωφορείου μια τον δρόμο...μια τα λάστιχα μου (Φρέσκα δύο μηνών είναι) ... και γέλαγα δυνατά!! Ο Δρόμος ήταν σαν καθρέπτης!!!:eek:
φυσικά είναι γνωστη σε όλους η κατάσταση των ελληνικών δρόμων αλλά νομίζω ότι η ταχύτητά που είχες (30χλμ????) και η απόσταση (6 μέτρα???) δεν δικαιολογεί σε καμία περίπτωση την αντίδραση της μοτοσυκλέτας....κοίταξες για λάδια στο οδλόστρωμα...η αντίδραση που περιγράφης είναι κλασικό παράδειγμα επαφής με λάδια!!!!!
αλήθεια σε ποιο δρόμο έγινε αυτό?
τι μηχανή έχεις?
τα λάστιχα τα έχεις στρωμένα???αν όχι υπάρχει περίπτωση να μην έχει φύγει ακόμα το προστατευτικό που βάζουν τα εργοστάσια και το οποίο γλιστράει στην αρχή γι αυτό θέλει προσοχή!
σε αντίθετη περίπτωση πάττως φίλε με 30 χλμ σε οποιοδήποτε δρόμο με καινούργια λάστιχα μπορείς να σταματήσεις σε 1 - 2 μέτρα !!!!

harlek
23/10/2005, 02:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
με 30 χλμ σε οποιοδήποτε δρόμο με καινούργια λάστιχα μπορείς να σταματήσεις σε 1 - 2 μέτρα !!!!

Xo-xo! Για δοκίμασε να το κάνεις αυτό π.χ. στην Παπαδιαμαντοπούλου στην Αθήνα! Θέλεις τουλάχιστον 4 και με ρίσκο να μπλοκάρει. Καλά, αν έχει και νερά, δεν το συζητάμε. Δεν σταματάς.

cityfly
24/10/2005, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από harlek
Xo-xo! Για δοκίμασε να το κάνεις αυτό π.χ. στην Παπαδιαμαντοπούλου στην Αθήνα! Θέλεις τουλάχιστον 4 και με ρίσκο να μπλοκάρει. Καλά, αν έχει και νερά, δεν το συζητάμε. Δεν σταματάς.


επίσης εξαιρετικό παγοδρόμιο εεε συγγώμη δρόμος είναι βασιλίσσης όλγας με το που βγαίνεις δεξιά από φιλελλήνων τριπλό λουπ και διπλό άξελ :rotflmao: :rotflmao:

argpap
25/10/2005, 12:01
"αλήθεια σε ποιο δρόμο έγινε αυτό?" Στην Κωνσταντινουπόλεως στους Αγίους Αναργ.
"τι μηχανή έχεις?" Ενα ΑΧ-1 της HONDA
"τα λάστιχα τα έχεις στρωμένα???" τα φοράει απο τον Αύγουστο...με καθημερινές διαδρομές Αθήνα.
"σε αντίθετη περίπτωση πάττως φίλε με 30 χλμ σε οποιοδήποτε δρόμο με καινούργια λάστιχα μπορείς να σταματήσεις σε 1 - 2 μέτρα !!!!" Δεν νομίζω εκεί....Τελικά βρήκα την άκρη...ξαναπέρασα...απλά είναι τέρμα λεωφωρείων και ο δρόμος πράγματικά είναι άθλιος στο σημείο...Δοκίμασα να φρανάρω ξανά..με το ίδιο αποτέλεσμα. Στα δέκα μέτρα πιο μετά η μηχανή ακούει στο φρένο...στο συγκεκριμένο σημείο απλά...πλέει!!!! Το καλό είναι οτι είσαι και πρίν απο STOP..άντε να σταματήσεις.:eyepop:

zzr2005
25/10/2005, 18:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από harlek
Xo-xo! Για δοκίμασε να το κάνεις αυτό π.χ. στην Παπαδιαμαντοπούλου στην Αθήνα! Θέλεις τουλάχιστον 4 και με ρίσκο να μπλοκάρει. Καλά, αν έχει και νερά, δεν το συζητάμε. Δεν σταματάς.
xxa..για δρόμους μιλαμε όχι για την Παπαδιαμαντοπούλου!!!
ειδικά το σημείο κοντά στην Ούλοφ Πάλμε (δεν θυμάμε αν εκεί αλλάζει όνομα η οδός) που έχει ένα βενζινάδικο BP είναι το χειρότερο σημείο της ΑΘήνας!!!πήγα να την πατήσω μια φορά που ανοιξα πρώτη και μετά έπεσα σε φρένα για να στρίψω δεξιά για Άγιο Θωμά..
Πάντως το έχω κάνει στην Καβάλας που δεν φημίζεται επίσης για την άσφαλτο....κοκάλωσα αντανακλαστικά τη μηχανή όταν αφαιρέθηκα για μια στιγμή σε κίνηση και πήγα να κολήσω στον μπροστινό...σχεδόν endo έκανα.

zzr2005
25/10/2005, 18:50
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από argpap
[B]"αλήθεια σε ποιο δρόμο έγινε αυτό?" Στην Κωνσταντινουπόλεως στους Αγίους Αναργ.
φίλε που είναι ακριβώς αυτός ο δρόμος γιατί περνάω καθημερινά από Αγίους (συγκεκριμένα Δημοκρατίας και την παράλληλή της που παέι προς Λιόσσια) ...για πες να έχουμε το νου μας...

argpap
04/11/2005, 09:43
Λοιπόν αν και καθυστέρισα να απαντήσω είναι το σημείο που συναντά την Αγ Κωνσταντίνου ( όροια Αγίων με Μενίδι-Κοκ. Μύλο). Είναι το STOP πρίν την υπόγεια για τις γραμμές πρός το φανάρι της Κωστή Παλαμά.


27368

gtsiros
04/11/2005, 12:33
Γι'αυτό και γουστάρουν οι έλληνες supermoto... γιατί είναι πάντα με το πίσω χωρίς πρόσφυση...